Arabische landen lopen niet warm voor ve rdrag uamedfê Geen veranderingen door verkiezingen W.-Duitsland NAAST HET NIEUWS Oud-voorzitter parlement Iran in arrest ag Politiek toneel stabiel Onderzoek Baar bankzaken Carters Zuiver zijden damesondergoed g Vance: „Verkiezingen in Rhodesië op 20 april tijdverspilling MAANDAG 19 MAART 1979 (Van correspondent) BONN - De verkiezingen in de Westduitse deelstaat Rijnland- Palts en in West-Berlijn hebben het politieke landschap in de Bondsrepubliek niet veranderd. De CDU verloor in Rijnland- Palts vier zetels, maar behoudt met 51 van de 100 zetels in de Landdag de absolute meerder heid. In West-Berlijn gingen SPD en CDU procentueel iets achter uit, terwijl de liberale FDP circa 1 procent won. De SPD-FDP-coali- tie krijgt 67 zetels in het Berlijnse Huis van Afgevaardigden, de C DU-oppositie 58. SPD-voorzitter Willy Brandt en FDP-vice-voorzitter Wolfgang Mischnick verklaarden dat zij ..echt tevreden" waren. Ook CDU-chef Helmut Kohl liet geen teleurstelling blijken. Het resul taat van zijn partij in Rijnland- Palts was nog altijd het op twee na beste na - de oorlog, zei Kohl. Voor de liberalen betekenen de verkiezingsuitslagen, aldus Mis chnick. dat zij definitief uit het dal zijn gekomen. Zowel in Ber lijn als in Rijnland-Palts behaal de de FDP ruimschoots de kies drempel van 5 procent. Opmer kelijk was eigenlijk alleen dat de zogenaamde alternatieve lijst in West-Berlijn boven de 4 procent kwam. Dit toont aan dat in deze stad opmerkelijk veel. melijk jonge mensen wonen, die zeer ontevreden zijn over de poli tiek van de „gevestigde" partijen. De alternatieve lijst had vooral de nadruk gelegd op milieube scherming. Brandt. Kohl en Mischnick trokken hieruit de conclusie dat hun res pectievelijke partijen meer dan voorheen moeten proberen met deze „protest-kiezers" in contact te komen. SPD-voorzitter Brandt zei zelfs dat het resultaat van de volgende deelstaatverkiezingen in Slees- wijk-Holstein op 29 april beslist wordt door het feit in hoeverre de verschillende partijen erin slagen deze protest-stemmen te krijgen. Op dit moment regeert de CDU in Sleeswijk-Holstein slechts met één zetel meer in het parle ment. CSU-voorzitter Franz Josef Strauss meent dat er voor de CDU geen reden is om te jubelen. De uitslag van de gisteren gehouden verkie zingen is. aldus Strauss, echter niet bepalend voor het eventuele oprichten van een vierde par tij. AMMAN-CAIRO-JERUZALEM (GPD) - Zbigniev Brze- zinski, de adviseur voor veiligheidszaken van de Ameri kaanse president Carter, heeft grote moeite de Arabische landen te winnen voor het vredesverdrag tussen Egypte en Israël, dat 26 maart in Washington moet worden gete kend. Juist voor deze speciale algezant van Carter gisteren aankwam in Amman, de hoofdstad van Jor danië. had koning Hoessein PLO- leidcr Jasser Arafat op bezoek gehad en zich nogal uitbundig met hem verbroederd. Ook lijkt Brzezinski er niet in te zijn ge slaagd het vredesverdrag te „ver kopen" in Saoedi-Arabië, waar hij tot gisteren op bezoek Zaterdag, na de ontmoeting tussen Hoessein en Arafat, benadrukten beiden dat ze trouw bleven aan de resoluties die werden aangeno men op de Arabische topconfe rentie in Bagdad, november vorig jaar. Daarin werd onder meer af gesproken Egypte economisch en politiek te zullen isoleren als dit land een afzonderlijk vredes verdrag zou sluiten met Is raël. Gisteren hebben Brzezinski en Hoessein drie uur met elkaar ge sproken. Hoesseins nieuwe om helzing van Arafat, gekoppeld aan de