,Zo'n doelpunt geeft je het gevoel als na 'n nederlaag9 SUCCESVOL WEEKEINDE RODA SCOREBORD Ajax tobt meer nog dan PSV: 3-1 Vooys bevalt net zo goed als Treytel Topscorers FEYENOORD OP STREEP INGEHAALD Winst (1-0) tegen FC Den Haag; concurrentie verspeelt punten MAANDAG 19 MAART 1979 i der Kuylen na de derde treffer. Verslagenheid bij Ajax en dan met EINDHOVEN (GPD) - Het gegeven dat zowel PSV als Ajax op dit moment duidelijk in de problemen zitten, kwam zaterdagavond in Eindhoven erg nadrukkelijk op de grasmat tot uitdrukking. Bij Ajax, dat op het allerlaatste moment toch weer moest afzien van de diensten van Ruud Krol, hebben de interne spanningen van de afgelopen week voor een fikse hoeveelheid nervositeit ge zorgd (Cor Brom wilde aanvankelijk na de met 3-1 verloren wed strijd niemand te woord staan), terwijl landskampioen PSV zon der Van Kraag, Lubse, Deijkers en een nog niet geheel fitte René van de Kerkhof ook al niet zelfverzekerd aan het karwei-Ajax begon. De zorgen waarmee beide Nederlandse topploegen momenteel heb ben te maken, maakten het onmogelijk om normaal voetbal op de mat te leggen, vond ook PSV-oefenmeester Kees Rijvers. "Er werd bij ons - speciaal dan voor rust - slordig gespeeld. In mijn ogen een uitvloeisel van het feit dat we een paar vaste basisspelers moesten missen. Bij PSV zou de rust pas weer terugkeren op het moment dat we weer helemaal compleet zijn. Maar of dat dit seizoen nog ooit zal gebeuren begin ik zo langzamerhand toch ernstig te betwijfelen" Niet alleen de onvolledigheid van beide elftallen, maar ook het optreden van scheidsrechter Van Ettekovendie al in de eerste de beste minuut Everse een gele kaart voorhield na een overtreding jegens René van de Kerkhof,zorgde voor flink wat geïrriteerdheid op het veld, omdat hij bijzonder inconsequent was in zijn optre den. Brom daarover: "Dat doe je toch niet, in de eerste de beste minuut al een gele kaart trekken. Als je dat dan toch doet. dan moet je als scheidsrechter elke volgende overtreding ook met een kaart bestraffen. En dat deed hij niet". Gelet op de ernst van de overtreding van Everse had Van Ettekoven zeker meer gele (en zelfs rodekaarten kunnen offreren. Van Ette koven: "Die overtreding van Everse was niet te tolereren. Ik wilde per sê niet met een snelle gele kaart de spelers op mijn aanwezig heid attenderen. Er wordt ons bij herhaling op gewezen dat er strenger dient te worden opgetreden tegen spelers die op de enkels van de tegenstanders spelen. Conform dat verzoek handelde ik ook, al moet ik eerlijk zeggen dat ik er nu van schrik dat ik in drie wedstrijden al vijf gele kaarten heb moeten uitdelen". Ondanks die gele kaart voor Everse dacht Ajax er eenvoudig niet aan om de zaken wat minder energiek aan te pakk m. Ajax-prea- ses Harmsen mag dan wel hebben rondgebazuind dat het met de discipline bij de Amsterdammers totaal mis is, inzet wilden de Ajacieden wel degelijk voor meer dan honderd procent leveren. De ook nu falende Ray Clarke en de meester-technicus Ling, wiens sublieme passeerbewegingen overigens geen enkel effect sorteer den, konden echter in de eerste speelhelft het Ajax-overwicht niet in treffers uitdrukken. Langzamerhand kreeg PSV toch iets meer greep op het spel. Bij afwezigheid van Krol waren Meutstege en Zwambom in het cen trum van de