Sanitair voor gehandicapten Bouwsystemen met "eerlijk hout" kd ats S a. RISICO'S MET STAPELBEDDEN WOENSDAG 21 MAART 1979 EXTRA PAGINA 13 Aan de ontwikkeling van sanitair voor gehandicapten, moeilijk ter been zijnde bejaarden, enz. wordt gelukkig de laatste tijd steeds meer aandacht besteed. Een bewijs daarvan vormt de speciale afdeling in het voor alle particuliere bezoekers open staande ..Sanitair Adviescentr um van een groothandelaar in sanitair, Van Kleef BV in Ouderkerk a.d. IJssel (IJsseldijk-W 52). Lange tijd heeft het publiek nauwelijks de mogelijkheid gehad om zich binnen het groothandelsgebeuren op sanitair gebied te oriënteren. Het initiatief van Van Kleef is een uiting van een veranderde instelling, die vooral ten goede komt aan degenen die speciale voorzieningen zoals voor invaliden nodig hebben. De foto toont een hoekje uit de opstelling van speciaal sanitair. Belangstellenden kunnen er vrijblijvend advies krijgen. Na het „inzakken" van de roem ruchte meubelbouwpakketten (die jarenlang tot de ïjzersterke bestsellers op dhz-gebied hebben behoord) is het een tijdje stil ge weest in de systeem-zelfbouw- meubelen. De fabrikanten had den kennelijk het gevoel dat er voor het samenstellen van meu bilair vanuit pasklaar vervaar digde onderdelen geen enkele belangstelling meer was. Die in teresse leefde echter nog wel de gelijk. Alleen waren de ontwer pers van de „oude" meubel bouwpakketten gemakshalve stil blijven staan bij het concept dat immers zo vlot verkocht werd. De consument wilde echter intussen wel eens wat anders, niet alleen wat stijl, vormgeving en mate riaalgebruik betreft, maar vooral ook in mogelijkheden. Van het vroegere meubelbouwpakket kon je maar één ding maken: dat wat de fabrikant voor je had uit gedacht. Het meubelbouwsysteem leeft weer erg op. Vooral jongere men sen treki het aan, omdat er in het moderne systeem talloze moge lijkheden zitten. Vanuit een veel zijdig basispakket kun je allerlei dingen maken, zo groot of zo klein als je wilt. Tot de succesnummers op dit ge bied behoren vooral de-systemen die uit „eerlijk vurehout" zijn samengesteld. Daarmee willen we niet zeggen dat andere hout soorten „oneerlijk" zouden zijn. Maar vuren heeft een paar voor delen: het is niet te duur, het doet Met het bouwsysteem van EL 4 is ook een simpele speelgoedkar te maken. lekker natuurlijk aan, en de onaf gewerkte vorm waarin het wordt geleverd (overigens wel netjes glad geschuurd), maakt een scala aan afwerkingsmethoden naar eigen keuze mogelijk. Je kunt het blank lakken, verven, met beits of transparante kleurlak behan delen. Een van de aantrekkelijk heden is ook dat je een bepaald bouwsel na verloop van tijd kunt demonteren en dan verreweg de meeste onderdelen weer voor iets anders gebruiken. Die blank-vuren systemen variëren van het eenvoudige „stellingma teriaal", dat eigenlijk als maga zijnstelling is ontwikkeld, tot zeer geraffineerde bouwsyste men. Wat dit laatste betreft, komt Hubo de eer toe dat zij twee sys temen heeft ontwikkeld die na genoeg alle gangbare meubile ringsvraagstukken kunnen op lossen. We doelen op het EL 4- en het M 3-systeem. Veel mogelijkheden Het is uiteraard geen materiaal om een „duur" uitziend interieur te maken. Toch heeft een bouwsel uit een van die systemen een ze kere representativiteit. Aanvan kelijk werd gemeend dat het ma teriaal was dat nagenoeg uitslui tend voor tienerkamers of in het wooninterieur van „alternatieve" jongelui opgang zou maken. Het heeft echter duidelijk een breder afzetgebied gevonden. Terecht, want het oogt goed en is vriende lijk en huiselijk. Dergelijke systemen nemen voor veel (minder ervaren) doe-het- zelvers een belangrijk probleem weg: het exact op maat maken van onderdelen en het maken van deugdelijke verbindingen tussen die onderdelen. En dan is er de grote „flexibiliteit" van die sys temen: kastjes, hele wandberg- meubels, „woontorens", zithoe ken, platenbakken, speelgoed karren, bureaus of werktafels, keukenkastjes en zelfs complete keukeninterieurs, gewone, sta pel- en hemelbedden, kortom, zo goed als alles wat onder de noe mer „meubel" te vangen is, kan ervan worden gemaakt. Twee systemen Het verschil tussen EL 4 en M 3 zit