verklaarde opvatting van de monarch dat er geen duurza me vrede kan komen in het Mid den-Oosten als Israël zich niet eerst terugtrekt uit alle bezette Arabische gebieden (inclusief Oost-J ECsraël het zelfbeschikkings recht van de Palestijnen volledig erkent, lijkt Brzezinski weinig kans te geven op een door braak. Dit werd later nog eens bevestigd door de chef van het koninklijk kabinet in Amman, Sjarif Abdel- Hamid, die het gesprek „open hartig en constructief' noemde, maar ook zei dat „de vaagheid van de algemene vredesregeling die de Amerikanen voorstaan, voor Jordanië geen aanleiding is zijn standpunt te herzien". Ook de Saoedi's konden niet warm lopen voor Brzezinski's bedoe lingen. Na zijn vertrek naar Jor danië verklaarde de Saoedische minister van buitenlandse zaken prins Saoed El-Feisal dat de crisis in het Midden-Oosten alleen maar kan worden opgelost door een „rechtvaardige en allesom vattende vrede, die tegemoet komt aan de eisen van de Arabie ren. het islamitische volk en het Palestijnse volk". De besprekin gen die Brzezinski zaterdag met hem en andere Saoedische lei ders - onder wie koning Chaled - voerde, waren „duidelijk en openhartig", aldus prins Saoed El-Feisal. die met deze zuinige uitdrukking duidde op grote on enigheid. Na zijn bezoek aan Jordanië zou Brzezinski - wiens delegatie be staat uit vice-minister van bui tenlandse zaken Warren Christopher, generaal David Jo nes en Carters zoon Chip - terug vliegen naar Cairo, om de Egypti sche president Sadat in te lichten over de resultaten van zijn mis- Verdrag De eerste minister van Egypte. Moestapha Chalil. heeft zater dagavond de belangrijkste pun ten uit het vredesverdrag open baar gemaakt. Volgens Israëli sche regeringsfunctionarissen staat de Egyptische versie van de tekst echter vol onjuistheden. Deze zullen worden opgehelderd wanneer Israël morgen de ver dragsteksten publiceert. Het Is raëlische kabinet - dat evenals het Egyptische reeds in principe akkoord is gegaan - zou zich van daag verder over de tekst buigen en het Israëlische parlement, de Knesset, morgen. Overigens zijn beide landen overeengekomen dal de Engelstalige versie van het verdrag bindend zal zijn. Het verdrag bestaat, zo bleek in Cairo, uit een inleiding, negen ar tikelen en drie bijlagen die han delen over de terugtrekking van Israël uit de Sinaï en het normali seren van de betrekkingen tussen beide landen. Daarnaast zullen een aantal brieven worden uit gewisseld. die met name zullen handelen over de stappen die moeten worden ondernomen in het kader van de totstandkoming van Palestij: westelijke «i Gazastrook. In de verdragstekst zelf wordt slechts kort verwezen naar de Westoever en de Gazastrook. Wel wordt duidelijk gesteld dat de Is raëli's zich uit de Sinai zullen te rugtrekken en dat in dat hele ge bied een vredesmacht van de Verenigde Naties wordt gesta tioneerd. De betrekkingen tussen Israël en Egypte worden genor maliseerd nadat de eerste „we zenlijke" Israëlische terugtrek king uit de Sinaï heeft plaatsge vonden. Volgens Chalil zullen de onder handelingen over Palestijns zelf bestuur op de Westoever en de Gazastrook één maand na de on dertekening van het vredesver drag beginnen en niet langer mo gen duren dan eén jaar Voor het begin van de onderhandelingen zal Israël - nog altijd volgens Chalil - al een aantal maatregelen nemen die het verloop daarvan moeten vergemakkelijken. Daar toe behoren vrijlating van Pale stijnse gevangenen, vrijheid van vergadering, het opheffen van reisbeperkingen voor