Nieuw veen stelt man en vrouw op één lijn „Komt in Katwijk de duurste bejaardensoos van Nederland?" Wie niets te maken heeft in Valkenburg, gaat op de bon... „WANSITUATIE IN HAAGS TEHUIS DEBIELE JEUGD Duizenden aanvragen om adoptie-kind nog niet onderzocht WOENSDAG 14 MAART 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 23 BIJ ZOEKEN WONING: NIEUWVEEN - Mannelijke en vrouwelijke woningzoe kenden krijgen in Nieuwveen gelijke rechten en plichten. Beiden moeten, om als woningzoekende te kunnen wor den ingeschreven, een verklaring overleggen waaruit blijkt dat hun partner niet al in een andere gemeente als woningzoekend staat ingeschreven. Burgemeester en wethouders van Nieuwveen \yilden alleen van vrouwelijke woningzoekenden een dergelijke verklaring vra gen. De Nieuwveense gemeente raad stak daar gisteravond ech ter een stokje voor. De positie van de vrouwelijke woningzoe kende was overigens maar een onderdeel van het huisvestings beleid voor de komende jaren, <dat de gemeenteraad moest goedkeuren. De discussie werd aangezwengeld door mevrouw J.C. Amelunxen- Vonk (Gemeentebelangen). Zy verklaarde dat erkenning van de vrouw als woningzoekende wel iswaar heeft plaatsgevonden, maar dat die erkenning weer te niet wordt gedaan, omdat bij in schrijving een verklaring moet worden oyerlegd waaruit blijkt dat vriend of verloofde niet in een andere gemeente als woningzoe kende staat ingeschreven. Man nelijke woningzoekenden hoe ven zo'n verklaring niet te laten zien. Mevrouw Amelunxen vond - dan ook dat hier sprake was van onnodige discriminatie. Haar voorstel: laat zowel mannelijke als vrouwelijke woningzoeken- Inbreker in dierentuin vraagt om taxi aan politieauto WASSENAAR - „Als je zoiets doet, ben je óf zo brutaal als een hond óf zo dom als een varken". Deze woorden sprak de president van de Haagse rechtbank, mr. Kootte, giste ren tegen de 21-jarige Hage naar A. N. Zelf vond deze „dom" de meest juiste kwalificatie voor zijn gedrag in de nacht van 14 no vember 1978. Hij had inge broken in het kantoor van het Dierenpark Wassenaar. De buit, een rekenmachine, twee opgezette vogels, twintig gul den en een verrekijker, vond hij bij nader inzien niet de moeite waard en dus gooide hij de spullen weg nadat hij de dierentuin had verlaten. Ver volgens hield hij op de Rijks straatweg een politieauto aan, met het verzoek om voor hem een taxi naar Den Haag te bellen- Op 8 december bracht N. an dermaal buiten de openings tijden een bezoek aan het Die renpark Wassenaar en brak weer in het kantoor in. Dit maal nam hij een geweer en munitie van directeur Louwman mee. De volgende nacht toog hij daarmee op pad en brak in bij de Autorama Vlietwijk aan de Rijksstraat weg. Terwijl hij met de - gela den - buks een ruit van de Au torama stuk sloeg, wachtte zijn neef in de auto. Een om wonende had het tweetal vanuit zijn woning gezien en de politie gewaarschuwd. N. werd op heterdaad betrapt; zijn neef kon er met de auto vandoor gaan. De officier van justitie, mr. Van Nispen, eiste een forse straf tegen N.: anderhalf jaar ge vangenis. Dat is niet alleen voor zijn daden in Wassenaar; in Den Haag heeft N. eerder 19 girokaarten van zijn vader gestolen, drie valse kasché- ques geind en samen met een kennis een man beroofd ter vereffening van diens „kaart- schuld": 750 gulden. En dat in een periode waarin er nog een voorwaardelijke straf tegen de 21-jarige Hagenaar liep wegens een afpersing die hij op zijn geweten had. N. zelf weet zijn daden aan het feit dat hij werkloos was ge worden, doordat hij te laat van vakantie was terugge keerd. Daardoor kwam hij niet in aanmerking voor een uitkering. den zo'n verklaring op tafel laten leggen. Mevrouw Amelunxen vond voor haar idee een willig oor bij CDA-er G. Pulleman. Dode letter Wethouder H. Soede probeerde in zijn antwoord aan de raad aan te geven, dat het stellen van voor waarden noodzakelijk is. Zou je volgens hem geen beperkingen hanteren bij het inschrijven, ter wijl omliggende gemeenten dat wel