Ijshockeyers rekenen met Noren af: 8-1 Jan Raas blundert in Milaan Jolui Broers wint tweede klassieker Ligterink zorgt voor sensatie Westberg-team ongeslagen aan kop LIHG wijst Nederlands protest af 25ct. SCORES BETAALD VOETBAL K SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT GALATI (ANP) - Het Nederlands ijshockeyteam heeft za terdag, in de tweede wedstrijd van het ijshockeytoernooi om de wereldtitel in de B-groep, wederom met één van de grootste concurrenten afgetekend. Leverde daags tevo ren de strijd tegen Japan al een verrassende 6-5 overwin ning op, tegen Noorwegen was de Nederlandse suprema tie nóg sprekender: 1-8, Een zege, waarvoor de basis al in de eerste periode werd gelegd. Met tomeloze inzet trad de Hans Westberg-brigade de Noren te gemoet. Opererend vanuit een tactisch concept, dat het gebrek aan voorbereiding van de équipe voorbeeldig maskeerde, legden de Nederlandse ijshockeyers hun opponenten vanaf het begin hun wil op. In de tiende minuut wees Gronin- gen-speler Al Pluimers Oranje de weg naar het onverwachte sue- ces. toen hij de Noorse goalie Wahlberg met een slapshot vanaf de middenlijn verraste. Die openingstreffer greep het Ne derlands team aan om de rijen in nog sterker mate te sluiten. De Noren wefden in eigen stellingen teruggedrongen en nadat de Hee- renvener Frank van Soldt in de veertiende minuut andermaal de roos had getroffen, konden de Nederlandse ijshockeyrepresen- tanten met vertrouwen aan de tweede periode beginnen. Niettemin gaven de Skandinaviërs er in dat tussenpart blijk van al lerminst kapot te zitten. Integen deel. Nadat Ovstehahl voor de aansluitingstreffer had gezorgd kwamen de Noren furieus terug. Met name Skaare, een speler uit de Amerikaanse prof-league, diende zich als een gevaarlijke aanvaller aan. Veel succes lever den zijn acties echter niet op, nu hij kundig in de boeien werd ge legd. Het nam allemaal niet weg dat de 3-1, die Ron Berteüng na aangeven van zijn Amsterdamse clubgenoot Corkie de Graauw binnentikte, allerwegen als een bevrijding werd ervaren. "In die moeilijke periode bleek on ze goede wedstrijd mentaliteit", zou technisch directeur Dummy Smit later verklaren. "Ze peppen elkaar op en helpen zichzelf aldus over het dooie punt heen". Vanaf dat moment wist Nederland zich zeker van de overwinning. GALATI - Hans Wcstberg zal tenmin ste nog drie jaar coach van de Neder landse ijshockeybond blijven. De Zweed en de NIJB hebben overeen stemming bereikt over een verlen ging van het contract. Met name Jack de Heer, die wegens darmklachten op halve kracht speelde, stichtte met enkele snelle rushes verwarring in de Noorse defensie. Aldus legde de Heerenveen-vedette de basis voor de vierde goal, die door teammaat Jan Jansen op het sco rebord werd gebracht. Geïnspi reerd door coach Hans Westberg (Dummy Smit: "h(j geeft zijn ploeg zowel in de kleedkamers als tijdens de wedstrijd op vak bekwame wijze leiding") maakte het Oranje-team zich in de derde periode op voor een partijtje 'gallery play', waarbij de Noren volledig van het ijs werden getikt. Met de uitblinkende George Peter- nousek, Corkie de Graauw, Larry van Wieren en goalie John de Bruin aan boord, stoomde het vlaggeschip van de