David (Brown) gaat tenonder tegen Goliath Veldloop titel voor Martien van de Hoorn VRIESEKOOP OP EENZAME HOOGTE Leiden verrast Juventus: 64-59 Nacompetitie toch in Groenoordhal Publiek grote winnaar bij Leiden-Donar: 88-87 OOSTYEEN WEG BIJ P/LEIDEN MAANDAG 19 MAART 1979 SPORT LEIDEN - Parker Leiden - NN Donar: 88-87. Met dank ditmaal aan het publiek én aan David Brown, de jongste aanwinst (nou ja, aanwinst) van de Groningers. Hoofd rollen voor hen in een wel zeer turbulente slotfase van deze basketbalthrillcr waarbij de Leidse ploeg niets anders kon doen dan toekijken hoe het gevecht tussen David (Brown) en Goliath (tweeduizend thuisfluiters) zou aflopen. Want niet langer had de Blom-for matie nog een greep op het ge beuren. De troefkaarten waren in handen van anderen. Het werd een ongelijke strijd. Hoewel de één in theorie de beste papieren had (de bal voor drie vrije wor pen) kon hij in de praktijk niet op tegen de orkaan van lawaai die de tweeduizend produceerden. En werd het zodoende een omge keerde versie van het Bijbelse ta fereel, want 'de kleine' ging steenhard onderuit. Met knikkende knieën trad hij naar voren om te pogen vanuit vrije positie zijn ploeg aan de zege te helpen. De hal schudde op zijn grondvesten. Letterlijk. En na de eerste misser was het in feite al gebeurd, de Amerikaan was defi nitief geknakt. Na zijn derde wil de worp greep Sid Bruinsma triomfantelijk het leder. Onder donderend gejuich speelde Lei den de resterende paar seconden uit. Een ongelooflijk spannende apo theose die door het publiek zeer gewaardeerd werd, want op hart stochtelijke wijze kon men ein delijk zijn lusten weer eens bot vieren. Goed spel is leuk, een overwinning ook, maar dit is het toch wel, zeker als de tegenstan der Donar heet en er ook net nog niet verloren wordt. Spanning en sensatie dus, dat wil men graag zien en inderdaad: het was aar dig. Al had Hennie Blom, de coach van de triomferende club. het toch eigenlijk wel even an ders willen zien lopen. En hij had daar goede redenen voor. Immers, had zijn ploeg in de eerste helft niet met ijzeren hand de wedstrijd geregeerd, waarbij vooral het goede verdedigen was opgevallen? En werd. door mid del van twee tempoversnellin gen. Groningen vlak voor en net na rust niet volledig zoekge- speeld doorzijn ploeg die op deze momenten weer blijk gaf tot waarlijk uitstekend basketbal in staat te zijn? Stond er na die ver toningen van macht, besloten met dunks van Arthur Collins (die deprestigestrijd met Clinton Johnson glansrijk won) en Sid Bruinsma (weer helemaal de ou de) niet een onaantastbaar schij nende voorsprong van 18 punten (59-41) op het bord? Het was al lemaal zo en daarom des te onbe grijpelijker dat Donar uiteinde lijk terug kon komen tot één punt en zelfs via Brown de zaak nog in het voordeel had kunnen beslis sen. Hennie Blom: "Ja, dit had natuur lijk nooit mogen gebeuren. En ik had ze, in de rust, nog zo gewaar schuwd. Donar komt in de twee de helft, na zo'n minuut of tien, altijd terug. Ik geloof, dat de ploeg het toch iets te gemakkelijk heeft opgevat. Maar goed, ik ben desondanks optimistisch ge stemd. Heb veel positieve dingen LEIDEN - Bob Oostveen zal zijn kortstondig verblijf bij de bas ketbalclub P/Leiden niet conti nueren. De pas aangetrokken Canadese Nederlander vertrekt morgen naar zijn geboorteland Hij kampte met aanpassings problemen en gaf er de voorkeur aan zijn contract voortijdig te beëindigen. De 19-jarige Oostveen die tot nu toe weinig van zijn bij BOB opge bouwde faam kon waarmaken bleef zaterdag zonder opgaaf van redenen weg voor het duel tegen Groningen. In eerste instantie bleek hij onvindbaar, later op de avond bevond hij zich echter in zijn Noordwijkse appartement. Na een gesprek gaf Oostveen te kennen liever te willen vertrek ken, omdat hij zich