niet voor maar nog Harmony fetntf U (n)®§ P© WüM©@(f§ ZATERDAG 24 MAART 1979 Ab van Woudenberg Donald Lieveld Rosina Luuwi Door Jan Westerlaken ding buitenlandse en Neder landse muziek op de radio hoort. Het zijn uitsluitend de discjockeys die de dienst uitmaken. Weet je, dan vin den de mensen het soms gek dat de artiesten naar het bui tenland vertrekken...." Contacten Over het buitenland gespro ken, hoe zit dat met Harmo ny? Zijn er plannen in die richting? Een korte stilte valt. De kat is inmiddels op haar rug gaan liggen met vier pootjes in de hoogte. Rosina grijpt nog eens naar de fles "fris" om de glazen opnieuw te vullen. Rob, haar man, is juist klaar met het repareren van de lek ke kraan. Rosina verbreekt de stilte: "Wat dacht je, natuurlijk hebben we contacten in het buiten land. Duitsland, Zwitserland en Portugal hebben al eens gevraagd of wij daar zouden willen optreden. Of het ervan zal komen?. Dat weet ik na tuurlijk ook niet. We wachten maar rustig af." Weer stokt het. Nu maar een paar seconden. Rosina op nieuw; "We zijn ook gepolst voor een optreden in Liba non. Voor de Nederlandse soldaten. Er zijn een heleboel artiesten die huiverig zijn om daar heen te gaan. Als wij een uitnodiging krijgen, is het geen punt. Dan stappen we in het vliegtuig en gaan we er heen "Ja", roept Ab uit, "we kunnen 'gelijk doorgaan naar Israël". Legt uit "We hebben nog al tijd een goed contact met de groep Alpha-bète, die het Eu rosongfestival heeft gewon nen. Het lijkt me best leuk om die "jongens," weer eens te ontmoeten." Boterham Heeft Harmony nu ook finan cieel in die korte, maar be kende, periode aardig ge boerd? "Als ik had gespaard, had ik best wat kunnen overhou den", bekent Rosina. "Maar de groep had nog zoveel spullen nodig, daar is veel geld in gaan zitten. Echt rijk word je natuurlijk nooit. Je kunt ervan leven. Ja. er zijn wel eens mensen die denken dat je schatrijk bent. Ik weet nog toen ik pas in die flat was komen wonen, niemand groette me. Ze vroegen zich zelfs af waarom ik hierin was getrokken en niet in één of ander groot huis Stel je voor dat Harmony nu eens niet uit de vergetelheid komt, hebben zij dan andere interessen? Ab: "Naast het zingen zou ik best wat willen produceren." Donald: "En ik zou best willen acteren of racen. Wat meer tijd zou ik ook wel willen hebben voor karate." Rosina: "Eigenlijk vind ik een heleboel dingen leuk. Teke nen, schilderen en dieren. Pas nog dacht ik eraan om naar de kappersacademie te gaan. Maar dat vond Rob niet goed ALPHEN AAN DEN RIJN - Een spinnende, langharige witte poes komt lui en erg moeizaam overeind. Eén voor één strekt ze haar pootjes. Eerst voor, daarna achter. De vuurrode ogen zijn strak ge richt op de kleurige tropische visjes die heen en weer schie ten in het aquarium dat tegen de muur staat. De scène duurt maar kort. Dan draait de kat een paar rondjes en ploft weer languit op de grond. Kijkt wat suffig om zich heen, knippert traag met de oogjes en stopt de kop on der de staart. De slaap heeft het gewonnen van de nieuwsgierigheid. Rosina Louwaars, zangeres van de groep Harmony, kocht het dier toen dit slechts een wol letje van enkele weken oud was. Ze kan het zich nog pre cies herinneren. Het was op een tentoonstelling waar ze moest optreden. Rosina ver telt: "Toen ik dat beest een maal had gezien en in m'n handen had gehouden, was ik er niet meer bij weg te bran den. Ik was helemaal in de ban van die kat. Daarom kon ik het ook niet over mijn hart verkrijgen om zonder haar naar huis te gaan Zeshoog Zeshoog in een flatje in de Al- phense nieuwbouwwijk Rid- derveld woont Rosina samen met haar man Rob Brochardt. Het is even zoeken geblazen