Brokx wil meer woningbouw randstad Belg 18 uur in Tilburg gegijzeld D'66 wijst VVD af Toch verschil tussen Meijer en Yan den Berg BUITENOM ffl» BINNENDOOR ijHülMJÜÜ/.yüT? Wraak vanwege verkoop valse diamanten Ten koste van andere provincies Nederland: 14 miljoen inwoners Vakbonden ambtenaren weer boos op kabinet Sji ZATERDAG 24 MAART 1979 TILBURG (GPD) - De Tilburgse politie heeft gistermiddag de 38- jarige Antwerpse koopman Fran%ois Caluwe bevrijd uit een woning in Tilburg waar hij sinds donderdagavond werd vastge houden. De gijzeling was georga niseerd door de 32-jarige Tilbur- gese restauranteigenaar J. L., aan wie Caluwe twee weken geleden een partij namaakdiamanten had verkocht voor een bedrag van 20.000 gulden. In de loop van de nacht heeft L. de vrouw van Caluwe verscheidene malen gebeld met de mededeling dat haar man iets ernstigs zou overkomen als zij niet vrijdag morgen voor tien uur een losgeld van 50.000 gulden had be taald. Caluwe zegt inderdaad met de dood bedreigd te zijn door L. en een handlanger, die gewapend waren met een pistool en een geweer. De politie heeft L., zijn handlanger Van S. en een derde verdachte, die Caluwe bewaakt heeft, in de loop van de dag aangehou den. De Antwerpse koopman had L. twee weken geleden een partij valse diamanten verkocht via bemiddeling van Van S. Toen L. het bedrog ontdekte zocht hij eeerst Van S. op, die gemeend had dat Caluwe een betrouwbare zakenman was. L. en Van S. be sloten daarop Caluwe het bedrog betaald te zetten. Ze lieten hem donderdag naar Tilburg komen onder het mom dat L. nog eens voor 75.00 gulden diamanten wilde kopen. Bij aankomst in Tilburg werd de koopman on middellijk vastgebonden in de kelder van L's woning. Onder bedreiging van een pistool en een geweer werd hij gedwon gen zijn vrouw in Antwerpen te bellen en haar te zeggen dat hij in Tilburg werd vastgehouden en dat vóór vrijdagmorgen tien uur een losgeld van 50.000 gulden be taald moest worden. In de loop van de nacht belde de restaurant- eigenaar nog vijf keer naar Ant werpen om de vrouw te herinne ren aan de gevolgen die het niet betalen van het losgeld voor haar man zou hebben. Na het tweede telefoontje van L. waarschuwde de vrouw de Ant werpse politie, die onmiddellijk de Tilburgse collega's inlichtte. Volgens hoofdinspecteur De Vries van de Tilburgse gemeen tepolitie was het aanvankelijk moeilijk de ernst van de zaak te schatten, maar in de vroege och tend werd geconcludeerd dat het om een ontvoering ging. Zowel in Nederland als in België werd een grote politiemacht ingeschakeld, omdat rekening werd gehouden met een ernstig delict. Om kwart voor acht werd in de bin nenstad van Tilburg de grijze BMW van Caluwe ontdekt en en kele minuten later kwam Van S. opdagen, die met de auto wilde wegrijden. Omdat de politie hem niet onopvallend kon volgen, werd hij ter plaatse aangehouden en meegenomen naar het politie bureau. Van S. weigerde aanvan kelijk te praten over de zaak, maar bezwoer de politie dat er geen doden zouden vallen. Inmiddels was de Antwerpse re cherche er achter gekomen dat Caluwe in Tilburg een afspraak had met restauranteigenaar L., die meteen naar het bureau werd overgebracht voor een verhoor. Daar legde hij een onduidelijke verklaring af, die niettemin voor de politie voldoende redenen gaf om hem aan te houden. L. maakte tenslotte om drie uur gistermid dag de plaats bekend waar Calu we te vinden was: een woning aan het Smidspad, die L. heeft ver huurd aan de 22-jarige De K.. Toen de politie even later de wo- nig binnenviel troffen zij de koopman aan in de huiskamer waar hij samen met De K. op de politie zat te wachten. De K. was op de hoogte van de arrestatie van L. en van Van S. en wilde vol gens de politie de