iiiliii Rotterdamse souteneurs overwegen maatregelen Studenten lozen hun voor Wolkersmiddels piaspop Rotterdam heeft zijn aquarium arrrmfl Auto moest weg van Boerhaavelaan in Leiden... NA MEER DAN HONDERD JAAR STRUD PAGINA 4 WOENSDAG 21 MAART 1979 door Sjak Jansen Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Vinden de talloze leerlingen van de vele omliggende scholen het allemaal wél prachtig dat er in de Leidse Boerhaavelaan momenteel opnamen worden ge maakt voor de film 'Kort Amerikaans' (naar het boek van Jan Wolkers), er zijn óók mensen die - zoals zij het uitdrukken - "zwaar in de aap gelogeerd zijn" met deze opnamen. filmploeg aan de Boerhaave- laan-bewoners met het ver zoek om gedurende de opna men de auto elders te parke ren kwam bij de (veel aan het beeld van „traditionele corpsbal" tegemoetkomen de) studenten van nummer 17 als niet beleefd genoeg over. Jan Janssen: „Een flutbriefje. Hup, of wij die auto's maar wilden weghalen omdat zij moesten filmen. Het straat beeld moest zonodig worden aangepast aan de eisen van de jaren 44-45. Dat hield ook in dat de fraaie rozenstruiken hier in de laan met de grond gelijk werden gemaakt, om dat volgens het boek in die ja ren hier geen rozenstruiken stonden maar bloembollen, die de mensen uit honger opa ten". (Navraag bij de gemeente leert overigens dat, zodra de op namen voltooid zijn, er nieu we rozenstruiken geplant zullen worden. Dat in tegen stelling tot hetgeen Janssen van iemand van openbare werken zou hebben gehoord, als zouden de rozen voorgoed uit het straatbeeld van de laan verdwijnen). De bewoners van het pand Boerhaavelaan 17 bijvoor beeld; een tiental studenten, allen aangesloten bij de Leid se studentenvereniging Mi nerva. Volgens de woord voerders Jan Janssen, Floris de Nie en Bart Kerner voelen zij zich bekocht, omdat zij de zer dagen bijvoorbeeld hun auto niet voor de deur mogen parkeren, maar in een zij straat verderop. Om die wrange gevoelens tot uitdrukking te brengen hangt er sedert vorige week, toen de opnamen aanvingen, een plakaat met het op schrift 'Wolkers walgelijk' voor het raam en een pop aan het balkon. Die pop is op in genieuze wijze voorzien van een slang zodat bij het op laaien van de gemoederen van de bewoners de pop haar water de vrije loop kan la ten. Eén en ander om voor bijgangers goed duidelijk te maken tot hoever de „broe ken afzakken" van deze stu denten over die filmopna men. De bewoners zullen dan ook een diepe zucht van verlich ting slaken, wanneer de film opnamen in hun laan deze week voltooid zullen worden en zij hun auto's weer kunnen parkeren op de plaats waar nu de opnamenwagens staan. Rozenstruiken En dan te bedenken dat het al lemaal als een studentengrap begonnen is. Een brief van de Studentikoos Maar goed. Na de brief van de filmploeg gelezen te hebben, klommen de heren direct in de pen om een volgens hen studentikoze brief aan de filmploeg te retourneren. Een citaat daaruit: „Tot onze grote spijt menen wij U te moeten mededelen dat wij ons niet kunnen vinden in de door U voorgestelde, cq. voorgeno men ontruiming van onze laan, zoals U ons kotid deed in Uw circulaire. Deze jammer lijke weigering vloeit uit het volgende voort: eerstens zou het ons grotelijk bedroeven dat de ter goeder naam en faam bekend staande Boer haavelaan in discrediet zou worden gebracht door een te leggen verband tussen onze laaJi en de banaliteiten, ge meenlijk geproduceerd door ene Wolkers: tweedens zou hel U, die toch de geographie van leiden zeer duchtig bestu deerd zou moeten hebben al vorens deze lokatie voor Uw crypto-pornofilm te bestem men, zeer duidelijk moeten zijn, dat het ons bijkans on mogelijk is onze automobielen op een. voor ons, redelijk ac ceptabele plaats te stallen dan voor onze eigen voordeur. Niet dan na U van onze hoge ach ting verzekerd te hebben, te ken ik" enzovoorts. Gebrek aan humor Op deze pennevrucht ("de brief moet zijn aangekomen, we hadden zelfs de postcode er bij