Verkeersbrog naar Zwanburgerpolder; voetgangersbrug naar KondeÉoorn Leidse agenda „Wel teleurstelling over zaken, maar ik mis een alternatief" Solidair zijn met bewoners Flora wijk hard nodig Ambachtsheer zou „fout" zijn STAD EN RAND VRIJDAG 23 MAART 1979 Burgemeester De Freeze wijst partijen terecht WARMOND - „Uit de alge mene beschouwingen van de drie partijen merk ik een zekere te leurstelling over tal van zaken, maar ik mis wel het aanbrengen van een alternatief', deze woor den opende burgemeester De Vreeze gisteravond de begro tingsvergadering in Warmond. Deze vergadering sloot aan op de algemene beschouwingen die de drie Warmondse partijen gister- middav gistermiddag gehouden. Burgemeester De vreeze vond ver der dat de partijen niet al te dra matisch moesten doen over de achterstand die de gemeente heeft opgelopen bij het opstellen van de begroting. Progressief Warmond, de WD en het CDA hadden tijdens de beschouwin gen kritiek geuit op het late tijd- Belang Er bestaat nog een grote achter stand bij het afsluiten van de ge meenterekening. Het inhalen van deze achterstand is van het groot ste belang, zo merkten de drie partijen op. Naar de mening van de drie fracties kan op deze ma nier geen inzicht worden verkre gen hoe in de afgelopen jaren de werkelijke inkomsten/uitgaven van de gemeente zich hebben verhouden. Wethouder Van Schagen (finan ciën) en burgemeester De Vreeze waren het duidelijk niet eens met de gespuide kritiek. De Vreeze wees er op dat Warmond echt niet de enige gemeente is met deze problematiek. "We hadden de begroting misschien wel op tijd klaar kunnen hebben. Dat had echter alleen maar gekund met hulp van buitenaf en uit ervaring weten we dat dit ons veel geld kost, maar dat het in feite weinig zoden aan de dijk zet", aldus De Vreeze. Meerj arenbegroting Ook kwam de wens van de drie par tijen aan de orde om tot een meeijarenbegroting over te gaan. PW had in haar beschouwingen gezegd dat een gerichte lange termijnsplanning noodzakelijk is om de al eerder genoemde ach terstand in te lopen. Burgemeester en wethouders lie ten het antwoord hierop in het midden door verschillend te antwoorden. In eerste instantie werd er door B en W gesteld dat het streven gericht is op vijf-ja- renbegrotingen. Daarbij werd wel opgemerkt dat er veel tijd en studie in gaat zitten, waardoor komend jaar nog niet met een dergelijke termijn gewerkt kan worden. Later reageerde De Vreeze sterk afwijzend op de opmerking van PW: "Een lange termijnplanning zien we niet zitten. Er gaat veel tijd en geld in zitten dat volgens ons wel beter besteed kan wor den. Vooral omdat we in War mond onderling veel overleg ple gen hebben we niet zo'n behoefte aan een planning. We schieten daar gewoon niets mee op", i "En waar moet in Warmond de ca- Burgemeester Vreeze paciteit voor iets dergelijks van daan komen. Die hebben we een voudig niet", aldus De Vreeze. BU PARK GROOT LEERRUST: WARMOND - De kans is groot dat er nu toch een oeverver binding tussen park Groot Leerust in Warmond en het eiland Koudenhoorn en de Zwanburgerpolder gaat ko men. Dit zou betekenen dat de plannen voor een brug van de gemeentehaven over de' Leede richting Koudenhoorn komen te vervallen. Deze "radicale wijziging" in de plannen, zoals een gemeente woordvoerder het omschreef werd in de hand gewerkt door het college van Burgemeester en Wethouders dat gisteravond is gekomen met een tekening voor een dergelijke oeververbinding ter ontsluiting van het eiland en de polder. Eerder deze week had de Land en Tuinbouwbond namens negen veehouders het nieuwe plan voor een brug bij Groot Leerust, die de Zwanburgerpolder voor auto's bereikbaar moest maken gelan ceerd. (zie het LD van woensdag). De negen veehouders hebben bedrijfsgrond in de polder, die zij nu alleen via het water kunnen bereiken. Het transport van hooi, melk en krachtvoer kost de veehouders extra