indruk wekken dat de ernst van de zaak nogal meeviel. Hij had Caluwe juist voor de komst van de politie be vrijd uit het toilet waarin deze was opgesloten, nadat hij vroeg in de ochtend uit de woning van L. naar de vlakbij gelegen woning aan het Smidspad was overge bracht. Volgens de politie was Caluwe psy chisch tamelijk ondersteboven en waren zijn polsen nog opgezet van de koorden waarmee hij vastgebonden had gezeten. Ge durende zijn 18 uur lange gevan genschap had hij niets te eten of te drinken gehad. Volgens de officier van justitie in Breda, mr. Van Woensel, zal L. voorlopig in hechtenis blijven en worden voorgeleid. Hem wordt wederrechtelijke vrijheidsbero ving en poging tot afpersing ten laste gelegd. DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft nu 14 miljoen inwoners of iets meer. Het tijdstip waarop de veertien miljoen werd volgemaakt, is niet pre cies bekend, maar het moet in de verstreken periode van dit jaar zijn gebeurd. Er waren volgens de C.B.S.-cijfers na melijk 13.985.000 inwoners op 1 januari j.l. en daar de bevol kingsgroei in de buurt van de 8.000 per maand ligt, moet het aantal van 14 miljoen nu wel zijn bereikt. In april 1970 werd de grens van 13 miljoen gepasseerd. In ne- gen jaar zijn er dus een mil- joen inwoners bijgekomen. Het zal volgens het CBS aan merkelijk langer dan tien jaar duren alvorens er nog een miljoen inwoners bijkomt. Gezien de huidige bevol- kingsontwikkeling acht het C.B.S. het zelfs niet uitgeslo ten dat de vijftien miljoen helemaal niet wordt gehaald, en dat het inwoneraantal zal gaan teruglopen op een mo ment dat de vijftien miljoen nog niet is bereikt. Sinds de grens van 13 miljoen werd gepasseerd in april 1970 is de bevolking per jaar ge middeld met 112.000 perso nen toegenomen (gemiddeld jaarlijks groeipercentage 0,83). De voorgaande periode waarin de bevolking met 1 miljoen toenam, duurde aan zienlijk korter, nl. 6,5 jaar. GRONINGEN (GPD) - Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) wil in de randstad meer woningwetwoningen laten bouwen door contingen ten af te snoepen van de ni et-randstedelijke provincies. Dat blijkt uit een tot nu toe geheim gehouden brief van de bewindsman aan de provinciale adviescommissies Rijkssteun Woningbouw. Brokx heeft zich daarmee in elk geval al de woede op de hals gehaald van hét college van gedeputeerde staten van de provincie Groningen, waar gisteren het bestaan van de brief werd onthuld tijdens een vergadering van de statencommissie ruimtelijke ordening. Het PvdA-statenlid L. Chr. Boer noemde het ronduit verbijsterend dat de staatssecretaris op deze manier wil proberen „zijn falend woningbouwbeleid dat zich voor al in de drukke randstad wreekt" op te poetsen. Boer kreeg van de Groninger gedeputeerde T. Meijer de bevestiging van het bestaan van de brief. „We hebben er ook al fel op gereageerd", aldus de gedeputeer de. Volgens Boer ondergraaft Brokx met zijn plannen de tot nu toe bestaande procedure, waarin de provincies altijd een grote mate van zeggenschap hebben gehad in het verdelen van de woningbouwcontingenten. „Als de staatssecretaris de problemen in de randstad wil oplossen moet hij het besluit nemen meer huizen in de woningwetsector te bouwen. Het gaat niet aan dat hij de nood in het westen van het land probeert op te heffen over de ruggen van de woningzoekenden in de buitengewesten heen", aldus het Groninger statenlid. Hoewel de bewindsman in zijn brief niet rept over aantallen woningen moet het volgens Boer gaan om „aanzienlijke aantallen". „Het is gewoon een ernstige zaak", aldus Boer, die vindt dat de provincies die het treft het niet moeten laten bij een antwoordbrief aan de staatssecretaris maar dat ze ook de Tweede Kamer hun ongenoegen