Bouwstop AZL wekt verontwaardiging Kleuterschool Rapenburg moet behouden blijven' 'Bibliotheek gaat zorgelijke jaren tegemoet' KIJKJE BIJ MONUMENTEN IN LEIDEN A. Bicker Caarten draaide 20 jaar in Molenstichting Instemming opengraven Trekvliet Grond onteigenen bij uitblijven van woningbouw99 In kring van gemeenteraadsleden VRIJDAG 23 MAART 1979 voor jongeren en öb-plUssers. Plaatsen kunnen telefonisch gereserveerd worden via r 071-132641. Open Huis De Leidse muziekvereniging De Burcht bestaat 25 jaar. Voor het eerst in het bestaan va7i de vereniging heeft men de be schikking over een eigen repe titieruimte in de voormalige Morspoort kazerne. Om het zilveren jubileum niet onop gemerkt voorbij te laten gaan wordt er zondag 25 maart open huis gehouden. Van 12 tot 16 uur staan de deuren van het lokaal wagenwijd open en zullen majorettes, tamboers en orkest een openbare repeti tie verzorgen. Philippijnse dansen In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat 1 wordt zondagmiddag 25 maart een uitvoering gegeven van Philippijnse dansen. De eerste voorstelling begint om 14.15 uur en de tweede om 15.00 uur. Tussen de dansen door worden dia's van het land en volk der Philippijnen vertoond. De toegangsprijs bedraagt vier gulden voor volwassenen en twee gulden Jazz on sunday Na de succesvolle start van "Jazz on sunday" kunnen de liefhebbers van jazz zondag 25 maart weer terecht in de bistro van de Leidse Groenoordhallen aan de Wil lem de Zwijgerlaan. De mid dag is grotendeels gereser veerd om individuele jazz musici de gelegenheid te ge ven deel te nemen aan ses sions. Onder andere zal de Haagse trompettist Wim Minnaar en de Vlaardingse gitarist Hans van Leeuwen komen. De sessions beginnen om twee uur 's middags. Dierenbescherming De Nederlaiidse Vereniging tot Bescherming van Dieren houdt maandag 26 maart de jaarlijkse algemene leden vergadering. De bijeenkomst wordt gehouden in "Boer- haave" aan de Mariènpoel- straat 67a. Aanvang 2030 uur. Tijdeyis de vergadering zal afscheid worden genomen van de heer Van Krieken van de Vogelwacht "Rijnland" en de heer Harms, voorzitter van de Stichting Nieuw Leids Die- renasyl. Wijkcomité Vreewijk: LEIDEN - Het wijkcomité Vree wijk maakt bezwaar tegen een gezamenlijke protestants- christelijke/openbare basis school aan de Kaasmarkt. Het wijkcomité ziet namelijk de Haanstra-kleuterschool aan het Rapenburg, die dan ook naar de Kaasmarkt zou verhuizen, on gaarne verdwijnen. "De Haanstra-kleuterschool heeft een belangrijke functie voor onze wijk, die zelf geen enkele school- voorziening heeft, wanneer deze kleuterschool en ook de openba re lagere school aan de Aalmarkt naar de Kaasmarkt verplaatst zouden worden, heeft dat grote gevolgen voor de kinderen én hun ouders die uit onze wijk deze scholen bezoeken", schrijft het comité in een brief aan raadsle den. Volgens het comité moet er een evenwichtige verdeling van de scholen in de binnenstad worden nagestreefd. Het comité vraagt dan ook met klem om de school- voorzieningen in de omgeving van het Rapenburg te handha- De kans dat dit streven slaagt is ge ring. Na de instelling van basis onderwijs zullen er geen aparte kleuterscholen meer bestaan. In de Haanstra-kleuterschool aan het Rapenburg krijgen op het moment ongeveer 50 kleuters onderwijs. Bovendien zitten er nog ongeveer 25 kleuters in een dependance aan de Langebrug, waar ook de Lucas Van Leijden- school 25 leerlingen heeft onder gebracht. Het gebouw aan de Langebrug moet echter wijken voor de nieuwbouw van de so ciale dienst. De CDA-raadsleden mevrouw Van Akkeren en mevrouw Van Dee stelden gisteravond in een verga dering van de raadscommissie voor onderwijs dat het school plein van een nieuwe Kaasmarkt- school wel aan de kleine kant zal worden. Vooral voor