'Past u op, anders moeten wij schieten 9Onkruit9 gaat liever in gevangenis dan in leger 'Europa is best te verdedigen met minder kernwapens' Harry van den Bergh: ZATERDAG 24 MAART 1979 BEIROET - „Geef Beiroet een bobby", stond onlangs in een Libanese krant. Een lang ar tikel met foto's van deze be faamde Londense politie man. „Libanon is een van de weinige landen in de wereld, waar misdaad loont, dank zij de verlammende Libanese crisis en de verlamde Libane se autoriteiten". Libanon weet zich op geen en kel punt raad. Bobby's in Bei roet, het zal er wel niet van komen. Op het zuiden na wordt het land al gecontro leerd door de Arabische vre desmacht, in het zuiden zijn gebieden in handen van de Palestijnse bevrijdingsbewe ging PLO. De christelijke mi litie en de tijdelijke vredes- 1 macht van de Verenigde Na ties (Unifil). Libanon heeft weinig over zichzelf te ver tellen. Achthonderd Nederlanders be ginnen er al aan te wennen, dat zij het gezag hebben over een stukje Zuid-Libanon. Za terdagavond 10 maart land den ze op het vliegveld van Beiroet, woensdagmiddag werd de verantwoordelijk heid over het gebied van de Fransen overgenomen, een paar dagen daarna werd er van extreem linkse zijde op Nederlandse patrouilles ge vuurd; Saad Haddad liet zijn christelijke militie de wapens op een Nederlandse wegaf- zetting richten. En dan werd er vooral veel met vertegen woordigers van de PLO in Zuid-Libanon vergaderd. Het schieten door de Palestij- nen op Nederlandse pa trouilles heeft behoorlijk veel indruk op de Nederlandse soldaten gemaakt. Nadat ser geant-majoor Hoekstra uit Assen gewond was geraakt door een Palestijnse kogel, kon je vrij algemeen in het Nederlandse bataljon de op merking horen, dat er maar eens moest worden terugge schoten. Dat was na de twee de keer overigens al verteld aan de Palestijnen, maar de bataljonsstaf kwam daar na derhand op terug, „omdat bij een vuurgevecht alles alleen maar escaleert, alleen nog er ger wordt". Intimidatie Bij wijze van intimidatie is vo rig weekeinde wel met een zware mitrailleur (.50) ge schoten en zijn mortiergrana ten afgevuurd „in de richting van de Palestijnen, maar niet op hen gericht". In de Arabi sche kranten heeft dit veel in druk gemaakt. Tussen de re GRONINGEN - Driemaal is de Utrechtse Dom als niet commerciële reclamezuil gebruikt. Het eerste en grootste spandoek dat de toren ooit tooide, bevatte een protest tegen de kernenergie. De tweede actie was de meest spectaculaire: alpinisten van Green peace bevestigden na een niet ongevaarlijke klauter- partij een spandoek tegen de jacht op zeehondenba- bies. De meest massale actie was die van de anti-mili taristische groep Onkruit. Midden vorige week wer den vyf torens en de afdelingen militaire zaken van de gemeenten Groningen en Nijmegen bezet. De leden van Onkruit weigeren zich voor de militaire dienst te laten keuren. Evenmin willen ze een beroep doen op de wet gewetensbezwaren. Ze vin den dat ze anders toch mee werken aan het instandhou den van het leger. To taal wei geraars noemen ze zich. Willem de Haan uit Utrecht, student sociologie in Gronin gen, is een van hen. Hij weet wat hem te wachten staat. Negentien maanden gevan genisstraf staat op deze vorm van burgerlijke ongehoor zaamheid. Net zo lang als het vervangende werk dat erken de weigeraars moeten op knappen. Op z'n „onderdui kadres" in Groningen, te midden van sympathisanten en stapels actiemateriaal, zegt hij verband te zien tussen de drie acties die de Dom in kor te tijd mocht beleven. „Het gaat in alle drie de gevallen om het belang van weinigen tegen het belang van velen. De weinigen die belang heb ben bij kernenergie, bont en het leger laten velen daarvoor lijden". - Onkruit