"U was te nalatig, nn is het te laat" Trekvliet helemaal open Winnaar Sulveren Ljip vond eerste ei volkomen bij toeval Meisje (16) al maand spoorloos Kievitseieren rapen: abortus of weldaad? Kogel door Haagwijk: opknappen goedgekeurd DINSDAG 20 MAART 1979 LEIDEN Kritiek CDA-oppositie op woningbouwbeleid: Tweeling uit Hennaard met een half uurtje verslagen LEIDEN - Wethouder Waal (ruimtelijke orde ning) is volgens de CDA-fractie in de Leidse gemeenteraad nalatig geweest bij het doen van voorstellen om in Leiden huizen te bouwen. "Nu is het te laat. Er zal de komende jaren een groot gat vallen in de woningbouw in Leiden", waren de onheilspellende woorden van CD A-woord voerder Ham, gis teravond uitgesproken in de ge meenteraad. "Gemiddeld zijn in Leiden vanaf 1971 zo'n 1000 huizen per jaar ge bouwd. maar dat valt niet meer te halen. Wij menen dat dit jaar en komend jaar zo'n 1800 woningen gebouwd kunnen worden, waar bij het de vraag is of die huizen wel allemaal voor de Leidse be volking bestemd zijn", aldus Ham. De CD A-man vindt over de risico's van bouwen in de Leeuwenhoek LEIDEN - Al meer dan een maand is de Leidse politie op zoek naar de 16-jarige Christel van de Wate ring. Het meisje, dat tijdelijk in Leiden verbleef, is op woensdag 7 februari na schooltijd nog even met een vriendinnetje meege gaan. Na haarvertrek daar is niets meer van haar vernomen. Op de dag dat zij spoorloos ver dween was het meisje, dat zich ook wel Christel Schip aan Boord of Christel Groen noemt, gekleed in een grijze, lange winterjas, lichtblauwe broek met wijde pij pen, witte trui en lichtbruine laarzen. Het meisje heeft een ma ger postuur, groen-blauwe ogen en halflang, middelblond haar. Een ieder die het meisje nog recen telijk heeft gezien of inlichtingen kan verschaffen over haar ver blijfplaats wordt verzocht con tact op te nemen met de kinder politie te Leiden, tel. 07L-149961, toestel 148. Rode rozen in een melkkoker LEIDEN - Met een rode roos i haar hand heeft het nieuw Partij van de Arbeid-raadslid Nelleke Kesse (31) zich gis teravond door burgemeester Vis als raadslid laten beëdi gen. Daarna kon zij zich v het eerst als raadslid in het pluche van een raadszetel la ten zakken, maar niet voor lang. Want alras bleken er maatregelen nodig te zijn om een bos rode rozen die voor haar op tafel lag, het verwel ken te beletten. Een oplossing was snel gevonden. Als eerste daad zette het nieuwe raads lid de rode rozen in het water - in een melkkoker. (bij de laboratoria aan de Wasse- naarseweg) door sommigen te licht wordt gedacht. Hij wil dan ook laten onderzoeken of de Leeuwenhoek geschikt is als be drijfsterrein "Dan kunnen er meer huizen in Roomburg", al dus Ham. Haaks op deze CDA- uitlatingen stond gisteravond de mening van de WD-fractie. Tydens de dis cussie (over het bouwen van hui zen in Leiden in de komende ja ren) zei Kuijers (WD) te denken aan meer bedrijfsverplaatsingen naar Roomburg. Eventueel zou ook de Coebel (Leiden Zuid- West) voor bedrijven geschikt ziin. Harde kritiek op wat het college van burgemeester en wethouders voor het bouwen van huizen in de komende jaren heeft voorgesteld viel gisteravond verder nauwe lijks te beluisteren. B en W willen eerst zoveel mogelijk proberen om in de Leeuwenhoek. Room burg en op de open plekken in Leiden te bouwen, om daarna plannen te maken voor het bou wen in de Stevenshofjespolder. Het zou daarbij tot 1983 mogelijk moeten zijn om 6000 huizen neer te zetten, pas daarna zou de Ste venshofjespolder aan de beurt moeten komen. Het college heeft zich trouwens bij het maken van afspraken voor deze raadsperio de min of meer op deze gang van zaken vastgelegd. Hoeven (CPN) vindt dat het bou wen in de binnenstad niet over dreven mag worden: "Er moet ook ruimte blijven voor noodza kelijke groenvoorzieningen en parken", zei hij. Zyn pleidooi voor betaalbare woningen voor Leidenaars werd ondersteund door PSP en PPR. Beijen (PPR) vindt zelfs dat betaalbaar bou wen zelfs in de (koebel wellicht mogelijk is, en dat het in elk geval geprobeerd moet worden. De Coebel is nu grotendeels eigen dom