PTïïurm ill Gert Ligterink vrijwel zeker van schaaktitel Geschetter op afscheidsrecepties: hoeft echt niet meer Van Ilanegem kan weg bij AZ'67 Vrij Voorzitter Bayern weg Na zege op Jan Hein Donner Zwitserse selectie ZWARE BOETE REAL SOCIEDAD DINSDAG 20 MAART 1070 Bij begrafenissen en jubilea spreekt men uitsluitend in zalvende bewoordingen en de recepties (het waren er geloof ik drie) van de scheidende di recteur van de Leidse Sport- stichting, Gé Philipsen, vormden op die stelling geen uitzondering. Dat is me wel wat tegengevallen, want we leven ten slotte in 1979 en niet meer in pakweg 1959. Dat men bij afscheidsbijeen komsten aardige, opgewekte taal hanteert is begrijpelijk, maar waarom nou toch die overdrevenheden? Burge meester Vis schilderde Philip sen als "de ideale directeur". Maar wie is er in deze wereld nou "ideaal"? Er bestaat geen ideale directeur, zo min als er een ideale journalist of een ideale burgemeester bestaat. Sportstichting-voorzitter Piet Biegstraaten betitelde Philip sen als "de man van zestig miljoen" en riep met andere beweringen het beeld op van een vertrekkende halfgod. Ik dacht héél even dat ik op de verkeerde receptie zatBij dat soort geschetter word ik altijd korzelig. Dan loopt er pekel in mijn mond en zweet in mijn handen. Philipsen heeft zich dertien jaar lang in een on gemakkelijke positie goed geweerd, als "bouwpastoor" zelfs zeer goed, zoals iedereen die er iets van afweet mij heeft bevestigd. Over de interne or ganisatie van de Sportstich ting hoor je iets minder opge wekte geluiden en over de plaats die de Sportstichting inneemt in de Leidse sport- gemeenschap (een zaak die zowel Philipsen als Bieg straaten aanging) kan niet alleen maar in lovende be woordingen worden gespro ken. Slecht lezende mensen zullen nu wel denken dat ik Philipsen natrap. Het is niet waar. Hij heeft een carrière achter de rug waarvoor ik respect heb, die veel goeds heeft opgele verd. Maar ik weiger me bui ten de realiteit te begeven en tot sprookjes en vreemde praatjesmakerij over te gaan Dit stukje zal me weer niet in dank worden afgenomen. Dat moet dan maar. Van Piet hoor ik op de volgende receptie wel wat er allemaal niet aan deugde. Suus Vijfentwintig jaar geleden trad mevr. S. den Ouden-Kloots (hierna te noemen: Suus) toe tot het bestuur van de Leidse gymnastiekvereniging Nieuw Brunhilde. Ze begon als com- missaresse, werd later pen- ningmeesteresse en secreta resse. Sinds 1970 is ze presi dente. Het bestuur van haar vereni ging laat die kwart eeuw be- stuursactiviteit niet zo maar verglijden in de wind. Zater dagochtend as. is er om 11 uur een reünie van oud-leden in het Ontmoetingscentrum aan de Boshuizerlaan's middags grijpt van drie tot vier uur de officiële receptie in hetzelfde gebouw plaats. Suus ken ik vrij goed, want ik heb al eerder in deze rubriek verteld dat mijn vrouw ook deel uitmaakt van het bestuur van Nieuw Brunhilde. Je ziet SUUS DEN OUDEN dan wat meer van hetgeen er in de keuken van een club om gaat dan normaal in de ver houding vereniging - journa list het geval is. Suus is geen unieke figuurzo als zij zijn er in Leiden geluk kig meer te vinden. Maar het is wel een uitstervend ras. Een kwart eeuw een vereniging volstrekt belangeloos dienen - ik vrees dat maar weinigen van de aanstormende genera tie daartoe bereid zijn. Suus is aardig met haar tijd meegegaan, een soepele pre sidentedie