Israël wil tien vestigingen op Jordaan-oever Portugese crisis bereikt dieptepunt Rhoodie neemt advocaat uit Heerlen in de arm 1 1 n,i i i I 1 f s Kabinet Italië valt binnenkort Riad vertrekt uit Liga Yredeling op de bres voor de vrouw Wapenstilstand Koerden Na ondertekening vredesakkoord: Regering Callaghan aan zijden draad VRIJDAG 33 MAART 107» (VanDnze correspondent) BRUSSEL - Nederland en zes an dere IG-landen hebben hun wetgevng nog niet in overeen- stemmiig gebracht met de Euro pese rrhtlijn dat mannen en vrouwei recht hebben op gelijke belonin;. De Europese Commis sie, het „dagelijks EG-bestuur", heeft bsloten deze lidstaten schriftejjk in gebreke te stellen. Dit is he begin van een procedu re die ;an uitmonden in een rechtzaa voor het Europese Hof van Jusltie. Nederlant en West-Duitsland heb ben ookiog geen gevolg gegeven aan eenandere richtlijn, die ge lijke belandeling tussen mannen en vrouven bij de toegang tot werk, pomotie en beroepsvor ming v.1 waarborgen. Om hun wetgevng aan te passen aan de richtlijn hebben Nederland en andere akse lidstaten ongeveer drie jaade tijd gehad, meer dan aanvanlelijk was voorzien. Het schritelijk ingebreke stellen is het begn van een procedure die nog geuime tijd in beslag kan nemen vertelde ir. Henk Vrede- ling, hè Nederlandse lid van de Europee Commissie, gisteren. De regringen van de EG-landen die in overtreding zijn, krijgen twee naanden de tijd verweer in te dienn. Daarna moet de Euro pese Gmmissie nog een gemoti veerd sandpunt bekend maken, waarop de betrokken lidstaat weer kn reageren. Pas daarna kan hetScropese Hof worden in- geschaleli. Merkwaard? genoeg is de wetge ving inzale gelijke beloning wel in orde in erland en Italië, waar schijnlijk juist die EG-landen waar de vduw ook in dit opzicht nog ver b de man is achterge steld. Ir. Yedeling: „Wij onder zoeken no in hoeverre de wette lijke regengen in de praktijk worden ngeleefd. Ook hierover zal de Eiopese Commissie te zijner tijc verslag uitbrengen. Gebleken s dat alleen in Groot- Brittanniivrouwen in groten ge tale een broep doen op de rech ten om plijke beloning af te dwingen" De belangrkste klacht over Ne derland heft betrekking op de wet van 2imaart 1975, die het be ginsel vai gelijke beloning voor man en vouw vaststelt. In deze wet wore een uitzondering ge maakt vor overheidspersoneel, hetgeen -us in strijd is met de EG-richtljn, die in hetzelfde jaar werd uitgvaardigd. Over gelijke toegang fct arbeid is al een wets ontwerp >ij het parlement inge diend. Nar verluidt zou dit op korte tenijn in de Tweede Ka mer woren besproken. Ir. Vredeliig riep de vrouwen die zich bendeeld achten op hun recht af e dwingen. In dit ver band we6 hij op de mogelijkheid dat rechstreeks een beroep op het Euroese Hof van Justitie kan woren gedaan onder ver wijzing nar het artikel in het EG- verdrag, 'aarin het beginsel van gelijke bhandeling is vastge legd. Hetierwijt dat bij zijn dien sten maazes vrouwen actief zijn bij het steven naar gelijke rech ten voor/rouwen, wees Vrede- ling af. H zei: „We zitten er op als een bok p een haverkist". HEERLEN (GPD) - De Heerlense advocaat mr. E. W. J. van Breu- kelen (71) behartigt sinds januari de belangen van het voortvluch tige voormalige hoofd van de Zuidafrikaanse voorlichtings dienst, dr. Eschel Rhoodie, in Eu ropa. Mr. Van Breukelen heeft dit gisteren tegenover ons beves tigd. Dr. Eschel Rhoodie onthulde woensdagavond in een opzienba rend interview voor de Britse te levisie, dat vooraanstaande leden van de huidige Zuidafrikaanse regering betrokken waren bij een miljoenen dollars verslindende, illegale propagandacampagne, met medeweten van de regering, waarbij westerse politici, journa listen en vakbondsbestuurders zouden zijn omgekocht om de wereldopinie ten aanzien van Zuid-Afrika in voor Pretoria gun stige zin te beïnvloeden. Zoals gemeld hebben de Zuidafri- Mr. E.WJ. van Breukelen. kaanse autoriteiten tegen de uit zijn land gevluchte dr. Rhoodie een arrestatiebevel uitgevaar digd. Mr. Van Breukelen wees er in dit verband op dat nog maar bezien moet worden of dr. Rhoodie wel strafbare feilen heeft gepleegd. Bovendien