VREDE OP DE VALREEP TOCH GERED EG-top niet houtsnijdend NAAST HET NIEUWS Amerikaanse Senaat akkoord met nieuwe relatie Taiwan Sadat gaat in op voorstellen van Beschietingen in Libanon Ook West- Berlijn schaft beroeps verbod af WOENSDAG 14 MAART 1979 Israëlische radio: „Aanslag op Carter verijdeld JERUZALEM (AFP) - De poli tie van Jeruzalem heeft een aanslag op president Carter verijdeld, zo heeft de Israëli sche radio gisteren gemeld. In de Franse uitzending van de radio werd gezegd dat de poli tie maandagavond in een grot aan de weg Jeruzalem - Lod - Tel Aviv een hoeveelheid au tobanden en vaten benzine had ontdekt. Volgens door de radio geciteer de kringen schijnt een groep het plan te hebben gehad brandende autobanden op de weg te gooien op het tijdstip dat president Carter en zijn gezelschap voor hun vertrek uit Israël op de weg naar het vliegveld bij Lod reden. PARIJS (ANP) - De Europese top conferentie die maandag en dinsdag in Parijs is gehouden heeft slechts op enkele punten duidelijke conclusies opgele verd. Er zijn harde afspraken ge maakt om het energiegebruik en de afhankelijkheid van buiten landse leveranciers te beperken en er zal een serieuze studie wor den ondernomen hoe door werk tijdverkorting de werkloosheid kan worden teruggedrongen. Het Europese gemeenschappelijke landbouwbeleid is niet wezenlijk aangetast, ondanks de felle aan val hierop door de Britse premier James Callaghan, de eerste dag van de conferentie. De negen landen van de Europese Gemeenschap willen dit jaar hun oliegebruik beperken tot 500 miljoen ton, 25 miljoen ton min der dan aanvankelijk was voor zien (en 35 miljoen ton minder dan het afgelopen jaar). Voorop gesteld dat dit doel wordt bereikt, zal dit jaar 6 procent minder wor den gebruikt dan was voorzien, aldus deskundigen. Vooral op initiatief van de West- duitse bondskanselier Helmut Schmidt kwam de "Europese Raad" tot de conclusie dat de produktie van kernenergie moet worden uitgebreid. Op aandrin gen van Nederland, hierin ge steund door Denemarken, werd hieraan toegevoegd "elke keer dat de omstandigheden zulks mogelijk maken". Deze toevoe ging, aldus premier Van Agt, "geeft ons bijna volledige bewe gingsvrijheid". Premier Van Agt, die weinig waar dering kon opbrengen voor het Parijse topoverleg - "het was geen gebeurtenis die ons nog vele jaren zal bijblijven" - noemde als een van de punten die wel waar dering verdienen de paragraaf over werkgelegenheid en sociale politiek. Van Britse zijde was, waarschijn lijk welbewust, de eerste dag van de conferentie in feite de indruk gewekt dat Callaghan nieuwe onderhandelingen over Enge- land's lidmaatschap van de Ge meenschap wilde. Op een pers conferentie liet hij in het midden of dit inderdaad het geval is. Premier Van Agt kon gisteren con stateren dat de Raad, "na de rede van Callaghan tegen het geldver slindend landbouwbeleid (tegen de achtergrond van de betalingen van het Verenigd Koninkrijk aan de Europese begroting) gisteren met een rustige conclusie is ge komen". In Parijs is ook duidelijk vastge legd dat het welslagen van het gisteren officieel van kracht ge worden nieuwe Europees Mone tair Stelsel (EMS) afhankelijk is van een verder naar elkaar toe groeien van de economieën van de EG-landen. Op onderwerpen zoals het door president Valery Giscard d'Es- taing voorgestelde gesprek tus sen Europa en Afrikaanse en Arabische landen, en de even tuele wijziging van het Europese verdrag over atoomenergie (Eu ratom) is men gisteren in de dis cussies niet meer teruggekomen. Tegenover de uitspraak van pre mier Van Agt