voornamelijk in de profilering van de „staanders". Bij EL 4 zijn die over de lengte van vier zijden voorzien van een doorlopende groef, waarin de planken (zij- en tussenschotten, boven- en onder zijde, legplanken, e.d.) klem mend passen. Met wat lijm en schroeven worden de onderdelen heel eenvoudig in elkaar ge zet. Bij het M 3-systeem is de staander op regelmatige afstanden voor zien van overdwarse groeven, waarin regels, draagplanken en panelen kunnen worden gemon teerd. Uit hel M-3 systeem kan een hele keukeninrichting worden gebouwd. De kracht van beide systemen is overigens dat ze met talrijke on derdelen en accessoires worden gecompleteerd (laden, deuren, scharnieren, enz.) en dat er in de afmetingen veel keuze is. En wat misschien nog wel belangrijker is: de koper krijgt een voortreffe lijke handleiding, niet alleen met bouw-ideeën, maar vooral met duidelijke montage-instruc ties. Het is materiaal dat de moeite van het bekijken waard is... en datje dan meteen al ,jeuk in de vin gers" bezorgt. iDe sauna is ontstaan in de donkere noordelijke wouden van Rusland en Finland. Na een dag zwaar werk gaf men het lichaam een speciale be- handeling door in een „hol" in de grond een hoop stenen te stapelen die door een houtvuur werden verhit. Hierop goot men water. Door de stoom die ontstond ging men sterk transpireren en dat maakte de licha men van de vermoeiden weer fit. In principe werkt de moderne sauna precies eender, maar hel hol is nu door een oven vervangen en de sauna-bader zit in een soort houten kamertje. Voordat men beslist een sauna te nemen is het aan te raden eerst de huisarts te raadplegen. Als de sauna erg bevalt, is best eens te denken aan een eigen sauna als u daar ruimte voor heeft. U kunt een sauna door een installateur laten plaatsen waar u wilt. De kosten komen, afhanke lijk van de grootte en de problemen bij het installeren op 4000 tot 8000 gulden. Een tweede mogelijkheid is: zelf bouwen met een bouwpakket. Dit kost niet erg veel tijd terwijl het toch behoorlijk in de prijs scheelt. Bij de beslissing welk type sauna u wilt hebben is het erg belangrijk een voorstelling te hebben van het aantal mensen dat samen de sauna ingaat, hoeveel ruimte er ter beschikking is (de ruimte waarin de sauna moet komen zal zeker 2.20 meter hoog moeten zijn) en of de sauna op deze plaats goed te ventileren is. Ook moet er dichtbij een goede spoelmoge- lijkheid zijn; bijvoorbeeld een douche. Bij elke sauna is het essentieel dat de oven zo krachtig moet zijn dat de temperatuur in de sauna, ook als de deur even open gaat 100 graden C. kan blijven. Goed is altijd even naar het KEMA-keur te vragen. Vrijwel alle sauna-ovens zijn elektrisch. De elektrische installatie kunt u het best laten aanleggen dooreen erkend installateur. Alvorens hiertoe over te gaan is het verstandig eerst te controleren of de elektrische installatie op zo'n "zware" oven berekend is. De installatie-keurings dienst komt tijdens het aanleggen kijken en controleren of er aan de eisen die gesteld worden voldaan is. Bij het bouwen van de eigen sauna wordt u weer geconfronteerd met een soort spouwmuren. Tussen de binnen-en de buitenwand zal een goede isolatie moeten worden aangebracht. Aan materialen hebben we dan ook nodig vurehout voor het stijl- en regelwerk (bijvoorbeeld 20 x 75 mm) en vurehout voor de schrootjes waarmee de binnenwand van de sauna bekleed wordt. Voor de buitenwand wordt vaak spaanplaat ge bruikt. Tussen de twee wanden komt dan het isolatiemateriaal; een steenwoldeken is hiervoor goed geschikt. Het voordeel van de steenwoldeken is dat hij flexibel is. De dikte van de steenwoldeken is 50 mm. Hiermee moet u rekening houden in het stijl en regelwerk (door wat spijkers in het stijl-en regelwerk kan de steen wol gemakkelijk op zijn plaats worden gehouden). Tussen de isolatie en de binnenwand wordt plasticfolie bevestigd om te voorkomen dat vocht in de isolatie trekt. Deze plasticfolie (beslist geen alluminium-folie) moet een temperatuur van 80 graden C. kunnen weerstaan. Bevestiging van alle delen kan men met 75 mm warm verzinkte spijkers, en eveneens warm verzinkte 50 x 12 houtschroeven realiseren. Voordat u begint te bouwen, moet u uiteraard