Station "De Vink" moet er snel komen Watje allemaal kunt meemaken als je Saat inruilen... BEZETTERS „HAANSTRA" STUREN EISEN AAN PAIS Keuze voor nieuwbouw boerderij Merenwijk Gemeenten Leiden en Voorschoten: Raad steunt protest tegen bouwstop AZL Leiden fietst mee naar Malieveld op abortus-actiedag Actief in vrije tijd □I kamsteeg ©@>v-a-g IONDERDAG 29 MAART 1979 Restauratie afgewezen iEIDEN - De omstreden boerderij (Wassenaerhoe- ve) in de Merenwijk wordt gesloopt en vervangen door een nieuwe. De meerderheid van de Leid- se gemeenteraad koos gis teravond voor nieuwbouw boven restauratie van de Wassenaerhoeve. j )e nieuwe boerderij gaat naar ver wachting 700.000 gulden kosten. Restauratie van de bestaande Wassenaerhoeve zou volgens ra ming 250.000 gulden duurder uit vallen. Vanwege de kosten koos de grote meerderheid van de raad voor nieuwbouw, uuiflet debat over de boerderij bete kende de afsluiting van de 'affai re' over de Wassenaerhoeve. Vo rige maand drong de gemeente de bewoner de boerderij (boer van Vulpen) te verlaten en wees men restauratie in principe af. Tegen deze beslissing kwamen een groot aantal bewoners in de Merenwijk en een deel van de gemeenteraad in verzet. IJ Volgens een minderheid in de raad is de sloop het gevolg van de on- standigheid dat de gemeente de boerderij heeft verwaarloosd. Beijen (PPR) weet dit aan „slap optreden" van het ambtelijk ap paraat en sprak zelfs van „wan beleid". Passchier (PSP) verweet het college dat de gemeente geen moeite heeft gedaan de boerderij .1 goed te houden. e In het debat speelde verder de plot selinge prestatie van nieuw- bouwplannen - vorige maand - een rol. CDA-woordvoerster Van Akkeren wees erop dat deze plannen ambtelijk al in mei '78 waren opgesteld. Zij verweet het college dat de raad te laat was in gelicht. Passchier beklaagde zich dat de raadsleden gewoonweg gepasseerd zijn. Wethouder Tesselaar wees de arg waan tegenover het ambtelijk apparaat van de hand. Eerder had hij al toegeven dat de procedure naar de raad niet vlekkeloos was geweest. Beijen vroeg hij echter zijn beschuldigingen over de on voldoende inzet van het ambte lijk apparaat te bewijzen. Het PPR-raadslid stelde daarop in tweede instantie het college zelf aansprakelijk. Met de meerderheid van de PvdA en de fracties van CDA en WD koos Beijen overigens voor nieuwbouw boven restauratie. :at" De lagere kosten gaven daarbij de doorslag. PSP, D'66-woordvoer- 1 der Hoekema: „Het is van land schappelijk belang om in een jonge wijk als de Merenwijk zo'n I oude boerderij te handhaven", enj ilpl eriDe boerderij - van een Zuidhol- 141] lands type - krijgt de functie van biologisch centrum. Het college I nam een voorstel van het CDA l over om te onderzoeken of het i mogelijk is de boerderij als een qq echt bedrijf te handhaven, oo Woordvoerster Van Akkeren gaf als mogelijkheden aan het verwer- ken van boter en kaas, wol en de teelt van gewassen. „We moeten de mogelijkheid benutten om de n- kinderen in de Merenwijk met 00 deze bedrijvigheid kennis te la- 16;! ten maken", aldus het CDA- raadslid. i De WD en een deel van de PvdA ag vond dit idee "onzin" en "on haalbaar". Wethouder Tesselaar I wilde de mogelijkheid echter g j door deskundigen- laten onder- zoeken. Het CDA-voorstel werd I daarop door een kleine meerder- 'n| heid (21-16) aangenomen. Demonstratieve actie gistermiddag beëindigd LEIDEN - De bezetters van de Haanstra-kweekschool voor kleuterleidsters aan de Vliet in Leiden hebben gisteren een tele gram verstuurd aan minister Pais (onderwijs). Daarin onderstrepen zij de eisen die aanleiding waren om de academie gisteren demon- stratief te bezetten. Vandaag wa ren er weer gewoon lessen. In het telegram schrijven de stu denten van de Haanstra-kleuter- kweek dat zij kleinere groepen in het kleuteronderwijs eisen, sti- mulering van "duo-banen", voortzetting van de regeling die vervroegd uittreden van kleu terleidsters mogelijk maakt, en invoering in 1983 van de nieuwe "basisschool" (onderwijs voor kinderen van 4 tot 12 jaar). De docenten, die gisteren eerst wegliepen, hebben zich in een verklaring geheel solidair ver