Discussie binnen PvdA over positie Van Aken Garage oorzaak lawaai en stank Vragen raadsleden over verkoop Leidse woningen Erg snelle beslissing over sport- vloer hal Motie tegen terugkeer in raad ingetrokken Subsidie voor „Oude Morseh" is onzeker Actief in vrije tijd Vluchtelingenopvang houdt niet op met bieden van onderdak WOENSDAG 21 MAART 1979 LEIDEN PvdA wil actie van het college LEIDEN - Als het allemaal op tijd lukt zal de basketbalclub P/Leiden op zondag 8 april de eerste van de kampioenwed strijden, de zogenaamde play offs, spelen op een splinter nieuwe sportvloer in de Leid se Groenoordhallen. Tevens zal die avond waarschijnlijk een nieuw electronisch sco rebord in gebruik genomen kunnen worden. De nieuwe sportvoorzieningen in de Groenoordhallen zijn moge lijk geworden door een "spoedoperatie" die de afge lopen dagen werd afgerond. Een voorstel van André de Jong werd gisteren in B en W goedgekeurd, kreeg gister avond het fiat van de com missie voor economische aangelegenheden, terwijl de leverancier vanochtend per telex de leveringsopdracht kreeg. De sportvloer, die gemakkelijk kan worden opgerold, heeft een oppervlakte van 900 vier kante meter en is behalve voor basketbal ook te gebrui ken voor andere indoorspor- ten als tennis, voetbal en mi crokorfbal. Groenoordhal-di- recteur De Jong heeft zich sterk gemaakt voor deze vloer omdat de afgelopen maanden veel belangstelling werd ge toond voor het huren van de hallen voor sportevenemen ten. Zo werd tijdens de vorstperiode onder meer een toernooi van betaalde voetbalclubs ge speeld. Directeur De Jong verwacht dat de belangstel ling van de sport eerder toe- dan zal afnemen. Zou de sportvloer snel worden aan geschaft dan was het moge lijk dat P/Leiden de drie play- off-wedstrijden in de Groenoordhallen zou kunnen spelen in plaats van de Vijf Meihal die voor dit soort eve nementen te klein gebleken is. "Spelen van de wedstrij den in de Groenoordhallen betekent een geweldig stuk promotie", aldus de Groenoordhallen-directeur, die al contacten heeft met huurders voor het spelen van indoortennis, zaalvoetbal en microkorfbal. B en W en de commissie gaven de directie gisteren toestem ming de oprolbare vloer die 76.500 gulden kost aan te schaffen. Bovendien werd een bedrag van 13.000 gulden beschikbaar gesteld voor een elektronisch scorebord. Vol gens directeur André de Jong zullen de investeringen ge zien het aantal te verwachten verhuringen rendabel zijn. Raadslid Kon ing LEIDEN - Een ongemeen felle discussie speelde zich gisteravond af in een le denvergadering van de Partij van de Arbeid naar aanleiding van de terug keer van oud-PvdA-wet- houder Van Aken in de Leidse raad. Aanleiding tot die discussie was een motie die werd ingediend waarvan de strekking was dat de terugkeer van Van Aken als zeer ongewenst werd beschouwd. Volgens de indieners van de motie zou Van Aken zich in het afgelo pen jaar sterk van de eigen PvdA- afdeling hebben vervreemd en bestaat er daarom gerechtvaar digde twijfel over zijn geschikt heid en bereidheid orn op dit moment de partij in de raad te vertegenwoordigen. De indie ners waren van mening dat Van Aken zich herhaaldelijk in ono prechte zin heeft uitgelaten over zowel de PvdA-afdeling als en kele fractieleden. Eén van de indieners van de motie, oud-PvdA-voorzitter Eikerbout, LEIDEN - De PvdA-raadsleden Koning en Duivesteijn hebben Burgemeester en Wethouders vragen gesteld, naar aanleiding van berichten in deze krant, over de op handen zijnde verkoop van complexen woningen in Leiden door het mijnwerkers-pensioen fonds. De raadsleden willen weten of Bur gemeester en Wethouders hun mening delen dat de belangen van de huurders ernstig geschaad kunnen worden omdat de be vond dat er sprake was van een vertrouwensbreuk. Hij wenste opheldering over een aantal uit spraken van Van Aken alvorens de oud-wethouder weer in de raad terug komt. Die terugkeer is aan de orde omdat het PvdA-raadslid Mentzij kan didaat is voor de vacature van coördinator bij het regionaal woonwagencentrum. De benoe ming van Mentzij is zo goed als zeker. Een gevolg is dat hij zijn raadslidmaatschap moet neer leggen en dat Van Aken, die op de eerste opvolgersplaats staat, de vacature in de raad gaat vervul len. De indieners van de motie nodig den het