is anti-kapitalistisch. Hoe staat de actiegroep ten opzichte van de communisti sche landen? Willem de Haan: „We zijn ook tegen het slaatscommunis- me. Tegen staatsgeweld en militarisme. Dus vanzelf sprekend ook tegen het War schau Pact. Bij de bezetting van het ministerie van defen sie in Den Haag riepen we dat ook. NATO nee. Warschau Pact nee". - Jullie hadden je vastgeketend aan het hek van het ministe rie. Militant pacifisme. „Die bezetting was toch ook meer een grap dan serieus. We zullen nooit echt een tank op blazen. Wel symbolisch. We vinden wel dat we meer moe ten doen dan moeilijke stuk jes schrijven in blaadjes voor vrienden en bekenden. De monstreren bij militaire shows, zoals in Deelen. We hadden ons gegrimeerd, op sterven nadood. Meteen bord erbij: Welkom namens mil joenen oorlogslachttoffers. Er waren ouders die hun kinde ren de andere kant lieten op kijken. Ik begrijp wel dat mensen niet willen horen dat ze bedrogen worden. Dat ze niet willen weten dat het be zoek aan zo'n show heel wat anders is dan een dagje uit". „We hebben ook in Zuidlaren gedemonstreerd tijdens de ouderdag voor de militairen die naar Libanon moesten. Sommigen zeiden geen ver ontruste, maar trotse ouders te zijn. Misschien zoeken ze een motivatie, willen ze hun onzekerheid of angst ver bloemen. Wie wil nou weten dat zijn zoon straks dood is, voor een doel dat niet zo vre delievend was als het leek". - Salt-besprekingen zijn be doeld om de wapenwedloop in de dammen. „Daar geloof ik niet in. Als wordt overeengekomen het aantal raketten te beperken, wordt automatisch het aantal koppen per raket opgevoerd. Beheersing in de ene sector leidt tot uitbreiding in de an dere. Het is lood om oud ijzer. Alleen vanuit de mens zelf kan het militarisme worden Door Pieter v. d. Vliet bestreden. Militarisme is niet vanzelfsprekend, ongrijp baar, onontkoombaar. De mens is niet machteloos als hij dat niet wil. Als hij dat massaal echt niet wil". - Een journaalbeeld uit Viet nam. Een oude vrouw op de vlucht voor de Chinezen. Op blote voeten op het asfalt op weg naar nergens. Zo moet ze ook op weg zijn geweest toen de Amerikaanse bommen vielen, toen de Franse grana ten ontploften. Steeds weer uitsluitend slachtoffer. Mach telozer kan het niet. „Wisselende systemen die bot sen. Gewone mensen worden gedwongen slachtoffer te zijn als onvoldoende mensen zich daartegen verzetten. Het mili tair industrieel complex spint er zijde bij. Daarom willen we niets met het leger te maken hebben. Want als dienstwei- raars moeten verdedigen waarom ze niet in dienst wil len, staat het leger niet langer ter discussie". Omdraaien „Wij willen de rollen omdraai en. Niet dienstweigeraars moeten voor commissies of krijgsraden verschijnen, maar zij die het systeem in stand houden dat legers rechtvaardigt, moeten ver oordeeld worden. Daarom weiger ik ook m'n lijf te laten keuren, hoewel ik er makke lijk onderuit had gekund, omdat ik medisch afgekeurd zou zijn. Daarom laat ik me niet psychisch onderzoeken - wie is er nou eigenlijk gek? -, laat ik mijn geweten niet doorlichten en weiger ik ver vangende dienst. Dan ben ik liever een politieke gevange- - Amnesty International erkent jullie niet als politieke gevan genen: die organisatie vindt dat jullie niet gevangen hoe ven te zitten. Als je nou in Griekenland dienst weiger de... „Die straffen in Griekenland zijn onvoorstelbaar. Achttien jaar. Als dat hier zou gebeu ren, zou het hele parlement op zijn achterste benen staan". - In de DDR zijn ze ook niet misselijk met straffen las ik in het blad van de Vereniging Dienstweigeraars. „Ik kan nog wel wat landen op noemen. Wat niet wegneemt dat de militaire rechter in Ne derland strenger straft