„Brede brug naar Zwanburgerpolder en Koudenhoorn" jmcfffK „Koop vorige week al rond" Jeugd plant massaal bomen in de regio weidse agenda PvdA wil geen nieuwe verdeling van woningen PAGINA 2 STAD EN RAND WOENSDAG 21 MAART 1979 Land en Tuinbouwbond komt met nieuw plan WARMOND - Het eiland Koudenhoorn en de Zwanbur gerpolder moeten met een brede, voor auto's toegankelij ke brug ontsloten worden om zodoende een moderne agrarische bedrijfsvoering mogelijk te maken. Dat is het standpunt van de Land- veehouders extra geld en tijd. en Tuinbouwbond (LTB) die na- Naast traktoren en wagens moe mens negen betrokken veehou- ten zij ook investeren in pramen ders een nieuw plan aan de War- mondse gemeenteraad heeft ge presenteerd. Van de veertig veehouders, die Warmond telt, hebben er negen hun bedrijfsgrond in de Zwan burgerpolder. In de afgelopen maanden hebben deze veehou ders overeenstemming bereikt over een onderlinge kavelruil. Dooreen vrijwillige kavelruil (die veel minder ingrijpend is dan een door de landinrichtingsdienst begeleide ruilverkaveling die onder andere gepaard gaat met het graven van nieuwe sloten) is een verbetering mogelijk van de bedrijfsvoering. Maar volgens de LTB wordt deze kavelruil pas ef fectief als de Zwanburgerpolder via een brede brug voor de boe ren bereikbaar is. Boot Tot nu toe moeten de Warmondse veehouders hun weilanden met een boot bereiken. "Al tien jaar geleden werd daarover in een toelichting op het bestemmings plan gezegd dat dit een bedrijfs voering is die in de huidige tijd niet meer aanvaardbaar kan wor den geacht", aldus de woord voerder van de LTB, de heer Bo nekamp. Met name het transport van hooi, mest, melk en krachtvoer kost de roeiboten. Net als elders Nederland kampen de War mondse veehouders met problemen omtrent de afvoer van „Polder en eiland bereikbaar maken voor autoverkeer melk. De melkbus verdwijnt van het platteland en moet plaats maken voor grote melktankwa gens. Ook de aanvoer van vee voer en kunstmest in zakken zal snel tot de verleden tijd behoren. Steeds meer fabrikanten gaan gebruik maken van zogenaamde bulk wagens voor het vervoer van deze produkten. Profiteren "Binnen enkele jaren zal er geen le verancier of afnemer meer te vin den zijn die nog op de huidige manier deze materialen wil aan- of afvoeren", zo zegt Bonekamp. Niet alleen de veehouders profi teren van een bredere brug naar Koudenhoorn, ook het onder houdspersoneel en recreanten zijn volgens de LTB beter af met een brede brug. Brandweer en ambulance kunnen het eiland snel bereiken en bij het "intensieve onderhoud van de natuur" kan gebruik worden ge maakt van traktoren en maaima- chines. De LTB noemt nog meer voordelen. Bij ontsluiting van de Zwanburgerpolder "wqrdt het voor de veehouders, die nu nog hun boerderij midden in het dorp hebben staan, bedrijfsecono misch verantwoord om in de pol der een boerderij te bouwen". Daarmee zou een eind komen aan de stank- en geluidsoverlast die de bedrijven in de dorpskern veroorzaken. En bovendien "be houdt de Zwanburgerpolder haar grootste natuurlijke waarde als de boeren het blijven bewerken zoals ze het al tientallen jaren doen", aldus Bonekamp. Hij is van mening dat het War mondse gemeentebestuur niet langer om de argumenten van de veehouders heen kan. "Tot nu toe hebben boerenbelangen steeds moeten wijken voor andere be langen". Dat de gemeenteraad zich inmiddels heeft uitgespro ken voor een voetgangersbrug, ziet Bonekamp niet als een probleem. Hij is van mening dat de feiten die de LTB heeft aange dragen, belangrijk genoeg zijn om de oeververbinding met Koudenhoorn opnieuw in dis cussie te brengen. Het valt te be zien of de gemeenteraad