Kunstenaars maakten van fabriek ideale woon- en werkruimte Beter dan veel woorden weerspiegelen soms cijfers het vertrouwen van het Midden- en Kleinbedrijf inde NMB! VVD-raadslid haalt fel uit naar KvK. Boek van de maand. Over de dag dat de rails krom trokken en de koeien in de IJssel zwommen... Over noodweer, zeilweer, elf stedentochtweer en honde- weer... In speciale Boek van de Maand oplage f22,50. Na 31 maart f37,50. WOENSDAG 21 MAART 1979 LEIDEN PAGINA 11 NMB Balanstotaal (in miljoenen guldens) De NMB denkt met u mee. LEIDEN - Hans en Hanneke Krijgsman-Kop wonen sinds twee weken in een fabriek. Wo nen en werken, maar dat laatste al aanmerkelijk langer. Een jaar lang namelijk zijn ze dag en nacht bezig geweest om de fabriek om te toveren tot een ideale woon- en werkruimte. Met hun twee kin deren vormen Hans en Hanneke Krijgsman één van de drie kun stenaarsgezinnen die vanuit de Boerhaavezalen aan de Caecilia- straat naar nieuwe woon- en werkruimte moesten zoeken omdat voor die zalen restauratie plannen bestaan. Het Caecilia- complex, waarvan de Boerhaav ezalen deel uitmaken, wordt in de toekomst het nieuwe onderko men van het museum Boerhaave. Eind 1977 gaf het rijk na jarenlange onderhandelingen toestemming voor de restauratie van het com plex. Voor de kunstenaars en de muziekverenigingen die ook in de Boerhaavezalen zaten, moest iets anders worden gezocht. De gemeente bood een oplossing: de kunstenaars konden een voor malig fabriekspand aan de Uiter stegracht kopen. Van 1949 tot 1977 had Ergon Electric, een elec- trotechnisch installatiebedrijf, er gezeten en daarvoor, vanaf 1906 was het de tabaksfabriek van Wij- tenburg. Ze konden het pand ko pen met rijkssubsidie, omdat een bedrijfspand op die manier aan het woningbestand werd toege voegd. Ze konden het ook door de gemeente laten verbouwen en daarna huren, maar dat zou ze veel duurder komen te staan. Met amateuristische overmoed be gonnen ze in februari vorig jaar zelf met de verbouwing. Hanneke - schilderes -, Hans - die meubi lair bouwt en ontwerpt -, Kees Buurman - schilder/graficus - en zijn vrouw en Stefan Buys - beeldhouwer - en zijn vrouw. Met steun van de architekt Joop Vollmer, die ze na lange dagen werken tijdens bouwvergaderin- gen in de avonduren aanwijzin gen gaf en alles tot in detail met ze doornam. Op een gegeven moment stonden alleen de buitenmuren, de vloe ren en het dak nog van het twee verdiepingen tellende gebouw. Een scheidingsmuur van tien meter hoogte en vijftien meter lengte bleek na verwijdering van boardplaten totaal vervallen. De ijzeren plafondbalken moesten worden ondersteund met tachtig stempels. Van één pand moesten drie panden worden gemaakt, nieuwe trappenhuizen, koepels, opbouwen, en dakterrassen, ra men, riolering, electriciteit en nog meer meer. Het kostte veel meer tijd en geld dan ze in hun optimisme ooit hadden vermoed. Een aannemer schatte alleen de ruwbouw al op 2.5 ton. "Bovendien ben je een groot gedeelte van de tijd uit je eigen werk, je mist een stuk ont wikkeling en dat is in feite onbe taalbaar", zegt Stefan Buys. "Je moet zoiets ook maar één keer in je leven doen, want het kost je je zenuwen", voegt hij eraan toe. Hans en Hanneke Krijgsman heb ben het nu zover voor elkaar dat ze er kunnen wonen, al kost het nog wel driekwart jaar voor alles werkelijk perfect is. Stefan Buys verwacht dat hij zijn nieuwe woonruimte over een half jaar kan betrekken, en Kees Buur man over een maand of drie. Ze hebben op de begane grond alle maal hun atelier, op de eerste verdieping hun woonkamers en op de tweede verdieping slaap kamers en ruimten voor bijvoor beeld een donkere kamer en een tekenkamer. Gemiddeld zo'n 250 vierkante meter ruimte per gezin. Ze hebben allerminst spijt van alle inspanningen en nemen de door stane emoties er voor lief bij. Ste fan Buys: "Het fijne is dat je aan je eigen huis werkt. Dit is vrijwel uniek, wonen en werken in het zelfde pand. Meestal verhuis je als kunstenaar van de ene oude school naar de andere, dit zijn de OVERLEDEN NA AANRIJDING LEIDEN - De 61-jarige B. van der Meij uit Hazerswoude die gister ochtend bij een aanrijding op de Willem de Zwijgerlaan ernstig gewond raakte is korte tijd later in het Academisch Ziekenhuis aan zijn verwondingen overle den. Op rijksweg 4 ter hoogte van Lei den is gistermiddag rond een uur een 3&-jarige inwoner van Am sterdam met zijn auto van de weg geraakt en in de berm terecht ge komen. De auto werd hierbij to taal vernield en de bestuurder is met onbekende verwondingen overgebracht naar het Diacones- senhuis in Leiden. Kaasmarktschool heeft gevolgen voor bedrijven LEIDEN - Wanneer