eerst een goed uitgewerkt plan hebben. Alle maten moeten vaststaan. Het beste is een bouwtekening te maken. Dan begint het eerste timmerwerk. Het simpelst is eerst zes panelen te Vormen; de vloer, het dak en de vier wanden. De horizontale regels komen óp een afstand van 550 mm. De steenwol is dan goed tussen de regels aan te brengen. De bankjes in de sauna (denk aan de juiste hoogte) moeten aan de regels worden bevestigd. Hiervoor zorgen de banksteunen. Door de schrootjes heen worden deze later op de regels geschroefd. Het verdient aanbeve ling overal waar een uitsparing of ophanging in een van de panelen gedacht is, een versteviging door middel van extra stijlen aan te bren gen. Deze kunnen in een aantal gevallen met hun brede kant in de lengterichting van het paneel worden aangebracht. Dit is gunstiger als de oven moet worden aangebracht. Ook is aan te raden naast de schroeven de verbindingen te verstevigen met twee-componentenlijm. Natuurlijk wordt het bouwen dan wel wat be werkelijker. Als het raamwerk klaar is, is het tijd voor de elektricien om de plastic pijp voor de bedrading te leggen. De schakelaars moeten buiten de sauna worden geplaatst. Adviezen voor het plaatsen van de oven in de sauna zijn vrijwel altijd te krijgen bij de leverancier. Het is erg belangrijk hier goed nota van te nemen. De schrootjes (die niet gelakt mogen worden) kunnen nu aan de binnen kant van de sauna worden aangebracht. Het beste is hiermee in een hoek te beginnen. Als u netjes werkt, kunt u de aftimmerlatjes weglaten. Het kozijn van de deur wordt zo geplaatst dat de buitenkant in één lijn komt met de spaanplaten van de buitenbedekking. De deur moet naar buiten opengaan. De binnenkant van de deur betimmert u met schrootjes en in plaats van een slot monteert u een magneetsluiting. De buitenkant van de deur kan weer met spaanplaat worden afgewerkt. Vervolgens plaatst u een houten handgreep. Voor de uitneembare ban ken gebruikt u raamwerken waarop van onderen met schroeven de latjes (22 x 70 mm) worden bevestigd. Let erop dat deze latjes aan de bovenzijde vrij zijn van noesten en hars. Dc hoogte van het onderste bankje ten opzichte van de vloer moet 40 tot 45 cm zijn. Een volgend bankje is, zoals bij een tribune ook weer 40 tot 45 cm hoger bevestigd. Ventilatie-openingen moeten komen o.a. onderin bij de sauna-oven, voor de aanvoer van frisge lucht die naar binnen wordt gezogen zodra de oven warm is. Een tweede opening bij het plafond moet van een luikje worden voorziendie moet afgesloten word en als de sauna in gebruik is. De lucht die hier afgevoerd wordt kan het best rechtstreeks naar buiten worden getransporteerd. Omdat plastic niet tegen de hoge temperatuur bestand is, zullen de roosters van metaal moeten zijn. Aan te bevelen is een houten beschermrekje rond de oven te plaatsen, zeker als u met kleine kinderen in de sauna gaat. De vorm van het hekje hangt van de oven.af. Verlichting kan worden verzorgd dooreen waterdicht armatuur, waarvan de schakelaar zich beslist buiten de sauna bevindt. Het is hygiënisch als vloer een houten vlonder te gebruiken. Deze kunt u namelijk weg halen om schoon te maken. Gebruik voor de bouw van de sauna geen ..koud" hout. Dat gaat beslist werken. Het best kunt u het hout een tijdje in een verwarmde ruimte zetten. Zeker is dat een zelfgebouwde sauna zo'n 1500 gulden goedkoper is dan dezelfde gemonteerde sauna. Er zijn veel gevaarlijke stapelbed- pen in dergelijke bedden. Vol den in de handel. In een consu- gens persberichten veroorzaken mentenprogramma van de Duit- de bedden in Amerika jaarlijks se televisie is enkele maanden 3500 ongelukken, geleden gedemonstreerd welke Geadviseerd wordt op het volgende gevaren kinderen (al liggend) lo- te letten: DE stang die de slaper moet beschermen tegen het uit bed vallen, moet hoog genoeg zijn aangebracht en stevig bevestigd zijn; DE verbinding tussen onder- en bovenbed moet muurvast zijn; OOK door de ladders kan veel ellende ontstaan. Sommige kantelen of glijden weg; IN het onderbed moet het kind rechtop kunnen zitten. Uiteraard moet de afstand tussen bovenbed en plafond groot genoeg zijn. Het is juni 1978. Het weekblad Nieuwe Revu staat vol met stuk ken over de Tour de France. Plus een leuke aanbieding voor de le zers. Lees maan „Je staat op een zondagmorgen op en kijkt naar buiten. Stralend weer. Uitnemend geschikt vooi een fikse fietstocht. Het sport- fietsje snel uit de schuur halen, bandjes oppompen, het stuurtje even stellen en dan nog even naar binnen om wat geschikte kleren aan te trekken. Ja, en dan raken we in de problemen. Een trui is te dik en een bloesje te luchtig. De fietspret bij voorbaat een beetje bedorven. Maar Nieuwe Revu helpt je uit de brand". „Met een TI Raleig!