dat een wijziging van het Euratomverdrag "voor lopig van de baan is" en dat er "geen overeenstemming, zelfs niet over een eventuele besturing van de aanpassing van het Euro- tomverdrag" is, stond de uit spraak van de Franse president, gistermiddag, dat een aanpassing van het hoofdstuk dat handelt over de bevoorrading met splijt stof zal worden besproken door de ministers van buitenlandse zaken. (Van onze correspondent) JERUZALEM - Het vredesverdrag tussen Israël en Egyp te kan eind volgende week worden getekend. Het Israë lische kabinet moet dan vandaag de twee laatste Ame rikaanse compromisvoorstellen goedkeuren en de Knesset maandag het totale verdrag bekrachtigen. Dat heeft premier Begin gister avond gezegd voor de Israëlische radio en televisie. Begin voegde eraan toe te zullen aftreden als de Knesset het verdrag ver werpt. Het lijkt zeker dat zowel de rege ring als Knesset in meerderheid het verdrag zal steunen. Voor die meerderheid is de steun van de oppositie nodig, maar de voorzit ter van de Arbeiderspartij Simon Peres heeft gezegd dat „een slechte regering met vrede beter is dan een goede regering zonder vrede". Het vredesverdrag zal door de Knesset met grote meerderheid worden aanvaard, zo meldt de Is raëlische radio volgens een on derzoek onder de Knesset-leden. Ongeveer 85 leden zullen voor stemmen. 35 zullen tegenstem men of zich onthouden. Van de regeringspartijen zijn 50 voor. op zichzelf niet voldoende voor een parlementaire meerderheid. De gezaghebbende Jerusalem Post meldde vanmorgen dat het kabi net eveneens het verdrag met grote meerderheid zal goedkeu- Argwaan Er is in Israël geen juichstemming, eerder een stemming van scepsis en ongeloof. „Ik heb het gevoel dat ik voor de derde keer naar de zelfde bruiloft ga. Elke keer weet je dat het toch niet doorgaat, maar toch trek ik maar weer mijn beste pak aan". Geen gejuich ook, omdat een ieder zich reali seert dat grote problemen nog voor de deur staan. Een voor proefje waren ernstige onlusten op de Westelijke Jordaanoever, met name in Ramlaal, en op nieuw raketbeschietingen door Palestijnen in Noord-Galilea, vanuit Libanon. Heftige reacties tegen het verdrag op de Westoever en in de Gaza- strook. Alle burgemeesters heb ben het fel veroordeeld, ook de meest gematigde burgemeester van Bethlehem, die zei niet te be grijpen hoe Egypte een ambassa deur naar Israël kan sturen ter wijl nog Arabisch land bezet is. Burgemeester Rashad a Shawa, die eerder deze week nog Sadat een aanmoedigingstelegram stuurde, deed nu ook zeer ver ontwaardigd. en sprak zijn af schuw uit over dit verraad aan de Palestijnen. „Geen Palestijn kan dit verdrag aanvaarden, omdat de autonomie slechts schijn is voor een voortzetting van de Israëli sche bezetting", aldus de burge meester, die zijn eerdere tele gram niet nader toelichtte. Schietpartij BERGAMO (UPI) - Twee gemas kerde mannen hebben gisteren bij een poging tot inbraak in een kliniek in het Italiaanse Bergamo een politieman doodgeschoten. De mannen, aldus de politie, drongen de wachtkamer van een kliniek binnen, waar korporaal Giuseppe Gulleri op zijn beurt zat te wachten voor een medisch on derzoek. De politie vermoedt dat het om een poging tot ontvoering of tot dief stal van drugs ging. De voorlaatste akte van het vredes- drama begon gistermorgen met een ontbijtbespreking tussen Carter en Begin, die tweeëneen half uur duurde. Een gemeen schappelijke communiqué bleef uit, evenals een aangekondigde persconferentie. Wel zouden Be gin en Carter op het vliegveld een afscheidswoord spreken. Zulks geschiedde. Carter