gezet") hadden de studen ten een even studentikoze reactie verwacht ("In dat ge val hadden wij ons erbij neer gelegd"). Die begeerde reac tie bleef echter uit en toen werd het ernst voor de bewo ners van nr. 17. Het "schrijnend gebrek aan humor van de zijde van de filmploeg" deed De Nie ertoe bewegen van enkele oude kranten en een overhemd de plassende pop te vervaardi gen. Op zijn beurt pakte Jans sen een groot vel papier en schreef daar met viltstift de volgens hem aardige allitera tie "Wolkers walgelijk" op. Op de eerste dag van de opna men werd één en ander trots op de in het oog vallende plaats bevestigd en de reac ties bleven niet uit. Die waren zelfs zo talrijk en uiteenlo pend dat men in allerijl de protestuitingen naai1 binnen moest halen. Aardkloten Janssen daarover: „Het zag zwart van de pottenkijkers. Scholieren die zich verdron gen om een glimp van de filmploeg op te kunnen van gen. Met de pop waren ze het duidelijk niet eens. Het ge gooi van aardkloten was dan ook niet van de lucht. Als we het hadden laten hangen wa ren onze ruiten er zonder meer aangegaan. En dat risi co wilden we niet lopen". Desondanks werd de handel 's avonds weer buiten gehangen en sedertdien is het niet meer van plaats veranderd. De Nie: „Maar goed dat we geen plensbui hebben gehad, want de pop zou het niet hebben overleefd. Natte kranten worden loodzwaar en de pop zou in duigen zijn gevallen. Het maken van de pop was trouwens een uurtje werk". Niettemin hebben onderwijl vele belangstellenden de pop op de foto vastgelegd. Een leuke stunt vinden de studen ten: een bron van vermaak voor het hele huis. Bedenkelijk Kernen „Uiteraard is één en ander niet onttrokken geble ven aan het oog van de film ploeg en Wolkers. Men loopt hier dan ook zeer bedenkelijk langs". (Navraag bij de film ploeg leert dat men de "grap" best kan waarderen.) Janssen zegt dat er laatst een oude vrouw heeft aangebeld De piaspop hangt nog demonstratief te wateren aan de Leidse Boerhaavelaan. Om aan te geven hoever "de broek afzakt" van de heren studenten over de verfilming van Kort Amerikaans", het boek van Jan Wolkers om haar instemming te betui gen met de 'actie'. „Die vrouw voelde zich zelf te oud om mee te doen. 'Ik dacht dat je boven de 60 moest zijn om Wolkers walgelijk te vinden' zei ze. Maar Wolkers heeft gewoonweg de feiten verdraaid in zijn boek. Dat vind ik een infame zet. Zoiets gaan niet aan. De hoofdpersoon in het boek heeft hier namelijk gewoond, zijn vrouw en zoon leven nog. Iets anders is de manier waarop Wolkers mensen zwart maakt, daar valt ook geen grijntje respect voor op te brengen. Is mijn smaak tenminste". Jullie gaan dus per definitie straks niet .naar de film kij ken? Jansen: „Juist wel. Goed, het mag dan een beetje inconse quent zijn maar ik moet toch bovenal weten wat die men sen dezer dagen in dat huis hier verderop hebben uitge spookt". ROTTERDAM (GPD) - „We wachten rustig af wat op 22 maart besloten wordt. Er zijn geen acties van ons te ver wachten voor die tijd, we houden gewoon één club open, maar als er op die gemeentelijke vergadering weer wordt beslist dat de prostitutie van Katendrecht naar het Poort gebouw verhuist, dan zullen we ons op nieuwe stappen moeten beraden". Aan het woord is J. Baars, woordvoer dervan een aantal ondernemers die hun brood in de rosse wereld van de Maasstad verdienen. Een collega van Baars die onbe kend wenst te blijven, voegt er aan toe dat de heren hun clubs open houden omdat zij in de Rot terdamse wethouder Van der Have een soort Amin zien die met zijn dictatoriale maatregelen ie der gesprek onmogelijk maakt. „Van der Have wil naam maken door hier in het Poortgebouw (vlak bij Katendrecht) een Eros- centrum te stichten naar Ham- burgs model. Maar dat betekent dan wel dat wij onze clubs op Ka tendrecht moeten sluiten, en dat gaat ons veel te ver. Stel dat Van der Have over twee j aar om welke reden dan ook uit het college stapt, terwijl hij nu tegen ons zegt dat we rustig