in moeilijke dagen de club knap heeft bijeenge houden. Niet iemand die dan klagerig rondgaat, maar de problemen te lijf gaat. Op fi guren als Suus gedijen ver enigingen meestal goed. Bij mij thuis worden zo nu en dan 's avonds bestuursverga deringen gehouden. Ik word dan geach t op de zolder plaats te nemendie vrouwen kun nen me, denk ik, niet gebrui ken. Nou is die zolder een ge riefelijke plaats hoor, want al mijn sportboeken staan er. En met de port binnen handbe reik en de kat als gezelschap kan ik het er lang uithouden Tegen half twaalf roep ik: "Mag het beest al uitzijn hol?" En dat mag. Voor Suus (en de haren) ben ik gaarne bereid nog vele malen op de zolder te gaan zitten. Dat is dan tevens mijn jubileumgeschenk. Ook niet veel, hoor ik u al zeggen. Maar ach, misschien heb je aan zo'n meegaande en mee levende man wel meer dan aan een vetleren medaille met mooie inscriptie. Op de receptie, zaterdag, zal ik een fors uit de kluiten gewas sen glas port op de gezondheid van Suus drinken. Want ze moet ten slotte nog jaren mee. Te mooi Vorige week heb ik uitvoerig ge schreven over het sportieve gebaar van Blauw Wit korf baller Joost Leonhard, die in de slotfase van de finale om het Nederlandse micro-kam pioenschap tegen Allen Weer baar vrij voor de korf kwam, maar weigerde te schieten, omdat zijn tegenstander Van de Boog ten val was gekomen. Niet schieten als je verdediger op de vloer ligt, is weliswaar een soort erecode in de korf- ballerij, maar - zo schreef ik - het moment en de omstandig heden waren dusdanig dat Leonhard rustig had kunnen scoren zonder dat men hem wat kwalijk had kunnen ne men. Ik prees zijn beheersing in een wedstrijd die ten slotte om het Nederlands kampioen schap ging. De krant lag vorige week nog niet in de bus of ik werd al door enige mensen opgebeld die mij prijzend toespraken. Eindelijk eens een mooi, op bouwend stukje .zei er één,"en niet zoiets pesterigs als u normaal doet". Gesterkt zette ik mij aan het avondmaal. Daarna ging het snel mis. Flip v.d. Kooy van Pernix meldde zich aan de telefoon en zei: 'Het is een mooi verhaal, prachtig zelfs, maar ik denk niet dat er veel van deugt". Volgens hem had Leonhard niet geschoten omdat hij wist dat hij zijn tegenstander ge sneden had en door niet te schieten kon hij de bal in de ploeg houden. Wantje wordt in zo'n geval pas door de arbi- ter afgefloten als je daadwer kelijk schiet. Nu kende ik die regel wel, maar ik had dat "snijden" niet op gemerkt. Vele toeschouwers trouwens evenmin, gezien het open doekje dat Leonhard kreeg en ook. iemand als Paul Planjer. hoofdredacteur van In- en Uitworphet orgaan van de afd. Rijndelfland, was het ontgaan, getuige zijn ver- Ik geloofde de uitleg van Van der Kooy maar half, want Leonhard moest in de tijd van anderhalve seconde dan wel zeer veel hebben gemerkt en overwogen. Maar twijfel sloop toch het hart binnen. Van der Kooy en ik besloten ge zamenlijk op onderzoek te gaan. Was het nu gewiekst heid, slimheid van Leonhard geweest of pure sportiviteit? Eerst maar eens arbiter Frans Meek gebeld of die een doel punt van Leonhard zou heb ben goedgekeurd als deze tóch had geschoten. "Geen sprake van", zei Meek. "Het was dui delijk geval van snijden. Leo nard liep zo scherp langs zijn eigen dame dat er geen ruimte voor de verdediger overbleef. En hij was er op dat moment nog niet door. Nee, het doel punt had ik