dan de burgerrechter. Erkende wei geraars die hun vervangende dienst vijf maanden eerder beëindigen, worden door de burgerrechter veroordeeld tot twee maanden cel. Rela tief gezien is dat minder dan waarmee wij door de militaire rechter worden opgezadeld. Die werkt strikt formeel". - Jij gaat de gevangenis in. Ne gentien maanden is lang, ze ker als je geen misdrijf hebt begaan. En dan een strafblad waardoor je kansen in de maatschappij minder wor den. Onvrijheid „Wet idee dat je vol komen ten onrechte zit, ja. Maar toch groei je er naar toe. Je bent voorbereid op onvrij heid, permanente controle, briefcensuur. Toch is alles be ter dan het leger. De gouver neur van de Koninklijke Mili taire Academie, Von Meyen- feldt, heeft het zelf gezegd in een interview met het femi nistische maandblad Opzij. Hij raadt vrouwen af om in het leger te gaan. „Mensonte rend werk in een smerig be drijf'. Maf hé, dat zo'n uit spraak van zo'n man komt. Von Meyenfeldt vindt dat vrouwen beter kunnen pro beren een samenleving op po ten te zetten waarin geweld wordt uitgebannen". En je ouders? Willem de Haan: „Ze steunen me met hart en ziel. Het is hard voor ze van sommigen te horen dat ik een communist ben die ze maar gauw moeten ophangen. Een communist... Het is nog niet eens waar ook. Maar zo reage ren sommige mensen nou eenmaal". i Midden-Europa kun- Harry van den Bergh DEN HAAG - De NAVO Kun nen verdedigen met twee tot drieduizend tacti sche kernwapens minder dan de 7000 die er nu staan opgesteld. Deze indruk heeft PvdA-Twee de-Kamerlid Harry van den Bergh opgedaan tij dens een serie gesprekken die hij een dezer dagen in Washington heeft gehad met Amerikaanse top ambtenaren van het Pentagon en het State De partment. „De Amerikanen zouden nu al toe kunnen met aan zienlijk minder tactische nucleaire wapens", al dus Van den Bergh. „Ik weet dat het Westen de (Amerikaanse) tactische nucleaire wapens in Midden-Europa heeft ingebracht bij de MBFR- onderhandelingen (over evenwichtige wederzijd se troepenverminderingen in Midden-Europa, door NAVO en Warschau-Pactlanden). Maar ik vraag me af of dat wel een stap vooruit is. Ik vind dat je de MBFR-onderhandelingen niet moet be lasten met deze nucleaire kwesties". „Ik vind dat wij in elk geval, los van welke onder handelingen dan ook, niet meer kernwapens in het veld moeten hebben dan strikt noodzakelijk is. De veiligheid van het Westen zou ermee ge- :diend zijn, als door terugtrekking van die twee a drieduizend nucleaire wapens het gevaar voor een conflict met kernwapens zou worden ver minderd". Overigens is Van den Bergh er niet absoluut op tegen dat dc Amerikaanse tactische kernwapens worden ingebracht in onderhandelingen met het Oostblok. Maar dan zou het moeten gaan om een ruil tegen Russische kernwapens, die nu gericht staan op West-Europa, zoals de beruchte SS- 20. „Over die SS-20 maakt men zich in de VS trouwens veel meer zorgen dan hier in West-Europa, hoewel deze middellange afstandsraketten op ons gericht staan. Net als de ontwikkeling van de nucleaire artillerie door het Warschau Pact. Het valt me trouwens telkens weer op dat er bij ons, in West- Europa, zo weinig wordt nagedacht over Èit soort zaken. Zelfs op de betrokken ministeries'bestaat veel te weinig echte deskundigheid. Het enige wat we doen, is de Amerikanen napraten". De ontwikkeling van eigen deskundigheid zal te meer noodzakelijk zijn, wanneer een andere door Van den Bergh gesignaleerde ontwikkeling plaatsgrijpt. Volgens het PvdA-kamerlid bestaat in Washington de wens tot eên veel nadrukkelij ker consultatie met de Europese NAVO-partners over nucleaire kwesties dan voorheen. Met name willen de Amerikanen, zo heeft Van den Bergh beluisterd, de