onze zaken moeten sluiten en dat alles dan wel op zijn pootjes terecht zal komen. Maar hoe moet het straks als het Eros- centrum pas over driejaar klaar is en Van der Have die nu in Rotter dam de portefeuille wijkaangele- genheden beheert, inmiddels is opgestapt? Niemand kent ons dan nog. want als pooier of hoer ben je hier vogelvrij. Nou hebben we wat en dat willen we zo hou den tot we wat anders krijgen aangeboden". De heren uit het Rotterdamse rosse leven hebben voor de ongelukki ge wethouder Van der Have in middels geen goed woord over „Hij heeft zelf tegen ons gezegd dat hij wenste dat hij in '73 had besloten op Katendrecht te blij ven in plaats van het nieuwe Poortgebouw. Zelf vindt hij het dus ook niet zo'n jofele beslissing dat nu de prostitutie in het Poort gebouw, buiten Katendrecht dus, wordt geconcentreerd. Blijkbaar is ook hij erg geschrokken van de reacties van de bewoners in die buurt die massaal protesteren te gen deze gang van zaken'. Volgens de pooiers is het slechts een kleine groep die werkelijk wil dat de prostitutie van het schie reiland Katendrecht verdwijnt: „Het zijn over het algemeen lie den die de hele dag niets te doen hebben. De rest van de Katen- drechters hebben meestal goed aan ons verdiend. Onze meisjes gaan hier naar de kapper en dro gist, terwijl ook onze verbouwin gen door Katendrechters zijn ge daan, we gaan hier naar de gara ge, kortom half Katendrecht eet indirect van de prostitutie. Bo vendien wat denken die lui van het wijkorgaan op te lossen? Ik heb hier tien pandjes waarin voor tonnen is geïnvesteerd, die raak ik hooguit kwijt aan de Chinezen, die hier sinds jaar en dag hun toevlucht zoeken (vandaar Ka- tendrechts bijnaam China-town), maar dan haal ik mijn investerin gen er op geen stukken na uit. Ik ben al benaderd door mensen uit de Surinaamse hulpverlenerswe reld, die in onze panden een goe de mogelijkheid zien voor op vang van en dergelijke lieden. Omdat zij er wel drie op een ka mer willen onderbrengen ver dien ik er dan meer aan dan nu aan de hoeren. Maar of de Katen drechters dat nou zo graag zou den willen, dat betwijfel ik", al dus de pooier die nog wat legale zaken bezit en daarom zijn naam liever uit de kolommen van deze krant houdt. ROTTERDAM - Wordt het Poortgebouw een Rotter dams Eroscentrum, zoals Hamburg er al enkele kent, en zal de prostitutie werke lijk uit Katendrecht worden verdreven? De gemeentelij ke vergadering van 22 maart over het Eroscentrum zal het leren. Tot die tijd zouden zowel de Bewoners Organi satie Feyenoord-Noorderei- land (BOF) als de souteneurs en hun aanhang zich rustig houden, maar beide groepen hebben al aangekondigd een negatieve beslissing niet zonder slag of stoot te accep teren. Bezetting Deze vertegenwoordigers van de rosse scene zeiden het reeds: lang niet iedereen is zo gelukkig met de komst van de prostitutie in het Poortgebouw, verre van dat. Daar is allereerst de Bewoners Organisatie Feyenoord-Noorde- reiland (BOF) die na een reeks inleidende activiteiten die geen resultaat hadden, van 5 tot 14 maart het gewestelijk kantoor van de PvdA in Rotterdam bezet hield. De BOF vindt dat de PvdA rechtstreeks voor een Eroscen trum verantwoordelijk kan wor den gesteld omdat die partij bin nen het Rotterdamse college het best vertegenwoordigd is. Van daar de bezetting, die gepaard ging met felle strijdliederen, spandoeken en sympathiebetui gingen van de bewoners van de getroffen wijken Feyenoord- Noordereiland, de wijken die di rect met het Eroscentrum te ma ken krijgen omdat het Poortge bouw er midden in ligt. Wat zijn nu precies de bezwaren te gen een dergelijk huis van ver maak? Hilda van Vliet met Pim Janse, woordvoerders van de be zetters: „Wij zijn als bewoners zo tegen het Poortgebouw als hoe renkast, omdat het voor ons vast staat dat het rosse leven over onze hele wijk zal uitwaaieren. Er zijn nu al besprekingen tussen huis bazen en pooiers over het aanko pen van pandjes die in de buurt staan van