Verboden gebruik van groenlicht-sein Badmeester Vos leerde Hazerswoude zwemmen Alphens filiaal van C&Apas in '80 open HELAAS WEINIG BUITENLANDSE MUZIEKGROEPEN" DONDERDAG 29 MAART 1979 PAGINA 27 KATWIJKS RAADSLID SIGNALEERT: KATWIJK - Avondspits in Katwijk. Wij schrij ven 17.18 uur, woens dag 28 maart 1979. De chauffeur van buslijn nummer 95 vertrekt vanaf het Vuurbaak- plein voor een rit Kat wijk aan Zee - Katwijk aan den Rijn - Rijns burg - Oegstgeest - Lei den. Een volle bus, dus opschieten geblazen. Op de Zeeweg nadert hij de kruising met de Koningin Julianalaan bij het Katwijkse gemeentehuis. Links voor sorteren, een lange rij wach tende personenauto's passe rend. In de bus drukt de chauffeur op een knop. Daarmee stelt hij het zoge naamde Vetag-systeem in werking: het verkeerslicht springt door het radiografi sche sein vanuit de bus zo snel mogelijk op "groen" (voor de bus is hier een spe ciaal licht aanwezig met rode en witte lampjes). Het scheelt de bus-chauffeur en zijn pas sagiers aardig wat tijd. Het Katwijkse WD-raadslid D. Parlevliet heeft echter kritische vragen gesteld aan burgemeester en wethou ders over dit groenelicht- systeem voor bussen. Alléén de bussen van de lijnen 30,31 en 41 mogen gebruik maken van dit radiografische sein- systeem, zo is de afspraak tussen de gemeente en de NZH-busdirectie. Maar chauffeurs ook op andere bussen benutten deze instal latie, zo heeft Parlevliet ont dekt. En dat is een "oneigen lijke zaak", vindt de WD- er.Het raadslid heeft B en W gevraagd of er iets aan kan worden gedaan dat ook de chauffeurs op de lijnen 90 en (tijdens de spitsuren) 95 van gebruik maken van dit voor rangssysteem voor bussen. "Nu ontstaan er namelijk on nodig lange wachttijden voor andere verkeersdeelnemers", zo meent Parlevliet. B en W hebben nu geantwoord dat ze aan de directie van de NZH zullen gaan vragen, of deze ervoor wil zorgen dat chauffeurs op andere dan de lijnen 30, 31 en 41 het Vetag- systeem voortaan ongebruikt laten. "Het staat voor ons ech ter niet vast", zo gaan B en W verder, "dat door het onei genlijk gebruiken van het systeem lange wachttijden ontstaan voor andere ver keersdeelnemers. Die wavij- den zijn onontkoombaar tij dens spitsuren op gelijk vloerse kruisingen." Directeur Leeuwenburg van NZH is ervan op de hoogte dat er chauffeurs zijn, die een "oneigenlijk" gebruik maken van het Vetag-systeem. Vol gens hem kan dat overigens alleen op het bewuste kruis punt Zeeweg-Julianalaan te Katwijk. "Een dergelijke gekke situatie als daar in Katwijk komt elders nergens voor", zo meent de directeur. Zijn nadere uitleg: "Het is gek voor een chauffeur, dat hij rijdend op lijn 30 op de Zee weg richting Provincialeweg wél van het Vetag-systeem Buslijn 90 in Katwijk. Volgens het gemeenteraadslid Parlevliet maken ook chauffeurs van deze lijn vaak gebruik van apparaat in hun bus wdarmee ze het verkeerslicht op groen kunnen laten springen. En dat mag niet: dat is alleen toegestaan op de lijnen 30, 31 en 41. gebruik mag maken en wan neer .hij op een andere lijn rijdt niet. Ik kan me voorstel len, dat er chauffeurs zijn die daardoor in de war raken. Maar aan de andere kant: het mag niet, en daarom dient het ook niet te gebeuren." "We hebben van de gemeente Katwijk een vergunning ge kregen om dit systeem in te voeren met de bepaling dat het niet zal gelden voor de lij nen 90 en 95. Dat is een hard uitgangspunt, en het is te recht dat we ons aan die regel moeten houden. Als de gemeente ons daar bin nenkort op zal wijzen, dan zullen wij een reactie