binnen- stads-kinderen die toch al weinig speelruimte hebben vinden zij dat een punt. Wethouder Van Dan stelde na drukkelijk dat er lange tijd is ge zocht naar een goede plaats om nieuwbouw te plegen voor de verouderede binnenstadsscho- len, en dat dit de enige mogelijk heid is om een nieuwe school te bouwen, "het alternatief is in fei te dat er geen nieuwe binnen- stadsschool gebouwd wordt", stelde hij. Bij nieuwbouw op de Kaasmarkt (met afbraak van de school aan de Hooglandse Kerk- gracht) blijft er volgens de offi ciële normen waarschijnlijk een te klein speelterrein over. Bicker Caarten kende alle molenaars in Rijnland. Maar mole naar Jaap Hoogenboom van de Waterloosmolen in Rijpwetering was zijn beste vriend. Hij had dan ook een bijzondere liefde voor deze molen en schreef er in 1960 een boekje over met de titel: "In Holland staat een molen". De Molenstichting Rijnland nam gisteren afscheid van haar voorzitter A. Bicker Caarten. Tegelijkertijd vier de de Stichting haar twintig jarig bestaan. Bicker Caarten was één van de twee mensen, de ander was Mr. SJ. Focke- ma Andrea, die in 1957 de aanzet gaven tot de oprich ting van een regionale stich ting voor het behoud van de molens in Rijnland. Door de aanstaande ruilverkaveling en de aanleg van Rijksweg 4a in het Adegebied zou een aan tal molens buiten gebruik ko- Het doel van de Molenstichting die op elf maart 1959 werd opgericht was de buiten ge bruik zijnde molens op te ko pen, ze te restaureren en zo te behouden voor het landschap. De eerste aankoop was de Zwanburger molen in War mond. Na vijf jaar had de stichting zeven molens, na tien jaar waren het er vijftien, nu bezit ze er 29 en koopt wel licht dit jaar de dertigste er bij. Er is tussen de Molenstichting en de polderbesturen altijd een goede verstandhouding ge weest. In de beginjaren kon den vaak overeenkomsten worden bereikt waarbij mo lens voor het symbolische be drag van een gulden van ei genaar verwisselden. Later werd dat wel iets anders en klopten de polderbesturen, dreigend met anonieme ko pers op de achtergrond, de Molenstichting meer geld uit de zak dan die zich eigenlijk kon veroorloven. Maar alles overziend conclu deert scheidend voorzitter Bicker Caarten: "We hebben veel succes gehad bij de aan koop van molens. Dat is gro tendeels te danken aan het grote vertrouwen dat de pol derbesturen in ons stelden. Want we stonden altijd voor ze klaar en hebben vaak nach tenlang gemalen om de pol ders droog te krijgen". De Vereniging de Hollandsche Molen biedt vrijwillige mole naars de gelegenheid tot het behalen van een diploma. De Molenstichting biedt ze daar na de gelegenheid om hun kennis op één van haar mo lens in praktijk te brengen. Meestal draaien ze op zater dag, dat is goed voor het land schapsbeeld, en goed voor de molen zelf, want als hij draait komen kleine gebreken eerder aan het licht en krijgen niet de kans om groter te worden. Maar de hulp van de vrijwil lige molenaar wordt ook inge roepen door de polderbestu ren als de gemalen het na he vige regenval niet alleen af kunnen of als een gemaal de fect is. Van het vertrouwen dat zo is ontstaan geeft Bicker Caar ten een voorbeeld. "We zouden in '73 de molen in de Grote Polder in Zoeterwoude kopen voor vijfduizend gulden. Het was al bijna rond en we kon den niet meer terug toen een enorme orkaan de hele kap van de molen sloeg. We koch ten voor vijfduizend gulden een puinhoop. Maar meteen greep de voorzitter van het polderbestuur zijn porte feuille en gaf ons tweeduizend gulden als een bijdrage in de restauratiekosten". Bicker Caarten komt zelf oor spronkelijk uit Meppel, maar als jonge knaap werkte hij op het Leidse stadhuis. In 1946 kwam hij in dienst bij de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg, maar bleef