klaard met de bezetting van de school. "Wij ervaren het als bij zonder frustrerend dat wij men sen moeten opleiden voor wie de kansen tot het uitoefenen van het beroep van kleuterleidster steeds verder teruglopen", zeggen de docenten in een verklaring. Ook het bestuur van de school schreef gisteren aan bezettende studenten dat men begrip kan opbrengen voor de protestactie. Solidair verklaarden zich ook de Algemene Bond van Onderwij zend Personeel, de landelijke en Leidse ABOP-vrouwen en de CPN-afdeling Leiden. Behalve de derdejaars-studenten die het initiatief voor de actie ge nomen hadden was de school gis teren ook bezet door eerste- en tweedejaars. Bovendien was er een groep al afgestudeerde kleu terleidsters die sollicitatie-erva ringen op papier zette, die wer den opgenomen in de actiekrant die later op de dag verscheen. In de school kon de docenten, die toch nog kwamen opdagen, een cabaret worden aangeboden Waarin de Haanstra-studenten de ellende rond hun positie op de arbeidsmarkt op een rijtje zetten. Behalve minister Pais hebben ook de onderwijsvakorganisaties en de politieke partijen en de Tweede Kamer de eisen van de bezetters gisteren op tafel gekre gen. LEIDEN UTRECHT DEN HAAG - De gemeente Leiden en Voorschoten hebben minister Tuijn- man (verkeer en water staat) en de directie van de Nederlandse Spoor wegen vanmorgen per soonlijk brieven over handigd waarin zij plei ten voor de spoedige aan leg van een zogenaamd voorhalte-station "De Vink". De brieven werden bij de NS-direc- tie in Utrecht en minister Tuijn- man in Den Haag overhandigd door burgemeester dr. J. van der Haar voor Voorschoten en wet houder mr. C. J. D. Waal van Lei den. Leiden en vooral Voorscho ten dringen al enkele jaren aan op de aanleg van een station bij "De Vink". Het zogenaamde voorhalte-station zou volgens eerdere plannen van de NS al in 1974 geopend moeten zijn. Door bezuiniging op het openbaar vervoer zijn de plannen sterk vertraagd. De Spoorwegen hebben de mogelijkheid van het station alleen nog maar onder zocht, maar het ministerie van verkeer en waterstaat moet nog altijd de benodigde gelden be schikbaar te stellen. Met de persoonlijke "missie" van vandaag proberen de gemeenten Leiden en Voorschoten de tot standkoming van het station te bespoedigen. Een voorhalte-sta tion De Vink komt te liggen op de grens van Voorschoten en Lei den. Voor Voorschoten is het De plaats i r de nieuwe spoorweghalte "De Vink" zou moeten komen. vooral van belang voor de wijk Noord-Hofland en voor Leiden voor de toekomstige woonwijk in de Stevenshofjespolder. Daarnaast is het station ook be reikbaar vanuit Zuid-West. Via de speciale open vervoersver- LEIDEN - De Leidse gemeenteraad is unaniem gekant tegen de stopzet ting van de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) door minister Pais (onderwijs). Alle fracties gaven gisteravond steun aan de protestbrief die Burgemeester en Wethouders aan de minister raad zullen sturen. Zoals eerder gemeld willen B en W bij de ministerraad aandringen om de beslissing van de minister terug te draaien. Men waarschuwt voor de gevolgen voor de volksgezondheid in de Leidse regio als de nieuw bouw niet doorgaat en noemt afstel van de nieuwbouw onaanvaard baar. Naast steun aan de brief van de unanieme raad drong raadslid Beijen (PPR) bij het college aan op andere stappen. Hij adviseerde B en W ook persoonlijk bij de betrokken minister te gaan pleiten voor de nieuw bouw. Wethouder Waal (stadsontwikkeling) gaf te kennen dat men dit samen met AZL en Universiteit overweegt. binding over de Hoflandbrug ligt het station op betrekkelijk korte afstand van deze wijk. De ge meente Voorschoten drong al in 1975 aan op gelijktijdige aanleg van de brug en het station. In middels is de Hoflandbrug al sinds twee jaar in gebruik. Leiden en Voorschoten wijzen NS en minister Tuijnman erop dat de wijk Noord-Hofland al 1650 wo ningen telt en in de Stevenshof jespolder en woonwijk voor 10.000 a 12.000 personen kan worden gebouwd. De beide gemeente dringen op spoedige goedkeuring voor de bouw van het station De Vink omdat met de voorbereiding al