na ja renlang touwtrekken daartoe be reid is. Woensdag REGIO LEIDEN - Vandaag was het in geheel Nederland weer natio nale boomplan tdagIn totaal de den bijna 115.000 kinderen mee aan dit jaarlijks terugkerende evenement. Ook rondom Leiden hadden tal van gemeenten zich ingeschreven voor de boomplantdagLeiden en Lei derdorp hebben het programma van vandaag echter een week moeten opschuiven in verband met de slechte gesteldheid van de beplant ingsg rond. Op de foto is het terrein v.d. Woude straat in Warmond te zien. Hier verzorgden leerlingen van. de R.K. basisschool „De Leerhoeve" de aanplanting. Ook in Wasse naar Zoeterwoude en Benthuizen werd massaal geplant door de jeugd. Nieuwe Rijn 20 A, vrouwencafé, 21 uur. Troef, Noordeinde 2 A, Meidengroep, 20 uur; sport, 18.30 uur. Vrijetijdscentrum, tekenen en schilde ren, saxofoon, gitaar, jazzballet, etsen, zelf kleren maken, aardewerken, volksdansen, 20 uur. Leidse Schouwburg, Nationale Ballet "In het voetspoor van de dans", 20.15 Stadhuis, verkeerscie., 15.30 uur; ge meenteraad, 19.30 uur. Rudolf Steinerschool, C. Franckstraat, cursus vormtekenen, 20.15 uur. Rijksherbarium, lezing over kiemplan- ten, 20 uur. Terrein v.d. Woudestraat, bloomplant- dag, 9.30 uur; sportveld Overbos, boomplantdag, 11 uur. Adelbertcollege, Wassenaar, boom plantdag, 9.30 uur. Gemeentehuis Voorschoten, hoorzitting over vestiging woonwagenkamp, 20 Gemeentenhuis Leiderdorp, cie. C.A.I., 20 uur. Molenpad, Zoeterwoude, boomplant- Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechtskun dige dienst leden van het CNV Leiden, 19.30-20.30 uur. Gebouw Irene, Hoofdstraat 82, Leider dorp, bijeenkomst werklozen, do. van 14-16 uur, tel. 146586. Donderdag Klaverjassen De aktiviteitencommissie van de Eendenkooi uit Zoeterwoude organiseert vanavond een kla- verjasavond. Tegen betaling van 2,50 (65+ twee gulden) kan iedereen meedingen naar een van de mooie prijzen. Spreekbeurt Onder organisatie van de Wasse- naarse Vrouwen Raad zal mor genavond de journaliste An So- lomonson in het NPB-gebouw aan de Lange Kerkdam in Was senaar een spreekbeurt hoüden. Zij zal het onderwerp "De toe komst van de Europese gemeen schap" behandelen. Aanvang van de avond is om 20.00 uur. Ledenvergadering Gemeente Oegstgeest gepasseerd (Vervolg van pagina 1) OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest hoorde vorige week vrijdag van de verkoop van de 158 woningen in het Floraplan. De gemeente had echter al in een veel eerder stadium de make laar die de belangen van de AZL behartigt (Makelaardij Hopman in Oegstgeest) laten weten de woningen te willen kopen als het zover was. Dit zegt de heer G. Noordhoek, chef algemene za ken van de gemeente Oegst geest. Telegrafisch meldde de gemeente zich vrijdag alsnog als aspirant- koper. De directie van het AZL liet echter weten dat de koop al rond was, behoudens de goed keuring door de bestuurscom- Brandstichter en dieven opgespoord WASSENAAR - De Wassenaarse politie heeft de afgelopen dagen drie inwoners uit deze gemeen ten gearresteerd die zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal. Eén van de drie, de 26-jarige A.M.P. heeft zelfs bekend brand te hebben gesticht in het pand Rijksstraatweg 705 waarin een sigarenwinkel annex postkan toor gevestigd was. Het gebouw brandde af. alleen de poststuk ken bleven bewaard omdat ze in een brandvrije kluis lagen. De politie kwam op het spoor van de drie toen men maandagoch tend in een niet afgesloten auto die op de Rijksstraatweg stond zilverwerk aantrof. Dit was af komstig van een diefstal. De auto werd naar het politiebureau ge bracht. De politie werd later door mensen gebeld die doorgaven dat iemand was komen