Tijdelijke regering in België? Verband tussen moorden Brussel en Den Haag? „Vorster moet nu aftreden Moordenaars Letelier krijgen levenslang nva Start van Muldergate ligt in Nederland Onderwijs Palestijnen in grote moeilijkheden ZATERDAG 24 MAART 1979 PAGINA 9 André Michaux DEN HAAG - Twee Haagse recher cheurs zijn naar Brussel vertrok ken om na te gaan of er een ver band bestaat tussen een moord aanslag daar, en de moord op de Britse ambassadeur Sykes, don derdag in Den Haag. In de Brus selse hoofdstad werd donder dagavond een functionaris van de Belgische Nationale Bank door twee mannen voor zijn huis doodgeschoten. De politie in Brussel heeft „een ernstig vermoeden" dat de da ders van de moord in België zich bij de keuze van hun slachtoffer hebben vergist. Zij zouden het hebben gemunt op de Britse am bassadeur bij de NAVO, Sir John Killiek. Dat vermoeden wordt gevoed door de wetenschap dat enkele dagen geleden een aanslag op deze am bassadeur is beraamd. Gezien de zware bewaking rond het huis van Sir John Killiek zou daar van af zijn gezien. De man die werd doodgeschoten, heet Andrè Michaux en is ad junct-chef van de discontodienst van de Belgische Nationale Bank. Hij werd gedood in een voorstadje van Brussel toen hij achter het stuur van zijn stil staande auto zat. Twee mannen kwamen van twee kanten op zijn auto af, en losten hun dodende schoten. De overeenkomst tussen de moor den in Brussel en Den Haag heeft de gerechtelijke politie in Brussel doen vermoeden dat de twee moordenaars van Den Haag naar Brussel zijn gereisd, in een po ging de Britse ambassadeur bij de NAVO ook tot hun slachtoffer te maken. De politie in Den Haag heeft giste ren een uitgebreid buurtonder zoek gehouden rond de woning van de Britse ambassadeur aan het Westeinde. Tot meer dan een bevestiging van het reeds beken de signalement heeft dat niet ge leid, zo zei politiewoordvoerder Laterveer gisteravond. Nog steeds heeft men geen idee in welke richting de daders moeten worden gezocht. De claims die bij enkele kranten en persbureaus zijn ontvangen, wil de politie vooralsnog niet Het Algemeen Dagblad in Rotter dam en het ANP in Amsterdam kregen telefoontjes waarin een Nederlands sprekende man de verantwoordelijkheid voor de moord op Sykes, waarbij ook diens huisknecht Karei Straub het leven liet, opeiste. Hij zei te spreken namens de „Rode Bri gades" die de aanslag zouden hebben gepleegd in opdracht van het verboden Ierse Republikein se Leger, de IRA. Een ander dagblad, de Telegraaf, kreeg donderdag een Engels sprekende man aan de telefoon die namens de IRA de verant woordelijkheid voor de twee voudige moord opeiste. De man zei verder, dat ook de Britse am bassadeurs in Frankrijk, België en West-Duitsland gevaar lopen. Volgens de anonieme opbeller was het telefoontje bedoeld als laatste waarschuwing voor de Britse ambassadeur in Bel gië. Een woordvoerder van de IRA in Dublin heeft inmiddels - na een reeks aanslagen in Noord-Ierland - laten weten dat Engeland bin nenkort een nieuwe campagne van aanslagen te wachten staat. „Ook Britse doelen op het Euro pese vasteland zullen worden aangevallen", zo voegde hij aan zijn woorden toe. Sir Richard Sykes krijgt geen staatsbegrafenis, zo is bekend gemaakt. Hij zal in alle stilte wor den gecremeerd, aldus een woordvoerder van de Britse am bassade. Waar en wanneer deze crematie zal plaatsvinden, is niet openbaar gemaakt. Alle afdelingen op de Britse am bassade werken dit weekeinde als gold het een normale werk dag. Dit is gedaan om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Om de veiligheid van de me dewerkers van de ambassade verder te verhogen, heeft de Haagse politie een aantal maatre gelen getroffen. Voorstel formateur BRUSSEL (GPD) - De Belgische kabinetsforma teur en demissionair premier Paul vanden Boeynants streeft naar een „tijdelijke regering van dringende zaken". JOHANNESBURG (GPD) - De beide oppositiepartijen in Zuid- Afrika - de Progressieve Federale Partij (PFP) en de New Republic Party (NRP) - hebben vrijdag het aftreden geëist van president John Balthazar Vorster. Colin Eglin, de leider van de pro gressieven, zei dat Vorster Zuid- Afrika in een grondwettelijke cri sis heeft gedreven en dat hij de commissie-Erasmus - die het schandaal rond het voormalige ministerie van voorlichting on derzoekt - in verlegenheid heeft gebracht. Vauce Raw van de NRP eiste dat de president on middellijk zijn ontslag zou aan bieden omdat hij zich bemoeid heeft met een politieke con troverse. Hij heeft de zes partijen, die drie maanden tevergeefs hebben on derhandeld over een nieuw kabi net, gisteren gevraagd of ze een tijdelijke regering willen steu nen. Na de Europese verkiezin gen op 10 juni zou dan een „ge wone" regering kunnen worden gevormd. Het formatieoverleg was donder dag al voor de zoveelste keer muurvast geraakt. De Vlaamse en Waalse partijen (christen-de mocraten en socialisten uit beide landsdelen, alsmede de Vlaamse Volksunie en het Brusselse FDF) bleken opnieuw diepgaand ver deeld over de aanpak van de Bel gische staatshervorming, die on der andere moet leiden tot meer zelfstandigheid voor Vlaanderen en Wallonië. Paul vanden Boeynants, sinds ok tober vorig jaar leider van een demissionaire regering, vindt dat het land dringend een regering nodig heeft. Sociaal-economisch, financieel en budgettair zijn er problemen waarvoor nu drin gend oplossingen moeten ko men, zei hij vrijdag na zijn vraag aan de zes coalitiepartners of ze willen meewerken aan een tijde lijk kabinet, vanavond wil hij antwoord hebben. Vanden Boeynants zei dat de ver kiezingen voor het Europese parlement, die in België op 10 ju ni plaatsvinden, „op voor mij on begrijpelijke wijze" zwaar door wegen bij sommige politici aan de onderhandelingstafel. Het gaat hierbij vooral om de positie van oud-premier Leo Tindemans, stemmentrekker van de Vlaamse christen-democraten (CVP). Tin demans, die lijstaanvoerder is van de Europese christendemo craten, zal op 10 juni allicht op nieuw als populaire leider beves tigd worden. De huidige politieke crisis in Belgie ontstond toen Tindemans er in oktober vorig jaar tamelijk on verwacht de brui aan gaf en het ontslag van zijn regering indien de. De verkiezingen van half de cember gaven geen uitweg aan. De Vlaamse christen-democra ten zijn verdeeld over de staats hervorming. Die wordt nog ver groot door de onduidelijkheid over de vraag of Tindemans defi nitief zal kiezen voor het Europe se parlement. De staatshervorming kan door de CVP-senatoren in de Nederland se taalgroep van de Senaat wor den afgestemd. De Franstalige partijen, vooral de Waalse socia listen, willen absolute zekerheid dat de CVP-senatoren loyaal zullen meewerken. Daarom eisen ze dat de coalitiepartijen zich binden aan een gedetailleerd po litiek akkoord. Over onderdelen van dit akkoord, zoals een rege ling met betrekking tot Brussel, bleken Vlamingen en Franstali- gen het de afgelopen weken fun damenteel Het streven naar een aanvaardbaar compromis is de afgelopen drie maanden stukgelopen op het diepe wantrouwen tussen de Vlaamse en Franstalige partijen. Na alle manoeuvres van forma teur Vanden Boeynants, een ou de rot in het politieke vak, die zelfs de liberale oppositie nog bij het formatieberaad betrok, lijkt de vorming van een tijdelijke re gering de enige mogelijke uitweg op korte termijn, zo menen Brus selse politieke waarnemers. JERUZALEM - Vlakbij een drukke taxi-standplaats in het centrum van Jeruzalem is gisteren een bom ontploft. De bom die in een vuilnisbak was verborgen richtte een grote ravage aan. Tal van gebouwen en winkels werden beschadigd; ruim tien personen raakten bij de explosie