Ajax-verdediging geposteerd en helemaal vlekkeloos verliep de coördinatie niet. Schoenaker, een van de meest bedrij vige Ajacieden, moest vaak assistentie verlenen. In de 39ste nuut was Dick Schoenaker echter niet tijdig terug om Renéi de Kerkhof.die de bal geraffineerd door Van der Kuylen in de voeten kreeg geschoven, van een treffer af te houden (1-0). "Buitenspel" oordeelde Brom, "net als de derde treffer" Voordat dat derde doelpunt door Hoyer, opnieuw uit een pass van Willy van der Kuylennadat hij de bal door de benen van Taha- mata had gespeeld, in de 42ste minuut werd gescoord, had PSV overigens wel het spel meer en meer naar zich toe getrokken. De eerste PSV-treffer werd in de 51ste minuut gevolgd door een tweede Eindhovense goal toen Willy van de Kerkhof een loepzui vere pass van Van der Kuylen op Wildschut heel simpel van dichtbij kon afronden. Ajax kwam weliswaar in de 73ste minuut door een doelpunt van Schoenaker terug tot 2-1maar liet bij het najagen van de gelijkmaker PSV zoveel ruimte,dat de Eindhove- naren wel naar een 3-1-voorsprong móesten uitlopen. \T> ROTTERDAM - John Metgod, de centrale verdediger van AZ'67 heeft zijn contract met de Alkmaarse club met drie jaar verlengd. AZ voert deze week nog besprekingen met o.a. Van Hanegem, Arntz en doelman Vooys. Daarbij is de Kromme "een bijzonder geval" aldus trainer Georg Kess- ler. "Wij willen hem toch behouden voor AZ, als hij besluit met voet ballen te stoppen. Maar dat tijdstip bepaalt Van Hanegem zelf. Wij kunnen niet meer doen dan hem met respect behandelen. Niet alleen vanwege zijn verdiensten voor AZ, maar ook vanwege zijn verdien sten voor het hele Nederlandse voetbal". Over doelman Vooys, die eerder een vrije transfer was aangeboden, toonde Kessler zich na het duel bij Feyenoord bijzonder tevreden. De trainer zei het niet met zoveel woorden, maar liet wel doorschemeren dat hij niet op de komst van Eddy Treytel zit te wachten. "Want Vooys beviel me net zo goed en we zijn niet blind voor zijn prestaties. Die worden zeker gehonoreerd. Treytel bevindt zich in een zeer gunstige ciële positie. Daar zou ik maar gebruik van maken als ik hem SPORT SPORT SPORT De 19-jarige Fred Filippo weet nog niet waar hij aan toe is. De Leidenaar wil volgend seizoen naar de academie voor Lichamelijke Opvoeding en kan dan 's ochtends niet meer trainen bij AZ. Dat probleem heeft hij inmiddels voorgelegd aan de leiding van de Alkmaarse club, die daar over nog geen standpunt heeft prijsgegeven. Trainer Kees Rijvers, wiens verbintenis met PSV aan het einde van het seizoen 1979/80 afloopt, blijft ook na die tijd in dienst van de Eindho vense eredivisieclub. Het bestuur van PSV heeft met hem overeen stemming bereikt voor de daarop volgende drie jaar. De Brabantse trainer was al voor een periode van zeven jaar aan PSV verbonden. De verbintenis is nu verlengd tot eind juni 1983. EREDIVISIE PEC Zwolle-FC Utrecht1-0 NAC-MVV0-0 FC Twente-NEC2-1 Volendam-Sparta1-3 Ruda JC-FC Den Haag1-0 Feyenoord-AZ'671-1 Vitesse-Haarlem2-2 FC VW-Go Ahead Eagles1-4 PSV-Ajax3-1 Roda JC 20 13 6 1 32 38-12 Ajax 19 12 3 4 27 47-19 PSV 18 11 3 4 25 34-13 Feijenoord 18 8 8 2 24 26-10 AZ'67 19 10 3 6 23 56-31 Sparta 20 10 3 7 23 29-25 Twente 20 6 10 4 22 30-22 G.A. Eagles 19 7 7 5 21 26-21 MW 19 6 7 6 19 15-23 Utrecht 20 7 5 8 19 