„Tercel": eerste Toyota met voorwfelaandrijvlng ZIZ^ MJTÖ L 7" /..v samengesteld door Koos Post Gas-peilsignaal Zescilinder van Alfa Romeo Automap voor pech onderweg De reus Het clowntje X tffrl Ére: f f T ti: 2 ZATERDAG 24 MAART 1979 EXTRA yv,1J Jjp Voor Toyota is in zeker opzicht een nieuw tijd perk aangebroken. Want met het verschij nen van de Tercel heeft dit Japanse merk de voorwielaandrijving in huis gehaald. De eerste voorwielaandrijver. Maar ook in diverse andere opzichten is deze Toyota Ter cel een fikse technische stap vooruit. De wagen heeft ook een zelfcorrigerende tand heugel stuurinrichting. En rondom onafhankelijke wielophanging. Helaas trof' 'l'oyota het weer slecht. Zoals zo vaak tevoren had men voor de persintro ductie een bar slechte dag getroffen zodat de op zich zelf toch al weinig zeggende eerste indruk ditmaal in de Maar zelfs dat winterse staartje mocht de vreugde van deze onafhankelijkheid - rondom niet temperen temeer daar deze zowel voor als achter door een stabilisatorstang werd gedragen. Deze gunsti ge ophanging gevoegd bij een voor zijn klasse uitzonderlijk lange wielbasis (de wielen zijn op de uiterste punten ge plaatst) komen uiteraard de wegligging en het comfort van de wagen sterk ten goede. Die lange wielbasis en het ont breken van een tunnel (door de voor wielaandrijving zor gen natuurlijk voor een on verwacht grote binnenruim te. Die zou nog groter zijn ge weest als Toyota zoals zovele andere merken gekozen voor een dwarsgeplaatste motor. Dat hebben de Japanners niet gedaan. Ze hebben doelbe- lende onderdelen van - tor te bereiken, hetgee het onderhoud beslis aangenamer is. Dat lammer, dat de constructeurs niet wat meer originaliteit in de styling hebben kunnen stoppen. Het is een vriende lijk ogend wagentje gewor den. dat wel. Maar een model dat tien jaar geleden ook in elkaar hadden kunnen wor den gezet. "Een 1 veel benzine. (Volgens de i porteur). De Tercel wordt in drie verst op de markt gebracht: ee tweedeurs, een vierdeurs een coupé. De goedkoops editie komt op 13.495 guide De duurste (een coupe m een vijf-versnellingsba kost 15.695 gulden. zegt r feld Maar dat is toch rs dan aantrekkelijk. of hoe men het ook wagentje ook notor gestopt: nder 1,3 liter Een van de problemen van rij den op autogas is (neen - was) dat men op het dash board niet kan aflezen hoe veel gas er nog in de LPG- tank zit. Veel gasrijders houden daar om de dagteller scherp in de gaten. Een onnauwkeurige methode omdat het verbruik nu eenmaal sterk afhanke lijk is van de rijstijl. De Haarlemse firma OAM heeft nu echter een peilsig- naal ontworpen, dat voor vijf en zes tientjes (afhanke lijk van de wijzerplaat) de bestuurder door middel van een lichtje op het dashboard waarschuwt wanneer het tijd is om naar de gaspomp te rijden. Men kan het zelf in bouwen. Lancia komt in het najaar - op de autosalon van Frankfurt in september - met een zo^e~ kleine vierdeurs (niet langer dan 3.88 meter) met voorwiel- Kleine Lancia motor, met een 4- of 5-bak. Over de prijs weet de Wasse- naarse importeur Itola BV nog niets te zeggen. De auto wordt eind september in ons land verwacht. "Alfa 6" heet het nieuwe vlagge- schip dat Alfa Romeo binnen kort officieel te water zal la ten. Een vierdeurs sedan met een zes cilinder tweeënhalve liter mo tor. die bij 5800 loeren per nn- Din-pk kan leveren. De