LEIDSCH iH DAGBLAD Zomerland in de problemen vandaag Directeuren huurden inbrekers 158 Uitzendbureaus beplakt met affiches FNV Goedhart Bouwhuis MILJOENENOPLICHTING IN ARNHEM RUSBERGEN IN CONTACT MET COSMOS Callaghan struikelt over één stem Gemeente Leiden moet bijspringen Nu ook Zondags geopend! Het Staat Vast ARNHEM (ANP) - De politie in Arnhem heeft onlangs de twee directeuren van het kledingbe drijf Elbi in die stad aangehou den op verdenking van het op grote schaal oplichten van verze keringsmaatschappijen en banken. Door middel van een gefingeerde inbraak probeerden zij een half miljoen gulden aan verzeke ringspremie los te krijgen. Bij de banken wisten de directeu ren (33 en 30 jaar), op grond van een valse dubbele boekhouding een krediet van zes miljoen gul den te krijgen. De twee mannen ontkennen hard nekkig, aldus de Arnhemse poli tie vanmorgen. Bij Elbi met vestigingen in Arnhem (vier), Nijmegen, Ede, Zevenaar en Haarlem werken vijftig men sen. Er is inmiddels een curator voor het bedrijf aangesteld. De politie kwam de oplichting op het spoor na de min of meer toe vallige arrestatie, ruim twee we ken geleden in Amstelveen, van twee broers uit Amsterdam. Een van hen vertelde de Amstelveen- se politie over een grote partij kleding in een loods in de hoofd stad. De Amsterdamse politie trof inder daad een grote partij dames- en herenkleding aan. De Elbi-prijs- kaartjes zaten er nog aan. De par tij was bij de verzekering als ver mist opgegeven. Waarde: vijfton. De Elbi-directie meldde de inbraak (in het filiaal Beekstraat 30 in Arnhem) op 13 maart jongstle den. Tijdens een politie-onder- zoek kon toen niet worden vast gesteld hoe de daders het pand waren binnengekomen. Sporen van braak werden niet aangetrof fen. De vondst in het pakhuis in Am sterdam verduidelijkte veel. Het bleek, dat de Elbi-directie drie Halfnaakt over de schutting (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJK - Op de vlucht voor de politie is een 17-jari- ge jongen uit Noordwijk zijn broek kwijtgeraakt. Juist toen de jongen over een schutting wilde klimmen, gleed zijn broek naar bene den en kon hij, tot grote hila riteit van passerende brui- loftsgangers, halfnaakt door de politie in de kraag worden gevat. De Noordwijker werd door surveillerende agenten aan getroffen in een vrachtwa gen. Hij had de wagen gesto len van een bollenkweker. De jongen lag in versufte toestand in de wagen terwijl hij met zichzelf in het Engels converseerde. Bij de komst van de politiemannen sloeg hij op de vlucht maar kon la ter toch worden aangehou den. BASTIA - De dertigvoudige voet balinternational Wim Rijsber- gen (27) vertrekt zondag naar New York om daar besprekin gen te gaan voeren over een drie jarig contract bij de New Yorkse Cosmos. De voorstopper van Bastia kreeg gisteravond, voor de aanvang van het bekerduel tegen Mona co, van zijn bestuur te horen dat er van die kant geen bezwaar be staat om het nog lopende con tract - Rijsbergen is contractu eel nog twee jaar aan de Corsi- caanse club verbonden - te ont binden. „Waarschijnlijk komt het Bastia niet ongelegen om mij aan Cos- mos te verkopen", aldus de voormalige Feyenoorder. "De club kampt volgens mij met financiële problemen, nu Bastia voor het Franse kampioenschap is uitgeschakeld. Hoewel het geld van alle kanten toestroomt, kan niemand mij garanderen dat mijn salaris de volle con- tractduur zal kunnen worden uitbetaald". Komt de Leidenaar maandag met Cosmos tot overeenstemming, dan zal hij bij die Amerikaanse club een driejarig contract te kenen. Hij verheugt zich op een eventueel verblijf in