her innerde hij eraan dat ertussen de meeste landen en Zuid-Afrika geen uitleveringsverdrag be staat. Volgens mr. Van Breukelen zijn er geen aanwijzingen voor de ver onderstelling dat - zoals gisteren door een landelijk ochtendblad werd gemeld - Nederland de thuisbasis voor dr. Rhoodie's rei zen door Europa zou zijn. De Heerlense jurist, die zich met be trekking tot de Rhoodie-affaire uiterst terughoudend toonde, liet wel min of meer doorschemeren dat dr. Rhoodie zich momenteel niet in ons land ophoudt. Hij meende dat het vraaggesprek Dr. Eschel Rhoodie tussen de Zuidafrikaanse func tionaris en de BBC-reporter Da vid Dimbleby op een geheime plaats in Londen is gevoerd. Mr. Van Breukelen bevestigde en kele dagen geleden vanuit Zuid- Afrika te zijn benaderd door een zakenman Van Zyl, niet te ver warren met het advocatenkan toor Van Zyl, Le Roux en Hunter, dat de Zuidafrikaanse belangen van dr. Rhoodie behartigt. De „zakenman" Van Zyl - van wie niet precies duidelijk werd in wiens opdracht hij handelde - vroeg mr. Van Breukelen dr. Rhoodie te herinneren aan het bestaan van een overeenkomst die onder andere een verbod op het weggeven van interviews zou inhouden. De Heerlense advo caat benadrukte de bewuste overeenkomst niet te ken nen. Mr. Van Breukelen wenste geen commentaarte«geven op de vraag of dr. Rhoodie hem opdracht heeft gegeven om de 41 geluids banden die verband houden met het „voorlichtingsschandaal" aan de openbaarheid prijs te ge ven zodra hij, dr. Rhoodie, een onnatuurlijke dood zou sterven of gearresteerd zou worden. Voor de BBC had Rhoodie verklaard niet van plan te zijn de geluids banden openbaar te maken, om dat dit vernietigende gevolgen zou kunnen hebben voor de Zuidafrikaanse betrekkingen met de Verenigde Staten, andere westerse landen en Japan. Van Breukelen kon niet zeggen of dr. Rhoodie, die tien jaar geleden als perschef bij de Zuidafrikaan se ambassade in Den Haag heeft gewerkt en daardoor vrij nauwe banden met Nederland heeft, van plan is zich te zijner tijd in ons land te vestigen. „Het zou, als hij dat wil, evengoed een ander land kunnen zijn", zei mr. Van Breu kelen. „Maar daarover heeft dr. Rhoodie zich tegenover mij niet uitgelaten. Wat dat betreft zal mijn cliënt zijn houding nog moe ten bepalen". De Heerlense jurist zei dat naar zijn weten geen Nederlandse perso nen, bedrijven of instellingen iec andaal zijn betrokken. Volgens het Franse satirische weekblad Le Canard Enchainé echter had een Nederlandse besloten ven nootschap een minderheidsbe lang (48 procent) in de Nouvelle Société de Presse, een Frans uit geversbedrijf, dat eind vorig jaar failliet ging. Dit bedrijf werd op gezet door de Zuidafrikaanse za kenlieden David Abrahamson en Stuart Pegg met door het minis terie van informatie verstrekt ka pitaal. Ook zijn de namen ge noemd van Nederlandse journa listen die betrokken waren bij het met Zuidafrikaans geld gefinan cierde weekblad To the Point. .rki'i t 1 TEHERAN - Nu de rust in Sanandaj weer enigszins lijkt te zijn terugge keerd waagt deze man zich weer op straat om met zijn vrouw inkopen te doen. Voor de zekerheid draagt hij behalve zijn kind ook een geweer bii zich. Sanandaj AFP)- In de Koerdische stad Sanandaj in Iran is gisteren een staakt-het-vuren bereikt tussen vertegenwoordigers van de stad en een delegatie uit Teheran. Het akkoord werd onderte kend door de ajatollah Taleghani en de minister van binnenland se zaken, Hadj Seyyed Djavdi. Het akkoord voorziet in de vrijla ting van ongeveer 170 gijzelaars die vanaf zondag, toen de ge vechten uitbraken, worden vastgehouden in de legerkazerne. LISSABON (AFP/Reuter) - De sluimerene crisis die de afgelo pen dagei in politiek Portugal zichtbaar Terd heeft gisteravond vorm gekigen met de afwijzing door het prlement van de bezui- nigingsplanen die de regering van premir Mota Pinto presen teerde. Di uitslag van de stem ming in ht parlement belet de regering har beleid verder nor maal uit tezoeren. Ze beschikt nu niet meerover de middelen om aan dat bleid een economische en fïnancile basis te verschaffen. De maatreplen die de Portugese regering an het parlement