bij Leiden niet erg thuisvoelde. Met name de spelsystemen kon hij zich maar moeilijk eigen maken. Er wordt voorlopig geen vervanger aange trokken. gezien. Ik denk dat we precies op tijd in vorm verkeren De terugval van de Leidenaars werd overigens ingeleid door wat nonchalante missers van Was hington. Plaat en Collins. Zij hadden Donar de genadeklap kunnen geven, maar verzuimden dat. Donar putte hier moed uit en toen Plaat, bij de stand 71-63, vanwege zijn vierde P naar de kant werd gehaald rook Peter Bloemsma zijn kans. Hij produceerde drie voltreffers op rij en toen ook Collins 'voorzich tig' moest gaan doen kwam de ploeg van Stewart langszij. Weer Bruinsma gaf Leiden hoop, maar toen Arthur Collins de misser van Brown wilde pakken en daarbij tegen zijn vijfde fout opliep es caleerde de hoog opgelopen spanning tot een ware climax. Arme David Brown. Spookbeel den zijn zijn deel. AD VAN KAAM Scores Leiden Collins 25, Plaat 18, Woudstra 16, Bruinsma 12. Washington 8, Van Roo- Scores Donar Fopma25,Zwiers 19, Brown 16. Johnson 11, Franken 8, Bloemsma 6, Limmen Balbezit voor Groningen. Brown assisteert Fopma. Plaat (7) kan tegen dit geweld niet op. Woudstra IF ranken en CollinsIJohnson kijken toe. LEIDEN - In de eerste divisie dames boekte P/Leiden zaterdag een even verrassende als knappe 64-59 overwinning op het op de tweede plaats staande Juventus. Bij rust hadden de Leidse da mes al een 32-28 voorsprong. Hoewel Juventus eerst nog terug kwam sloeg de balans tenslotte toch door in het voordeel van de thuisclub. Juventus moest de wedstrijd namelijk met drie speel sters beëindigen, dit vanwege de vele persoonlijke fouten en een blessure. Annette Maassen werd topscorer met punten. Het rolstoelteam van de Sleutels boekte de vierde zege in successie. Nu werd Drechtsteden verslagen. Na een 28-21 voorsprong bij rust hielden de partijen elkaar na de hervatting op precies dezelf de wi,jze in evenwicht, want het werd tenslotte 56-42. Cor Prins met 19 en Koos van Eek met 12 punten werden de topscorers. Nijssen Trotters heeft voor de eerste maal in dit seizoen een bas ketbalontmoeting verloren. Gisteren moesten de Leidenaars de bekerreturn tegen Noordkoop uit met 18 punten verschil (77-62) afsluiten. Doordat de Trotters zijn thuiswedstrijd met 106-83 had gewonnen, plaatste de ploeg van Peter Kesteloc zich toch nog voor de bekerfinale. Bij rust leek er in Den Helder nog geen vuiltje aan de lucht bij de stand van 31-32. maar in de tweede periode nam Noordkop ver rassend de leiding. Vanuit een goed gesloten verdediging zat Noordkop al na tien minuten op rozen (51-43). De Noordhollan ders stonden die voorsprong ook niet meer af. Noordkop had waarschijnlijk veel opgestoken van de uitwedstrijd tegen Leiden Trotters, want de ploeg bood de Leidse formatie niet de gelegenheid om snelheid te maken. Iets waaraan de Lei denaars de thuisoverwinning te danken hadden. Door een con stante press uit te oefenen werd Noordkop met ruim verschil verslagen. Maassen werd met 31 punten topscorer. LEIDEN - Landskampioen Parker Leiden speelt zijn thuiswed strijden voor de nacompetitie toch in de Groenoordhal. Aan vankelijk was er sprake van dat de club zou uitwijken naar Am sterdam omdat er in Leiden niet voldoende faciliteiten beschik baar waren. Na overleg tussen het bestuur van de vereniging enerzijds en Groenoordhal-di- recteur en mensen van de ge meente anderzijds is men toch nog tot overeenstemming ge komen. In verband met de Euro pa Cup finale tussen Den Bosch en Gabctti Cantu (donderdag in Joegoslavië) begint de nacom petitie om de landstitel overi gens een week later en wel op zaterdag 7 april. Het overleg tussen het bestuur van Leiden en de gemeente heeft er toe geleid dat de Groenoord hal zal overgaan tot de aan schaffing van een speciale vloer en een