'Laat vrouw werkkring gaan zoeken' Hoe u met een rekening bij de Rabobank slagvaardiger zaken doet I Rabobank S Andere wijze indienen klachten tegen politie GOEDKOPE VERKOOP AANTAL WONINGEN ROEPT VRAGEN OP Kamer gaat in meerderheid akkoord met keuze Leopard Als man werkloos is Geld voor gehandicapten gebruikt voor directeuren Geen vervolging van ex-SS-arts verwacht WOENSDAG 14 MAART 1979 DEN KAAG (GPD) - Er komt een nieuwe procedure voor het in dienen van klachten tegen poli- tie-optreden. Het gaat om een aanvulling van de bestaande poli tiewet „omdat de huidige situatie niet voldoet", aldus minister Wiegel (binnenlandse zaken) gis teren in de Eerste Kamer bij de behandeling van het begrotings hoofdstuk over de politie. „De mensen weten vaak niet waar ze terecht moeten met hun klachten en horen vaak in een te laat sta dium wat er met hun klachten gebeurt", aldus de bewinds- Minister De Ruiter (justitie) kon digde aan dat er alvast, in afwach ting van een nieuwe wettelijke regeling van het klachtrecht, bij circulaire aan de politiekorpsen bepaalde voorzieningen getrof fen zullen worden. Beide minis ters herhaalden nog eens dat de nieuwe politiewet gekoppeld blijft aan de reorganisatie van het binnenlands bestuur. „Er wordt naar gestreefd de nieuwe poli tiewet nog deze kabinetsperiode in het staatsblad te krijgen", al dus minister De Ruiter. Mocht de bestuurlijke reorganisa tie toch worden vertraagd tegen de verwachting van de bewinds man van binnenlandse zaken in, dan zal de Kamer alsnog worden betrokken bij overleg over de nieuwe politiewet. Reorganisatie Minister Wiegel zei bij de begro tingsbehandeling in de Eerste Kamer dat hij in de loop van april met een Nota van wijziging zal komen op de nog door het vorige kabinet ingediende voorstellen tot bestuurshervorming. Die nota was voor hem reden om in zijn antwoord niet al te diep in te gaan op vragen die senatoren hem hadden gesteld over de reorgani satie van ons binnenlands be stuur. Wel kondigde hij aan dat in de Nota duidelijk stelling zal worden genomen, „ook al weet ik dat er dan een stortvloed van kri tiek over me heen zal komen. Maar de discussie over dé her vorming mag niet verzanden. Daarom is het ook beter een be slissing te nemen waar kritiek op komt dan helemaal geen beslis sing te nemen". De nota van minister Wiegel gaat over de herverdeling van taken tussen de verschillende bestuur slagen - rijk, provincies en ge meenten - en zal nog geen uit sluitsel geven over het aantal eind van dit jaar een aparte nota uit. De bewindsman keerde zich fel te gen voorstanders van invoering van een vierde bestuurslaag - zo als bijvoorbeeld gewesten - die een plaats zouden moeten krijgen tussen provincies en gemeenten in. „Dat leidt tot verdere ondoor zichtigheid van het bestuur". Arrestatieteams Bij de begrotingsbehandeling werd in de Eerste Kamer ook gespro ken over de inzet van arrestatie teams van de Rijkspolitie. Minis ter De Ruiter verklaarde hierover dat aan elke inzet van deze teams bij arrestatie van gevaarlijk geachte personen een grondige evaluatie van de situatie vooraf zal gaan. Deze teams mogen ver der volgens de bewindsman slechts in uitzonderlijke gevallen na voorafgaande toestemming van justitiële autoriteiten afwij kende bewapening i HEERLEN (GPD) - Hebben parti culiere beleggers de afgelopen vijf jaar tweehonderd miljoen gulden verdiend aan de 6500 wo ningen die de beheerder van de mijnwerkerspensioenfondsen, het AZL te Heerlen, in die tijd te goedkoop van de hand deed? Deze zaak wil PvdA-woningbouw- specialiste in de Tweede Kamer, mevrouw N.H.C. Salomons, uit gezocht zien. Zij gaat daarover vragen stellen aan de ministers van sociale en economische za ken en volkshuisvesting. De wo- DEN HAAG (GPD) - De Twee de Kamer gaat in grote meer derheid akkoord met de keus van de Duitse Leopard II- tank als vervanging van de verouderde Centurions en AMX. Kritiek had de Kamer wel op de onderhandelings tactiek van de regering; men vond dat de regering de Leo pard beter tegen de Ameri kaanse concurrent XM-1 had moeten uitspelen. Daarnaast vonden CDA en PvdA dat niet alle 445 tanks tegelijk be steld