had voorgested om een bezuini- gingsbegDting sluitend te ma ken, vorrrien het sein tot open lijk verze van de zijde van de linkse parijen en de vakbonden. Vanaf zoriag waren, op instiga tie van dePortugese CGT, grote manifestoes gehouden waarop het ontslajvan de regering Mota Pinto wen geëist. Aan die mani- f festaties hdden tienduizenden mensen delgenomen in de stra ten van Lisabon en van de ande re grote stden in Portugal. Het regeringsbleid inzake de land hervorming, dat er volgens een lief van de Revolutionaire Raad in bestond de bij wet onteigende grond met geweld terug te geven aan de oude eigenaars, had al tot grote ontevredenheid geleid in kringen van landarbeiders. Al deze elementen tezamen zouden gemakkelijk tot een politieke, zelfs maatschappelijke crisis kunnen leiden. Juist deze ontevredenheid heeft gisteravond in het parlement concrete vorm aangenomen. Waarnemers in Lissabon wijzen speciaal op de verdeeldheid die zich tijdens de stemming mani festeerde binnen de sociaal-de mocratische partij (PSD), de tweede partij van Portugal. On danks de vermaningen van haar voorzitter, Francisco Sa Carnei- ro, die stemonthouding predikte, stemden enkele afgevaardigden van de PSD voor de begroting, terwijl vele anderen niet eens in het gebouw aanwezig waren om zo hun ontevredenheid te uiten. Deze interne verdeeldheid zou op korte termijn tot een scheuring binnen de PSD kunnen leiden, een partij die een sleutelpositie in het Portugese parlement in neemt. Vijf PSD-afgevaardigden stemden samen met de conserva tieve centrumdemocraten en een onafhankelijke afgevaardigde voor de begroting, die werd ver worpen met 46 stemmen - de communisten en andere linkse afgevaardigden - tegen 43, en 116 onthoudingen. Alle partijen had den hun afkeer van het bezuini gingspakket laten blijken, met name van een plan om een belas ting van 56 procent te leggen op de "13de maand" en om een pla fond van 18 procent aan te bren gen op de loonsverhogingen in 1979. Na de stemming is de politieke si tuatie in Portugal zeer verward. De premier heeft verklaard dat hij, vier maanden na zijn start, de mogelijkheid niet uitsluit dat hij bij president Ramalho Eanes zijn ontslag zal indienen. De presi dent keert zondag terug van een reis door Oost-Europa. De ver antwoordelijkheid voor de poli tieke toekomst van Portugal ligt dan weer bij het staatshoofd. WASHINGTON (GPD/Reu- ter)- Maandagmiddag om twee uur Amerikaanse tijd (acht uur Nederland se tijd) wordt ten over staan van 1200 gasten, onder wie alle 535 leden van het Amerikaanse Congres, onder toezicht van rechtstreekse televi sieverbindingen met het Midden-Oosten, het vre desverdrag tussen Israël en Egypte getekend. De tekst is gisteren in Was hington bekendge maakt. De ceremonie zal plaatsvinden op het noordelijke grasveld van het Witte Huis, waar zelden iets van betekenis gebeurt doch waar in middels een grote circusachtige tent is opgericht. Die moet ook dienen voor het staatsdiner 's avonds, waartoe elk der betrok ken landen, de VS, Israël en Egypte enig nationaal vermaak zullen bijdragen. De ceremonie in Washington is de meest betekenisvolle van de drie, die naar verluidt zullen plaats grijpen. Niet alleen omdat de En gelse tekst van het verdrag pre valeert wanneer in de Arabische en Hebreeuwse tekst geen oplos sing voor verschillen van inter pretatie kan worden gevonden, maar vooral omdat president James Earl Carter moet worden bestempeld, zo niet als de archi tect van deze vrede dan toch tenminste als de aannemer, die uit een onleesbare blauwdruk een aanvaardbaar gebouw heeft opgetrokken. Evenwel: alle be trokkenen zijn zich er wel van bewust dat het vooralsnog even zal duren voordat in dit onder komen, het politiek meubilair keurig op zijn plaats is gezet. Israël is van plan na de onderteke ning van het vredesverdrag met Egypte een groot nederzettin genproject op de westelijke Jor daan-oever te ondernemen. Dit heeft de staatstelevisie gister avond gemeld. Er zouden in de nabije toekomst zeker tien nieuwe buitenposten in dat gebied worden gevestigd. Volgens het bericht had premier Begin de Nationaal-Religieuze Partij (die deel uitmaakt van de regeringscoalitie) dit meegedeeld teneinde haar steun voor het vre desverdrag in het parlement te krijgen. De televisie deelde voorts mee dat de bestaande nederzettingen in het omstreden gebied volgens het nieuwe schema versterkt zouden worden. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft gisteren scherpe kritiek geuit op het ves tigen van Israëlische nederzet tingen in de bezette Arabische gebieden. De raad heeft een commissie van drie leden be noemd om de kwestie te onder zoeken. Maar Israël wees de kri tiek onmiddellijk van de hand en kondigde aan dat de commissie geen toestemming zal krijgen in de bezette gebieden te komen. Een resolutie, waarin de kritiek van de V-raad was vervat, werd aan genomen met 12 stemmen voor, 0 tegen en 3 onthoudingen - de Verenigde Staten, Engeland en Noorwegen. In de resolutie wordt de commissie gevraagd voor 1 juli verslag uit te brengen zodat de veiligheidsraad de zaak op nieuw kan bekijken. De resolutie was opgesteld door Bangladesj, Koeweit, Nigeria en Zambia, en bevatte aanvankelijk het dreigement van sancties te gen Israël. Na onderling beraad echter werd dit dreigement te ruggetrokken, evenals de krach tige taal, waardoor de Verenigde Staten in staat werden gesteld zich van stemming te onthouden in plaats van een veto uit te spre ken. Volgens de resolutie zou de com missie "de situatie moeten on derzoeken met betrekking tot nederzettingen in de sinds 1967 bezette Arabische gebieden, inclusief Jeruzalem". Volgens de raad hebben de Israëlische ne derzettingen geen wettelijke gel digheid en vormen ze "een ern stige hinderpaal voor het berei ken van een algehele, rechtvaar dige en duurzame vrede in het Midden-Oosten". ROME (AP) - De minderheidscoali tie van premier Giulio Andreotti heeft gisteren een fatale klap te verduren gekregen toen de so cialisten besloten volgende week een motie van wantrouwen tegen de drie dagen oude regering in te dienen. Naar verwachting zullen nu in juni of eerder nationale ver kiezingen worden uitgeschreven -twee jaar eerder dan de normale termijn. Na een acht weken durende poli tieke crisis formeerde Andreotti dinsdag een kabinet van zijn ei gen christen-democratische par tij en leden van twee kleine gema tigde partijen, de republikeinse partij en de sociaal-democraten. De steun van de socialisten is door slaggevend omdat de coalitie partners in de beide parlements- kamers niet over een meerder heid beschikken. De regering - Andreotti's vijfde en Italië's 37ste sinds de Tweede Wereldoorlog - had alleen een kans gehad als de socialisten zich van stemming zouden onthouden bij een motie van wantrouwen en andere be langrijke programmapunten. De beslissing van de socialisten om niet mee te werken viel op een bijeenkomst van de socialisti sche parlementsleden De op één na grootste partij, die van de communisten, die Andreotti's vorige kabinet ten val heeft ge bracht omdat men zetels wilde in het kabinet, heeft gezegd een ac tief oppositiebeleid te zullen voe ren. Het is nu al zeker dat ook de communisten tegen de regering zullen stemmen. Andreotti zal donderdag zijn kabi net in afzonderlijke toespraken aan de Senaat en de Kamer van Afgevaardigden presenteren waarop de aangekondigde motie van wantrouwen zal volgen. Het kabinet-Andreotti zal dan de missionair aanblijven tot er een nieuwe regering is geformeerd. LONDEN (Reuter-UPI) - De overlevingskansen van het socialistische minderheids kabinet van James Callaghan lijken dit keer minimaal, nu oppositieleidster Margaret Thatcher opnieuw een motie van wantrouwen in het La gerhuis heeft ingediend. In geheel Engeland rekent men op korte termijn met het uit schrijven vervroegde alge mene verkiezingen en zelfs worden al data genoemd rond het einde van april of begin mei. De stemming over de conserva tieve motie van wantrouwen, die volgende week (waar schijnlijk woensdag) plaats vindt, hangt in belangrijke mate af van de steun die me vrouw Thatcher kan vergaren bij de kleinere partijen. De li berale en de Schotse nationa listen zeiden gisteravond onmiddellijk ja, waarmee Thatcher nu dichter dan ooit lijkt bij