geld en tijd. Naast tractoren en wagens moeten zij ook geld steken in pramen en roeiboten en het probleem wordt alleen maar groter als de melktankwagens het platteland helemaal gaan veroveren. De veehouders kunnen met een brede brug niet alleen de polder bereiken met tractoren en maai- machines, maar het wordt vol gens hen ook aantrekkelijk voor boeren die midden in het dorp wonen, om zich in de Zwanbur gerpolder te gaan vestigen als die beter bereikbaar is. Tot nu toe staat er één boerderij in de polder zelf. Plan Het Warmondse college van B en W is nu met een plan gekomen voor Na een half jaar is er nog geen concrete beslissing genomen over de oeververbinding met Kouden hoorn. Nu zal bekeken worden of een verbinding vanuit het park Groot Leerust naar de overkant van de Leede de ideale ontsluiting is. een verkeersbrug die bij park Groot Leerust over de Leede moet gaan. Aan de overkant wordt de verkeersbrug, die 3,5 meter breed zou moeten worden, gesplitst. Naar rechts splitst zich dan een voetgangersbrug met een maximale breedte van 2 me ter naar Koudenhoorn af, waar een recreatiegebied wordt inge richt, terwijl naar links de 3,5 me ter brede verkeersbrug gewoon verder locpt richting Zwanbur gerpolder. Op die manier blijft Koudenhoorn alleen toegankelijk voor voet gangers en fietsers een punt dat door de drie Warmondse raads fracties voorop gesteld is. Progressief Warmond heeft gis termiddag nog in haar algemene beschouwingen laten blijken wel iets te voelen voor een oeverver binding bij Groot Leerust als de ze daar goedkoper zou zijn dan bij de gemeentehaven. De WD heeft naast haar voorkeur voor een pont, die niet haalbaar blykt te zijn, verder geen bezwaar tegen een brug bij park Groot Leerust als deze maar "smal en sierlijk" blijft. Haast geboden bij inrichting Dorpsstraat WARMOND - "Willen we in fe bruari 1980 al een eind op weg zijn met de inrichting van de Dorpsstraat, dan moeten we wel 1 mei van dit jaar aanvan gen". Burgemeester De Vree ze van Warmond antwoordde dit gisteravond tijdens de al gemene beschouwingen op de kritiek van Progressief Warmond rond het niet in discussie brengen in de raad hoe die inrichting er nu pre cies moet uitzien. Aan de subsidie van 325.000 gulden van het Rijk is echter als voorwaarde verbonden dat in februari 1980 duidelijk de contouren van het verbete ringsplan te zien moeten zijn. De Vreeze zei het verder jam mer te vinden dat de discussie pas na de subsidie-aanvraag is ontstaan. Wel beloofde hij "in april de zaak wat aan schouwelijker te maken". "Volgens mij bestaat er wat onduidelijkheid over de opzet van het plan. Die kan door de ze maatregel in april wegge- worden". De Vreeze reageerde gister avond verder nog op de toe voeging van de WD aan de algemene beschouwingen. De liberale partij had 's mid dags opgemerkt dat er bij de Warmondse bevolking een zeker wantrouwen bestaat ten aanzien van het gemeen tebestuur. De Vreeze: "Wij proberen juist iedere burger zo goed mogelijk van dienst te zijn. Maar wanneer men op recht handelt dan zijn d'r al tijd mensen die hun zin niet krijgen. Die mensen zullen teleurgesteld zijn. Daar ont kom je niet aan". Volgende week donderdagavond zal de begrotingsvergadering wor den afgesloten, atca Aangetekend moet hierbij worden dat deze standpunten wel inge nomen worden voordat de LTB en B en W met hun nieuwe visies op de oeververbinding kwamen. B en W hebben dan ook voorge steld om volgende week donder dag tijdens de afsluiting van de begrotingen nog eens verder op deze zaak in te gaan. „Onzekerheid over bouw in Warmonds deel van de Meren wijk' WARMOND - "Op dit moment is er nog yolstrekt geen zekerheid en lijkt de hele zaak weer op de hel ling te gaan". Dit zei burgemees ter De Vreeze van Warmond gis teravond tijdens de algemene be schouwingen over de bebouwing van het Warmondse deel van de Leidse Merenwijk. De Leidse Merenwijk