moeten worden, maar dat een optie op een deel open moet blijven. PvdA-woordvoerder Stemer- dink kondigde een motie aan waarin op bestelling van minder tanks werd aange drongen. Naar zijn mening is de discussie binnen de NAVO over de beste verhouding tus sen tanks, anti-tankwapens en bijvoorbeeld helikopters nog volop in beweging. De regering bestelt nu het hele pakket ineens en kan daar dus niet op inspelen, aldus Stemerdink. Vooral het gro tere accent dat tegenwoordig valt op het gebruik van anti tankwapens was voor de PvdA aanleiding te bepleiten om de definitieve invulling nog even uit te stellen. De CDA'er Frinking ging een eind met hem mee en wees bovendien op de betere on derhandelingspositie van Nederland als een optie op een deel van de 445 tanks wordt opengehouden. Hij wilde echter eerst het ant woord van de regering horen alvorens een standpunt te be palen. Het totale aantal van 445 tanks kon Frinkings goedkeuring wel wegdragen, al zei hij dat het CDA "liever op minder was uitgekomen". Met de suggestie van de NA VO dat een aantal van 445 tanks slechts het minimum is, was hij het volstrekt niet eens. Vrijwel alle partijen in de Ka mer zetten vraagtekens bij de handelwijze van de indus triële stuurgroep, die de keu ze van de tank heeft voorbe reid. De WD'er Ploeg zei on omwonden dat de stuurgroep te veel de indruk heeft gewekt dat de keuze voor de Leopard al bij voorbaat vaststond, wat een meerprijs tot gevolg heeft gehad van circa 25 procent. Ook heeft de groep verzuimt tijdig een offerte van de Ame rikaanse Chrysler-groep voor de XM-1 aan te vragen. Pas door toedoen van de kamer commissie voor defensie kwam deze offerte op tafel, waaruit bleek dat de prijs zelfs 270 miljoen gunstiger was dan de Leopard. Dat de keus toch op de Duitse Leopard is gevallen komt door het gunstiger compensa tieprogramma voor de Ne derlandse industrie. Met de PvdA'er Stemerdink was Ploeg van mening dat Ne derland zijn positie als be langrijkste klant voor het nieuwe Duitse tankwapen onvoldoende heeft uitgebuit. De CDA'er Frinking noemde de meerprijs van 270 miljoen "een hoge zonder onder dat een structurele verbetering in de Nederlandse werkgele- genheidsistuatie is bereikt. PPR, CPN en PSP verklaarden zich tegen de beslissing tot aankoop van de Leopard II- tank, waarmee ;n totaal een bedrag van 2,4 miljard is ge moeid. DEN HAAG (ANP) - Als een man ongeveer een half jaar werkloos is en indien man en vrouw jong zijn en geen kinderen hebben, kan de vrouw de plicht worden opge legd een werkkring te zoeken. Dit vindt het college algemene bijstandswet in het ad vies, dat het de regering heeft gegeven over de rolverde ling tussen man en vrouw in relatie tot de bijstandsver lening. Het ministerie van CRM heeft dit vandaag meegedeeld. Het advies is aangeboden aan de staatssecre tarissen van dit ministerie en van sociale zaken. In het nu uitgebrachte advies heeft het college algemene bijstands wet een voorlopig standpunt in genomen. De reden hiervan is dat de gedachtenvorming over ar beid door man en vrouw en de daarmee samenhangende werk en inkomensverdeling nog in een beginstadium is. Het college zegt d at in het algemeen geen onderscheid dient te wor den gemaakt tussen samenle vende en gehuwde partners. Het acht het dan ook onjuist als bij gehuwde partners de eis tot ar- Adviesorgaan kan louter Moluks zijn DEN HAAG (ANP) - Er moet een commissie van advies komen voor Molukse aangelegenheden, die uitsluitend kan bestaan uit Molukkers. Eventueel kunnen op voordracht van Molukse groepe ringen ook niet-Molukkers in de commissie komen. De commissie krijgt twintig tot der tig leden, die door de Kroon wor den benoemd. De commissie brengt advies uit aan de vice-mi nister-president, tevens minister van binnenlandse zaken, die coördinerend bewindsman wordt, of via hem aan andere mi nisters. Dat is de strekking van een voor ontwerp van de wet, dat minister Wiegel van binnenlandse zaken de Tweede Kamer heeft aange boden. Het voorontwerp is even eens gezonden voor commentaar aan de organisaties, instellingen, groeperingen en mensen, die hebben gereageerd op eem vorig jaar gehouden