scorebord, terwijl er te vens een soort tribune-ring ge creëerd zal worden. Vorig jaar moest de basketbalclub zelf de lasten hiervan dragen en dat vond men niet langer verant woord. In eerste instantie is de nieuwe vloer van de Groenoordhal be stemd voor het basketbal (Lei den zal ook zijn Europa Cup duels en belangrijke competi tie-wedstrijden in de toekomst daar afwerken) maar ook andere sportliefhebbers kunnen straks profiteren van het materiaal. Pennen-boss Robert Bockweg: "We hebben een ontzettend goed gesprek met de gemeente gehad en zijn blij dat deze oplossing uit de bus is gekomen. Topsport moet mogelijk zijn hier en zij hebben dat aangevoeld. Niets dan lof hierover. Er kan dus toch nog wel wat". Minder tevreden was men bij de Leidse club te spreken over de besluiten van de zogenaamde Topsportliga inzake de Neder landse-Amerikanen. De Liga wil de toevloed van deze spelers aanzienlijk beperken onder het motto dat men een eerlijker beeld in de competitie wil krij gen. Wil een dergelijke speler hier zijn intrede doen dan dient hij voortaan reeds drie jaar in het bezit van een Nederlands paspoort te zijn. Tot nu toe was dat niet nodig. Lei- den-manager Van Egmond: "Mede dankzij de Nederlandse Amerikanen is het basketbal hier te lande met sprongen vooruit gegaan. Internationaal gezien staan we er beter voor als ooit. Dat willen ze nu weer te rugschroeven. Met als enig re sultaat, dat de marktwaarde van de Nederlandse speler tot ongekende hoogte zal stijgen". Een voorstel van de verenigingen om de eredivisie basketbal het volgend jaar uit te breiden tot twaalf teams werd door het be stuur niet aanvaard. De clubs zouden het jammer vinden wanneer goed gekwalificeerde verenigingen als Amstelveen en Dordrecht in de voor hen te zwakke eerste divisie moeten uitkomen. LEIDEN/WASSENAAR - Uitein delijk kwam de titel dan toch te recht bij Martien van de Hoorn. De atleet van AV Holland, giste ren om het Wassenaarse land goed Duinrell bij de Leidse crosskampioenschappen als één van de favorieten van start ge gaan, achterhaalde na ruim 7 van de 9 af te leggen zware kilometers de weggevluchte Kees van Klink van De Bataven. De uit Ter Aar afkomstige Van de Hoorn liet zich het kampioen schap toen niet meer ontgaan en bezorgde zichzelf daarmee een passend verjaarsgeschenk: hij werd gisteren 26 jaar. De strijd bij de heren was typerend voor het verloop van de kampioenschap pen. Er werden namelijk in de meeste leeftijdscategoriën span nende duels uitgevochten. De strijd bij de heren had een open karakter. De kampioen van vorig jaar. Bram Wassenaar, liet ver stek gaan terwijl ook andere ster ke lopers als Wybo Lelieveld, Jos Renne en Theo v.d. Veer door blessures of centrale trainingen ontbraken. Martien van de Hoorn. oud-Nederlands jeugd kampioen veldlopen, leek daar om gisteren de aangewezen kan didaat voor de Leidse crosstitel. Aanvankelijk zag het er echter niet naar uit dat de Holland-atleet de eerste plaats bij de heren zou grijpen. Van de Hoorn, door een kn ieblessure de afgelopen weken conditioneel wat achterop ge raakt, verkoos een voorzichtige start. Dit in tegenstelling tot de Bataven-atleten Kees van Klink, Henk van Leeuwen en Ton van Velzen. Van Velzen viel al snel te rug maar Van Klink en Van Leeuwen gingen aanvankelijk stug door. Na enkele kilometers kwam Van de Hoorn echter goed op gang en begon zichtbaar van zijn achter stand af te knabbelen. Na door komst van de vierde ronde (in to taal moesten 6 ronden van ander halve kilometer worden afge legd) ging Van Klink nog met zo'n 80 meter voorsprong op Van de Hoorn aan de leiding maar een ronde verder had de Holland man zijn achterstand volledig goedgemaakt. Op het heuvelach tige en met veel los zand gelar deerde parcours liep hij daarna in één ruk door naar de titel. Van