Lugdunum geeft overwinning weer weg Van Nispen met tien man naar 1 -1 Nottingham Forest grijpt League DHC met veel moeite langs Roodenburg: 1-0 LDWS lijdt nederlaag: 0-1 Blauw Zwart op valreep naar 1-1 Beter LFC loopt zich vast 'SPORT MAANDAG 19 MAART 1979 r r WASSENAAR - De gelijkenis was frappant. Evenals vorige keer tegen Naaldwijk (1-1) zag Lugdunum ook tegen Blauw Zwart (uitslag 1-1) na één helft voorbeeldig voet bal, een verkregen 0-1 voorsprong in rook opgaan. Er was slechts één verschil. In te genstelling tot vorige week viel de gelijkmaker nu niet een kwar tier voor het einde maar in de al lerlaatste minuut, waardoor de druiven voor de Leidse formatie wel erg zuur smaakten. De schuld van deze op de valreep uit handen gegeven zege moet Lugdunum in eigen gelederen zoeken. Immers, na een vlot verkregen voorsprong (5de minuut, Daan Kooymans) kregen de Leidenaars door een constant veldoverwicht vol doende kansen in de schoot ge worpen om Blauw Zwart, toch de nummer twee van de ranglijst, op definitieve achterstand te zetten. Nu dat niet gebeurde kon de Wassenaarse thuisploeg alsnog LEIDEN - Het Waterloo van LFC heette gistermiddag ONA-keeper Overbeek. Deze Gouwenaar was medeverantwoordelijk voor de Leidse 1-0 nederlaag door elke bal die als een projectiel in het net dreigde te belanden uit de goal te ranselen, daarmee de betere kan sen en het betere spel van LFC volledig ontzenuwend. Omdat ONA zelfvia een dodelijke coun ter van Eddie Barends eenmaal toesloeg konden de Leidenaars uiteindelijk met een 1-0 neder- laag huiswaarts keren. Gedurende de gehele wedstrijd stelde LFC zijn technische kun- nens tpn toon, maar creëerde daarmee toch niet voldoende kansen om de klassedoelman in dusdanige moeilijkheden te brengen dat hij definitief moest capituleren. Het euvel van dit kwaad moet voor al gezocht worden in het feit dat de Boshuizerkade-club een beetje teveel breiwerk op het ta pijt wilde leggen. Als het dan niet loopt zit het geluk ook niet vaak mee. Zo ook nu: tot tweemaal toe waren velen ervan overtuigd dat de LFC-ers met hun pressievoet bal de bal over de doellijn hadden gekregen. Scheidsrechter Ver biest, die verder geen moeite "had met het sportieve duel, trok ech ter een andere conclusie en keur de beide vermeende doelpunten af. Helemaal overtuigend ging dit niet want de arbiter wees in eer ste instantie wel naar de midden stip. Het fatale moment voor LFC lag in het begin van de tweede helft, toen Barends zijn solo-actie doel treffend afrondde. Cock Weerlee wist nog éénmaal de verdediging van ONA te doorbreken, maar werd voor het bereiken van het strafschopgebied "professior neel" gevloerd. Sam Holswilder maakte bij LFC een verdienste lijke rentree ajs laatste man. via een benutte penalty van Ben Conradi de nooit meer verwachte gelijkmaker i De beslissing van de overigens la coniek leidende arbiter Van der Boor bracht nogal wat wrevel te weeg in de Leidse gelederen. Aan de overduidelijke handsbal van Henk de Cler (hij 'dook' een inzet van Ben Conradi uit het verlaten doel) ging een Wassenaarse over treding jegens Lugdunum sluit post Wim Eradus vooraf. De leidsman lapte de felle Leidse protesten aan zijn laars en hono reerde het keeperwerk van libero De Cler met een strafschop. Lugdunum had echter in de voor gaande 89 sp.eelminuten de strijd allang kunnen beslissen. Fris van de lever kwamen