LEIDSCH DAGBLAD rkorten werktijd rampzalig AMF stoot ook Leidse huizen af Alpheuse ambtenaren willen tweede keus 99 Oosterduinse meer mag dieper worden Raadsman Menten: 'Zaak is in '52 reeds afgedaan' DINSDAG 20 MAART 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BHOETTO BLUFT MOGELUK GESPAARD RIAD (AFP) - President Zia oel- Haq van Pakistan heeft be vestigd dat hij het doodvon nis dat is uitgesproken tegen de Pakistaanse ex-premier Zoelfikar Ali Bhoetto, niet zal bekrachtigen en dat hij van zijn bevoegdheden gebruik zal maken om diens straf te verzachten. Dit berichtte vandaag het Saoedi-Arabi- sche dagblad 'Al Jazira' uit .welingelichte diplomatieke bron'. Zia oel-Haq zou gehoor hebben gegeven aan aandrang van Arabische zijde, maar zou daarbij hebben bepaald dat Bhoetto geen enkele politieke activiteit meer mag bedrij ven. Transactie met nog onbekende koper deze week rond (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - De beheerder van het mijnwerkers-pen sioenfonds, het AZL te Heerlen, zal ook haar wo- ningbezit in Leiden afsto ten. De verkooptransactie van woningen aan de Burggra- venlaan, Oppenheimstraat, Moddermanstraat en Van Vollenhovenkade verkeert al in een vergevorderd sta dium. Volgens een woord voerder van het AZL zal de verkooptransactie nog voor het einde van deze week rond zijn. Voor zover bekend zijn de bewoners niet op de hoogte gesteld van de op handen zijnde verkoop. Het AZL bewaart nog steeds het stilzwijgen over wie de koper is van de Leidse woningen. Zoals bekend zullen ook zo'n 150 flats en eenge zinswoningen van het Al gemeen Mijnwerkers Fonds (AMF) in Oegstgeest van de hand worden ge daan. Over de verkoop van deze woningen zal even eens voor eind van deze week een definitieve be slissing worden genomen. Het AZL wil nog niet kwijt of de woningen in Leiden en Oegstgeest naar dezelf de koper gaan. Onder de bewoners van de woningen in Oegstgeest is nogal wat onrust ontstaan naar aanleiding van berich ten dat bij vorige over drachten van woningen van het mijnwerkers-pen sioenfonds woekerwinsten zijn gemaakt door ver schillende bouw- en ex ploitatiemaatschappijen. Zoals deze krant gisteren al meldde zijn twee Leidse beleggers, De Bolster en Pasman, betrokken ge weest bij een tweetal trans acties waaraan zij in korte tijd enkele honderddui zenden guldens hebben verdiend. Het is niet be kend of de Leidse firma's ook betrokken zijn bij de overdracht van wpningen in Oegstgeest en Leiden. De heer De Bolster deelt desgevraagd mee dat hij van niets weet. Eigenaars van strandtentjes willen af van toezicht langs de zee (Van één onzer verslaggevers) KATWIJK - Eigenaars van strand- restaurantjes in Katwijk willen af van de verplichte bewaking die zij in de zomermaanden langs de zee moeten uitoefenen. Contrac tueel worden de exploitanten tot nu toe hieraan gehouden. Samen met de Vereniging van Strandexploitanten bekijkt de gemeente thans op welke manier aan deze wens tegemoet zou kunnen worden gekomen zonder dat de veiligheid van de baders in gevaar komt. Al jaren klagen de Katwijkse eige naars van strandtentjes over deze situatie. Zij zeggen dat het voor hen een onmogelijke zaak is om voortdurend een medewerker langs de waterlijn te laten lopen. Nu er tussen hen en de gemeente een nieuwe overeenkomst op handen is, willen de exploitanten hierin verandering aanbrengen. Zij vinden bijvoorbeeld, dat het houden van dit toezicht ook best zou kunnen vanuit de strandtent zelf. Die ligt, zo zeggen ze, een stuk hoger dan de zee. De eigenaars stellen verder dat zo'n kracht, die steeds langs de zee loopt, veel geld kost. Daarnaast is het voor hen een moeilijke zaak geschikte mensen te vinden die dit werk willen doen. "Het is geestdodend en die mensen moe ten EHBO- en reddingswerk-di ploma's hebben", zeggen zij. De politie heeft laten weten wel be reid te zijn dit karwei over te ne men. Alleen, er zal dan waar schijnlijk wel extra mankracht voor moeten worden aangetrok ken. Voorzitter Wouda van de Katwijkse Reddingsbrigade, die ook is genoemd voor dit werk, staat bepaald niet te dringen om "zijn" mensen hiervoor in te zet ten. Hij is echter wél bereid tot een gesprek over deze kwestie. Burgemeester Bos vertelde dat het bewaken van de baders niet per se een taak van de politie hoeft te zijn. Mochten de exploitanten en de gemeente niet tot overeen stemming komen, dan zou een oplossing kunnen worden in het aanstellen van werkstudenten of dat de reddingsbrigade intensie ver gaat controleren. Als de pach ters dit stukje preventie loslaten zal hun pachtprijs wél worden opgetrokken. "Ik vind", aldus Bos, "dat we erg laat van dit feit op de hoogte zijn gesteld". PLANBUREAU: DEN HAAG (GPD) - Alleen korter werken in combinatie met het inleveren van een deel van het loon kan de werk loosheid doen dalen. VIETNAM - HoewelVietnam en China steeds uitroepen datzij rondte taf el willen gaan zitten en China beweert dat het zich uit het grensgebied met Vietnam heeft teruggetrokken, is de situatie in dit gebied van Indochina nog erg verward. Deze Vietnamese kinderen komen uit een plaats die vreselijk van de Chinese inval te lijden heeft gehad. Van de 36 families die hier woonden, hebben slechts 9 de aanvallen overleefd. NIEUWE GEMEENTE-SECRETARIS (Van één onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - De ruim honderd ambtenaren van de gemeente Alphen zijn het niet eens met burgemeester en wet houders. Inzet is de benoeming van een nieuwe gemeentesecre taris. De ambtenaren willen lie ver de als tweede geplaatste kan didaat, de organisatie-deskundi ge Ponjée uit Rotterdam, in plaats van de Zwollenaar Mine- kus die B en W als eerste naar voren hebben geschoven. De ambtenaren staan overigens niet helemaal alleen: de keuze is een meerderheidsbesluit van het gemeentebestuur. Een dienstcommissie, een soort overlegorgaan binnen de ge meente, is teleurgesteld dat B en W al een besluit hadden genomen vóór haar om advies was ge vraagd zoals was afgesproken. In de krant moest de commissie le zen dat het gemeentebestuur op deze manier had gehandeld. De commissie wil overigens niet vertellen waarom zij meer ver trouwen heeft in de PvdA-er Ponjée dan in de WD-er Mine- kus. Zij zegt tot haar keuze te zijn gekomen, nadat uitvoerig de stukken waren gelezen en een ge sprek had plaats gehad met beide kandidaten. Per brief vraagt de commissie ten slotte om de ambtelijke voorkeur bekend te maken aan de gemeen teraad. Zij moet eind deze maand een nieuwe secretaris benoemen. U kunt die onmisbare niet missen In Nederland kunt u niet zonder een markante regen jas Er is nu bij Veldhoven een rijke variatie in allerlei stijlen en kwaliteiten. Regenjassen, o.a. ook van BURBERRY'S, die altijd weer in elk weer een echte levensgezel voor u zijn. Kom snel even kijken voordat 't weer weer té slecht is .NELDHOVEN MSHIONS Winkelcentrum "Lange Voort" Irislaan 53, telefoon 071-151658 Een geleidelijke afbouw van de 40- urige werkweek tot een 35-urige in 1983 zonder loonsverlaging zal de werkloosheid omhoog doen schieten en dan zijn de gevolgen voor de economie zonder meer desastreus. Dit is de conclusie van het Centraal Plan Bureau, dat een berekening heeft gemaakt van een afbouw van de 40-urige werkweek op een wijze dat in 1983 een 35-urige werkweek is bereikt. In procenten komt dat neer op een verkorting met 2j5 procent per jaar, in 1983 opgelopen tot 12,5 procent. Zonder een gelijktijdige inlevering van een deel van het loon zal vol gens het Centraal Plan Bureau de werkloosheid in 1983 35.000 per sonen hoger zijn dan bij handha ving van de 40-urige werkweek. Naarmate de werkweek op 35 uur wordt gehandhaafd, zal dit aantal werklozen uitgroeien tot 70.000 in 1988. Als met de verkorting van de werkweek met 2,5 procent per jaar ook ieder jaar 2,5 procent van het loon wordt ingeleverd, zal de ze vorm van arbeidstijdverkor ting in 1983 45.000 werklozen (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT- Het Oos terduinse meer kan nog veel dieper worden. In theorie kan het meer, dat ligt tussen de Ruigen- hoek en het dorp Noordwijker- hout, worden verdiept tot 50 me ter onder NAP, Maar dat vinden de deskundigen, gezien de breed te van