tijd nog enkele jaren gemoeid zijn. Inmiddels is de wijk Hofland dan volgebouwd en is de bouw in de Stevenshofjespolder waar schijnlijk begonnen. Demonstraties voor of tegen abortus hebben al jaren plaats. De voorstanders voeren nu internationaal actie tijdens de internatio nale abortusactiedag, aanstaande zaterdag. Het Nederlandse comitee "Wij vrouwen eisen" is sinds juni vorig jaar actief betrokken bij de voorbereidingen van een internationale abortus-ac tiedag. Die dag (aanstaande zaterdag) is een initiatief van het Engelse abortuscomitee dat het idee weer oppikte tij dens een Feminisme-rSocia- lisme bijeenkomst in Parijs begin 1978. Daarna werden diverse verga deringen gehouden waaraan vertegenwoordigers van elf Europese landen, de VS, La- tijns-Amerika en Australië aanwezig waren. Aanstaan de zaterdag zullen in deze landen activiteiten plaats hebben met als leuze: voorbe hoedsmiddelen, abortus, ste rilisatie, vrouw beslist! In ons land organiseert Wij vrouwen eisen" activiteiten in Groningen, Nijmegen, Eindhoven en Den Haag. Het landelijk secretariaat van "Wij vrouwen eisen" zit hier in Leiden, het is dus niet ver wonderlijk, dat ook een groep Leidse vrouwen naar Den Haag gaat. Daar staat een demonstratieve fietstocht langs verschillende ambassades op het program ma. Daar zullen protest verklaringen worden over handigd die betrekking heb ben op de situatie betreffende abortus, sterilisatie en voor behoedsmiddelen in het be treffende land. De fietstocht begint om half vier op het Malieveld. Vanaf zes uur volgen broodjes en feest in de Katholieke Sociale Aca demie, Helenastraat 15. Toe gangskaarten daarvoor zijn in Leiden te koop bij de vrou wenboekhandel Gaia, Pie- terskerkkoorsteeg 1. "Wij vrouwen eisen" heeft beslo ten dat elke deelnemende ADVERTENTIE Expositie In de Du Rieuschool wordt mor genavond een expositie ge houden van de creativiteit die in de Professoren-, Burge meesters- en Rijndijkwijk aan de dag wordt gelegd. Óp de tentoonstelling is onder meer het volgende te zien: we ven, potten bakken, poppen, schilder- en leerwerk. Verder is er een unieke postzegelver zameling aanwezig. Boven dien is er een aparte stand waarin aandacht wordt be steed aan de structuurplan nen voor Leiden-Oost. Aan vang 8 uur. Los Jalvas In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 treedt morgenavond de Chileense groep Los Jalvas op. De groep kwam ruim anderhalf jaar geleden uit Zuid-Amerika naar Parijs, waar ze zich ves tigden. Los Jalvas maakte toemees in verschillende Eu ropese landen. De muziek wordt gekenmerkt door een samenvoeging van de oude ri tuele Inca-klanken en de mo derne pop. Daarbij wordt ge bruik gemaakt van zo'n 35 in strumenten. Het optreden be gint rond half tien en de toe gangsprijs is vijf gulden PPR-vergadering De afdeling Leiden van de PPR houdt morgen een ledenver gadering in de studente- nekklesia aan het Rapenburg 100. De vergadering staat in het teken van de discussienota Europese verkiezingen 1979 De avond zal begeleid worden door Jan Peter de Valk, een van de samenstellers van de' nota. De vergadering begint om acht uur. Bingo-avond, WandeIsportvereniging "Zuidr- West" houdt morgen een bin go-avond in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. aanvang 20 uur. De Ratel Werkgemeenschap "De Ratel" belegt zaterdag 31 maart een culturele filmavond in de gro te zaal van het Leidse Volks huis. De toegang is gratis en introducés zijn toegestaan. Op het programma staat de film "Rietland in de Rand stad" een film die werd opge nomen in het plassengebied van Nieuwkoop en Noorden. Verder wordt een film ver toond getiteld "Uitzicht op de hemel" waarin de gebrand schilderde ramen van de St. Janskerk in Gouda een cen trale plaats hebben. Na de pauze wordt een natuurfilm gedraaid. Aanvang 20 uur. Filmfestival Op zaterdag 31 maart wordt in het gebouw van Augustinus het eerste deel van het Science Fiction-filmfestival gehou den. Die avond wordt er een hoofdfilm vertoond die laat zien hoe Nederland er in 1979 zou hebben uitgezien als de toekomstvisie van filmmaker Roeland Kerkbosch waarheid geworden was. Verder zijn