Het rode gastenboek gaat straks mee naar Kwekers Leidsevaart krijgen misschien elektriciteit LEIDEN/REGIO Voor deze winter NOORDWIJK - De bloemenkwe- kers langs de Leidsevaart in Noordwijk krijgen hoogstwaar schijnlijk hun zin. Na veel praten gaat het energiebedrijf bekijken of het trekken van een electrici- teitskabel naar dit gebied een haalbare zaak is. Het leggen van de kabel kost om en nabij de tweehonderdduizend gulden. Vandaag heeft het energiebedrijf aan alle belanghebbenden een brief gestuurd met de vraag of er inderdaad behoefte is aan een dergelijke voorziening. Binnen twee weken hoopt men over de gewenste informatie te kunnen beschikken waarna een rapport zal worden samengesteld. Dit kan over drie maanden tegemoet worden gezien. Als iedereen ak koord gaat kan voor de winter in valt een begin worden gemaakt met het aanbrengen van de kabel. Overigens is het niet een zaak die alleen Noordwijk aangaat. Ook met de gemeente Noordwijker- hout, die een deel van de Leidse vaart in beheer heeft, de gemeen te Leiden en het energiebedrijf Rijnland. Deze instanties zullen op één lijn moeten komen. Bo vendien is de response (het aantal kwekers dat wil worden aange sloten) van belang. Stroomversnelling De zaak is in een stroomversnelling gekomen, nadat het Leidsch Dagblad de situatie langs de Leidsevaart uitvoerig aan de orde stelde. Politieke partijen en an dere belanghebbenden drongen er toen op aan eens te bekijken welke mogelijkheden er voor de bloemenkwekers waren. Dit heeft dus nu geresulteerd in het onderzoek dat het energiebedrijf instelt naar de behoefte die er be staat. Al zeker zes jaar wordt er over deze voorziening gepraat. Maar we gens gebrek aan belangstelling toen, aldus directeur De Kluiver van het energiebedrijf in Noord wijk, is het op niets uitgelopen. "Als er te weinig kandidaten zijn wordt het natuurlijk wel erg moeilijk", zegt hij. "Ik heb mijn twijfels over de behoefte. Als je het mij vraagt is het aantal gega digden te beperkt. Zeker is in elk geval dat de mensen zelf ook zul len moeten meebetalen als die kabel zou worden aangelegd. Hoe groot dat bedrag wordt weet ik niet. Maar het gaat om ongeveer twintig gegadigden en de kosten liggen op rond de twee ton". Afvallers De Kluiver verwacht zeker veel po sitieve reacties op zijn rond schrijven. "Maar", waarschuwt hij, "als ze de kosten horen vallen er bosjes af. Een feit is natuurlijk wel, dat als die kabel er ligt de waarde van de grond enorm stijgt". De verwachting is dat de betrokken gemeenten en de energiebedrij ven hun steentje in de kosten zullen bijdragen. De Kluiver denkt echter wel, on danks dat het gebruik van elek triciteit nauwelijks hoger zal zijn dan in een flinke woning, dat de kabel zal worden aangelegd. "Ik geloof dat dit niet een noodkreet is van één man, maar van meer. Daarom zal deze voorziening er toch moeten kunnen komen?" KATWIJK - Wethouder J. J. van Oosten (PvdA/PPR) van onder meer sportzaken in Katwijk kan bevestigen, dat wat Burgemees ter en Wethouders betreft sport club Rijnsoever een sintelbaan krijgt. Het gaat hier om een vier honderd meter baan, wellicht van kunststof. De vereniging liet de zer dagen in een persbericht we ten, dat Van Oosten had toege zegd voorstellen aan de gemeen teraad te doen omtrent de aanleg van een sintelbaan. Gistermor gen was de wethouder niet aan wezig om die mededeling te be vestigen. Dé wethouder laat nu ook weten, dat hij "Rijnsoever" heeft be loofd te gaan bezien of er nood voorzieningen voor deze club kunnen worden getroffen in af- Weihouder v. Oosten: Sintelbaan voor Rijnsoever achting van de aanleg van de permanente sintelbaan. Die kan er namelijk eerst komen, als voetbalvereniging "Katwijk" haar nieuwe velden in het gebied De Krom in gebruik heeft geno men. "Katwijk" moet weg van zijn huidige plek in De Krom, omdat op die plaats scholenbouw gaat worden gepleegd (Beste vaermavo, Pieter Groen College en Lager economisch en admini stratief Onderwijs). Bij die scho len komt een sportcomplex en daarin zal "Rijnsoever" met zijn ruimte worden ingepast. Bij de noodvoorzieningen gaat het om een aantal zaken. Het bestuur noemde in zijn persbericht over deze zaak een verharde 140 meter baan met horden en startblokken voor sprint en hordeloop, aan- loopbanen met springbakken en valheuvel voor vérspringen en polsstokhoogspringen en een veiligheidskooi voor discuswer pen. „Gemeente hoeft geen slaatje te slaan uit Buitenhof Oost" LEIDERDORP - "Bij de ex- ploitatie van het bestem mingsplan Buitenhof-oost staat de commissie enerzijds voor ogen. dat er voldoende opbrengsten uit schaarse grond moeten worden ver kregen. Anderzijds moet er een zodanige spreiding ko men in de vrije sector-, pre mie- en woningwetwonin gen, dat gaten, die in andere bestemmingsplannen zijn gevallen, worden opgevuld". Aldus voorzitter wethouder Bezemer (PvdA) in de verga der: leidsplanning, financiën belastingen, die gisteravond werd gehouden. De commissie bracht een ver deeld advies uit aan de raad, hoewel een meerderheid koos voor een zodanige exploitatie, dat er een ruime opbrengst komt. "Maar de gemeente hoeft er geen slaatje uit te slaan", stelde de heer Hek- kelman (CDA). De begroting voor 1979 van de openbare bibliotheek werd goedgekeurd, en tevens zal aan de gemeenteraad worden geadviseerd een bedrag ter beschikking te stellen voor de aanschaf van het boek "Lei derdorp in vroeger dagen". Dit voor gebruik op de scho len. Tenslotte werd positief gerea geerd op een verzoek van de Stichting Buitenlandse Werknemers "Rijn en Lek" om subsidie te willen verle nen voor dat deel van hun kosten, dat niet door het mi nisterie van CRM wordt be kostigd. Nog oneens Hof van Holland in andere handen over over veld v.v. Meerburg ZOETERWOUDE - Of het oefen terrein van v.v. Meerburg nu een halfverhard veld of een grasveld zal worden is nog steeds niet dui delijk. Gisteravond werd in de vergadering van de kommissie voor sport, recreatie en jeugdza ken in ieder geval wel duidelijk dat publicaties in het officiële or gaan van de voetbalvereniging als zou zonder overleg met Meer burg door de gemeente voor een grasveld gekozen zijn, volkomen onterecht zijn. Wethouder v.d. Heijden somde nog eens alle besprekingen en excur sies die de gemeente met Meer burg (én SJZ) heeft gehouden op. Hieruit bleek duidelijk dat óók Meerburg voor een grasbedek king heeft gekozen. Nu men van die zijde van gedach ten is veranderd en een brief naar de gemeente is gestuurd met het verzoek om in plaats van gras een halfverhard trainingsveld aan te leggen zal de hele situatie nog eens door B W en gemeente werken worden bekeken. Met de verbetering van het hoofd terrein van SJZ zal begin april gestart worden. Ook zal op korte termijn worden begonnen met de aanleg van een wandelpad en trimbaan op het stuk van de Oranjelaan naar de spoorweg. Voor de aanleg van een ruiterpad op hetzelfde gedeelte wordt geen provinciale subsidie verleend en van een ruiterpad wordt dienten gevolge afgezien. Wel zal ook de inrichting van de voormalige speeltuin nabij de J. v. Banningstraat spoedig gebeu ren. Hier zal een rolschaatsbaan- basketbalveld komen. Er zal worden getracht de vereni gingen te stimuleren een open sportdag te organiseren. De be doeling van deze gemeentelijke open sportdag is dat Zoeter- woudse sportverenigingen een dag als gastheer optreden voor niet-leden, zodat ook deze de kans