ABN Groeikasbiljet. ABN Bank Bouw aan Kaiserstraat nog steeds onduidelijk Steeds hogere rente en na 2 jaar op ieder moment inwisselbaar. Wethouder Waal: „Voor de lente een beslissing Onenigheid over verhuizing PTT-ers Weinig levenskans voor YOS-protesten Boek van de maand» Over de dag dat de rails krom trokken en de koeien in de IJssel zwommen Over noodweer, zeilweer, elfstedentochtweer en honde- weer In speciale Boek van de Maand oplage f22,50. Na 31 maart f37,50. WOENSDAG 14 MAART 1979 LEIDEN PAGINA 17 Uw steeds stijgende rente wordt berekend op basis van samengestelde interest (rente-op-rente). Over de maximale looptijd bijvoorbeeld is dit 8,50%. Verzilveren. U mag na twee jaar uw Groeikasbiljet verzilveren op ieder moment dat het u uit komt. Rente wordt (De bedragen x lOvoorecn Groeikasbiljet van f 10.000,-.) vergoed over iedere volgemaakte periode van een jaar. Het ABN Groeikasbiljet kunt u direct aan de kas van elk ABN-kantoor meenemen. t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" De allernieuwste koffiezetter HK 41 uit de INVENTUM kompact-se rie. met snelfilter. dat niet nadrup- pelt. Transparante waterbak. Aan trekkelijke kleuren. Een geschenk van Koninklijke Fabriek Inventum, Bilthoven. Rentes en voorwaarden kunnen worden gewijzigd. Prof. dr. H. L. Booy neemt afscheid LEIDEN - Prof. dr. H. L. Booij is met ingang van 1 september 1979 eervol ontslag verleend als ge woon hoogleraar in de fysische biochemie aan de faculteit der geneeskunde van de Leidse uni versiteit. DEN HAAG (ANP) - De procureur- generaal bij het gerechtshof in Den Haag, mr. H. A. van Ee, heeft gisteren wegens moord een ge vangenisstraf van acht jaar met aftrek geëist tegen de 21-jarige Luc C. uit Utrecht. Hij achtte be wezen dat verdachte op 23 fe bruari van het vorig jaar zijn 56- jarige vader doodschoot, vlak voor diens woning in Aarden- burg (Zeeuws-Vlaanderen). DEN HAAG (GPD) - Er bestaat een groot meningsverschil over de opvulling van de 400 arbeids plaatsen van de PTT in Leeuwar den die beloofd zijn in het kader van de overplaatsing van de Cen trale Directie van de PTT naar Groningen (3000 man) en Leeu warden (400 man). Dat bleek gisteren toen de staatsse cretaris van binnenlandse zaken, mr. Henk Koning, debatteerde met Eerste-Kamerleden over de spreiding van rijksdiensten. Volgens de regering kan de conclu sie slechts zijn dat de afdeling Consumptief Krediet (persoon lijke leningen) wel degelijk valt onder de 400 naar Leeuwarden over te brengen functies. Hij er kende dat er tussen staatssecre taris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat en Leeuwarden ver schil van mening bestaat over de 400 arbeidsplaatsen. De gemeente en de provincie moe ten nu bewijzen dat de afdeling Consumptief Krediet niet onder de vierhonderd functies van de Centrale Directie vallen. "Daarna gaan we opnieuw rond de tafel zitten", aldus Koning. Vrachtauto gekanteld LEIDEN - Bij een aanrijding op de Voorschoterweg in Leiden is gistermiddag een vrachtau to-combinatie die werd be stuurd door een 25-jarige in woner van Oirschot gekan teld en op de middenberm te recht gekomen. De vrachtauto reed over de VoorscHoterweg in de rich ting van het Lammenschans- plein en werd bij het passeren van de T-kruising met de Churchilllaan van achteren geraakt door een andere vrachtauto die verzuimd zou hebben om voorrang te verle- Volgens de verklaring van de bestuurder van deze vracht auto, een 39-jarige inwoner van Uden, werd hem het uit zicht belemmerd door een aantal stilstaande auto's. De gekantelde vrachtauto raak te bij de aanrijding zwaar be schadigd en het heeft enige tijd geduurd voordat hij weer op zijn wielen kon worden ge takeld. De bestuurder bleef ongedeerd. Een ABN Groeikasbiljet is een waardepapier aan toonder met een looptijd tussen 2 en 5 jaar. De looptijd tussen deze uitersten bepaalt u zelf. De aankoopprijs