er een school gebouw aan de Kaasmarkt komt, zal dit zeker gevolgen hebben voor de bedrijven die er nu in de buurt gevestigd zijn. Dit merkten leden van de raadscommissie voor economische aangelegen heden gisteravond op naar aan leiding van de plannen van de gemeente om een aantal scholen die nu nog verspreid zijn over de binnenstad te vestigen in één nieuw gebouw aan de Kaas markt. In die nieuwe Kaasmarktschoc' zou dan de openbare lagere Lu cas van Leijdenschool (nu nog aan de Aalmarkt) de protestants christelijke school aan de Hoog landse Kerkgracht de protes tants-christelijke kleuterschool aan de Oude Rijn en de Haanstra kleuterschool worden onderge bracht. CDA-raadslid Bleijie (die zei uit ei gen ervaring als leraar te spreken) merkte op dat een school aan de Kaasmarkt erg veel last heeft van lawaai. Als voorbeeld noemde hij de zaagmachines van de grafkis tenfirma v.d. Vooren en Zn aan de Koppenhinksteeg en de auto- bandenhandel Berk en Zn aan de Kaasmarkt. Verder zouden de marktkooplieden moeten uitzien naar een andere opslagplaats. LEIDEN - Het WD-raadshd Van Duyn heeft gisteravond fel uitge haald naar de Kamer van Koop handel. Hij deed dat tijdens de vergadering van de commissie voor economische aangelegen heden, waar de schriftelijke reac tie van de Kamer over de ge meentelijke plannen voor de Leeuwenhoek aan de orde kwam. Raadsleden constateerden dat de kamer voor wat betreft plannen voor de Plesmanweg van onjuis theden was uitgegaan. Van Duyn zei hierop dat de Kamer van Koophandel wellicht behoef te aan publiciteit heeft om op die manier invloed als gesprekspart ner te krijgen. "Als dat zo is. dan heeft dat een averechts effect" zo zei Van Duyn die verder consta teerde dat brieven van de Kamer altijd vlak voor een raadsverga dering verschijnen. "Ik zou liever vooraf in discussie met ze willen treden. Daarmee kunnen ze dan gebruik maken van hun in spraakmogelijkheden. Dat is heel wat meer dan zo'n brief sturen" aldus het WD-raadslid. In de betreffende brief van begin maart sprak de Kamer onder meer over het versmallen van de Plesmanweg. In de gemeentelij ke plannen staat echter niet dat de Plesmanweg versmald zal worden, maar de middenberm van de Plesmanweg. LEI DEN - Twee Leidse leden van de Industriebond NVV zijn gisteren gehuldigd omdat ze 60 jaar lid zijn van de bond. Het zijn de heren A. Piket (79 jaar. op foto links met Industriebond-secretaris R. Zandvlieten D. Piket (83 jaar, op foto rechts met penningmeester L. Janse) die allebei gisteravond in hun woning in Leiden gefeliciteerd werden. Voor beiden was de huldiging een grote verrassing. De heer APiket heeft liefst 50 jaar bij de meelfabriek van De Koster gewerkt. Bovendien zat hij ruim 40 jaar in het vakbondswerk. Vóór de oorlog heeft de heer A. Piket nog eens een week lang staan posten voor het gebouw van de Leidse lompenhandelaar Palm, die zijn personeel te weinig uitbetaaldePiket stuurde de klanten van Palm dan gewoon door naar andere lompenhandelaren De heer D. Piket heeft als kuiper (tonnenmaker) in Leiden gewerkt. Hij kreeg net als de heer A. Piket van het NVV-bestuur een attentie. Ook waren er bloemen. eerste professionele ateliers in Leiden. Als je je atelier ergens anders hebt zit je in een heel an dere sfeer. Als je dan op je atelier bent wil je niet naar huis, en als je thuis bent wil je niet naar je ate lier". Kalfsconfetti 100 gram JL9 Gemaakt van grof gemalen kalfsvlees en vermengd met verse paprika, ui en groene pepers. De/c verse groenten geven de kalfsconfetti een /eer geraffineerde en aparte smaak. 2\5 min. zachtjes braden. Erg lekker! [Kj üw Keurslager 10 waarom zou u t met minderdoen Deze aanbieding is geldig t/m 31 maart. Echter zolang de voorraad strekt. De mens en het weer. Een schitterend kijk-, lees- en opzoekboek.Geschreven door Chriet Titulaer. Een boek dat zo'n 70 onverwachte aspecten van daags onderwerp 'behandelt. Zoals „weer en veiligheid „weer en economie": energie, kleding, werkgelegen heid, landbouw; verder over windwijzers, molens, kunst, wadlopen etc. Dit alles rijk geïllustreerd met meer dan 300 foto's,waarvan 160 in kleur. een alle» of 'cfe Hanneke Krijgsman: "Je kunt werken wanneer je zin en tijd hebt. Ik heb tien jaar aan de Cae- ciliastraat gezeten en om te wer ken was het daar ideaal, grote ateliers, veel licht. Maar we woonden daar erg beroerd, lek kages, muizen die over de vloeren liepen en 's avonds een rotherrie van die repeterende muziekver enigingen. We zijn er net op tijd weggegaan, want het was haast niet meer te doen." I. De woonkamer van Hans en Hanneke Krijgsman

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11