zei dat er nog „kleine geschillen" waren, en Begin zei dat er „grote vooruit gang" was, en dat het woord nu aan Egypte was. Antwoord Het Egyptische antwoord kwam vier uur later, in een telefonische boodschap van Carter uit Cairo naar Begin, die juist werd opge maakt voor een tv-interview met de Amerikaanse sterreporter Barbara Walters. Carter deelde aan Begin datgene mee wat hy later voor de camera's zei: Alle ingrediënten voor het vredesver drag waren klaar, nadat Sadat alle Israëlische compromisvoor stellen had geaccepteerd, inclu sief twee Amerikaanse voorstel len, die dezelfde morgen aan Be gin waren gepresenteerd. Begin had beloofd ze aan het kabinet ter goedkeuring voor te leggen. Eén van die voorstellen houdt in dat Egypte afziet van Egyptische verbindingsofficieren in de Ga- zastrook, het andere dat de olie levering uit de Sinaï niet in het vredesverdrag wordt vastgelegd, daar moet een aparte regeling voor worden getroffen. De ver bindingsofficieren en de olie worden dus tegen elkaar wegge streept. Premier Begin zei dat het verdrag in Washington, Jeruzalem en Cai ro getekend zal worden. Eerst de Engelse versie in Washington, eind volgende week, of in het be gin van de week daarop. Daarna de Hebreeuwse in Jeruzalem, voor welke gelegenheid Sadat naar Jeruzalem komt en ten slot te de Egyptische vertaling in Cai ro. Dan zal Begins droom in ver vulling gaan en kan hij eindelijk Cairo en de piramides bezoeken. President Carter blijft thuis, hy heeft geen tijd meer om nog een keer naar het Midden-Oosten te komen. Onzekerheid Geen juichstemming in Israël, zo als gezegd. De onzekerheid is te groot. Bovendien komen er de komende dagen nog emotionele debatten met de oppositie tegen het verdrag. Dat zal voor de Is raëlische politiek verregaande gevolgen hebben, met name voor de Likoed, die kan reken op het uittreden van ten minste twee le den, Geoela Cohen (die maandag tijdens de feestelijke bijeen komst voor Carter uit de Knesset werd gezet) en Moshe Shamir (die ook voortdurend interrumpeer de, en Sadat blijft vergelijken met Hitier). Al met al mag het gezag van Begin zo groot worden geacht dat hij zonder al te veel moeite het vre desverdrag door kabinet en Knesset zal loodsen. Het feit dat hij al direct de portefeuillekwes tie heeft gesteld maakt het zon neklaar dat Begin zijn volle ge wicht in de schaal zal leggen. MINISTER-STROPER De Zambiaanse minister van arbeid en sociale zaken, Dingiswayo, is gisteren geschorst door president Kenneth Kaunda in afwach ting van een onderzoek op grond van beschuldigingen van stro perij. Dit brengt het aantal leidinggevende figuren in Zambia die door de president zijn geschorst sinds de maand januari, op tien. De beschuldigingen betreffen wanbeheer, machtsmisbruik en stro- pery. EXPLOSIEF John Arnold, een jonge verzamelaar van relieken uit de Tweede Wereldoorlog die op zijn nachtkastje een 'vlinderbom' had staan, schrok zich maandagavond een ongeluk bij het kijken naar een televisiestuk over mijnopruimen in de Tweede Wereldoorlog. In het stuk werd gezegd dat de 'vlinderbom' een dodelijke uitwer king heeft tot vijftien meter in het rond en dat ontmanteling nooit mogelijk is. De 31-jarige grafiseh-ontwerper alarmeerde meteen een echte mijnopruimingsdeskundige. die de vlinderbom, die de vorm heeft van een tinnen kan met vleugeltjes, meenam en tot ontplof fing bracht. Arnold vertelde dat hij de bom al een jaar naast zijn bed had staan. "Ik schrok me een ongeluk. Ik heb altijd gedacht dat het een losse flodder was. Mijn moeder ging er bijna elke dag met de stofdoek overheen", aldus