31-33 PEC Zwolle 19 3 10 6 16 17-26 Haarlem 19 3 10 6 16 18-35 NAC 20 3 10 7 16 19-33 Den Haag 19 4 7 8 15 19-30 Vitesse 19 4 7 8 15 25-39 NEC 18 2 8 8 12 15-28 Volendam 19 3 4 12 10 23-39 VW 19 2 5 12 9 13-42 EERSTE DIVISIE Heerenveen-Heracles1-0 Dordrecht-De Graafschap2-3 Groningen-Amersfoort2-0 Wageningen-Veendam0-2 Vlaardingen-Willem II 0-0 Eindhoven-Den Bosch2-0 Telstar-Cambuur1-0 Helmond Sport-Amsterdam3-5 Fortuna SC 18 11 5 2 27 38-18 Excelsior 19 11 5 3 27 39-18 Groningen 18 10 6 2 26 33-12 Graafschap 17 8 7 2 23 31-20 Eindhoven 18 7 9 2 23 23-12 Den Bosch 17 8 5 4 21 28-15 Willem II 17 5 10 2 20 20-18 Wageningen 16 7 5 4 19 28-22 Amsterdam 18 7 5 6 19 28-21 Veendam 18 8 3 7 19 25-27 Heracles 19 5 8 6 18 20-24 Cambuur 19 5 5 9 15 18-27 Heerenveen 17 5 4 8 14 17-25 Helmond Sp 18 5 4 9 14 25-35 Vlaardingen 17 4 5 8 13 15-22 Telstar 18 4 5 9 13 18-28 SW 17 4 4 9 12 20-32 Amersfoort 19 3 2 14 8 17-50 Dordrecht 18 2 3 13 7 17-40 Eredivisie: 1. Kist (AZ'67) 21, 2. De Jong (Roda JC) 14, 3. Clarke en Ling (beiden Ajax) 11. Eerste divisie: 1Hutting (Fortuna SC) 13.2. Engbersen (Fortuna SC) en Bakker (Groningen) 11. ROTTERDAM-Het gebrek aan ervaring heeft Feye noord de zege gekost in de subtopper tegen AZ'67. Nadat de Rotterdammers op de eindstreep nog wa ren achterhaald in de „ouderwets" gevulde Kuip, was trainer Jezek de eerste om het te be kennen: "Als ploeg zijn we nog niet professioneel genoeg", besefte de oe- fenmeester, "want zoiets mag natuurlijk nooit meer gebeuren, maar na die 1-0 dachten ze dat het wel goed zat". Nu in de laatste minuut het tegen deel werd bewezen, doordat in valler Kurt Welzl in actie kwam op het moment dat de Feye- noordverdedigers gebiologeerd bleven staan (na een op de lat be lande vrije trap van Nygaard), kreeg de 1-1-deling op de Rotter dammers dezelfde uitwerking als een nederlaag. De op zich juiste uitslag kon dan ook worden ge zien als een morele overwinning voor het zo sterk gehandicapte AZ (zonder Peters, Van Hane gem. Hovenkamp, De Graaf) en coach Kessler ervoer dat ook als zodanig: „Want als je met zo n gedecimeerd elftal in de Kuip ge lijk speelt, kun je zonder meer content zijn" Kater Bij de tegenstander zorgde de 1-1 voor een regelrechte kater, na de roes waarin de Kuip bij vlagen had verkeerd. Vooral na de 1-0- stand die Notten tien minuten voor tijd uit een strafschop had laten aantekenen, leken de oude glorietijden teruggekeerd, met alle positieve, maar ook negatie ve, aspecten vandien. Het weer op peil gebrachte legioen zorgde daarbij verbaal voor de negatieve zaken door de inderdaad te tole- De sterke Gerrit Vooys plukt de bal weg voor het hoofd van Jan Peters. rante arbiter Weerink te betitelen met de naam die gewoonlijk voor het geslachtsdeel van een hond wordt gebruikt; de Rotterdamse spelers droegen de positieve da den aan. Inzet, onuitputtelijke vechtlust en wilskracht zijn de wapens waar mee het jonge Feyenoord het ge brek aan ervaring tot dusver kon camoufleren. Gelokt door dat ge geven en het feit dat er in de Kuip weer „iets" gebeurt, hadden zich gistermiddag 46.833 klanten ge meld voor het duel tegen AZ. Feyenoord leek die waardering, met medewerking van AZ, pas send te gaan belonen met een spectaculaire ouverture. De be lofte werd echter niet ingelost. Na kansen voor Kist (eerste