Oranje: ondanks 3-0 zege zorgen voor de toekomst Neeskens: Artistiek voetbal is voorbij Opmerkelijk incident bij interland Vedetten er weer niet bij RUUD GEELS OP TRAINING ONWEL jONDERDAG 29 MAART 1979 UNDHOVEN (GPD) - Twee jon- gemannen hebben gisteravond voor een uniek incident op een Nederlands voetbalveld gezorgd. Tijdens de tweede helft van de in terland tussen Nederland en Zwitserland in het stadion van PSV rende het tweetal met een spandoek met de tekst Zwitser land foltert politieke gevange nen" het veld op. pe 20-jarige MK. uit Nijmegen en de 25-jarige L.B. uit Amsterdam werden van het veld verwijderd en naar het politiebureau overgebracht. Na- i dat proces-verbaal was opge- maakt, mocht het duo naar huis. Verderop de dag haddeti 10 jonge- rendie zich lid noemen van het „Rood Verzetsfronlgeprobeerd het kantoor van de Zwitserse luchtvaartmaatschappij Swis sair in Amsterdam te bezettenDe jongelui raakten slaags met het personeel, waarbij schade aan 1 het meubilair en een computer werd aangericht. Drie jongeren allen uit Amsterdam, werden gearresteerd. De demonstranten in Eindhoven en Amsterdam protesteerden tegen de behandelingen van twee leden van de .Beweging van de 2e ju ni", die sinds december 1977 in de Zwitserse plaats Bern gevangen zitten. De .Beweging van de 2e juni" is een onderdeel van de Baader-Meinhofgroep. Pe twee leden van de .Beweging van de 2e juni". Gabriëlle Kro- cher en Christian Moller, werden in december 1977 gearresteerd aan de Frans-Zwitserse grens. Zij werden naar een douanekan toor overgebracht, waar zij twee douaniers verwondden. Krocher en Moller zitten sindsdien gevan gen. Ze zijn al diverse keren uil protest tegen de omstandigheden waaronder zij in de gevangenis verkeren, in hongerstaking ge- EINDHOVEN (GPD) - Johan Nees- kens en Rob Rensenbrink zullen vermoedelijk geen deel kunnen uitmaken van het Nederlands elftal als Oranje op 2 mei de kwalificatiewedstrijd vpor het Europees kampioenschap tegen Polen moet spelen. Dat werd na afloop van de interland tussen Nederland en Zwitserland be kend gemaakt. Neeskens en Rensenbrink vrezen dat hun werkgevers, FC Barce lona en Anderlecht, geen toe stemming zullen geven voor de interland tegen Polen. Zowel Barcelona als Anderlecht zijn in hun land nog betrokken bij de strijd om de nationale beker. Daarnaast komt Barcelona nog in het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaar uit. De Zwitserse doelman Burgener stond erbij en keek inkwamen. De tekst was bedoeld voor zijn regering. toen twee jongeren met een spandoek het veld EINDHOVEN (GPD) - Vrijwel zonder uitzondering vonden dc 13 Oranjespelers die gisteravond in Eindhoven de Zwitsers naar een 3-0-nederlaag speelden, dat ze een erg prettige wedstrijd ach ter de rug hadden, afgezien dan nog van de zege. „Althans gezien de omstandigheden, die je toch wel degelijk in je eindoordeel over deze wedstrijd moet betrek ken*'. vond Barcelona-speler Jo han Neeskens, die zo langzamer hand aan zijn tweede lustrum als international toe is. „De periode van het artistieke voetbalspel is voorlopig in Nederland definitief voorbij. En, geloof me, dat komt wel weer, maar voorlopig zullt-n we toch deze tijd, waarin zich niet. de grote talenten aanbieden, moeten zien door te komen met het voetbal zoals we dat van- Dat betekent dus voor voetballers als Rob Rensenbrink en Johan Neeskens dat ze zich zullen moe ten aanpassen aan het voetbal waarmee Nederland succesvol wil doorstoten naar het Europese kampioenschap volgend jaar in Italië. Neeskens: ,,Dat geloof ik zeker, al moet ik wel de toevoe ging maken datje zoiets toch ook weer per wedstrijd moet bekij ken. Misschien moeten we in een volgende wedstrijd tactisch an ders spelen. Vanavond tegen de Zwitsers moesten we zelfhef spel maken; de volgende keer kunnen we ons misschien iets behouden