de pupillen van Ruud de Groot uit de startblok ken en Blauw Zwart kon in de eerste helft niets anders doen dan toekijken. Reeds in de vijfde mi nuut zag Lugdunum het betere voetbal bekroond met een doel- punt. Frans Sjardijn, het was zijn enige goede daad, stuurde Rinus van Es de ruimte in, die Daan Kooymans van een akelig nauw keurige voorzet bediende. Kooymans kreeg het leder half op de schoen maar de bal carambo leerde juist voor de graaiende handen van doelman Peet Pieter- se over de doellijn. Die voorsprong gaf de Leidse ploeg veel zelfvertrouwen. Mede dooi de inbreng van de weer ouder wets op dreef zijnde Koos Be- kooy vloeiden de aanvalsgolven onafgebroken richting Peet Pie- terse Laatstgenoemde had na een kwartier niet over gebrek aan geluk te klagen toen Jeroen van Egmond van dichtbij op de paal knalde. Het geluk lachte Pieterse zeven minuten later nog een keer toe. Een loepzuivere pass van de hardwerkende Daan Kooymans werd door Frans Sjardijn in kans rijke positie op lachtwekkende wijze gemist. De 0-1 stand bleef, ondanks de aanwezige scorings kansen voor Lugdunum onaan geroerd. Na de rust was er van het goede voetbal dat Lugdunum in de eer ste rondgang nadrukkelijk eta leerde niet veel meer over. De Leidenaars groeven zich gaan deweg meer in de eigen verdedi ging, ondanks dat trainer Ruud de Groot zijn ongenoegen over deze speelwijze langs de kant duidelijk liet blijken. Daarom ook was Blauw Zwart vrijwel de gehele tweede helft het meest aan de bal zonder ook maar één mo ment te imponeren. Daar was het aanvalswerk van de formatie van trainer Roel Timmer veel te door zichtig voor. ATLETIEK - Joost Borm (Phoe nix) heeft gisteren in Baarn de na tionale Domein-cross gewonnen. In de sprint van de elf kilometer lange wedstrijd versloeg Borm zijn clubgenoot en nationale veldloopkampioen Klaas Lok met twee seconden. Lugdunum doelman Wim Eradus pakt de bal stijlvol onder het toezu Henk de Cler rechtsbekijkt het rustig van afstand. De beste kans in de tweede rond gang was nog voor Lugdunum. Een misser van Blauw Zwart verdediger Ger Smit bracht mid denvelder Jeroen van Egmond plots in kansrijke positie. De jon ge Leidenaar handelde evenwel te gehaast en transporteerde het leder vele meters te hoog verder de Wassenaarse duinen in. Het duel leek een 0-1 score als uitslag mee te krijgen. Echter op de val- Wassenaarder Ruud Ti mme reep kwam Blauw Zwart via een veelbesproken strafschop toch aan de (onverdiende) gelijkma- ROB ONDERWATER DELFT - Bij Roodenburg zal men zo langzamerhand de wanhoop wel nabij zijn. Eindelijk leek een bleek zonnetje door te breken in de wedstrijd tegen DHC, eindelijk ook scheen de periode van blessures en nederlagen definitief afgesloten. Per slot van reke ning waande Roodenburg zich met nog 15 minuten te spelen bijna zeker van een gelijkspel en dat nog wel tegen koploper DHC. Maar ook nu weer daalde het noodlot neer in het straf schopgebied van de Leidenaars. Eerst moest Wim Lancel, tot dan toe verdienstelijk verdediger, hinkend het veld verlaten na een botsing met DHC-er Frans v. Straaten en nog geen minuut later grepen de Delftenaren alsnog de zege (1-0). DHC heeft heel wat meer moeite met de onderaan de ranglijst bungelende Leidenaars gehad, dan het zich tevoren waarschijn-, lijk had voorgesteld. De winterpauze had de Roodenburgers kennelijk goed gedaan. Er werd redelijk