is f 1.000,- of f 10.000,-. Rentepercentages liggen vast op de dag van aankoop en zijn stijgend vanaf het 3e jaar. Ieder jaar dat u het Groeikasbiljet langer houdt, krijgt u een hogere rente vergoed over de hele verstreken looptijd. Hoe hoog deze rentepercentages zijn, kunt u aflezen in onder staande tabel. Een Groeikasbiljet van f 1.000,- groeit volgens het nu geldende rentepercentage in 5 jaar naar f 1.503,66. LEIDEN - Zal de fel om streden studentenflat aan de Kaiserstraat en op het binnenterrein daarachter er nu wel of niet komen? Die vraag is nog steeds aan de orde nu Burgemeester en Wethouders tot twee maal toe zijn gekapitteld over de merkwaardige gang van zaken rond het verlenen van de bouwver gunning. Wethouder Waal heeft na die re primandes opnieuw overleg ge pleegd met de Stichting Studen tenhuisvesting en met de vereni ging Pieters- en Academiewijk. De gemeente stuurt met name aan op een weglating van de be bouwing van het binnenterrein. Het lijkt er op dat wethouder Waal zowel de kool als de geit wil sparen. De wethouder zegt te wachten op een concept-besluit dat door de ambtenaren aan het college van B en W moet worden voorgelegd. Het college zal vóór de lente een beslissing nemen deelt Waal des gevraagd mee. De desbetreffende ambtenaren wekken overigens allerminst de indruk dat er aan de zaak wordt gewerkt. Ambtenaren die zich tot voor kort met het Kai- serstraatproject bezig hielden la ten weten dat "het hun pakkie aan niet meer is" en dat Waal het zelf maar moet opknappen. Verschillend Het lijkt niet overdreven te veron derstellen dat de wethouder en ambtenaren verschillend denken over de kwestie en dat de zaak min of meer in een impasse ver keert. Het weglaten van de be bouwing op het binnenterrein ligt juridisch moeilijk omdat de gemeente dan in feite bezig is met een ander bouwplan te ontwik kelen hetgeen niet binnen haar bevoegdheid ligt. Hier had de studentenflat aan de Kaiserstraat moeten verrijzen. Intussen lijkt Studentenhuisves ting er rekening mee te houden dat de Kaiserstraatflat er hele maal niet meer zal komen. Als de bebouwing op het binnenterrein afvalt zou het geheel niet meer rendabel zijn. Eén en ander heeft de stichting niet zelf in handen maar hangt ondermeer af van subsidies van het Rijk. Slepend De zich voortslepende kwestie da teert van begin 1976 toen de Stichting Studentenhuisvesting de plannen ontvouwde om aan de Kaiserstraat een flat te bouwen voor 200 studenten. De bewoners van de Pieters- en Academiewijk hebben zich van meet af aan fel tegen deze plannen verzet. Het nieuwbouwplan werd door be- Juridische kwesties doen vrouwen de das om LEIDEN - De poging van de Leidse werkgroep VOS- cursussen (Vrouwen Oriënteren zich op de Sa menleving) om alsnog bij de gemeente subsidie los te peuteren voor het werk van de VOS-begeleid- sters, zal waarschijnlijk schipbreuk lijden op een juridische kwestie. naar de verenigingsvorm. Op dit moment worden alle beslissin gen genomen in de "grote verga dering" van de VOS-leden. De VOS-cursisten betalen een bij drage van één gulden in de kos ten van de cursussen. woners maar ook door ambtena ren te omvangrijk gevonden. De buurt vreest 'gettovorming' als er nog eens 200 studenten komen bij het aantal dat al aan de Kaiser straat en het Rapenburg woont. Een ander bezwaar is dat de nieuw bouw de harmonie ter plaatse zal verstoren. De bouwhoogte die geldt voor de Leidse binnenstad wordt aanzienlijk overschreden. Vooal de bebouwing van de bin nenplaats zou lelijk boven de aangrenzende bebouwing aan het Rapenburg uitsteken en het historisch stadsgezicht schade aandoen. Men vraagt zich af wat er terecht komt van alle mooie woorden in binnenstadsnota's. Het bouwplan aan de Kaiser straat wordt wel de proef op de som genoemd voor het binnen- stadsbeleid van het linkse colle ge. Vergunning In juni 1978 besloten B en W desal