John Arnold. VUIST Een met de vuist toegebrachte voltreffer van een monteur op het gezicht van een voorman is er de oorzaak van, dat de Vauxhall- fabriek in Luton, ten noorden van Londen, nu al een week stil ligt. De bond van transportarbeiders eist, dat één van de leden, die geslagen zou hebben, weer in dienst wordt genomen. Ontslag wordt daarentegen geëist door de bond van voormannen. Als de bewuste werknemer mag terugkomen, dreigt laatstgenoemde bond met een staking die op groter schaal zal worden afgekon digd. Een innige omhelzing tussen Sadat en Carter sloot het laatste bezoek af van de Amerikaanse president a Midden-Oosten. Op de valreep had Carter nog het vredesoverleg kunnen redden. (Van onze correspondent) HARIS - Israëlische artillerie heeft gisteren enkele uren lang be schietingen uitgevoerd op het dorpje Nabatiya in Zuid-Liba- non. Vanuit Palestijnse stellin gen werd teruggevuurd. Israëli sche mortiergranaten doodden een schoolkind; drie anderen werden gewond. In het betrokken gebied zijn Noor se en Nepalese Unifileenheden gelegerd. Voorzover bekend vie-' len er onder deze soldaten geen slachtoffers. De Nederlandse Unifileenheid liep geen enkel ge vaar. De beschietingen illustre ren dat de spanningen in Libanon weer oplopen. De militaire wachtposten zijn strenger in hun controles. De moeilijkheden tus sen Palestijnen en Israëli's op de Jordaanse Westoever laten de gemoederen hier niet onberoerd. PLO-leider Arafat heeft al aange kondigd, dat Libanon een tweede Iran moet worden. WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse Senaat is giste ren met 90 tegen zes stemmen akkoord gegaan met de vestiging van een onofficiële relatie met Taiwan, die no dig is nu de Verenigde Staten sinds het begin van het jaar diplomatieke betrekkingen hebben aangeknoopt met de Chinese Volksrepubliek. Een reeks voorstellen van Conser vatieve zijde om de betrekkingen met het nationalistisch-Chinese bewind op Taiwan op een hoger niveau te brengen en de Ameri kaanse garanties voor de veilig heid van het eiland te versterken, werd afgewezen. Wel werden verscheidene kleinere amende menten aanvaard. Volgens het wetsontwerp zullen de handels-, culturele en andere be trekkingen tussen Washington en Taipeh door onofficiële orga nen in plaats van door middel van ambassades worden onderhou- Iran wil nauwere band met Sowjet-Unie MOSKOU (AFP) - De Iraanse premier, Mehdi Bazargan, heeft gis teren in een vraaggesprek voor de Russische televisie verklaard, dat de omverwerping van het bewind van de sjah gunstige voor waarden heeft geschapen vooreen aanhalen van de betrekkingen met de Sowjet-Unie. „De verdwijning van de schaduw van het despotisme, imperialis me en kolonialisme heeft gunstige voorwaarden geschapen voor een versterking van de samenwerking en het onderling begrip tussen Iran en de Sowjet-Unie", aldus Bazargan. Volgens hem heeft Iran in zijn hele geschiedenis steeds een politiek van vriendschap en goede nabuurschap ten aanzien van zijn buurland nagestreefd. De voorlopige regering van Iran heeft het Amerikaanse nieuwsma- gazine .Time' gisteren beschuldigd van corruptie. Vice-premier Amir Entezam zei dat het blad steekpenningen had aangenomen van de sjah. Entezam - die zich met voorlichting bezighoudt - trad niet in details maar zei dat hij .bewijsmateriaal' zou overleggen. In Teheran is weer een journalist aangehouden: Ali Asjgar Amirani van het nieuwsmagazine .Chinaani'. Hij zou een vertrouweling van de sjah zijn geweest. den. Gesteld wordt dat het beleid van de VS erop is gericht nauwe relaties met