het meer niet wenselijk. In verband met die breedte me nen zij dat 30 meter het ma ximum is. Meer bewolking Toenemende bewolking en van het westen uit regen. Minimumtemperatu ren omstreeks 2 graden, middagtempe- raturen omstreeks 7 graden maar in Limburg enkele graden hoger. Vrij krachtige wind uit zuid tot zuidwest. (Opgemaakt om 11.15 uur) 21 maart Zon op: 6.42 uur, onder: 18.45 uur, maan op: 2.04 uur, onder: 11.03 uur. Hoogwater te Katwijk om 8.02 en 20.34 uur, laagwater te Katwijk om 3.34 en 16.06 uur. De diepte van het meer bedraagt thans zo'n 12 meter. Sinds 1962 wordt door de N. V. Maatschappij tot Exploitatie van Gronden Veenenburg-Elsbroek, een dochter van Van Herwaarden's Kalksteen-fabrieken in Hille- gom, zand aan het meer onttrok ken voor de kalkzandsteenindus- trie. Enkele jaren geleden zijn de activiteiten gestopt omdat het bedrijf de maximale diepte van 12 meter, die was vastgelegd in een overeenkomst met de pro vincie, had bereikt. Van de zijde van de agrariërs kwamen veel be zwaren omdat zij menen dat het ontrekken van zand op grote diepten gevolgen heeft voor de grondwaterstand in de omlig gende polders. Door die verande ringen in de grondwaterstand zou de bollenteelt in gevaar ko men, omdat gewassen gevoelig zijn voor een wijziging in het grondwaterpeil van slechts en kele centimeters. De onderzoe kers komen tot de conclusie dat het verdiepen van het Ooster duinse meer geen gevolgen heeft voor de omliggende polders. Leidenaars hadden "de hoogte" (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK - Twee Leide naars hebben gisteravond voor nogal wat opschudding gezorgd op de boulevard in Noordwijk. Het tweetal, on der invloed naar later bleek, klom in een tientallen me ters hoge bouwkraan op het terrein bij het appartemen tencomplex "Heemborch". Een terreinbewaker ontdek te het duo en waarschuwde de politie. Zij gaf de jongens een standje en stuurde hen naar huis. Eerder die dag rekende de po litie een groepje Leidenaars in de leeftijd van 16 tot 22 jaar in voor het plegen van vernielingen en openlijke geweldpleging. De jongens hadden in een dan cing flink wat bier gedron ken toen zij op weg gingen naar een bushalte op de bou levard. Uit pure verveling begonnen zij daar elkaar met stenen te bekogelen. Eerst gebeurde dat gewoon met kiezels. Toen die op waren haalden de Leidenaars tegels uit het trottoir, gooiden die kapot en begonnen met de brokstukken op elkaar te mikken. Al gauw waren zij dit spelletje beu en kozen een ander ob ject: de glazen van apparte ment "Heemborch". Hieraan werd voor honderden gul dens schade aangericht. Bij de komst van de politie namen de daders de vlucht. DEN HAAG (GPD) - „Naar in de jaren 1945-1951 geldende criteria kan nu niet meer tot vervolging van Menten worden overgegaan. De zaak is in oktober '52 definitief afgedaan". Dit zei vanmor gen mr. L. van Heijningen voor de Hoge Raad, waar een begin werd gemaakt met de behande ling van het cassatieberoep dat de Haagse officier van justitie, mr. R. J. Schimmel, had ingesteld te gen de beslissing die de Haagse rechtbank vorig jaar december Mr. Van Heijningen bestreed de allerlei misdrijven. „Dit is dis criminerend. Zelfs tijdens de kamerdebatten in 1976 en 1978 werd uitgesproken dat Menten schuldig was. Die houding van de Kamer pleit eigenlijk mijn cliënt vrij en betekent tevens een schending van het Europees Verdrag tot Bescherming van de Rechten van de Mens". Onmogelijk minder per jaar te zien geven, uit groeiend tot 75.000 in 1988. Doordat verkorting van de werk week zonder inlevering van een deel van het loon inflatie oplevert - 1,8 procent per jaar - zal de koopkracht van de modale werk nemer dalen, ook al wordt tot die inkomensgroep de kosten van de werktijdverkorting voor reke ning van de werkgever genomen. De oorzaak hiervan is, dat de werkgevers de hogere loonkos ten zoveel mogelijk zullen door berekenen in de prijzen. Het Centraal Plan Bureau zegt, dat werktijdverkorting in het alge meen zal leiden tot een beneden waartse groei in de economie. De reden daarvan is, dat de produk- tie wordt verminderd, de