in Leiden wonen. Vanaf de op richting van de provinciale molencommissie in '48 was hij daarvan lid. En in 1968 kreeg hij van het Prins Bemhard- fonds de zilveren anjer voor zijn inspanningen al van jongs af aan voor het behoud van de Hollandse molen. Hij schreef zes boeken over mo lens, en het zevende zit eraan te komen. Maar hij was ook mede-oprichter van de Ver eniging Oud Leiden in '36,zat in de redaktiecommissie van het Leidsch Jaarboekje, enz. enz. Hij is gisteren benoemd tot ere-voorzitter van de Rijnlandse Molenstichting. De nieuwe voorzitter is A. Thomassen. LEIDEN - Het voorstel van bur gemeester en wethouders om ook het zuidelijk deel van de Trekvliet (tussen Groenhoven- straat en Telderskade) open te graven is bij gemeenteraadsleden met instemming ontvangen. In de raadscommissie ruimtelijke ordening zei Beijen (PPR) giste ren 'erg blij' en Glaubitz (D'66) 'zeer verheugd' te zijn. Als enige fractie toonde het CDA reserves. Van Zijp vroeg zich af of de kos ten die met opengraven gemoeid zijn - ongeveer 2,7 miljoen - niet beter aan andere zaken besteed kunnen worden. Het CDA zal zich echter niet tegen het open graven verzetten. Beijen noemde het voorstel om het zuidelijk deel en daarmee de hele Trekvliet open te graven 'het rechttrekken van een historische vergissing'. De Trekvliet werd in 1971 dichtgegooid vanwege in grijpende wegenplannen, die door sterke protesten later nooit zijn doorgezet. De uitvoering van het opengraven is voorlopig nog een onduidelijke zaak. Wethouder Waal (ruimtelij ke ordening) kon nog niet aange ven wanneer het karwei wordt aangepakt. Het werk is ingewik keld en ingrijpend in verband met de nabijgelegen universi- teitsbouw aan de Witte Singel. De wethouder zal ambtelijke nader laten onderzoeken hoe het op- gengraven het best en snelst kan gebeuren. LEIDEN - De Openbare Bibliotheek Leiden gaat zorgelijke jaren tegemoet. Doordat drie filialen in één complex, het Burchthof. worden ondergebracht en ook doordat de bibliotheek zich op de 'sociaal-zwakkeren' in Leiden wil richten zal het aantal lezers met ongeveer een derde toenemen. Wil men de ruimte en mogelijk heden van de nieuwe Centrale gebruiken dan zal het werk zich opstapelen. Een personeelsuitbreiding zit er de eerste jaren (nog) niet in. Deze ontwikkeling schetste directeur De Caluwé van de Openbare Bibliotheek gisteravond tijdens de vergadering van de commis sie maatschappelijke aangelegenheden. Hij sneed tegelijkertijd de problematiek van een te stichten filiaal in de Mors aan, die volgens De Caluwé nauw verwant was aan die van de Centrale. Het is namelijk de bedoeling dat medio mei 1980 de filialen Bree- straat en Steensehuur in het Burchthof trekken en het filiaal Plantage naar het Morskwartier vertrekt. Mochten ertegen die tijd nog geen plannen zijn vooreen filiaal in de Mors dan heeft dat aanzienlijke consequenties wat betreft het personeelsbestand. Voor CRM zou de verdeelsleutel voor de Leidse bibliotheek veranderen, hetgeen de bibliotheek op een verlies van vier personeelsleden komt te staan. Mochten er eind 1980 geen plannen zijn vooreen bibliotheek in de Mors dan komt realisering van deze voorziening voor de eerstkomende tien jaar te vervallen. De Caluwé drong er bij wethouder Schoute op aan zo snel mogelijk met concrete plannen op tafel te komen. LEIDEN - PPR-raadslid Beijen vindt dat de ge meente zo nodig moet overgaan tot onteigening van het fabriekscomplex Van den Berg aan de Morsweg als de huidige eigenaar, project-ontwik kelaar Bakker uit Nieuw Vennep daar na de tot standkoming van het ge meentelijke bestem mingsplan niet op korte termijn woningen bouwt. Beijen deed deze suggestie gisteren in de raadscommissie ruimtelijke ordening bij de behandeling van het ontwerp-bestemmingsplan 'Rijnzicht'. Het