afdelingsbestuur uit een gesprek te hebben met Van Aken over de vermeende vertrou wensbreuk alvorens hij de open gevallen plaats in de raad zal gaan innemen. Zij wilden geen beroep doen op Van Aken, die bij de ver gadering aanwezig was, om zijn kandidatuur in te trekken. De fractie-voorzitter van de PvdA in de gemeenteraad, Peters, viel fel uit tegen de indieners van de motie en noemde de motie zeer onfatsoenlijk. Hij legde één en ander uit als een motie van wan trouwen. Peters was van mening dat de indieners bezig waren de heerder van het fonds, het AZL te Heerlen, heeft getoond bij ver koop van woningen in andere plaatsen, niet veel openheid te betrachten bij het uitzoeken van kopers. Mevrouw Koning zegt te vrezen dat de woningen in handen zullen komen van speculanten. Beide PvdA-raadsleden vragen B en W daarom er bij het AZL op aan te dringen dat geen woningen ver kocht zullen worden zonder overleg met de huurders en met de gemeente. Voorts vragen zij plaats van Van Aken, op de kan didatenlijst van de PvdA, onge daan te maken en dat dat in strijd is met de kieswet. De Pvd A-fractie-voorzitter noemde het onbehoorlijk om Van Aken het democratisch recht te ont nemen zijn plaats in de raad in te nemen. Hij memoreerde dat de PvdA-raadsfractie inmiddels een gesprek met Van Aken heeft ge had waarin deze zijn bereidheid om met de fractie samen te wer ken heeft toegezegd. "Daarmee is voor mij de kous af', aldus Pe ters. PvdA-wethouder Waal zei ge schrokken te zijn van de proce dure die door de indieners van de motie is gevolgd. Hij vond die procedure niet toelaatbaar. Ook het bestuur schaarde zich achter de kritiek die door fractie-voor zitter Peters was geuit en ver klaarden geen behoefte te heb ben aan de ingediende motie. PvdA-voorzitter Jonker meende dat er wel sprake is van een zeke re vervreemding tussen Van Aken en de partij maar dat er geen sprake is van een vertrou wensbreuk. Het bestuur was al voornemens om een gesprek met Van Aken te voeren. Men zei er evenwel niets voor te voelen om de motie uit te voeren. het college de regering van één en ander op de hoogte te stellen en met de betrokken huurders con tact op te nemen om met hen over nader te ondernemen stappen te overleggen teneinde ongewenste ontwikkelingen te voorkomen. Koning en Duivesteijn vragen ver der na te gaan in hoeverre verze kerd kan worden dat in het geval huurders niet zelf hun woning willen kopen, de woningen kun nen worden overgenomen door de Leidse Woningstichting. Van Aken Jonker ontraadde de ledenverga dering om de motie in behande ling te nemen waarop het de in dieners verstandig leek de motie in te trekken. Verwacht wordt dat Van Aken half april in de ge meenteraad zal worden be noemd. Klacht bij Raad van State Europa De afdeling Leiden van de Europese Beweging houdt vanavond een bijeenkomst in het pand Schel penkade 42. De heer M. van Dit- marsch, hoofdbestuurslid van de Europese Beweging en kandi daat voor hel Europees Parle ment namens het CDA zal een programvergelijking van de drie grootste partijen maken. Na zijn voordracht zal er een algemene ledenvergadering worden ge houden. De bijeenkomst begint om acht uur. Muziek en show Haderslev Pigegarde: dat is de naam van de Deense showband die op zaterdag 7 april zal optre den in het programma Muziek en Show '79". De band die bestaat uit 46 swingende dames presen teerden tijdens het vorig jaar ge houden Wereld Muziek Festival in Kerkrade een fraaie show. Tij dens de manifestatie Muziek en Show zal de groep een non-stop show van twintig minuten ver zorgen De groep werd in 1960 op gericht en staat onder leiding van de 18-jarige Karen Ejler Hel- singhoff. Kiemplanten De afdeling Leiden van de Konink- lijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde houdt vanavond een lezing in het Rijksherbarium aan de Schelpenkade 6. Dr. E. F. de Vogel uil Leiden zal die avond spreken over kiemplanten. De le zing wordt geïllustreerd met kleurendia 's en een korte film De bijeenkomst begint om acht uur. Kleinschalig In het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 wordt morgenavond een lezing gehou den over de filosofie van de Stich ting Memo. Memo betekent mens en milieuvriendelijk onderne men Op deze avond zal een lezing worden gehouden over klein schalig ondernemen door de