We zijn nog van dezelfde wel kerk 99 Straver slaapt na 6 april weer rustig jifsluiten verlegt probleem mmu Boomkweker Van Gelderen benoemd tot ridder PvdA-bestuur Woubrugge tikt eigen raadslid op vingers over abortus standpunt Leidse topmensen naar Zuid-Afrik a is bijdrage apartheid WOENSDAG 21 MAART 1979 Noordwijkse restauranthouder in conflict met buren: NOORDWIJK - „Als ik dergelijke buren hou, sluit ik het bedrijf. Ik zie er geen brood meer in om er nog eens f25.000 tegenaan te gooi en". Krachtige taal van de Noordwijkse restauranthouder De Boer, die een hotel-restaurant in de Hoofd straat (43) drijft en gisteren bij de Raad van State in Den Haag een conflict moest uitvechten met zijn buren. Dat zijn mevrouw N. Baalbergen en haar broer, F. H. Baalbergen, „we wonen er al 70 jaar". De buren zeggen last te hebben van het restaurant: lawaai en stank. Daarom willen ze dat de hinder wetvergunning die de gemeente Noordwijk aan De Boer heeft ge geven, aan strengere voorwaar den wordt gebonden. En dat op de naleving daarvan wordt toege zien. „Want in mijnheer De Boer hebben we geen enkel vertrou wen", zei mevrouw Baalber gen. Het botert duidelijk niet in dit ge deelte van de Noordwijkse Hoofdstraat. Er loopt ook nog een geschil over een recht op over pad. „Al 100 jaar hebben we recht op die doorgang, maar mijnheer De Boer heeft hem ingepikt en er een keuken van gemaakt", sprak mevrouw Baalbergen. Restauranthouder De Boer vond de klachten van zijn buren schro melijk overdreven. „Nimmer heb ik met buren zoveel last gehad als in Noordwijk. En we zijn nog wel van dezelfde kerk, helaas". Toch heeft de ambtelijk adviseur van het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne de klachten gegrond gevonden, ge zien de aanbevelingen die hij heeft gedaan. Een luchtaan- voerkanaal uit de keuken, dat nu op anderhalve meter van het bal kon van mevrouw Baalbergen is verwijderd, zal op negen meter hoogte moeten worden aange bracht. In de oostgevel van het restaurant of in de zuidelijke toe gangsdeur moeten enkele venti- laties worden aangebracht. Eén van de afzuigsystemen moet om- kast worden. Alle apparatuur in de keuken moet geisoleerd wor den opgesteld. Aldus de adviseur van het ministerie en woord voerders van de gemeente - die eerder de hinderwetvergunning heeft verleend - verklaarden het grotendeels met hem eens te zijn. De Boer toonde zich bereid een aantal maatregelen te treffen, maar niet alle, die door de ambte lijk adviseur zijn voorgesteld. „Dat kost me f25.000". Hoe hij aan dat bedrag komt? „Ik ben za kenman genoeg om dat met een natte vinger te bekijken", zei de restauranthouder. „Finito" Hij bleef dreigen met de mogelijke sluiting van zijn bedrijf, waar 's zomers 30 tot 50 mensen werken. „Ik ben een welgestelde zaken man, ik heb in andere bedrijven nog 1700 mensen werken. Maar dan moeten ze in Noordwijk maar afvloeien. Als ik al die voor zieningen moet aanbrengen dan zeg ik perl juli: „C'est finito". Het restaurant van De Boer in de Hoofdstraat te Noordwijk: Finitoper 1 juli WOUBRUGGE/HOOGMADE - De PvdA in Woubrugge en Hoog- made heeft het raadslid Leen Vos op de vingers getikt over diens in de gemeenteraad gedane uit spraken inzake abortus. Het af delingsbestuur laat in een pers bericht weten dat de uitspraken van Vos niet in overeenstemming zijn met het standpunt van zowel de plaatselijke afdeling als van de landelijke PvdA. "De door Leen Vos in de raadsvergadering van 22 februari j.l. gedane uitspraken komen uitsluitend voor diens persoonlijke verantwoording", aldus het afdelingsbestuur dat bovendien van mening is (even als B en W van Woubrugge) dat