LEIDSCH IBk DAGBLAD GEESTDRIFTIG WELKOM Ruim half geroofd bij miljoen juwelier Carter: 'Moe, maar dankbaar vandaag Zes taransa- dnizendjes Bende antiek- dieven opgerold WOENSDAG 14 MAART 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35806 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN /V 4 weken lang h„. LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren. D Ik beslis meteen en U kunt mij m i v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weki de krant gratis. Naam Adres Woonplaats Gtronr Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214, 2300 VB Leiden en de krant komt WASHINGTON (AP/Reuter/GPD) - Honderden Amerika nen, met vlaggetjes gewapend, hebben vanmorgen een "vermoeide doch dankbare" president Carter verwel komd op de luchtmachtbasis Andrews. Ook bij zijn thuiskomst gaf Carter geen bijzonderheden over de inhoud van de compromissen die hij in het Mid den-Oosten heeft bereikt, maar duidelijk werd dat nog twee punten onopgelost blijven. Ten eerste de kwestie van de olie uit de bronnen in de Sinaï, die Israël tot een capaciteit van 25.000 vaten per dag heeft ontwikkeld en die het van Egypte na overdracht van dit gebied wil blijven afnemen. En verder mede de vormgeving van het bestuur over de Gaza-strip en de daarmee verbonden en aldaar beginnen de Palestijnse zelfstandigheid. Blijkbaar zijn dit geen vraagstuk ken van betekenis meer. zodat de vrede tussen Egypte en Israel nu spoedig kan worden getekend. Carter zei bij zijn aankomst: "Toen ik besloot deze tocht te onderne men leken de gespannen onder handelingen op een dood spoor te zijn gekomen. Na lange uren van besprekingen in Egypte en Israël werden de voorstellen gedaan voor het oplossen van alle nog niet opgeloste kwesties, üp twee na zijn alle kwesties opgelost met premier Begin en zijn kabinet. President Sadat heeft alle voor stellen al aanvaard. God heeft on ze gebeden verhoord." Spoedzitting Het Israëlische kabinet is vanmor gen in spoedzitting bijeengeko men om de vredesvoorstellen te bespreken. Senator Frank Church, die Carter kwam begroeten als voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse zaken, uitte de vol doening van het Congres en zwaaide Carter, president Sadat en premier Begin lof toe. Carter ging per helikopter van de luchtmachtbasis naar het Witte Huis. Hij gaf opdracht hem te wekken zodra het resultaat van het Israëlische kabinetsberaad over het bereikte akkoord be kend zou zijn. "Mits het goed nieuws is, maar ik geloof dat het goed nieuws zal zijn," voegde hij Reacties Het Russische persbureau Tass heeft in negatieve termen bericht over de reis van Carter naar het Midden-Oosten. Zonder evenwel commentaar te leveren op de re sultaten. Jasser Arafat, de leider van de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 10.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Ltr longe HARTEVELT 11.95 Ltr. jonge HENKES 11.75 Ltr vieux HENKES 11.75 HIGHLAND MALT WHISKY 8 years old15.95 DRAMBUIE 13.98 Franse cognac BISQUIT 17.95 HEETMAN dutch cream 6.98 EGRI BIKAVER stierebloed 3.98 Koucl weer Veel bewolking en nu en dan regen of natte sneeuw. Minimumtemperaturen om het vriespunt. Middagtemperatu- ren ongeveer 3 graden. Matige tot krachtige noordoosten wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 15 Maart Zon op: 6.56 uur; onder 18.43 uur. maan op: 20.34 uur; onder: 7.39 uur. Hoogwater te Katwijk om 4.21 uur en 16.30 uur, laagwater te Katwijk om 0.18 PLO, heeft gezegd dat hij zal ijve ren voor een olieblokkade tegen Egypte als dit land een "afzon derlijk vredesverdrag" sluit met Israël. De vice-minister van buitenlandse zaken van Syrië, Nasser Chad- doer. heeft herhaald dat zijn land Egypte politiek, diplomatiek en economisch zal boycotten als het zijn "afzonderlijk vredesver drag" met Israël ondertekent. Ook Jordanië heeft de resultaten van Carters reis fel gehekeld. Premier Moestafa Chalil van Egypte heeft zijn kabinet voor morgen bijeengeroepen in een buitengewone zitten. (Zie ook pagina 9). Met een weids gebaar begroet president Carter de enthousiaste wachtenden op de luchtmachtbasis Andreu:s i Washington. Rosalyn Carter ziet het tafereeltje met een stralende lach aan. AMSTERDAM (GPD) - Ruim een half