ijshockey bond met volle kracht vooruil om vervolgens de 'Zilvervloot' bin nen te halen. Achtereenvolgens Jack de Heer, Dick Decloe (2) en Ron Berteling tilden de score naar 8-1. Periodestanden: 2-0; 2-1 en 4-0. Aantal strafminuten: Nederland 22, Noorwegen 10. Zwitserland, vandaag tegenstander van het Nederlands team, ver sloeg China met 6-4, terwijl Japan China gisteren eveneens onder de duim hield: 9 Spelmoment uit de wedstrijd Nederland-N oorwegen. Heerenveen-verdediger Piet Nota (5) tracht tevergeefs de Noorse goalie Wahlber^ te passeren. Nederland won uiteindelijk met 8-1 In poule A van de B-groep won Oostenrijk met 4-3 van Hongarije, terwijl Oost-Duitsland Dene marken met 9-1 inpakte. GALATI (ANP) - Het directo raat van de internationale ijs- hockeyfederatie (LIHG) heeft in een zaterdagavond gehou den vergadering een Neder lands protest tegen de uit breiding van de B-groep tot tien teams afgewezen. De Oostenrijkse secretaris Was servogel heeft bondsvoorzit ter Fred Schweers van de be slissing in kennis gesteld. De NIJB had bij monde van se cretaris Joop van Rijswijk protest aangetekend tegen het besluit van het directoraat van de LIHG. Verzorger Seriese heeft voorts op bevel van de leiding van de LIHG gistermorgen letters moeten aanbrengen op de kleding van de Nederlandse spelers. Oranje bleek de enige ploeg te zijn die alleen met rugnummers speelde. Voor geschreven is echter dat de namen van de spelers op de kleding worden vermeld. De Canadese profscheidsrech- ter Clark Mc Leod is door de Nederlandse Ijshockeybond (NYB) voor twee jaar gecon tracteerd om in nauwe sa menwerking met de referee in chief Wim Kuit de opleiding en begeleiding van de Ne derlandse ijshockeyscheids- rechters te gaan verzorgen. Mc Leod, die 30 jaar oud is en afkomstig uit Ontario zal zijn werk per 1 september van dit jaar beginnen. Aanvankelijk was gemeld dat Jim Cress- man deze functie zou gaan vervullen, maar dit bleek op een misverstand te berusten. ZWEMMEN - Een Nederlandse meisjesestafetteploeg heeft tij dens de interland Italië-Sowjet Unie-Nederland in Verona een nationaal jeugdrekord op de 4x100 meter wisselslag geves tigd. Connie van Bentum, Mirjam Lemstra, Wilma van Velzen en Arja grote kwamen uit op een to taaltij d van 4.24.19 sec. DEN HAAG (ANP) - Johnny Broers heeft zaterdag de tweede amateur klassieker van het sei zoen, de Ronde van Zuid-Hol land, gewonnen. Broers was de snelste sprinter uit een kopgroep van zes man, die zich zestig kilo meter voor de finisSbp initiatief van Ad Prinsen uit het veld had losgemaakt. De nieuwe lichting amateurs dien de zich. in het drukkelijk aan. Na de ning van Hans Plugers in de Ster van Zwolle, ging de tweede grote wedstrijd naar Johnny Broers, net negentien jaar oud. Plugers trouwens onderstreepte zijn op merkelijke vorm in het voorjaar met de tweede plaats. Slechts eén wiel scheidde hem van een in de historie ongekende dubbel in het Nederlander doet zege cadeau aan Roger de Ylaeminck De lenterace voor de dames, over 53 kilometer werd gewonnen door Truus van der Plaat, die in de eindsprint haar vluchtgenote Anne Möhlmann-Riemersma versloeg. ADVERTENTIE per kopie, 'n koopie nietwaar ■Thrvji'ifrTij -TVii^miriir cTVlAASDAM