zeker niet goed gekeurd". Vervolgens contact met Leon hard gezocht. En die zei: "Toen ik voor de korf stond voelde ik dat er iets niet goed was gegaan. Ik dacht: ik moet die bal in de ploeg houden. Anders had ik hem er echt in gegooid hoor, want wat wil je: het ging om het Nederlands kampioenschap. Dat mijn te genstander was gevallen, speelde ook wel een beetje mee. Laten we zeggen voor eender de, want die jongen verde digde steeds heel correct. Ach Door Ruud Paauw ja, wat gaat er in zo'n seconde nou precies door je heen..." Van der Kooy die kort voor mij met Leonhard had gebeld, bracht ongeveer hetzelfde verhaal op tafel, alleen had Leonhard tegenover hem niet gezegd dat zijn tegenstander "voor eenderde" had meege speeld in zijn besluit niet te schieten. Conclusie: ik heb vorige week een veel mooier verhaal opge hangen dan de werkelijkheid was. Keer op keer roep ik in deze rubriek dat de topsport mens niet goed is. En je ziet wat er gebeurt als je je niet aan je eigen regels houdt. Maar echt negatief kan dit ver haal nou toch ook niet eindi gen. Want het is weer wél netjes van Leonhard dat hij de zaken niet of nauwelijks fraaier voorstelt dan ze wa ren. Voor hetzelfde geld had hij mij immers een mooie sto ry over zijn eigen nobelheid kunnen afsteken, nietwaar.... ALKMAAR (ANP) - Willem van Hanegem kan, voor een zeer schappelijke prijs, AZ'67 met onmiddellijke ingang verlaten. De leiding van de Alkmaarse vereniging heeft de oud-interna tional gisteren meegedeeld dat het lopende seizoen voor hem het laatste als actief voetballer bij de club zal zijn. Tevens is hem alle mogelijke me dewerking toegezegd wanneer er voor hem tussen nu en het einde van het seizoen een moge lijkheid zou voordoen, elders te voetballen. Daarbij heeft de clubleiding niet alleen gedacht aan een mogelijke overeen komst met een club uit de Ver enigde Staten. De afspraak die AZ'67 met Van Hanegem (35) heeft gemaakt over zijn werkzaamheden voor de club na zijn actieve loopbaan blijven onverkort gehandhaafd. Secretaris Ger Peters stelde: "Wij hebben een contract met Van Hanegem voor vijf jaar, dat aan het einde van dit seizoen nog vier jaar zou doorlopen. Beide partijen hadden na dit seizoen het recht om die overeenkomst, waar het actief voetballen be trof, te beëindigen. Hem is bin nen onze organisatie een functie in de technische leiding van de club toegezegd en die afspraak zullen wij ook honoreren wan neer Van Hanegem zou besluiten elders nog een jaar, of desnoods meer seizoenen, verder te spe len. De mededeling van AZ'67 is voor Van Hanegem als een volslagen verrassing gekomen. "Ik heb he lemaal geen plannen om ergens anders heen te gaan", stelde de middenvelder. "Wanneer ik het ook maar enigszins zou hebben zien aankomen, zou ik misschien wel met iets anders bezig zijn geweest. Van AZ heb ik tot nu toe steeds te horen gekregen dat men tevreden over mij was. Na dat wij van PSV hadden gewon nen, heeft men mij niet verteld dat ik geweldig had gevoetbald, dat hoefde ook niet, maar wel dat ik het redelijk had gedaan. Dat was ook zo. Woensdag tegen Twente voor de beker heb ik ook gewoon gespeeld. Wat ik wel wist, is dat Kessler van mening was dat hij mij voor het volgende seizoen niet meer no dig had omdat hij andere plan nen met het elftal heeft. Gister middag moest ik naar Zaandam komen en daar is een bespreking geweest van Kessler, Klaas Mo lenaar