moeten laten blijken. Kandidaat-voorzitters PvdA (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Zowaar trad er gister avond een duidelijk verschil van mening naar voren in de discus sie tussen de twee voornaamste kandidaten voor het voorzitter schap van de PvdA, Wim Meijer en Max van den Berg. De twee spraken gisteravond in Leiden nadat ze elkaar de afgelopen maanden reeds talloze malen el ders in het land hebben ontmoet. Daarbij bleken de meningen over veel politieke zaken nauwelijks uiteen te lopen maar gisteravond kregen ze het over de vraag of een minimumprogramma voor de verkiezingen verkieslijk is met elkaar aan de stok. Van den Berg bleek een hartstoch telijk voorstander van een mini mumprogramma vooraf. Volgens de oud-wethouder van Gronin gen moet de PvdA een duidelijke grens trekken. Van den Berg: "Als blijkt dat een bepaald mini mumprogramma in een coalitie niet te realiseren is, ook al is de PvdA de grootste partner, dan moeten we dat niet doen. De PvdA moet niet regeren om het regeren". Van den Berg noemde als punten die zeker in een mini mumprogramma zouden moeten staan: geen verdere ontkoppeling sociale minimumloon; geen ver dere stijging van de defensielas- ten en een terugdringing van de kernbewapening. Meijer noemde als onoverkomen- lijk bezwaar van een minimum programma datje over de gestel de voorwaarden na de verkiezin gen niet meer kunt onderhande len. De oud-staatssecretaris van CRM "Je moetje als partij niet in de positie manouvreren datje je zelf vanuit een meerderheidspo sitie uit een mogelijk coalitie moet terugtrekken omdat je op twee van de acht gestelde eisen nietje zin krijgt. Dat zou kiezers bedrog zijn". Wèl eenstemmigheid tussen Meijer en Van den Berg bleek er te be staan over de tegenwoordig veel besproken arbeidstijdverkor ting. Beiden stelden zich achter het streven van de vakbeweging naar een 35-urige werkweek. Meijer waarschuwde voor de tendens die er bij de werkgevers bestaat om op het punt van ar beidsverdeling te kiezen voor vervroegde uittreding. Volgens Meijer is een dergelijke keuze fa taal voor de toekomst. Meijer. "Het zal de kloof tussen produk- tieven en niet-produktieven nog verder vergroten. Er komt dan een uitstoot van mensen die niet voor honderd procent meer mee kunnen in het arbeidsproces. Mensen die best nog iets kunnen en willen doen, zoals dat ook bij veel wao'ers het geval is. De strijd zal daarom gericht moeten wor den op vermenselijking van de arbeid. De arbeid moet worden aangepast aan wat mensen in hun omstandigheden nog kunnen. Mensen moeten zich niet, zoals nu het geval is, aan de arbeid hoeven aanpassen. De PvdA moet er op uit zijn de mensen zo lang mogelijk actief te houden". AMSTERDAM - Op uitnodiging van de Kamer van Koophandel bracht staatssecretaris Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) gisteren een bezoek aan Amsterdam. Om haar kennis te laten maken met de knelpunten in het Amsterdamse verkeer werd er een bus- en fietstocht georganiseerd. De staatssecretaris nam zelf plaats op een tweewieler en ervoer zo wat voor problemen dat in de hoofdstad kan geven (ziefoto). Na de tocht door de stad zei ze dan ook het probleem onder ogen te zien. ,(Bij het maken van ver keerscirculatieplannen moet meerrekening worden gehouden met het goe derenvervoer", aldus Smit-Kroes. DEN HAAG (GPD) - ABVA, KA- BO en NCBO zijn ontstemd over de resultaten van het gesprek gis teren met de ministers Garde niers en Albeda over de onlangs afgesloten cao-bejaardentehui zen. Hoewel de argumenten die het kabinet heeft gebruikt om de ambtenarensalarissen te korten, niet van toepassing zijn voor de grote groepen van zogenaamde trendvolgers, vindt het kabinet dat op de inkomens van die groep