'Kanonnen' doen geen aanval og leiderspositie van Zoetemelk Ligterink nu vol punt voor op concurrent Timman Spaanse voetballers zien af van staking HUGHES LANCEERT NIEUW PLAN VOOR BETAALD VOETBAL Zege Parijs-Nice binnen bereik h AFGELAST Pool Deyna wil weg bij Manchester City WOENSDAG 14 MAART 1979 AMSTERDAM (GPD) - De ere divisie omdopen in een su perdivisie door drie seizoenen lang wel promotie uit, maar geen degradatie naar de eer ste divisie te laten plaatsvin den, de eerste divisie uitbrei den met hoofdklassers en ex tra punten toekennen voor ge scoorde doelpunten. Dat zijn, kort samengevat, de hoofd punten vgn een voorstel dat Haarlem-trainer Barry Hug hes indiende tijdens een bij eenkomst van de betaalde voetbalclubs uit de provincies Noord-Holland en Utrecht. AZ'67, Volendam, Haarlem, Telstar, Ajax, FC Amster dam, FC Utrecht en SC Amersfoort bespraken in het clubhuis van Ajax in aanwe zigheid van leden van het sec- tiebestuur betaald voetbal en vertegenwoordigers van de belangenorganisaties, de mo gelijkheden om tot attractie ver voetbal te komen. Het voorstel-Hughes, dat op schrift zal worden gezet en zal worden ingediend bij het sec- tiebestuur, kreeg veel bijval en zal ook worden besproken op de nog te houden regio-bij- eenkomsten in de rest van het land. Ook werd er gepraat over een gelijke aanvangstijd, waar bij de gedachten uitgaan naar de zaterdagmiddag tus sen drie en zeven uur. Voorlo pig is dat nog niet haalbaar, maar men zou wel komen tot twee gelijke aanvangstijden op de zaterdag en de zondag. Het aantrekkelijker maken van het betaald voetbal vormde de hoofdmoot tijdens de bijeenkomst, waarbij ver der werd gesproken over on der meer de toekomstteams. De meeste clubs - alleen FC Utrecht vormde een uitzonde ring - willen de huidige opzet handhaven en verder komen tot een competitie voor A-ju nioren, waarbij Utrecht graag zou zien dat ook de stichtingen daaraan kunnen deelnemen. Vertegenwoordi gers van AZ'67 vroegen zich af of een dergelijk elftal wel in aanmerking zou komen voor subsidie... Dok het rapport over de tucht rechtspraak kwam aan de or de. Het voorstel om pas bij drie gele kaarten over te gaan tot een schorsing werd met in stemming ontvangen. Men hoopt daarbij op een preven tievewerkingzoals dat bij de huidige boekingen het geval is. Van de 100 spelers, die het afgelopen jaar een eerste boe king kregen, liepen er maar iets meer dan 20 tegen een tweede en slechts zes tegen een derde op. Het laatste punt betrof het ver trek van spelers naar de Ver enigde Staten. Het sectiebe- stuur heeft een voorstel in werking naar Engels model. De Engelse bond heeft een overeenkomst piet de Ameri kaanse NASL, waarbij spe lers voor een bepaalde datum terug moeten zijn en beschik baar moeten blijven voor het nationale elftal. LEEUWARDEN (GPD) Nog altijd heeft de Groninger Gert Ligterink de leiding in de wedstrijd om het nationale schaakkampioenschap. Hij kwam in de achtste ronde te gen Leo Hofland weliswaar niet verder dan tot remise, maar concurrent Jan Timman kwam na een spectaculaire strijd tegen Jan Hein Donner ook niet verder dan tot deling van het punt. Bovendien eindigde ook de partij Timman-Van der Weide uit de vorige ronde, na de hervat ting, in een vreedzame handdruk. Bij het opmaken van de balans blijkt Ligterink een vol punt voorsprong te hebben. Wat ove- rigens niet betekent dat de be slissing al gevallen is, want het programma van Ligterink (Böhm, Sosonko, Timman, Don ner, Baljon) is ontegenzeglijk zwaarder dan dat van Timman (Baljon, Lange weg, Ligterink, Van Dop, Hartoch). Hoewel in de achtste ronde zeven partijen remise werden, kan be slist niet gesproken worden van een rustige ronde. In de meeste partijen werd heel hard om de overwinning gestreden. Vooral de strijd tussen Jan Timman en Jan Hein Donner trok in de over volle zaal van de kantine in de Friesland Bank veel belangstel ling. De toelichtingen van Eddie Scholl