het abortusvraagstuk geen ge meentelijke aangelegenheid is en behoort te zijn. Zoals bekend heeft raadslid Vos juist hardnekkige pogingen on dernomen zaken als abortus in de gemeenteraad bespreekbaar te maken. Daarbij bleek hij zich in principe tegen abortus te keren en zich voor alles op het voorko men van zwangerschapsonder breking te richten. In dat kader stelde Vos zelfs een eenmalige subsidie voor het comité "Redt het ongeboren kind" voor. Dit voorstel zal eind deze maand in de gemeenteraad worden be sproken. Intussen heeft een gesprek plaats gevonden tussen het raadslid en het partij-afdelingsbestuur, waarin Vos duidelijk te verstaan is gegeven dat het bestuur van dergelijk solistisch werk niet is gediend. Het meest verbolgen is het bestuur wel over het feit dat de kwestie niet van te voren met het partijbestuur is overlegd. Af gesproken is nu dat dit in de toe komst niet weer zal voorkomen. BOSKOOP - De 73-jarige D. van Gelderen is gisteravond be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De bijbehorende versierselen werden Van Gelde ren opgespeld door burgemees ter J. H. Reinders. Van Gelderen kreeg de onderscheiding in ver band met zijn afscheid als be stuurslid van het Scheidsgerecht voor de Boomkwekerij, werk dat hij veertig jaar vervulde. De Boskoopse boomkweker had nog tal van andere functies. Zo was hij 28 jaar bestuurslid, waar van 12 jaar voorzitter, van de ver eniging Boom- en Plantenbeurs. Hij vertegenwoordigde dat be stuur in tal van instanties. Zo had hij zitting in de commissie voor de cao-onderhadelingen, de prij- zencommissies. Plant Propagan da Holland, het Produktschap, het Landbouwschap en de Hol landse Maatschappij van Land bouw. Daarnaast was Van Gelde ren veertig jaar bestuurslid van de ijsclub en enkele jaren voorzit ter van de Vrijzinnig Protestantse Geloofsgemeenschap. In zijn beroep genoot Van Gelderen vooral bekendheid als kweker van rododendrons. Zijn beroep en zijn vele functies in de boom kwekerij wist hij te combineren met enkele hobby's. Zo produ ceerde hij films en schreef enkele boeken. LEIDEN - „Het apartheidssys teem kan nooit samengaan met gezondheidszorg voor allen in Zuid-Afrika. De drie topfunctio narissen, prof. dr. A. R. Bakker, als computerdeskundige ver bonden aan het Academisch Zie kenhuis Leiden, dr. A. van der Werff, hoofd van de stafafdeling beleidsontwikkeling van het mi nisterie van volksgezondheid en milieuhygiëne, en dr. M. J. Hart- gerink, directeur van het in Lei den gevestigde TNO-instituut voor preventieve gezondheids zorg zullen met hun bijdrage aan het IFIP-congres te Kaapstad een bijdrage leveren aan de apart heid, niet aan de gezondheids zorg". Dat was de stelling die de boycot Outspanactie gisteravond verde digde tijdens een bijeenkomst in Leiden naar aanleiding van de plannen van Bakker, Van der Werff en Hartgerink om deel te nemen aan een conferentie over computersystemen voor zieken huizen die van 2 tot 6 april in Kaapstad wordt gehouden. Patrick Mbatha, een Zuidafri kaans medicus, belichtte de si tuatie in de gezondheidszorg in Zuid-Afrika van dit moment en gaf voorbeelden van het gebruik dat door overheidsinstanties van computers wordt gemaakt om het apartheidssysteem te hand haven. Hij kwam tot de conclusie dat de computersystemen moe ten worden geweerd, zeker zo lang zelfs de meest elementaire gezondheidszorg voor de zwarte bevolking van Zuid-Afrika ont breekt en er jaarlijks vele kinde ren sterven aan ziekten als ma zelen en kinkhoest, terwijl dat aantal nog steeds groeit. Henk Goeman, computerdes kundige bij de Leidse universi teit, ging in op het computersys teem