toch gekort moet worden in de lijn van Bestek '81. Als die korting niet in de cao voor bejaardentehuizen wordt door gevoerd, overweegt het compen satiemaatregelen elders in de be groting van CRM. Ook noemt het kabinet als mogelijkheid een prijsmaatregel voor de bejaar dentehuizen. ABVA, KABO en NCBO vinden een dergelijke prijsmaatregel verwerpelijk. De bonden zeggen, naar aanleiding van het gesprek van gisteren dat de ministers Gardeniers en Albe- da de positie van de werknemers in de bejaardenoorden niet be grijpen. ABVA, KABO en NCBO stellen, dat partijen in vrijheid een cao kunnen afsluiten. Eerder hadden de bonden het ka binet laten weten te willen praten over uitbreiding van de werkge legenheid in de vierde sector. Ook in het gesprek van gisteren bleek het kabinet niet over uit breiding van werkgelegenheid te willen praten, anders dan volgens Bestek '81. AMSTERDAM (GPD) - D'66 is niet bereid zich door de WD te laten paaien voor een eventuele rege ringssamenwerking in een vol gend kabinet met het CDA. Voor dat soort avontuurtjes zijn wij niet te vinden. Dat zei voorzitter Jan Glastra van Loon van de De mocraten op het congres van D'66 in Amsterdam. Dat wij ons niet wensen te binden aan èèn partij wil nog niet zeggen dat we daarom bereid zijn het met elke partij op een akkoordje te gooien om maar weer te kunnen meeregeren, aldus Van Loon. D'66 wil eerst een duidelijk be leid zien, alvorens zich voor een samenwerking uit te spre ken. De voorzitter van D'66 zei dat de „aasjes" die de WD uitwerpt al leen succes kunnen hebben als de koers van de WD drastisch verandert. Die koers beperkt zich Kabinet versterkt positie huurder DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft onder druk van de Tweede Kamer alsnog besloten de positie van de huurder tegenover de ei genaar van zijn woning te verste vigen. Een daartoe strekkende wijzigingsnota op het ontwerp van de nieuwe Huurwet zal vol gende week aan de Kamer wor den gezonden. Dit deelde minis ter-president Van Agt gister avond mee na afloop van het we kelijkse kabinetsberaad. De premier wees erop dat al in ok tober van het afgelopen jaar de schriftelijke voorbereiding van de nieuwe wet was afgerond. Daarna ontstond echter een maatschappelijke discussie, die een nieuwe schriftelijke behan deling nodig maakte. Met de nu voorgestelde wijzigingen wil het kabinet aan de bezwaren, die te gen het ontwerp-huurwet zijn in gebracht, tegemoet komen. vrijwel tot „meer produktie en minder collectieve lasten". Toch signaleerde Glastra van Loon dat er binnen de WD mensen zijn die naar een andere koers toe willen, maar hun invloed is nog te gering. Ook het CDA kreeg er in de rede van de D'66-voorzitter van langs. Wie had gehoopt dat de vorming van het CDA vereenvoudiging en duidelijkheid zou brengen, is van een koude kermis thuisgekomen. Het CDA blijft beschikken over een onevenredig grote invloed op de Nederlandse politiek. Glastra van Loon concludeerde dat D'66 op een regering van deze twee partijen niet zit te wachten. Maar dat wil evenmin zeggen dat de PvdA goed functioneert. De PvdA gaat gebukt onder een slecht geweten over het feit dat zij geen revolutionaire, maar een eyolutionaire weg is ingeslagen, die dwingt met „burgerlijke" par tijen samen te werken. Om hun geweten te sussen, komen de so cialisten daarom steeds weer met een meerderheidsstrategie aan dragen, zei Glastra van Loon. Het congres van D'66, dat vandaag is voortgezet, staat vooral in het teken van de deelname van de partij aan de Europese verkiezin gen. Het congres zou vrijwel ze ker een voorstel van de Europese lijsttrekker Aar de Goede aan nemen om de Europese Commis sie voortaan meer als een soort regering te laten optreden. Dat zou betekenen