minuut), F red Fil ippo en Loek Ursem voor AZ en Jan Peters, Van de Korput en Van Til voor het in die fase sterkere Feyenoord. zakte het peil naar een bedenkelijk ni- Geen opbouw Bij de Alkmaarders ging in die pe riode vooral de absentie van Van Hanegem (hij had een achilles peesblessure overgehouden aan het bekerduel tegen Twente) en Peters op het middenveld spre ken. De daar ingepaste Fred Fi lippo is van origine voorstopper, „en bepaald geen opbouwer", zo als hij het zelf naderhand uit drukte. Oorspronkelijk was hem dan ook een verdedigende taak in het middenrif toebedacht, met dien verstande dat de oud-UV- S'er Wim Jansen moest uitscha kelen. Aangezien echter ook die Féyenoorder zich in de achterste punt vartde middenvelddriehoek bewoog, was Filippo wel ge dwongen op te schuiven en deel te nemen aan de AZ-opbouw. Die verbrokkelde daardoor zodanig dat dat deel van de ploeg allengs meer werd overgeslagen. Aan de 'andere kant had Filippo toch wel zoveel greep op Wim Jansen, dat de Feyenoord-mid- denvelder zich niet zo nadrukke lijk kon manifesteren als in ande re duels. Het had tot gevolg dat veel van de creativiteit uit de Rot terdamse patronen wegvloeide. Daarbij kwam dan nog dat Feye- noords gehele linkerflank vorm problemen kende. Petursson, te gen Sparta nog uitblinker, was zo weinig dynamisch tegen de goe de debutant Reijnders, dat hij na de pauze snel verwisseld werd voor Van der Lem en verdediger Brard speelde ronduit zwak. Chaotisch AZ kon er echter niet van profite ren, omdat de ploeg, evenals Feyenoord in die fase van de wedstrijd, chaotisch en hard voetbalde, waarbij spelleider Weerink zich herhaaldelijk te to lerant opstelde. Pas negen minu ten voor tijd leefde het duel weer op. Kist zorgde daarbij ongewild voor de injectie door meeverde digend Wijnstekers met de wet der zwaartekracht te laten kennis maken. Notten benutte de straf schop via de binnenkant van de paal en de ouderwets feestende Kuip dacht dat de buit al binnen Het Rotterdamse gebrek aan routi ne deed zich daarna echter op twee manieren gelden. Het duel kon niet koel worden gecontro leerd en na de dubbele AZ-wissel (Van Nieuwpoort en Welzl kwa men Ressel en Van Rijnsoever vervangen) sloop zelfs onzeker heid de Rotterdamse gelederen binnen. Aangekondigd door ang stige terugspeelballen op doel man Treytel leidde dat tot een onnodige overtreding van Van de Korput tegen Spelbos en een fou te opstelling van de muur. De vrijeschoppenspecialist Nygaard stuurde de bal uit de vrije trap buitenom naar de lat en Kurt Welzl was de enige die reageerde: 1-1. „Het was te verwachten", berustte Jezek, "maar het kwam wel hard aan. Zo'n doelpunt in de laatste minuut geeft je hetzelfde gevoel als na een nederlaag". PAUL DE TOMBE KERKRADE (ANP) - Roda JC, de leider in de eredivi sie, heeft een bijzonder succesvol weekeinde ach ter de rug. Zelf won de formatie uit Kerkrade, weliswaar moeizaam, met 1-0 van FC Den Haag, ter wijl de achtervolgers één of meer punten verspeel den. In de gestaag neervallende regen werd Roda geconfronteerd met een bijzonder aanvallend inge steld FC Den Haag. Niet dat de Hagenaars vanaf het eerste fluit signaal met man en macht in de aanval gingen, maar zo gauw als de kans zich voordeed waren toch vier a vijf spelers in de voor ste linie te vinden. Roda, dat had