vragen waar zijn auto gebleven was. Aan de hand van het signalement kon de 26-jarige Wassenaarder A.M.P. een uur later worden aangehou den in een andere auto waarin eveneens gestolen zilverwerk werd aangetroffen. Via hem kwam de politie nog op het spoor van de 24-jarige Wasse naarder A.J.N, en A.M.K.P.v. B. (20) eveneens uit Wassenaar. Al len hadden zich schuldig ge maakt aan het ontvreemden van onder andere zilverwerk, geld en een kleuren-tv. A.M.P. bekende later nog dat hij met terpentine brand heeft ge stoken in het pand Rijksweg 705 na eerst sigaretten en geld gesto len te hebben. Standpunt Burgemeester Van Eysinga Oegstgeest verklaarde dat tijdens de bewuste vergadering ook het standpunt van de gemeente, zo was hem bevestigd door de direc tie van de AZL aan de orde zou komen. Frans Leemans, dis trictsbestuurder van de Indus triebond NW en lid van de commissie, verklaarde gisteren echter dat in het geheel niet over de verkoop van de woningen in Oegstgeest is gesproken, maar alleen over de publiciteit in de laatste weken over de AZL en het AMF. Van Eysinga kreeg op zijn vraag aan wie de woningen waren ver kocht geen antwoord. De AZL vertelde hem alleen dat het niet ging om een institutionele beleg ger. De gemeente wilde de wo ningen zelf kopen om de belan gen van de huurders veilig te stellen. Van enkele burgers heeft zij inmiddels gehoord dat de wo ningen al zijn aangeboden voor een prijs van 200.000 gulden. De woningen dateren van eind jaren vijftig, begin jaren zestig. Niet aan gemeente De directie van de AZL deelde gis teren mee dat aan gemeente of woningcoöperaties geen wo ningcomplexen worden aange boden. omdat in de praktijk meerdere malen is gebleken dat voor dergelijke transacties geen financiële basis is te vinden. De gemeenten zouden een netto huuropbrengst hebben van circa 4 procent, terwijl de kosten, zoals de rente voor de aan te kopen complexen, veel hoger liggen. Op verzoek van de koper van de woningen in Oegstgeest wordt diens naam niet bekend gemaakt. Ook wil de directie van de AZL niet zeggen hoeveel de koopprijs bedraagt. Of er in de koopover eenkomst anti-speculatiebedin- gen zijn opgenomen wil de direc tie eveneens niet zeggen. Pop in Mallegat KATWIJK - De Groningse pop groep "Plant" treedt a.s. zaterdag op in het Katwijkse Mallegat. De groep speelt een „eigen soort mu ziek", een mengsel van funk, rock, country, blues en reggea. De groep, die tussen 20 en 24 uur in 't Gat speelt, heeft onlangs de plaats "Lifelong Guarante" uit gebracht. "Planteij Laan (gitaar en zang), Rudi Lentzr (gitaar en zang), drummer Eddie Korma, bassist Gerrit van Veen en Ruud Banus (toetsen). 20.00 uur de jaarlijkse algemene vergadering in het Deylercen- trum in Wassenaar. Naast het huishoudelijke gedeelte zuller er ook nadere mededelingen wor den gedaan over de plannen van de gemeente om het Deylercen- trum op te knappen. Yoga Op uitnodiging van de volksuni versiteit K&O-Leiderdorp komt de bekende yoga-leraar Hans Wesseling vrijdag in het gebouw "Zijlkwartier" in Leiderdorp pra ten over verscheidene facetten van yoga. Meer inlichtingen b(j mevrouw Gerritzen-Liesker, tel. 894746. Contactavond Op de contactavond van de vereni ging van aquariumliefhebbers "Het Zeepaardje" uit Wassenaar zal de heer Van 't Hooft een lezing met dia's houden onder de titel "Onbekend maakt onbemind". De lezing heeft planten en vissen tot onderwerp, die men weinig in aquaria ziet. Belangstellenden zijn om 20.00 uur welkom in de zaal achter de Zijllaankerk in Apotheken Wassenaar. Nieuwe Rijn 20 A, werkgroep homofilie, open café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19-21.30 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vr. van 