kwam aan de orde in verband met opmerkingen van Progressief Warmond. Deze partij had 's middags tijdens de algemene beschouwingen voorgesteld de salarissen van de gemeente-ambtenaren niet te verhogen als Warmond de grens schrijden. Meer inwoners zou be tekenen dat de ambtenaren vol gens een andere normering meer zouden gaan verdienen. De Vreeze zei te hopen op een zo snel mogelijke grenscorrectie zodat Leiden tenslotte toch op ei gen grondgebied kan bouwen. Maar hij verwachtte tevens dat indien het plan zal doorgaan er minstens nog wel twee jaar over heen gaan. "Overigens worden niet eens alle ambtenaren die in Warmond werken volgens de rijksnormen betaald. Zo vreselijk hoge lonen hebben ze dus ook weer niet" zo voegde De Vreeze er aan toe. Begin bouw Van Leeuwenpark LEIDERDORP - De nieuwbouw in het Van Leeuwenpark in Leider dorp gaat 3 april beginnen. Die dag zal de directeur van de ge meentebedrijven Van Vliet de eerste paal slaan. Onlangs zijn de gesprekken over de subsidiëring met het ministerie van volks huisvesting afgesloten. Deze hebben geleid tot een extra subsidie waardoor de huren van de 21 woningen tussen de 310 en 385 gulden komen te liggen, res pectievelijk voor twee- en vier- kamerwoningen. Zonder die subsidie zou de huur ongeveer 450 gulden zijn geweest. Het gaat in eerste instantie om 4 twee-kamerwoningen en 17 vier- kamerwoningen. Verwacht wordt dat ze in het voorjaar van 1980 klaar zullen zijn. Aansluitend zullen de nog reste rende oude woningen aan de Kastanjelaan gesloopt worden en vervangen door vier-kamerwo- ningen. In de eerste fase wordt meteen één vrije sectorwoning meegebouwd. Over de kop op Rijksweg OEGSTGEEST - Bij de afslag Rijnsburg/Oegstgeest. op de rijksweg 44 is vannacht rond twee uur een auto door onbeken de oorzaak in een slip geraakt en daarbij een aantal keren om de as gedraaid en drie keer over de kop gegaan. De bestuurder van de au to, de 34-jarige Amsterdammer H.G.D. raakte niet gewond. Wel liep een inzittende een hoofd wond op die later gehecht kon worden. Motie raad Oegstgeest naar Tweede Kamer OEGSTGEEST - De bewoners van de Florawijk in Oegstgeest uit nodigen om hen te informeren over de huurbescherming waar op zij recht hebben en zo snel mogelijk met andere eigenaren van woningscomplexen om de tafel gaan zitten om plotselinge verkoop ervan te voorkomen. Dit zijn de kernpunten van een door alle fractievoorzitters in de Oegstgeester gemeenteraad gis teravond aan het college van B en W aangeboden motie. De fractie leiders reageren hiermee op de onverwachte verkoop deze week van 158 huurwoningen in de Flo rawijk in Oegstgeest. De motie spreekt verder over de teleurstelling als gevolg van de door de vorige eigenaar, het Ad ministratiekantoor Zuid-Lim burg, gevolgde handelswijze. Ook dringen de fractievoorzitters er bij het college op aan waak zaam te blijven een zo groot mo gelijk aantal huurwoningen als zodanig in stand te houden. Desnoods door aankoop door de gemeente zelf of door een wo ningbouwvereniging, zo eindigt de motie. Burgemeester Van Ey- singa kon meteen al toezeggen dat aan het punt van het bijeen roepen van de huurders van de Florawijk om hen op hun rechten en mogelijkheden te wijzen, zal worden voldaan. Maandagavond worden de onge ruste huurders in het Gemeente centrum verwacht waar de wet houders en (waarschijnlijk) een deskundige van het bouwfonds Nederlandse Gemeenten de no dige informatie zullen verschaf fen. "Het is echt hard nodig dat het col lege van B en W de bewoners erop wijst solidair te zijn," aldus PvdA fractievoorzitter Kohlbeck. Hij wees er verder nog op dat de overheid in dit soort massale spe culaties eigenlijk zou dienen in te grijpen. Zijn voorstel om de in gediende motie tevens naar de Tweede Kamer en diverse minis teries te zenden, werd daarop ook door de gemeenteraad en het college overgenomen. Van der Reiden (CDA) vroeg