gerekend op een meer verdedi gend ingestelde tegenstander had het bijzonder moeilijk met die strijdwijze en gedurende de gehele wedstrijd heeft het team van Bert Jacobs lopen zoeken naar de vorm, die het de twee voorgaande wedstrijden demon streerde. Na 12 minuten riep heel Den Haag om een strafschop omdat Jan Verheyen in kansrijke positie te gen Leo Degens had aangescho ten. Nauwelijks een minuut latei- moest Jan Jongbloed gestrekt naar de hoek om een gevaarlijke lage schuiver van Roger Albert- sen uit zijn doel te tikken. De Ro- da-voorhoede was niet bij machte het gevaar te ontketenen dat de supporters wensten. Adri Koster, nog altijd geblesseerd, had het bijzonder moeilijk tegen zijn di recte tegenstander Joop Kore- vaar en bovendien gaf Tempelaar geen meter ruimte aan Pierre Vermeulen. Dat ging overigens niet altijd correct en daarom kreeg Cees Tempelaar na 25 mi nuten een gele kaart, omdat hij Vermeulen onderuit haalde. Ook Jan Jongbloed werd geno teerd wegens spelbederf, omdat hij de doorgebroken Verheyen op het laatste moment stuitte en vervolgens de bal wegtrapte, na dat arbiter Keizer al voor een overtreding had gefloten. Hans Galjé hoefde pas in de 29ste minuut echt in actie te komen. Binnen vijf minuten moest hij twee schoten van Theo de Jong verwerken. Na 39 minuten scoorde Roda, tot ieders verras sing, de naar later zou blijken, be slissende treffer. Na een kopbal van De Jong haalde Nanninga uit om op het doel te schieten. Hij raakte de bal echter slechts half. Pierre Vermeulen, op weg naar het doel, raakte de bal ogen schijnlijk geheel per ongeluk. Galjé dook nog wel naar het "schot", maar onder zijn lichaam door rolde de bal in het doel: 1-0. In de tweede helft heeft FC Den Haag er alles aan gedaan de op gelopen achterstand goed te ma ken. Roda moest terug en was slechts sporadisch gevaarlijk. Toch had Roda al vrij vroeg in de tweede helft voor een tweede doelpunt kunnen zorgen. Aller eerst schoot André Broeks in de 67ste minuut voor een leeg doel over en in de 75ste minuut kopte Dick Nanninga via de buitenkant van de paal naast. Negen minuten voor het einde verscheen De Jong vrij voor Galjé en kon de Haagse doelman nog maar net redden. Daar tussendoor heeft echter ook FC Den Haag ver schillende kansen gehad. Henk van Leeuwen, Oeki Hoekema en Jan Verheyen doken herhaalde lijk voor Jan Jongbloed op die met veel bravoure en een heel klein beetje geluk zijn doel schoon hield. Pierre Vermeulen Rijsbergen en Rep niet tegen Zwitsers BASTIA (GPD/ANP) - Bonds- coach Jan Zwartkruis zal voor de interland van het Nederlands voetbalelftal te gen Zwitserland op woens dag 28 maart niet kunnen be schikken over de Bastia-spe- ler John Rep. Zowel Rep als Rijsbergen zullen die avond hun clubbelangen moeten voor laten gaan. Op woens dag 28 maart speelt Bastia voor de Franse voetbalcom petitie thuis tegen Monaco. Voor woensdag 4 april is een inhaalprogramma vastge steld met vier wedstrijden voor de eredivisie en zes wed strijden voor de eerste divisie. Eredivisie: Vitesse-FC Den Haag. PEC Zwolle-Feye- noord, Volendam-MW, FC VVV-AZ'67. Eerste divisie: Heerenveen-De Graafschap. FC Dordrecht- SVV, FC Groningen-Veen- dam, Wageningen-Willem II. FC Vlaardingen-FC Den Bosch, Telstar-FC Amster dam.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13