knap gecombineerd op het Leidse middenveld en in de verdediging, waar Aad de Groot en Wim Lancel het centrum bezetten en Wim Ligtvoet en Peter Ciere de flanken voor hun rekening namen, was er voor DHC geen doorkomen aan, vooral ook omdat zowel Peter van Houten als Richard Klein nogal eens hun achterhoede kwamen assiste- Voor de voorhoede had Roodenburg-trainer Ger Linkerhof good- old Peter Dubbeldeman weer van stal gehaald en opereerde Ed Strijk min of meer in de spits. Een tweemansvoorhoede dus, maar de ondersteuning van het middenveld van met name Klein, de ietwat tegenvallende John v. d. Wetering en de van een gloed nieuw sportkapsel voorziene Jan Kromwijk, zorgde vooral in de eerste helft voor soms gevaarlijke momenten voor de Delftse veste. Richard Klein bijvoorbeeld nam met een ver schot het Delftse doel onder vuur en een zeer fraaie kopbal van Peter van Houten, na een schitterende vrije trap van Wim Ligtvoet, beland de tegen de paal. Met evenveel recht overigens had Roodenburg al na 10 minuten in die eerste helft tegen een achterstand aangekeken, als Peter Menheere niet alleen voor Sjaak Nievaart had gefaald. Na rust kwam DHC vooral via Peter Menheere en Hack Vaes meer en meer opzetten. Een Delfts doelpunt hing in de lucht, maar hoe verder de tijd wegtikte, hoe meer men in Leidse kringen ging denken aan een zeer verdienstelijk gelijkspel. Totdat Wim. Lancel zijn blessure opliep. Een minuut na het uitvallen van Lancel luidde een halve misser in het Leidse strafschopgebied dan toch de winnende treffer in. Via via belandde de bal bij Peter Menhee re, die vanuit de "onmogelijke" hoek op het doel schoot. Tergend langzaam rolde de bal langs Sjaak Nievaart en zelfs een sliding op de doellijn van Wim Ligtvoet mocht niet meer baten (1-0). De zoveelste nederlaag van Roodenburg was een feit, al was het ditmaal echt onverdiend. LEIDEN - Met tien man spelend heeft Van Nispen aan de derby tegen VVSB toch een punt overgehou den. Dankzij aanvoerder Aad Jonk werd het in de slotfase nog 1-1. Teylingen is ook in zijn twaalfde wedstrijd ongeslagen gebleven. De Sassenheim- se koplopers versloegen HBS met 2-0. DOCOS- BEC en Vredenburch-SC Lisse eindigden in 0-0. Hillegom verloor met 2-1 van Spooi'wijk. Van Nispen-VVSB 1-1 WSB be- gon sterk. Dick Oostdam was met een lobje dichtbij een treffer en vijf minuten later schoot Henk van Maris via de paal naast. Ge scoord werd er voor de pauze evenwel niet. Na een half uur spelen in de tweede helft maakte Van Nispen-verdediger Peter van Eeden hands in het strafschop gebied. Uitblinker Dick Oostdam benutte de door scheidsrechter Brederode toegekende penalty. Een boze Peter van Eeden werd wegens aanmerkingen opge schreven en kon tien minuten la ter zelfs vertrekken toen hij werd betrapt bij het schoppen naar een tegenstander. Ondanks die han dicap slaagde Van Nispen er nog in langszij te komen. Een voorzet van Henk Witteman werd door doelman Johan van der Berg ge mist, waarna Aad Jonker kon in koppen. Teylin&en-HBS 2-0 Teylingen liet in de eerste helft voortreffelijk aanvalsspel zien. De Sassenhei- mcrs vonden elkaar blindelings en HBS werd met de rug tegen de muur gezet. Doelrijpe kansen waren echter niet aan Ko van der Krogt, Paul van Nobelen en Peter van der Vlugt besteed. Die laatste speler was echter wel succesvol met een prachtig afstandschot, dat in de kruising