het Poortgebouw. Ook de cafés hier in de buurt willen zich helemaal inrichten op hun nieuwe klandizie, kortom onze hele wijk zal overspoeld worden door de prostitutie en alles wat daarmee te maken heeft, zoals criminaliteit en drugsgebruik. Bovendien staat het Poortge bouw op een doorgangsweg van Rotterdam-Zuid naar Noord en als vrouw heb je er nu al moeite mee het op de fiets te passeren omdat het er nogal stil uit ziet terwijl het 's avonds onoverzich telijk is en natuurlijk ook donker. Ik voorspel je dat er dan helemaal geen enkele vrouw zich in de buurt van het Poortgebouw zal durven wagen, wat erg vervelend is want het is voor veel mensen de enige weg naar Noord-Rotter dam". PvdA Inmiddels is de bezetting van het gewestelijk PvdA-kantoor opge heven na een vergadering van die partij in Rotterdam-Zuid. Meer dan 120 bewoners uit de wijken Feyenoord en Noordereiland wa ren per bus naar het nieuwe Theater Zuidplein gegaan om te horen wat er daar over hun wij ken werd bepraat. Net als de rest van de bewoners van die wijken zijn deze mensen vrijwel allemaal lid van de partij; dit keer stonden beide partijen echter als vijanden tegenover elkaar. Zozeer zelfs dat enkele bewoners meenden ter plekke hun lidmaatschap van de Partij van de Arbeid te moeten intrekken. Mevrouw Velthuizen- De Ouder van het Burg ging zelfs zo ver dat zij een papieren roos, het symbool van de PvdA dus, vlak voor de ogen van voorzitter Cees van Wijk doormidden brak, met de woorden „meneer, ik ben meer dan 30 jaar lid van de partij maar nu zeg ik mijn lidmaatschap op, en velen met mij!" Het is duidelijk dat de bewoners van deze wijken het stichten van een Eroscentrum uiterst serieus nemen, zozeer zelfs dat zij na een stemming het verder vergaderen onmogelijk maakten door het aanheffen van allerlei strijdliede ren die het rosse centrum als on derwerp hadden. Die stemming ging over een voorstel van de af deling Zuidoost van de PvdA om nog voordat de gemeente op 22 maart zal vergaderen, een nieuwe gewestelijke vergadering over het Poortgebouw te beleggen maar dat voorstel werd met 140 tegen 30 afgestemd. Groot tumult daarop waardoor een discussie tussen de kandidaten voor het voorzitterschap van de PvdA, Max van den Berg en Wim Meijer niet kon doorgaan vanwe ge de herrie. ROTTERDAM (GPD) - De stad Rotterdam heeft na ruim honderd jaar vruchteloos plannen maken zijn eigen aquariumgebouw gekregen. De grote aquariumtentoon stelling die in diergaarde Blijdorp van november tot nu werd gehouden, zal namelijk een permanent karakter krij gen, wat betekent dat de vis sen en lagere dieren in'hun bakken blijven, zodat Rotter dams eerste echte permanen te aquariumgebouw een feit is. De Rivièrahal in de diergaarde heeft de laatste jaren een zo grote verandering ondergaan, dat men bij Blijdorp spreekt over „de wintertuin". Behal ve de aquariums zijn er dan ook diverse volières en terra ria te vinden, die ervoor zor gen dat het bezoekersaantal zowel zomers als 's winters vrijwel constant is, wat be halve voor de kassa ook voor de dieren erg gunstig is. Nu er in de stad Rotterdam ver scheidene vergader- en show- ruimten zijn gebouwd, hoeft de Rivièrahal daarvoor niet meer gebruikt te worden, zo dat er sinds enkele jaren ook grotere exposities gehouden kunnen worden. Vorig winterseizoen stond daarom in de diergaarde de dierenwereld van het vijfde werelddeel centraal op de ex positie „Notogaea". Bezoe kers uit de hele wereld be zochten dit zoögrafische overzicht van Australië, Nieuw-Guinea en Nieuw- Zeeland, waarop zelfs voor de eerste keer in Nederland een Kiwi-paar te zien was. Door het grote succes van Noto gaea is een gedeelte van die tentoonstelling blijvend in de Rivièrahal opgesteld, terwijl voor dit winterseizoen een nieuw thema, de onderwa terwereld, werd gekozen. Een speciaal aquariumgebouw, zoals we dat in Amsterdam, Berlijn, Antwerpen of Stutt gart vinden, was er tot dusver niet in Rotterdam, hoewel er al meer dan een eeuw plannen