wagen is uitgerust met een vijfversnellingsbak. Verder teras aangebracht. En een fik se hoeveelheid lu,re. Verwacht wordt dat de prijs in Nederland tussen de 35.000 en 40.000 gulden zal komen. "Pech onderweg" annonceren deze ongelukkige heer heel nadrukkelijk langs de snel weg. Hij kan dat zo opvallend etaleren dankzij de zoge naamde autopechmap, een nieuw accessoire dat door de Rotterdamse firma Rietber gen van Hees op de markt wordt gebracht. Een auto is nu eenmaal een stuk mechaniek dat kapot kan gaan. Er kan van alles mee gebeuren. Ook als men on derweg is. En daar staat men dan machteloos langs de weg. Niets is ontmoediger dan honderden auto's te zien langs razen. Terwijl daar wel licht mensen inzitten die best een handje hadden willen helpen als ze maar hadden geweten wat er aan de hand was. Men kan als automobi list toch niet steeds stoppen als men iemand langs de weg ziet stilstaan. De ongelukkige autorijder heeft echter maar een kort fragment om die langsvlie- gers zijn nood te klagen. De passerende bestuurders heb ben aan die flits void oendeals men één van de pagina's van de autopechmap langs de weg zet. Bladzijden met als op schrift "Wegenwacht a.u.b.". "Benzine a.u.b.", "Wegslepen a.u.b.", "Dringend dokter", "Help pech" of "Politie a.u.b.". Kort en heel krachtig wordt zo de nood verteld. Proeven in de praktijk hebben uitgewezen dat er binnen vfjf minuten wel iemand reageert op de duidelijke aanduiding waarom die auto langs de kant staat. Zonder zo'n bord kan het heel wat langer duren alvorens de Wegenwacht in zicht komt die de pechvogel uitzijn ellende kan verlossen. Voor 14.75 gulden heeft men zo'n set lichtgevende harte- kreten in huis. Een reus zat op een heuvel. Hij had een huis in zijn hand. Een leuk huis met rode luikjes. In het huis woonde Teun. De reus riep: "Kom eens uit je huis Teun". "Op je neus." huilde Teun, ""je duwt een deuk in mijn keuken, die is al puin." Reuzen hebben ruwe knuisten. Er was eens een klein clowntje, dat voor het eerst moest op treden in het circus. Hij was wel erg zenuwachtig. En toen was de grootte dag aangebro ken. Hij moest zich verkle den. De direkteur kondigde hem aan. Hij deed erg z'n best. Maar wat was dat nou? De mensen lachten helemaal niet en ze gaven geen hard ap plaus. Vonden ze het niet leuk? Het clowntje was erg teleurge steld en verdrietig. Waarom lachten de mensen nou niet. Hij dacht heel diep na, maar hij wist het niet. Hij dacht ik ga het vanavond weer probe ren. En dat deed hij, maar de mensen lachten weer niet en gaven maar een klein ap plaus. Hij was nog verdrietiger dan eerst. En hij oefende de hele avond lang. En de volgende dag moest hij weer optreden. Maar de mensen lachten weer niet, en dat was elke keer Maar op een dag kreeg applaus gewoon heel hard En waar bleef he- clowntje. Er was drietig clowntje i een blij clowntje. i applaus en de men- ;ten heel hard lachen. 4<t* 4 4ftjf hij hetwasgeen Wilfred Sip (8 jaar) Cleyn i 52 Katwijk aan den Rijn Vincent Philipsen (6 jaar) Baron v. Ghentlaan 4 Voorschoten. Redactie: Astrid Guns en Henk de Kat Voor kinderen van 4-12 jaar. elke zaterdag in deze krant Inzendingen (met vermelding van naam. adres, leeftijd) naar Kinderrubriek "De Klepperdoos" Witte Singel 1 Leiden Jessica Hogenes jaar) Arendshorst 104 Leiden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 37