Winkelcentrum de Kopermolen i Merenwijk - lel. 071-146731 ~7 SAN REMO (GPD) - Mi nutenlang was Jan Raas niet aanspreekbaar. Met een stuurse blik staarde de Zeeuwse klassieker-ko- ning uitdrukkingloos naar de Italiaanse bodem. Een uiting van verbijstering en verbittering. Na de eerste teleurstelling te heb ben weggeslikt deed hij met tril lende stem zijn verhaal van de laatste kilometers van Milaan- San Remo. Als een spitsspeler die voor een verlaten doel huizen hoog overknald, verspeelde Raas zaterdagmiddag een opgelegde kans om voor de tweede maal in zijn loopbaan de Primavera op zijn naam te schrijven. De re kenmeester van het peloton be ging een onvergefelijke blunder die hij niet wilde toegeven. De concurrentie - die van de misre kening van Raas alleen maar be ter werd - verwoordde zijn falen echter onverbloemd. Winnaar Roger de Vlaeminck was verrast over de passieve houding van Raas in de slotkilometers. „Ik dacht werkelijk dat de koers ge lopen was. Maar Raas heeft te lang de kat uit de boom willen kijken. Dat is zijn fout. Hij man keert niets in zijn benen, maar wel in zijn kop". In de finale van de Italiaanse wie lerklassieker slaagde Raas er als enige vedette in zich los te scheu ren uit het peloton. Hij kreeg ge zelschap van de jonge, talentrijke Belg Daniel Willems en diens landgenoten Jean-Luc Vanden broucke en Mare Renier. Een ge zelschap waarvan Raas niets te duchten had. Tot ieders verbij stering echter weigerde de kop man van de Raleigh-ploeg van Peter Post echter in de aanloop naar de laatste klim (de Poggio) aan de leiding te komen. Daar mee bracht hij zijn rivalen terug in de wedstrijd en draaide het uit op een massa-spurt. Met als win naar de 31-jarige sluwe Roger de Vlaeminck. Een verklaring voor zijn zonderlin ge gedrag kon Raas nauwelijks bedenken. „Die andere drie re den niet. Als ik van kop afkwam viel het tempo onmiddellijk stil. En dat ik in de aanloop naar de Poggio niet reed, kwam omdat ik daarvoor zelf het gat had moeten maken. Daarna moesten zij het maar eens even doen". In de be klimming van de Poggio di San Remo op 6 kilometer van de fi nish werkte Raas wel, maar op nieuw zonder overtuiging. „Ik vertikte het om net als Saroni vo rig jaar al het werk op te knappen en toch te verliezen. Vooral Van- denbroucke was niet al te fameus in de beklimming. Hij heeft om gekeken tot hij bijna omviel". Dat laatste mocht Raas nodig zeg gen. Hij demonstreerde zijn on zekerheid in de finale door bij voortduring angstvallig de ach terhoede in de gaten te houden. Zo erg zelfs dat hij beter spiegels op zijn fiets kan laten monteren. Uiteindelijk zag Raas Francesco Moser achter zich opdoemen met het hele peloton in zijn kielzog. Hij luidde een spetterende finale in, die uitdraaide op een spurt waarin Raas kansloos ten onder ging. „Het is toch een schande dat zo'n coureur altijd maar met zo weinig mogelijk inspanning het hoogste wil bereiken", liet De Vlaeminck weten. Toch was er in deze aflevering van Milaan-San Remo (alweer de 70ste maar èèn coureur die echt profiteerde van de rest. Winnaar De Vlaeminck zelf. „Hij heeft precies 2 meter op kop gereden", zei wereldkampioen Gerrie Kne- temann, die zich samen met Henk Lubberding