Hughes: geldboete voor show op veld I Dit jaar naar Zwitserland. 80 tot220gulden voordeel per persoon. Dowtums Volleybalteam: geen wonder tegen Amerika «sSsfrS?»- 99"aa*®rap^wtcw^99e' VRIJDAG 23 MAART 197» SPORT PAGINA 19 GLASGOW (SID/ANP) - Het Westduitse voetbal glorieert in de diverse toernooien om de Europa Cup als nooit te voren. Niet minder dan vijf clubs hebben zich voor de halve finales van de drie toernooien geplaatst: Fortu- na Düsseldorf (Europa Cup voor bekerwinnaars), Bo- russia Mönchen Gladbach, Hertha BSC en MSV Duis burg in de strijd om de UE- FA-cup en als vijfde FC Köln dat zich gisteravond via een 1-1 gelijkspel in Glasgow te gen de Rangers bij de laatste vier van het toernooi om de Europa Cup van de lands kampioenen kwalificeerde. Dieter Müller is in beide wed strijden tegen Glasgow Ran gers, dat in de eerste ronde PSV uitschakelde, de grote man geweest. Twee weken geleden was Müller het die Köln aan de belangrijke 1-0 overwinning hielp, gister avond was het opnieuw Mül ler die vlak na het begin van de tweede helft de Rangers definitief op de knieën bracht. Konopka die door Jackson vlak buiten het strafschopgebied zwaar ge tackeld was nam zelf de vrije Dieter Müller helpt Köln aan plaats in halve finale EC I schop. De bal daalde neer waarop Flohe met een han dig hakballetje 'Torjager' Müller lanceerde. Doelman McLoy was kansloos tegen de schuiver 0-1. Die tegenslag zijn de Rangers niet meer te boven gekomen. Vruchteloos hadden ze in de eerste helft gestormd. Moe dig was maar zonder vin dingrijke openingen. Daar om kon de verdediging van Köln bijna moeiteloos over eind blijven. Na die treffer van Köln bracht Glosgow-manager John Craig aanvaller Derek John stone in het veld, die de niet eenvoudige opdracht kreeg de muur van Köln te slech ten. Het draaide op een mis lukking uit. Zijn inbreng be perkte zich tot een enorme dosis fysieke kracht. Toch kreeg Johnstone vlak voor tijd enig loon naar werken. Als een tank had hij zich door de defensie van de Westduitsers gewerkt. Zimmermann sloeg toe en op het moment dat de verdedi ging van Köln zijn muur aan het formeren was joeg McLean de bal in de boven hoek 1-1. De laatste vier minuten ploeg de Glasgow onverdroten voort. De tijd ontbrak om in ieder geval een zege te beha len. FC Köln gaat door met Austria Wien, FC Malmö en Nottingham Forest. KAISERSLAUTERN - De zesvoudige Oostduitse voet balinternational Lutz Eigen- dorf heeft politiek asyl ge vraagd in West-Duitsland. De 23-jarige Eigendorf heeft dinsdagavond met zijn club Dynamo Oost-Berlijn een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tegen FC Kaisers- lautern. Daarna verdween de Oostduitser uit het hotel en keerde niet terug. LEIDEN - De vreugde over de aanstaande promotie wordt bij voorbaat al getemperd door de dreiging van de daar opvolgende degradatie. Bijna net zo zeker als Theo Bak ker kan stellen dat het door hem getrainde "heren" team van Scylla zaterdag ("of anders daarna wel") de bevorde ring naar de ereklasse zal afdwingen, weet hij dat de Leid- se tafeltennissers na een half jaar de gang terug zullen moeten maken. "Die kans is zeker negentig procent", be seft hij nu al, "want de ploeg is er eigenlijk nog niet rijp voor; het hele competitiebestel werkt tegen en de bond doet niets aan de stimulering van jonge talenten. Die krij gen in de huidige situatie alleen een stimulans om af te nokken, want de bond werkt liever met hobbelpaarden". ZEIST (ANP) - De tuchtcommissie van de KNVB heeft showmaster Barry Hughes een geldboete opgelegd van tweehonderdvijftig gulden. De trainer van FC Haarlem werd veroordeeld naar aanleiding van zijn gedrag in de wedstrijd van afgelopen zondag tegen Vitesse. Theo Bakker: "Bond, doet niets