Taiwan te onderhou den en dat Amerika belang hecht aan vreedzame regeling van de kwestie-Taiwan. Over dit laatste wordt gezegd dat de VS elk niet-vreedzaam middel om dze kwestie op te lossen, als een bedreiging voor de vrede en veiligheid in het westelijke deel van de Stille Oceaan zullen be schouwen en als zodanig ernstig zullen opnemen. Voorts staat in het ontwerp zoals de Senaat dit nu heeft aanvaard, dat de VS hun vermogen zullen handhaven om zich te verzetten tegen geweld of dwang welke de veiligheid van Taiwan zou aan tasten, en dat zij defensieve wa pens zullen blijven leveren aan de regering in Taipeh. Deze passage heeft het Congres aan het oorspronkelijke voorstel toe gevoegd, nadat er veel kritiek was geleverd op de eenzijdige op zegging van het verdrag voor we derzijdse bijstand met Taiwan door president Carter en er ook was geklaagd over een gebrek aan overleg met de volksverte genwoordiging. Een ander goedgekeurd amende ment bepaalt dat het gebouw van de nationalistisch-Chinese am bassade in Washington eigendom blijft van de regering op Taiwan. Wellicht zal er over de eigendom van dit gebouw in de VS worden geprocedeerd. Eerder had het ministerie van buitenlandse za ken in Washington verklaard, dat het de Chinese Republiek zou bijstaan als zij zou pogen langs gerechtelijke weg het ambassa degebouw in handen te krijgen. Voor de eindstemming in de Senaat werd met 74 tegen 21 stemmen nog een amendement van de Re publikein Gordon Humphrey uit New Hampshire verworpen, dat beoogde het voorstel pas kracht van wet te geven als Peking de verzekering zou geven, dat het Taiwan niet zal aanvallen, de lei der van de Democratische fractie, Robert Byrd, zei dat aanvaarding van dit amendement zeker de Sowjet-Unie genoegen zou doen, omdat daardoor de normalise ring van de betrekkingen tussen Washington en Peking zou wor den geblokkeerd. Intussen aanvaardde ook het Huis van Afgevaardigden het ontwerp met 345 tegen 55 stemmen. Een amendement dat ten doel had de benoeming van het hoofd van de nieuwe Amerikaanse onoffi ciële vertegenwoordiging, het Amerikaanse instituut op Tai wan. afhankelijk te stellen van de goedkeuring door de Senaat, werd door dit orgaan met 54 te gen 38 stemmen afgewezen. Op zijn beurt verwierp het Huis van Afgevaardigden met 239 tegen 171 stemmen een voorstel om het personeel van het instituut te la ten bestaan uit regeringsambte- De staf zal nu bestaan uit functio narissen van het ministerie van buitenlandse zaken met speciaal verlof. Met 256 tegen 146 stem men wees het Huis ook een amendement af dat de nationalis tische eilanden Quemoy en Mat- soe voor de Chinese kust onder dezelfde veiligheidsgaranties van de VS als Taiwan zouden vallen. WEST-BERLIJN (AFP) - De senaat van West-Berlijn waarin de sociaal-democra ten en de liberalen de meer derheid vormen, heeft giste ren besloten niet langer elke gegadigde voor een over heidsfunctie op zijn of haar antecedenten te laten onder zoeken. Een dergelijk onderzoek zal al leen plaats vinden, als de au toriteiten op de hoogte zijn van feiten die twijfel zouden geven aan de trouw van de be trokkene jegens de grondwet en een gerechtelijke actie zouden rechtvaardigen. Met jeugdzonden', begaan voor het 18de jaar of met zaken die meer dan twee jaar tevoren zijn gesloten, zal geen reke ning worden gehouden. De christen-democratische op positie veroordeelde fel de nieuwe regeling die waar schijnlijk in april of mei, na de verkiezingen voor het plaat selijk parlement op 18 maart, van kracht zal worden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9