zoals dat bij het Acade misch Ziekenhuis in Leiden ge bruikt wordt. Hij stelde dat een dergelijk systeem altijd ten goede komt aan grote organisaties, cen traliserend werkt en de status quo bevestigt en versterkt. Hij zei dat er geen garanties zijn tegen inbreken in het systeem door on bevoegden. De mogelijkheid van inbreken is ingebouwd in ver band met spoedgevallen. De be voegdheid daartoe kan aan en kele personen worden gegeven, maar wie achter hun registratie nummer en het wachtwoord komt kan die bevoegdheid zon der meer overnemen. Ria Beckers, fractievoorzitster van de PPR in de Tweede Kamer: „Bovendien is er de mogelijkheid tot het koppelen van verschillen de computers. Het is levensge vaarlijk vooral in handen van een overheid die kwaad wil en erop uit is om de apartheid te handha ven. Alle contacten met landen met een dergelijk regime legimi- teren dat regime op zijn minst. Maar hier gaat het vooral om het overbrengen van informatie en om het versterken van het regi- Sassenheims burgemeester over Leidse Vaart SASSENHEIM - Burgemeester Kret van Sassenheim meent dat het afsluiten van de Leid se Vaart voor auto's alleen maar tot gevolg zal hebben dat het probleem naar een andere plaats wordt verlegd. Hij verkondigde deze mening gisteravond in de gemeente raad, nadat de actiegroep „Scholen Houtkwartier" had verkondigd dat het gedeelte van de Leidse Vaart tussen de Warmonder Tol en de Post- brug dicht moet voor alle ge motoriseerd verkeer op meer dan twee wielen. De actie groep ziet anders teveel geva ren voor de leerlingen van scholen uit het Houtkwartier in Leiden die dagelijks van deze weg gebruik maken. Kret: „Wat gebeurt er wanneer we de weg geheel afsluiten? Dan zoekt het verkeer naar andere kanalen. Moeten we alles bijvoorbeeld door War mond laten lopen," merkte hij op. Kret meende dat ook de provin cie weinig ervaring had met dit soort gevallen. Toch vond hij dat Sassenheim met de andere betrokken dorpen (Warmond en Oegstgeest) en samen met Gedeputeerde Staten (dagelijks bestuur van de provincie) door moeten gaan met de proefperiode zo- De Leidse Vaart (ook wel Haarlemmerlrekvaartweg genoemd) houdt ook in Sassenheim de gemoederen bezig periode van als die nu geldt. Als zij is afge sloten moet er pas een defini tief oordeel worden geveld, aldus Kret. In een brief aan de gemeente Sassenheim had de actie groep de raad gevraagd haar te steunen. Al eerder werd een beroep gedaan op Gede puteerde Staten om het weg gedeelte op bepaalde tijden af te sluiten voor motorvoertui gen. Een maatregel die thans loopt voor i twee jaar. Progessief Sassenheim zei de actiegroep te steunen. Me vrouw Van der Brugge stelde voor het bedoelde gedeelte van de Leidse Vaart op proef eens af te sluiten voor alle mo torvoertuigen. „Wordt er de laatste tijd weinig zorg aan dit probleem besteed omdat er toevallig weinig ongelukken zijn gebeurd?", vroeg zij zich af. HAZERSWOUDE - Jac ques Straver, voorzitter van de Hazerswoudse voetbalvereniging Ber- nardus, zal na 6 april wel licht weer eens rustig kunnen slapen. Op die da tum begint namelijk de ac tie "Bernardus bouwt". Straver: "Ik lig nachten wakker nu die zesde april met rasse schreden nadert. Mag dat, nadat ik jaren lang alleen maar heb kun nen dromen van de start van zo'n actie Zes april is de eerste belangrijke datum in de aanloop naar augus tus 1980. Dan verhuist Bernardus namelijk van de Hazerswoudse buurtschap de Groenendijk naai de wijk Rhynenburch. Een ver huizing van twee niet aan de ei sen voldoende terreinen naar een gloednieuwe accommodatie met twee échte speelvelden, een ver licht oefenterrein, zeven kleed