Bouw binnen twee jaar van start? Opleiding voor klaarovers in een nieuw jasje S dam gefc>e»k w»ï«^ïl6°8' ZATERDAG 24 MAART 1979 Nieuw politiebureau Leden van de landelijke ruitervereniging "Amethist" uit Wijdewormer zullen tijdens de Leidse paardendagen tweemaal een middeleeuws steekspel uitvoeren. Geheel volgens de spelregels die golden in de tijd van Jacoba i Beieren. LEIDEN - De Leidse paardenda gen zaten vorig jaar organisato risch goed in elkaar. Het deelne mende paardenvolkje was dik te vreden. Maar het publiek liet het afweten. Dat laatste heeft de voor dit vier voetige evenement verantwoor delijke stichting ertoe gebracht drastisch aan het programma te sleutelen. Meer show, spectacu lairder springconcoursen, een veiling van pony's en paarden en... lagere toegangsprijzen. Bovendien heeft men deze hippi sche vierdaagse naar achteren geschoven. Vorig jaar werd op woensdag begonnen. Ditmaal lost de Leidse wethouder Fase donderdag aanstaande het start schot en zullen de laatste paarden pas op zondag tegen de avond de Groenoordhal verlaten. De grote verliezer van deze pro grammatische wijzigingen is de basis van alle ruitersport de dressuur. Niet aantrekkelijk ge noeg voor het grote publiek en dus een dikke streep erdoor. Al leen op de eerste avond valt er nog een vleugje van dit sierlijke gebeuren te genieten als de lan delijke kampioene Rikie Eenink een demonstratie zal verzorgen. Dit als onderdeel van een groots showprogramma, dat die avond wordt afgewerkt. Met diverse hoogtepunten. Zoals het unieke indooroptreden van A. Chardon met een achtspan, gezellige shows van de menverenigingen "In 't Gareel" uit Rijnsburg en "Paard en Rijtuig" uit Alphen aan den Rijn cn een massasprong van de Haagse Bereden Politie. Dat alles gelardeerd met muziek en show van maar liefst acht majo- rettenpelotons. En als klap op de vuurpijl een spectaculair schouwspel in de vorm van een middeleeuws riddersteekspel, waarvoor maar liefst zestig man uit Wijdewormer komen. "Een dure avond," zeggen de orga nisatoren. Daarom konden ze er niet onder uit voor deze uren du rende show toegangsprijzen van tien en vijf gulden te vragen. Voor de overige dagen behoeft men maar de helft te betalen om de Groenoordhallen te kunnen bin nenkomen. De vrijdag begint 's middags met een veiling van rij- en tuigpaar- den en pony's. Deze verkoop ge schiedt ten overstaan van notaris A. van der Veen Meerstadt uit Al phen aan den Rijn. Er worden bijna dertig paarden en pony's aangeboden. Vrijdagavond beginnen de spring concoursen. De belangstelling voor de lichte categorie was zó groot, dat men de combinaties in twee groepen heeft moet splitsen. Elke groep levert zijn eigen win nende combinatie op. Sieg Pruikemaker uit Wassenaar zal de springdemonstratie her halen, die hij al liet zien tijdens de uitzendingen van de NCRV- Springtrofee. Onder het rijden geeft hij zelf commentaar. Zaterdag is de dag van de pony's. Tussen de wedstrijden door zul len hengsten worden voorge bracht en demonstraties worden verzorgd, 's Avonds komen de sterkere paardencombinaties voor het eerst in de bak (middel en zware klasse). Waarbij vele bekende namen, zoals Arno Kouwenberg, Peter Strijbosch, Gerard Vermunt. Namen die we ook in het program ma voor zondag aantreffen. De zondag die onder controle van de Nederlandse Hippische Sport bond staat. Een klassiek spring concours, een jachtspringcon- cours, een "Kies uw lijn" en "Win or loose" moeten dan worden af gewerkt. Met tussendoor weer diverse demonstraties, zoals een herhaling van het bonte ridder schouwspel. "Het moet een echte familie-zon dag worden," hopen de organisa toren. LEIDEN - Burgemeèster Vis ver wacht dat binnen twee jaar met de bouw van een politiebureau aan de Langegracht (voormalig Krantz-complex) begonnen kan worden. „Het is de bedoeling dat alles zo snel mogelijk gaat. Ik dacht dat twee jaar dan een rede lijke termijn is", aldus de burge