werden met veel aandacht gevolgd. Timman speelde heel scherp op aanval, maar Donner beet van het begin af terug. Hij offerde zelfs een stuk om het ini tiatief in handen te houden. Zijn aanval zag er een tijdlang dreige- ne genoeg uit. maar Timman MANDELIEU LA NAPOULE (GPD) - De grote kanonnen zwegen gisteren op de voor laatste dag van Parijs-Nice. De verwachte aanvallen op de leiderspositie van Joop Zoe temelk bleven wonderwel uit en het kan dan ook bijna niet anders of hij wordt vandaag in Nice voor de derde maal in zijn carrière gehuldigd als eindwinnaar van de koers naar de zon. De langste rit in de Franse etappewedstrijd, over een afstand van 209 kilometer, die met een lastige klim en een gevaarlijke afdaling vlak voor de finish misschien nog wat wijzigingen had kunnen brengen in het algemeen klassement, werd slechts een plicht matige gebeurtenis. Met de Fransman Jean Chassang als winnaar. „Ik had tevoren toch wel een beetje De karavaan wandelde rustig over vluchtgroep. De eerste drie lieten angst voor deze rit", liet Zoete- Je Zuidfranse wegen. En on- zich voor de beklimming van de melk weten. „Het was per slot danks die kalme rit, was Joop Tanneron, de laatste klim, afzak- van rekening toch een etappe Zoetemelk toch even zijn witte ken, maar Chassang ging alleen over meer dan tweehonderd ki- trui kwijt. Zijn Zweedse ploeg- door. Omdat de ploegmaat van lometeren in zo'n lange rit kan er maat Sven Ake Niisson, tweede Bernard Hinault geen enkele be- töch van alles gebeuren. Maar de *n de algemene rangschikking, dreiging vormde voor de top van ploeg heeft een zeer rustige dag zorgde voor enige opschudding. klassement, had hij de zegen gehad, want de concurrentie Aanvankelijk, na 148 kilometer, van de vedetten. JÊÊ heeft niets geprobeerd". Zijn reageerde hij als een gerouti- 49hL« ^sma, ploegmaat Frits Pirard, de neo- neerd verdediger op een aanval prof uit Breda, sloot zich aan bij van Mare Demeijer en de Frans- Klap |Hg JP* de woorden van zijn kopman. man Hubert Arbed. Demeijer liet L HIP** H EY Mill „Alleen de ploeg van Bernard zich terugzakken in het peloton De Post-brigade, die na de zware «mm» SSM Hinault heeft een paar keer aan- en tot ieders verbazing nam Nils- klap van de bergrit van zondag gevaHen. Verder was het een erg son resoluut de leiding «ver niet langer de allure van een su- gemakkelijke dag". waardoor hij met Arbes eer.x sprong nam die voldoende was torsen, kreeg inde dinsdagnt nog V te i de Zweedse winnaar van de een tegenslag te sükken. Van de ffl m Ronde van Corsica in het witte vele felgekleurde truien, die er in W® tricot te helpen. Parys-Nice in overvloed voor lei- a Na de etappe van Vitrolles naar Mandelieu la Napoule aan de Middellandse Zee vlak bij Nice heeft Joop Zoetemelk zelf ook nauwelijks meer twijfels over zyn eindzege. Voor vandaag staan een korte etappe van 57 kilometer en een klimtijdrit op de Col d'Eze op het programma. „Alleen als ik in die eerste korte rit zou vallen, kan het misschien nog mislo pen", betoogde de fiere leider van de witte leiderstrui. Beter Zoetemelk had zich geen beter verloop kunnen voorstellen. De concurrentie was misschien met het oog op de laatste dag spaar zaam met de krachten, ook hij kon in alle rust naar de laatste tijdrit toeleven. De ploeg van Pe ter Post liet de kans liggen om opponent Zoetemelk en diens formatie af te matten. Wereld kampioen Gerrie Knetemann en nationale titelhouder Henk Lub- berding hadden er geen behoefte aan om een poging te wagen iets van hun achterstand goed te ma ken. „Je moet natuurlijk ook pas reage ren op het goede moment", luid de het commentaar van Gerrie Knetemann. „En je moet het zelf ook kunnen. Als je jezelf, net als ik vandaag, niet goed genoeg voelt heeft het helemaal geen zin om wat te doen". Paniek Joop Zoetemelk: „Dat verbaasde me eigenlijk wel. Niet dat ik in paniek raakte, hoor. Ik verwacht te dat ook hij zich wel weer zou laten