kamers en een clubhuis. Hoe al dat flonkerende nieuws eruit zal komen te zien zal op 6 april wor den duidelijk gemaakt tijdens een nogal groots opgezette in formatie-avond in het ontmoe tingscentrum "Het Anker". Bestuur, bouwcommissie en het comité, dat diverse acties op touw gaat zetten om de benodig de zevenhonderdduizend gulden in te zamelen zullen tijdens die- avond uitvoerig uit de doeken doen, wat er de komende maan den staat te gebeuren. Straver zit te popelen. "Naar deze avond heb ik jaaaaaren zitten uitkijken. We praten immers al zo lang over een nieuwe accommodatie. Nu blijft het niet meer bij praten alleen, maar gaan we bouwen. Kun je je voorstellen hoe gelukkig ik eind december was Eind december joeg namelijk de Hazerswoudse gemeenteraad de kogel door de kerk. De gemeen tebestuurders trokKen toen ze venhonderdduizend gulden uit voor de aanleg van de twee speel velden en het oefenterrein. Bo- endien is er bij de terreinen vol doende ruimte vrijgehouden om de aanleg van een derde veld mo gelijk te maken. Dat terrein zou dan ook' door de schooljeugd kunnen worden gebruikt. Óm dc onderhoudskosten in de toe komst te beperken zullen de vel den worden voorzien van een au tomatische beregeningsinstalla- tie. 3crnardus zal de bouw van de op stallen voorz'n rekening nemen. De kosten van die bebouwing, met elkaar 722 vierkante meter, worden geschat op een kleine ze venhonderdduizend gulden. Een bedrag dat volgens voorzitter Straver een eind naar beneden te brengen /al zijn. "We verwach ten. dat veel leden zich dusdanig bij de bouw zullen inzetten, dat we duizenden guldens kunnen verdienen. En ik heb er het volste vertrouwen in, dat het gaat ge beuren, want er lopen jongens rond in dc club, die al jaren heb ben gezegd, dat ze een bepaalde klus voor hun rekening willen De besprekingen met verscheidene Besprekingen instanties, ondermeer met de gemeente en het instituut Stad en Landschap over de uiteindelijke vormgeving van het gebouw zijn nog gaande. Zeker is echter, dat de zeven kleedkamers (met inbe grip van de douches elk 26 vier kante meter), de vergaderzaal tjes, EHBO-ruimte, bergplaatsen en kantine (vierhonderd vierkan te meter), snel de kleine bchui- znig waarin Bernardus sinds de oprichting in 1947 is gevestigd zullen doen vergeten. Straver over de huidige behuizing: "We hebben het er best gezellig gehad, maar we konden er niet uit dc voeten. Het ergste vonden we het echter, dat onze tegenstanders maar steeds op die slechte velden van ons moesten spelen". Het gesprek komt weer terug op geld voor de nieuwbouw. Ber nardus hoopt het benodigde be drag bijtijds bijeen te hebben. Straver: "We zijn natuurlijk op alle mogelijke manieren bezig om zaken gefinancierd te krijgen. Vanzelfsprekend hopen we op een bijdrage uit de toto-pot. Bo vendien hebben we het actieco mité "Bernardus bouwt". Van dit laatste comité is Straver zelf de voorzitter. In het comité zitten dan verder nog de bestuursleden Leo Borst en Cor Slikkerveer en vier mensen die de wijken van de gemeente Hazerswoude verte genwoordigen. Het comité gaal alle acties om aan geld te komen begeleiden en op elkaar afstem men. Veertig mensen hebben zich al aangemeld om voor van alles en nog wat in het geweer te komen. Tijdens de informatie-avond op 6 april kan iedereen komen kennis nemen van de plannen van Ber nardus. Het wordt een avond met veel amusement, belooft Straver. Drie dagen later, op 9 april, begint de eerste serieuze actie. Dan be gint Bernardus namelijk met de verkoop van obligaties, die goed moeten zijn voor alles bijeen een halve ton.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23