dat de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EEG, aan de vooravond van de Europese verkiezingen haar „ontslag" zou moeten indie nen en na de verkiezingen zich met een nieuwe „regerings verklaring" aan het parlement zou moeten presenteren. Met de goedkeuring van dat beleid kan het Europese Parlement vol gens De Goede een veel betere, werkelijke controle op het beleid van de Commissie uitvoeren. Is het Parlement niet bereid de Commissie haar vertrouwen te geven, dan moet zij gaan, net zo als in ons land de Tweede Kamer de regering naar huis kan stu ren. D'66 zal zich ook uitspreken over een voorstel van de nummer twee op de Europese lijst, Suzanne Dekker, om te komen tot een speciale Europese Emancipatie Commissie. Een instelling die onafhankelijk adviezen uitbrengt aan de Europese instellingen over emancipatiezaken (voor mannen en vrouwen), het beleid van die Europese organen op on geëmancipeerde daden contro leert en een forum wordt voor na tionale Moord (1) Ster (3) Je kunt natuurlijk voor elke deur in Nederland een po litieagent zetten. Maar dan moet je wel veel blikken opentrekken. En teveel con serven is niet goed voor het gestel. Daarom staat er niet voor elke deur een politie man. Niet elke deur is echter éénder. Zo zijn er deuren die toegang geven tot voor som migen zeer begerenswaardige doelen. De rijkdom die men achter de deur vermoedt, kan bijvoorbeeld tot criminele ac tie inspireren. Politieke activisten hebben an dere prioriteiten. Hun obscu re schreden richten zich vaak naar buitenlandse ambassa des. De zekerheid is er van op timale publiciteit bij aansla gen. Daar is het meestal niet in de laatste plaats om begon- Ik ga er by de moord op de Brit se ambassadeur Sir Richard Sykes voorlopig maar vanuit dat politieke motieven in het spel zijn. Er is een club Ierse activisten die er zich op base ren dat ze in oorlog zijn met Groot-Brittannië. De manier, waarop zij in Britse gevange nissen onder de duim worden gehouden, geeft ook wel het nodige voedsel aan die bena dering. De naam van de club is IRA en ik veronderstel dat deze ini tialen bij degenen die met de veiligheid van buitenlandse coryfeeën in ons land belast zijn, niet geheel en al onbe kend zijn. De provisionele vleugel van de IRA is een schietgraag college en ook het leggen van bommen in over volle warenhuizen staat er in hoog aanzien. Nederland ligt bij wijze van spreken om de hoek. Kijk maar naar de advertenties van Air Lingus. Trouwens, nog niet zo lang geleden had de tweede man van de IRA tij delijk zijn onderkomen in Amsterdam. Wij spreken hier goed Engels en wijzen de mensen altijd graag de weg. Bovendien mag poli- tiek-crimineel gedrag hier al tijd op de bijval van een groep gelovigen rekenen. Je kunt niet voor elke deur een politieagent zetten. Ik weet het. Wanneer je bij de ene ambassade wél een witte volkswagen parkeert en bij de andere niet, dan kan dat weer fout vallen. Heb je bijna een diplomatiek incident. Moord (2) Wie altijd op hetzelfde tijdstip in een Rolls Royce Silver Cloud stapt en er de Haagse binnenstad mee inrijdt, trekt de aandacht. In totalitaire landen gebeurt dat ook niet zo. Natuurlijk Rolls Royces en super-Mercedessen ge noeg in die contreien. Een processie van vele paarden krachten op vier rubber ban den. Snelheid is macht. Maar in die landen gebeurt er nog meer: daar pleegt men om te beginnen de tijd te variëren. Niet altijd om negen uur. Ook wel eens een half uurtje later. Daarnaast schuiven allerlei lieden op de bank die er exact getrimd en gesnord uitzien met hun roetzwarte zonne glazen als de sterke man zelf. Als men al raak schiet, is het nog maar de vraag of men de juiste te pakken heeft. Dub belgangers van Idi Amin hebben waarschijnlijk