der opstellen of ons beperken tot het op de counter spelen". Die volgende confrontatie is de EINDHOVEN (GPD) - Het roer van Oranje is om. De vraag of die ontwikkeling het gevolg is van de verwijtende woorden van Jan Zwartkruis of van het inspirerende voorbeeld van Johan Neeskens - of wellicht van beide factoren - is van ondergeschikt belang. Zelfs de 3-0-zege in het EK-kwalificatieduel met Zwitserland werd door de bondscoach enigszins naar de achtergrond geschoven. Dat zijn spelers gisteravond in het Eindhovense PSV-stadion be reid bleken 90 minuten lang voor een positief resultaat te knokken, noemde de Amersfoortse oefen- meester dé grote winst. Het heil loze en door hem zo gehekelde gala-voetbal, dat Nederland in de vriendschappelijke wedstrijden tegen West-Duitsland en Italië zo nadrukkelijk de das had omge daan, was afgezworen. Het nieu we gezicht van Zwartkruis' keur korps wordt bepaald door het werkvoetbal. In zijn opgetogenheid ging de bondscoach wat al te gemakke lijk voorbij aan het feit, dat Oranje met zijn nieuwe aanpak tegen sterkere opponenten dan Zwitserland een uiterst kwets baar team is. Nu de klasse ont breekt om een wedstrijd tegen welke tegenstander dan ook naar eigen hand te zetten, is de forma tie te veel aangewezen op condi tie. Tegen de Zwitsers, die nu wel erg enthousiast zijn, maar inter nationaal gezien niet over vol doende capaciteiten beschikken, konden Jansen en de zijnen er een slijtageslag van maken. In de eerstvolgende confrontatie met de Polen zal men aan hard wer ken alleen beslist niet voldoende hebben. Toch heeft Zwartkruis geen andere keus dan op de nu ingeslagen weg voort te gaan: „We moeten met beide pootjes op de grond blijven staan. Het heeft geen en kele zin om ons blind te staren op het supervoetbal van de laatste jaren terwijl wij juist nu bezig zijn met een neergang. De realiteit is, dat het Nederlandse voetbal niet langer bol staat van grote talen ten en geweldige kwaliteit. We zullen het nu met werkvoetbal moeten doèn. Dat is deze ploeg ook op het lijf geschreven. Ik vind niet dat we deze ontwikke ling negatief moeten benaderen. Hoeveel Nederlanders moeten hun brood niet met hard werken verdienen. Inderdaad, de presta tie van nu is een momentopname. We moeten er aan gaan werken om er een continu-proces van te maken. Vooral de jongere spelers meten de kans krijgen interna tionaal te groeien; ervaring op te doen. Agressie Alleen in de eerste 20 minuten van het qua hardheid vriendschap pelijk te kwalificeren duel met de Zwitsers bleek Oranje met zijn bewonderenswaardige inzet in Stand in groep 4 Nederland Polen Oost-Duitsland IJsland Zwitserland 4 4 0 0 8 12-1 2 2 0 0 4 4-0 2 10 12 3-4 3 0 0 3 0 1-8 3 0 0 3 0 1-8 uitwedstrijd tegen Polen. „Tegen die ploeg wordt op dit moment al hoog aangekeken, maar toch is het ook weer niet zo dat we daar straks bij voorbaat als een kans loze ploeg heengaan. Dit elftal heeft natuurlijk niet de kwalitei ten van het WK-team van 1974, maar ook in Argentinië stond er een duidelijk ander elftal op het veld en toch haalden we opnieuw de finale". Ook Rob Rensenbrink was het klasseverschil tussen het elftal van een paar jaar geleden en het team van nu duidelijk opgeval len. „Bovendien", oordeelde hij, „moet je je toch niet vergissen in de Zwitsers. Het team beschikt over individueel knappe spelers, maar de echte eenheid ontbreekt toch". Problemen Rensenbrink had aanvankelijk ook problemen om zich aan te passen aan het werkvoetbal van de Ne derlanders. De Anderlecht-ve- dette raakte zelf zo nu en dan tij dens de wedstrijd toch zo en thousiast over het „nieuwe voet bal" van de Nederlanders, dat hij kordaat met enkele slidings de Zwitsers te lijf ging en herhaal delijk verdedigend by- sprong. „De eerste helft", vond hij. „was erg moeilijk. Doordat we bleven ja gen, stonden we steevast