EBBC kan in Joegoslavië voor unieke prestatie zorgen Ajax: veel moeite met Fortuna SC Breuk tussen Neeskens en Barcelona lijkt definitief In EC-finale tegen Cantu Dekker: 85 duels per jaar WOENSDAG 21 MAART 1979 SPORT PAGINA 17 BARCELONA (GPD) - Het heeft er alle schijn van dat Johan Neeskens binnenkort afscheid zal gaan nemen van het Spaanse CF de Barcelona. Het management van de Spaanse topploeg is welis waar bereid de Nederlandse middenvelder een aantrek kelijk contract ter onderteke ning voor te leggen maar wil daarbij voorlopig nog niet i ngaan op de eis van Neeskens dat er dan wel op z'n minst een driejarige overeenkomst zal moeten worden gesig neerd. hart op een nieuw aanbod van de Catalaanse voetbal vereniging te wachten. De dynamische Haarlemse mid denvelder kan vrijwel overal ter wereld terecht, tegen ver goedingen die gerust fabel achtig mogen worden ge noemd. Ajax, het Franse Ra cing Strassbourg,het Londen- se Arsenal en New York Cos- mos hebben officieel al bij zaakwaarnemer Cor Coster in Amsterdam geïnformeerd naar de Nederlandse Barce- lona-speler, die eind dit sei zoen transfervrij is. De vraag is nu alleen nog welke macht de ruim 80.000 Barce- lona-socio's op hun voorzitter Nunez kunnen uitoefenen. In de competitiewedstrijd van afgelopen zondag tegen het eens zo vermaarde Atletico de Bilbao, nu een bescheiden middenmoter in Spanje, werd een moeizame 4-3 zege be haald, voor een groot deel tot stand gekomen door de me dewerking van de scheids rechter, die vlak voor tijd El Barca een strafschop liet ver zilveren. Doordat Neeskens m een voor gaande wedstrijd tegen Las Palmas tegen zijn vierde gele kaart was aangelopen, werd hij automatisch voor één duel geschorst. Het matige mid denveldspel van El Barca had hierdoor vrijwel ogenblikke lijk tot gevolg dat er een be paalde druk op het Barcélo- na-bestuur werd uitgeoefend om alsnog aan de wensen van Johan Neeskens te voldoen. Toch lijken de socio's ditmaal niet hun zin te krijgen. Zowel het Barcelona-management als Johan Neeskens zijn er op dit moment wel degelijk van doordrongen dat hun wegen zich aan het eind van dit sei zoen zullen scheiden. Enkele weken geleden nog werd - ter vervanging van Neeskens - een bod. uitgebracht op de Britse Hamburg SV-speler Kevin Keegan. Die transfer ging niet door. De slag om de Deense Borussia MG-speler Allan Simonson, voetballer van het jaar, heeft Netzer ech ter inmiddels wel verloren. De Deen vertrekt bij Borussia, een beslissing die hij overi gens al twee jaar geleden heeft aangekondigd, en heeft nu van CF Barcelona een derge lijk aantrekkelijke offerte thuis gestuurd gekregen, dat zijn zaakwaarnemer, Eike Jensen, hem zal adviseren het jaarsalaris van ruim een half miljoen gidden in Spanje te gaan innen. Neeskens heeft uit dit alles zijn conclusies aetrokken. Barce lona wil hem kennelijk niet ten koste van alles aan zich verplichten. Daarnaast speelt voor de Nederlander wel de gelijk het feit mee dat hij van het bestuur van Barcelona geen toestemming heeft ge kregen om zich op het KNVB- sportcentrum in Zeist te laten behandelen aan een spierbles sure in het bovenbeen. Een kwetsuur die hem nu al ge ruime tijd veel ongemak ver schaft. De weigering van het Barcelo- na-bestuur om Neeskens en kele weken rust te gunnen plus het gegeven dat achter zijn rug met verschillende kandi daten voorlopige contracten worden afgesloten om straks zijn plaats in te nemen, zou over een kleine week wel eens kunnen escaleren. Drie dagen voor h$t begin van de EC-in- terland in Eindhoven tegen Zwitserland zal Johan Nees kens zich in Zeist melden en daar - zo heeft hij zich voor genomen - zo lang blijven tot de blessurepijn volgens de "Neeskens-normen" weer dragelijk zal zijn. De wed strijd van vanavond tegen Ipswich Town kan mogelijk een indicatie geven hoe se rieus die dreigementen van Neeskens zijn bedoeld. LEIDEN/DEN BOSCH - Hoewel pas morgenavond (don derdag) tegen zes uur bekend zal zijn of er ook werkelijk geschiedenis geschreven is, kan toch, ongeacht de uitslag van die Europa-Cupfinale basketbal, voorafgaande daar aan zonder meer worden gesteld dat EBBC Den Bosch met het bereiken