en Peters met mij. Toen heb ik het bericht te horen ge kregen dat ik ook onmiddellijk kon vertrekken. Voor niets, voor mij zou geen transfersom wor den gevraagd. LEEUWARDEN (GPD) - Ook in de twaalfde en voorlaatste ronde van de wedstrijd om het nationale schaakkam pioenschap is de beslissing nog niet gevallen, al is Gert Ligterink nu vrijwel zeker van de titel. Alleen als hij in de laatste ronde tegen Baljon zou verliezen en Ree winnen van Sosonko kan hij nog door Hans Ree worden inge haald. In deze twaalfde ronde was de spanning opnieuw om te snijden. De hoofdschotel werd gevormd door het treffen tussen Jan Hein Dunneren Gert Ligterink. Vanuit een Koningsindisehe verdedi ging kwam Donner het beste te staan. Hij beschikte over meer terrein en positioneel overwicht. Voorzichtig manoeuvrerend kwam hy steeds beter te staan. Ligterink bevrijdde zijn stelling door de opmars van zijn dame pion maar toen moest hij de kwa liteit afstaan. Reeds werd overal met een overwinning van Donner rekening gehouden toen deze in het laatste speeluur de draad kwijtraakte. Een wat ongewoon slot was het gevolg. Donner zag een kleinigheid over het hoofd en gaf geschrokken op. Hij had, zij het ten koste van een pion. nog hardnekkig tegenstand kunnen bieden. Hans Bohm liet tegen Hans Ree vrijwillig dameruil toe. Het kost te hem weliswaar een stuk, maar hij hoopte met een venijnige doorbaak op de damevleugel toch in het voordeel te komen. Ree bleef echter nuchter. Hij ving de doorbraak doeltreffend op en won door zijn materieel over wicht. Jan Timman won een goede posi tiepartij tegen Arend van Dop, maar ondanks deze overwinning is Nederlands sterkste speler thans uitgeschakeld voor de eer ste plaats. Hij bezorgde Van Dop twee geisoleerde dubbelpionnen, belegerde de pionnen met zijn to rens en dwong door het ingrijpen van zijn ruiterij de beslissing af. Een gaaf staaltje vakwerk. Christofoor Baljon verloor van een geladen Kick Langeweg. De in ternationale meester heeft tot dusver nog geen enkele partij gewonnen, maar ditmaal zette hij zich vastberaden achter het bord Toch ging het niet Na zijn zege op Donner is Gert Ligterink vrijwel zeker van de nationale schaaktitel. BONN (GPD) - De voorzitter van de FC Bayern München, Wilhelm Neudecker, is afgetreden. Hij kon er geen genoegen mee nemen dat bijna alle spelers van Bayern te gen de aanstelling waren van Max Merkel als nieuwe trainer. Zaterdag had Neudecker, die al 17 jaar voorzitter is en mede-ver antwoordelijk voor alle succes sen van de Beierse voetbalclub, nog verklaard dat hij er vast op rekende dat Merkel maandag zou beginnen. Dat is niet doorgegaan omdat de spelersraad voorstander was van het aanblijven van de huidige trainer Paul Csernai. Door de slechtere resultaten van de laat ste tijd - met name de 0-4 tegen Armania Bielefeld - was Csernai bij het bestuur in ongenade ge vallen. Bovendien meeste spelers, aldus woord voerder Sepp Maier, sterk gekant tegen de persoon van Merkel, die wel als bekwaam, maar ook als een „slavendrijver" te boek staat. Het feit dat president Neudecker is gezwicht voor de spelersraad, is niet alleen voor FC Bayern, maar voor het gehele Duitse voetbal een unicum. Sepp Maier ver klaarde dat „dit hem vreselijk spijt". ZÜRICH (ANP) - De Zwitserse bondscoach Roger von Lanthen heeft negentien spelers geselecteerd voor de op 28 maart in Eind hoven te spelen interland