werden gemaakt om zoiets op stapel te zetten. Die eerste plannen dateren uit 1874, maar gerealiseerd werden ze nooit, noch in de oude dier gaarde, die in 1940 zwaar werd gebombardeerd, noch in de nieuw opgezette na oorlogse tuin. In 1948 werd de „Stichting Rotterdams Aqua rium" opgericht, die welis waar vergevorderde plannen maakte, maar vlak voor men met bouwen zou beginnen, werd er in de jaren '50 een bouwstop afgekondigd. Een tentoonsteling in 1964, met de ironische titel i00 Jaar Rotterdamse Aquariumplan nen", bracht evenwel een eer ste aanzet om in de Rivièrahal mettertijd een groot aantal bakken met zout en zoet wa ter te plaatsen. Uit dat be scheiden begin is dan nu een permanente tentoonstelling van 150 aquaria met een totale waterinhuud van 300.000 liter gegroeid. De medewerking van allerlei instanties en regeringen was bij het samenstellen van de tentoonstelling enorm groot. Zo zorgde de regering van Soedan voor een lading bij zondere koraalvissen. In een speciale U-vormige bak heb ben allerlei koraaldieren in middels een onderkomen ge vonden. Aangezien van die bak de onderkant open is ge laten, kunnen de bezoekers duidelijk zien wat er allemaal nodig is, wil men met succes tropische zeevissen hou den. Een verhaal apart is verder het aquarium met een aantal de genkrabben, die van de oost kust van Noord-Amerika naar Blijdorp verhuisden. In plaats van krabben, zoals de naam zou doen vermoeden, gaat het hier om een spinnen- soort die de laatste miljoenen jaren niet is veranderd en dus een echt levend fossiel ge noemd kan worden. Voorlo pig zitten die dieren in een aquarium, maar met verloop van tijd wil de staf van de diergaarde de „krabben" in een grote vijver met een strandje onderbrengen. Aan gezien deze dieren op het land paren, hoopt men zo op den duur voor nageslacht te kun nen zorgen. Noordzeebak Het vermelden waard is voorts het Noordzeeaquarium, dat tot de grootste in haar soort behoort en niet minder dan 30.000 liter water bevat. Aan gezien dat water bijzonder zuiver diende te zijn, is het door zeeslepers van Smit In ternationale speciaal voor Blijdorp midden op de oce aan in bakken geschept en naar Rotterdam gebracht. Zodoende kwamen er allerlei levende 'organispnen in het aquarium, wat noodzakelijk wordt geacht om het alle be woners naar de zin te ma ken. De bak is daarna bevolkt met allerhande zeevolk, zoals hondshaaien (van de Ant werpse dierentuin), Noord- zeekreeften, wijting, kabel jauw, rode poon, harder, bot, tong, zeedonderspat en ste kelroggen. Verder zijn er in het aquarium nog wat tarbot ten, zeeanemonen, strand- krabben en schollen te vin den. Het lijkt een hele lijst, maar als de bezoeker in het betreffende aquarium kijkt dan blijkt al snel dat de bak beslist niet overbevolkt is en dat iedere vis voldoende zwemruimte heeft. Wat dat laatste betreft, heeft de diergaarde veel kunnen leren van de ervaring die is opge daan b(j het inrichten en be volken van de amazonebak. Die kolossale vijver, met een inhoud van 100.000 liter wa ter, is een geschenk van de vereniging Vrienden van Blijdorp. Behalve veel water planten, zijn er schildpadden en vissen uit het Amazonege bied te vinden, zoals de arowana en de arapaima, een enorm grote vis die wel vier meter lang wordt en een ge wicht van meer dan 200 kilo gemakkelijk haalt. Op de permanente expositie zijn verder veel tot nu toe on bekende vissoorten te zien, zoals kaaimansnoeken, long vissen, vieroogvissen, nijls- noeken, kwastsnoeken, en een enorme steur. De moeite waard z(jn verdere de killy- vissen en zoetwatergepen, die in de snel stromende rivieren van Thailand en Ceylon thuishoren. Dat de dieren zich ook in Rot terdam uitstekend op hun gemak voelen, blijkt wel uit het feit dat inmiddels de der de generatie gepen opgroeit; een bijzonderheid, want Blij dorp is hierdoor de eerste die rentuin in Europa waar deze dieren met succes voor voortplanting zorgen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4