krijgen eens een (andere) sport te beoefenen. Zo'n dag zou dan jaarlijks op koninginnedag of 3 oktober georganiseerd kunnen worden. BOKSEN - De 19-jarige Ameri kaanse amateurbokser Arnaldo Maura is in Knoxville (Tennes see) overleden aan de gevolgen van de verwondingen die hij op liep tijdens een een dag eerder gehouden gevecht. Alphenaar rijdt Gouwe in BOSKOOP - Een 20-jarige Alphe naar, bezig met het rondbrengen van leesportefeuilles, is gister morgen kort na negen met zijn auto de Gouwe nabij Boskoop ingereden. De onfortuinlijke chauffeur, die overigens onge deerd bleef, geraakte te water doordat hij de macht over het stuur verloor na op de Nesse een paaltje te hebben geraakt. De au to is door een Boskoops takelbe- drijf weer op de oever gehesen, een karwei dat al met al een klei ne twee uur in beslag nam. NOORDWIJK - Aan het grote, rode gastenboek met zijn vergeelde bladen bewaart hij z'n dierbaarste herinneringen. Eén ding is zeker: de nieuwe eigenaar van Hof van Holland krijgt dit oude werk voor geen goud. Hij zal zelf een nieuw boek moeten aan schaffen. Om later óók een aandenken aan het eeu wenoude hotel aan de Voorstraat te hebben. Eigenaar Oehl (hij neemt 1 april af scheid) is die middag aan de late kant met eten. De klok wijst al ver na tweeën aan als 'ie zijn laatste hap brood naar binnen werkt. Om de haverklap is de kwieke baas (hij is al 69) aan de telefoon geroepen. Mensen die, soms ver ontrust, kwamen vragen of hij inderdaad van plan was er mee te stoppen. Vandaar die late boter ham. Meer dan veertig jaar heeft Oehl zich met hart en ziel ingezet voor het antieke hotel in het hartje van Noordwijk. Bijna vierhonderd jaar geleden werd het als heren logement onder de naam "Moe- lenshoff' gedreven. De plaatse lijke rechtzittingen werden daar in die tijd ook gehouden. Drie jaar Hij begint zijn verhaal met een fer me portie kritiek aan het adres van de overheid. Zo'n driejaar te rug was Oehl al van plan om het hotel van de hand te doen. "Maar", zegt hij en zwaait met een hand, "dat kost moeite om zoiets voor mekaar te krijgen. Jongeren krijgen hiervan de overheid geen kans. Neem nou eens Oostenrijk: daar krijgen ze steun van de rege ring. Moetje hier mee aankomen, ze draaien je veel liever de nek Toen het eenmaal was uitgelekt dat Oehl inderdaad serieuze plannen had om het Hof van Holland te verkopen, werd zijn deur plat gelopen. Alleen maar huurders, pachters en...projectontwikke laars. Mensen die niet allemaal het beste met het hotel voor had den. Er waren kandidaten die de zaak wilden voortzetten, anderen mouw. Het verhaal van de twee bruidegoms die uren zoek waren en naar wie iedereen ook uren had lopen zoeken. Zelfs was men in de auto gestapt om thuis te gaan kijken. Tot Oehl toevallig boven iets moest halen en een enorm gesnurk hoorde. Beide he ren hadden elkaar gevonden, hadden te diep in het glaasje ge keken en waren dwars over een bed in diepe slaap gevallen. Als er nu eens helemaal geen ko per voor het hotel zou zijn ko men opdagen. Wat had hij dan gedaan? "Dat is eigenlijk geen probleem", beweert Oehl. "Ik had altijd wel iemand gevonden. Daar heb ik voldoende relaties voor in het ho telwezen." Bomans Leuke herinneringen heeft Oehl aan de schrijver Godfried Bo mans. Wanneer hij in de buurt was wipte hij altijd even binnen. Vaak kwam hij samen met de schilder Kees Verwey. Een foto met handtekening prijken in het gastenboek. Eén keer overkwam het Bomans dat toen hij wilde weggaan voor de deur van het hotel eenzelfde auto stond als die van hem zelf. Hoe hij ook aan het slot morrelde, de deur ging niet open. Bomans stapte kort erop weer naar binnen en zei: "Merkwaardig, maar ik kan niet in m'n auto