verwezenlijking van haar streven de driejaar oude regering van Callaghan ten val te brengen. Ze besloot gis teravond pas haar aanval door te zetten nadat haar mede werkers de kansen op succes hadden onderzocht in spoed- besprekingen met de reste rende minderheidsgroepen - de Nationalisten uit Wales en de Unionisten uit Noord-Ier- land. Een van Thatchers naas te medewerkers, Norman St. John Stevas, zei later "Ik denk dat we winnen. We heb ben een goede kans de rege ring te wippen". Premier Callaghan heeft in het verleden vele kritieke mo menten overleefd wegens de onenigheid binnen de rangen van zijn tegenstanders. Hij probeerde gisteren nog een nieuwe politieke crisis af te wenden met de belofte dat voor eind april een bespre king van alle partijen zou worden gehouden over de ui terst lastige kwestie van be perkt zelfbestuur voor Schotland. Maar zijn gok mislukte. De oproep van de premier om meer tijd voor het totstand brengen van een ak koord over grondwetswijzi gingen in Schotland, na het onbesliste referendum op 1 maart, stuitte in het Lager huis slechts op dovemanso ren. Callaghan werd het toe passen van vertragingstak- tiek verweten en mevrouw Thatcher hield hem voon "Het zou een nettere en betere manier zijn als deze kwestie zou worden bekeken door een nieuw parlement met een nieuw mandaat en een lange levensduur voor zich". Een nederlaag voor de regering, volgende week woensdag, leidt onvermijdelijk tot alge mene verkiezingen, mogelijk al op 26 april, al leek 10 mei gisteren bij een aantal politici een geliefder tijdstip. Alge mene verkiezingen worden in Engeland traditioneel op een donderdag gehouden. De ge combineerde stemmen van de Conservatieven (281 le den), de Liberalen (13), de Schotse Nationalisten (11), de Nationalisten uit Wales (3) en de Ulster Unionists (10) zou den een overwinning van 318-310 op de Callaghan-ge- trouwen betekenen. Maar het resultaat kan nipter zijn om dat het niet zeker is of alle Unionisten en Welsmen me vrouw Thatcher uiteindelijk zullen steunen. Als de Con servatieve berekeningen van gisteren juist blijken wordt de Labour-regering verslagen met 315 of 316 stemmen tegen 309 tot 311. Algemene verkie zingen bieden Callaghan weinig florissante vooruit zichten. In recente opiniepei lingen kregen de Conserva tieven 20 procent stemmen meer dan Labour. CAIRO (UPI) - Machmoed Riad, secretaris-generaal van de Arabi sche Liga, is gisteren afgetreden. Dit heeft een woordvoerder van de Liga meegedeeld. Riad, een Egyptische officier die diplomaat werd, was sedert 1972 secretaris-generaal van de Arabi sche Liga. De woordvoerder, die een bericht van het semi-officiële Egypti sche dagblad Al Achram over het ontslag bevestigde, zei dat zijn ontslagneming was opgenomen in brieven die hij had overhan digd aan de Arabische ambassa deurs bij de Liga. Deze moesten de brieven doorzenden aan hun staatshoofden. Riad had gevraagd het ontslag op 31 maart te doen ingaan. Riad, die minister van buitenlandse zaken was tijdens het bewind van wijlen president Gamal Abdel Nasser, besloot af te treden van wege de huidige situatie van Arabische onenigheid en omdat hij niet in staat is de breuk te he len, aldus de woordvoerder. Riad zei in de brieven aan de Arabi sche staatshoofden dat hij niet in staat is de verantwoordelijkhe den van zijn functie te dragen na dat de Arabische omstandighe den een punt hadden bereikt dat in tegenspraak is met het doel van bevordering van de eenheid van het Arabische optreden. Verwacht werd dat de radicale Arabische staten de conferentie van de Arabische Liga die mor gen in Mogadisjoe, Somalië, be gint, zullen gebruiken als forum om Egypte te veroordelen we gens het sluiten van een vredes verdrag met Israël. Het is niet be kend of Riad de conferentie zal bijwonen. De radicale landen, die reeds eerder pleitten voor verplaatsing van het hoofdkwartier van de Liga van Cairo naar een andere plaats bui ten Egypte, zijn bezig met het or ganiseren van een conferentie in Bagdad die op 27 maart zou moe ten beginnen. Daarop zou wor den gesproken over sancties te gen Egypte.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9