verdween. In de 41ste minuut werd het 2-0 door Piet Hoogervorst, die een voorzet van Peter van Rijn langs doelman Kasper van der Werf tik te. Na rust was het duel veel min der aantrekkelijk. Teylingen ge loofde het wel en HBS was niet bij machte om iets aan de achter stand te doen. DOCOS-BEC 0-0 DOCOS en BEC hebben het publiek weinig aan trekkelijks voorgeschoteld. Er werd door beide ploegen wel hard gewerkt, maar speltech- nisch viel er weinig te beleven. DOCOS was wel iets sterker dan de Delftse tegenstander, maar slaagde er toch niet in de stugge BEC-verdediging te verschalken. Beste mogelijkheid was voor Jan Smit, die alleen voor de keeper faalde. Ook Thieu de Vriend en Hennie Montanus lieten goede kansen liggen. Vredenburch-SC Lisse 0-0 Deze wedstrijd liet twee totaal ver schillende helften zien. In de eer ste vijfenveertig minuten had Lisse verreweg het beste van het spel. Er werd fel aangevallen en er ontstonden dan ook een paar aardige kansen. Zo was Laurens van der Voort in de 20ste minuut erg dicht bij een doelpunt. Zijn vrije trap eindigde echter op de paal. Ook Alex Dobbe, die fraai in de diepte werd aangespeeld, kreeg twee kansen op een rij, maar zelfs daar had hij nog niet voldoende aan. Iedereen ver wachtte dat de Lissenaars wel in de tweede helft zouden toeslaan, maar dat pakte heel anders uit. Nu was Vredenburch de betere ploeg, maar ook de Hagenaars hadden de nodige problemen met het maken van doelpunten. Lisse leek dertig seconden voor tijd de wedstrijd alsnog in zijn voordeel te beslissen. De vrije trap van andermaal Van der Voort ging echter net over. Spoorwijk-Hillegom 2-1 De lange winterstop liet in het duel Spoorwijk-Hillegom zijn sporen nog na. Een vrij slechte wed strijd, waarin een technisch beter Hillegom het moest afleggen te gen een veel feller Spooi'wijk. De eindstand was al bij rust bereikt. Het Hillegom-doelpunt werd ge scoord door John van der Velden, die een vrije trap verzilverde. Be paalde pech hadden de Hille- gommers toen Ron van Lierop tegen de lat kopte. In de tweede helft kreeg Hillegom nog een paar fraaie kansen, maar de ge lijkmaker bleef uit. LEIDEN - Bij LDWS lijkt er na een vijftien weken durende winter stop niets veranderd. De formatie van trainer Leo de Jong incas seerde namelijk voor de zoveelste keer dit seizoen een nederlaag. Dit maal bleek het op bezoek zijnde Delft te sterk voor de Leid se ploeg (0-1). De positie op de ranglijst is hier door wel erg troosteloos gewor den. Zonder de geschorsten Bart van der Weyden, Sjaak Matters en spelmaker Cees de Roode, werd deze voor de Leidenaars zo belangrijke wedstrijd door Leo de Jong enigszins pessimistisch tegemoet gezien, ondanks de aanwezigheid van de weer van zijn blessure genezen Ger de Roode. In de eerste helft vertoonde de wedstrijd een gelijkopgaande strijd, waarin zich aan beide kan ten geen scoringsmogelijkheden voordeden. Na rust was er een geïnspireerder LDWS te zien dat zich aanvanke lijk een licht veldoverwicht wist te creëren. Verder dan enkele leuke combinaties tussen de jeugdige Erik van der Weyden en Ger de Roode kwam LDWS ech ter niet. Tegenstander Delft daar entegen, wist zich na 20 minuten een goede mogelijkheid te scheppen. Delft-spits Gijs Gra- vensteyn wist echter nog niet tot scoren te komen. Hierna werd het doel van de uitstekend keepende LDWS-goalie Wim Visser pas goed