in de laatste kilometers uit de naad werkte om de grote slag van Raas voor te be reiden. „Maar dat waren dan ook de belangrijkste... Net voor de streep". De in Italiaanse dienst rijdende Eeklonaar ontkende dat niet. „Ik heb inderdaad helemaal op de eindspurt gegokt". Het seizoen van Roger de Vlae minck kan in elk geval niet meer stuk. De man die vorig jaar zijn afscheid aankondigde, heeft in de eerste twee klassieke wegwed strijden van dit seizoen een score van 100 procent. Na de omloop Gent-Gent (Het Volk) nam hij za terdag voor de derde keer de Primavera. Dit keer met een mi nimum aan inspanningen. „Maar zo is dat nu eenmaal", zei De Vlaeminck. „In Parijs-Roubaix, de Ronde van Vlaanderen en de Amstel Gold Race wint altijd de sterkste. Hier niet. In Milaan-San Remo moet je de slimste zijn en wordt alleen gewonnen als je fietst met je benen en met je hoofd". Het riskante gokspel van De Vlae minck wierp dus aanzienlijk meer vruchten af dan het wel doordachte taktische draaiboek dat Peter Post voor zijn ploeg had opgesteld. Een strategie die klonk als een klok. Ook Raas be vestigde dat. „Het liep allemaal precies zoals gepland was. Mooi er kon eigenlijk niet". Toen al na 10 van de 288 kilometer de kam pioen van de tot mislukking ge doemde ontsnappingen, Dirk Paert, krachtig op de pedalen stampte ging Leo van Vliet attent mee met een kopgroep van 12 renners, onder wie ook nog de Nederlanders Jan Aling en Jan van Houwelingen. Dat Neder lands kampioen Lubberding er niet bij zat - zoals wel de bedoe ling was - gold slechts als een klein schoonheidsfoutje. De ontsnapping eindigde op de Ca po Bertto, een klim op 30 kilome ter van het einde. Tevens het be gin van het hevige tumult dat in de wielersport als finale wordt aangeduid. Met Knetemann en Lubberding als grote controleurs, spoten renners links en rechts van de weg de diepte in. De kopmannen, Saroni, Moser, Raas en De Vlaeminck, reden wel voorin, maar onder namen weinig actie. Tot 15 kilo meter voor het einde Raas de marreerde. Raas sloeg een flink gat en kreeg gezelschap van Wil lems, Vandenbroucke en Renier. Een bijna ideaal gezelschap, want de potentiële winnaars waren er niet bij. Vooral Willems wekte de indruk wel mee te willen werken. Hij was dan ook erg kwaad op Raas. „Als hij overneemt blijven we weg. Maar ik ben toch tevre den, want ik heb de koers mee gemaakt". Toch verzaakte Raas tot aan de voet van de Poggio. Op de Poggio probeerde Raas wel, maar Vandenbroucke pakte hem terug. Moser had toen het peloton op gang gebracht en in de tweede bocht van de afdaling was de be langrijkste groep bijeen. Pogin gen van Saroni (teruggepakt door Raas) mislukten. Op 1 kilometer van de streep ging de Italiaan Ma rio Beccia. De vedetten keken el kaar aan. Toen Vandenbroucke wegging kwam Raas overeind. „Ik had met hem nog een reke ning te vereffenen, omdat hij in de beklimming niets deed maar mij wel steeds terugpakte. Als ik dat niet gedaan zou hebben zou Beccia winnaar zijn geworden", zei Raas. Maar de ongelukkige Italiaan zou na afloop bittere tra nen wenen. Op 5 meter van de streep streken de spurters als aasgieren op hem neer en drukte De Vlaeminck zijn wiel als eerste over de meet. MAANDAG 19 MAART 1979 Eredivisie Rod a JC-FC Den Haag 1-0 (1-0), 36. Pierre Vermeulen, scheids rechter Keizer. Toeschouwers: 12.000. PSV-Ajax 3-1 (1-0), 39 René van de Kerkhof 1-0, 51 Willy van de Kerkhof 2-0,73 Schoenaker 2-1.88 Hooyer 3-1. Scheidsrechter Van Ettekoven. Toeschouwers: 28.000. Feyenoord-AZ'G7 1-1 (0-0) 80. Notten 1-0 (strafschop), 90. Welzl 1-1. Scheidsrechter Weerink, toe schouwers: 46.833. Volendam-Sparta 1-3 (1-2). 