Oubollige show Ted de Braak Trijfel Sfeervol Kayak -concert DE KLEINE PROFESSOR MAANDAG 19 MAART 1979 Uitgeverij Bosch en Keurling was in 1934 niet de enige uit geverij die met een boekje over de verloving van prinses Juliana en prins Karei van Zweden in de startblokken zat, zonder er ooit uit wegge schoten te worden. In het nummer van „De Tand des Tijds" (Tel. 020 - 73 67 26) ts het affiche afgedrukt dat A. W. Sijthoff s Uitgeversmij N.V. te Leiden maakte voor het boek JHollands Bruids paar" door D. Hans, voorzit ter van den Ned. Journalis tenkring, schrijver van: Prin ses Juliana, Koningin Emma enz. Onder de fotoportretten van prinses Juliana en prins Karei staat: MET 34 GROO- TENDEELS ONBEKENDE ILLUSTRATIES. Formaat van het boek 17 x 24 cM, prijs Fl. 1.-Inhoud: I. De Bruid, II. De Bruidegom, III. Het Bruidspaar (een logische op bouw dus. NE.). Verder staat er: „Voor het goti sche Nederlandsche volk is de gebeurtenis van Prinses Juliana's verloving een blijde verrassing. Ieder heeft be langstelling voor den toekom- stigen gemaal onzer Prinses: ieder is verlangend bizonder- heden over den jongen Zweed- schen Prins te vernemen. De schrijver is een van onze beste journalisten, die de gebeurte nissen in ons vorstenhuis steeds van vlakbij heeft mee gemaakt en weet hoe het hart van ons volk te treffen. Zijn vlotte, gevoelige schrijftrant zijn ongekende documentatie en zijn speurzin naar teeke nen de details hebben van dit boek een prettig leesbaar en waardevol relaas gemaakt dat elke Nederlander moet be zitten!" Vriendin Het was dus kennelijk niet zo maar een loos gerucht. Er be staat trouwens ook nog een bulletin van de .JEdesche Cou rant", waarin gemeld wordt dat „Heden (Dinsdag) avond Marsch- en Concertmuziek ten gehore zal worden gebracht V o Door \ico Scheepmaker met bijgevoegde foto's van Juliana en Karei. Ook buiten de strikt journalistieke krin gen wist men blijkbaar meer dan ik tot nu toe vermoedde. Mevrouw L. M. Koekoek uit Utrecht herinnert zich: ,JEen aangetrouwde neef van mij, textiel-grossier in Den Haag, vertelde aan mijn va der, dat er Zweedse vlaggen gereed lagen in Den Haag" Ook mevrouw Karin Maria Kwant uit Utrecht-Overvecht herinnert zich het een en an der: <,Ook wij hadden het gerucht gehoord dat prinses Juliana zich zou verloven met de Zweedse Carl. Mijn Zweedse moeder zat onze Zweedse vlag, die de hele vakantie bij ons zomerhuisje in Loosdrecht gewapperd had en daardoor wat gerafeld was, gedurende de troonrede van een nieuwe zoom te voorzien, om hem na de bekendmaking uil te kun nen steken. Grote teleurstel ling toen het niet door ging. Het waarom zult u wel niet weten. In Zweedse kringen ging het volgende verhaal. Pruis Carl was benaderd voor een verloving en hij moest wel een goede reden hebben om nee te zeggen. Zijn antwoord kwam hierop neer dat hij zo'n verloving wel wilde, maar de voorwaarde stelde, dat hij z'n vriendin mee mocht brengen!' U begrijpt dat zoiets vijfen veertig jaar geleden als een bom insloeg. Naderhand is hij met deze vriendin, gravin Von Rosen, getrouwd en in la tere jaren zijn zij weer ge scheiden", Willem III Dat ondeugende voorstel van prins Carl doet wat denken aan het gedrag van Koning Willem III, zoals dat beschre ven werd door zijn minister van oorlog, g ener aal-majoor A. W. P. Weitzel (zie „Maar majesteit!" in de bewerking van Paul van 't Veer). Weitzel meldt in zijn dagboek dat de koning sedert den dood der Koningin in een uitstekend goede luim is". Koningin Sophie overleed op 3 juni 1877, ev op 29 juni vertrok Willem III naar Parijs, waar hij mademoiselle Ambre, tot voor kort zangeres aan de Opéra te 's-Gravenhageals zijn maitresse had geïnstal