terug geven, waarin we aankondi gen dat we de richtlijnen .op nieuw duidelijk voor de neus van ons chauffeurs zullen hangen. Ook zullen we mee delen dat dit punt in ons toe zicht is opgenomen", aldus Leeuwenburg. De NZH-directeur tot slot "De brief van B en W van Katwijk zal er mogelijk aanleiding toe zijn, dat we eens met hen gaan praten over het ook geven van toestemming voor het ge bruik door de lijnen 90 en 95 van het Vetag-systeem. Het is namelijk zo, dat het systeem alleen voor bussen een posi tieve invloed heeft en voor het overige verkeer nauwelijks. Maar, als de gemeente wei gert die toestemming te ge ven, dan dienen wij ons zo veel mogelijk aan ^e gestelde regels te houden." HAZERSWOUDE - "Toen ik hier in Hazerswoude begon kon er prac- tisch nog geen mens zwemmen. In het ondiepe gedeelte van het bad "zwommen" dan vier- tot vijf honderd mensen terwijl zich een stuk of zes met angst en beven in het diepe begaven. Goed zwem men konden die niet eens Nu, zo'n kleine twintig jaar later, geeft chef-badmeester J. J. J. Vos zwemles aan dertien- tot zestien honderd leerlingen per week. Een ontelbaar aantal Hazers- woudenaren heeft hij in al die ja ren opgeleid tot het behalen van zwemdiploma's. Voor de laatste maal onder zijn goedkeurend oog zal zaterdag een groep jongeren in het overdekte zwembad De Dolfijn trachten het diploma A van de KNZB in de wacht te sle pen. Voor het laatst, want de Ha- zerswoudse zweminstructeur be reikte deze maand de pensioen gerechtigde leeftijd. "En dan moet je eruit bij de ge meente", weet Vos, waaraan hij direct toevoegt het echt niet erg te vinden. "Ik vind het genoeg geweest. Als ik gewild had, had ik nog wel door kunnen gïtan. Maar ik zet er een punt achter. Voor goed. Hier heb ik naar toe ge leefd. Ik krijg volop tijd om al mijn hobbies eens te gaan botvie ren. Ik heb een boot waarmee ik ga vissen, ik teken graag en volg ook nog een cursus schilderen en ik werk graag met hout. Ik heb wel eens overdacht om in een vrij uurtje nog wat zwemles te geven aan bejaarden maar dat vind ik niet reëel tegenover de nieuwe le raar. Daarnaast wachten veel jonge mensen op een baan. Dan zijn er ouderen die niet op willen houden en dat vind ik onjuist. Daarom stop ik definitief'. Met de opening van het openlucht- bad De Hazelaar in Hazerswou- de-dorp trad de zwemferaar in 1961 in dienst bij de gemeente. Hij was geen onbekende, niet in Hazerswoude en niet in de omge ving. Al voor de oorlog was Vos gymnastiekleraar en gaf in ver schillende perioden les bij gymnastiekverenigingen in de naaste omgeving. In Benthuizen, Alphen (DOS), Koudekerk (As- pasia) en Boskoop (GDS). Aangezien Hazerswoude geen an dere badmeester kende heeft het grootste deel van de bevolking van Vos geleerd. Die daar overi gens zo zijn eigen methode op na hield. Het feit dat hij jaren gymnastiekleraar geweest is lag daaraan ten grondslag. De Vos- siaanse methode hield in dat de leerlingen in de eerste lessen voornamelijk gymnastische oe feningen deden in het water, zo gericht dat ze vrijwel automa tisch de zwemslag leerden. In woners, in de leeftijd van vier tot tachtig jaar, hebben op die ma nierhun baantje leren trekken. Al dan niet tot de orde geroepen door een enorme brul van Vos vanaf de kant, "wantje moet niet over je heen laten lopen", zegt Vos. "En dan dachten de mensen dat je streng was, maar ik ben nooit echt kwaad geweest. Meestal speelde je zo en als ik me dan omdraaide was ik alles al weer vergeten". Over zijn werk: "Het i rijk werk. Je hoort i zelden dat er hier i de