naar de Argusstraat, omdat het naambordje wat onlo gisch tegen een blinde muur is "geplakt". De voordeur van de flat is gauw gevonden. Die staat open. Rob heeft net met een buurman een kraan ver wisseld die niet zo best af sloot. Voor Harmony, dat wordt ge vormd door Rosina, Donald Lieveld en Ab van Wouden berg, leek het nog niet eens een jaar geleden allemaal ro- zegeur en maneschijn. Een glanzende toekomst werd hun voorspeld toen de groep in april het Nederlands song festival had gewonnen. Met het liedje "It's okay" ging het drietal naar Parijs om ons land op het Europees song festival te vertegenwoordi gen. De twaalfde plaats die Harmony bereikte was te leurstellend. De droom van Harmony om zijn ster in bin nen- en buitenland te zien stijgen, is voorlopig niet in vervulling gegaan. Toch, zo beweert Rosina, heeft de groep niet stilgezeten en het met zaaloptredens behoorlijk druk gehad. Hit "Weet je" zegt ze, nadat ze de glazen nog eens met limonade heeft gevuld, "je kunt in Ne derland alleen maar werken bij de gratie van een hit. Als je niet scoort, hoort men ook niks van je. En daarmee ben je erg afhankelijk van de disc- jockeys. Als zij je muziek niet draaien, raak je gewoon in het vergeetboekje. Natuurlijk, ik weet het wel, die discjockeys krijgen stapels platen aange boden. Meestal kiezen ze de namen van de zangers die al meer dan bekend zijn. Nou en dan val jij erbuiten". Achtergrond Het "sprookje" dat songfestival heet, begon plotseling. Har mony, tot dan zich uitsluitend bepalend tot het zingen van achtergrondliedjes, kreeg de suggestie om eens een gokje te wagen. Vanaf dat moment was het een gekkenhuis. Re peteren, repeteren en nog eens repeteren. Het nummer It's okay sloeg als een bom in. Rosina lachend: "En ineens zwermen er allerlei mensen om je heen met dikke sigaren die je manager wel willen worden. Ongelooflijk, je weet niet waar ze vandaan komen". Rosina, Ab en Donald staan nu weer met beide benen op de grond. Het is niet zo druk in de showbiz. Daarom heeft Donald een baan genomen als jeugdleider en werkt Rosina van tijd tot tijd voor een uit zendbureau als receptioniste, telexiste of wat anders. Alleen Ab verdient zijn boterham in de muziek. "Oh ja hoor, ze vragen wel eens aan me waarom moet jij "wer ken?" vertelt Rosina. "Dan zeg ik altijd maar van die en die artiest heb je toch ook al een tijd niets meer gehoord? Misschien werkt 'ie er ook wel bij. Ik vind het heel normaal als je er tijd voor hebt en je doet er wat anders bij". Wat anders Donald geeft het grif toe: hij zou niet uitsluitend willen zingen. "Wat anders erbij spreekt me veel meer aan Het succes van een jaar gele den, hebben ze daar nog iets aan overgehouden? "Voorheen kende niemand ons", reageert Rosina. "Nu draaien we lekker mee. En....we hebben er in elk ge val werk aan overgehouden. Als je me vraagt of ik tevreden benja. Ach, je streeft na tuurlijk altijd naar beter. Hardlopen? Voor mij hoeft het niet zo. Je loopt de kans dat je ruzie krijgt en dan ligt de groep uit elkaar. Neem nou dat festival in Frankrijk, het was gewoon idioot. Stuk voor stuk liepen we op onze benen te trillen. Eerlijk hoor, ik ben blij dat dit nerveuze gedoe achter de rug is". Harmony: "Je bent zo afhankelijk van de discjockeys Nu Harmony in een rustiger vaarwater terecht is gekomen kan het aan zijn programma werken. Ab: "We hebben de tijd gehad om een show op te bouwen. Daarom ben ik wel blij dat het niet zo razend druk is geweest". Razend Ab kan zich nog opwinden als hij terugdenkt aan Parijs. "Er werd daar gegokt bij het le ven. En wij kwamen er heus niet zo slecht af. We stonden als derde genoteerd. Niet voor het één of ander hoor, maar