niettemin om de gevraagde bouwvergunning te verlenen, ondanks het uitdrukkelijke ad vies van de dienst gemeentewer ken om dit niet te doen. De ver eniging Pieters- en Academie wijk gaat tegen het B en W besluit in beroep bij de Raad van State. Het verzoek om schorsing van de bouwplannen wordt door de voorzitter van de Raad van State ingewilligd. Het college krijgt een flinke veeg uit de pan: de af gegeven bouwvergunning vol doet niet aan een aantal bepalin gen die staan in de Leidse bouw verordening en is dus in strijd met de wet verleend. De gemeente moet alle in het ge ding zijnde belangen nog eens goed tegen elkaar afwegen. De gemeentelijke commissie voor de beroepsschriften houdt zich hier intens mee bezig en komt una niem tot de slotsom dat de ge vraagde bouwvergunning had moeten worden geweigerd. De commissie is van mening dat on voldoende reking is gehouden met de belangen van de omwo nenden. B en W moeten na dit advies de uit eindelijke beslissing nemen. Een beslisisng die nu al maandenlang wordt uitgesteld. Wethouder Waal beloofde aanvankelijk vóór 12 november, waarmee de wette lijke termijn al overschreden zou zijn, een besluit te zullen nemen. Die termijn is nu nog eens ruim schoots overschreden. Als de gemeente beperkingen gaat opleggen in de bouw van het aan tal studentenkamers aan de Kai serstraat zal Studentenhuisves ting zeker een groter deel van de Leeuwenhoek, het terrein dat grenst aan de Wassenaarseweg waar de gemeente huizen wil bouwen voor de Leidse woning zoekenden, voor studentenhuis vesting opeisen. Dat één en ander nog een langer voortslepende kwestie zal wor den is duidelijk. Duidelijk is ook dat de gemeente, ondanks de ur gente kamernood onder studen ten, weinig haast maakt met hel derheid verschaffen over het de voorgestane beleid. Vermoede lijk zullen voor de lente de vogel tjes en niet de studenten hun nestje bouwen op de puinhopen aan de Kaiserstraat. JAN RIJSDAM ADVERTENTIE De VOS-vrouwen zijn in beroep gegaan tegen de beslissing van de gemeenteraad van Leiden om géén geld te geven voor het werk van de VOS-begeleidsters. In de andere kosten krijgt de VOS wél een bijdrage van de gemeente. Het beroep van de VOS (aangete kend bij de gemeenteraad) zal waarschijnlijk op niets uitlopen, omdat de werkgroep - 60 vrou wen sterk - waarin de begeleid sters zich verenigd hebben nog geen vereniging of stichting was op het moment dat de gemeente raad deze beslissing nam. Een gemeentelijke commissie die de gemeenteraad over het VOS- protest moet adviseren zal dus hoogstwaarschijnlijk tot de conclusie komen dat de VOS- werkgroep juridisch helemaal niet kan protesteren op de manier waarop men het nu probeert. Dit kwam allemaal naar voren in de tweede vergadering die deze ad viescommissie aan de VOS wijd de. De VOS-werkgroep vindt dat de begeleidsters van de cursus sen, waaraan op dit moment on geveer 90 vrouwen deelnemen, zóveel tijd in het begeleidings- werk steken, dat zij zonder meer recht hebben op betaling. "De begeleidsters zijn zonder meer twee dagen per week kwijt aan dit werk", stelden een paar verte genwoordigsters van de VOS- cursussen gistermiddag na af loop van de tamelijk teleurstel lend verlopen vergadering. De VOS-werkgroep is intussen wél bezig om zichzelf in een officieel jasje te steken. Er wordt al ander halfjaar gewerkt aan de overgang Deze aanbieding is geldig t/m 31 maart. Echter zolang de voorraad strekt. De mens en het weer. Een schitterend kijk-, lees- en opzoekboek.Geschreven door ChrietTitulaer. Een boek dat zo'n 70 onverwachte aspecten van een alle daags onderwerp behandelt. Zoals „weer en veiligheid" of „weer en economie": energie, kleding, werkgelegen heid, landbouw; verder over windwijzers, molens, kunst, wadlopen etc. Dit alles rijk geïllustreerd met meer dan 300 foto's, waarvan 160 in kleur.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17