iemand verdrinkt. Vroeger gebeurde dat toch wel een paar keer per jaar". Automatisch her innert Vos zich dan het moment waarop hij naar huis kwam fiet sen en plotseling werd meege sleurd naar de plaats waar een vader zojuist zijn 9-jarig zoontje uit het water had gevist en door omstanders vergeefs mond op mond beademing werd toege past. "Het was de eerste keer dat ik mond op mond beademing op een levend mens toepaste. De jongen was er erg aan toe. Op dat moment dacht ik nergens anders aan dan die jongen te redden. Na een minuut of vijf kwam er een levensteken. Nu ben ik altijd erg rustig geweest, nooit snel van de kaart, maar die nacht heb ik niet kunnen slapen. Als reactie op de spanning van die middag, alhoe wel ik moet toegeven dat mond op mond beademing op een mens gemakkelijker is dan op een pop". Dat hij later werd onderscheiden met de zilveren draagmedaille der maatschappij tot het redden van drenkelingen doet Vos af met: "Ik vond dat leuk. Ik was blij dat ik mijn steentje had bij mo gen dragen aan het redden van een leven". Iets dat de chef-badmeester in zijn geheugen gegrift staat is zijn zoekactie aan het eind van de dag toen in het zwembad badgoed en kleding was achtergebleven. "Wat was ik toen ongerust. Het was badgoed van een jongetje van een jaar of zes. Ik heb alles afgezocht. Ook om het zwembad waar overal sloten lopen. Totdat ik om half tien werd opgebeld door de vader die vertelde dat zijn' zoon in z'n zwembroek met een paar vriendjes was meegegaan en daar was blijven spelen Ondanks dat Vos het welletjes vindt na al die jaren kan hij niet zeggen ooit tegen zijn zin gewerkt te hebben. "Het is prettig werk en ik kreeg altijd de vrije hand. Ik heb nooit meningsverschillen met de gemeente gehad. Ook wel omdat ik het altijd graag gedaan heb. Ik heb altijd alles bij willen houden. Sommigen zeggen bij hun zestigste van: ik zal nu mijn tijd wel uitzingen, ik doe het met de kennis die ik heb. Daar heb ik een hekel aan. Ook na die tijd heb ik cursussen gevolgd waardoor ik op de hoogte bleef. Daar hebben de mensen die komen lessen ook recht op. Je kan er geen rommel tje van maken". Vanwege zijn gedane werkzaam heden is chef-badmeester Vos door het gemeentebestuur een receptie aangeboden. Iedereen kan morgenavond afscheid ne men van de 65-jarige "baas van de zwembaden" nemen om acht uur in het gemeentehuis. ALPHEN AAN DEN RIJN - De nieuwe vestiging van C A in Alphen zal op zijn vroegst over een jaar klaar zijn. Dat is ruim een half jaar later dan was verwacht. Het confec tiebedrijfhad komend najaar al haar deuren willen ope nen van het nieuw te bouwen pand aan de .Van Manders- loostraat. t Vos in actie tijdens de zwemles Leiden a ar bespeelt orgel in Adventskerk ALPHEN AAN DEN RIJN - Het maart-concert in de orgelcyclus 1978/1979 in de Alphense Ad ventskerk zal worden verzorgd door de Leidse organist Jan Schmitz. Het concert wordt mor genavond gehouden en begint om 20.15 uur. «jp het programma van het Alphen se concert staan: preludium en funga in G dür van Bach; delen uit de Grand Pièce Sy mphonique van César Franck; Evocation a la Chapelle Sixtine van Liszt; het Kyrie en Gloria van Reger; Scherzo uit de tweede sympho- nie van Vierne; Litanies van Je- hain Alain en Fantasie over Psalm 33 van Corn, de Wolf. C A staat in de startblokken. Het wachten is echter nog op de1 goedkeuring van de provincie. Op het hoofdkantoor hoopt men elke dag op het beslissende tele foontje. "Als we de toestemming nu krijgen, kunnen we volgend jaar maart/april open", aldus woordvoerder