Actie voor olieboycot Z-Afrika LUBBERS DEELT BERISPING UIT Senaat akkoord met k inderb ijs lagplan Slechte banden: 500 ongevallen Shell overweegt proces Wiegel: verscherping politietoezicht op woonwagenkampen Uitspraak Hoge Raad in zaak-Menten over ongeveer een maand WOENSDAG 21 MAART 1979 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - CDA- fractieleider Lubbers heeft kritiek op de uitla tingen van het kamerlid Jan van Houwelingen, die zaterdag zei dat het CDA na de volgende verkiezin gen niet langer met de VVD moet samenwerken. Tijdens de wekelijkse frac tievergadering verweet Lubbers Van Houwelin gen dat hij zijn standpunt ontijdig en ongenuan ceerd naar buiten heeft gebracht. Vandaag zou de CDA-fractie verder praten over de uit latingen van Van Houwe lingen, die met name in KVP en CHU veel beroe ring hebben gewekt. Lub bers zei gisteren dat Van Houwelingen zich voor de radio te veel op het alge meen-politieke terrein van de fractievoorzitter heeft begeven. Ook het moment achtte hij ongelukkig ge kozen, gezien het feit dat een CDA-commissie on der leiding van prof. Steenkamp juist de ko mende weken gaat probe ren de kritiek op het kabi netsbeleid op papier te zet ten, teneinde het beleid bij te sturen. Lubbers vond ook dat Van Houwelingen zich te on voorwaardelijk voor sa menwerking met de PvdA heeft uitgesproken. Als men zo duidelijk van zijn voorkeur voor een partij blijk geeft, moet men te gelijk voorwaarden stel len, zoals verzachting van de meerderheidsstrategie en opheffing van het veto over Van Agt als mogelijk politiek leider van het CDA, zo stelde Lubbers in het fractieberaad. Geen lijsttrekker Het CD A-kamerlid Faber, tevens vice-voorzitter van het CDA, heeft gisteren als zijn mening gegeven dat Van Agt beter geen lijst trekker van het CDA bij de komende verkiezingen kan worden. Voor de tele visie zei Faber het ver standiger te vinden als Van Agt niet als premier de lijst van het CDA gaat aanvoeren. Faber wees erop dat van de laatste zeven minister-pre sidenten er vijf niet als lijsttrekker bij de verkie zingen zijn opgetreden. Twee van hen hebben dat wel gedaan, Biesheuvel en Den Uyl, maar de kabi netsformatie die daarop volgde is dan ook extra moeilijk verlopen, zo meende Faber. Faber con stateerde dat een lijsttrek kerschap van Van Agt een complicatie voor de kabi netsformatie kan opleve- Hij wees erop dat in ons parlementaire systeem kabinetten geen inzet van de verkiezingen plegen te zijn en dat afspraken vóór de verkiezingen over met welke partij men na de verkiezingen wil samen werken „oneigenlijk" zijn. Faber wijkt met deze laat ste standpuntbepaling af van ARP-voorzitter De Boer en zijn AR-collega Van Houwelingen die wèl hebben bepleit dat het CDA vóór de verkiezingen een uitspraak doet met welke partij het in een ka binet wil zitten. DEN HAAG (GPD) - De Werkgroep Kairos en het Komité Zuidelijk Afrika (Angola Komité) zijn bij hun actie voor een olie-embargo tegen Zuid-Afrika, die vandaag begint, in botsing gekomen met de Shell. De beide comités hebben de Shell, groot olieleverancier voor Zuid-Afrika (en, volgens de berichten, via Zuid-Afrika voor Rhodesië) uitgekozen als doelwit voor hun actie. Door middel van (onder meer) een miljoen folders onder het uit de Shell-reclame bekende motto „Shell helpt" vestigen de comités de aandacht op de grote belangen die de Shell (voor 60 procent Ne derlands eigendom) heeft in Zuid- Afrika. Juist dit „misbruik" van de Shell-reclame heeft de directie van Shell Nederland BV ertoe gebracht de comités met klem te vragen de betrokken folders (en ook affiches) uit de roulatie te nemen. Wouter Nijland, die voor het KZA de actie coördineert, verklaarde gistermiddag dat het onmogelijk is het propagandamateriaal nog terug te halen, wat de beide comités trouwens ook helemaal niet zouden willen. Een woordvoerder van Shell Ne derland BV zei desgevraagd, dat zijn directie nog geen besluit had Kwestie-Luns zorgt voor tumult in het Britse