het college te onderzoeken of aan de betrokken huurwoningen af spraken met betrekking tot toe wijzing waren verbonden. "Want Affaire rond Foorschotense baron niet in de raad VOORSCHOTEN - De Voorscho tense gemeenteraad krijgt vol gende week een brief te behan delen van de architect Laurentius over de zaak "Baron W. Schim- melpenninck van der Oye". De architect houdt in deze brief een pleidooi voor de baron, die als laatste Ambachtsheer van Voor schoten en Veur een naam geeft aan een laan in een wijk, waar de overige straten en lanen ver noemd zijn naar verzetsstrijders en ridders van de Militaire Wil lemsorde. Deze brief is evenais een schrijven van de halfzuster van de baron mevrouw C.N. Prins-Schimmel- penninck van der Oye een reactie op onthullingen die gedaan zijn in het boek van de Leidschen- dammer Bart Rijnhout "Het mys terie van de L 7788". Aan de hand van diverse documen ten wordt in dit boek aangetoond dat baron W. Schimmelpenninck van der Oye een deel van een Tsjechische vliegtuigbemanning na een noodlanding tussen Voor schoten en Leidschendam heeft uitgeleverd aan de Gestapo. De schrijver van het boek, Bart Rijnhout, vindt het een vreemde zaak dat uit de brieven blijkt dat beide briefschrijvers niet hebben kennis genomen van de werke lijke inhoud van het boek. In het boek staan de verklaringen ver meld van de betrokken beman ningsleden. Bart Rijnhout meent zelf dat de brieven van de twee verkeerd geadresseerd zijn. Zij hadden naar hem gezonden moe ten worden. Gemeente-secretaris De Graaff is het daar wel mee eens. Volgens hem kan de raad geen oordeel vellen over deze zaak, want dan zou de gemeenteraad op de stoel gaan zitten van de rechter. De raad zal voorgesteld worden om de brief van Laurentius voor kennisgeving aan te nemen De brief, gezonden door mevrouw Prins aan de burgemeester, komt niet op de agenda voor. Bart Rijnhout zegt verder. "Op de pagina's 118,119 en 159 valt alles te lezen over de lotgevallen van de drie bemanningsleden bij aankomst op het kasteel Duiven voorde. Het boek is tot stand ge komen met medewerking van of ficiële instanties en ook Prins Bernhard gaat volledig akkoord met de inhoud van het boek. Thans wordt gezocht naar het zuiveringsrapport van de baron en dat rapport kan misschien een oplossing geven over enkele overblijvende vragen". Na de zuivering van de baron her kreeg hij weer de ere-titel van Kamerheer in buitengewone dienst. Koningin Wilhelmina be noemde echter een andere Op- perjachtmeester direct na de oorlog en deze titel kreeg de ba ron niet meer terug. JOOP PEETERS Vrijdag Fred. Hendriki Fred.Hendrikplantsoen 25, Leiderdorp, informatieavond Baha'i gem., 20.15 uur. Parlement, Nieuwe Rijn 52, club v. al leenstaanden, 20 uur. Breehuys, scholierencafé, 15-17.30 uur; soos Mirakel, 20-24 uur; gehandicapten- soos, 21-24 uur; eethuis Repelsteeltje, 18-19.30 uur. Nieuwe Rijn 20a, NVSH-trefcentrum, open weekeridcafé, 21.30 uur. Leidse Schouwburg, cabaret Marijke en Sieto Hoving "Geloof, hoop en liefde", 20.15 uur. LAK-Theater, Scena 6 uit Polen met "De behandeling", 20.30 uur. Vrijetijdscentrum, optreden van Jab Jab, 21.30 uur. Zijllaankerk, Wassenaar, lezing voor aquarium liefhebbers, 20 uur. Ons Huis, Zoeterwoude, blijspel, 20.30 Zaterdag Sanders, Levendaal/hoek Korevaar- straat, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Breehuys, swingavond voor middelbare scholieren, 20-24 uur. Leidse Schouwburg, Frits Landesber- gen Big Band, 20.15 uur. LAK-Theater, Film Road Show, Neder landse experimentele films", 15-17.30 en 20.30-23 uur. Vrijetijdscentrum, "links festival", 19.30 Leiderdorp, opening tenniscomplex De Munnik, 15 uur. Ons Huis, Zoeterwoude, blijspel, 20.30 Praathuis, Duinrell, Wassenaar, half- vastenbal carnavalsver., 20 uur. Taberna, Oegstgeest, Julianalaan 1, dis co-avond, 20 uur. Clubhuis SJZ, Zoeterwoude, bingo avond 20 uur. Sportzaal