Palestijnen en het toestaan van hereniging van families. Onmiddellijk na afloop van de onderhandelingen zullen verkiezingen worden ge houden en zal een Palestijnse be stuursmacht worden inge steld. De Egyptische premier zei dat Jor danië wordt uitgenodigd om deel Als de Palestijn: te nemen aan de onderhandelin gen, samen met Egypte, Israël en Brezinski in Saoedi-Arabiê: niet erg enthousiast. vertegenwoordigers van het Pa lestijnse volk. Als Jordanië dat weigert, dan zal Egypte de volle verantwoordelijkheid op zich nemen voor de toekomst van de Palestijnen. De VS zijn bereid als volwaardig partner aan de on derhandelingen deel te ne- bestuursmacht is gekozen, gaat een overgangspe riode in van vijfjaar. In die tijd zal het Israëlische militaire gezag worden teruggetrokken en zullen de Israëlische strijdkrachten zich van een aantal strategische pun ten terugtrekken. In artikel zes van het verdrag zou staan dat dit geen voorrang krijgt boven andere verdragen en over eenkomsten en dus ook niet bo ven de bestaande defensiever dragen van Egypte met andere Arabische landen. HIER SLIEPEN... Twee Franse scholieren die een verjaarsfeestje hadden willen vie ren in de ledikanten van Napoleon en koningin Marie-Antoinette en die daarvoor na een riskante klim tegen een gevel het kasteel van Fontainebleau bij Parijs waren binnengedrongen, hebben in plaats daarvan de nacht moeten doorbrengen in een politiecel. Een van de jongens had zich al in het bed van Napoleon genesteld en de andere wilde net in dat van Marie-Antoinette klimmen, toen suppoosten op hun spoor kwamen en hen op de vlucht joegen. De politie had de scholieren snel te pakken en bood ze het alternatief van een nacht op harde britsen. CHINESE MUUR ALS STEENGROEVE Sommige mensen gebruiken de Chinese muur als steengroeve. Ze halen er stenen weg om huizen mee te bouwen, zo berichtte gisteren het Chinese volksdagblad. Volgens de krant, die aan dringt op betere bescherming van oude momumenten, is ook flinke schade aangericht in exotische tuinen met paviljoens en pagoden in het oosten van China. CIPIERS IN CEL Ontsnappen mag de droom van iedere gevangene zijn, daarbij je bewakers in de cel doen belanden is nog mooier. Dat moet een Noordamerikaan, die in de gevangenis van de Mexicaanse plaats Acapulco zat, gedacht hebben toen hij zijn bewakers kon bewe gen hem te laten ontsnappen in ruil voor 200.000 dollaraan vals geld. De bewakers waanden zich rijk, begaven zich in het nachtleven en kochten dure waren. Al spoedig werd de badplaats overspoeld met vals geld. Dit leidde echter wel tot de arrestatie van de bewa kers. Zij zitten nu achter de tralies, terwijl hun voormalige ge vangene vrij rondloopt. KNIPRECORD De Engelse kapper Gerry Stupple heeft gisteren naar zijn zeggen een nieuw wereldrecord non-stop haarknippen gevestigd. Toen hij met 305 uur de grens had overschreden, zei hij door te zullen gaan tot 400 uur. BIOLOGISCH WONDER De zeug "Tura" in de Sowchoz "Rischanski" in Moldavië - een van de deelrepublieken van de Sowjet-Unie - heeft een zeldzame prestatie geleverd. Zij wierp elf biggen. Niemand was hier ver baasd over. Per slot van rekening hadden andere zeugen al grote re worpen gehad, wel tot 20 stuks. Na acht dagen stonden de bewoners wel even vreemd te kijken: "Tura" schonk het leven aan nog eens 17 biggen. Volgens de krant "Sowjetskaya Moldavia" maken "Tura" en haar 28 biggetjes het goed. In een aan deze opzienbarende zaak gewij de reportage komen ook wetenschappers aan het woord, die nog geen verklaring