Lagerhuis LONDEN (Reuter) - Winston Churchill junior, kleinzoon van de grote Churchill, is gisteren in de bres gesprongen voor de se cretaris-generaal van de NAVO, onze landgenoot Joseph Luns. Boze tonelen deden zich voor toen het socialistische lagerhuislid Frank Allaun aandrong op het af treden van Luns omdat deze tus sen 1933 en 1936 lid was geweest van de NSB. Churchill jr. sprong overeind en beschuldigde Allaun ervan 'de bescherming van de parlementaire onschendbaar heid te gebruiken om een onge fundeerde smeurcampagne te gen mr. Luns te lanceren'. Allaun, pacifist en voorzitter van de Labour party, zei dat het ver keerd is dat Luns Engeland komt bezoeken om de regering te vra gen haar defensiebijdragen te vergroten. Hij vroeg minister van defensie Fred MuUey het aftre den van Luns als secretaris-gene raal van de NAVO te eisen, maar deze negeerde dit verzoek. Verlenging van termijn voor woningsubsidie DEN HAAG (GPD) - Minister jhr. Beelaerts van Blokland (volks huisvesting en ruimtelijke orde ning) is bereid de overgangster mijn naar de nieuwe subsidiere geling voor de verbetering van I eigen woningen te verlengen. Beelaerts heeft de nieuwe rege ling op 15 februari laten ingaan, gisteren liet hij de Tweede Kamer weten de overgangstermijn tot 1 mei te hebben verlengd. Dat betekent dat tot 1 mei de oude „beschikking geldelijke steun verbetering eigen woningen" zal worden toegepast bij het ver strekken van subsidies voor wo ningverbetering, mits de aanvra ge daarvoor vóór 15 februari is ingediend. genomen over het al dan niet aan spannen van het proces waarmee men de beide comités heeft ge dreigd. De actie van Werkgroep Kairos (verwant met de Raad van Kerken) en het KZA is erop gericht dat Ne derland in de Verenigde Naties het initiatief zou moeten nemen voor een olieboycot tegen Zuid-Afrika. Tijdens het laatste VN-debat over deze kwestie heeft de Nederlandse regering laten weten wel te willen meedoen aan een boycot, wanneer een voldoende aantal westelijke landen ook zou deelnemen. De actie start vandaag, omdat het precies 19 jaar geleden is dat met het bloedbad van Sharpeville, waaf in het wilde weg schietende Zuid- afrikaanse politiemannen honder den demonstranten doodden, het zwarte verzet tegen de apartheid in een nieuwe, gewelddadige fase kwam. De Werkgroep Kairos en het KZA willen dat, in afwachting van de VN-olieboycot tegen Zuid-Afrika, Nederland zelf alvast het voorbeeld geeft door alle uitvoer van oliepro- dukten naar dat land te verbieden. Verder willen de comités pressie uitoefenen op de Shell, die een groot deel levert van de Zuidafri- kaanse olie en bovendien de be langrijkste Nederlandse investeer der is in Zuid-Afrika, zich uit dat land terug te trekken. De Shell staat, blijkens een aan het personeel verstrekte mededeling, op het standpunt dat een eventuele boycot zou moeten worden opge legd door de regering en geen zaak is voor een individueel bedrijf. AMSTERDAM (GPD) - Ver keersvliegers zullen geen vliegtuig meer in de lucht brengen indien voor vertrek niet alle passagiers en het hele toestel zijn nagezien om een kaping te vermijden. Dat is al thans de strekking van een resolutie die gisteren is aan genomen op de 34e vergade ring van de internationale verkeersvliegers (IFALPA) in Amsterdam. De vergadering heeft de voor zitter van het congres, de Au stralische gezagvoerder Pearce, opgedragen de tekst van deze resolutie ter kennis te brengen van alle overheden ter wereld. Voorts moet Pear ce erop aandringen dat de overheden de gedragslijn in zake vliegtuigkapingen on derschrijven die vorig jaar in Bonn is aangenomen door de staatshoofden van de VS, West-Duitsland, Japan, Vliegers: geen vliegtuigen de lucht in die niet zijn gecontroleerd Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië en Canada. Deze ge dragslijn houdt in dat alle vluchten naar landen die wei geren vliegtuigkapers uit te leveren, worden gestaakt. Voorts zouden de verkeers- vluchten vanuit die landen