meester. Een meerderheid in de gemeente raad is voorstander van de bouw van het politiebureau aan de Langegracht. Raadsleden van de grootste fracties - PvdA, CDA en WD - hebben zich in een com missie uit de gemeenteraad voor deze plaats uitgesproken. Raadsleden van PPR, PSP en D'66 stemden tegen deze locatie. De gemeenteraad moet een defi nitieve keuze doen. Met de kleine fracties verzet ook het buurtcomité Noordvest zich tegen een politiebureau aan de Langegracht. Het buurtcomité kondigde aan een bezwaarschrift in te dienen als de bouw van een politiebureau op de plaats van het voormalig Krantz-complex wordt doorgezet. De voorkeur voor een politiebu reau aan de Langegracht wordt vooral ingegeven door de snelle bouw die hier mogelijk is. Bij een keuze voor het Schuttersveld heeft men te maken met de to taalplannen voor dit gebied. Aangezien de toekomstplannen voor het Schuttersveld nog in een beginstadium verkeren, is de bouw van een politiebureau daar pas later mogelijk. De bezwaren bij het buurtcomité en de kleinere raadsfracties tegen een politiebureau aan de Lange gracht worden ingegeven door de voorkeur die men heeft voor wo ningbouw op deze plaats. Het buurtcomité vreest bovendien sterke overlast van een politiebu- Wisselpaviljoen voor Voorgeest LEIDEN - Op het terrein van psy chiatrisch ziekenhuis Endegeest zal een wisselpaviljoen (tijdelijke opvangmogelijkheid) voor pu pillen van Voorgeest worden ge bouwd. De bouw van het wissel paviljoen is geraamd op drie één derde miljoen. De tijdelijke behuizing is voor de pupillen noodzakelijk omdat de beide paviljoens worden gereno veerd. Is de renovatie achter de rug dan kan het wisselpavuljoen bijvoorbeeld als ruimte voor de arbeidstherapie dienst doen. De ze afdeling is momenteel gehuis vest in een aantal loodsen, waar voor men slechts een tijdelijke vergunning heeft. Waar het pa viljoen komt te staan is nog niet helemaal zeker. reau. Die vrees werd door raads leden overigens niet reëel ge noemd. De gecombineerde bouw van een parkeerkelder bij het politiebu reau wordt minder algemeen toegejuicht. Een deel van de raadsleden houdt nog steeds vast aan een voorkeur voor het San ders-complex (Korevaarstraat/ Levendaal). In CDA-kring wordt daarnaast nog vastgehouden aan ideeën voor een ondergrondse parkeergarage onder het Galge water. In Schouwenhove NOG STEEDS ONZEKERHEID OVER HUREN LEIDEN - De bewoners van de serviceflat "Schouwenhove" aan de Jan Luykenlaan leven nog steeds in onzekerheid. Het is nog niet bekend of de laatste huur verhoging, die het bestuur van de beherende stichting Zomerland heeft aangekondigd, ook door gaat. Het ministerie moet een be slissing nemen over de hoogte van de kale huur, en die beslis sing kan een maand of drie op zich laten wachten. Zoals bekend kanten de bewoners zich tegen de zonder overleg aangekondigde huurverhoging. Volgens de (ou de) bewonerscommissie is de verhoging te fors (een tweekame rappartement zou van 1775 naar 1905 gulden gaan). De bewoners van het eerste uur, de flat werd eind '77 opgeleverd, zijn in anderhalf jaar tijds al met drie forse huurverhogingen gecon fronteerd. Zo kostte een twee kamerflat destijds circa 1500 gul den. Diezelfde flat brengt nu, als de huurverhoging door het mi nisterie wordt geaccepteerd, 1905 gulden op. De nieuwe bewonerscommissie, die vorige week werd geïnstal leerd, heeft de bewoners aange raden de voorgestelde huurprijs alvast maar te betalen. Het me rendeel van de bewoners van de 188-appartementen tellende flat weigert dat nog. Eerst zouden er voldoende redenen aangevoerd moeten worden voor de huurver hoging. Volgens de bewoners bedraagt de kale huur op een be drag van 1905 gulden slechts 300 gulden. Het overgrote deel van het bedrag is bestemd voor voor zieningen als gemeenschappelij ke telefoon, salarissen ziekenver- zorgsters, huismeesters en admi nistratief personeel. Dat zijn voorzieningen die door de