Europeanen meer verantwoorde lijkheid geven voor invoering, opslag en moder nisering van kernwapens. Aanleiding voor de serie gesprekken die Van den Bergh in Washington had, is een rapport dat hij bezig is te schrijven voor de West-Europese Unie (WEU), over de mogelijkheden tot terugdringing van de nucleaire wapens in de NAVO-strategie. Een eerste conclusie van deze studie is dat door de technologische ontwikkeling op het gebied van de conventionele bewapening de rol van de kernwapens nu al zou kunnen worden terugge drongen. „Van Europese zijde, bijvoorbeeld in de NAVO- raad, zouden wij daarover gericht met de Ameri kanen moeten praten", aldus Van den Bergh. „Ik heb de indruk dat met name bij de landstrijd krachten vervanging van kernwapens door mo dern conventioneel materiaal mogelijk is". Overigens zou het effect van deze vervanging, een verdere vermindering dus van de tactische nucleaire bewapening, nog boven op de reeds nu door Van den Bergh mogelijk geachte verminde ring van het aantal tactische nucleaire wapens met twee tot drieduizend komen. Over de neutronenwapens wordt, zo heeft Van den Bergh gemerkt, in Washington nauwelijks meer gesproken. „Men begrijpt weinig van de discus sies die daarover in Europa hebben gewoed. Men heeft het neutronen wapen daar gewoon gezien als een mogelijkheid tot technische verbetering van, de kernwapens". „Maar ik heb wel de indruk dat Washington heeft begrepen dat de militaire voordelen van het neu tronenwapen niet zullen opwegen tegen de poli tieke nadelen. Ik denk dat ze er niet mee door gaan. Ik heb dat in elk geval begrepen in een ge sprek met Sam Nunn, de ondervoorzitter van de senaatscommissie voor defensie en bewape ning". FRED SANDERS Door Wim Jassies gels door was het Nederland se VN-bataljon eigenlijk wat bespot, maar toen bleek dat het ook aan deze kant kan knallen, was er weer waarde ring. In dc dorpen in het Nederland se Unifilgebiéd wordt wat dat betreft nog met ontzag ver haald over het optreden van de Franse-soldaten, vechtma chines van professie. Het be sluit van de Nederlandse ba taljonsstaf om de „Haris-pa- trouille" een andere route te laten lopen om het Palestijnse kamp van waaruit steeds werd geschoten, te ontlopen, heeft gezichtsverlies tot ge volg gehad. Tactisch mag de beslissing misschien best juist zijn, psychologisch is zij slecht gevallen, üp die plek hebben de Palestijnen 1-0 op de Nederlanders ge scoord. Het leven in het Nederlandse Unifil-gebied is door die schietpartij wel veranderd. Wat iedereen vorige week op viel, de wat vakantie-achtige stemming, is nu weg. Er wordt nog best wat afgela- chen en lol getrapt en de commandant, overste Len- sink, is in de weer een was- bakje te regelen om zijn sok ken in te wasser», maar de houding van iedereen is wel veranderd. Het onwennige werk bij de controleposten aan de wegen heeft nu een se rieus karakter gekregen. Pa niek heeft er geen moment geheerst. Collega's van Hoek stra maken al weer grapjes over hem: „Net als we hem nodig hebben, laat hij zich in zijn been schieten". De overstelpende hoeveelheid materiaal, die uit 45 grote con tainers uit Haifa moest ko men, is nu in Haris (waar het Nederlandse hoofdkwartier zit) en op de andere pos ten. Studio Sport Majoor Busscher van de Dienst Welzijnszorg heeft een extra ruimte gekregen voor zijn vi- deo-apparatuur. „Geweldig, wat een mooi systeem. Dins dag al had ik de banden van Studio Sport van zondag". De bedoeling is, dat alles wat op de Nederlandse televisie over Unifil verschijnt, wordt op genomen, alsmede pro gramma's waarvoor veel be langstelling bestaat. Dat was deze week een show van de Mounties. Met het vertonen van films zal eerstdaags wor den begonnen, terwijl