gewond. De Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie (PLO) eiste later de verantwoordelijkheid voor de bomexplosie op. Een woord voerder van de organisatie in Beiroet zei dat "de aanslag valt binnen het kader van de uitbreiding van ons gewa pend verzet tegen de zionisti sche bezetting van ons va derland". YN-fonds uitgeput WENEN (GPD) - Aan de voor avond van de ondertekening van het vredesverdrag tussen Egypte en Israël staat een crisis voor de deur in het onderwijs aan een derde van 306.000 kinderen van Palestijnse vluchtelingen, die onder de zorg van de Palestijnse vluchtelingenhulporganisatie van de Verenigde Naties, de UNWRA, vallen. De UNWRA is financieel afhanke lijk van vrijwillige bijdragen van de lidstaten van de Vèrenigde Naties. Het budget voor dit jaar bedraagt 163 miljoen dollar, waarvan maar 126 miljoen dollar gedekt is door toezeggingen van lidstaten. Als niet heel snel het tekort althans voor een deel wordt aangevuld, moet de UNWRA 3500 onderwijzers, die werken op de lagere en middel bare scholen in de Palestijnse vluchtelingengebieden, ont slaan. Voor 90.000 Palestijnse vluchtelingenkinderen, voor wie geen alternatieve scholen be staan, betekent dat het onmid dellijke einde van hun middelba- re-schoolopleiding. De UNWRA, die zijn hoofdkwartier in Wenen heeft, maar waarvan het grootste deel van het perso neel onder de 1.700.000 geregi streerde vluchtelingen werkt, heeft het maandelijkse rantsoen meel per noodlijdende vluchte ling wegens geldgebrek al moe ten terugbrengen van 4,5 tot 2,25 kilo. Het tekort aan scholen is zó groot dat er moet worden ge werkt met dubbele schooltijden. De ene school gebruikt het ge bouw 's morgens en de andere 's middags. Intussen wordt over wogen het gebruik van de ge bouwen over drie scholen te ver delen. De laatste twee jaar heeft de UNW RA, als gevolg van de extra belas ting door de oorlog in Libanon, haar toch al niet indrukwekken de noodreserves volledig uitge geven en heeft de leiding der lid staten van de VN herhaaldelijk gevraagd hun bijdrage te verho gen. Van alle lidstaten zijn er in feite maar tien die met meer dan een miljoen dollar bijdragen in het UNWRA-budget, waartoe ook Nederland behoort. De commissaris-generaal van de UNWRA, Thomas W. McElhiney, heeft eind vorig jaar een verkla ring uitgegeven, waarin hij felle kritiek levert op de bij de VN aangesloten landen „die in de al gemene assemblees stemmen voor resoluties om andere landen die niet bijdragen tot bijdragen te dwingen, en landen die al een bijdrage leveren hun bijdrage te verhogen, maar die zelf niet doen waartoe zij anderen dwin gen". WASHINGTON (AFP/DPA) - Een rechtbank in Washington heeft gisteren twee Cubaanse ballin gen veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens moord op de voormalige Chileense mi nister van buitenlandse zaken Orlando Letelier. De rechtbank achtte bewezen dat Guillermo Novo Sampol en Alvin Ross Diaz in 1976 een bom legden onder de auto van Letelier en diens mede werkster Ronni Moffitt. Een der de Cubaan, Ignacio Novo heeft acht jaar gevangenisstraf gekre gen wegens medeplichtigheid. Letelier was tijdens het bewind van de socialistische president Al- lende minister van buitenlandse zaken. Na de bloedige militaire coup in september 1973 werd hij gevangen gezet. Naderhand werd hij vanwege buitenlandse druk op de junta van generaal Pino chet vrijgelaten. In het buiten land ontpopte hij zich als een krachtig tegenstander van het bewind in Santiago. Het proces in Washington heeft veel beroering gewekt omdat de vroegere Chileense geheime dienst Dina, de Amerikaanse in lichtingendienst CIA en Pino chet met de aanslag. Kroongetuige Townley verklaarde dat het toenmalige hoofd van de Dina, Contreras, opdracht had gegeven tot de moord. De rol van de Dina werd op het proces echter niet duidelijk belicht. De