Klink, toch wel een verrassing in dit kampioenschap hield de tweede plaats vast. Bij de dames nestelde Marion Komdeur zich, bij afwezigheid van kanshebster Marian van Schie, vrij snel op kop en liet zich verder niet meer van die plaats verdrijven al deed Ellen van Dam in de laatste kilometer nog een poging daartoe. Ook bij de dames dus de titel naar Holland dat te vreden op dit crosskampioen schap kan terugzien want 8 van de 15 te verdienen titels gingen naar Holland-leden. Zes titels gingen naar Bataven-leden en voor AV Leiden was één titel weggelegd. De uitslagen luiden (een H achter de naam betekent Holland, een B betekent Bataven en een L staat voor AV Leiden):Heren 9 km: 1 Martien v.d. Hoorn (H) 32.59,2; Kees v. Klink (B) 33.01,8; 3 Henk v. Leeuwen (B) 33.33,1; 4 Bert Kerkvliet (B) 34.44,8:5 Dré de Wit (H) 35.00.6: 6 Peter Wezel (B) 35.04,4: 7 Jan Hendriks (B) 35.51.3; 8 Kees v. Beelen (L) 35.53,0: 9 Cor v. Loon (H) 36.02,5: 10 Wim Berg (B) 36.06,6. Dames, 4,5 km: 1 Marion Komdeur (H) 20.25,0; 2 Ellen v. Dam (B) 20.41,3; 3 Lia Verbeek (B) 20.55.0: 4 Corrie Heemskerk (B) 20.58,2; 5 Marlet Langelaan (H) 21.16,6. Veteranen, 9 km: 1 Cees Brederode (H) 42.04,0; 2 Izaak Florijn (H) 43.11.0 Jongens A, 6 km: 1 Ben Kerkvliet (B) 22.32,2; 2 Kees v. Manen (L) 23.20,7: Meisjes A, 4,5 km: 1 Tina Buntsma (B) 22.14.0: 2 Mathilde de Ru (H) 26.19.7: Jon gens B. 4,5 km: 1 Sjors Hooge- boom (B) 17.21.2; 2 Michel Moll (H) 17.39,5: Meisjes B, 2,5 1 Mari- ce Hunck (B) 10.12,0; Nettie Brussee (H) 10.41.0. Jongens C, 2,5 km: 1 Peter de Jong (B) 9.20,72 Perrv Hoogeboom (B) 9.23,0: Meisjes C, 1,5 km: 1 Vera Brederode (H) 6.00,7; 2 Cathy v. Loon (L) 6.08,2: Jongens D, 1,5 km: 1 Michiel Kareis (H) 5.38,5; 2 Oscar Betgen (B) 5.45,7; Meisjes D, 1 km: 1 Annemiek Brouwer (H) 4.09,6; 2 Carla Teske (H) 4.15,9; Jong. pup. A, 1 km: 1 Steven Veldhuizen (L) 3.52,2; 2 Hugo Weyermans (H) 4.07,1; Jong. pup. B, 1 km: 1 Remco Budding (B) 4.07,2; 2 Richard v.d. Benken (B) 4.34,0; Meisjes, pup. A, 1 km: 1 Renee v. Leeuwen (H) 4.51,6; Meisj. pup. B, 1 km: 1 Carolien Haspels (H) 4.44.0; 2 Jacqueline Limburg (H) 5.22,0. Holland-atlete Marion Kom deur, Leids cross-kampioene, tij dens de beklimming van ééruvan de vele zandheuveltjes in Duinrell. UTRECHT - Geheel volgens verwachtingen hebben Bert van der Helm en Bettine Vriesekoop tijdens de tafelten niskampioenschappen in Utrecht resp. de heren- en da- mestitel voor zich opgeëist. Van der Helm nam moeiteloos de titel over van Nico van Slobbe, die door een schouderblessure niet van de partij was. Vriese koop verkeert bij de dames op eenzame hoogte en onderstreep te dat door het binnenhalen van drie titels. Met bijna achteloos gemak baande Van der Helm zich een weg door het herentoernooi om aan het einde van de rit z'n elfde natio nale te verzilveren. De Amstelve- ner won vrijwel al z'n partijen in drie games, hetgeen nog eens duidelijk aan het licht bracht dat het slecht met het herentafelten- nis in Nederland gesteld is. Na winst op Anne Vlieg in de kwart finales, walste de in Duitsland ac terende TT/Amsterdam speler vervolgens over clubgenoot Rene Hijne om in de eindstrijd de Schiedammer Hans Lingen kansloos te laten 21-17, 25-23 en 21-14. Door het ontbreken van titelverde diger Nico van Slobbe, wiens schouderblessure met rust zal moeten genezen en van wie het nog maar de vraag is of hij bijtijds hersteld zal zijn om eind april aan de wereldkampioenschappen in Korea deel te nemen, en het te rugvallen van Waddinxvener Ronald Rijsdorp, vorig jaar nog verrassend winnaar tegen Van der Helm en vice-kampioen, verloor het toernooi het laatste restje van de waarde die het nog had. De trainingsarbeid van de meeste tafeltennissers is op dit moment te gering om oudgediende Van der Helm te kunnen bedreigen. Om überhaupt de