ook hard wordt gewerkt aan de publikatie van het eerste in terne bataljonskrantje. Hoewel in de voorbereiding op de troepenzending is gezegd dat de verveling genadeloos kan toeslaan, hebben de sol daten het tot nog toe zonder uitzondering erg druk gehad. „De sportinstructeurs heb ben, wat hun taak betreft, nog niet veel aan ons gehad", zeg- Een pantserwagen op weg naar Haris (foto links). Op de foto rechts zoeken Nederlandse Unifil-soldaten in de bergen strategische stellingen om hun posten in te richten. gen een paar soldaten. „Zes tien uur op, acht uur af'. Het bemannen van dc waarne mingsposten en wegafzettin- gen, het wachtlopen en het lopen van patrouilles kosten toch meer tijd dan men zich had voorgesteld. In de staf van het bataljon wil men op dit moment nog geen conclusies trekken. De zaak wordt rustig op een rij gezet, maar de soldaten weten het wel: „Er zijn veel te weinig in fanteristen". En dat betekent dan weer, dat ook niet-infan- teristen patrouillewerk en dergelijke moeten doen. „Dacht ik lekker hier in mijn keuken te kunnen werken", moppert een soldaat. Een an der dacht een rustig baantje te kunnen krijgen in de admini stratieve sector. Het is hem een weids begrip gebleken: „Vandaag heb ik de hele mor gen stront moeten schep- pon". In de officiersmess is - tot grote hilariteit van het keukenper- sorieel - dc opmerking ge maakt, dat de tafels daar wat gezelliger gemaakt zouden moeten worden „met wat leuke garneringen en zo". De officiersmess is ingericht in een donkere tent met wanden van zandzakken. Er is een barretje met wat diepe, zij het versleten, fauteuils (de Fran sen hebben er een open haard aangelegd). „Niks om over te mopperen", vinden de solda ten. De hofmeester heeft voor de officieren de voor Libanon onbekende dranken als Bee- renburg en jenever in huis. De soldaten die hun bed in of vlak bij Haris hebben, zitten het best. Alle voorzieningen zijn vlak in de buurt. De com pagnieën die „in het terrein" zitten, zijn veel meer op zich zelf aangewezen. Dat geldt met name voor een groep, die zich in een diepe wadi heeft genesteld. De soldaten zijn hier alleen te voet te bereiken. Twee ezels, die zijn aange schaft, waren erg welkom. De groep is daar gaan zitten, om dat deze wadi de belangrijk ste infiltratieroute in het ver leden was. Wegens de vol strekte verlatenheid, waarin deze mensen zitten, wordt er per week gewisseld. Ontstemd De Nederlandse soldaten zijn er nogal ontstemd over dat er tamelijk wat in de pelotons heen en weer is geschoven. Het was noodzakelijk in ver band met de wapenuitrus ting. De groepen zijn nu zo samengesteld, dat er Uzi's (een pistoolmitrailleur) en het veel zwaardere wapen de Fal in zitten. Enkele soldaten lo pen daar knap van te balen. „Hadden we zo'n leuke club", moppert er een, „en nou zit ik bij dit stelletje, van wie ik er geen één ken". De eerste twee weken zijn voor iedereen snel voorbij gegaan. Toch wordt er al gauw een briefje naar huis geschreven, er wordt uitgekeken naar de motor-ordonnans die de post bezorgt. Iedereen beseft dat Nederland erg ver weg is. In de officiersmess wordt overlegd naar welke plaats je je vrouw het beste kan laten overkomen als je een weekje verlof hebt Tel Aviv of Haifa in Israel of in Beiroet? Beiroet is niet populair, „omdat daar zo weer de pleuris kan uitbre ken". Unifil bestaat, omdat iets meer dan een jaar geleden in Zuid- Libanon „de pleuris" uitbrak. En het is er nog altijd niet ge zellig. De ijverige soldaat weet nu ook - geleerd uit het boekje „Nederland naar Li banon" - hoe hij „Past u op, anders moeten wij schieten" in het Arabisch moet uitspre ken: „Tanbih, wa illa nut- liq".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 33