van een projectontwikke laar. Wat Beijen betreft mag er een onteigeningsprocedure te gen deze eigenaar in gang gezet worden. De gemeenteraad kwam er gisteren niet aan toe om een definitief oordeel uit te spreken. Wethou der Waal zal in een volgende ver gadering antwoorden op de CD A-kritiek. ARSUM - De tienjarige de Boer, die gistermorgen ;te kievitsei van 1979 heeft Friesland, is niet wat een bitüft eierzoeker. /el voor zijn vader, Boer. Die vertelde giste- nog niet het veld in v de overtuiging, dat Ooststellingwerf het eente gevonden kietvitsei aange boden. Dat gebeurde door de 21-jarige scholier Eelco Wijshake uit Appelscha, die het gespikkelde eitje gistermiddag MariniLS de Boer met zijn Sulve e broer Marcus, L]ip_ fjlt handen van mr. kijpslra c «t'p van ;lng hij verder een oorkonde. Terwijl de winter zijn barre ku ren nog maar nauwelijks heeft gestaakt zijn het afgelo pen weekeinde op verschil lende plaatsen in ons land al weer de eerste kievitseieren (een voorbode van de lente) aangetroffen. Voor honder den landgenoten het sein om wanneer het maar even mo gelijk is de polders in te trek ken op zoek naar kievitsnes ten. Vooral in Friesland is het LEIDEN - Het blijft nog eventjes onzeker wat er met de boerderij in de Merenwijk gaat gebeuren. Gisteravond zou in de gemeente raad de beslissing vallen, maar wethouder Tesselaar trok het voorstel tot nieuwbouw in omdat er volgens hem meer discussie over nodig is. LEIDEN - De bewoners van het bejaardenhuis Haagwijk in Lei den Zuid-West hebben eindelijk zekerheid: hun tehuis wordt ge renoveerd. De gemeenteraad be sloot gisteravond om een lening te geven van ruim 3 miljoen zodat met het werk kan worden begon- M. Paats (60) in raad herdacht LEIDEN - Burgemeester Vis heeft gisteren in de gemeenteraads vergadering de onlangs overle den ambtenaar van de burgerlij ke stand M. Paats (60) herdacht. Over de heer Paats, die gisteren werd begraven, zei de burge meester "Hij heeft door het slui ten van huwelijken, wat hij meer dan 1000 keer heeft gedaan, men sen gelukkig willen maken. Juist dat rekende hij tot de blije mo menten van zijn leven, dat te kort is geweest". De heer Paats genoot in Leiden gro te bekendheid als ambtenaar van de burgerlijke stand. De gemeenteraad heeft nogal wat moeite gehad met het voorstel, want het aantal bedden in Haag- wijk gaat na de opknapbeurt ach teruit. Dat kan niet anders, want er komen grotere kamers en het tehuis wordt aangepast aan de ei sen des tijds. Desondanks is er in Leiden een grote behoefte aan verzorgingsplaatsen voor bejaar den. Vandaar dat er bij het provinciaal bestuur van Zuid-Holland ge vraagd is om toestemming te ge ven voor een nieuw bejaarden centrum in Leiden, ook al omdat het aantal bejaarden dat in Lei den graag naar een tehuis wil gro ter blijkt te zijn dan een ambte lij ksvastgestelde norm. Die norm is dat er voor 7 procent van de bevolking een plaats in een be jaardencentrum moet zijn, maar voor Leiden zou die "on rechtvaardige" norm eigenlijk verlaten moeten worden, zei wethouder Schoute gisteravond. Ais voorwaarde stelden verschil lende raadsleden gisteravond dat er eerst tijdelijke woningen voor de bejaarden moeten zijn voordat Haagwijk opgeknapt mag wor den. Burgemeester en wethou ders vinden dat ook, en ze zullen deze voorwaarde voor het geven van de lening aan het bestuur van Haagwijk overbrengen. Het gedeelte van de Trekvliet dat B en W willen opengraven. B en W komen met plan voor zuidelijk deel LEIDEN - Burgemeester en wet houders van Leiden willen de Trekvliet in zijn geheel opengra ven. Het college stelt de gemeente raad voor het zuidelijk deel (tus sen Groenhovenstraat en derskade) in oude staat te her stellen. Tot het opengraven van het noordelijk deel tussen Noord einde en Groenhovenstraat) is al eerder besloten. Met het opengraven van het zuide lijk deel van de Trekvliet is naar schatting zo'n 2,7 miljoen gulden gemoeid. De gemeente moet een belangrijk deel van het geld via subsidies van het rijk binnen krijgen. De financiering zal naar verwachting een moeilijke zaak zijn omdat de gemeente eerder met