bewo ners zelf ook voor individueel ge bruik ervan betaald moeten wor den. De opleiding voor jeugd-verkeers- brigadiers (de zogenaamde "Klaarovers") zal in Leiden aan zienlijk verbeterd worden. De opleiding bestaat nu nog slechts uit een uurtje theorie in de klas maar zal hoogstwaarschijnlijk het komende cursusjaar worden uitgebreid tot ruim drie uur waarin dan grote aandacht aan de, praktijk-nabootsing zal worden besteed. De opleiding van de "Klaarover- tjes" in Leiden is sinds een jaar of acht in handen van de hoofda gente verkeerspolitie, mevrouw L. Charité. Al geruime tijd liep zij met het gevoel rond dat de stoomcursus voor de brigadier- tjes ontoereikend was. "Je kunt tijdens zo'n uurtje theorie nog zulke mooie kruispunten en poppetjes op het schoolbord te kenen maar het benadert de wer kelijkheid natuurlijk bij lange na niet. En na dat uurtje moetje wel tegen de kinderen zeggen: "Zo, en zorg er nu maar voor dat de hele school veilig aan de overkant komt". Niet de meest ideale si tuatie", aldus mevrouw Charité. Vorige week is mevrouw Charité met 28 leerlingen van de Leidse Houtschool en de Prinses Irene- school een experiment begon nen. Met een aantal leerlingen van deze scholen is in de maand september van het afgelopen jaar een drietal instructiefilms opge nomen en een Leidse rijschool houder heeft zijn oefenterrein bij de Groenoordhallen voor het ex periment beschikbaar gesteld. Het experiment ziet er als volgt uit. Er worden drie lessen gegeven die elk ongeveer vijf kwartier in beslag nemen. Tijdens zo'n les wordt eerst een instructiefilmpje getoond en aan de hand daarvan worden een aantal zaken bespro ken. Vervolgens gaan de leerlin gen met hun instructrice hetgeen zij op het filmpje hebben gezien op het oefenterrein in praktijk brengen. Met behulp van een aantal pionnen is er een parcours uitgezet en een aantal witte plan ken doet dienst als zebrapad. Er rijdt voortdurend een auto rond die met wisselende snelheden het zebrapad nadert zodat verschil lende praktijksituaties kunnen woren nagebootst. De kinderen gaan af en toe ook als passagier mee in de auto zodat zij het geheel ook vanuit het oogpunt van de automobilist kunnen bekijken en zien hoe hun collegaatjes het eraf brengen. "Op deze manier kun nen zij leren van eikaars fouten", aldus mevrouw Charité. Aan het eind van de derde les wordt er een soort van examen afgelegd en een heus diploma uitgereikt. Mevrouw Charité: "Wanneer dit experiment eind volgende week achter de rug is wil ik aan de hand van een enquête de meningen gaan peilen bij ouders, leerkrach ten en leerlingen en kijken of er eventueel nog wat aan de lessen of aan de filmpjes gesleuteld moet worden". Wanneer de reacties op het experi ment positief zijn dan zal waar- Telegram (I) In dat Chinese telegram van minister Pais aan het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden stond naar het oordeel van al gemeen-directeur drs. Verhey tenminste éénmaal teveel "stop" Come-back Een roerige vergadering was dat deze week bij de Leidse so cialisten. Aanleiding daartoe was de come-back van een oud-raadslidoud-fractie- voorzitter en oud-wethouder voor de PvdA. Tinus van Aken. Zijn terugkeer in de plaatselijke politieke arena wordt door een aantal van zijn partijgenoten duidelijk niet op prijs gesteld. Zij dien den een motie in waarin ze constateerden dat Van Aken zich de laatste tijd sterk van zijn eigen partij heeft ver vreemd. dat er sprake is van een vertrouwensbreuk en dat Van Aken niet geschikt is om de PvdA in de Leidse raad te vertegenwoordigen. Kort sa mengevat: een soort motie van wantrouwen. De indieners van de motie had den kunnen begrijpen dat daarmee de terugkeer van Van Aken verzekerd was. Enige noeste woorden van oudere partijleden en wat ge spierde taal van fractievoor zitter Jit Peters waren vol doende om TiniLS van Aken voor het Leidse stadsbestuur te redden. De indieners van de motie