met 20 man op de helft van de Zwitsers, zodat het ontzettend moeilijk was om een opening te vinden. In de tweede speelhelft, zeker na dat eerste doelpunt, liep het allemaal veel gemakkelijker. Ook voor mezelf, al moet ik er onmiddellijk aan toevoegen dat mijn verdedi gende taak vrijwel helemaal werd overgenomen door Poortvliet. In de laatste fase liepen we vrij sim pel over de Zwitsers heen, omdat zij helemaal door zaten". „In feite was het een kopie van de wedstrijd die we in Bern tegen de Zwitsers hebben gespeeld", vond Willy van de Kerkhof, die zich een kleine tien minuten na rust wegens een spierblessure in het bovenbeen moest laten vervan gen door Metgod. „Ook nu waren de Zwitsers in het laatste kwar tier - net als in Bern - totaal aan het einde van hun krachten. Toch geloof ik dat we eerder in de wed strijd een beslissing hadden kunnen forceren als we wat meer geluk hadden gehad. Dan zou het ook allemaal veel gemakkelijker zijn gegaan. Uiteindelijk kwa men die doelpunten toch. en ik vind dat op de eerste plaats een verdienste van het hele elftal, dat voor dat 3-0-resultaat kei- en kei hard heeft gewerkt". Onwennig staat de strijd echt te controleren. In die veelbelovende openingsfa se werd het Nederlandse spel ge kenmerkt door een enorme agressie. Er werd aldoor op de bal gejaagd en er werd ook zonder bal onophoudelijk bewogen. De gasten wankelden onder die ge weldige druk en konden door kunst- en vliegwerk (er werden in de eerste twaalf minuten liefst vijf hoekschoppen weggegeven) en knappe reddingen van doel man Burgener overeind blij- Jan Peters op weg naar het derde doelpunt v ook doelman Burgener kansloos zijn. 10ranje. Tegenstander Chapu isat is gepasseerd e Burgener, die eerder in de UEFA- Cup-strijd tussen Ajax en Lau sanne Sport de Nederlandse voetbalfans al met een heldenrol had verrast, voorkwam tijdens de openingszetten enkele zeker schijnende treffers. Zo stopte hij achtereenvolgens een schot van Poortvliet, een fraaie vrije schop van de teleurstellende Rensen brink en een verrassende schui ver van Kist. Verder had hij het Loon geluk dat een goede doelman toekomt, toen in de 11e minuut Na de hervatting kon Oranje dan rechter Hunting de handsbal van Schnyder na een inzet van Brandts over het hoofd zag en Nederland daarmee een straf schop onthield. Het uitblijven van de treffer ver lamde het Nederlands elftal steeds meer. Men verviel in sta tisch spel, hetgeen de Zwitsers de gelegenheid gaf op adem te ko men. Die terugval was het logi sche gevolg van de gebrekkige stootkracht van Oranjes aanvals- linie. Zoals zo vaak slaagde Ren senbrink er niet in zijn faam waar te maken, kon Kist in het cen trum geen vuist maken en verloor René van de Kerkhof zichzelf in te solistische én vaak ook domme acties. De geconcentreerd opere rende verdediging met der Jansen in de sobere maar z effectieve rol van laatste rr bleef in die moeilijke periode gemakkelijk overeind. DEN HAAG (GPD) - Ruud Geels, aanvalsleider van het Belgische Anderlecht, is ter observatie opgenomen op de afdeling hart- bewaking van een Brussels ziekenhuis. Geels werd gistermor gen tijdens de training onwel. De ex-Ajacied heeft al geruime tijd last van verschijnselen van oververmoeidheid. Om die reden miste hij ook onlangs de der by tegen RWD Molenbeek, die door Anderlecht met 2-0 werd gewonnen. Juist deze week was Geels individueel weer met een lichte training begonnen. Oranje's beste combinatie tussen Rensenbrink, Neeskens en Pe ters op het beslissende moment fortuinlijk door een Zwitserse verdediger kon worden onder broken. En Burgener mocht ook niet mopperen toen de verder goed leidende Engelse scheids eindelijk gaan oogsten. Bonds coach Zwartkruis noemde de drie treffers het passende loon voor de noeste arbeid in het eer ste bedrijf. „Het zware werk was toen al gedaan. Ik