voor jonge talenten" Het behoudende Nederlandse ta- feltenniswereldje zal dan ook waarschijnlijk slechts korte tijd getuige kunnen zijn van de unie ke situatie dat een zeer jong trio van louter Nederlanders optreedt op het hoogste vaderlandse ni veau. Met Sjoerd Meijer (13). Pa trick Swier (15) en Frits Kante been (18) - gemiddelde leeftijd dus vijftien jaar - doet zelfs het jeugdigste team uit de tafelten- nishistorie zijn intrede tot de ereklasse. Zo op het oog een aar dige stap op weg naar de verjon ging, waarom herhaaldelijk wordt geschreeuwd binnen het talent-arme kringetje van de ta feltennissers. De kans is echter nihil dat de pupillen van Bakker zich op dat niveau zullen kunnen ontwikkelen. Keihard Voor een belangrijk deel is dat een gevolg van het huidige competi tiebestel, stelt Theo Bakker, (de 27-jarige broer van de succesvolle Avanti- en Oranje-coach Gerard), die daarbij keihard uithaalt naar het bondsbeleid. Uitgangspunt is de samenstelling van de ereklasse. Daarin maken gesponsorde teams de dienst uit, maar dan wel met behulp van buitenlanders en gekochte routi niers, waardoor de doorstroming op twee manieren wordt afge sneden: in de clubs zelf. maar ook in de ereklasse in het algemeen. Twee van de zes ploegen kunnen uit die afdeling degraderen en dat zullen in de meeste gevallen ui teraard de jonge, onervaren teams zijn, al gelooft het jeugdige Scy 11 a-drietal zelf heilig in hand having. Blijven over de zoge naamde "verzamel''-trio's, met in totaal twaalf spelers, van wie er dan nog vier uit het buitenland komen. Zo is. mede door die clubs, de ab surde situatie gecreëerd dat de mensen bij wie de NTTB in de toekomst het minste belang heeft constant het hoogst en het meest ontspannen kunnen spelen. De spaarzame Nederlandse talenten zijn gedoemd tot het afwerken van partijen onder grote <jruk, of tot het acteren op lager niveau. Ronald Rijsdorp is mede daar door op het "top"-tafeltennis af geknapt en het nationale parade paardje Bettine Vriesekoop zal mee omlaag moeten als Avanti degradeert. Met de nu succesvolle Scylla-jeugd zal het straks dezelfde weg op gaan, voorspelt Theo Bakker. Zijn broer Gerard (de bonds coach van de dames) zegt: "Ik zou de competitie op slag veranderen als zo'n jong team erbij kwam, want Swier en Meijer worden erg belangrijke ping pongers". Sa men met de herencoach Bert Schoofs heeft hij dat ook voorge steld in een beleidsplan, waarin de verjonging centraal staat, maar dat plan is inmiddels afge wezen. "En je kunt een competi tie natuurlijk ook niet zomaar van de ene op de andere dag verande ren", beseft Gerard Bakker, "want dat moet worden goedge keurd door de Bondsraadverga dering, waarin allerlei personen met allerlei belangen zitten". Het kan dus nog jaren duren voor het tot een wijziging komt, als het er al ooit van komt... Onder druk "Maar intussen blijft dan wel de kans aanwezig dat jongens als Swier en Meijer teveel onder druk worden gezet en de rit niet halen", weet Gerard Bakker. Broer Theo vult de rest van het ver haal in, waarbij geen enkel ex cuus opgaat voor het bondsbe leid. "AJsMeijeren Swier en Kan tebeen maar een half jaar in die ereklasse blijven, kunnen ze na tuurlijk nauwelijks ervaring op doen, zoals ze die ook buiten competitieverband maar spaar zaam kumien krijgen. Ook daar doet de NTTB niets om de jeugd spelers te stimuleren. Jongens die totaal geen uitzicht hebben, mogen internationaal blijven spelen, jonge knapen met talent worden veroordeeld in de eigen regio te blijven rondhuppelen. Het geheel wordt gecamoufleerd met de dooddoener "we nemen alleen de besten mee", maar op die manier is het natuurlijk geen enkele vraag wie de beste kunnen blijven. Het doet er daarbij ken nelijk niet toe