14. Van Zoest 0-1. 19 Parker 0-2. 43. Guyt 1-2. 89. Van Zoest 1-3. Scheidsrechter Mulder. Toe schouwers: 4000. FC VW-Go Ahead Eagles 1-4 (1-1). 2. Körver 1-0. 14. Henk Jan- 1-4. Scheidsrechter Bosman. Toeschouwers: 7000. NAC-MW 0-0. Scheidsrechter Van Dijken. Toeschouwers: 5000. Vitessc-Haarlem 2-2 (1-1). 23. Bosveld 1-0,26. Huyg 1-1.54. Beek 1-2, 82. Bleijenberg 2-2. Scheids rechter: Thomas. Toeschouwers: 6000. PEC Zwolle-FC Utrecht 1-0 (1-0). Banhoffer 1-0. Scheidsrechter Ram. Toeschouwers: 5.500. FC Twente-NEC 2-1 (1-0). 34. Thoresen 1-0. 60. Van der Vall (strafschop) 2-0. 67. Ophoff 2-1. Eerste divisie Heerenveen-Heracles 1-0 (1-0). 31. Bosman 1-0. Scheidsrechter Gans, toeshouwers: 3500. Dordrecht-De Graafschap 2-3 (2-1). 12. Evers (strafschop) 1-0,32. Evers 2-0, 45. Mintjes 2-1, 55. Waanders 2-2, 87. Jacobs 2-3. Scheidsrechter Severeijn. Toe schouwers: 1000. Groningen-Amersfoort 2-0 (1-0). 9. Swanenburg 1-0, 66. Veneman 2-0. Scheidsrechter Klinkers. Toe schouwers: 5500. Wagcningen-Veendam 0-2 (0-0). 68. Schoonebeeke (strafschop) 0-1 76. Brouwer 0-2. Scheidsrechter Van der Laar. Toeschouwers: 3200. Vlaardingcn-Willcm II 0-0. Scheidsrechter Janssen, toe schouwers: 1800. Eindhoven-Den Bosch 2-0 (0-0). 61. Schapendonk 1-0, 88. Scha pendonk 2-0. Scheidsrechter Beek. Toeschouwe*6500. Telstar-Cambuur .-0 (1-0). 20. Bi- schot 1-0. -Scheidsrechter. Oetel- mans. Toeschouwers: 1800. Helmond Sport-Amsterdam 3-5. (2-4). 10. Wiggemansen 0-1, 13. Wiggemansen ,0-2. 25. Burhenne 1-2, 33. Wiggemansen 1-3, 34. Bouwmeester 1-4, 43. Kreekels 2-4, 49. Wassenberg (strafschop) 3-4, 54. Wegman 3-5. SPORTTOTO Toto 2_ 3 PEC Zwolle-FC Utrecht 2 NAC-MW s FC Twente-NEC X Volendam-Sparta Rod a JC-Den Haag Feyenoord-AZ'67 Vitesse-Haarlem FC WV-Go Ahead s PSV-Ajax Heerenveen-Heracles x Excelsior-SW Groningen-Amersfoort Helmond Sp.-Amstórdam 2 Lotto De winnende getallen zijn: 3 -10 -12 - 27 -31 - 37. Het reservegetal is 13. Supertrio Het supertrio werd gelopen in de Stad en Ommelandenprijs op de baan van Gro ningen De uitslag is: 1nr. 6. Manolito Gregor (Maring), 2. nr. 10 Ozo Hollandia (Schoonhoven), 3. nr. 8. Noorderster (Suykerbuyk). De inleg was 281.282 gulden, winnaars krijgen f 193,80 gulden uitgekeerd. Westduitse lotto De winnende getallen in de Westduitse lotto zijn: 16 - 21 - 27 - 38 - 45 - 49. Het reservegetal is 7. Winnend in spel '77 Na winst op Timman favoriet voor schaaktitel LEEUWARDEN (GPD) - In de elfde ronde van de strijd om het nationale schaakkampioenschap heeft Gert Ligterink voor een sensatie van de eerste orde gezorgd door groot meester Jan Timman te verslaan. De internatio nale meester Gert Ligte rink heeft daarmee prach tige kansen op verovering van de titel. In de propvolle zaal werd het ver loop van deze partij met grote