tegen Nederland. Van deze negentien zullen drie spelers afvallen. In de selectie bevindt zich eén debu tant: de 21-jarige aanvaller van Young Boys Thomas Zwahlen. De selectie bestaat uit: doel: Erich Burgener (Lausanne), Karl En gel (Servetle).achter Lucio Bizzini(Servette), Jakob Brechbuehl (Young Boys), Pierre-Albert Chapuisat (Zürich), Francis Mon- tandon en Roger Wehrli beiden Grasshoppers, Serge Trine Hero (Servette). middenveld en aanval: Umberto Barberis (Servette), Rene Botteron (Zürich). Rudi Elsener (Eintracht Frankfurt), Heinz Hermann. Andre Meyer, Claudio Sulser, Raimondo Ponte allen Grasshoppers. Hans Jörg Pfister, Mare Schnyder beiden Servette, Markus Tanner (Basel), Thomas Zwahlen (Young Boys). zo gemakkelijk. Pas toen jBaljon verslapte kon Langeweg toe slaan. In de slotfase drong hij met zijn torens en een loper de witte stelling binnen en brak daar elke tegenstand. Genna Sosonko en Rob Hartoch speelden remise maar dit resul taat werd pas beieikt na harde strijd. Sosonko stond een tijdlang wat beter, maar Hartoch gaf geen krimp. In het eindspel bracht hij de balans in evenwicht. De partij Hofland-Van der Wiel werd ha 40 zetten afgebroken, in een voor Van der Wiel gewonnen stelling. Later gaf Hofland zich zonder verdere strijd gewon- De partij Van der Weide-Van der Vliet was de enige die de avond zitting haalde. Er was toen een onduidelijke stelling ontstaan waarin Van der Weide een paar pionnen voor een stuk had. In de avondzitting bleek dat onvol doende want Van der Vliet kreeg snel een winnende aanval. Uitslagen: Van der Weide-Van der Vliet 0-1, Hofland-Van der Wiel 0-1, Bohm- Ree 0-1, Sosonko-Hartoch V2-V2, Tim man-Van Dop 1-0, Donner-Ligterink 0-1, Baljon-Langeweg 0-1. Stand na twaalf ronden: 1. Ligterink: 9,5, 2. Ree: 8,5, 3. Timman: 8, 4. Donner. 7,5.6.7. Baljon, Sosonko en Van der Wiel: 6,5, 8. Bohm: 6, 9.10. Hartoch, Van der Vliet 5,5, 11. Langeweg: 5, 12. Van Dop: 4, 13. Hofland: 3,5, 14. Van der Weide: 2. VOETBAL - De UEFA heeft een commissie samengesteld die moet nagaan of spelers doping gebruiken bij grote Europese wedstrijden. De voetbalbond zal verder binnenkort maatregelen treffen tegen voetbalvandalisme. SCHAKEN - De Nederlandse schaakkampioene, Kathy van dei Mije, is als vierde geëindigd in het grote damestoernooi van Belgra do. Het toernooi werd gewonnen door de Russische Nina Alek- sandria. VOETBAL - In een vriendschap pelijke voetbalwedstrijd in Bogo ta (Columbia) tussen Atletico Na- cional en Cosmos zijn drie spelers van het veld gestuurd. Onder hen de Braziliaan Marinho die op de vuist ging met zijn directe tegen stander Rodriguez. SAN SEBASTIAN (ANP)-De gouverneur van Baskenland heeft Real Sociedad uit San Sebastian een boete opgelegd van 15.000 gulden. De club kreeg de straf omdat niet voorkomen was dat heel Spanje een demonstratie van de Baskische afscheidingsbeweging heeft gezien tij dens de wedstrijd Real Sociedad - Real Zaragoza. Tijdens de wedstrijd van zondagavond, die live op de televisie werd uitge zonden, betraden twee toeschouwers het speelveld met een spandoek waarop om vrijlating van gearresteerde leden van de ETA werd ge vraagd. Eén van de demonstranten kon door de ordedienst gegrepen worden, de andere ontsnapte. De wedstrijd, die door de demonstratie op het veld werd onderbroken, kon pas na vijf minuten worden voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11