dat het mannen zonder uitzicht zijn. Kijk alleen maar naar de herenploeg voor het WK. Over Van der Helm wil ik dan niks zeggen, die hoort erbij. Maar Van Slobbe had allang af geschreven moeten zijn; Gootzen heeft wel talent, maar wil gewoon niet genoeg trainen en Anne Vlieg is qua instelling dan niet slecht, maar hij heeft een back hand die zo abominabel is dat óók hij maar weinig perspectief heeft. Nou hoeven ze voor mij echt die Scylla-jongens niet mee te ne men, maar laten ze dan in ieder geval een ploeg formeren die al thans nog enig uitzicht heeft. Verliezer gaan ze toch. Ga dan niet met een paar hobbelpaarden, maar met jonge jongens die over drie jaar misschien wel in staat zijn een deuk in een pak boter te slaan. Als voorbeelden zou je in derdaad Meijer en Swier kunnen noemen, maar ik zeg helemaal niet dat die het per se moeten zijn. Jongetjes als Winnubst van VDO en Henk van Spanje zouden mis schien nog meer in aanmerking komen. Met zulke knapen zou den ze door moeten gaan. Dan hoeft het niet direct te lukken, maar dan doe je tenminste iets. Nu gebeurt er niets, wordt er al leen maar verloren, zonder dat het functioneel is, zonder dat het in een beleid past. Er is niet eens een gericht plan." Bundeling Dat is er overigens wel, maar het door Schoofs en (Gerard) Bakker ontworpen geheel, waarin mede wordt gepleit vooreen bundeling van het talent bij de meest-trai- nende clubs Avanti en Scylla. f v E v (een vrijwel onuitvoerbaar ide aal). is voorlopig teruggegeven. "Op grond van het feit dat de coa ches ook inspraak wilden in de samenstelling van dejeugdteams denk ik", zegt Theo Bakker. "Want je kunt zoiets zien als een regelrechte motie van wantrou wen tegen het beleid van de jeugdtrainers, Tigerman en Rie ken". Het ziet er dus niet naar uit dat de Nederlandse jeugd snel een kans zal krijgen, zoals dat bij het vaak lastige, maar altijd "zoekende" Scylla wel het geval is. Daar werd halverwege de competitie het ge hele eerste team (Regeer, Van Zoelen, V.d. Zeeuw) ingeruild voor de jeugd. "Omdat die jon gens keihard trainden en ontzet tend vooruit gingen. Meijer, Swier en Kantebeen hebben daarna alle zeven wedstrijden gewonnen en gaan met vijf pun ten voorsprong onbedreigd op de titel in de promotieklasse af. Een nieuw succes voor een van de tafeltennistrainers uit de regio Leiden, die zodanig als trendma ker worden gezien dat nu al van de "Leidse School" wordt ge sproken. Het ontstaan van dat begrip acht Theo Bakker "symp tomatisch voor de situatie". Wij doen helemaal niet zoveel; de an deren doen zo weinig. Op onze aanpak is nog veel aan te merken; daarom is het des te erger dat het zo opvalt. Het is typerend voor wat er elders gebeurt"... In Leiden en Hazerswoude, waar de twee Bakkers training geven, wordt alleen wat harder getraind, "al blijft het echt wel topsport met een knipoog", en is de tech nische kennis een belangrijke factor. Theo Bakker, die in april ook naar Korea gaat: "Ik ben al drie keer naar een wereldkam pioenschap geweest, alleen maar om te kijken wat er allemaal gaande is. Gewoon om die kleine dingetjes te kunnen onderwijzen, waardoor je net wat beter dan een ander gaat spelen". Die gedrevenheid is in het verleden vaak aangezien voor blind fana tisme. Scylla had de naam knap vervelend te zijn. Theo Bakken "Soms was dat wel terecht, want we zijn inderdaad wel eens tever gegaan. Met onze manier van concentreren en het uit de con centratie halen van de tegenstan der, balanceerden we voortdu rend op het randje van de tafel. Dan is het logisch dat je daar wei eens afdondert. Daar hebben we alleen maar van geleerd". "Nu maken we er een punt van om onze leden te tonen waar ze mee bezig zijn. Hoe ze zich moeten gedragen in een wedstrijd en