heer Frank Schake en een film worden vertoond van het Amsterdamse Stadsjournaal getiteld "Bij brood alleen kan de mens niet le ven Het gaat om de strijd om het bestaan van kleine bakkers. Aanvang 8 uur, toegangsprijs Filmhuis In de cyclus Zuidamerikaansefilms die het Filmhuis van het Leids LEIDEN - „De drijfgassen stromen soms onze tuin binnen en blijven daar dan hangen. De bewoners zitten dag en nacht in schadelijke lucht. Onlangs zagen we zelfs een blauwe nevellaag in de tuin". Dit zei S. P. R. van Heek, student beheerder van het Jan de Later- hof gisteren in een zitting van de Raad van State in Den Haag. Hij en de 27 andere studenten die het hofje aan de 2e Binnenvestgracht bewonen, zeggen overlast te vin den van het garagebedrijf in de Sint Aagtenstraat 6-14. Niet alleen over stank zijn er klach ten, maar ook over het lawaai. Daarom vecht de beheerder van het hofje de hinderwetvergun ning aan, die de gemeente Leiden Vrijetijdscentrum deze maand organiseert is het morgen de beurt aan de Argentijnse film "De Ver raders" van Jorge Sanjines. In deze speelfilm wordt de loopbaan- van een perronistische vak bondsleider gevolgd. De film duurt ruim tweeëneenhalf uur en kreeg diverse festivalprijzen. De voorstelling begint om 21.15 uur en de toegangsprijs bedraagt vier gulden. Sportcafé Het Sportcafé van het Leids Vrije tijdscentrum organiseert morgen een schaaksimultaan met de be kende Nederlandse schaker, schrijver en wielrenner Tim Krabbe. Aan de wedstrijd kan door iedereen worden deelgeno men. Wel moet men zich vantevo- ren opgeven bij het Leids Vrije tijdscentrum aan de Breestraat 66. De simultaanseance begint om kwart over acht. aan het garagebedrijf heeft gege ven. De Kroon zal hier uiteinde lijk, na advies van de Raad van State, een beslissing over moeten De stank, veroorzaakt door verf- dampen, die bij het spuiten van auto's vrijkomen, lijkt te verhel pen. De schoorsteen waardoor de dampen worden afgevoerd, is nu op negen meter hoogte aange bracht, dus tussen de bebouwing. Volgens de ambtelijk adviseur van het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne moet de schoorsteen naar 14 meter hoogte worden verplaatst en ge meente-ambtenaar Kettenis bleek het op de zitting van de Raad van State gisteren daarmee eens te zijn. Als de stank en de stofdeeltjes uit de tuin van het hofje verdwijnen, is daarmee de ergste grief van de studenten opgelost. „Maar", zei beheerder Van Heek, „we zitten ook met een niet onaanzienlijke geluidshinder". Een probleem dat minder eenvoudig te verhel pen zal zijn. De herrie wordt ver oorzaakt door een aandrijfmotor van een afzuiginstallatie. Volgens de adviseur van het minis terie moet het geluidsniveau overdag op maximaal 45 deci bellen worden gebracht. Een onmogelijke zaak, zei gemeente ambtenaar Kettenis daar gisteren van. Het achtergrondgeluid van de omgeving bedraagt al 46 deci bellen. Metingen die de gemeente in 1977 bij het hofje heeft ver richt, hebben uitgewezen dat de wijzer soms naar 64 decibellen uitslaat als de afzuiginstallatie van het garagebedrijf in werking Kettenis noemde 50 decibellen als de maximaal mogelijk te stellen eis, „en dat is in woonwijken normaal". Ook garagehouder Dekker gaf aan geen mogelijkhe den te zien om het geluidsniveau verder terug te brengen. (Van onze correspondent) LEIDEN - Het is nog niet zeker of Leiden kan rekenen op financiële steun van de provincie bij de stadsvernieuwing in d'Oude Morsch (de wijk „achter" de Steenstraat). Dit ondanks het feit dat de provincie Zuid-Holland onlangs toch toestemming heeft gekregen van staatssecretaris Koning om geld aan stadsver nieuwing te besteden. Het probleem is volgens gedepu teerde Buysert (ruimtelijke or dening) dat de aanvraag van Lei den - in tegenstelling tot aanvra gen van Gouda en Zoetermeer - „weinig gedetailleerd" is. Er zijn aan het verstrekken van provin ciale subsidie voor stadsver nieuwing enkele voorwaarden verbonden; het is niet duidelijk of het Leidse verzoek daaraan voldoet. Voor dit jaar heeft de provincie ongeveer 6,5 miljoen gulden voor dé stadsvernieuwing ter beschikking. Een Panamese vrachtboot ("de Skyluck") vaart met 3000 Viet- vluchtelingen aan boord, de haven van Hong Kong bin- Een aantal havenarbeiders staat klaar om voedselpakketten i boord te brengen. Geregeld