terugzakken". Niisson be greep de verwondering niet. „In eerste instantie reageerde ik ge woon op een ontsnapping. Ik reed toen ook wel aan de leiding, maar heel erg rustig. En als ze achter je dan bijna stilstaan, heb je al snel dertig seconden. Toen Arbes eenmaal weg was heb ik ook mijn benen maar stil gehou den". Zo'n dertig kilometer voor het ein de werd de traditionele finale in geluid. De „kleine luyden" van het peloton roken een kans. Christian Muselet, Jean Louis Gauthier, Dirk Wayenberg en Jean Chassang vormden een LEIDEN - Het eerste duel voor het Zilveren Molentoernooi van LFC kan vanavond niet door gaan. De wedstrijd Rijnsburgse Boys- Texas DHB is afgelast, vanwege de slechte toestand van het LFC-terrein. Klap De Post-brigade, die na de zware klap van de bergrit van zondag niet langer de allure van een su per-ploeg met zich mee hoeft te torsen, kreeg in de dinsdagrit nog een tegenslag te slikken. Van de vele felgekleurde truien, die er in Parijs-Nice in overvloed voor lei ders in diverse klassementen zijn, raakte de formatie van de Amstelveense ploegleider giste ren de laatste kwijt. Jan Raas werd door de Italiaan Martinelli verdreven van de eerste plaats in het puntenklassement. „Ik kreeg net voor de top van de Tanneron een lekke band", liet Raas weten. „Misschien had ik nog wol wat goed kunnen maken in de laatste afdaling, maar die trui is niet be langrijk genoeg om er grote risi co's voor te nemen. Ik deed het dan ook bewust rustig aan, want Milaan-San Remo is zaterdag veel belangrijker voor mij". De uitslag is: 1. Chassang (FRA) 206,5 km in 5 uur 47 min 51 sec, 2. Michaud (FRA) op 26 sec, 3. Martinelli (ITA) op 38 sec, 4. Gavazzi (ITA), 5. Pevenage (BEL), 6. Van den Broucke (BEL), 7. Van Calster (BEL). 8. Sanders (FRA), 9. Thurau (WDL), 10. Sherwen (GBR). De rest van het petoton in dezelfde tijd als Martinelli. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Zoetemelk (Ned) 26 uur 41 min 25 sec, 2.Nilsson (ZWE) op 40 sec, 3. Knetemann (NED) op 1.37. 4. Lubberding (NED) op 2.00, 5 Willems (BEL) op 2.58, 6. Hinault (FRA) op 3.23, 7. Bittinger (FRA) op 4.51, 8. Schepers (BEL) op 5.39, 9. Bazzo (FRA) op 6.00,10. Alban (FRA) op 7.29. hield het hoofd koel, Donner eieren voor zijn geld koos en de partij remise maakte door eeuwig schaak. Leo Hofland stelde zich tegenover de Benoni-verdediging van Gert Ligterink vrij passief op. Toch kreeg hij een goede stelling, maar zijn 22e zet was niet de beste. Hofland raakte daarna geheel in het defensief en leek een kanslo ze nederlaag tegemoet te gaan. Toch wist hij zich later nog wat tegenspel te verschaffen. In dit stadium moet Ligterink hier of daar de sterkste voortzetting hebben verzuimd, want hij raakte plotseling zijn voordeel kwijt en moest in remise berusten. De enige die in deze ronde tot een overwinning kwam, was Hans Ree, en wel tegen Piet van der Weide, de held van de vorige ron de. Van der Weide handhaafde zich namelijk tegen alle listen en lagen die grootmeester Jan Tim man hem stelde, en in de mor genuren hield hij de zware strijd remise. Tegen Hans Ree vergiste hij zich op de 24e zet deerlijk. Hij zag een vrij eenvoudige combina tie over het hoofd en werd daarna door Ree hardhandig van het bord gezet. Genna Sosonko heeft tegen Chris- tofoor Baljon wel degelijk serieus op winst gespeeld. Hij drong zelfs met een toren de vijandelijke stelling binnen, maar hoe hij in dat stadium ook zocht naar een weg naar de winst, hij vond hem niet. Vandaar het voorstel op de 24e zet tot de vrede. Voor Christo- foor Baljon een nieuw succes na zijn prachtig spel in de vorige ronde tegen Hans Böhm. De partijen Van der Vliet-Van Dop en Van der Wiel-Hartoch werden -vrij snel remise, ondanks het feit dat vooral in de laatstgenoemde partij een ingewikkelde stelling op het bord was ontstaan. De partij Böhm-Langeweg was voor de liefhebbers van ope ningstheorie interessant. Er werd eep variant van de Engelse