Waar blijven woonwagenkampj es Mijnders wint beroep over koopcentrum CDA-raadslid vindt 58 mille begroting in Terrein Trekvaartplein overvol Negen maanden voor handel in heroine Actief in vrije tijd Kans klein9 maar „Mensen kunnen fouten maken VOORZICHTIG MET HUIZEN VAN GEMEENTE WOENSDAG 14 MAART 1979 LEIDEN LEIDEN - Mijnders heeft het beroep tegen de gemeente Leiden over de ontwikkeling van het koopcentrum aan de Langegracht gewonnen. De afdeling rechtspraak van de Raad van State besliste gisteren dat de gemeente niet bevoegd is aanvullende voorwaarden te stellen bij het verlenen van een bouwvergunning. De Raad van State vernietigde enkele onderdelen van een beslissing van de Leidse commissie voor de beroepsschriften. Deze commissie bepaalde september vorig jaar dat de door de gemeente ingetrokken bouwvergunning voor het koopcentrum verleend moest worden, maar legde tegelijk enkele aanvullende voorwaarden (zoals voorzie ningen voor parkeren) op. In zijn uitspraak besliste de Raad van State dat de gemeentelijke com missie voor de beroepsschriften niet bevoegd is om dergelijke voor waarden te stellen. De commissie was volgens de Raad van State alleen bevoegd om te oordelen of de bouwvergunning al of niet ver leend moest worden. Deze beslissing van de Raad van State betekent overigens nog niet dat het koopcentrum nu verder kan worden gebouwd. De bouw ligt voor lopig nog stil vanwege een beslissing van de Kroon. Deze schorste de beslissing tot toekenning van een bouwvergunning eind vorig jaar. De ontwikkeling van het koopcentrum ligt inmiddels sinds mei vorig jaar stil. LEIDEN - De 24-jarige Leide- naar C.B.M. is door de Haagse rechtbank tot negen maan den gevangenisstraf veroor deeld, waarvan drie voor waardelijk. De man heeft in de zomer van 1978 in Leiden voor zo'n 10.000 gulden aan heroïne verhandeld. M., die zelf verslaafd is, wordt onder toezicht geplaatst van het Consultatiebureau voor Al cohol en Drugs. De eis van de officier van justitie tegen hem was twaalf maanden gevan genisstraf, waarvan drie voorwaardelijk. ADVERTENTIE LEIDEN - De bewoners van het woonwagenkamp aan het Trekvaartplein, die destijds meededen aan de bezetting van het Stad huisplein zijn nu, drie jaar later, precies één stap ver der. Het acht plaatsen tel lende kampje in Leider dorp is gerealiseerd. Daarmee is het kamp onder de rook van de vuilver branding in Leiden nog niet ontlast. Negentig wa gens staan er op het kamp, dat officieel plaats biedt aan 68 wagens. Het kamp is nog steeds overvol, en de sfeer tussen de bewoners is ernaar. Sommigen overwegen weer acties te voeren. Anderen geven hun mede-bewoners de schuld: Zie je nou wel, dat het niets helpt?. Spreidingsplan En dat terwijl het zo gemakkelijk zou kunnen zijn. Op 25 maart van het vorig jaar werd uiteindelijk het spreidingsplan vastgesteld dat voorzag in de aanleg van een aantal regionale woonwagen kampjes. Het overleg was al tien LEIDEN - Aan de Leidse universi teit slaagden voor het doctoraal examen kunstgeschiedenis: mevr. H. M. Korthof, doctoraal examen biologie: mevr. N. Goo- sen, doctoraal examen natuur kunde: mevr. E. Teerlink, docto raal examen sociologie: J. v. Ra vens, doctoraal examen wiskun de: J. R. Elstak, A. S. Reyngoud en J. J. C. Meyer, doctoraal exa men fiscaal: J. C. G. Muizelaar, mevr. G. T. M. Wuets. Voor