belaagd. Het was hoofdza kelijk aan Wim Visser te danken dat de 0-0 lang gehandhaafd bleef. Tien minuten voor tijd werd echter het definitieve vonnis over LDWS geveld. Na door midden velder Cees van Zuylen op schit terende wijze te zijn gelanceerd, soleerde de razendsnelle Gijs Gravensteyn door de Leidse ach terhoede en knalde 0-1 in. LDWS ontketende nadien nog een slotoffensief waarin laatste man Wally Gallert in de spits-positie werd geposteerd. Gallert bedien de kort voor tijd Ger de Roode, die wel goed inkopte maar zijn inzet op fabelachtige wijze zag gekeerd. Hierdoor kreeg LDWS niet het punt waar het gezien de spelverhouding recht op had. FREDSEGAAR DEN HAAG (GPD) - Het is opvallend dat in West-Duitsland. België en Spanje drie onbe kende clubs de diverse ranglijsten aanvoeren. In de Bundesliga begint het verschil tussen Kaiserslau- tern en de andere clubs grote- Belgische eerste klasse is er niemand die Beveren een strobreed in de weg kan leg gen en in Spanje is Gijon tot nu toe het sterkst (2-0 gewon nen van Santander). Alleen in de Engelse League staat een gerenommeerde ploeg aan de leiding: Liverpool. Engeland Naast Engels competitievoet bal werd er dit weekeinde in het Wembley-stadion de fi nale om de "League Cup" ge speeld. De volgepakte tribu nes (100.000 toeschouwers) zagen een spectaculaire wed strijd, waarin landskampioen Nottingham Forest net iets sterker was dan tegenstander Southampton (3-2). Uitblin ker was Forest-speler Bary Birtles. Nieuweling Birtles. die nog geen tienduizend gulden kostte, scoorde twee maal en bracht zijn club daar voor het eerst mee aan de lei ding. Want Southampton was sterk begonnen en via David Peach al snel op een voorsprong ge komen. Maar zoals gezegd boog Birtles de stand geheel om en toen Tony Woodcock in de tweede helft de voor sprong nog eens met een doelpunt vergrootte, leek de finale te zijn beslist. Toch ging Southampton furieus in de aanval. Pas twee minuten voor tijd kon Nick Holmes voor 3-2 zorgen, maar verder kwam Southampton niet. Voor de tweede keer in suc cessie gaat de League Cup dus naar Nottingham Forest, zodat Forest volgend jaar ze ker Europees voetbal speelt. De League Cup geeft namelijk recht op een plaats in het UE- FA-Cuptoernooi. In Neder land bestaat zoiets alS een League Cup niet. Het is voor de Engelse clubs meereen ex tra bron van inkomsten, waarvoor het toernooi in 1961 ook werd opgezet. Over die extra inkomsten zei Brian Clough. de manager van Not tingham Forest: "Een wed strijd op Wembley betekent dat je alle schulden kan te rugbetalen, met de hele club in het Hilton kunt gaan eten en bovendien nog eens drie topspelers kan aantrekken". Duidelijk dus. Het competitievoetbal werd weer eens het slachtoffer van de - nog steeds - barre weers omstandigheden. Van de top vier kwam alleen Arsenal in het veld, dat tegen het Ne derlandse middenveld van Ipswich Town weinig had in te brengen. Mühren en Thijs- sen domineerden voortdu rend op die plek en gaven daarmee hun medespelers de kans om wat aan de score te doen. John Wark en Graham Rix begrepen dat het best en haalden allebei eenmaal on houdbaar uit: 2-0. Met het eens zo roemruchte Chelsea gaat het momenteel bijzon dei- slecht. Degradatie lijkt bijna onafwendbaar. Na het verlies tegen het eveneens zeer laag geplaatste Queens Park Ran gers (3-1) zijn de vooruitzich ten wel erg