ope ning gespeeld, die in dit toernooi ook voorkwam in de partijen Ree-Langeweg en Timman- Böhm. Na spannende complica ties kwam Langeweg langzaam maar zeker in het voordeel. Tegen het einde van de zitting liet hij zijn voordeel echter glippen, waarna de alert spelende Böhm een half punt uit het vuur sleep te. Partij «Pi GPt Nieuw beleidsprogramma MADRID (ANP) - De miljoenen Spaanse voetbalsupporters kunnen weer opgelucht adem halen: de beroeps voetballers hebben voorlo pig afgezien van een staking van onbeperkte duur. Die dreiging werd in spelers kringen geuit na de forse boete van inhouding van tien procent van het jaarsa laris, die de clubvoorzitters hun werknemers oplegden voor het werkverzuim op zondag 4 maart. Op een speciale vergadering, uitgeschreven door de spe lersvakbond (AFE), werd het idee van een langdurige sta king verworpen. Daarvoor in de plaats lanceerde de AFE een nieuw beleidspro gramma, dat de meerderheid van de instemming van de spelers verkreeg. De nota bestaat uit drie kern punten: 1. Afschaffing van het reteptierecht, dat de clubs toestaat spelers aan het einde van hun contract blijvend te binden door hen tien procent opslag te geven. 2. Recht van vergadering in clubkring. 3. Winstdeling voor de spelers in de orde van grootte van twintig pro cent van de transfersom. Dit eisenpakket vormt de basis van de komende onderhan delingen tussen de AFE en de werkgevers. Voor dit mo ment wordt afgezien van harde maatregelen en ver kiest men het overleg. Dat zal bevredigende resultaten moeten opleveren, want de dreiging van een langdurige periode zonder voetbal blijft bestaan. Wit: Timman; zwart: Donner. Pirc- verdediging. 1. e2-e4, d7-d6: 2. d2-d4, Pg8-f6: 3. Pbl-c3, g7-g6; 4. f2-f4, Lf8-g7; 5. Pgl-f3, 0-0; 6. Lfl-d3, Pb8-c6; 7. e4-e5, d6xe5; 8. f4xe5, Pf6-g4!; 9. Ld3-e4, f7-f6; 10. h2-h3, Pg4-h6: 11. e5xf6, e7xf6; 12. Lel-f4, Pc6- e7; 13. Ddl-d2, Ph6-f5; 14. 0-0-0 (zeer scherp gespeeld. Wit zet al les op koningsaanval, maar zijn eigen koning loopt ook gevaar, zoals spoedig blijkt) 14. --. Pf5-d6; 15. d4-c!5, Pd6xe4; 16. Pc3xe4, c7- c6! (Donner is niet van plan zich onder de voet te laten lopen) 17. d5-d6, Pe7-d5; 18. Lf4-h6, Lg7xh6; 19. Dd2x h6, Lc8-fo; 20. Pe4-g3, Lfoxc2! (een kansrijk stukoffer, dat in ieder geval het voordeel heeft dat zwart het ini tiatief krijgt) 21. Kclxc2, Dd8xd6; 22. Pg3-e4, Dd6-e6; 23. Thl-el, Pd5-b4(schaak); 24. Kc2-cl. De6xa2 (een andere mogelijkheid is 24. --, Dc4(schaak); 25. Pc3, pxa2(schaak) 25. .Pe4-c3. Da2- al(schaak); 26. Pc3-bl. Dal-a4; 27. Pbl-a3, Pb4-a2(schaak); 28. Kcl-bl, Pa2-c3(schaak)!; 29. b2xc3, Da4-b3(schaak); 30. Kbl- cl, Db3xa3(schaak); 31. Kcl-c2, Da3-a2(schaak); 32. Kc2-cl, Da2- a3(schaak); remise. Uitslagen Uitslagen 8e ronde: Van der Weide-Ree: 0-1 Van der Wiel-Hartoch: 0,5-0,5 Van der Vliet-Van Dop: 0,5-0,5 Hofland-Ligterink: 0,5-0,5 Böhm-Langeweg: 0,5-0,5 Sosonko-Baljon: 0,5-0,5 Timman-Donnen 0,5-0,5 Afgebroken partijen 7e ronde: Timman- Van der Weide: 0,5-0,5; Baljon-Bóhm 1-0. Stand 1. Ligterink: 6,5 2. Timman: 5,5 3-4 Ree, Baljon: 5 5-6 Sosonko, Bohm: 4,5 7-8 Donner. V d Wiel 4 9-10 Hartoch, Langeweg: 3,5 14. V d. Weide: MANCHESTER (ANP) - Kazimierz Deyna heeft te kennen gegeven te willen vertrekken bij Manchester City. De Poolse record-interna tional voelt zich niet op zijn ge- piak bij de club, die hem eind vo rig jaar aantrok. Er bestaat nau welijks waardering voor zijn spel. De druppel die de emmer deed overlopen, was de beslissing van City-manager Tony Book de Pool in het Europa-cupduel te gen Borussia Mönchengladbach te vervangen door de 18-jarige Nick Reid. Deyna schermt met twee aanbie dingen van andere Engelse clubs, maar prefereert op het vasteland te voetballen. Book beperkte zijn commentaar. Hij liet alleen door schemeren ernstig teleurgesteld te zijn in de huidige capaciteiten van de 31-jarige middenvelder.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13