geld van het rijk overging tot demping van de vliet. De Trekvliet werd in 1971 gedempt om de aanleg van een vierbaans autoweg mogelijk te maken. De ze verkeersplannen zijn door sterk verzet nooit doorgezet. Met het verdwijnen van de plannen op een verkeersweg werd echter weer aangedrongen op herstel van de oude waterloop. Vorig jaar besloot de gemeenteraad om als onderdeel van de universi teitsplannen aan de Witte Singel Europa De afdeling Leiden van de WD organiseert vanavond een discussie met als thema "Waarom Europa?". Prof. dr. I. Samkalden (voorzitter Eu ropese Beweging) en dr. C. Berkhouwer (vice-voorzitter Europees parlement) verle nen hun medewerking aan deze avond. De bijeenkomst die wordt gehouden in de Stadsgehoorzaal is voor ie dereen toegankelijk en begint om acht uur 's avonds. Poppenkast Theater "De Poppenkeet" ver zorgt morgenmiddag van kwart voor twee tot drie uur een voorstelling in het Leidse Volkshuis aan de Apothe- kersdijk 33. De poppenkast voorstelling is bedoeld voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Geneeskunde Vanavond begint in het Ge- sprekscentrum aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 een se rie lezingen over radiesthesie als alternatieve geneeskunde. Radiesthesie is gevoeligheid voor stralen, die geregistreerd worden door een pendel of wichelroede. Daardoor zou men ziekten kunnen opspo ren en lokaliseren. De inlei ding op deze avond zal ge houden worden door de heer H. den Hartog. Aanvang 20 uur, toegangsprijs 3- Natuurlezing In het kader van het 150-jarig bestaan van het Rijksherba rium wordt vanavond in het gebouw aan de Schelpenkade 6 een lezing gehouden onder de titel Mos, wat is dat eigen lijk? Inleider dr. A. Touw ver telt hoe mossen gebouwd zijn, hoe ze leven waar u ze kunt vinden wat hun plaats is in de natuur en in hoeverre ze van belang zijn voor de mens. De toegangsprijs bedraagt 2.75 en er wordt om acht uur begonnen. Aansluitend wordt zaterdag een wande ling gehouden door "De Hor sten" in Wassenaar. Astronomie In de collegezaal van de Oude Sterrewacht wordt vanavond een lezing-avond gehouden door de Leidse weer- en ster- rekundige kring. Dr. Edwin Valentijn houdt een lezing over radio- en röntgenastro- nomie. Hij is medewerker van de werkgroep Radex, een sa menwerkingsverband tussen Nederlandse radio-astrono men en Amerikaanse rönt- genstronomen. De bijeen komst begint om acht uur. Spelletjes In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde, Steenstraat 1, wordt woensdag een educa tieve middag voor de jeugd van 7 tot 12 jaar gehouden. Die middag worden er spel letjes gespeeld uit allerlei landen. Bovendien wordt er een diaserie of film vertoond. Het programma duurt van twee tot vier uur. het deel van de Trekvliet tussen Noordeinde en Groenhoven straat open te graven. Tegelijk werd burgemeester en wethou ders opgedragen de mogelijkhe den voor opengraven van het zuidelijk deel te onderzoeken. De gemeente hoopt nog in de loop van dit jaar over te gaan tot het opengraven van het noordelijk deel. Wanneer het zuidelijk deel kan worden opengegraven is voorlopig nog onzeker. Dit is sterk afhankelijk van de subsi dies van het rijk. B en W stellen de gemeenteraad voor om de Trekvliet tussen Groenhovenstraat en Telderska- de en singelachtig beloop met glooiende oevers te geven. Be woners uit de omgeving spraken zich eerder ook uit voor deze op lossing. Het andere deel van de Trekvliet krijgt meer het karakter van een kanaal met lange rechte oevers. Door de universiteits plannen was het onmogelijk hier LEIDEN - De pomp aan de Ga- renmarkt wordt opgeknapt. De gemeenteraad heeft dat gister avond besloten. Het was een koopje, want de gemeente hoeft door allerlei subsidies nog maar 725 gulden bij te dragen in de to tale opknapkosten van ongeveer 32.000 gulden. Het raadslid Beijen (PPR) vindt het raar dat je je nog niet eens fat soenlijk bij de pomp kunt laven - er zal namelijk geen water uit komen. Op zijn verzoek wil wet houder Waal nog eens bekijken of dat nog te regelen valt. een singelachtig water te maken. Bij het opengraven van de