ervan voor een unieke prestatie heeft gezorgd. Nog nimmer in de historie van de Nederlandse zaalsport is een ploeg zo ver gekomen. In een tak van sport die sinds jaar en dag gedomineerd wordt door vertegen woordigers uit Spanje, Italië en de Oostbloklanden maakt nu tot verbazing van de buitenwacht plotseling een ploeg uit de lage landen furore. Hoewel, zó onverwacht kwam de doorbraak nu ook weer niet. Het gaat de laatste jaren namelijk erg goed met het Nederlandse basketbal, dat vooral door de komst van de zogenaamde Ne derlandse Amerikanen op inter nationaal niveau sterk in aanzien is gestegen. Het nationale team kreeg aansluiting met de top tien van Europa terwijl daarnaast het club-basketbal eveneens een snelle ontwikkeling doormaakte. Den Bosch gaf het vorig seizoen al een indicatie daarvan door de kwartfinale van de Europa-Cup te bereiken, en dit jaar miste Par ker Leiden maar op een haar na de finalepoule van de Europa Cup voor landskampioenen. Den Bosch evenwel nam deze keer geen genoegen meer met een on dergeschoven positie en rukte na Door Ad van Kaam Waar profvoetballers in Ne derland al snel steen en been klagen wanneer bij uitzon dering een keer tweemaal in de week binnen de lijnen ge treden dient te worden, daar komt bij de basketballer geen verkeerd woord over zijn lippen als er eens een keer vier keer per week een aanslag op zijn conditie wordt gepleegd. Jan Dekker bijvoorbeeld hoor je niet, en dat terwijl zijn saldo aan gespeelde wed strijden er dit jaar niet om zal liegen. Nog afgezien van de bijna dagelijkse training komt de balans straks, als hij op 20 juni zijn schoenen in de hoek gooit, ruwweg op 85 wedstrijden. Onderverdeeld in tien oefen wedstrijden, vier duels voor de play-offs, 13 Europa-Cup duels, vijf wedstrijden met Oranje straks in Bremerha ven, nog eens vijf wedstrij den voor Nederland in Praag en ten slotte zeven ontmoe tingen tijdens het Europees kampioenschap voor lan denteams in Italië. De kans bestaat dat er hier en daar nog een wedstrijdje bijkomt. Dekker vindt het allemaal uitstekend, het kan nog net naast zijn baan en zijn gezin. "Goed slapen en veel rusten", is zijn motto. "En ik ga minstens door tot de Olympische Spelen in Moskou. Dit leventje bevalt me best". Amateur, niet waar? een serie imposante c gen op onder meer Hapoel Tel Aviv, Avanti Brugge. Villeur- banne (Frankrijk) en Slas Wroclaw (Polen) op naar de halve finale van de Europa-Cup voor bekerwinaars, om daaruit, na een bloedstollend duel met twee verlengingen tegen Sinudyne Bologna (met zijn wereld be- faamde .Joegoslavische topspeler Cosic) glorieus als winnaar te voorschijn te komen. Nu de finale nog en opnieuw is een Italiaans team de tegenstander: Gabetti Cantu. Een naam die in Europa klinkt als een klok. Steunpilaar Jan Dekker, de veelvoudige inter national en spelverdeler van EBBC Den Bosch, is van dat laat ste niet ondersteboven. Zeven keer al speelde de 29-jarige steunpilaar van de Bosschenaren tegen deze topploeg en kent die dan ook door en door. Hoewel de balans van die onderlinge duels duidelijk doorslaat naar de kant van de Italianen concludeert de scheikundeleraar uit St. Mi chielsgestel desalniettemin dat de kans erg groot is dat Den Bosch morgen in het Joegoslavi sche Porec de Europa-Cup gaat winnen. Jan Dekker staat niet bekend als een grootsprekeren is ook niet iemand die dingen gaat verkondigen waar hij zelf niet in gelooft. Hij speelt al twaalf jaar ATLETIEK - Arabische oliesheiks hebben zich bereid verklaard in de maanden juli, augustus en september vier grote internatio nale atletiekwedstrijden te finan cieren. De wedstrijden worden gehouden in Boedapest, Oslo, Zürich en Brussel. BASKETBAL - Partizan Belgrado heeft gisteren in de Joegoslavi sche hoofdstad Belgrado via. een overwinning op het Italiaanse Adrigoni Rieti het basketbal- toernooi om de Koracbeker ge wonnen. De uitslas was 109-98. BASKETBAL - De Harlem Globe trotters, de basketbalgoochelaars uit de Verenigde Staten zullen in april drie demonstratiewedstrij den spelen. Op 20 april in Utrecht, 21 april in Rotterdam (Ahoy) en als laatste plaats zal op 22 april Groningen worden aan