Verenigde Staten hebben de uitlevering gevraagd van Contre ras en twee van zijn medewer kers. Zij worden in Santiago vastgehouden in afwachting van een uitspraak van een Chileens hof over het Amerikaanse ver zoek. De Amerikaanse procureur Earl Silbert verklaarde gisteren tegenover rechter Barrington Parker dat Amerika alles zal doen om de uitlevering te bewerkstel ligen. De drie Cubaanse beklaagden heb ben allen ontkend schuldig te zijn en zij hebben te kennen gegeven in beroep te zullen gaanVolgens hen wil de Amerikaanse regering hen tot zondebokken maken. Hoewel de Zuidafrikaanse presi dent volgens de grondwet boven de partijen staat en zich niet met politieke gebeurtenissen mag bemoeien, heeft Vorster donder dag de ongebruikelijke stap ge daan journalisten te vragen naar een verklaring van hem te komen luisteren, die met het voorlich tingsschandaal samenhangt. De Zuidafrikaanse president was minister-president toen het schandaal ontstond. Zonder de huidige minister-president Pie- ter Wilhelm Botha daarover te in formeren heeft Vorster de bij zonder ongewone stap gedaan beweringen van dr. Eschel Rhoodie - de voortvluchtige ex- staatssecretaris van voorlichting te ontkennen. Rhoodie beschul digt Vorster en Botha ervan op de hoogte te zijn geweest van ge heime pogingen om de media in en buiten Zuid-Afrika om te ko pen. De vroegere premier sprak van „de talrijke leugens van dr. Rhoodie" De beide Zuidafrikaanse opposi tiepartijen staan nu op het stand punt dat de president gebroken heeft met een fundamenteel grondwettelijk principe, name lijk dat hij zich alleen maar over politiek mag uitlaten, indien hij daartoe door het kabinet wordt gemachtigd. Colin Eglin meent ook dat Vorster door zijn verkla ring de commissie-Erasmus in grote verlegenheid gebracht heeft. Deze commissie werd door Vorster zelf benoemd om te on derzoeken of bepaalde ministers bij onregelmatigheden van het ministerie van voorlichting wa ren betrokken. ADVERTENTIE Zeker is, dat échte zekerheid meer vraagt dan een stapeltje polissen, verband werden gebracht Assurantiekantoren, die lid zijn van de NVA, maken daarom eerst een risico-analyse en passen dan in hun advies de verzekeringen aan bij andere regelingen en voorzieningen. Dat is een nieuwe kijk op zekerheid! Britse bankiers zouden vermoord zijn SAN SALVADOR - De twee Britse gijzelaars van de nationalistische strijdkrachten van het verzet (Farn), de bankiers Ian Massie en Michael Shaterton, zouden zijn geëxecuteerd. Dit verklaarde de Farn gisteren via de telefoon aan een Frans persbureau. De precie ze plek waar de lijken kunnen worden gevonden, zou later wor den genoemd, aldus de Farn, die zich eerder verantwoordelijk heeft gesteld voor de executie van de honorair consul van Israël, m. Ernesto Lie- bes, wiens lijk donderdag i auto werd gevonden. Liebes werd op 17 januari van het vorig jaar ontvoerd. Vakkennis, ervaring en een onafhankelijke opstelling vormen de garantie voor een ver trouwensrelatie met een NVA-assurantie- adviseur. En wat belangrijk is: hij blijft letten op uw belangen, ook later bij schade en uitkeringen. Het enige waar op hoeft te letten is, of uw adviseur lid is van de NVA. U herkent hem aan hetNVA-vignet. een nieuwe kijk op zekerheid... 0^ n organisatie van makelaars in fhankelijke assurantie-tussenf Secretariaat: Ulrechtseweg 135, Amersfoort. (Door Karl Breyer) JOHANNESBURG - De start van het Zuidafrikaanse informatie schandaal, „Muldergate" zoals het in Pretoria wordt genoemd, ligt waarschijnlijk in Nederland, ergens tussen Amsterdam en Den Haag. Eind 1970, begin 1971 hield dr. Eschel Rhoodie, toen perssecretaris van de Zuidafri kaanse ambassade in Den Haag, een serie gesprekken met twee van zijn vrienden, de toenmalige directeur van Elsevier's Magazi ne, Hubert G. Jussen, en de hoofdredacteur van dat