meenden dat er eerst een ge sprek tussen het PvdA-be- stuur en Van Aken had moe ten plaats hebben. Zij wilden opheldering over een aantal uitsprakendat de voormali ge wethouder in de pers heeft gedaan. De rooie vrouwen en de jonge socialisten gingen nog verder. Die vonden dat Van Aken enkele van zijn uitlatingen moest herroepen alvorens hij in de raadzitting zou kunnen nemen. Merkwaardig toch, rooie vrou wen en jong socialisten mun ten ook niet uit in een grote volgzaamheid ten opzichte van de partij van wie ze deel uitmaken. Integendeel, de meest rooie bloedgroepen van de PvdA proberen zich vaak met woord en daad te profile ren door een van de partij af wijkend standpunt in te ne men. Wat heeft Van Aken nou voor lelijks gezegd? Wel iets over doordrammers in de par tij die zonder kennis van za ken dingen willen inbrengen en "als je maar linksig bent dan val je bij een bepaald groepje in de smaak. Ook met zijn opmerking dat zittende raadsleden die tegen de coali tie met de VVD hebben ge stemd maar moeten "opros- sen" heeft Van Aken zich het ongenoegen van partijgeno ten op de hals gehaald. Van Aken zelf leek door de "mo tie van wantrouwen" niet ge roerd. Als wethouder bleek Van Aken al nimmer onder de indruk van moties die tegen zijn beleid waren ingediend. Want dat is natuurlijk waar het in feite deze week ook om ging. Het herhaaldelijk fel omstreden beleid dat in de af gelopen jaren een toenemende kritiek op zijn persoon heeft opgeroepen In zijn fractie kwam Van Aken daardoor steeds meer geïso leerd te staan wat uiteindelijk leidde tot een pijnlijk en ge dwongen afscheid van de po litiek. Een tijdelijk afscheid zoals nu is gebleken. In april zal Tinus van Aken weer van de Partij (van de Arbeid) zijn. Telegram (2) Het is toch een heel vreemde zaak dat een minister als Pais die op vele fronten moet be zuinigen in het kader van Be stek '81 als hij het Academisch Ziekenhuis in Leiden iets melden wildat doet via een telegram dat hij vanuit China verstuurt. Paardendagen Voor de liefhebbers van paar den is er volgende week onge twijfeld weer veel te genieten in de Groenoordhallen wan neer daar voor de tweede maal de Leidse Paardenda gen worden gehouden. Een onderdeel van die manifesta tie vormt de paarden- en po nyveiling waarvan ik deze week de catalogus onder ogen kreeg Nu strekt mijn hippische kennis niet zo erg ver. In mijn jeugd heb ik dan wel eens een paar- denleidsel gefabriceerd met een leeg garenklosje en wat afgedankte wolrestjes. En de trouwe trekker van de groen- tekar heb ik schuchter ook wel een stuk oudbakken brood ter consumering aangeboden. Maar daarmee houdt mijn contact met het paard ook op. Vandaar dat de terminologie in de catalogus mij zo nu en dan wat vreemd voorkwam. Lees ik dat de pony Corrie tempe ramentvol. mak en eerlijk is. Daar kan ik nog inkomen. Maar dan volgt het: en hon derd procent betrouwbaar in het verkeer. Zoiets verwacht je eerder van Fred van der Vlugt in "Wereld op wielen". Maar in de wereld op hoeven kaïj dat kennelijk ook. Al miste ik dan wel de zijwindgevoelig heid en de koude start Dat zich meer paarden in het verkeer begeven werd me duidelijk bij het lezen van de kwalificaties van een Arabi sche halfbloed: "De vos is licht aangereden"Daar heb je het al, met die lange files. Maar het kan nog erger. Zo blijkt dat de vader van vosmerrie Tommy helaas te vroeg ge storven is (ook een verkeers slachtoffer?). Tommy is een van de laatste kinderen van deze klassieke hengst Follie. Overigens heb ik nooit gewe ten dat paarden zo modebe wust zijn en zich scharen ach ter de "felle kleuren-outfits" Want ik lees over Longdon Santabella dat ze zeer mooi is om te zien, maar nog groen. Evenmin droeg ik er kennis van dat er paarden bestaan die "200 procent in het tuig en onder het zadel zijn". Hon derd procent vind ik al heel wat. Toch ben ik kennelijk niet uit het goede dubbele okser-hout ge sneden, want ik ben