miljoen aan horloges en juwelen heb ben vanmorgen twee rovers buitgemaakt bij de Amsterdamse juwelier Begeer, Van Kempen en Vos aan de Leidsestraat. Op dat tijdstip kwam het tweetal, omschreven als Zuideuropese types van omstreeks dertig jaar, de winkel binnenwandelen. Ze werden ontvangen door de eerste verkoper, die een van de mannen herkende. Die had zich een dag tevoren uitgebreid laten voor lichten over een bepaald merk horloge, dat nogal hoog in prijs is. Er werd ook nu weer prompt naar dit type horloge gevraagd. Toen de verkoper enkele horloges op een plateau neerlegde, kreeg hij ineens een zilverkleurig vuurwapen onder de neus ge duwd. In keurig Engels zeiden de mannen: ..Als het personeel zich rustig houdt, zal er niets gebeu ren. Maar u moet natuurlijk wel meewerken". Dat gebeurde ook: de verkoper en vier vrouwelijke winkelbedien den werden keurig naar de kelder gebracht door een van de twee. De ander verzamelde in de win kel rustig horloges en juwelen. Varehouten magazijnstellingen en accessoires Wat wel een heel gemakkelijke zaak was: men was namelijk net bezig de etalage te veranderen en alle kostbaarheden die daarin zouden moeten prijken, lagen allemaal keurig gesorteerd en geprijsd achter de toonbank, zo voor het grijpen. Toen het koffertje vol was, mocht de winkelbediende de ongenode gasten netjes uitgeleide doen. De rovers vertrokken te voet. De in allerijl gewaarschuwde politie en het personeel hadden slechts het nakijken. r verslaggevers) LEIDEN - Bij een agentschap van de Nederlandse Midden- standsbank in de Leidse Groenoordhallen zijn giste ren tijdens de veemarkt zes zogenaamde Caransa-dui- zendjes aangetroffen. Een van de briefjes werd inge leverd door een veehandelaar uit Utrecht en bleek bij nade re controle tot de tien miljoen gulden te behoren die in no vember 1977 als losgeld zijn betaald aan de ontvoerders van de Amsterdamse zaken man Maup Caransa. Later op de dag werd bij stor ting van een grote som geld bij hetzelfde agentschap nog eens vijf Caransa-duizendjes aangetroffen. De Leidse politie heeft inmid dels in samenwerking met een rechercheteam uit Am sterdam een uitgebreid on derzoek naar de herkomst van de briefjes ingesteld. Militair valt dochter met bajonet aan UTRECHT (GPD) - De 45-jarige militair J.L.D. uit Zeist heeft gis teravond in een dansschool ge probeerd zijn 22-jarige dochter met een bajonet te vermoorden. De man wilde verhinderen dat zijn dochter ging trouwen met een man aan wie hij een hekel heeft. Een paar dagen geleden had D. ru zie gekregen met de vader van zijn aanstaande schoonzoon. Gis teren zette hij zijn dochter het huis uit na al meermalen ge- dreigd te hebben haar te zullen doodsteken. Na thuiskomst van zijn werk stak D. een bajonet bij zich en ging op zoek naar zijn dochter. Hij vond haar met haar verloofde in een dansschool. Hier ging hij zijn dochter te lijf. De eigenaar van de dansschool wist zich pijlsnel tussen beiden te werpen. Hij ving enkele lichte messteken op, waardoor hij licht verwond werd. HENGELO (GPD) - Met de arres tatie van 22 verdachten heeft een speciaal rechercheteam onder leiding van de Hengelose adju dant J. H. Oude Breuil een einde gemaakt aan de activiteiten van een in Twente en op de Veluwe' opererende bende antiekdieven. In de afgelopen drie jaar is voor zeker 600.000 gulden aan antiek gestolen. Israëliër uitgewisseld tegen Palestijnen GENÊVE (AP) - Op de luchthaven van Genëve is vanmorgen een Is raëlische militair uitgewisseld tegen een groep Palestijnen. De Israëlische soldaat, aldus is meegedeeld, was Abraham Am- ram die op 5 april 1978 in Zuid- Libanon gevangen was genomen. De namen van de tegen hem uitge wisselde Palestijnen zijn niet be kendgemaakt. Deze mensen zouden behoren tot verschillende guerrilla-bewegingen. Aan de uitwisseling was een voor bereiding voorafgegaan van en kele maanden. De Israëliër was naar Genëve gekomen in een Bulgaars vliegtuig dat uit de Sy rische' hoofdstad Damascus kwam. de Palestijnen kwamen uit Israël in een gecharterde ma chine. Bij de uitwisseling die geschiedde onder toezicht van functionaris sen van het Rode Kruis mochten van de politie geen buitenstaan ders, zoalsjournalisten, aanwezig zijn. Door het Rode Kruis