inspraakronde. Vorig jaar ging de regering uit van een permanent gemengd Mo luks/Nederlands orgaan van ad vies en overleg. In de Tweede Kamer was daarvoor geen meer derheid te vinden. ARNHEM (GPD) - Gelden uit schenkingen die bestemd zijn voor de revalidatie van gehandi capte kinderen, worden door sommige directieleden van de Arnhemse Johanna Stichting gebruikt voor het kopen van pri- vé-woningen in Arnhem en om geving. Dit blijkt uit het perso neelsblad Over en Weer dat in tern onder de werknemers van de Johanna Stichting wordt ver spreid. De directieleden kunnen het geld in tegenstelling tot de personeelsleden in de vorm'van een hypotheek krijgen tegen 7 pet rente, 2 pet minder dan de hypotheekrente die een bank op dit ogenblik in rekening brengt. Bovendien zouden de directiele den de beschikking hebben over andere voorrechten zoals een dienstauto, reiskostenvergoe ding en een telefoonkostenver goeding. beidsaanvaarding aan één van de partners wordt gesteld en bij sa menlevende partners aan beiden. Over de vrijheid van rolkeuze zegt het college algemene bijstand dat ze beperkt wordt door de per soonlijke verantwoordelijkheid om in eigen levensonderhoud te voorzien en door de plicht om passende arbeid te aanvaarden. De rolkeuze moet in het alge meen worden gerespecteerd. Dat hoeft evenwel niet als deze keuze wordt gemaakt op een tijdstip, waarop de partners konden voor zien erdoor in financiële moei lijkheden te komen. Als beide partners voor kostwin ning en huishouden zorgen, is het volgens het college onredelijk in geval van werkloosheid van één van de partners te eisen dat de andere een in alle opzichten be vredigende deeltijdbaan opgeeft. Aan de andere partner zou na een half jaar gevraagd kunnen wor den een volledige baan te zoeken. Dit mag niet meebrengen dat de ander zijn of haar deeltijdbaan moet opgeven om voor de kinde ren te zorgen. Als de vrouw kostwinner is en de man de huishouding doet, moet deze keuze worden gerespec teerd. Rolwisseling tijdens een bijstands-uitkeringsperiode kan niet inhouden dat de werkloos geworden partner ontslagen mag worden van de plicht arbeid te zoeken. Het college komt tot dit oordeel omdat zo'n rolwisseling in feite eerst tot stand kan komen, zodra de andere partner erin is geslaagd een werkkring te vin den, aldus het ministerie van CRM. CPN ontevreden DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer fractie van de CPN is boos over de "zeer eenzijdig georiën teerde voorlichtingscampagnes" voor de Europese verkiezingen die op het ogenblik aan de gang zijn. CPN-kamerlid Wolff wil daarom dat minister Gardeniers (CRM) antwoord geeft op de vraag of ook de politieke partijen zendtijd op de televisie zullen krijgen om hun opvattingen over de Europese verkiezingen be kend te kunnen maken. SUSTEREN (ANP) - De 56-jarige huisarts A. J.K. uit het Limburgse Susteren wenst geen commen taar te geven over de tegen hem bij de officier van justitie in Maas tricht ingediende klacht dat hij schuldig zou zijn aan moord op de Duitse arts Knipping. Dit hebben zijn huisgenoten gisteren laten weten. Veertien dagen geleden vertrok K. uit Susteren met vakantie. Hij keerde dezer dagen terug en heeft inmiddels zijn praktijk hervat. Volgens mr. Duijnstee raadsman van dokter K. valt het niet te ver wachten dat dr. K, gewezen SS- officier, in Nederland nog ver volgd zal worden voor een zaak die op 9 oktober 1944 in het Duit se Morsbach plaatsvond en waarvoor hij tot drie keer toe bui ten vervolging is gesteld. 34 Jaar geleden gaf dr. K. als hoog ste SS-officier in Morsbach een afscheidsfeest omdat de SS daar moest opbreken. Eén van de gas ten was de plaatselijke arts dr. Joseph Knipping. Hij kreeg alco hol met opium vermengd te drin ken en overleed. Volgens zijn echtgenote, de thans 84-jarige weduwe Knipping werd haar man (Een anti nazi) ver moord door dokter K. ROTTERDAM - Tijdens een chaotische vergadering van het PvdA-gewest Rotterdam werd gisteravond besloten de discus sie over de vestiging van een er oscentrum niet opnieuw te ope- De wijk Feyenoord-Noorderei land is in het verleden als plaats voor een eroscentrum aangewe- Zo'n 120 