de Ver enigde Staten, "want het is weer wat anders, bovendien heeft het Amerikaanse voetbal veel toe komst". Leidsel) Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Noordenwind Veel bewolking en een kleine kans op regen. Tot vrij krachtig toenemende en naar noord draaiende wind. Minimumtemperaturen ongeveer 2 graden, middagtemperaturen van 4 graden in het waddengebied tot 9 gra den in de zuidelijke provincies. (Opgemaakt om 11.15 uur) 30 MAART Zon op: 6.21 uur; onder: 19.09 uur, maan op: 7.46 uur; onder: 22.13 uur. Hoogwater te Katwijk om 4.39 en 16.59 uur, laagwater om 0.36 en 13.03 uur. van alle kanten beter bekeken Amsterdammers bereid had ge vonden als inbrekers te fungeren. Zij kregen de sleutel van het fi liaal. Het drietal is ook aange houden. "Vrijwel zeker kan gezegd worden, dat de directie van Elbi deze ge fingeerde inbraak heeft laten uit voeren om zo in het bezit te ko men van de verzekeringspre mie", aldus de Arnhemse politie. Het blijkt, dat de zaak net op tijd is opgerold. De verzekerings maatschappijen stonden op het punt de half miljoen gulden uit te keren. Beide Elbi-directeuren kwamen op het idee de verzekering op te lich ten na een „echte" inbraak in het filiaal aan de Hanzestraat in Arn hem. Dat was 5 december vorig jaar. Er verdwenen toen achttien bontjassen en andere kleding ter waarde van 40.000 gulden. In de ze zaak zijn inmiddels ook twee verdachten aangehouden. De Arnhemse politie ontdekte bij het onderzoek naar de gefingeer de diefstal, dat ook banken waren benadeeld. Wat de voorraad be treft werd bij Elbi een dubbele boekhouding bijgehouden. Door het opvoeren van de voorraad toonde men aan dat de aanvraag van het krediet van in totaal zes miljoen gulden door de aanwezi ge voorraad werd gedekt. TER AAR - De 58-jarige J.J. Koe- leman uit Ter Aar is vannacht verdronken in het Aarkanaal. Op weg naar huis is de man waar schijnlijk met zijn fiets in de berm terecht gekomen en heeft daardoor de macht over het stuur verloren. Enkele uren later is hij door een neef, die naar hem op zoek was, gevonden. LISSE - Onder een aarzelend lentezonnetje heeft de heer Vos, plaatsvervangend directeur-gene raal van het ministerie van land bouw en visserij, vanmorgen de 30ste Keukenhof geopend. Minister Avan der Stee van het zelfde minis terie, die aanvankelijk de opening zou verrichten, moest verstek laten gaan wegens werkzaamheden in Brussel. Er is nog weinig te zien in de Keu kenhof. Hier en daar steekt een cro- cusje de kop op,maar daar blijft het voorlopig bij. De zon moet nog veel werk verrichten alvorens de gewas sen tot bloei komen. In de kassen van de Keukenhof zijn wel veel kleurige bloemen te zien. Ter gelegenheid van het 30-jarige bestaan van de Keukenhof is ook de bloemtentoonstelling Liliade naar Lisse gehaald. Zoals gebruikelijk hebben de Haarlemse bloemenmeisjes (zie fo to) de opening van de Keukenhof opgeluisterd. Dat doen de Haar lemse meisjes al 25 jaar. Er zitten méér kanten aan het kiezen van fibril— (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Op gevels en ra men van vrijwel alle Leid- se uitzendbureaus zijn de afgelopen nacht plakkaten geplakt, waarin de Dien stenbond FNV protesteert tegen de wervingsactie die de uitzendbureaus lande lijk zijn begonnen onder werkloze jongeren, schoolverlaters en huis vrouwen. MATCH DRIVE-IN DISCOTHEEK 21.00 uur 'T CAMPHUYS Rhijngeesterslraalw. 