hoe ze daar bovenuit kunnen groeien. Daar wordt wekelijks minimaal twee uur over gepraat. Het moet ook wel, want sport in Nederland is nog altijd een vrije-tijdsbeste- ding, dus als mensen dagelijks gaan trainen moeten ze wel weten waar ze mee bezig zijn en moet het bovendien plezierig blijven. Gedrevenheid is goed, als het maar geen blinde vlekkenwerk wordt. Daarom zal een degradatie op zich, me straks niks doen, maar kan ik me nu al vreselijk ergeren over het feit dat die jon gens de kans niet krijgen". PAUL DE TOMBE Een kwartier voor het einde rende Hughes de dug-out uit en pakte binnen het speelveld de bal op, daarbij van de veronderstelling uitgaande dat de bal de zijlijn ge passeerd had. Scheidsrechter Thomas noteerde de trainer en verwees hem zonder pardon naar de tribune. Het wereldrecord van Jan Everse, een gele kaart acht seconden na het bcginsignaal, werd mild be straft met uitsluiting van één duel plus een geldboete. Collega Meutstege, die in datzelfde duel tussen PSV en Ajax ook tegen geel opliep, kwam er nog genadi ger vanaf. Hij behoeft slechts tweehonderdvijftig gulden op ta fel te leggen. Huub Stevens daar entegen staat zondag tegen FC VVV langs de kant. Hij werd ge schorst voor één ontmoeting, en mag verweer voeren tegen de omzetting van een voorwaarde lijke straf in een onvoorwaarde lijke. De geruchten dat AZ'67 uitkijkt naar een ausputzer in België ne men sterk toe. Als men rnet een dergelijke transfer slaagt, kan John Metgod volgend seizoen de plaats op het middenveld van Lotto en Toto DEN HAAG - In de lotto en toto van week 11 vielen in totaal 33.942 prijzen. Lotto 11. Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag van de eerste prijs gaat 1/5 deel naar de jackpot van week 12, het overige 4/5 deel wordt gelij kelijk verdeeld over de tweede t m vijfde prijs. Tweede prijs: 2 winnaars, elk bruto f 144.097,40. Derde prijs: 213 winnaars, elk bruto f 1750,90. Vierde prijs: 9368 winnaars, elk f 49,40. Vijfde prijs: 9127 winnaars, elk"f 49,40. Jack pot voor lotto 12: f 118.668,51. Toto 11 Eerste prijs: 112 winaars, elk bruto 1240,80, Tweede prijs: 1946 winnaars, elk f33,60. Derde prijs: 13174 winnaars elk f 6,90. Barry Hughes Wim van Hanegem overnemen. Volgens mededeling is AZ mo menteel bezig met Matti van Toorn, een centrale verdediger van Anderlecht, die meestal wis selspeler is. Te weinig Het ziet er overigens naar uit dat Wim van Hanegem volgend sei zoen nog blijft voetballen, zij het niet bij AZ. Een aantal Neder landse clubs is geïnteresseerd. De Kromme verwacht, dat er straks wel officiële aanbiedingen binnen komen en wil geen over haast besluit nemen. Voorts zijn er vage contacten met de Ameri kaanse profclubs Los Angeles Berendsen in rugby-selectie LEIDEN - Voor het Nederlandse rugbyteam dat zondag in Hilver sum tegen Polen aantreedt zijn vier spelers van het Leidse DIOK geselecteerd. Naast Kees Koemans, Wil Rijsdam en Dick Altink die al meerdere malen voor het nationale team in actie kwamen, is nu ook Eric Jan Berendsen (die ook als basket baller speelt bij de Trotters) geïn viteerd door bondscoach Dennis Power. Aztecs en Cosmos. "Ik wil nog één seizoen actief blijven als voetballer, daarna stop ik er mee", aldus Van Hanegem. De AZ-aanbieding om vier jaar in Alkmaar te werken als trainer, rapporteur, scout en begeleider vindt de Kromme wel interes sant, maar het betaalt niet genoeg naar zijn zin: ongeveer 60.000 gulden jaarlijks. Nu verdient hij veel meer dan twee ton, waarbij dan nog een aantal bijverdien sten komen. Nu AZ is uitgeschakeld voor de be kerstrijd maakt de snelle vleugel spits Peter Ressel kans toch nog in mei te kunnen vertrekken naar de Amerikaanse profclub San José. Ressel, die tot en met vol gend seizoen