A. G. Rootink van C A. Laat de toestemming lan ger op zich wachten, dan zal het C A-filiaal Alphen pas over anderhalf jaar (najaar 1980) open gaan. Zoals bekend heeft het confectie bedrijf twee panden in de Van Mandersloostraat aangekocht (firma Ponsioen en slager Tim- mers), die zullen worden afge broken. Op het vrijkomende ter rein zal C A een heel nieuw pand optrekken. Het bouwplan, (drie hoog) is wél in overeen stemming met het nieuwe be stemmingsplan dat voor dit ge bied in de maak is, maar is hoger dan op dit moment is toegestaan. Vandaar dat door de provincie Zuid-Holland een zogeheten "verklaring van geen bezwaar" afgegeven moet worden. Bij de provincie echter zit de zaak nog vast. Enkele weken geleden heeft het provinciaal bestuur bij de gemeente Alphen om nadere in formatie gevraagd. Die is inmid dels ook verstrekt, aldus de ver antwoordelijke wethouder J. W. Haanstra. Hij noemt de vertra ging die nu is ontstaan "bijzonder betreurenswaardig". Wannéér de benodigde goedkeuring nu zal afkomen, is hem onbekend. "Mijn ervaring is wel dat het af geven van dergelijke verklarin gen steeds langer gaat duren". Voor C A betekent de vertraging een fikse tegenvaller. De nieuw bouw is inmiddels aanbesteed. Bouwer wordt Slavenburgs aan nemingsbedrijf uit Schiedam. Dit bedrijf bouwde al eerder in Alphen. Het bioscoopcomplex aan de Van Boetzelaerstraat werd ook door het Schiedamse aan nemingsbedrijf gerealiseerd. Ook zijn al enkele personeelsleden aangewezen voor de nieuwe C A-vestiging in Alphen, aldus C A-woordvoerder Rootink. De nieuwe vestiging (waarschijnlijk de 54e) zal werk gaan bieden aan twaalf tot 15 full-time krachten en een 45 part-timers. Het C A-fi liaal Alphen zal een kleine dui zend vierkante meter winkel ruimte krijgen. Katwijk organiseert jaarlijks "Tulip Time" in week na Pasen KATWIJK - „Helaas hebben we dit keer weinig buiten landse deelnemers voor het internationale Tulip Time muziekfestival in Katwijk. Door verschillende omstan digheden hebben we slechts één deelnemer kunnen con tracteren uit elk van de volgende landen: Amerika, Cana da, Zweden, Finland en Duitsland. Met name Canada en Amerika hebben dit jaar verstek laten gaan". s erg belang- iu nog maar Hazerswou- Een lichte teleurstelling klinkt door in de stem van directeur K. Verplancke, wanneer hij mede delingen doet over het muziek festijn Tulip Time dat zijn Kat wijkse VW jaarlijks organiseert. Dvqal gebeurt dat voor het eerst onder leiding van deze nieuwe eerste man bij de Vereniging voor V reemdelingen verkeer. Harde gulden Het festival is als gebruikelijk in de week na pasen, dus dit jaar van maandag 16 tot en met vrijdag 20 april. Openings- en sluitings avond zijn in sporthal Cleyn Duin, daar tussen door zijn er op tredens in Tripodia, De Keuken hof te Lisse en op het Katwijkse marktplein langs de Zeeweg. Voor het dit jaar wegblijven van buitenlandse gezelschappen noemt Verplancke diverse rede nen. Voordat-ie dat doet, spreekt hij eerst de volgende verwach ting uit: „Volgend jaar zal het wel weer beter gaan lopen door het veranderen van allerlei om standigheden". De redenen: „Op de eerste plaats is er de harde gulden, waar vooral Amerika en Canada mee te ma ken hebben. Voor groepen uit die landen is het momenteel erg duur om in Nederland te verblijven. Bovendien hebben de regeringen van die landen een programma gemaakt voor het laten optreden van muziekgezelschappen in ei gen land. Verder was het tot enige tijd terug niet bekend welke luchtvaartmaatschappijen op Europa zouden blijven