14-16 uur, tel. 130983. Vrijetijdscentrum, sportcafé, Go-club, aardewerken, 20 uur. Volkshuis, "Femke", ontmoetingscen trum voor vrouwen, 9.30-12.30 uur. Leidse Schouwburg, Theaterunie met "Nachtrit" van J. Bemlef, 20.15 uur. LAK-Theater, M M Compagny met "Pussyfooting", 21 uur. Stadhuis, cie. ruimtelijke ordening, 19.30 uur; cie. maatschappelijke aan- eengelegenhefen, 20 uur; cie. onder wijs 20 uur. Gesprekscentrum, lezing over klein schaligheid, 20 uur. Restaurant Groenoordhal, inschrijving s gehoorzaamheid voor honden, 20 i Vrijetijdscentrum, schaaksimultaan Tim Krabbé, 20.15 uur. Waardstraat 35, gespreksgroep Leidse werkgroep homofiüe, 20 uur. Gemeentehuis, achter SL Lidwina, Warmond, algemene beschouwingen, 15 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. beleids planning en financiën, 20 uur. Vogelweide, Leiderdorp, schoolraad, 20 Stichting Bureau voor Maatschappelijk Werk, Oude Rijn 44 c, spreekuur dag. van 14-15 uur, do. ook van 19-20 uur. Expositie "SP-*;- w- 'v i. <-* Wm% WASSENAAR-Lente 1979! Een plaatje uit het Wassenaarse Dierenpark waar de dieren zich nu ook koesteren in de eerste zonnestraaltjes die een goed begin van de lente inluidden. Een foto ook met een lentebode, een jong zebraatje dat aan het eind van een de strengste winters van deze eeuw voor het eerst de ogen opende. Nog begeleidt doorzijn moeder beweegt het pasgeboren diertje zich wat onwennig en schuw. Een groeiproces naar een (hopelijk) zonnige toekomst. Voor wijk Buitenhof-oost Leiderdorp LEIDERDORP - De toekomstige woningverdeling in de nog te bouwen wijk Buitenhof-oost moet volgens de leden van de PvdA-afdeling Leiderdorp ge handhaafd blijven en niet wor den veranderd. Dit was de alge mene mening tijdens de gister avond gehouden ledenvergade ring van de PvdA. Deze reactie komt als antwoord op mogelijke plannen van burge meester en wethouders. Met een eventuele verandering van de woningindeling willen B en W van Leiderdorp trachten de slechte financiële situatie van de gemeente te verbeteren. De nog onbebouwde grond in Buiten hof-oost moet in elk geval zozeer mogelijk geld opbrengen, zo luidt de mening van het college. Een van de middelen daartoe heeft de WD inmiddels al op tafel ge legd: meer vrije sectorwoningen (herenhuizen) bouwen en minder woningen realiseren waar geld van de overheid bij moet om ze goedkoop te houden. Dit zijn de zogenaamde woningwetwonin gen. Ook een gedeelte van de premie-huur-en koopwoningen zou volgens het WD-voorstel kunnen vervallen ten bate van de herenhuizen. De grondprijs die voor een heren huis kan worden gevraagd ligt aanmerkelijk hoger dan bijvoor beeld een goedkope woningwet woning. Wanneer er meer van de ze vrije sectorwoningen worden gebouwd dan zullen de opbreng sten groter zijn. Uit de opbreng sten zouden allerlei toch al nood- zakelijek voorzieningen in de nieuwe wijk kunnen worden be kostigd, aldus de strekking van het WD-voorstel. Enkele leden van de Leiderdorpse PvdA hebben echter uitgerekend dat de meeropbrengst door een nieuwe indeling met meer vrije sectorwoningen minimaal is. De ledenvergadering van gister avond uitte tevens grote bezwa ren tegen een eventuele vermin dering van het aantal goedkope woningen. Deze vermindering in de sociale woningbouw is nood zakelijk om een uitbreiding van Het Pvd A-raad slid Frans Leijnse vond evenals zijn partijgenoten dat er niet getornd mag worden aan de woningverdeling die de gemeenteraad indertijd had vastgesteld. "Een andere inde ling levert vrijwel geen meerop brengsten op. Dus de centen kwestie speelt geen rol. Maar er speelt een ander argument. Het "gat in de markt" - de grote vraag en een te