het artsexamen "nieuwe stijl" slaagden: mevr. A. A. Krispijn-De Haan, J. L. Bloem, L. F. S. J. Cro- bach, H. H. Dilrosun, mevr. A. M. de Beer-Van Dugteren, mevr. J. A. M. Wellenstein-Dijkgraag, mej. W. J. M. v. Evert, J. B. Gou- tier, R. H. J. M. Jamin, M. A. Ma ria. A. M. van Meurs, H. M. Noordzij, jkhr. O. J. Repelaar van Driel, mevr. M. M. Heslinga- Scheffelaar, E. F. Smidt, A. W. Siemons, M. S. Verweij, H. de Vos, G. C. M. Vreeburg, Th. A. Weber. Aan de Amsterdamse universiteit slaagden voor het doctoraal exa men filosofie: J. T. de Cock Bu- ning (Leiden). Het woonwagenkamp bij de Bloemerd in Leiderdorp: voorbeeld voor de andere regiogemeenten? jaar bezig. De regiogemeenten moeten elk een aantal stand plaatsen voor hun rekening ne- Waar en wanneer die regionale kampjes er komen, het blijft on duidelijk. Roger Heeneman lid van de provinciale werkgroep die de aanleg van de kampjes volgt „Zoals het er nu naar uitziet halen we in 1985 nog niet de helft van het aantal regionale kampjes dat was voorzien. De uitvoering is verstikt in commissies. Pas is er weer één bijgekomen. Allemaal onnodige vertraging. Ze hebben in Den Haag zoveel mensen tus sen de woonwagenbewoner in gezet dat het voor hem niet meer mogelijk is om z'n rechten te ha len". Trees Kuijers, bewoonster van het Trekvaartplein-kamp: "Je ver bijt jezelf. Je begrijpt het gewoon niet. De wet ligt er maar die wordt niet uitgevoerd. Als overheid pak je blijkbaar makkelijker de bur ger in je nek dan een aantal bur gers de overheid". Afhouden Volgens Heeneman houden de re giogemeenten, die in de gemeen schappelijke regeling zitten, de boot voortdurend af. Uit een laat ste overzicht van de regionale woonwagencentra rayon Leiden blijkt dat nog steeds in geen en kele gemeente actief wordt ge bouwd. Van Hillegom en Bennebroek, zij zouden samen een kampje stich ten, is niets m samenwerking schijnt opgehe ven te zijn. Met Noordwijkerhout moet de pro vincie om de tafel gaan zitten. Deze gemeente had de stand plaatsen op een voor de provin ciale planologische dienst en CRM onaanvaardbare plaats in getekend. Ook aan de samenwerking tussen Katwijk en Noordwijk schort het. Het terrein dat als kamp kan fun geren is namelijk Noordwijks grondgebied, maar eigendom van de gemeente Katwijk. De gemeente oegstgeest heeft vori ge maand de Grondmij opdracht gegeven wederom een plan te ontwerpen voor zeven stand plaatsen. Rijnsburg, Wassenaar en Voor schoten zijn alle drie als „knel punt" aangewezen. Valkenburg verschuilt zich achter de aan te leggen rijksweg. De provinciale werkgroep heeft de gemeente te kennen gegeven dat dit een oneigenlijk argument is: de aanleg van de rijksweg heeft niets met de aanleg van het kamp te maken. "Er is in Valkenburg plaats zat", zo meent Heeneman. In Warmond moet blijkens het overzicht "het tempo worden op gevoerd". De gemeente moet voor vijf standplaatsen zorgen. In Zoeterwoude zouden er drie komen, nota bene tegenover het gemeentehuis. Wanneer weet niemand. Twee kanten Heeneman krijgt het van twee kan ten op zijn boterham. "De bewo ners verwijten je: zie je wel, er ge beurt niets, die actie heeft ook niet geholpen. En de gemeenten willen die wet niet uitvoeren". Heenemans hoop is gevestigd op de op handen zijnde officiële ope ning van het kamp in Leiderdorp. "Dan kunnen de andere regio gemeenten eens zien wat nou precies de bedoeling is. Want men kiest in Nederland voor overleg maar ze overleggen zo lang dat het wordt doodgepraat". Kalfsconfetti 100 gram 1.68 Gemaakt van grof gemalen kalfsvlees en vermengd met verse paprika, ui en groene pepers. Deze verse groenten geven de kalfsconfetti een zeer geraffineerde en aparte smaak. 