Trekvliet tussen Groenhoven straat en Telderskade is een aan tal nieuwe bruggen nodig. B en W stellen de raad voor over de Trekvliet drie voetgangersbrug gen, een nieuwe Wouterenbrug (zuidelijk punt Rijn- en Schieka- de), een nieuwe Tweede Jaag- brug (tussen Wouterenburg en Telderskade) en een fiets/voet gangersbrug over de Vliet naar de Schelpenkade. Met het opengraven van de Trekvliet wordt ook de Rijn- en Schiekade opnieuw ingericht. Bij deze herinrichting gaat de ge meente er van uit dat over de Rijn- en Schiekade busverkeer wordt geleidt. De gemeente wil proberen hiervoor kleine bussen in te zetten. ADVERTENTIE rapen van kievitseieren geliefde volkssport. Jaarlijks worden er in het "Heitelan" zo'n 200.000 kievitseieren ver handeld. De meningen over deze volks sport zijn in ons land duide lijk verdeeld. De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van vogels en de Stichting Kritisch Faunabeheer vinden het bijvoorbeeld een volstrekt verwerpelijke manier var grijpen in de natuur. Volgens de voorzitter van deze stichting, de aan het sociolo gisch instituut van de Leidse Universiteit verbonden Hugh Callacher, is het rapen kievitseieren een regelrechte bedreiging voor deze weide vogel. Door het massale rapen vindt volgens hem elk jaar weer een reusachtige abortus plaats. Bovendien kunnen de boeren door de zich voortdu rend verbeterende land- bouurmethodes steeds vroeger het land in. "En wanneer eenmaal zover is dan kan de kievit het verder wel verge ten", zo zei Gallacher precies een jaar geleden in deze n briek, "De kievit moet dus i een zeer korte tijd aan z' trekken zien te komen en dat kan niet wanneer er in die pe riode ook nog eens op de eieren wordt gejaagd. Over het rapen in de omgeving van Leiden zei Gallacher: "Ook hier komen veel kieviten voor. Het rapen gebeurt meestal door amateurs wi door er nogal eens nesten worden uitgehaald van ande re weidevogels zoals de grutto en de zeldzame wulp. Een rede temeer om maar van het ra pen af te zien". Ook de heer WA. van Krieken, bestuurslid van de afdeling Leiden van de dierenbe scherming, is een tegenstan der van het rapen van kievit seieren ("Ik zie niet in waar om iemand nu zo nodig met zo'n eerste ei moet komen aandragen"), al bestrijdt hij dat het rapen een bedreiging is voor de kievit. Het grote r deel van het eierrapen is vol gens hem dat de kievit daar door uit bepaalde gebieden wordt verdreven. De heer J. Tolsma, eveneens uit Leiden, is het met al die tegen standers van het eierrapen lang niet eens. De heer Tolsma noemt zichzelf een echte gelliefhebber. Oorspronkelijk komt hij uit Friesland en als kind trok.hij er dikwijls, ge wapend met een polsstok, sa men met zijn vader op uit om, al fierljeppend, te jagen op het eerste kievitsei. Nog altijd krijgt de heer Tolsma rond de ze tijd, wanneer de lente in zicht komt, de kriebels en elk weekeinde, dikwijls ook op de doordeweekse avonden, trekt hij de polder in. Al diverse keren heeft hij het eerste eitje in de wacht weten te slepen en, zoals u ii krant van gisteren heeft kun nen lezen, is hem dat ook dit jaar weer gelukt. In een land bij Warmond trof hij zondagmiddag het eerste ge spikkelde kleinood aan". Tolsma: "Wanneer ik door de weilanden trek dan zie ik dat er elk jaar weer meer vogels komen en beslist niet minder. Vandaar dat ik er telkens weer moeiteloos in slaag o de toegestane vier weekein den zo'n 200 eieren te rapen. Er zijn dan altijd weer men sen die zeggen dat die 200 eie ren ook 200 vogeltjes hadden kunnen zijn maar zó is 't niet. Doordat de weilanden in ons land op dit moment nog één baggerzooi vormen en door het slechte weer durf ik rustig te beweren dat van de eieren die er nu liggen er geen eentje uitkomt". Nee, de gunstige periode voor de kievit moet nog komen en te gen die tijd is het raapseizo al weer voorbij. Door het i pen gaat de kievit juist wt nieuwe eieren leggen die ze dan wel kunnen uitbroeden. Het rapen is met andere woorden van groot belang e wie het tegendeel durft te be weren moet mij maar proberen te overtuigen".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3