geweigerd moeten wor den. Het congres is verder van oor deel dat vluchten op visuele waarneming in plaats van met begeleiding van gekwalifi ceerde verkeersleiders, niet meer verantwoord zijn. De ICAO, de luchtvaartafdeling van de Verenigde Naties, zal worden gevraagd deze aan beveling over te nemen, om dat de aanbevelingen van de ICAO door de meeste natio nale luchtvaartdiensten als (wettelijke) gedragsregel worden aanvaard. Ook boven Nederland is vliegen op zicht niet verboden. De vergadering is besloten met een toespraak van prins Bernhard, waarin hij erop aandrong dat in de luchtvaart alleen het Engels als voertaal wordt gehanteerd - ook voor vliegers boven hun eigen land. De vergadering werd bijgewoond door een aantal kopstukken uit de civiele en militaire luchtvaart. Prins Pieter Christaan, zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, wordt morgen 7 jaar. ADVERTENTIE Stuur bloemen als DEN HAAG (GPD) - De Eerste Kamer lijkt volgende week de tweede fase van de kinderbij slagoperatie goed te zullen keu ren. Daarmee haalt het kabinet- Van Agt opnieuw f810 miljoen binnen in het kader van het om buigingsprogramma Bestek '81. Dit is gistermiddag vast komen te staan bij de behandeling van het regeringsvoorstel in de Senaat. In tegenstelling tot eerdere berich ten zal hoogstens een enkel CDA- kamerlid bij de komende hoof delijke stemming het wetsont werp afwijzen. Het nieuwe stelsel kan daarmee op 1 april in werking treden. Het gaat hierbij om een verschuiving van het recht op meervoudige kinderbijslag voor 16- en 17-jari- gen naar de achttiende verjaar dag. Maar diegenen, die de meer voudige bijslag reeds ontvangen, zullen er niet financieel op ach teruitgaan. De bezuinigings maatregel wordt voor gezinnen met studerende kinderen ge compenseerd via een studiekos ten vergoeding. De hoogte van deze vergoeding is afhankelijk van het inkomen van de ouders. De kosten voor het Rijk worden teruggehaald door dat de Tweede Kamer het afgelo pen najaar besloten heeft de bij slag voor eerstgeboren baby's te halveren. Deze maatregel geldt voor kinderen tot drie jaar. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) gaf toe dat de maatregelen pijn doen. „Het is geen voldoe ning gevende zaak. Niemand is er blij mee", verklaarde hij op kri tiek van de linkse fracties dat vooral de laagstbetaalden het zwaarst getroffen worden. Maar, hij wees erop dat de maatregel een brééd draagvlak heeft, omdat deze geldt voor alle kinderen, die na 1 januari 1963 geboren zijn. De Graaf hoopt nog voor het zo merreces een wetsontwerp bij de Tweede Kamer te kunnen indie nen voor de derde fase van de operatie. Hierbij gaat het om een maatregel, waarbij zelfstandigen kinderbijslag kunnen krijgen voor hun eerste en tweede kind. Dit onderdeel, dat geen finan ciële gevolgen heeft voor de schatkist omdat tegelijkertijd voor deze categorie de kinderaf trek wordt afgeschaft, moet op 1 januari 1980 ingaan. Daarmee komt een definitief einde aan het systeem van kinderaftrek- ADVERTENTIE AMERSFOORT (GPD) - De politiekorpsen moeten het toezicht op de woonwagen kampen verscherpen. Minis ter Wiegel van binnenlandse zaken heeft de commissaris sen van de koningin en de burgemeesters een brief ge schreven, waarin hij deze op dracht geeft. De minister wil zo de door hem geconstateer de criminaliteit onder woon wagenbewoners beteuge len. Aan de brief ligt een advies van de interdepartementale commissie woonwagenbeleid aan de minister van CRM ten grondslag. In het advies sig naleert de commissie dat er op een groot aantal woonwa gencentra thans onvoldoende politietoezicht wordt uitgeoe fend. Wiegel heeft het advies overgenomen en ook het oor deel van de commissie dat in deze situatie ook de criminali teit de gelegenheid krijgt zich onder woonwagenbewoners te verbreiden. Er zijn, aldus de commissie, duidelijke aanwijzingen dat hiervan de laatste tijd ook in ernstige ma te sprake is. De commissie wijst er in het ad vies op dat bij het benadruk