leerd. Weitzel noemt haar een „dame die moeite zou hebben gehad met het getal harer vroegere minnaars met juist heid op te geven". Willem III benoemde haar tot Comtesse d'Ambroise en vatte het plan op haar te trouwen. De regering kon hem daar, met veel moeite, van weer houden, maar de koning had enkele maanden na de dood van koningin Sophie al wel opdracht gegeven de vroegere vertrekken van de koningin op te knappen voor de ont vangst van de zangeres, van wie het Parijse weekblad Le Voleur had gezegd.dat ze wat haar zingen betreft vergele ken kon worden met een roos en wal haar schoonheid be treft met een nachtegaal. Maar ook dat gevaar kon worden bezworen. De Koning installeerde haar vervolgens op het buitengoed Welgelegen bij Rijswijk, waarna de Ha genaars hun koning dagelijks in vliegende vaart tussen zijn Paleis en het met een hoge schutting omgeven Welgele gen heen en weer konden zien ijlen. De pret duurde maar kort. De „comtesse" keerde alweer snel terug naar Pa rijs.. LEIDEN - In het huis van 'Hilver- sum'-muzikant Arthur de Leeuw (ex-Spirit/ex-Gimmick) keken de leden van de groep Kayak zater dagavond gezamenlijk naar hun, om half twaalf uitgezonden, tele visieoptreden in Sonja's Goed Nieuws Show. Bij De Leeuw omdat Kayak's manager Frits Hirschland eveneens de manager is van de nieuwste Leidse groep 'Hilversum'. Maar het televisie optreden kon toch niet in de schaduw staan bij het concert, dat de groep in de Leidse Stads gehoorzaal verzorgde. Met Kaz Lux in het voorprogram ma, werd zaterdagavond aardig sfeer gemaakt. 'Hey Joe', 'Heaven and you' en 'Mad Sinner' waren stuk voor stuk zeer gave compo sities, die het muzikaal niveau van Lux onomstotelijk vastleg den. Toch kwam Lux (prima sa menwerking van Akkerman op elpee overigens) na afloop van zijn optreden het podium af en liet zich tegenover de Kayak-le- den de opmerking 'Ze willen bloed zien' ontvallen. Deze op merking verhoogde de spanning in de kleedkamer enigszins, al draait Kayak (ook in de nieuwe bezetting) al lang genoeg mee, om zenuwen voor een optreden als overtollige ballast te kwalifice ren. Na een te lange pauze werd het ge duld van het, keurig op stoelen gezeten, publiek beloond. Kayak besteeg het podium. Vijf fanatie ke Kayak-fans sprongen onmid dellijk overeind en hieven de handen hoog boven de hoofden Het Kayak-concert kon begin nen. Vanzelfsprekend veel werk van hun jongste elpee „Phantom of the night' die op het ogenblik op negen staat genoteerd ge speeld. De groep begon met 'Sweet Revence' en verplichtte daarmee het publiek onmiddel lijk aan zich. Posters met de aan kondiging van hun optreden in Leiden werden geestdriftig om hooggestoken en jongens bereik ten de hoogste graad van geest drift, wanneer de nieuwe Kayak- zanger hun uitgestoken hand greep. Toch zaten de meesten rustig op hun stoelen naar num mers als 'Winning ways', 'Turn the tide", 'Want you to be mine', het mooie instrumentale 'Irene' en 'Daphne' te luisteren. Het optreden van de groep bestaat uit drie, even belangrijke com ponenten. Het hoge muzikale ni veau van de nummers; de zowel visueel als auditief fraaie bege leiding op de achtergrond door Irenen Linders en KathWine Lapthom en de rook- en lichtef fecten, die het geheel complete ren. 'Back to the front' werd, evenals 'Ruthless Queen' met zeer sterke motivatie gespeeld, terwijl het laatste nummer voor de toegift de zaal compleet op haar kop zette. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - "Had u vanavond niets beters kunnen doen", was de vraag die Ted de Braak zaterdag avond al zingend met zijn en semble stelde aan het publiek in de Leidse schouwburg. Hiermee bediende de zwaar besnorde quizmaster/showman zich van een steeds frequenter voorko mende stijlfiguur, die we verder in het programma nog vaak zou den tegenkomen. Met je verrich tingen vooraf wat geringschat tend aan te kondigen, stel je jezelf op zeker, want het zal daarna heus wel meevallen. Dat De Braak gebruik maakte van zo'n revue-trucje waar Methusalem als puber nog hartelijk om gela chen zou hebben, is hem niet kwalijk te nemen, want vele gro ten doen het ook, en waarom mag hij dan niet. Nee, de vraagstelling op zichzelf is niet juist, want die had moeten zijn; Had Ted vanavond niets be ters kunnen doen? Zeker is dat hij wel beter kan als er zich ande re mensen over hem ontfermen. Want is hij niet als quizmaster bij vlagen uiterst spits en kan hij dan niet ontwapenend knullig doen. Bovendien hebben we gezien dat hij met Farce Majeur toch wel van enige maatschappelijke betrok kenheid blijk gaf en niet uitslui tend mal wilde doen, teneinde ons aan het lachen te maken. Van enige fijnzinnigheid, die we voorheen nog wel eens bij De Braak aantroffen was zaterdag avond echter geen spoor terug te vinden. Met Mini en Maxi, Karei de Rooy en Peter de Jong, wis selde hij het ene oubollige num mer af na het andere. Natuurlijk zaten er ook wel aardige dingen in, maar het gros was toch wel beneden de maat. Eigenlijk had alleen "De nacht van de boer", met een imitatie van boer Koe koek, nog wat niveau. Wel aardig waren twee acts van Mi ni en Maxi (Hoe kom je op zo'n naam vraag je je af en nu willen ze er weer vanaf!) "Blaaz' erop" en "Marionet", maar dat kwam mis schien omdat deze komieke he ren de enige pretentie hebben geen pretenties te hebben, en te recht. Het ensemble werd ge completeerd door een combo o.l.v. Theo Roosen en drie goed ogende danseressen, Annelies, Eileen en Cariy, welke laatsten het leed enigszins verzachtten. In het laatste nummer van "Lach er eens uit...", een woordspeling van kwaliteit nietwaar, dat de origi nele titel "Hartelijk dank" Had meegekregen, dankten Ted de Braak en zijn "Lach er eens uit"-medewerkers voor de werk gelegenheid. Nu is het te hopen dat Ted zich niet bediende van een stijlfiguur, maar het nu me nens was, want een heilsplan voor Ted de Braak zou ook niet gek zijn. LOUIS CORNELISSE Fascinerend concert Mendelssohn- trio OEGSTGEEST - De Groene Kerk herbergde weer eens (voor K. en O.) het Mendelssohn-Trio: piano, viool, violoncel. Het programma leek kort. Schubert opus 100 in Es, Mendelssohn op 66 in C. Bei de componeerden twee trio's, van beide werd het het tweede, beide vertegenwoordigen het type ge voelsmens. Mendelssohn is ster ker in architectonisch opzicht, hij heeft Bach's contra-pientische geheimen kunnen doorvorsen, Schubert is Bach nooit onder de ogen gekomen. Mendelssohn's 2de Trio is hier al meermalen aan de orde geweest. Dit laat toe om het zwaartepunt van de belangstelling naar Schu bert te verleggen, die men zien mag als een van de sympathiek ste figuren in de muziekgeschie denis Zijn trio uit z'n laatste le vensjaar is als een levensdocu ment van de man. Het is hem voor de eerste en laatste maal in die tijd overkomen, een openbare uitvoering te beleven van eigen werken. Dit Trio stond daarbij centraal. Dat het een barstens volle grote zaal werd, was een puur onvoorziene verrassing. Franz kon al z'n schulden delgen van de opbrengst. Het grote eerste deel is als een to neel-acte met bedrijven en decors door het verwisselen van de stemmingen en de gemoedstoe standen, van stormkracht tot fluisterstille weemoed. Het An dante met een fijn staccato-reliëf bezit de beklemmende vereen zaming van de liederen in de cyclus "Winterreise". Het scher zando brengt een herleving te weeg van een proestend vrolijk boertige