bij AZ onder con tract staat, kan een flinke duit verdienen in Amerika. Nog deze week praat Ressel met Klaas Molenaar en trainer Georg Kess- ler, die hun toestemming nog moeten verlenen. KNZB-nestor Ben Planjer overleden UTRECHT - In Utrecht is gisteren op 86-jarige leeftijd Ben Planjer overleden, de nestor van de KNZB. Planjer startte zijn "loopbaan" bij de KNZB in het district Leiden. In de beginjaren dertig was Planjer daar competitieleider. Nadat hij van Leiden naar Utrecht was verhuisd ging zijn interesse zich steeds meer rich ten op waterpolo. Het was deze tak van dezwemsport waarin de capaciteiten van Planjer tot grote hoogte rezen. Hoewel hij zelf als actieve speler ondermeer bij LZC nimmer de top bereikte ging hij zich steeds meer en meer met de organisatie bemoeien. Zo vervulde hij ja renlang de taak van chef d'equi- pe van de nationale ploeg. Van 1948 tot 1970 was Planjer re dacteur van de zwemkroniek, het orgaan van de KNZB. AFGELAST LEIDEN - De voetbalwedstrijd Rijnsburgse Boys-Texas DHB voor het Zilveren Molentoernooi werd wederom afgelast. Het pro gramma voor het door LFC geor ganiseerde toernooi ziet er nu als volgt uit dinsdag a.s.: Rijnsburg se Boys-Texas DHB; donderdag: UVS-Roodenburg. ADVERTENTIE ADVERTENTIE BV Trans, ti weet wel, dat betrouwbare reisbureau van de Nederlandse Spoorwegen kwam met vele Zwitserse hotelhouders tot vaste priisafspraken. Wat voor u betekent: op tal van Zwitserland- reizen een priisreduktie van helst 80 tot 220 gulden" Let wel, per persoon. Zo heeft u meer plezier voor uw vakantiegeld Informeer maar. Bij alle stations, uw reisbureau, de ANWB, de Rabo-bank of bij: Reisbureau der N.V. Nederlandse Spoorwegen Katreinetoren, Centraal Station, Utrecht Tel. 030-31.94.45 A.s. zaterdag 24 maart aanvang 14.30 uur LEIDEN 1 - KAGIA 1 Sportpark Morsch 2 Advertentie aangeboden door: Elfa Leiden B.V. ZEVENBERGEN - Er is voor coach Jaap Korsloot nog heel wat werk te verrichten voor hij van de nationale volleybalselectie een behoorlijk team heeft gesmeed. Gisteren verloor het Nederlands volleybalteam kansloos, hoewel de uitslag anders doet vermoeden, met 3-2 van de Verenigde Staten. Nog nooit slaagde een Nederlands team erin om van Amerika te winnen. Gisteravond in sporthal Dc Molenberg te Zeven bergen leek dit wonder te geschieden. Oranje stond in de vijfde en beslissende set met 14-10 aan de winnende hand. De Amerikanen die in de eerste twee sets aantoonden een klasse beter te spelen, om vervolgens in set drie en vier de teugels wat te laten vieren, haalden echter knap op en zegevierden met 16-14. Jaap Korsloot kon het maar niet begrijpen. „Een 14-10 voorsprong uit handen geven", stamelde hij na afloop. „Dat mag natuurlijk nooit ge beuren". Korsloot vergat er gemakshalve bij te vertellen dat deze wed strijd normaliter gewoon met 3-0 door Amerika had gewonnen moeten worden. Het begon voor de 1000 toeschouwers allemaal wat teleurstel lend. Amerika, dat in Gerald Gregory zijn beste speler had, bleek over veel meer inhoud te beschikken dan Oranje. Zonder zich al teveel in te spannen stoomden de Amerikanen naar 0-2 via setstanden van 9-15 en 10-15. Terwijl de Amerikanen zich daarna lieten verleiden tot spielerei knokte Oranje zich op 2-2 (setstanden 15-13,17-15). De beslissende set, toen de Verenigde Staten weer op volle oorlogssterkte verscheen, leek bij 14-10 voor Oranje op een verrassing uitte lopen. Het mocht echter niet zo zijn. De Amerikanen gooiden de trucendoos open, vooral de aanval door het midden was vaak subliem, en wonnen zonder mankeren de set met 14-16 en de wedstrijd met 3-2. ADVERTENTIE m Quart1 t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind"

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19