troosteloos. West-Duitsland Het rommelt binnen de gelede ren van Bayern München. Dat was na de 4-0 nederlaag tegen Arm in ia Bielefeld al duide lijk. Een nieuw gevolg kan aan de reeks worden toege voegd: sinds vandaag staat trainer Pal Csernai op straat. Met onmiddellijke ingang heeft het bestuur van Bayern de Oostenrijker Max Merkel als nieuwe trainer aangesteld. Merkel is optimistisch over zijn nieuwe functie bij Bayern München ondanks het feit dat hij binnen anderhalf jaar de vierde trainer is (Dettmar Cramer, Guyla Lorant en Pal Csernai gingen hem voor) en Bayern gisteren opnieuw te leurstelde; tegen het laag ge-' plaatste Eintracht Braunschweig kwam de Beierse ploeg niet verder dan een 0-0 gelijkspel. Door het slechte optreden van de concurrentie kan Kaisers- lautern zich ook wel eens een misstap veroorloven. Tegen FC Nürnberg bleef de stand 0-0. Desondanks vergrootte Kaiserslautern zijn voor sprong om de eenvoudige re den dat Stuttgart het nog slechter deed. Het leed een dikke nederlaag tegen MSV Duisburg: 3-1. België Het vergaat lijstaanvoerder Be- veren bijna net als FC Kai serslautern in de Bundesliga. De punten voorsprong van Beveren op de nummer twee (Anderlecht) bedraagt alleen iets meer en wel vijf punten. Beveren zette zonder veel moeite het in degradatiege vaar verkerende FC Luik met 3-0 opzij. Anderlecht had veel meer moei te met RWD Molenbeek. An derlecht mocht niet verliezen om nog enigszins het contact met Beveren te houden; RWD Molenbeek mocht ook al niet verliezen, omdat de ploeg an ders uit de sub-top zou vallen. Maar Molenbeek bleek niet te zijn opgewassen tegen de aanvalsdrift van de Ander- lecht-spelers. In de Brusselse derby zorgde Van der Eist voor de Anderlecht-overwin- ning. Na rust schoot hij tweemaal raak, waarmee hij de eindstand bepaalde: 2-0. Jan de Ruiter, doelman van RWDM, en Ruud Geels, spits van Anderlecht, bleven bui ten de lijnen. Beide Nederlanders zijn geblesseerd. Omdat Geels de laatste tijd niet zo uit de verf komt (hij scoorde uit de laat ste zeven wedstrijden slechts twee keer), heeft het Ander- lecht-bestuur hem door een dokter laten onderzoeken. Deze constateerde dat de spits aan bloedarmoede lijdt en oververmoeid is. De dokter schreef Geels acht dagen rust voor. waarna hij opnieuw zal worden onderzocht. Peter Houtman gaat bij Club Brug ge steeds beter draaien. Na Forest-aanwinst Gary thampton. Nottingham irtles scoort de gelijkmaker tegen Sou- i de League Cup. een aarzelend debuut treedt Houtman steeds meer op de voorgrond. Nu weer tegen Waregem door zijn kopbal in de laatste minuut, die doel trof. In de laatste drie wed strijden heeft Peter Houtman driemaal gescoord en vaak het beslissende doelpunt. Spanje Het verschil in punten tussen .de eerste vier ploegen van de Spaanse Liga is na dit week einde niets veranderd. Gijon, Real Madrid en Barcelona elk hun wedstrijd. Door dit resultaat voert Gijon dus nog steeds de ranglijst aan. Zaterdagavond al won Barcelona van Atletico de Bilbao in een enerverende wedstrijd, die uiteindelijk eindigde in 4-3. Barcelona heeft Alan Simonson gecontracteerd. Simonson zal het komend seizoen de plaats van de bijna zeker vertrek kende Johan Neeskens over nemen. Borussia Mönchen Gladbach -ontving voor de "voetballer van het jaar 1977" een bedrag van om en nabij de twee miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15