vind ook dat we de strijd voor rust hebben ge wonnen. We hadden toen de Zwitsers genadeloos op conditie aangepakt. En ik ben blij dat we tenslotte vooral uit de tweede lijn hebben toegeslagen. Omdat het in de aanval wat te statisch ging, was het de bedoeling dat er van uit het middenveld zou worden gepenetreerd. En dat is ook ge beurd". Toch was het niet in de eerste plaats de verdienste van Oranje dat in de negende minuut de ban werd gebroken. Metgod was juist inge vallen voor Willy van de Kerkhof Oiesblessure) toen de Zwitserse afweer apathisch toekeek bij een hoge bal van Jansen richting Kist. De AZ-spits profiteerde dankbaar van de geboden vrij heid en kopte de bal over de ver blufte Burgener in het doel. Wie had verwacht dat de gastheren na die treffer onweerstaanbaar zouden doorstomen, kwam be drogen uit. Het bleef sukkelen en er was - ruim een half uur later - opnieuw een Zwitserse fout voor nodig om verder uit te lopen. Neeskens onderschepte een slechte pass en transporteerde de bal via Kist naar René van de Kerkhof. Diens voorzet bereikte de opgekomen Metgod die van dichtbij Burgener voor de tweede keer tot capitulatie dwong. Eén minuut voor het einde van de officiële speeltijd maakte Peters het AZ-feest compleet. De mid denvelder, die daarvoor in de schaduw van Neeskens goede met zwakke momenten had af gewisseld, durfde eindelijk ini tiatief te nemen. En hij deed dat op bijzonder fraaie wijze. Nadat hij met een solo op snelheid drie Zwitsers zijn hielen had laten zien, wipte hij de bal koelbloedig over de uitgelopen Burgener heen. Het was een van de schaar se momenten waarop kwaliteit het werkvoetbal overvleugelde. Een moment ook, dat heimwee opriep naar het roemrijke verle den van Oranje. De 88 minuten daarvoor hadden een einde ge maakt aan de vette jaren en een nieuw tijdperk van nivellering ingeluid. VOETBAL - Het duitse B-elftal heeft in Aken geoefend tegen Noorwegen-A. De Duitsers won nen met 3-0 door doelpunten van Hartwig, Höness en Briegle. VOETBAL - Udo Lattek ambieert de trainersfunctie bij VFB Stutt gart. De vertrekkende trainer bij Borussia Mönchengladbach zal deze week beslissen over het aanbod dat Stuttgart-voorzitter Maver-Vorfeldtjr hem voorlegde. Naast VFB proberen ook Bavem Munchen en Borussia Dortmund Lattek te contracteren. Aanvoerder Wim Jansen: „Ren senbrink heeft gelijk. Die eerste helft was inderdaad bijzonder moeilijk. Onwennig ook. Als laat ste man moetje nu eenmaal meer organiseren dan als middenvel der. Bovendien, toen die ope ningstreffer uitbleef, had ik dui delijk moeite om me in te houden en niet als een razende gek naar voren te hollen". „Het vervangen van Willy van de Kerkhof door Metgod was in de rust al doorgesproken", vertelde de Oranje-captain. „Wanneer Willv door die blessure niet lan ger zou kunnen spelen, zou Met god voor hem in het veld komen. Metgod zou zich met Elsener moeten bemoeien. Dat heeft hij voortreffelijk gedaan. Later in de wedstrijd kreeg ook Elsener problemen met de conditie en kon Metgod vaker mee naar vo ren. Zo nadrukkelijk zelfs, dat hij er nog een doelpunt uit kon sle pen". Bescheiden Niet alleen Metgod, maar ook Kees Kist scoorde tegen de Zwitsers zijn eerste Oranje-doelpunt (Jan Peters completeerde met een derde treffer het AZ-succes). Vooral Kist was daarmee enorm in zijn schik, al wimpelde hij be scheiden af: „Een verdienste van het totale elftal, dat ik zelden te voren zo heb zien knokken in een interlandwedstrijd. Ik werd ook veel meer in het spel betrokken. Ik had daar in de groep ook op aangedrongen, omdat ik dan be ter tot mijn recht kom, zelfverze kerder word en simpelweg lekker kan voetballen. De vorige keren gebeurde het niet dat ik veelvul dig in het spel werd betrokken en toen voelde ik me na afloop, doodongelukkig".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19