komen...." Vanuit een andere hoek klonk toen: "Dat is te begrijpen, die wa gen is van mij, die van u staat een eind verderop Oehl nam het bedrijf veertig jaar geleden van z'n vader over. Zelf zat hij in het Franse Menton maar moest naar huis komen, omdat z'n vader ziek was. De moeilijke oorlogsjaren stonden voor de deur. De Duitsers hebben ook geprobeerd het hotel te vorderen. "Ik heb ze duidelijk gemaakt dat ze dit wel uit hun hoofd konden zet ten. En al schreeuwden ze, daar trok ik me niks van aan, dat kon ik nog veel harder. Ze sliepen hier, maar verder heb ik eigenlijk nooit moeilijkheden met ze ge had. Toen de Canadezen later kwamen, die maakten er wel een puinhoop van. Maar daar heb ik gauw een stokje voor gestoken." Leopold Koning Leopold van België, een vriend van Noordwijks oud-bur gemeester Van de Mortel, is wel eens in Oehl's hotel geweest en ook Erik Hazelhof Roelfzema is voor hem geen onbekende. We kelijks heeft hij lange tijd een clubje van twaalf professoren op bezoek gehad, dat uit Leiden kwam wandelen. Op een keer was één van de geleerden zijn hoed kwijt. Oehl heeft hem toen netjes verteld dat die nog op z'n hoofd stond Nog altijd vindt hij het jammer dat in de badplaats de boot is afge houden voor roulette. "Dan had den we hier een goudkust gehad. Zoiets brengt welvaart. Hadden we nu niet gezeten met al die ver vallen hotels. Maar wat zeiden ze hier? Nee, dat doen we niet, want dan krijg je de hele onderwereld op je dak. Ach, ze zeuren, ze had den, als ze dat hadden gewild, best de Nederlanders buiten de deur kunnen houden. Alleen bui tenlanders binnenlaten. Op ver toon van paspoort. Van het geld dat er was binnengestroomd hadden dan mooi de hotels kun nen worden opgeknapt. "Nee, profeteert Oehl, "nu valt er niet veel meer te redden. De kosten zijn veel te hoog en het seizoen is tekort JAN WESTERLAKEN r*> Eigenaar Oehl: "Na veertig jaar mag je wel stoppen, nietwaar?" hadden heel andere plannen met het fraai ogende onderkomen. De projectontwikkelaars gaf hij een kop koffie, maar liet ze duidelijk weten niet met hen te willen on derhandelen. "Ik wilde", ver klaart Oehl zich, "dat het hotel zou worden voortgezet. Voor mij waren er teveel kapers op de kust die er heel wat anders mee wil den. En dat wilde ik nou net niet Welletjes Heeft Oehl er zelf geen idee meer in om nog een poosje door te draaien? "Ach, na veertig jaar mag je toch wel stoppen, nietwaar? Ik vind het welletjes. Natuurlijk, het gaat me aan het hart. Eens zul je er toch een punt achter moeten zet ten. Weet je, als je wat ouder wordt en al lang meeloopt, loopje de kans dat je de zaak gaat ver slonzen. Je zetje hele energie er niet meer achter. Voor dat dit bij mij ging gebeuren, wilde ik weg wezen. Pijn? Ja, maaijfc ben er nu wel een beetje overheen Oehl is een man van annecdotes. De één na de andere schudt hij uit z'n I* NIEUWKOOP - Dit apparaat is te bewonderen in het Nieuwkoopse gemeentehuis. Het is een blaasbalg, die de voor het plassendorp karak teristieke professie van smid in gedachten moet houden. Eigenaar C. M. van de Loo, drijver van een smederij aan het Zuideinde, heeft het wat verouderde werktuig niet meer nodig en stond het dan ook bereidwillig in bruikleen af aan de gemeente, die er een fraaie plaats voor wist in de hal van het nieuwe gemeentehuis. De gemeente heeft de blaasbalg, die naar schatting een waarde van 1800 gulden vertegenwoordigd, inmid dels verzekerd. De overeenkomst tussen Van de Loo en de gemeente geldt in principe tot het najaar 1983. Maar de gemeente kan eerder al besluitend - bijvoorbeeld in verband met plannen voor een lift - het apparaat weer af te voeren.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23