vliegen, waardoor de prijs van de over steek een ongewisse zaak was". Hij vervolgt: „Tot slot komen di verse Europese groepen nu niet naar Katwijk vanwege de lange, strenge winter die we hebben ge had. Ze hebben geen mogelijk heid gehad om geld in te zamelen voor een reis naar Nederland. En bovendien zijn de ouders van de leden van de diverse groepen voor hoge stookkosten en kosten voor extra kleding komen te staan, waardoor het geven van een bijdrage op bezwaren stuit te". Geen cent Ondanks al deze tegenvallers zijn er ook optimistischer geluiden te beluisteren bij Verplancke over het op handen zijnde festival in de badplaats, zo komen er half april 45 gezelschappen uit eigen land naar Tulip Time. Daaronder zijn 14 groepen die hier voor het eerst optreden. Nóg een positief punt vindt de VW-directeur, dat het festival de gemeente Katwijk geen cent zal gaan kosten. Hij vertelt: „Er gaat aan inkomsten en uitgaven zo'n 50.000 om bij OTTMï tesMiwró ffet«sfevffl ÏATWM MRIEE-Hchnd VW-medewerkers in Katwijk tonen hetgeen erop papier al rond is voor het nieuwe Tulip Time muziekfestival. Tulip Time. Al het geld dat we uitgeven wordt bijeen gebracht door sponsors, door bedrijven die hun naam- achter ons festival willen zetten. De mensen denken dat de VW geld van de gemeente ontvangt om dit festijn te organi seren, maar dat is beslist niet het geval. Wel krijgen we hulp van Openbare Werken bij het plaat sen van dranghekken en derge- Een derde zonnig punt vindt Ver plancke, dat er voor volgende Tulip Times contacten zijn ge legd met buitenlandse groepen. „Zo heeft onze burgemeester", al dus de directeur, „twee jaar gel den bij de opening van Tulip Time gezegd dat wij de derde wereld eens bij ons festival moesten betrekken. Die woor den hebben we ons ter harte ge nomen en we hebben gepro beerd voor dit jaar een groep uit Zambia naar Katwijk te krijgen. Van verschillende kanten kon den we al op medewerking daarvoor rekenen, maar de Zambianen hebben het toch op de financiën laten afketsen. Ze hebben wel gezegd dat ze nu gaan sparen voor een reis naar Nederland en over twee of drie jaar komt die groep naar Kat wijk". Het Tulip Time muziekfestival is voor een belangrijk deel onmis kenbaar een regionaal gebeuren. Meer dan de helft van het aantal deelnemers komt uit Leiden, Katwijk en Alphen en omgeving. Tijdens alle Tulip Time-bijeen- komsten zullen deze deelnemers uit de regio voor het voetlicht treden. De gebeurtenissen tijdens de ope nings- en sluitingsavond op maandag 16 en vrijdag 20 april zijn nog onzeker. Over de ope ningsceremonie is al wel bekend dat muziekvereniging JDe Burcht uit Leiden een show heeft inge studeerd onder de titel „With a song around the world". Er zullen dansen en, muziek worden ge bracht die typisch zijn voor be paalde landen. Te denken valt daarbij bijvoorbeeld aan Schotse muziek en Zuidamerikaanse dansen. De opening en sluiting van Tulip Time zijn tussen 19.30 en 10.30 in sporthal Cleyn Duin en ze zijn voor iedere liefhebber te bezoeken. Programma Het programma van het festival is verder kortweg als volgt op dinsdag 17 april van 19 tot 23 uur jureringsconcerten in Tripodia te Katwijk; op woensdag rond het middaguur een show in bloe- menpark De Keukenhof te Lisse en van 19 tot 23.30 uur jurerings concerten in Tripodia plus van 15 tot 16.15 en van 19 tót 22.45 uur gratis buitenoptredens op het Katwijkse marktplein; op don derdag 19 april ten slotte van 19 tot 23.30 uur jureringsconcerten in gebouw Tripodia.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27