gedaan. heeft al érg veel Jan Dekker "We hebben een zeer reële kans mits we het koppie er bij houden. Dat is de belangrijk ste factor morgen. Er bestaat een hemelsbreed verschil tussen het spelen in de competitie en om de Europa-Cup. Die sfeer, die span ning, dat is,niet te vergelijken. Je moet ontzettend goed je hoofd erbij houden. Proberen die bal zo lang mogelijk vast te houden zo dat je het initiatief en dus de con trole over de wedstrijd hebt. We hebben in voorgaande duels be wezen dit te kunnen. Lukt het morgen om dit spelletje te spelen dan komen we heel ver". In de kwartfinalepoule trof Den Bosch ook al Gabetti Cantu. Thuis werd met vijf punten ver schil gewonnen, uit met 16 verlo ren. Den Bosch werd tenslotte toch eerste in de poule maar ook Gabetti Cantu ging over. "Het zegt allemaal niet veel", meent Jan Dekker, "daar stonden we drie minuten voor tijd slechts vier punten achter, verloren toen ons hoofd en de zaak klapte in elkaar. Hier gebeurde dat niet en we wonnen. Maar nogmaals, dit heeft niet veel te betekenen. Het gaat nu om één wedstrijd, de fi nale. Alles kan heel anders lopen. De kansen zijn echt fifty-fifty". Ontspannen Ter voorbereiding van deze alles beslissende wedstrijd heeft Den Bosch geen trainingskamp be legd of andere speciale dingen gedaan. "Zo ontspannen moge lijk ernaar toegroeien, dat is ge woon het beste", zegt Dekker hierover. "Wel heeft coach Ton Boot, die in tegenstelling tot voorgaande Europa-Cupduels nu wel van zijn baas vrijaf heeft ge kregen en dus van de partij zal zijn. natuurlijk een specifiek strijdplan ontworpen. Erop ge richt, dat we ons niet aanpassen aan de tegenstander. Zo veel en zo lang mogelijk ons eigen spel letje spelen. Dat rond spelen dus om de controle te bewaren". De kracht van Gabetti Cantu, de zwaar gesponsorde Italiaanse ploeg, ligt voornamelijk in de snelheid die het team kan ont wikkelen. "Ze beschikken over een zeer goede fast-break. Bo vendien zijn ze onder de borden fysiek erg sterk", weet Jan Dek ker. "De gevaarlijkste mensen zijn Marzorati, Delia Fiori en Neumann. De eerste twee zijn spelers van Europese' klasse, de laatste is een voormalige prof van de Detroit Pistons. Een ontzet tend gecontroleerde aanval. Het tegenwapen? Slim verdedigen, het tempo ontregelen en zelf be heerst aanvallen. Het koppie ge bruiken zoals ik al zei. Belangrijk is uiteraard ook wat het Joego slavische publiek doet. Er zullen wel veel Italiaanse toeschouwers zijn maar misschien datje de rest meekrijgt. Je bent tenslotte de underdog en het publiek kan een grote rol spelen". Kroon Mocht het Den Bosch morgen in Joegoslavië overigens niet luk ken om de kroon op het werk te zetten dan zal Jan Dekker daar niet lang om treuren. De ploeg, die zijn belangrijkste spelers heeft in deze Dekker, Kees Aker boom en de Amerikanen Cramer, Lister en Kirkland (de man van de fenomenale dunk tegen Bo logna) concentreert zich bovenal op het heroveren van de natio nale titel die het vorig jaar aan Leiden gelaten moest worden. Dekker: "We zijn absoluut sterker dan het vorige seizoen. We zullen niet nogmaals de fout van het on derschatten maken. Ik geloof dat Den Bosch echt de beste ploeg heeft. Daarom ook is het zo ont zettend jammer en onbegrijpelijk dat wij nog steeds geen sponsor hebben. Een potentiële Europa- Cupwinaar moet toch een mooi object zijn. Wat wil je nou nog meer SITTARD (ANP) - In de strijd om de KNVB-beker blijft Ajax voorlopig nog meetellen. Sterker, de Amsterdam mers kunnen vast rekening gaan houden met de komende wedstrijden in de halve eindstrijd. Niet dat de prestatie van gisteravond, in de eerste ontmoeting met de leider van de eerste divisie, nu indrukwekkend genoemd mag worden, maar de 2-0-zege in de uitwedstrijd tegen Fortu na SC moet voor het team van de veelgeplaagde trainer Gor Brom genoeg zijn om de kwartfinales te overleven. Voor de insiders stond het eigenlijk bij voorbaat al vast dat Ajax in Fortuna SC de zwakste van de acht overgebleven ploegen had getroffen, maar de recente slechte resultaten in de competitie tegen NAC en PSV hadden hier en daar toch wel enige twijfels gezaaid. En niet zonder reden, zoals in