2x5 min. zachtjes braden. Erg lekker! Ö^üw Keurslager Sherlock Holmes De Leidse schrijver/dichter Boudewijn Büch houdt mor genavond een lezing in het Gesprekscentrum over de 'mystiek' in de verhalen van Sherlock Holmes. Ter illustra tie van de lezing wordt de speelfilm 'Sherlock Holmes en het dodelijke halssnoer' met in de hoofdrol Christopher Lee vertoond. De lezing in het ge sprekscentrum (Vrouwen kerkkoorstraat 17) begint om acht uur. Stille Omgang In de nacht van 17 op 18 maart wordt er in Leiden een 'Stille Omgang' gehouden. Degenen die daaraan willen deelne men kunnen zich morgen avond van zeven tot acht uur opgeven in de Romanuszal achter de Hartebrugkerk. Forumavond. De werkgroep Politiek Nachtca fé van de Leidse Studenten Ekklesia organiseert donder dag een forumavond over het onderwerp "wetenschap en politiek". De avond wordt ge houden naar aanleiding van de discussie die momenteel binnen en buiten de Leidse Universiteit wordt gevoerd over de politieke gevolgen van contacten tussen de universi taire gemeenschappen van Leiden en Zuid-Afrika. Cen traal staat o.m. de vraag of het boycotten van weten schappelijke contacten met bepaalde landen de omver werping van niet-democrati- sche regimes kan bevorderen. De forumavond wordt gehou den in de Lokhorstkerk, Pie terskerkstraat 1vanaf kwart over acht. Na afloop bestaat de gelegenheid de discussie voort te zetten op het trefcen trum van de Leidse studenten Ekklesia, Rapenburg 100. Vrijetijdscentrum In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 treden zaterdagavond Jaap van Beusekom en Ready Kilowatt op. Jaap van Beusekom maakte vroeger deel uit van de groep CCC Inc. Zijn reper toire omvat behalve folk-mu- sic ook popsongs. Ready Ki lowatt is een roek-groep. De groep bestaat uit vier man. Het concert begint om acht uur en de toegangsprijs be draagt vijf gulden. Hengelssport I Viscollege "De Brasem" verviste de laatste wedstrijd van het seizoen 1978-1979 in de Ring vaart bij Oude Wetering. De vangst was zeer matig. Kam pioen op gewicht werd A. v.d. Hulst met 11.535 gram. het grootste aantal vissen, name lijk 132 stuks, werd gevangen door S. Gommans. De grootste blei en voorn werd gevangen doorH. Spies en A. v.d. Hulst. Hengelsport II Viscollege 'De Ruisvoom' sloot het seizoen af met een wed strijd in Oude Wetering. Eer ste werd W. Weenink (62 vis sen). Tweede B. Laterveer sr. (59). Derde J. Nieuwenburg (57). 4. AJ. van Donzel (44). Vijfde Th. Voskuil (19). Vereniging 'Hengelsport' viste in de Maresingel en de Oude Rijn. Uitslag: 1Ph. Verstraa- tenjr.