Klimop, Warmond, drumband St Matthias, showavond, 20 uur. Zondag Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur. Volkshuis "Femke", ontmoetingscen- Morspoortkazerne, open huis muziek vereniging De Burcht, 12-16 uur. Bistro Groenoordhal, jazz on sunday, 14 Museum v. Volkenkunde, Filipijnse dansen, 14.15 en 15 uur. Vrijetijdscentrum, "links festival", 19.30 Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwar tier en Groenoord): J. Renders, Gerard Brandtstraat 29, tel. 760947; Wijk II (Kooi en Merenwijk): Y. Groeneveld, Brik- kenwal 19, tel. 133834; Wijk III (Waard, Professorenwyk, Tuinstadwijk en zuid binnenstad): A. van Luyk, Wasstraat 2a, tel. 122522; W(jk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): van zaterd 10 tot zondag 8 uur vm.: A. A. van Rijn, Melis- setuin 5, tel. 210797; van zondag 8 tot 24 uur W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel. 764035. Leiderdorp - De weekenddienst wordt waargenomen door F. Kemme, Gro- tiuslaan 12, tel. 893139 (zaterdag); H. B. van Wijk. v. d. Valk Boumanweg 198, tel. 890529 (zondag). Beide dagen spreekuur van 12.30-13 uur op Gezondheidscen trum Winkelhof. Florijn 10. tel. 891000. Oegstgeest - H. A. Reterink, Terweeweg 152, tel. 150394 (weekenddienst van za terdag 10 tot maandag 7 uur.) Voorschoten - B. Schotanus, Leidseweg 305, tel. 071-766462 (zaterdag); J. Vryen- hoek, S. v. d. Oyelaan 38, tel. 2356 (zon dag). Warmond - A. de Gijzel, O. Nassaulaan 10. tel. 10834. Apotheken indien dat zo is zou dat voor de huidige eigenaar wel eens nade lig kunnen zijn en hem in zijn mogelijkheden tot wederverhuur of individuele verkoop kunnen beperken," aldus Van der Rei den. Wethouder van volkshuisvesting mevrouw Blom zegde de raad toe de op stapel' staande gemeente lijke woonruimteverordening zo snel mogelijk af te ronden. Deze moet, ondermeer met de eis van economische verbondenheid aan Oegstgeest, de vrije verkoop van de huizen beperken. Ook dit moet dan op winst jagende spe culant in huurwoningen de wind wat uit de zeilen nemen. De sfeer van teleurstelling die de raadsvergadering tijdens de be handeling van dit punt typeerde werd ludiek opgeheven met een gastoptreden van de plaatselijke operettevereniging "De Trouba dours". Vanaf de publieke tribu ne bedankten zij de gemeente raadsleden, met hun lijflied "Tausend Rosen blühen", voor het hen toekomen van een jaar lijkse subsidie. Voor dit jaar zal die iets meer dan tweeduizend gulden bedragen. D'66 leider Wuisman zag in het toestaan van deze zang vanuit het publiek een eerste stap op weg naar spreekrecht voor bezoekers van gemeenteraadsvergaderin gen. "Nog net geen spreekrecht maar gelukkig wel al zangrecht," was zijn oordeel. De avond-, nacht-pn zondagsdienst dei- apotheken in de regio Leiden, wordt van 23 tot 30 maart waargenomen door. Ha ven Apotheek, Haven 18, Leiden, tel. 120085; Apotheek Beker, Kempenaer- straat lb, Oegstgeest, tel. 153274. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer moge lijk is met openbaar vervoer naar de apo theek te komen kan men uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 (ten zuiden van de Rijn); teL 134604 (ten noorden van de Rijn). Leiderdorp - Gezondheidscentrum, Berkenkade, Leiderdorp, tel. 410131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v. d. Waalslaan, tel. 4146. Warmond - zr. T. Miedema, Kagerplein 307, Sassenheim, tel. 02522-10542. Dierenartsen Leiden - De weekenddienst wordl waargenomen door A. W. Helder, Her melijnvlinder 36, Leiden, tel. 071-146686; F. van Gooi, Prins Frederik- dreef 14, Katwijk, tel. 01718-74781 (van zaterdag 12 tot maandag 8 uur). LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon; 071-144941. Nabezorging van 18.00 -19.30 u. Zaterdag van 16.00 - 18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement 160,70 Jaarabonnement per post ƒ232.10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2