doen, dan zou er wel eens een ongewenste toeloop naar Nieuw veen kunnen ontstaan. "Ons be leid is erop gericht dat we aan hen die in kunnen schryven, ook Werkelijk woonruimte aanbie den. Dit in tegenstelling tot ande re gemeenten, waar de erkenning van de vrouwelijke woningzoe kende een dode letter is". Aldus de wethouder, die het stellen van voorwaarden een pure noodzaak noemde, omdat Nieuwveen na 1980 nog maar tien huizen per jaar mag bouwen. Volgens hem is uit ervaringen gebleken dat dames, die zich als woningzoekende laten inschrij ven en vervolgens horen dat ze een verklaring over hun partner moeten overleggen, op de in schrijving terug komen. De wet houder maakte daaruit op dat stellen op twee kansen gokken en dat noemde hy ontoelaatbaar. Stem ming wees uit dat de gemeente raad er voorstander van is, dat zowel mannelijke als vrouwelijke woningzoekenden een verkla ring moeten laten zien. dat hun partner niet in een andere ge meente als woningzoekende staat ingeschreven. Strenge maatregelen rond werk aan Voorsehoterweg VALKENBURG - Wre velige automobilisten die het rode stoplicht op de Voorsehoterweg negeren en gewoon doorrijden als er uit de andere richting niets aankomt, lopen de kans de politie op hun weg te ontmoeten. Nu het werk aan deze weg is hervat, nadat het twee maan den heeft stilgelegen, zullen ook de agenten weer corrige rend gaan optreden. "Want", zegt een politieman van het Rijnsburgse korps, waaron der Valkenburg ressorteert, "de mensen die de Voorseho terweg opknappen kunnen geen steek opschieten met al dat verkeer. Als wij het voor het zeggen zouden hebben, zouden we de hele zaak afslui ten. Maar ja, dat gaat nu een maal niet. Het busverkeer moet af en aan kunnen rij den". Bon Chauffeurs die het rode stop licht laten voor wat het is en bestuurders die het dorp aan doen ondanks dat ze er niets te maken hebben, krygen het met de politie aan de stok. Zij die niet in Valkenburg hoe ven te zyn worden zonder pardon en met een bon terug gestuurd. Via Rijnsburg moe ten ze dan maar hun bestem ming zien te bereiken. Het geen ook staat aangegeven aan het begin van de Voor sehoterweg. Heel wat chauffeurs hebben het inmiddels niet genomen dat ze op de bon werden geslin gerd als ze door rood licht wa ren gereden. Enige deden zelfs een beroep op de rech ter. De pplitieman: "Veel au tomobilisten vinden mi nuut wachten te lang. Het lijkt wel of ze op hete kolen achter het stuur zitten. En als het even kan geven ze gas, schieten langs de wagens die voor hen staan te wachten tot ze mogen doorryden". Diverse bewoners van de Voor sehoterweg hebben de afge lopen weken nogal eens boos de wenkbrauwen gefronst. Controle was er nauwelijks en de verbinding wei d weer vol op gebruikt. Ook door weg gebruikers die helemaal niet in Valkenburg moesten zijn. "Maar nu", zo laat één van hen weten, "wordt het al weer wat rustiger. Ze kiezen eieren voor hun geld. Van tijd tot tijd wordt de weg geblokkeerd en dan'moeten ze wel wachten of ze willen of niet". Gelaten Van de kant van die mensen komen er sporadisch opmer kingen binnen bij de politie. "Ze weten waaraan ze toe zijn. Dat karwei zal ongeveer een jaar duren. En om nu zelf een schep ter hand te nemen, ik denk dat ze daar niets voor voelen. Volgens mij laten ze de problemen gelaten over zich heenkomen". Om nog intensiever te gaan con troleren, zodat er niet één au tomobilist meer door de ma zen kan ontsnappen, is vol gens de politie een onmoge lijke zaak. Er kunnen alleen maar steekproeven worden gedaan. De hele dag een agent op de Voorsehoterweg neer zetten is geen haalbare kaart. Het omleiden van het verkeer via Rijnsburg heeft in het bloemendorp tot nog toe niet voor onoplosbare problemen gezorgd. "Ach, in de spits is het hier wel wat drukker dan normaal. Maar van filevor ming hebben we geen last. Bovendien zijn de verkeers lichten zodanig afgestemd dat er een goede doorstro ming is", aldus de politie. Niet duurder Ondanks dat het opknappen van de weg twee maanden langer