43 De affiches zijn vanmorgen door de moeste uitzendbureaus spoorslags verwijderd, behalve bij het uitzendbureau Benco waar ze op verzoek van het hoofdkantoor nog even blijven hangen. In advertenties in de landelijke dagbladen onder de kop "Hoe kom je als werkloze jongere ooit aan de slag?" richt de Algemene Bond van Uitzendbureaus zich tot categorieën werkzoekenden, die moeilijk aan het werk komen. De Dienstenbond vindt dit een onjuiste manier van werving en heeft in het "Bondsblad" dan ook artikelen geplaatst onder de kop "Hoe kom je als werkloze jongere slecht aan de slag?". De affiches die de afgelopen nacht in Leiden geplakt zijn, dragen dezelfde tekst. Wie de plak-actie hebben uitge voerd was vanmorgen nog onbe kend. IC DAflTMAIC I De Britse premier James Callaghan heeft het moeten afleggen tegen een motie van wantrouwen van de Conser vatieve Margaret Thatcher. Met één stem meer werd de motie van "ijzeren Maggie" in het Lagerhuis aangeno men. Dit betekent dat de La- bourregering de regerings termijn tot oktober niet kan uitzitten. Er zullen zo spoe dig mogelijk verkiezingen komen PAGINA 9 I Evangelische Omroep be schuldigd van personeels- terreur PAGINA 5 36 PAGINA'S Meevaller voor kabinet van 160 miljoen PAGINA 7 Felle strijd in PvdA over op volging mevr. v.d. Heuvel PAGINA 11 Ondanks 3-0 overwinning toch zorgen over Oranje PAGINA 19 Amateurteam kansloos te gen Spaanse profs PAGINA 21 Redding van Verolme zal ook werknemers geld kosten PAGINA 29 (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - De stichting Zomerland-Leiden, ex ploitant van de serviceflat Schouwenhove in het Leidse Morskwartier dreigt in ernstige finan ciële moeilijkheden te komen. Volgende maand moet de stichting belang rijke betalingen doen aan rente en aflossing, maar geld daarvoor heeft men niet. Om de stichting uit de brand te hel pen zal de Leidse raad maandag een spoedbeslissing moeten ne men om Zomerland een lening te verstrekken van ruim een mil joen gulden. Daarmee wordt de stichting in staat gesteld voorlo pig aan de verplichtingen te vol doen. De serviceflat die enkele jaren ge leden gebouwd werd en 188 ap partementen telt, kostte 27.8 miljoen. Voor een bedrag van 25 miljoen werden door de stichting leningen afgesloten waarvoor de gemeente zich garant stelde. La ter verleende Leiden de stichting nog een krediet van een kwart miljoen gulden ter overbrugging. De financiële problemen worden veroorzaakt door ongunstige ex ploitatieresultaten. De belang stelling voor de appartementen bleef ver beneden de verwach tingen. Zo zouden aanvankelijk alleen bejaarden worden toegela ten, maar werd later besloten de minimum-leeftijd te verlagen tot 25 jaar. Medio 1977 was nog slechts de helft van de apparte menten bezet. Een ander probleem vormt het feit dat de rijksbijdrage nog niet de finitief vastgesteld is. Door de stichting wordt die bijdrage voor de periode tot april 1979 geraamd op één miljoen. Hoewel de gemeente daartoe via de garantieverlening gerechtigd is, is men niet van plan het bestuur van de stichting zonder meer op zij te. zetten. Wel zal men meer grip op de zaak proberen te krij gen door een ingrijpend toezicht op de inkomsten en uitgaven van de stichting. De gemeente stelt inmiddels alles in het werk om de rijksbijdrage zo snel mogelijk los te krijgen. "The Ayes have it", de motie is aan vaard, zo klonk gisteravond de stem van de Speaker in het Britse Lagerhuis. Daarmee kreeg de Labour regering van James Cal laghan het genadeschot. De doodsstrijd was al idat langer aan de gang. Labour struikelde over dezelfde steen die vijf jaar geleden het Conservatieve bewind van Ed ward Heath velde: de vakbonden. De zo prominente positie van de militante vakbeweging in het al gehele Britse gebeuren heeft dan weer te maken met het karakter van de