ping-pong- sport nieuw leven te kunnen inblazen. Een uitzondering kan gemaakt worden voor de Bosko per Patrick Swier, die verraste met een halve finale-plaats. De 15-jarige Scylla-speler was als debutant in het A-toernooi suc cesvol en zag z'n wekelijks twin tig uur oefening beloond in fraaie overwinningen op Korea-ganger Han Gootzen (4 g^mes) en ik zeer (5 games). Swier speelde zich met veel flair bij de laatste vier, waar Hans Lingen hem uit de finale hield. De Boskopen "Ik heb vooral zater dag erg goed gespeeld, maar te gen Lingen zat ik vast. Ik had al eens eerder tegen hem gespeeld in een trainingskamp en verloor toen kansloos. Dat speelde nog in m'n gedachten, hoewel ik met name in de tweede game toch een kans had". Een blije Bettine Vriesekoop met beker en bloemen. De Hazerswoudse haalde drie titels binnen. Swier moest met 21-17, 21-18 en 21-12 z'n meerdere erkennen in Lingen, maar maakte als niet ge plaatste speler veel indruk. Toch relativeerde de Atheneum-leer ling zijn opvallende prestatie tot: "Natuurlijk ben ikz eer tevreden, maar het feit dat ik de halve finale haal is tekenend voor de tafelten- nisarmoede. Niemand traint". Bij de dames is Sonja van Weelde ren ook aan het relativeren gesla gen. De Amsterdamse heeft de laatste twee jaar, met problemen rond haar al of niet geselecteerd zijn voor de nationale selectie, nog eens aan zich voorbij laten trekken en is tot de conclusie ge komen dat zij er beter aan doet voortaan minder te gaan trainen en niet meer echt de top na te streven. In Utrecht ontbrak zij om die reden in het enkeltoer nooi, dat nu een voledig Leids/ Hazerswoudse aangelegenheid werd. Tot de laatste vier drongen de Avanti-speelsters Bettine Vrie sekoop en Brigitte Kooter en de Scylla-dames Sandra de Kruijff en Stephine van Gennip door. In die halve eindstrijd rekende de drievoudige kampioene Bettine Vriesekoop genadeloos af met Kooter (21-10, 21-13, 21-11), die haar in januari tijdens de finale van het wintercircuit op een cu rieuze manier nog had geklopt. De 15-jarige Stephine van Gennip ging er vorig jaar in de eerste ron de uit tegen clubgenote Sandra de Kruijff, die ook nu weer royaal de sterkste was: 10 in de derde game. Ook Van Gennip kan te rugzien op een geslaagd optre den, hoewel de absentie van Van Weelderen haar in de kaart speel de. De finale werd een herhaling van een jaar geleden, toen Vriese koop De Kruijff eveneens in drie games (21-12, 21-19, 21-17) te rugwees naar het, voor haar hoogst haalbare, tweede plan. Want Bettine Vriesekoop is en blijft ontstuitbaar. Dat ondervond ook Sonja van Weelderen, die samen met Ma rian van der Vliet de finale van het dames dubbel bereikte en zo graag afscheid had genomen met winst daarin. In een ongemeen spannend en goed gevecht door kruiste Vriesekoop samen met De Kruijff evenwel dat plan: 25-24, 19-21, 21-15. Het Hazers- wouds/Leidse duo zegevierde op dit onderdeel voor de derde keer in successie. In het gemengd dubbel behaalde Vriesekoop haar derde titel tij dens deze kampioenschappen. De propvolle Utrechtse Catharij- nehal zag haar samen met club genoot Theo Louwers de combi natie Wagemakers/Ronald Rijs dorp verslaan in een overigens matige finale: 21-11,19-21,21-11. Ook hier drie Avanti-vertegen- woordigers in de eindstrijd, waardoor nog eens duidelijk werd dat niet langer Amsterdam de toon aangeeft, maar Hazers- woude/Leiden onder leiding van de nijvere en bekwame trainers Gerard en Theo Bakker trendbe- palend is geworden voor het Ne derlandse toptafeltennis. Want het succes van Bert van der Helm werd niet gedragen door meer Amsterdamse glorie. Immers, het resterende heren dubbel werd een prooi voor Gootzen en Vlieg, die Jens en Van Spanje met 21-19, 19-21 en 21-15 klopten. WIM VAN WANROOY

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19