zal duren dan was ver wacht. zullen de kosten voor de gemeente Valkenburg niet hoger uitvallen. De aannemer die het werk uitvoert heeft dit voor een bepaalde prijs aan genomen. "Daar valt niet aan te tornen" laat een woord voerder weten. W isselwoningen Als lid van de bewonerscommissie "Mors 200" wil ik reageren op het artikel "Mors tegen plaats wis selwoningen" in het Leidsch Dagblad van woensdag 7 maart jl. Vrijdag 26 januari 's morgens om 9.00 uur werd er naar aanleiding van een te houden enquête een vergadering gehouden in het kantoor van de Leidse Woning Stichting aan de Turkooislaan. Bij de vergadering waren afgevaar digden van clubhuis Morschwijk, de wijk vereniging de Juwelen en buurtbewoners van de Tur kooislaan. Volgens bovenge noemd comité zou het terrein (op de hoek van de Turkooislaan en de Smaragdlaan red.) te klein zijn voor negen wisselwoningen. Het is juist dat er een bespreking is geweest, maar daarbij was de werkgroep "Noodwoningen" ook vertegenwoordigd. Er is ook niet gezegd dat de wisselwonin gen 10 jaar moeten blijven staan, maar 3 tot 3'L» jaar. Wat betreft de overlast door het vele verhuizen: de bewoners van de te renoveren woningen verzorgen het verhui zen helemaal zelf, de wijkbewo ners zullen er beslist geen hinder van hebben. Ook de mogelijkheid van wissel woningen op het terrein aan de Leeghwaterstraat is op die ver gadering uitvoerig besproken, maar daar is al eens een verdrin- kingsgeval geweest, en dit terrein is toen door de bewoners van de Mors afgewezen. De reactie van de bewoners is: "Liever niet weg, maar voor de renovatie moet het wel". De be woners zijn blij dat het renova tieplan na 6 jaar praten rond is. Aan het eind van de bespreking waren de verschillende af gevaardigden het er mee eens dat de voorbereidingen voor het plaatsen van wisselwoningen nu kunnen beginnen. De bewonerscommissie vindt: "Beter een wisselwoning met groen, dan er auto's op te doen!" (Door redactie bekort). Het secretariaat van de bewonerscommissie Mors 200, H. Janzen, Leemansstraat 1, Leiden. TONEEL IN ALPHEN ALPHEN AAN DEN RIJN - In Al phen wordt morgenavond (kwart over 8, in zaal Nabij) weer toneel op de planken gebracht. De groep "Inter Amicos" brengt dan het stuk "De Gijzelaars", dat handelt over een gijzeling van de IRA in een Iers pension/bordeel. Ondanks dat thema zit er ook nog zang en dans in het stuk. DEN HAAG (GPD) - In Hui2e An- gela in Den Haag, een tehuis voor debiele kinderen, heersen wan toestanden. De directeur van het tehuis heeft zich schuldig ge maakt aan het slaan van kinde ren. Ook heeft hij een pupil door middel van een isoleerruimte tot gehoorzaamheid willen dwingen. Aldus enige gegevens uit een zwartboek over Huize Angela, dat is samengesteld door enige tientallen medewerkers en oud medewerkers van het tehuis. Dit zwartboek is vanmiddag aange boden aan het Tweede-Kamerlid mevrouw Cornelissen, voorzitter van de bijzondere Kamercom missie jeugdwelzijn. De samenstellers van het zwart boek vinden, dat de situatie in Huize Angela zo uit de hand is gelopen, dat bestuur en directie leden ten spoedigste uit hun functies moeten worden gezet. Ingrijpen van de inspectie van de geestelijke volksgezondheid ach ten de medewerkers en oud-me dewerkers dringend noodzake lijk. Zoals het nu in het tehuis toegaat, is het met het oog op de kinderen "onverantwoord en on houdbaar", zo stellen zij. Veel klachten betreffen de direc teur van Huize Angela, de heer J. Veenstra. Over hem wordt onder meer geschreven dat er kinderen "aantoonbaar de dupe zijn ge worden van de sociaal-psycholo gische grillen van de directeur". die het DEN HAAG (GPD) - Op 1 januari van dit jaar stonden 4597 aspi- rant-ouders op de wachtlijst voor een buitenlands pleegkind. De raden voor de kinderbescher ming hadden naar hun verzoek nog geen onderzoek ingesteld. Dit schrijft staatssecretaris mevr. Haars (justitie) in antwoord op kamervragen van mevr. Corne lissen (CDA). Uit de antwoorden van de staatsse cretaris blijkt verder dat