samenleving daar, waar in scherpe klassetegenstellingen nog altijd het doen en laten be palen. Zo moet men in een land waar de inkomensverschillen zo groot zijn als in het Verenigd Ko ninkrijk, niet al te veel op sa menwerking ten behoeve van het algemeen belang rekenen. "Big Jim* Callaghan heeft dat wel gedaan. Hij meende dat hij door zijn overredingskracht en milde nuchterheid de boel wel op zijn plaats kon krijgen en houden. Dat lukte, zolang de trade unions meewerkten. Maar daarna spoelde een stroom explosieve loonsverhogingen, vaak op het randje van burgerlijk geweld af gedwongen, de fundamenten on der Callaghans toch al niet te ste vige economische bouwsel weg. Het gesukkel van de laatste weken, waarbij Callaghan door allerlei gunsten voor de splinterpartijen nog zijn minieme meerderheid in het Huis op de been trachtte te houden, zal de kansen voor La bour bij de aanstaande verkie zingen niet hebben vergroot. De Conservatieven zijn in feest stemming en zien zich al ongeveer op de regeringskussens. Daar lijkt het ook alleszins op, maar het blijft oppassen met jubel die te voorbarig kan zijn. Er steekt een merkwaardige tweedelige over weging in het Britse stemgedrag De Conservatieven gelden voor de meeste Britten als de regerings partij per definitie; Labourkabi- netten hebben voor hen het karak ter van intermezzi. Maar veel van diezelfde Britten delen de Tories bij traditie in bij de pleitbezorgers van de bevoor rechten. Voorvrouw Maggie Thatcher van de Conservatieven gaat het zoete koeren naar de zwevende stemmen bij het werk nemersgedeelte van het electoraat voorlopig nog niet al te bijster goed af, zodat het resultaat mees tentijds op een kil schril gesjirp lijkt. Mevrouw Thatcher zal louter door haar sexe een aantal stemmen niet krijgen. Bovendien zal La bour het beeld van een riskant experiment nog trachten te com pleteren door op Thatchers be scheiden ervaring met regeren te wijzen. Voeg daarbij dat Labour in de campagne ongetwijfeld een anti-Europalijn zal voeren om de beloften voor belastingverlaging aan Conservatieve zijde te neu traliseren en het beeld steekt toch meer in de mist dan men zou me nen. Apeldoorn, Europaweg 17Q, mSSSSSSïïïïtÏS meubelkeur zitparadijs GLADDE-GESCHAAFDE EIKEN BIELS 11 x 18'cm 29,50 p.m. 9 x 11 cm 15,85 p.m. 6 x 11 cm 10,90 p.m. 5 x 9 cm 7,75 p.m. tóch even kijken bij DE H0UTBAAN zelfbouwcentrum zijldijk 22 - leiderdorp tel. 071-899311 OP terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags tot 5 uur geopend A p»" speciale aanbieding zolang de voorraad strekt Cash and Carry 1 e soort plavuizen 20X30 cm. Bruin genuanceerd van f 57,- voor f 35," p.m2 incl. BTW Hoorn 126a, (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-22100* Openingstijden; ma. t/m vr. 8.30 -12.30 uur. 14.00 -17.30 uur. za. 10.00 -16.00 uur. Op de allerbeste winkelstand (kop v.d. Hoofdstraat) te huur aangeboden 80 M2 WINKELRUIMTE met bovenwoning en magazijn in NOORDWIJK AAN ZEE vraagprijs 3750,- per maand. A. J. v. d. Berg, Noordwijk, tel. 01719-14191. Hein Kruider heeft regelmatig extra voordeeltjes zoals coupons en derge lijke. Hein Kruider is ook zeker niet duur, dat staat vast. Zo hebben wij op dit moment een partij Engels tapijt van topkwaliteit van f. 440,- voor f. 350,- per meter, dit van wege een kollektiewisseling. Even komen kijken en keu ren verplicht tot niets. Hein Kruider. Woningdecorateurs van huis uit. Winkelcentrum In de Hoftuin, Rijnsburg. Tel. 01718-22537. DONDERDAG 29 MAART 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35819 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1