ken van de plichten van woonwagenbewoners onder meer een belangrijke rol is weggelegd voor de politie. „Een geregelde surveillance door de woonwagenwijk is onmisbaar voor het herstellen van een ten aanzien van de handhaving van plichten ge normaliseerde situatie. Daar naast kan de politie een nood zakelijke functie hebben ter bescherming van ambtena ren van sociale diensten, deurwaarders of andere func tionarissen die op de woon wagencentra bezigheden hebben te verrichten die de bewoners trachten te verhin deren", aldus Wiegel in zijn brief. De commissie acht het van be lang dat voor een verbetering van het politietoezicht ten aanzien van woonwagencen tra intensief overleg plaats vindt tussen de burgemees ter, de officier van justitie en de korpschef of districts commandant van de politie. Wiegel schrijft dat de minister van CRM zich in het advies van de commissie kan vin den. Het regelmatig politie toezicht op woonwagenkam pen moet plaatsvinden met een voortdurende begelei ding vanuit het zogenaamde driehoeksoverleg (burge meester, politie, officier van justitie). GAMEREN - Door de hoge waterstand in de grote rivieren zijn diverse uiterwaarden blank komen te staan. De werknemers van de steenfabriek 'De Ruiterwaardi?i Gameren Gelderlandmoeten nu per boot naar hun werk. DEN HAAG (GPD) - Voor de twee de keer binnen een jaar is de Ho ge Raad gisteren begonnen met de behandeling van de zaak-Men ten. Daarbij gaat het om de vraag of de officier van justitie wel had mogen beginnen aan de vervol ging van Pieter Menten (79) we gens in 1941 in Polen begane oorlogsmisdrijven. De Blaricum- se miljonair, die op een geheim gehouden adres verblijft, woon de overigens zelf de zitting niet bij. Hij was daartoe ook niet ver plicht. De Amsterdamse rechtbank ver oordeelde Menten in december 1977 tot vijftien jaar gevangenis straf wegens deelname aan een massa-executie in het door de Duitsers bezette Poolse dorp Podhorodce. De Hoge Raad ver nietigde dit vonnis echter en verwees de zaak naar de Haagse rechtbank, die in december vorig jaar tot de conclusie kwam dat de officier van justitie niet ontvan kelijk was. Daarop werd Menten na twee jaar voorarrest in vrijheid gesteld. Kernvraag in de hele procedure is de waarde van een ministeriële toezegging die Menten in 1952 zou zijn gedaan dat hij gevrij waard zou blijven van verdere vervolging wegens in Polen be gane oorlogsmisdrijven. Voor die toezegging waren geen bewijzen, maar door getuigenverklaringen - onder meer die van de weduwe van Mentens vroegere advocaat en oud-Tweede-Kamervoorzitter mr. Kortenhorst- was het volgens de rechtbank aannemelijk ge worden dat zo'n belofte gedaan is. Menten had daar ook op mo gen vertrouwen, aldus de recht bank. De Haagse officier van justitie mr. Schimmel bestreed de opvatting dat Menten op een ministeriële toezegging had mogen vertrou wen, "omdat de rechtbank hier niets vast te stellen heeft". Bo vendien heeft de rechtbank het Verdrag van Rome - waarop Men ten zich voortdurend heeft be roepen - over de rechten van de mens volgens de officier ver keerd toegepast. Hij is het oneens met de conclusie dat instelling van vervolging niet kan volgens de regels van het verdrag, omdat dit in 1952 had moeten gebeuren en niet in 1976. Op dit punt vindt de officier van justitie medestanders in de Werkgroep Recht en Openheid in de zaak-Menten. Deze groep meent, evenals een groot aantal organisaties van het voormalig verzet, dat de bepalingen in het Verdrag van Rome vervolging van oorlogsmisdadigers niet in de weg mogen staan. De hoop van de groepsleden op veroordeling van Menten is nu geheel gevestigd op de Hoge Raad. Deze kan de uitspraak van de Haagse rechtbank vernietigen wanneer een van de drie cassa tiemiddelen die officier van justi tie mr. Schimmel heeft aange dragen, gegrond wordt bevon den. Dan wordt de zaak-Menten terugverwezen naar de recht bank en zal opnieuw de kwestie van diens deelname aan massa executies aan de orde