belangstelling gevolgd. Hans Bouwmeester zorgde voor een pakkend en deskundig commen taar. Ligterink en Timman speel den een Spaanse opening waarbij zwart zich van de neo-Steinitz- verdediging bediende. De jonge Groninger liet zich niet in met verwikkelingen maar stelde zich degelijk en volgens bekende voorbeelden op. Timman van zijn kant probeerde door een opmars van zijn pionnen op de ko ningsvleugel leven in de brouwe rij te brengen. Omstreeks de 20ste zet werd duidelijk dat er iets verkeerd was gegaan. De dame van Timman kwam in moeilijk heden. Waarschijnlijk was zijn 20ste zet niet de beste. Zoals hij speelde brak Ligterink plotseling in het centrum door en veroverde bij klaarlichte dag een vol stuk. Gert Ligterink moet in de 12e ronde nog met zwart tegen Donner spelen en in de 13e en laatste ron de tegen zijn stadgenoot Baljon. Als hij remise maakt tegen Don ner kan de titel hem vrijwel niet meer ontgaan. Verrassingen Overigens bood de elfde ronde nog andere verrassingen. In de eerste plaats de snelle overwinning van Donner met zwart op Langeweg. Laatstgenoemde liet een pion in staan en werd daardoor zo ont moedigd dat hij pardoes de wa pens strekte. Voor iedereen on verwacht en een wat onbegrijpe lijk slot. Hans Ree werkte zich. door een degelijke overwinning tegen Leo Hofland op naar de tweede plaats. In een Konings- Indische verdediging kreeg Ree positievoordeel, wat aanvalskan- sen op de koningsvleugel en ter- reinoverwicht in het centrum. Ondanks ruil van de dames bleef de druk van Ree op de vijandelij ke stelling gehandhaafd en dit leidde in het vijfde en laatste speeluur tot de beslissing. De partij tussen Christofoor Baljon en Piet van der Weide had een wisselvallig verloop. Op een ge geven moment leek de partij be slist want Van der Weide had een vernietigende aanval in handen. Maar plotseling veranderde het beeld. Een onnauwkeurigheid van zijn tegenstander stelde Baljon in staat de rollen om te draaien. Hij maakte er goed ge bruik van. Van der Wiel John Van der Wiel en Fred van der Vliet besloten al vrij spoedig het punt samen te verdelen. De partij Hartoch-Böhm, die zaterdag twee keer werd afgebroken, ein digde gisteren tenslotte na pre cies honderd zetten in remi- Tragisch verliep de uitgestelde par tij tussen Arend van Dop en Gen- na Sosonko, die gistermiddag werd gespeeld. Na een spannen de strijd bood Van Dop remise aan omdat Sosonko eeuwig schaak kon geven. Sosonko gaf te kennen dat hij nog even over het voorstel wilde nadenken. Hij herhaalde enkele malen de zetten en deed toen een zet die hem nog wel nachtmerries zal bezorgen: hij liet zich voor ondekbaar mat plaatsen en gaf zich geheel ont daan gewonnen. UITSLAGEN ELFDE RONDE Baljon-Van der Weide 1-0 Langeweg-Donner 0-1 Ligterink-Tiniman 1-0 Van Dop-Sosonko 1-0 Hartoch-Böhm 0,5-0,5 AFGEBROKEN PARTIJEN TIENDE RONDE Van der Weide-Van der Wiel 0-1 Bohm-Van Dop 1-0 STAND NA ELF RONDEN 1 Ligterink (8,5) 2 Ree (7,5) 3-4 Donner en Timman (ieder 7) 5 Baljon (6,5) 6-7 Böhm en Sosonko (ieder 6) 8 Van der Wiel (5,5) 9 Hartoch (5) 10 Van der Vliet (4,5) 11-12 Van Dop en Langeweg (ieder 4) 13 Hofland (3,5) 14 Van der Weide (2).

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 14