export zal dalen, de inflatie zal toenemen en de produktiviteit per werk nemer naar beneden gaat. In het geval van nivellering van het loon zullen deze effecten iets minder zijn, maar het Centraal Plan Bu reau spreekt van aanzienlijke ef fecten voor de economie. Deze negatieve effecten op de eco nomie zal de overheid noodzaken de financiële groei af te stemmen op de lagere norm. Dat betekent waarschijnlijk extra bezuinigin gen in de geest van Bestek '81, aldus het Centraal Plan Bureau. Uiteraard kan de verkorting van de werkweek ook aan de over heid niet voorbij gaan. In de overheidssfeer zouden daardoor 10.000 nieuwe arbeidsplaatsen worden geschapen, die echter ook een behoorlijke loonsom zullen opeisen. Zonder loonni- vellering zal het tekort van de overheid in 1983 1,5 procent van het nationaal inkomen meer zijn dan normaal. Dit zou in termen van Bestek '81 een extra gat van 3,6 miljard gulden beteke nen. AR-voorzitter Hans de Boer (foto) is zijn partijgenoot, het kamerlid Jan van Houwe- lingen, bijgevallen in diens voorkeur voor een toekom stige regering van CDA en PvdA. "Het CDA-program- ma valt het best te realiseren in een regeringscoalitie met de PvdA". Overigens was De Boer gisteren zo'n beetje de enige die Van Houwelingen steunde. De meeste reacties op de uitlatingen van Van Houwelingen waren sterk afwijzend, onder meer van KVP-zijde PAGINA 7 t Arabische landen laten VS in de kou staan PAGINA 9 I Gert Ligterink vrijwel zeker van Nederlandse schaaktitel PAGINA 11 Nederlands ijshockeyteam plaatst zich voor Olympi sche winterspelen PAGINA 13 FNV steunt acties voor kor ter werken PAGINA 19 Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Veel liefhebbers voor VN-politie DEN HAAG (GPD) - Enkele hon- derden politiemannen hebben zich aangemeld als vrijwilliger voor het Nederlandse contingent in de VN-politiemacht voor Na mibië (Zuidwest-Afrika). Op ver zoek van VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim heeft de Neder landse regering toegezegd een groep van 30 ervaren politieman nen te zullen leveren voor de UNTAG, de VN-vredesmacht die de voorbereidingen voor de ver kiezingen in Namibië zal gaan begeleiden: Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken (dat samen met binnenlandse zaken en justitie de voorbereidingen voor de UNTAG-uitzending coördineert vertelde vanmorgen dat na een eerste selectie tachtig kandidaten zijn overgebleven voor de dertig plaatsen. nam om de van oorlogsmisdrij ven verdachte Piet er Menten (79) in vrijheid te stellen. Mr. Van Heijningen herhaalde, wat hij ook al tijdens de vele rechts zittingen gesteld had, dat ruim twee jaar lang zijn cliënt publie kelijk schuldig is verklaard aan BEIROET (AFP) - Tussen het Ne derlandse contingent in de V.N.-vredesmacht in het zuiden van Libanon en Palestijnse gue- rillastrijders heeft vanmorgen in de streek van Sidikin in het oostelijke grensgebied een nieu we schotenwisseling van een half uur plaatsgehad. Dit hebben perscorrespondenten ter plaatse bekendgemaakt. De correspondenten hebben geen melding gemaakt van slachtof fers. drie cassatiemiddelen die de offi cier van justitie had aangevoerd. De Haagse officier stelde onder meer dat de rechtbank onmoge lijk had kunnen concluderen dat Menten had mogen vertrouwen op een ministeriële toezegging dat hij niet meer vervolgd zou worden wegens in 1941 in Polen begane oorlogsmisdrijven, „om dat de rechtbank hierover niets vast heeft te stellen". Bovendien heeft de rechtbank, al dus mr. Schimmel, het Verdrag van Rome ten onrechte toege past. Verder vindt hij dat de rechtbank een vormfout gemaakt heeft die tot vernietiging van het vonnis moet leiden. „De recht bank heeft onvoldoende gemoti veerd waarom het belang van de vervolging van oorlogsmisdrij ven niet zwaarder zou mogen we gen dan een eventuele inbreuk op de beginselen van een goede pro cesorde". I weken I LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren. Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214, 2300 VB Leiden en de krant komt

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1