kunnen- komen. Wanneer de Hoge Raad echter het vonnis van de Haagse rechtbank in stand houdt, zijn er in Nederland geen mogelijkhe den meer om Menten te berech ten. Wat de Hoge Raad beslist, wordt vermoedelijk pas over een maand bekend. Eerst komt nog de advo caat-generaal bij de Hoge Raad, mr Remmelink, aan het woord om zijn conclusie in de zaak-Men ten te geven. Dat zal dinsdag 3 april gebeuren. „De Gaulle was destijds wijzer Jaarlijks in verkeer iemand witjes ziet Fleurop-interflora omspant de wereld met 43.000 aangesloten bloemisten. Fleurop interflora staat g, v bioemengroet. DEN HAAG (ANP) - Ongeveer ze ven procent van de personenau to's in Nederland heeft één of meer banden met onvoldoende profieldiepte (dit betekent min der dan 1,6 millimeter). Wanneer die banden worden vervangen zou dat jaarlijks 500 ernstige on gevallen minder kunnen opleve ren. Dat schrijft de stichting we tenschappelijk onderzoek ver keersveiligheid (SWOV) in haar rapport over een onderzoek naar de profieldiepten van personen autobanden. In november 1976 heeft zij daartoe een steekproef gedaan bij ruim 6.000 personen auto's. De profieldiepte van banden is vol gens de SWOV één van de facto ren die van invloed zijn op moge lijke slippartijen op nat wegdek. Andere belangrijke factoren noemt de SWOV de kwaliteit van het wegdek en de snelheid. Uit het onderzoek blijkt voorts dat anderhalf procent van de perso nenauto's tenminste één band heeft met een profieldiepte van minder dan één millimeter. Vol gens wettelijke richtlijnen moet die diepte minimaal één millime ter bedragen. De SWOV wijst erop dat niet alleen onvoldoende profiel op de ban den de veiligheid van de automo bilist bedreigd. Ook te lage band spanning, verteerde banden, ga ten en scheuren, onregelmatige slijtage en het monteren van zo wel diagonaal- als radiaalbanden onder één auto zijn gevaarlijk. In een reactie op het rapport van de SWOV schrijft de vereniging van bandenspecialisten in Nederland (VACO) de toestand van het ban denprofiel van november '76 toen de steekproef werd gedaan wei nig zorgelijk te vinden. De VACO stelt dat aangezien het autorijden de laatste drié jaar aanzienlijk duurder is geworden mag wor den aangenomen dat de huidige situatie niet verslechterd kan zijn. De vereniging tekent daarbij aan dat het onderzoek van de SWOV plaats heeft gevonden bij motels en winkelcentra. Een onderzoek in oudere stadswijken en bij toe ristische trekpleisters zou vol gens de VACO wellicht een min der gunstig beeld hebben ver toond. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - "De Gaulle was inder tijd wijzer dan ik. Ik ben nu ook van mening dat het toetreden van Engeland tot de Europese Ge meenschap niet zo'n gelukkige zaak is". Dat zei professor I. Samkalden gisteravond in de Stadsgehoorzaal. Hij verleende daar samen met de vice-voorzit ter van het Europees parlement dr. C. Berkhouwer medewerking aan een discussie-avond met als thema "Waarom Europa"? Samkalden gaf in zijn als informa tief bedoelde inleiding een histo risch overzicht van de laatste 30 jaar waarin Europa zich tot een gemeenschap ontwikkelde. Berkhouwer belichtte de prakti sche kant van de Europese zaak. Hij noemde de inspanning op economisch gebied van "de ne gen" de oorzaak van de welvaart. Voorts acht Berkhouwer het noodzakelijk om te groeien van 9 naar 12 lidstaten om zodoende een machtsblok te vormen op mondiaal niveau. Beide sprekers vinden dat het Eu ropees parlement, dat van 7 tot 10 juni wordt gekozen, een leemte opvult in de Europese democra tie. Zowel Samkalden als Berk- houwer vinden overigens dat de bevoegdheden van het Europese parlement moeten worden uitge breid. Samkalden zei dat het tijd wordt dat de burger zich betrokken gaat voelen bij de verkiezingen en het hele Europese gebeuren. "De po litieke partijen hebben in het verleden veel te weinig aandacht geschonken aan de Europese Gemeenschap", aldus Samkal den.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7