hebben voor de "reuzen-worp". Naar zij vermoe den hangt een en ander samen met de "afwijkende lichaamsin deling van Tura. ADVERTENTIE Exclusief in onze kollektie: zuiver zijden damesondergoed zoals: hemdjes, onderblouses en slipjes. In alle opzichten heerlijk in het dragen en de prijs valt mee. In naturel en wit. Breestraat 126 Leiden 071-130960 TEHERAN (AFP) - De oud-voor zitter van het .Mfylis', de .Tweede Kamer' van het Iraanse parle ment, is zaterdagavond in zijn woning gearresteerd. Abdollah Riazi, die voorzitter van het Majlis was in de loop van de ADVERTENTIE WAAROM EUROPA? Openbare discussiebijeenkomst in de Stadsgehoorzaal 20 maart (dinsdag) 20.00 uur Sprekers: prof. Samkalden Dr. C. Berkhouwer. Na verkiezingen in Frankrijk: (Van onze correspondent) biliseren voor deze verkiezingen. ton hPhnnrHo nok Hp vrnuw tmn n,. WASHINGTON (DPA) - De Ame rikaanse minister van buiten landse zaken, Cyrus Vance, heeft zaterdag verklaard dat de Ver enigde Staten en Groot-Brittan- nië de voor 20 april uitgeschreven verkiezingen in Rhodesië be schouwen als „tijdverspilling". In een gemeenschappelijke ver klaring bepleitten de twee landen voor verkiezingen onder toezicht van de Verenigde Naties, als eni ge middel om een langdurige en verwoestende oorlog te vermij den. Vance zegde toe dat de VS en En geland een opheffing van de sancties tegen Rhoaesië zullen steunen, zodra eén door alle be trokken partijen aanvaard over gangsproces naar de verkiezin gen onder controle van de volke renorganisatie is begonnen. De Rhodesische regering heelt be sloten de mannen tussen de 50 en 59 jaar te mobiliseren. De maat regel geldt blanken, Aziaten en kleurlingen, alsmede bepaalde zwarten, onder wie artsen, aldus een zaterdag uitgegeven com munique. Luchtaanval SALISBURY (AFP) - De Rhodesi sche luchtmacht heeft zaterdag, voor de vierde maal in één week, een aanval uitgevoerd op Mo- zambikaans grondgebied. Dit is meegedeeld in een communiqué van de Rhodesische legerleiding. De aanval was gericht tegen „terro risten in het gebied Chimoio, ze ventig kilometer ten oosten van de grensplaats Umtali", aldus het communiqué. PARIJS - Het Franse poli tieke toneel heeft zich in zijn huidige vorm gestabi liseerd. Dit is de voorlopi ge conclusie uit de resulta ten van de verkiezingen voor de Franse departe mentale parlementen, waarvan afgelopen giste ren de eerste ronde werd gehouden. Van 18,6 mil joen stemgerechtigde Fransen bleef maar 30 procent voor deze verkie zingen thuis en dat wordt als een gunstig record be schouwd. Ondanks deze grote opkomst en het steeds grotere aandeel van de jeugdige kiezers hoefde de rege ringscoalitie geen veren te laten. De communisten gingen vooruit in staalindustriecentra als De- nain en Longwv, waar de laatste weken grote arbeidsonrust heer ste in verband met de sanering van de staalindustrie. De socialis ten en communisten als de beide grote oppositie-partijen hebben de afgelopen weken alles in het werk gesteld hun aanhang te mo biliseren voor deze verkiezingen, die eens in de drie jaar plaats vin den, waarbij steeds de helft van de regionale parlementariërs zich aan de wil van de kiezers-stem men dient te onderwerpen. Van regeringszijde had men alles gedaan deze verkiezingen als on belangrijk voor te stellen uit angst dal. gezien de sociale en economische problematiek waarmee het land te worstelen heeft, de kiezers hun ongenoegen zouden uiten door het ditmaal met de oppositie te proberen. President Giscard sprak op een van zijn laatste persconferenties