Sittard in het tweede deel van dit eerste bekertreffen zou blijken. Maar ook in de eerste helft was Ajax niet superieur aan Fortuna, maar het had geluk dat het al na zes minuten op een 1-0-voorsprong kwam. Na een pass van Hans Erkens naar Arnesen schoof de Deen de bal voor het doel. waar Schoenaker net iets eerder bij de bal was dan de uitlopende doelman Geilman en vervolgens gemakkelijk kon scoren (0-1). Fortuna schrok van dat vroege doelpunt en was even bevreesd voor een debacle. Maar niet voor lang, want al snel zetten de Limburgers, ge steund door zo'n 16.000 aanhangers, alle schroom van zich af en kwamen zelfs enkele malen gevaarlijk dicht bij het doel van Piet Schrijvers. Toch zou Ajax nog voor rust de marge kunnen vergroten tot twee doelpunten en opnieuw stond Hans Erkens aan de wieg van dit doelpunt. Hij be diende Arnesen op maat en na een een-twee-combinatie met zijn land genoot Lerby liet hij Bram Geilman andermaal kansloos (0-2). Fortuna gaf zich echter nog lang niet gewonnen en begon de tweede helft met een offensief dat bijna de volle 45 minuten zou duren. De grootste kans om zijn ploeg dichterbij Ajax te brengen kreeg Hutting in de 55ste minuut. Nadat Everse spits Engbersen in het strafschopgebied onderuit had gehaald, mocht de topscorer in de eerste divisie vanaf de elfmeterstip proberen te scoren. Doelman Piet Schrijvers capituleerde echter niet en stopte de strafschop bekwaam. Een flinke dreun voor de eerste divisieclub, maar de teleurstelling werd verbeten en met hernieuwde moed werd de aanval gezocht. Libero Joop van Daele trok herhaaldelijk mee naar voren en hij had pech toen hij in de 64ste minuut een keihard schot, buiten bereik van Schrijvers via de paal weer in het veld zag springen. De Ajaxdoelman wilde kennelijk bewijzen dat hij nog lang niet versleten is - zoals bekend is Ajax in de slag met de doelverdedigers Galjé van FC Den Haag en Van Breukelen van FC Utrecht. Om een van beideals vervanger voor hem aan te trekken - en hij weerde zich uitstekend. Hans Engbersen en Rob Hutting ver schenen in de slotperiode vrij voor Schrijvers, maar telkenmale wist de Ajacied redding te brengen. PSV PSV heeft na de eerste kwartfinalewedstrijd eveneens goede uitzichten op een plaats bij de laatste vier. In Breda werd het tegen NAC 1-1maar dat de landskampioen nog steeds niet de oude is, werd in Breda opnieuw bewezen. De Eindhovenaren, die Lubse, Deijkers en Van Kraay misten, hadden het tegen streekgenoot NAC knap lastig. Zeker in de beginfase, toen NAC het tempo hoog opschroefde en tot .vreugde van de 10.000 toeschouwers reeds in de achtste minuut via Sprangers op 1-0 kwam. In feite een kadootje van de PSV-defensie, die een voorzet van Quaars onvoldoende wegwerkte. Sprangers profiteerde handig met een droge knal: 1-0. Het vroege succes inspireerde de thuisclub, dat dan ook massaal bleef aanvallen. PSV reageerde paniekerig. Gelegenheids laatste man Huub Stevens slaagde er niet in de organisatie rond te krijgen. Dat leidde tot chaotische toestanden voor het doel van Jan van Beveren. Sprangers, in de eerste helft kilometers afleggend, en over de grond zijn bewaker Brandts meer-dan eens te vlug af, en Mohorovic kregen kansen, maar reageerden niet alert genoeg. PSV kon daar in aanvallend opzicht aanvankelijk niet zoveel tegenover stellen. Wildschut en Willy van der Kerkhof waren weer de spelers die in stelling gebracht moesten worden. Dat lukte niet zo best, omdat boven genoemd tweetal in verdedigend opzicht heel wat werk moesten op knappen. De gelijkmakerkwam dan ook onverwacht. Een vrije trap van Willy van de Kerkhof werd door Tom Dekker, de vervanger van Budusic (bronchitus) verkeerd beoordeeld. Poortvliet kwam daardoor gemakkelijk aan de bal. Uit een moeilijke hoek knalde de Zeeuw keihard raak: 1-1. Dat doelpunt doofde meteen het NAC-vuur. Even nog. vlak na rust, kwa men de Bredanaars opzetten, maar toen Sprangers alleen voor Van Beveren faalde zakte het tempo en kon de toch lang niet safe defensie PSV de zaak verder controleren. NAC kwam in de slotfase nog goed i voorzet van broer Willy, de bal op

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17