(15 st.),2. H. Blansjaar (8),3. W. v. Westbroek (5).4A. Levahrt (7), 5. A. Sinteur (6), 7. E. v. Houten (4), 8. J. Brou wer (3), D. Boon (3), 10. W. den Edel (2). LEIDEN - De CDA-fractie ziet opnieuw financiële ruimte in de gemeentelij ke begroting. CDA-raads lid Walenkamp heeft bij de gemeenteraad een eigen voorstel (initiatief-voor stel) ingediend om in de begroting een bedrag van bijna 60.000 gulden vrij te maken en deze te be stemmen voor het. aan trekken van een opzichter bij bouw- en woningtoe zicht. Walenkamp heeft de ruimte in de begroting ontdekt bij de raming voor de wethouderspensioenen. Eerder vond de CDA-fractie on der deze post een bedrag van zo'n 74.000 gulden dat te ruim was ge raamd. Deze ruimte in de begro ting werd vervolgens door de raad bestemd voor het aantrek ken van een ambtenaar bij de GG en GD. Het CDA-raadslid heeft nu becij ferd dat de geraamde wethou derspensioenen nog steeds te hoog begroot zijn. Hij meent dat enkele bedragen verkeerd zijn berekend waardoor uiteindelijk nog een bedrag van ruim 58.000 gulden vrij kan komen. Walenkamp dringt er bij de raad op aan dit bedrag te benutten voor het aantrekken van een opzichter bij bouw- en woningtoezicht. Bij de eerdere gevonden ruimte wil de de CDA-fractie al voorzien in een extra man bij deze dienst, maar besliste de raad anders. Het CDA-raadslid vindt echter dat hij als degene die de financiële ruim te heeft achterhaald ook de be stemming mag bepalen. Het voorstel-Walenkamp komt overigens pas op 2 april aan de orde in de gemeenteraad. PvdA-raadslid: In de operatiekamer is één van de teamleden speciaal belast met het toezicht op het instrumentarium, de gaasjes, enz. Hij moet het materiaal registreren, voor en na de operatie, en zich steeds afvragen: "hebben we aan alles gedacht". Ook in ziekenhuizen worden fouten gemaakt. Zoals afge lopen zaterdag bleek in het Dokter JH. Jansen-zieken- huis in Emmeloord. Zeven couveusebaby's kregen een giftig medicijn in plaats van glucose in hun voeding. De zakjes medicijn en glucose la gen naast elkaar en zagen er precies hetzelfde uitwaar door de verkeerde zakjes wer den gebruikt. Vier van de ze ven baby's zijn overleden. Zo'n fout kost mensenlevens. Wat wordt er in ziekenhuizen gedaan om dit te voorkomen? A. Th. Schweizer, directeur ge zondheidszorg bij het Acade misch Ziekenhuis Leiden: "Als ditzelfde hier zou gebeu ren zou ik het niet begrijpen. Ik ken het systeem in Em meloord niet, maar met dat van ons zou het waarschijn lijk niet gebeuren. We hebben overal controles ingebouwd, want een medicijn moet over een aantal schakels voor het bij de patiënt is en overal kan een fout gemaakt worden. Op de medicijn moet een etiket waarop de naam van de pa tiënt staat, de hoeveelheid die hij moet hebben, en de tijden waarop. Als hij het medicijn heeft gehad, moet dat worden aange kruist. We hebben zo min mo gelijk verschillende hoeveel heden medicijnstandaardi sering; 100 miligram voor kinderen bijvoorbeeld en 250 miligram voor volwassenen. En we praten op de afdelin gen en vragen waarmee het personeel nu de meeste moei lijkheden heeft. Dat blijkt dan vaak verslapping van de aandacht te zijn. Als er fouten gemaakt worden zit dat hem bijna nooit in het systeem, maar in het wegvallen van de aandacht." Geneesheer-directeur Oving van het Diaconessenhuis: "Wat in Emmeloord gebeurd is, had bij ons niet kunnen voorkomen. Ik zeg niet dat er niets fout kan gaan, maar bij ons liggen er geen medicijnen bij de voedingsmiddelen. Wij gebruiken dat bepaalde me dicijn wel, maar verwerken het in een zalf. Aan het voor komen van ongelukken in het algemeen wordt alles gedaan. We zijn bezig met nieuwe re gelingen voor het toedienen van medicijnen bijvoorbeeld. Maar je weet het