het aan tal Nederlandse kinderen dat wordt geadopteerd, de laatste ja ren gehalveerd is: van 1059 in 1973 naar 528 in 1977. Daarente gen waren er het afgelopen jaar 1211 buitenlandse pleegkinderen die voor adoptie in Nederlandse gezinnen in aanmerking zouden komen. Een groot deel van de aspirant- pleegouders zorgt zelf voor het „uitkiezen" van een kind in het buitenland. Deze „zelfdoeners" maken geen gebruik van de dien sten van de Stichting Nederlands Bureau Interlandelijke Adoptie en Jeugdwelzijn (BIA), maar zij moeten wel voldoen aan de eisen die voor de opneming van een buitenlands kind gesteld zijn. In 1978 kwamen op die manier 508 kinderen in ons land. Bemiddeling voor het vinden van een buitenlands adoptief- kind kost bij het BIA f 5000. Maar aspi rant-pleegouders die dat geld niet kunnen opbrengen, kunnen vol gens de staatssecretaris steun ontvangen uit particuliere bron. Voor zelf-reizigers zijn de totale kosten veel hoger, omdat een of beide aspirant-ouders het kind uit het buitenland gaat halen en daar zelf de adoptieformaliteiten moet vervullen. zwartboek zijn opgenomen schilderen Veenstra als een agressief man. „Om ze stil te krij gen pakte hij Kees bij zijn nek en gooide hem tegen de grond. Veenstra begon nu wild van zich af te slaan en deelde rake klappen uit". Een ander citaat met betrekking tot Veenstra: "Onder zijn verant woordelijkheid zou er een iso leerruimte getimmerd worden, zodat het meisje met een van de groepsleiders een week opgeslo ten zou worden als het ware om haar een relatie op te dringen". Bovendien zou de directeur van Huize Angela geen inspraak dul den. Zij beleid zou berusten op "macht, prestige en willekeur". In Huize Angela verblijven tachtig kinderen in de leeftijdsgroep van 6 tot 21 jaar. In vele gevallen gaat het om extra gehandicapte kin deren. Eerder, in 1977, kwam het tehuis ook al in opspraak. Toen werd een onderzoek ingesteld door de stichting De Ombuds man, die een machtsstrijd signa leerde tussen werknemers en di rectie. Het zwartboek noemt het enorme personeelsverloop in Huize An gela als bewijs voor de beroerde gang van zaken. De laatste twee jaar lag dit verloop op gemiddeld 70 procent per jaar. Noordwijkse politie wijst illegalen uit NOORDWIJK - De Noordwijkse politie heeft een 27-jarige Marok kaan en een 43-jarige Turk over de grens gezet, omdat zij illegaal in ons land verbleven. De mannen werkten zonder ver gunning in een hotel in de bad plaats. De bedrijfsleider van dit bedrijf kreeg een proces-verbaal. KATWIJK - "Krijgt Katwijk voor een bedrag van 1,6 miljoen gulden de duurste bejaardensociëteit van Nederland?" Dit vroeg één van de leden van de raadscommissie voor cultuur en recreatie in Katwijk zich gisteren af, toen de grondige opknapbeurt (restauratie) van de pan den Voorstraat 57 en 59 ter sprake kwam. Deze in grijpende klus gaat duurder uitvallen dan men aan vankelijk had gedacht. In 1977 stelde de gemeente raad één miljoen gulden voor dit karwei beschik baar, nu blijkt dat dit bedrag met f 600.000 dient te worden verhoogd. De commissieleden, die burgemeester en wethouders moesten adviseren over het al dan niet akkoord gaan met die verhoging, schrokken nogal van deze kwes tie. Zij vroegen zich af of het op deze manier niet meer voor de hand ligt om nieuwbouw te plegen in plaats van te gaan restaureren. Ook over de toekom stige bestemming van de voormalige bibliotheek re zen vervolgens vragen. De bejaardensoos uit Katwijk aan Zee houdt in elk geval haar onderdak in dat gebouw. Men vroeg zich echter af of er in de rest van het gebouw een voorlich tingscentrum van de gemeente dient te komen en'of andere instellingen bijvoorbeeld op sociaal-cultureel gebied. De commissie vond gisteren geen antwoorden op al deze vragen. Ze besloot een studie van de dienst Openbare Werken over deze kwestie af te wachten. Het resultaat daarvan levert mogelijk gezichtspun ten op die het geven van adviezen vergemakkelijken.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23