die technische man achter de knoppen deed werkelijk alles verkeerd. Geluid moet opti maal zijn. Nou, nou.. Soms vielen onze stemmen hele maal weg. Zeiden de mensen dat wij zo nerveus waren. Ie dereen zou bij zo'n festival z'n eigen technicus moeten kun nen meenemen. Dit overlaten aan één man zoals Frankrijk dat heeft gedaan, nee, dat kan niet." Zelf had Harmony zich niet zo hoog aangeslagen. Alleen het meedoen betekende voor de groep grote bekendheid kun nen krijgen. Tenslotte waren er niet minder dan zeshon derd miljoen mensen getuige van hun optreden. "Ja, de naam is gevestigd. Alleen, de mensen weten niet precies wat wij doen. Je wordt on dermijnd, ze draaien je platen niet hèlaat Rosina zich ontvallen. Eén keer heeft het zangeresje zich daar verschrikkelijk over opgewonden. Middenin een uitzending belde ze de disc- jockey op en vroeg hem waarom het nieuwe plaatje van Harmony niet werd ge draaid. Ze kreeg te horen dat er elke week zeker driehon derd nieuwe platen worden aangeboden en dat de beken de zangers eruit worden ge vist. Tijd om naar de num mers te luisteren hebben zij niet Jammer "Dat is toch jammer", zegt Ro sina bitter. "En weetje wat ik nou helemaal zo gek vind? Hier draaien ze eerst de platen die vanuit het buitenland worden aangeboden. Vijfen zeventig procent hiervan komt eerst aan bod. Pas dan krijgen de eigen artiesten een kans. Niet meer dan vijfen twintig procent komt dan aan bod". Het enthousiasme van Harmo ny wordt hierdoor gedrukt. Bij de eerstvolgende nieuwe plaat gaan ze het anders aan pakken. Niet zo maar opstu ren. Rosina verklaart het "We stappen zelf naar de discjockey toe. Dan kennen we zo'n man ook eens per soonlijk. Misschien accepte ren ze je op die manier wel. Als je niets probeert, bereik je ook niets. Zeker, je kunt ook achter de radio gaan zitten en luisteren of ze jouw plaat in derdaad op de draaitafel leg gen. Maar je loopt wel de kans dat je erg lang aan dat appa raat moet blijven hangen." Over de plaat die voor Kerstmis vorig jaar is verschenen, heeft Harmony geen klagen. Daar omheen is wel wat publiciteit geweest. Zelfs een televisie optreden. Een nieuwe schijf, verklapt Rosina, zit er aan te komen. Binnen twee maan den. Disco Je kunt de radio niet aanzetten of het is één en al disco dat de klok slaat. Heeft de groep nooit eens plannen gehad om iets in die sfeer te producé- "Dat willen we zeker wel", be weert het Alphense zange resje. "Maar dan moet het wel een nummer zijn waar inhoud in zit. Anders hoeft het voor mij niet. Wij willen vocaal wat doen. Het publiek krijgt via die radio gewoon een hersen spoeling. Het is, net wat je zegt, één en al disco. En als je daar elke dag opnieuw mee wordt bestookt, dan weet je op den duur niet anders en wil je ook alleen maar disco ho- Harmony wil wel enigszins te gemoet komen aan die vraag naar disco. Rosina: "Je moet wel. Waardeloos vind ik het wel. Zeker als je die verhou Daarom waarschijnlijk ook heeft Harmony nog altijd het stempel opgeplakt van lts okay. "Daar moeten we nu eens snel van zien af te ko men", stelt Ab. "De mensen binden je gewoon op dat liedje vast. Ze kennen je daarvaq, Maar dit was louter en alleen geschreven voor het songfestival. Dit genre is het heus niet elke dag Rosina geeft het niet openlijk toe. Zij en haar partners mis sen toch wel het grote publiek. "Zaaloptredens zijn echt wel aantrekkelijk hoor. Ja, eigenlijk moeten de arties ten in Nederland het daarvan hebben. Je denkt toch niet dat een Corrie van Gorp uit sluitend voor de televisie werkt? Welriee! roept Rosina uit, "Zij is ook meer in het land te vinden dan voor de camera's".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25