bewoners uit die wijk waren gisteravond naar de PvdA-vergadering gekomen om duidelijk te maken dat zij geen eroscentrum in hun buurt wil- Een vrouw maakte zich zo boos dat zij demonstratief voor de bestuurstafel een roos (het par tijsymbool van de PvdA) door midden brak. ningen waar het om gaat waren in het bezit van het Algemeen Mijnwerkers Fonds (AMF), waarvoor de AZL als administra teur en vermogensbeheerder op treedt. Mevrouw Salomons is vanuit de gemeenteraad van Hellevoetsluis geattendeerd op de verkoop, vo rig jaar, van een "pakket" AMF- woningen aan een reparatiebe drijf. Dat pakket woningen ver anderde op dezelfde dag nog eens driemaal van eigenaar. Inmiddels - zo zei men in de raad van Helle voetsluis - steeg de prijs per wo ning van ongeveer 40 mille tot 60 a 65 mille. Een soortgelijk geval - eveneens met betrekking tot het AMF - werd aangebracht uit Haarlemmermeer. "Ik heb nu de indruk", aldus me vrouw Salomons, "dat hetzelfde zich met AMF-woningen in 16 of 17 gemeenten in Nederland heeft afgespeeld en ik wil dat wel eens uitgezocht hebben". Zij erkent intussen, dat het niet zo'n ge makkelijke zaak is: "Terwille van de gepensioneerden moet het AMF natuurlijk een zo hoog mo gelijke prijs bedingen. Aan de andere kant is het een stuk so ciaal beleid dat woninghuurders hun huis zo goedkoop mogelijk in bezit kunnen krijgen. Maar hoe dan ook: juist dan hoeven er geen speculanten tussen te zitten zo dat aspirant-kopers een ver hoogde prijs moeten betalen". AZL-directeur drs. W.H.M. Klij- berg verklaarde dat - overigens met goedkeuring van het AMF- bestuur - AMF-woningen wor den verkocht tegen marktwaar de: "Wij laten niet taxeren omdat dat te veel kost. We kijken naar de boekwaarde, de huuropbrengst, de kosten en vervolgens wat wij elk jaar aan de pensioenen van de oud-mijnwerkers moeten verbe teren. Als dat overeenkomt met de marktwaarde, verkopen wij. Vaak aan zittende huurders, ook via makelaars aan andere geïnte resseerden". "In Hellevoetsluis hadden wij een complex van 90 woningen. Sinds 1973 zijn er daarvan rond 60 aan zittende huurders verkocht, te gen marktwaarde. Voor de rest was er van de kant van de huur ders geen interesse; die hebben we verkocht tegen dezelfde prijs als die andere 60. "Onze verplichtingen", aldus drs. Klijberg, "bepalen in hoge mate méé de prijs. Aan de hand daar van beoordelen we of een gebo den prijs acceptabel is. Wij heb ben geen "vriendjes" aan wie wij verkopen - trouwens, dat zou het AMF-bestuur dat van geval tot geval moet beslissen en waarin ook de vakbonden zitten, niet pikken". ADVERTENTIE De Rabobank publiceert een nieuw „Open boek? De verslaglegging van de mutaties kan aan uw eigen administratie worden aangepast; dat kan niet alleen werk besparenmaar ook een beter inzicht geven. Uw binnenkomende betalingen kunnen versneld worden door gebruik te maken van een incasso systeem. Als ondernemer moet u kunnen rekenen op ||i snelle overboeking van uw betalingsopdrachten. Ilk Dat mag u bij de Rabobank. Zij vertelt u WSStéj graag hoe het nog sneller kan. De Rabobank heeft 3100 vestigingen en miljoenen rekening- houders. Daar zitten ook veel van uw cliënten bij. Dat kan gunstig zijn voor het verloop van uw betalingsverkeer. De ondernemingsraad van de Jo hanna Stichting heeft inmiddels duidelijk gemaakt opening van zaken te willen. Een verzoek om inzage in de financiële gegevens is, volgens de ondernemingsraad, door het directielid Bueninck, geweigerd. De ondernemings raad staat er echter op die infor matie toch in handen te krijgen desnoods via een onderzoek van een rijksaccountant. Leden van het stichtingsbestuur en ge noemd directielid hebben toege geven dat het beschikbaar stellen van een geldlening voor het ko pen van een huis is gebeurd. In het personeelsblad zegt be stuursvoorzitter Harbers dat door het bestuur hypothecaire leningen aan directieleden van de Johanna Stichting worden ver strekt waarvan de rentevoet gun stiger ligt dan op de markt. Vol gens Harbers past dit bij een di rectiefunctie. Wie ons kent, noemt ons slagvaardig geld en goede raad Jp

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7