nooit te vo ren, wat vandaag niet ge beurd is kan morgen gebeu ren. Het zijn allemaal mensen met wie we werken en mensen kunnen fouten maken." Medisch directeur Bron van het Elisabeth Ziekenhuis in Lei derdorp: "Er is altijd een mo gelijkheid van fouten, maar we proberen de kans zo klein mogelijk te houden. Voeding en medicijnen worden apart gehouden. Nadat het jaren geleden eens is voorgekomen dat patiënten verwisseld werden, geven we ze arm bandjes met hun naam. Zo'n fout als in Emmeloord zou hier in principe ook kunnen gebeuren, maar in de praktijk geloof ik het niet. We hebben zelf het beheer over een eigen apotheek. Voordat een medi cijn wordt toegediend is het diverse schakels gepasseerd. Als er bij één van die schakels een fout wordt gemaakt, is de kans groot dat hij later toch wordt ontdekt De meeste ziekenhuizen hebben een commissie voor fouten en ongelukken, die bestaan uit de verschillende directeuren. Zij hebben een reglement voor de melding 'van fouten die worden gemaakt. Bij het AZL is dat reglement in 1975 inge steld. Het is meteen een in gang voor het opsporen van oorzaken van fouten en on gelukken. De ervaring van de directeur gezondheidszorg, Schweizer, die voorzitter is van de com missie, is dat het personeel sindsdien erg fout- en onge- valgevoelig is geworden. Ook, dat er sinds het reglement van kracht is. iets wordt gedaan om oorzaken van fouten weg LEIDEN - PvdA-raadslid Bordewijk heeft het gemeentebestuur gewaar schuwd voorzichtig te zijn met het verkopen van gemeentelijke wonin gen. Volgens Bordewijk zullen er gezien het grote woningtekort in Lei den 'sterke argumenten' moeten zyn om gemeentelijk woningbezit af te stoten. Het raadslid uitte deze waarschuwing gisteravond in de gemeentelijke commissie voor de ruimtelijke ordening. In deze commissie kwam een voorstel aan de orde om Burgemeester en Wethouders bevoegdheid te geven gemeentelijk woningbezit te verkopen. Wethouder Waal voorzag echter geen verlies aan woonruimte. Hij wees er op dat de woningen bij verkoop van de hand worden gedaan aan inge schreven Leidse woningzoekenden die dringend een woning nodig hebben. In de procedure bij verkoop zullen B en W overigens eerst instemming van enkele commissies uit de gemeenteraad vragen. te nemen Niet alleen echte fouten en on gelukken, maar ook bijna-on- gelukken worden gemeld. Zo gebeurde het een paar jaar te rug bijvoorbeeld dat niet al leen de stroom, maar ook de noodstroom uitviel. Het per soneel had niet meteen in de gaten dat een patiënt die aan een met stroom gevoed bea demingstoestel lag, het daar door erg moeilijk kreeg. Te genwoordig zijn die toestellen, daarom uitgerust met een geluidsignaal dat op batterij en werkt en bij het uitvallen van de elektriciteit meteen de aandacht trekt. In 1977 kreeg de commissie van het AZL ongeveer 120 meldin gen. Dat is een totaal van klachten van patiënten, fou ten van personeel, ongeluk ken, en bijna-ongelukken. Het bleek dat de meeste fouten niet puur menselijk waren maa~ door een samenloop van om standigheden ontstaan. Een van die omstandigheden is de onderbezetting. Als een ver pleegster vermoeid is omdat ze de hele dag al met te weinig mensen op een afdeling heeft gelopen-, is de kans groter dat haar aandacht verslapt en ze fouten maakt.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3