klein aanbod van goed kopere vrije sectorwoningen - komt dan om de hoek kijken. Nou, die grote behoefte leeft net zo voor de goedkope woning wetwoningen. Daarom mag je niet aan die groep komen", constateerde Leijnse die als enige oplossing de verho ging van de huidige grondprijzen kon aan dragen. "Hoe hoog die moet worden moeten we nog uit reken. Dat hangt af van de uitein delijke woningverdeling voor Buitenhof-oost", meende Leijn se die wacht op uitspraken van de commissies financiën, ruimtelij ke ordening en openbare werken. Aan de Molenlaan 3 te voorschoten wordt vrijdagavond om 20.30 uuur een tentoonstelling ge opend van Yvonne Kracht en Jurriaan Schrofer. De expositie is open vrijdag 23 en 30 maart, za terdag 24 en 31 maart, zondag 25 maart en 1 april van 11 tot 17 uur. Buitenlandse werknemers uit Waddinxveen naar woonoord in Leiderdorp LEIDERDORP - In het woonoord voor buitenlandse werknemers de Beukenschans in Leiderdorp gaan 36 buitenlanders wonen die werkzaam zijn bij de Nederland se Kabel Fabriek in Waddinx veen. Eind februari stonden nog 48 kamers van het nieuwe woon complex in Leiderdorp leeg. 41 kamers waren toen bewoond. Wethouder mevrouw Gehner van de gemeente Leiderdorp deelde gisteravond tijdens de vergade ring van de commissie maat schappelijk welzijn mee dat zijn overeenstemming heeft bereikt met de fabriek uit Waddinxveen over het verblijf van buitenland se werknemers uit dit bedrijf in de Beukenschans. In de overeenkomst is duidelijk ge steld dat de verhuur van de wo ningen echter maar tijdelijk kan zijn. Dit wordt door de Neder landse Kabel Fabriek dan ook gegarandeerd. Bovendien zal het gemeentebestuur van Waddinx veen zich garant stellen voor an dere huisvesting, als de gemeente Leiderdorp de woningen zelf no dig heeft. De eerste werknemers van de Kabel Fabriek zullen bin nenkort de woningen betrekken. De commissieleden brachten ver der nog een positief advies uit over het verlenen van subsidie aan de Stichting Buitenlandse Werknemers "Rijn en Lek" uit Gouda voor een gedeelte van hun kosten. Hieraan werd wel de voorwaarde verbonden dat de Stichting wat meer duidelijkheid zal moeten geven over een aantal vragen. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt van 16 tot 23 maart, waargenomen door Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 071-123553; Apotheek van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Lei derdorp, tel 071-890000. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitslui tend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444, ge"bruik maken. Wijkverpleging Leiden - Inlerkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604; tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur maandag t/m donderdag van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. R. Koster, Helmstraat 43, Noord wij kerhout, tel. 02523-3137. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave Leidsch Dagblad B.V. hoofdredacteur Han Mulder, hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. Indien gesprek 071-210221. Redactie randgemeenten: Tel: 071-144941 toestel 219. Privé: Dink Binnendijk, Gal gewater 2, Leiden, 071-146618. Charles Lennartz, Maredijk 33A, Leiden. Tel. 071-133202. Correspondenten: Leiderdorp: Roel Zaadnoor- dijk. Tel. 071-121481. Oegstgeest: Hans Sonders 071-155854. Voorschoten: Joop Peeters 071-769935. Warmond: Jan Bonjer 01711-10390. Wassenaar: Piet Zonneveld 01751-13387. Zoeterwoude: Rob Jansen 01715-1021. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post60,90 Jaarabonnement160,70 Jaarabonnement per post232,10 Losse nummers0,60 Abonnementsgelden bij v< uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2