is meegedeeld dat als alle formaliteiten zijn ver vuld. de Israëliër, een 33-jarige reservist naar Tel Aviv zal vliegen en de Palestijnen, in een Bulgaar se machine, naar Tripoli in Libië. In totaal gaat het om 102 inbraken en diefstallen. Het hoogtepunt van de activiteiten lag in 1977. Het onderzoek heeft ruim drie maanden in beslag genomen. Centrale figuur en brein achter de operaties is een 29-jarige man uit Hengelo. Hij is al vaker in ver band met antiekdiefstallen ver oordeeld. Hij had het vooral op Friese staartklokken gemunt. Hoewel geen echte expert, was hij toch wel zo deskundig dat hij door aan een raam te luisteren kon horen of het regelmatig tik ken afkomstig was van een antiek dan wel een modern uur werk. Van de buit is het merendeel niet meer te achterhalen. Slechts voor ongeveer 80.000 gulden aan goe deren is boven water gekomen. die enkele jaren gelede door een niet nader genoem de Amsterdammer in een Belgisch antiquariaat voor ruim duizend gulden werd gekocht, is op een veiling bij Sotheby's in Londen voor bijna anderhalf miljoen gul den van de hand gedaan. Het is het hoogste bedrag dat ooit voor een oude atlas werd neergeteld. Het gaat hier om een atlas van Gerar- dus Mercator, die in 1570 werd samengesteld. De kaar ten zijn gekocht door een on bekende. die zijn bod telefo nisch deed PAGINA 5 Kamer in meerderheid ak koord met keuze Leopard PAGINA 7 Gert Ligterink nu vol punt voor op Jan Timman PAGINA 13 Couwenberg terug als voor zitter Feycnoord PAGINA 15 Vurig verlangen naar het één of ander kan de politieke werkelijk heidszin nogal eens voor de voe ten lopen. Dat risico bestaat nu ook als we ons al te blij zouden tonen met een op handen zijnd akkoord tussen Egypte en Israël. Het is natuurlijk een enorme stap in de goede richting indien de beide landen het eens worden, maar dat betekent niet meteen vrede in het Midden-Oosten. Alles hangt af van de r op de positie van de Palestijnen geregeld gaat worden. Voor iets anders dan autonomie op korte termijn heeft president Sadat in feite geen wisselgeld in huis. Hardnekkige geruchten reppen van zelfbeschikking voor de Pale stijnen in de Gazastrook Het is eventueel een heel grote concessie van de Israeli's omdat het prece dent van de Palestijnse autono mie hiermee is geschapen. Maar het is dubieus of daarmee voor de meer gematigde Arabi sche landen zoals Saoedi-Arabiê en Jordanië voldoende voortgang is gemaakt naar de verwerkelij king van de Palestijnse rechten. Als zelfs de gematigden zich fron taal zouden afzetten tegen het compromis-Carter dan dreigt een explosief isolement voor Egypte, verharding van de in tern-Arabische tegenstelling en dus een nieuwe oorlog. Economische afhankelijkheid van derden heeft in Egypte en Israël het besef steeds helderder ge maakt dat er geen alternatief is vooreen onderlinge vergelijking. De machtsverschuivingen in het Midden-Oosten door de radi caal-Islamitisch getinte revolu tie in Iran, hebben de noodzaak van snelle oplossingen nog urgen ter gemaakt. Dat geldt voor Israël en Egypte, maar ook voor de Ver enigde Staten en Saoedi-Arabië, dat zijn solidariteit met de Pales tijnse zaak steeds minder los kan zien van radicale gevaren voor de eigen staatsstructuur. Moed is er door de hoofdrolspelers in bewonderenswaardige hoe veelheid aan de dag gelegd. Door Sadat uiteraard en door Carter, voor wie een mislukking van de m issie beslissende politieke averij had betekend. Maar ook door premier Begin: ei gen grond voor de Palestijnen, hoe miniem vooralsnog misschien nog. houdt in dat men de weg pla veit naar een eigen staat. MEEVALLER VAN EEN MILJARD DEN HAAG (ANP) - Hel ziet er naar uit dat het tekort op de beta lingsbalans over 1978 lager zal uitkomen dan de prognose van 3,5 miljard van minister Andries- sen van financiën. Een woord voerdervan het ministerie van fi nanciën deelde vandaag mee. dat de meevaller ongeveer zal liggen in de orde van grootte van een miljard gulden. Over de oorzaken van het lager uit vallen van het begrote tekort kon de woordvoerder niets zeggen. Het ministerie moet nog bekijken waar de meevaller vandaan komt en het precieze bedrag ervan moet nog worden becijferd.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1