dat er „in 1979 geen enkele ver kiezingen op nationaal niveau van enig belang" te verwachten waren. De regering zal nu alles ondernemen de voorlopige uit slag van deze zogenaamde kan tonale verkiezingen als een be langrijk bewijs van vertrouwen in eigen beleid voor te stellen. Zoals bij alle verkiezingen in het land. zal aanstaande zondag een tweede en laatste verkiezings ronde worden gehouden. Het wordt niet verwacht dat deze ronde veel nieuwe aspecten zal opleveren. De meeste ministers en staatssecretarissen die tevens lid van een regionaal parlement uitmaken werden afgelopen zon dag al herkozen. Tot de kandida ten behoorde ook de oud-premier en gaullistenleider Jacques Chirac, die op het ogenblik burgemeester van Pa rijs is. Zij heeft zich in het district van haar man, de Correze, kandi daat gesteld. In de eerste ronde verwierf zij echter nog niet het vereiste aantal stemmen. Tot de herverkozenen behoort te vens de socialistenleider Fran cois Mitterrand, die gisteren elk commentaar nog tot volgende week wilde bewaren. Het is dui delijk dat de beide oppositiepar tijen teleurgesteld zijn over het uitblijven van de „aardverschui ving" in hun richting, waarop zij hadden gespeculeerd. laatste vier zittingsperioden, werd opgepakt door leden van het .Chomeini-comité' en over gebracht naar de Qasr-gevange- nis om te worden verhoord. De 73-jarige Riazi wordt beschul digd van collaboratie met het voormalige -regime en het uit vaardigen van tegen het volk ge richte wetten. Hij was kort voor de revolutie naar Teheran terug gekeerd. In de Iraanse stad Amlash is zater dag een vrouw bestraf met hon derd zweepslagen, een man met 25 zweepslagen, wegen het ple gen van overspel, zo meldden Iraanse kranten. De vrouw viel flauw toen het vonnis werd vol trokken. In een interview met het Westduit se weekblad .Spiegel' heeft de Iraanse ajatolla Sjariat Madari een lans gebroken voor veelwij verij. In antwoord op een desbetreffende vraag zei de ajatolla in de .heilige stad' Qom: „Er zijn veel mannen die dermate potent zijn, dat zij door een of twee vrouwen niet kunnen worden bevredigd". De 73-jarige geestelijke leider voegde eraan toe: „Moeten zij soms gebruik maken van borde len?" NEW YORK (AFP) - Het Ame rikaanse ministerie van justi tie gaat een speciale officier van justitie aanwijzen, die een onderzoek moet instellen naar de leningen welke het familiebedrijf van de familie Carter bij de .nationale bank van Georgia' heeft gesloten Dit heeft de New York Times gemeld. Volgens het blad heeft een woordvoerder van het minis terie bevestigd, dat ondermi nister Philip Hevman al ver scheidene juristen voor deze taak heeft gepolst. Genoemde bank stond onder leiding van Bert Lance, voormalig hoofd van de begroting van de rege ring-Carter die aftrad nadat een justitieel onderzoek vraagtekens had gezet bij de wijze waarop hij zyn bankza ken had gedaan. Gisteren berichtte de New York Times dat de onder-directeur van de bank, Robert Flynt, een geheim register bijhield dat niet overeenkomt met de officiële stukken van de bank. Volgens de krant heeft Flynt ook, onder druk van bankdi recteur Bert Lance, cheques voor aflossingen van lenin gen, ondertekend door de fa milie Carter, tegengehouden omdat het bedrag op de bank rekening van Carters bedrijf onvoldoende was om de che ques te honoreren. Een eerste onderzoek van de FBI, de fe derale recherche, zou uitwij zen dat de bank zich aan 'technische wetsovertredin gen' heeft schuldig gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7