verschijnen er op ons televisiescherm hartverscheu rende beelden van in de Golf van Ton Kin en in de Zuid- chinese zee ronddobberende krakkemikkige schuiten vol Vietnamezen. De zogenoemde bootvluchtelingen, die geen toekomst meer in hun vader land zien of voor wie de grond in dit land. te heet onder de voeten is geworden. Voor grof geld hebben zij een plaatsje weten te bemachtigen op een van de nauwelijks zeewaar dige schuiten die hen naar "betere oorden" moet voeren. In september 1976 en eind 1977 zijn twee groepen van elk on geveer 60 Vietnamese vluch telingen, in hoofdzaak afkom stig uit vluchtelingenkampen, door de minister van justitie in Nederland toegelaten. Eind vorig jaar is een derde groep, bestaande uit 60 bootvluchte lingen, toegelaten. In de loop van dit jaar zullen er nog eens zo'n 300 Vietnamese vluchte lingen in ons land aankomen. Een zeer moeilijk punt is ui teraard de opvang van deze vluchtelingen. Voor de eerste opvang, die varieert van zes maanden tot een jaar, zorgt het ministerie van CRM ter wijl de sociaal-maatschap pelijke begeleiding wordt uit gevoerd door de Amsterdamse stichting Vluchtelingenwerk. Na die eerste opvang-periode probeert deze stichting defini tieve huisvesting en als het even kan werk voor de vluch telingen te vinden, wat in de praktijk bepaald niet mee valt. Met het oog op deze moeilijkhe den heeft de gemeente Zierik- zee onlangs het initiatief ge nomen om alle Nederlandse gemeenten "warm te maken" voor het vluchtelingen probleem. In een brief aan de colleges van B enW in Neder land wordt verzocht om in overleg met de gemeenteraden de mogelijkheid te onderzoe ken om per gemeente passen de huisvesting te bieden aan ongeveer vier gezinnen van de zogenaamde Vietnamese bootvluchtelingen en te be vorderen dat uit de bevolking een werkgroep zal worden ge vormd die na vestiging van de vluchtelingen voor eventuele begeleiding zorgdraagt. Volgens de heer A.G. Izeboud, gemeentesecretaris van Zie- rikzee, zijn er inmiddels al enkele honderden reacties binnengekomen. Meest sym pathiebetuigingen maar te gelijk verontschuldigingen dat aan het Zierikzeese ver zoek niet kan worden voldaan omdat de woningnood in de betreffende gemeente toch al zo groot is. Slechts enkele ge meenten hebben volgens Ize boud echt positief gereageerd. In Leiden is de brief van de ge meente Zierikzee vorige week even aan de orde gekomen in de commissie voor Algemene Bestuurlijke Aangelegenhe den. Verschillende op deze vergadering aanwezige raadsleden hebben in een eer ste reactie te kennen gegeven niet direct afwijzend tegen over het Zierikzeese initiatief te staan. Wel vonden zij dat er, alvorens te gaan praten over de opvang van Vietnamese gezinnen, voor moet worden gezorgd dat de op dit moment in Leiden verblijvende, voor namelijk Chileense vluchte lingen een wat menswaardi ger onderkomen wordt gebo den. In de afgelopen jaren heeft Lei den onderdak geboden aan een kleine 20, voor het dictato riale bewind van generaal Pinochet gevluchte Chilenen. Hun huisvesting is veelal ech ter alles behalve comfortabel te noemen. Toos Fallaux houdt zich als vrijwilligster bezig met de begeleiding van een aantal van hen en als geen ander kent zij de grote problemen die er aan de na zorg van vluchtelingen zijn verbonden. "In de eerste maanden valt het allemaal wel mee maar na verloop van tijd beginnen de problemen te komen. Proble men met de definitieve huis vesting, het zoeken naar werk en het groeiende gevoel van heimwee naar achtergebleven familieleden. Vooral de men sen die in kampen hebben ge zeten krijgen bovendien na verloop van tijd dikwijls met bepaalde syndromen te kam pen", aldus Toos Fallaux. Mensen van het ministerie en leden van de gemeenteraad laten na verloop van tijd vol gens haar nooit meer iets van zich horen. Zij zegt: "Er is nooit eens iemand die komt vragen van "Meid, hoe gaat het nou?" Het is helemaal geen probleem om de mensen bin nen te halen maar de nazorg... Slechts weinigen beseffen hoeveel problemen daaraan zijn verbonden. Het is na tuurlijk best aardig om zo veel mogelijk Vietnamese vluch telingen op te pikken maar dan moet men zich er wel van bewust zijn dat het niet op houdt met deze mensen ergens onderdak te bieden".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3