er korte filmpjes als "Spray- bomb", "Brainwash" en "Au- tomania 2000" en is er een SF- club aanwezig om informatie te verstrekken. De toegangs prijs bedraagt één gulden en er wordt om half tien 's avonds begonnen. Voor elke automobilist komt het moment dat hij in gaat ruilen. Maar dat is niet zo eenvoudig als het lijkt. Neem nou de heer A. te L. Trotse autobezitter van een R 5 uit 1975. Zijn grootste wens, een nieuwe auto van rond de 15.000 gulden. Maar voordat hij koos, voor het ene of andere merk wilde hij natuurlijk wel weten wat zijn oude auto opbracht. Dus even langs bij 3 grote dealers. Garage nr. 1. De R 5 brengt f. 5.000,- op. Duidelijk minder dan de heer A. verwachtte. Op naar de volgende. Garage nr. 2. Maar helaas de R 5 brengt hier nog minder op f. 4.250,- is het maximum. De derde en laatste mogelijkheid is een Volkwagen Derby. Daarom op weg naar Kamsteeg. En daar kreeg hij eindelijk het inruilbedrag dat hij wilde hebben f. 6.000,-. Zo zie je maar, je komt voor rare dingen te staan als je een nieuwe auto gaat kopen. U kunt zich de reis van de heer A. trouwens besparen. Want Kamsteeg geeft nu vast en zeker de hoogste inruilwaarde en heeft bovendien beste auto's. Wat let u dus nog? Kom snel eens langs. 25 dagen lang extra voordeel. Kamsteeg geeft altijd een erg hoge inruilwaarde. Of u nu een nieuwe Audi, een nieuwe Volkswagen of een occasion koopt. Maar 25 dagen lang doen we daar nog eens een schepje bovenop. Van 21 maart t/m 14 april houden we namelijk een inruil aktie die klinkt als een klok. Alle inruilprijzen worden aanzienlijk verhoogd. Kamsteeg gaat met z'n inruilprijzen over de schreef. KATWIJK VOORSCHOTEN plaats in Nederland zich Zal richten op een bepaald land. Voor Leiden is dat Ierland. Daar zijn voorbehoedsmid delen nu nog officieel verbo den, maar er ligt een wets ontwerp dat voorbehoeds middelen wil toestaan mits zij die erom vragen aan "ver antwoorde gezinsplanning" doen. Om het, volgens "Wij vrouwen eisen", verwerpelij ke van dit wetsvoorstel aan te geven zal de Leidse groep aan een aantal parlementariërs in Ierland brieven met con dooms sturen. Verder zullen ze bij de ambas sade van Ierland in Den Haag een protestverklaring afge ven en is er een speciaal lied gecomponeerd dat tijdens het feest ten gehore zal worden gebracht. Het heeft ook betrekking op de situatie in Ierland met be trekking tot abortus. Er geldt nu nog een Britse wet die abortus verbiedt. Artsen ver dienen grof geld aan illegale abortuspraktijken en gezien de macht van de katholieke kerk ziet het er niet naar uit dat er snel een abortusdebat zal komen. Natuurlijk is de abortusactie dag ook gericht op de Neder landse situatie, tegen het wetsvoorstel van de ministers Ginjaar en De Ruiter. Gin jaar heeft van dat voorstel ge zegd: "Het schept een kader waarin opvattingen zoals die in onze pluriforme samenle ving bestaan tot hun recht kunnen komen". Maar niet de opvattingen van "Wij vrou wen eisen". Anneke Witteveen van het lan delijk secretariaat in Leiden zet de bezwaren nog eens op een rijtje: "In de eerste plaats die vijf dagen bedenktijd. Het is een ernstige onderscha tting van wat vrouwen gedaan hebben als ze een abortus wil len. Ze hebben er natuurlijk al heel erg lang over nagedacht. Die vijf dagen is een smoes, ze zeggen het niet, maar het is bedoeld om het buitenlandse vrouwen moeilijker te maken om hier abortus te laten ple gen". ,JJan het punt dat zwanger schappen van dertien weken en langer alleen in ziekenhui zen mogen worden afgebro ken. Dat is praktisch heel maf, want juist in de abortuskli niek hebben ze veel ervaring. De eisen die aan de klinieken worden gesteld, dat ze onder een ziekenhuis moeten val len Terwijl ze op het mo ment prima draaien." "Het is de schijn van het hele wetsontwerp. Jet krijgt het idee, ze willen het nu toch wel toestaan, maar ondertussen blijft het de arts die beslist. Ze gaan ervan uit: het is moord, maar het moét dan maar. En dat is een heel ander uit gangspunt dan het onze: abortus moet gewoon kunnen, het moet een normale medi sche ingreep zijn."

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3