-McGregor- shirt waarin je zonder moeite de Tour de Zaltbommel, Tour de Heerenveen, of Tour de Den Haag uitrijdt. Een shirt van top kwaliteit, want Tourvedette Hennie Kuiper rijdt er ook in. Het petje levert Nieuwe Revu erbij als bescherming tegen wind en zon". „Pak die race-uitrusting voor nog geen tientje", staat er boven. De instructies luiden: maak f9,90 over op de giro van de Gïllu- streerde Pers (die de Nieuwe Re vu uitgeeft) en je krijgt shirt en petje thuisgestuurd. De levertijd is drie tot vier weken. Bestellen kan tot en met 31 juli. Maat voor het shirt vermelden. Bestelling De heer W. wil wel zo'n grappig fietssetje hebben. Hij stort van- zijn bankrekening bij de Rabo f9.90 op de giro van de Geïllu streerde Pers. Op het rekeningaf schrift dat hij krijgt, staat keurig gedrukt waar die storting voor is: "T-shirt en pet extra large". De datum van de overschrijving is 3 juli. Meneer W. weet dat het een maandje kan gaan duren voordat hij de bestelling kan verwachten. Hij heeft er vrede mee, en maakt er geen drukte over als hij ook eind augustus nog niets heeft ontvangen. Niemand weet het Maar als het dan nog wat langer duurt, belt hij toch eens op naar de uitgever van de Nieuwe Revu. Ja, het kan zijn dat hij nog niets heeft gehad, maar het komt, luidt het antwoord. Een maand later informeert hij nog eens. Zelfde boodschap. Door L. Bakker Dat herhaalt zich keer op keer. Niemand kan hem bij de Nieuwe Revu-uitgeverij vertellen wan néér het shirt en het petje dan precies zullen komen. Dat weten ze niet. De zomer is om, de herfst ook, en het is winter geworden. Meneer W. ziet, als hij op zondagse och tenden naar buiten kijkt welis waar geen weer meer dat hem 'aanlokt tot fikse tochten op zijn sportfiets, maar hij wil toch wel eens iets terugzien voor de f9,90 die hij destijds heeft gestort. Een brief Hij klaagt zijn nood bij ons. Wij zeggen dat het vast en zeker wel een vergissing van Nieuwe Revu zal zijn, die zal worden opgelost als wij een briefje voor hem aan de uitgeverij sturen. Wij sturen een brief aan de directie van de Geïllustreerde Pers, waarin wij* het geval van meneer W. voorleg gen. Helaas, dat is nu al weken geleden. Maar antwoord hebben wij tot dusver nooit gekregen. Bravo van Nelle Dergelijke botheden bij de afwik keling van als leuk gepresenteer de acties, waarover u hiernaast leest, zijn niet zo ongewoon. Het gebeurt veel vaker dat mensen slagzinnen bedenken, rebussen invullen, zegeltjes plakken en geld insturen voor allerlei in het vooruitzicht gestelde fraaie din gen, waar zij dan vervolgens ver geefs maanden op kunnen gaan zitten wachten. Dan heeft de actievoerder te weinig dingen besteld om niet het risico te lopen dat hij er van overhoudt en hij bestelt pas bij als hij zeker weet dat de belangstelling groot is. Zodat de spullen dan nog eerst moeten worden gemaakt. Zonder dat de bestellers behoorlijk be richt krijgen over het te verwach ten uitstel. Een sympathieke uitzondering op deze kwalijke gewoonte maakt deze keer Van Nelle met zijn hui dige actie, waarbij koffiekopjes en lepeltjes kunnen worden be steld. Kennelijk heeft men ook bij Van Nelle het effect van de actie te voorzichtig geschat, want de kopjes zijn op. En nieuwe kopjes komen pas over een poosje. Maar Van Nelle stuurt aan de bestellers keurig een briefje waar dat in staat. Dat briefje zit in een pakje, waarin als troost voor het uitstel een gratis pak koffie zit. Blijkens reacties die wij hier over kregen, zijn de bestellers van kopjes hier zeer content mee. Netjes hoor, van Van Nelle. Een hemelbed EL 4 systeem is er in witgelakte uitvoerina

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13