het spoor volledig bijster geraakt bij de volgende aanprijzing: Lisa Dora is dubbel M bij KNFvLR. Nee, ik denk dat ik mezelf maar eens tracteer op een malse, licht aange- schroeide paardenbiefstuk. Telegram (3) In het Academisch Ziekenhuis in Leiden spreken ze dezer dagen over: paisiënt. Woekerwinst De bewoners van een flink aan tal huurwoningen in de Pro- fessorenwijk verkeren op het ogenblik in grote onzekerheid wie hun nieuwe huisbaas ge worden is. Zonder enige voor kennis zijn hun huizen deze week verkocht door het mijn werkerspensioenfonds. dat gebrek aan geld heeft. Want er zijn ook kompels die niet voor tijdig aan stoflongen overlij den en willen genieten van hun pensioen. Op zich is er niets op tegen dat het fonds probeert daarvoor de financiële waarborgen te scheppen. Merkwaardiger wordt het wanneer een instel ling met een sociaal doel zich bij het afstoten van het bezit zeker in een aantal gevallen weinig kieskeurig toont, wie de toekomstige eigenaars worden van hun woningbezit. Iets meer betrokkenheid bij de mensen die trouw maande lijks hun huurpenningen heb ben afgedragen zou op zijn plaats zijn geweest. Dat de woning nu hals over de kop beneden de taxatieprijzen verkocht moeten worden, ves tigt de indruk dat het organi satorisch ook niet helemaal lekker moet zitten bij het mijnwerkersfonds. Want li quiditeitsproblemen ontstaan niet van de ene op de andere dag. Met een wat vooruitzien der blik zou er meer tijd zijn geweest om betere kopers te vinden. Zo hebben zowel de gemeente Öegstgeest als de gemeente Leiden nog een laat ste - mislukte - poging onder nomen om de woningen uit handen van speculanten te houden. De geloofwaardig heid van het pensioenfonds komt flink op de tocht te staan wanneer ik hoor dat nog in 1977 bewoners van de betrok ken woningen informeerden of ze hun huis zouden kunnen kopen, maar te verstaan kre gen dat het zeker niet de be doeling was om het bezit te verkopen. Het meest verbaasd heeft me de ze week dat er nog mensen rondlopen die het een ver dienste vinden dat mensen in dit soort zaken woekerwin sten behalen. Dat men "on dernemers" prijst die alleen via doorverkoop van een complex in één week tonnen verdienen. Zoals een ingezon den briefschrijver ervan overtuigd is dat sociale bewo genheid met het lot van de mijnwerkers de belangrijkste drijfveer is geweest van deze directies. Ik gun iedereen graag z'n eigen oordeel. Al heb ik er wat moei te mee, wanneer iemand wil beweren dat zwart wit is. Vandaar dat ik met de inhoud nogal wat problemen had. Met één zin in de brief was ik het hardroerend eens: zijn be kentenis dat hij de betrokken bedrijven nauwelijks kent. Dat wordt door de rest van het betoog op ondubbelzinnige wijze bevestigd. Telegram. (4) Nieuwe Chinese zegswijze: Pais L. GLIBBER q 00 uur gaan weer open. Maai we v^t)0"JVvan dienst zijn „verheei^ ^i steenstraat 41, L Leerlingen i school en de Prinses Ireneschool tijdens de praktijkles op het oe fenterrein bij de Groenoordhal len. Rechts instructrice mevrouw L. Charité. schijnlijk het komende cursus jaar de complete brigadiersop leiding op deze manier geschie den. Met de autorijschoolhouder zijn daarvoor inmiddels al de no dige afspraken gemaakt. Wanneer het experiment van de Leidse verkeerspolitie zal slagen dan betekent dat dat men het volgend schooljaar in Leiden een unieke opleiding heeft voor de ongeveer 600 "Klaarovers" die er jaarlijks in de sleutelstad voor hun functie worden klaarge stoomd. Er bestaan namelijk geen landelijke regels voor de opleiding van de verkeersbriga- diertjes en elke gemeente kan de zaken naar eigen goeddunken re gelen. Mevrouw Charité, die ongeveer tachtig procent van haar dienst tijd aan het "klaar-overwerk" be steed, heeft zich tot doel gesteld er voor te zorgen dat in Leiden de zaken op dit gebied in elk geval heel serieus en uniform worden aangepakt.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3