Schubert. De kolossale finale toont weer de woeligheid van vage voorgevoelens, af te le zen aan vaagheid in de melodie vorming. Hoogst fascinerend. Pianist Jan v.d. Meer en de Spaanse cellist Elias Arizcuren (wordt hij een Casals?) staan mentaal en technisch boven elk denkbaar probleem. Violist Richard Kil mer is een zeer ervaren ensemble partner met gedegem techniek. Voor het buigzaam eenparig la ten uitlopen en wegsterven van zinsdelen moest de cellist steeds het hoofd omwenden naar de violist. Het is goed gegaan, maai de zitsituatie op een podium met vleugel is wel eens een riskante factor. KEES VERHOEF In de ouderdom van 87 jaar is in Valencia overleden de Italiaanse opera-tenor Giacomo Lauri Vol- pi. In 1937 speelde hij voor het eerst een rol in een film geregis seerd door Vittorio de Sica. Volpi trouwde in 1923 met de Spaanse opera-zangeres Maria Ros. PAK wier TO soiucr STAAM kTOM ESZ w &J 5HJIT JE AAM |2AAK-,IA)AAROM UE JE aule^t-OCM sreetx aje^atiep? Je t-toer pewkeaI dar het levejo jqoeo ic ,pat je jeeaj encore roEKöfisT hebt; 6M DAT" VJE ZUL.T WOEDEA) FRED BASSET De avonturen van Jommeke '-L We zullen ze straks in 1^ hun eigen hol verrassen, Jommeke 't Zsler stuiven !r Hebt ge de professor niet bij Hij is si lang weg en nog niet thuis gekomen 7 Hij ging wat rijden met uw oud driewieiertje Hij is verdwaald... of verongelukt Arm ventje j Dat is het toppunt!Hu we de dieven op het spoor -zijn X is de professor verdwenen desserts Met kwark Neem als basis ruim 250 g kwark en roer dit met drie eetlepels suiker en vier eetlepels melk of room tot een gladde massa. Als smaaktoe- voeging kunt u bijvoor beeld nemen: 100 g fijn gehakte gepelde hazel nootjes; 100 g geraspte bittere chocoladerepen; 100 g fijngesneden ge- confijte vruchtjes (bi- garreaux); enkele fijn gesnipperde nootjes gember met wat sap uit het potje; plakjes ba naan of partjes manda rijn. De plakjes banaan bakt u eerst even heel zachtjes in uiterst wei nig boter tot ze zacht zijn. De partjes manda rijn laat u eerst even trekken in een suiker stroop) e dat u maakt door 50 g suiker op te lossen in zes eetlepels kokend water. Banaan of mandarijn laten af koelen alvorens u ze door de kwark mengt. WINA BORN Agenda Leidse bioscopen luxor: "Foul play", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur, a.l. CAMERA "The stone killer", do. tm. za. 7.00 en 9.15 uur, 16 jr. "Death Wish", zo. tm. woe. 7.00 en 9.15 uur. 16 jr. Kindermatinee: "Popeye's grote lachpa- rade", za., woe. 2.30 uur, zo. 2.15. Nachtvoorstelling: "Rebel without a cause", vr. en za. 11.30 uur, 16 jr. LIDO 1: "Live and let die", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 12 jr. LIDO 2: "Exit 7", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. LIDO 3: "Een vrouw als Eva", ma., di., do., en vr. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, woe., za. zo. 7.00 en 9.15 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Tom en Jerry", za., zo., en woe 2.30, zo. ook 4.45 uur. STUDIO: "Interiors", ma., di., do. en vr. 2.30,7.00 en 9.15 uur, woe., za. en zo. 7.00 en 9.15 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Bambi", za., zo. en woe. 2.30 uur, zo. ook 4.45. TRIANON: "Superman", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, al. REX: "Fiona een heet blondje", da; 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 5.00 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "Het stam(p)café" vr. en za. 11.30 uur, 16 jr. Bioscopen Alphen EURO 1: "Een vrouw als Eva", da. 1.30, 6.30 en 9.00 uur, zo. 4.00, 6.30 en 9.00 uur, za. en woe. aleen 6.30 en 9.30 uur, 16 jr. Kindermatinee: "The best of Tom and Jerry", za., zo. en woe 1.30 uur. Nachtvoorstelling: "De man met de sta len arm", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 2: "Dr. Zjivago", da. 1.30 en 8.00 uur, 12 jr. Nachtvoorstelling: "De klokkenluider vandeNótreDame",za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 3: "Coming Home", da. 1.45, 6.30 en 9.15 uur, za. ook 12.15 uur. 16 jr. EURO 4: "The hottest show in town", da. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "Wie komt er in mijn hokje?", za. 12.15 uur. 16 jr. Bioscoop Voorschoten GREENWAY- "Hooper", vr. *00. za. 2.00 en 7.00, zo. 4.00 en 6.15 uur. al. "Zoltan de hond van Dracula", vr. en za. 9.15, ma. en woe. 8.00 uur, 16 jr. "Midnight cowboy", do., zo. en di. 8.45 Kindermatinee: "Jerry Lewis, de cir cusclown", za. en woe. 2.15, zo. 2.00 uur. Ongevallendienst •ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Eüsabeth-ziekenhuis.) Bezoekuren ziekenhuizen Diaconcssenhuis: Middagbezoekuur: 13.45-14.30 uur Avond bezoekuur 18.30-19.30 uur.' Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur. (Niet meer dan 2 bezoekers per patiënt). Sint Elisabeth-ziekenhuis: Volwassenen, dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00uur (alleen voor de echtgenoot) van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Babyshow en avondbezoek. Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou ders en grootouders). Dag. van 14.30-14.45 uur en van 18.30-18.45 uur. lezoek aan ernstige patiënten-.wanneer voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamaf deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou ders 18.-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000). <FfhidCYilcuwiS. 19 maart 1979 - De Spessart, in Beieren, is be kend als een streek, waar zich van tijd tot tijd hongersnood met al zijne gevolgen voordoet. Het honger- en typhusjaar 1847 heeft daar een treurige be faamdheid verkregen. Op dit oogenblik heerscht er weder een vreeselijk gebrek doordien er de laatste aardappeloogst mislukt is. Men tracht in Beieren de hulpbehoevenden te helpen, maar vreest dat de hongerty- phus ook nu weder vele slachtof fers zal maken. - Te St.-Petersburg zijn, gelijk reeds gemeld werd, twee gehei me drukkerijen van revolutio naire geschriften ontdekt. Het belangrijkste heeft men toen echter verzwegen, nl. dat die drukkerijen ontdekt werden in rijksgebouwen. Intusschen is te Odessa weder aan een hoogege- plaatst politieambtenaar het doodvonnis van een geheim re volutionair comité voltrokken. De kolonel der gendarmerie Knoop is in zijne eigene woning geworgd. Naast zijn lijk lag een papier, waarop met roode let ters geschreven stond: "Op bevel van het sociaalrevolutionair comité! Zoo zal het allen tiran nen en hunnen handlangers gaan". Vijftig jaar geleden: - In Praga, een voorstad van Warschau, drongen gisteren tijdens het bezoekuur drie man nen de vrouwenafdeeling van het ziekenhuis binnen. Zij wil den spreken met een zekeren Brzezinski, een in misdadigers- kringen welbekende persoon lijkheid, die aan het bed van zijn zieke moeder zat. Toen Brzezinski het drietal zag, schrok hij zichtbaar en weiger de hen te volgen. Twee van de drie trokken toen hun revolver, maar Brzenzinski was sneller en schoot de twee naar. De der de, die aan de deur was blijven staan, kon zich nog tijdig uit de voeten maken en zich in veilig heid stellen voor de hem nage zonden kogels. Bij nader onder zoek door de politie bleek men hier te doen te hebben met een strijd tusschen twee inbrekers benden. Brzezinski had eenigen tijd gebeden een tot de andere bende behoorenden dief uit Krakau eenige honderden gul dens afgezet, waarvoor de an dere bende wraak wilde nemen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23