een redelijk welvarend, maar te gelijkertijd een nogal riskant bestaan in Kampala. In redelijk fatsoenlijke landen als Nederland, Itaiië of West- Duitsland (de nieuwe Linie zal het wel niet met mé eens zijn) doen we niet aan dat soort maskerades. Daarenbo ven vinden we dat de lucht ook in overdrachtelijke zin schoon moet blijven. Maar de prijs die je er voor be taalt, is de ruimte die de poli tieke crimineel krijgt. De lijst begint aardig lang te worden: Sykes, een jongen die nog meerderjarig moest worden, Moro, Schleyer, al die andere naamloze slachtoffers. Dan ben ik naar aanleiding van mijn boutade over de sterren restaurants in de Michelin- gids van diverse zijden ge schreven en gebeld. De alge mene boodschap: komt u eens bij ons langs en bemerkt aan onze culinaire vingeroe feningen dat een ster ja of neen op zich al een arbitraire zaak is. De uitnodigingen kwamen tot zelfs uit Eindho ven. Er kon na afloop worden geslapen ook. Waar een goede knipseldienst al niet goed voor is. Hartelijk dank, harte lijk dank. Monnet Verleden week overleed Jean Monnet, één van de founding fathers van Europa op de ge- zege'nde leeftijd van meer dan negentig jaar. Ik heb nog maar weer eens bij deze gele genheid zijn Mémoires, een pil van meer dan zeshonderd bladzijden, uit de kast ge haald. Een helder boek in een strak, direct Frans. Mensen die erg voor een fede raal Europa strijden en zich al jarenlang boos maken op die vermaledijde kale Fransen, willen nogal eens Jean Mon net ten voorbeeld stellen aan de eigengereide generaal De Gaulle, de man van het Euro pa der vaderlanden. Monnet, het valt niet te ontken nen, was een grote Europe aan. Maar het was wel een Franse Europeaan. Zijn Mé moires laten daarover geen enkele onzekerheid. Europa, dat was de spoel Bonn-Parijs, waar rondom dan de rest kon worden gesponnen. Zijn lijf spreuk was: wij verenigen mensen, geen naties. Als die naties klein waren, konden ze navenant extra hinderlijk zijn. Kennis Deze week was ik in Amster dam, toen men er de nieuwste druk van de Grote Winkler Prins-encyclopedie ten doop hield. Nelie Smit-Kroes, die premier van Agt verving, kreeg het eerste in leder ge bonden exemplaar. Dat gaat tot en met "altaar" en de staatssecretaris voor binnen vaart, buitenlucht en glamour had daar natuurlijk meteen iets guitigs op. Terecht: als het volgende deel op Bonifacius eindigt en dat daarna op communie, heb je Dries straks op de stoep, bij elk deel, waarvan Elsevier be valt. Het is de achtste druk van de al meer dan honderd jaar be staande encyclopedie. De eerste druk schreef die eer biedwaardige dominee Winkler Prins vrijwel in zijn eentje vol. Door zijn studies was hij thuis zowel in de wis- en natuurkunde als in de klassieke letteren en theolo gie. Daarnaast had hij grote belangstelling voor geografie en geologie. Toen hij werd geboren waren er nog heel wat witte plekken op de land kaart. Livingstone giste nog naar de oorsprong van de Nijl. De wereld was overzichtelijk. Alles leek zyn plaats te heb ben. De tegenwoordige ency- clopedieënmakers hebben de grootste moeite om in het veelkoppig monster kennis de zintuigen en de ledematen te ontdekkep. De lijst van medewerkers telt nu 1700 namen. En zo complex is ons kennisarsenaal dat er veel tableaux op de pagina's zijn opgenomen die ons naar el ders verwijzen. Vervang het woord trefwoord door instan tie en zie, de encyclopedie gaat steeds meer op de sa menleving lijken. De zekerheid straalt meer af van de dagsluiter die ons in negen van de tien gevallen tegen een achtergrond van kloeke na slagwerken toespreekt, dan van de inhoud van de banden. Meer weten is steeds minder weten. HAN MULDER =S~~T. SE'-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7