blad, Martin G. Duyzings. Samen be sloten zij een Zuidafrikaans nieuwsmagazine op te richten, mikkend op de internationale markt van geïnteresseerden in Afrikaanse zaken. „To the Point" werd uiteindelijk de naam van dat blad. De Limburgers Jussen en Duyzings werden uitgever en hoofdredacteur van To the Point, dr. Rhoodie plaatsvervanger van de hoofdredacteur. Het was het eerste project in de se rie activiteiten van Rhoodie en zijn politieke bazen, in het kader van het streven naar verbetering van Zuid-Afrika's „image" in het buitenland. In d£ loop van 1978 werd steeds duidelijker dat Rhoodie en de zijnen in hun ijver zo ongeveer alle financiële en budgetair-politieke regels had den overtreden die in Zuid-Afri ka en andere landen bestaan, om nog maar te zwijgen van - volgens sommigen geslaagde - pogingen tot corruptie. Naast de Engelstalige pers in Zuid- Afrika ziet men in Pretoria vooral een viertal juristen als drijvende krachten achter de onthullingen over de ongeoorloofde praktijken van het ministerie van informa tie. Dat zijn rechter Anton Mos- tert, die vorig jaar weigerde in te gaan op ee verzoek van minister president Pieter Willem Botha zijn onderzoek naar misbruik van staatsgelden stop te zetten, de advocaten Van Rooijen en Louis Nel en de vroegere advocaat - nu minister van buitenlandse zaken - Roelof („Pik") Botha. Zoals ge zegd, de oprichting van „To the Point" was, zover bekend, de eer ste activiteit. Het schandaal begon vorig jaar maart met publikaties in de Sun day Express over „uitstapjes" van dr. Rhoodie met vrouwen en vrienden naar de droomeilanden van de Seychellen, waarvoor en kele duizenden rand uit de staatskas waren gebruikt. Daarna volgde het ontslag van dr. Rhoodies broer, Denys, die en kele weken na de eerste onthul lingen pornografische lectuur het land binnensmokkelde en daar bij door de douane werd be trapt. Het schandaal leek eerst te eindi gen met het ontslag van dr. Eschel Rhoodie zelf en met het aftreden van dr. Connie Mulder als minister van informatie en als leider van de Nationale Partij in de provincie Transvaal. In de redactiekantoren van de „Rand Daily Mail", de „Sunday Ex press" en „The Sunday Times" werd de eerste overwinning met een champagneparty tot in de vroege ochtend gevierd. Maar blijkbaar waren ook „de ver- ligten" in de Nationale Partij, waartoe de genoemde advocaten behóren, niet ontevreden met de gang van zaken. De man, die nog enkele maanden geleden als de „kroonprins" en opvolger van premier Vorster en als de reus onder de politici in de partij werd beschouwd, Mulder, was uit de weg geruimd. Reeds enkele weken na de eerste uitgave van „To the Point" schreef het Franse tijdschrift „Jeune Afrique" - dat notabene bij dezelfde drukker „Smeets Offset" in Weert werd gedrukt - dat „To the Point Pretoria's pro- pagandapublikatie is". Een van de beste druktechnici van Smeets, Will Th. Kohl, werd naar Johannesburg gehaald om daar voor de nieuwe uitgeversmaat schappij „African Publishing Company" te werken. Dr. Rhoodie had echter grotere plannen. Enkele maanden later werd hij secretaris van informatie in het ministerie onder dr. Connie Mulder. In „To the Point" zelf - alhoewel herhaaldelijk door de uitgever Hubert Jussen ontkend - wordt nog steeds beweerd dat dit blad eveneens werd betaald door het ministerie van informa tie. Pik Botha, die na het aftreden van dr. Connie Mulder, ook het de partement van informatie over nam, zei enkele weken geleden dat hij noch kon bevestigen noch kon ontkennen dat het blad staatsgeld had ontvangen. Des ondanks staat vast dat dr. Rhoodie, die inmiddels een boek had geschreven dat de naam had „The Paper Curtain", tijdens zijn werk bij dit blad zijn eerste plan nen uitwerkte om de strijd tegen de vijanden van Zuid-Afrika op te nemen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9