PPR-raadslid kreeg voor deze geaaclue bijval van PSP-raad slid Van der Put- De gemeente heeft het bestem mingsplan ontworpen om onge wenste ontwikkelingen met de grond van het fabriekscomplex te voorkomen. Bakker kocht het complex vorig jaar en wil er dure appartementen bouwen. De ge meente heeft deze plannen in eerste instantie geblokkeerd. Via het bestemmingsplan kan de gemeente nu voorwaarden stel len, maar dreigt de kans dat bou wen voor, de project-ontwikke laar onaantrekkelijk wordt en de ze van het project afziet, in deze situatie zou de gemeente dan vol gens Beijen over moeten gaan tot onteigening. De gemeente zou dan vervolgens zelf eigen wo ningbouwplannen moeten laten uitvoeren. LEIDEN - In de kring van de Leidse gemeenteraad bestaat algemene ver ontwaardiging over de onverwachte beslissing van minister Pais (on derwijs) om de nieuw- bouwplannen van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) voorlopig te blokkeren. Raadsleden van verschillende frac ties gaven gisteravond in een vergadering van de gemeentelij ke commissie voor de ruimtelijke ordening in verschillende toon aarden blijk van ontstemming over deze bouwstop. PvdA-raadslid Koning noemde het "onverantwoord" dat de nieuw bouw wordt geblokkeerd, Beijen (PPR) zei het "onverteerbaar" te vinden wanneer de plannen niet zouden kunnen doorgaan en Van Zijp (CDA) achtte het "onaan vaardbaar" dat de al zo vergevor derde plannen stilgezet worden. AZL-directeur drs. Verhey her haalde zijn verklaring dat het vol strekt onduidelijk is waarom de minister de bouwstop oplegt. Onzeker is dat het uitstel van de bouwstop niet tot een afstel van de nieuwbouw zal leiden. Vanuit alle fracties drongen raads leden aan op stappen van de ge meente. Wethouder Waal (stads ontwikkeling) ontraadde overi gens overhaaste stappen. Hij waarschuwde voor 'onnodige ir ritaties' op regeringsniveau. LEIDEN - Directeur restauratiezaken van de rijksdieiist voor monu mentenzorg, jhr. ir. L.LM. van Nispen tot Sevenaer heeft gisteren een werkbezoek aan Leiden gebracht. Het bezoek had een oriënterend karak ter. De directeur monumentenzorg bekeek een aantal monumentale plaat sen die gerestaureerd zijn, in de steigers staan of nog aangepakt moeten worden. De gemeente voerde de topambtenaar van monumentenzorg onder meer langs de Koornbeursbrughet Heerenlogement (nieuwe bibliotheekcom plex), de Joodse synagoge (zie foto), de monumentale woonhuizen in het nieuwbouwgebied Herengracht IZijlsingel, hof Meermansburgde Waalse kerk en de walmuren. Wethouder Waal (stadsontwikkeling) verklaarde na afloop van het werk bezoek dat de topambtenaar geen toezeggingen heeft gedaan voor subsi dies of goedkeuringen voor projecten. Jhr. Van Nispen was speciaal door de gemeente uitgenodigd om zich ter plaatse een beeld te vormen van de activiteiten die Leiden met geld van monumentenzorg ontplooit. „Wij wilden laten zien dat wij hier hele nuttige dingen doen en dat wij in de komende jaren nog meer geld kunnen gebruiken om verder te kunnen. Het is nuttig dat men er aan de top van de rijksdienst een goed inzicht in heeft", aldus wethouder Waal. De wethouder zegde toe de zaak vandaag te bespreken binnen het college van burgemeester en wethouders. Te verwachten valt dat het college de raad voor ko mende maandag voor zal stellen een uitspraak te doen aan het adres van minister Pais. Intussen boog de gemeentelijke commissie zich gisteren onver kort over de nieuwbouwplannen voor het Academisch Zieken huis. Directeur Verhey bepleitte om gewoon door te gaan en geen 'kostbare tijd' te verliezen. Wet houder Waal: „We moeten ons als gemeente inzetten dat de nieuw bouw toch door kan gaan". De raadsleden sloten zich daar una niem bij aan.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3