Hal 'slachtoffer van ontwikkelingen' VRIJ-UIT Goed, dat de sportmagiërs nog onder ons zijn Van der Wiel na zege op 50 procent Stunt van Gantwarg Den Haag stuurt vice-voorzitter weg AZ'67 akkoord met eisen van Treytel DINSDAG 13 MAART 1979 Zo lang de topsport bestaat, hebben magiërs, toverkollen, medicijnmannen en wonder doeners er een markante, ui teraard volstrekt onduidelij ke rol in gespeeld. Dat is niet zo verwonderlijk. Topcracks staan vaak onder druk van het moeten presteren: Falen betekent voor een miljoenen publiek afgaan en heeft tal van bijverschijnselen die alle onder de noemer "ellende" vallen. In die sfeer sta je wat eerder open voor krachten die boven het gewone petje gaan. Het bestaan uati "mysterieuze krachten in de sport" is min of meer ook officieel erkend, sinds de grote sportjournalist Joris v.dBergh er m de jaren dertig een boek op het publiek over losliet. En waar mysteries zijn, vraag je gewoon om kaartleggers, kijksters in kristallen bollen en aanverwanten, nietwaar. In deze tijden, waarin doelma tigheid, rechtlijnigheid, hel derheid, scherpzinnige cal culaties en koele zakelijkheid bij elk menselijk handelen voorop lijken te staan, hebben de magiërs hun plaats in de sport moeiteloos kunnen handhaven. Zo af en toe geven ze iets van hun bezigheden achter de schermen prijs, zo als afgelopen week, na afloop van het gevecht om de Europe se titel halfzwaargewicht tus sen Rudy Koopmans en de Italiaan Aldo Traversaro. De keurige intellectueel inge stelde NRC komt de eer toe dat stukje hedendaagse magie van het zuiverste water te hebben onthuld. Het blad schreef dat de "onmetelijke concentratie" van Koopmans vóór en in het gevecht was veroorzaakt door de bemoeie nissen van Ted Troost, de ex- fysiotherapeut van AZ. Op de ochtend van het duel was Koopmans nog even bij hem geweest, "toen was ik nog he lemaal gespannen. Ik kan niet vertellen hoe het komt, maar na het bezoek aan Troost was ik er van overtuigd dat er niets meer mis kon gaan. Ik wist daarna hoe ik me geeste lijk moest voorbereiden. Wat Troost doet lijkt hypnose, maar ik kan er verder niets over loslaten. Het werkt in ie der geval", aldus Koopmans in de NRC. Het blad heeft ook nog contact gezocht met Troost, maar die wilde niets weten van hypno se. Troost: "Ik zit zuiver in de mensbenadering. Het komt vaak voor dat ik een topspor ter niet eens aanraak. Waar het op aan komt is dat je een topcrack laat voelen wat zijn mogelijkheden zijn. Dat ligt eigenlijk heel eenvoudig". Hoog-Chinees Bij dit proza blijft hei bloed in mijn aderen staan. Dat woordje "eenvoudig" in de laatste zin doet werkelijk de deur dicht, want ik begrijp er nu echt de balie van. Een klip geit die in het Hoog-Chinees het woord tot mij voert, door grond ik vermoedelijk beter. Er kan derhalve geen twijfel aan bestaan: hier is een acht tien karaats magiër aan het woord en werk. En Koopmans won ook nog. dus elke twijfel aan de waarde van de zuive re mensbenadering" is uitge sloten. Goed, heerlijk, zalig dat er nog van die mystieke mandarij nen zijn in deze door appa ratsjiks en technocraten be heerste maatschappijZe ge ven nog geur, kleur en smaak aan het leven. Let op Troost: binnen tien jaar is hij uitgegroeid tot de aya tollah van het vaderlandse sport wezen. Of tot wereld kampioen prietpraat. Vér zal hij het brengendat staat vast. Opvallend In het beslissende duel om het Nederlands kampioenschap micro-korfbal tussen Allen Weerbaar en Blauw Wit, dit weekeinde in de Haagse Hout- rusthal gespeeld, deed zich iets voor dat wel even ónder een vergrootglas mag worden gelegd. LMHC-coach Grippeling: - let op uw saeck- In de slotfase, bij de stand 11-11, ondernam de Blauw Wit-spe- ler Joost Leonhard een ren op de korf, AW-verdediger Arie v.d. Boog hield hem slechts met de grootste moeite bij, raakte uit balans, viel, waar na Leonhard alleen voor de koif stond .niet schoot. Hij gaf de bal over aan een club genote om de aanval opnieuw op te zetten. Nu weet iedereen die een beetje vertrouwd is met korfbal dat er in die sport een soort ereco de bestaat: niet profiteren (schieten) als je tegenstander valt. Ik vind dat in sommige gevallen wat overdreven, maar goed. Wat Leonhards gebaar zo bijzonder maakt, was het moment waarop en de omstandigheden waaronder het gebeurde. Het moment waarop: stand 11-11, een treffer van hem had zijn ploeg vrijwel zeker de landstitel gegeven. Wie zou in zo'n situatie ook nog maar oog voor iets anders hebben ge had? De omstandigheden waarón der: in dezelfde seconde dat v.d.Boog struikelde, stond Leonhard vrij voor de korf. Hij had rustig kunnen scoren en later kunnen zeggen: sorry, ik heb niet eens gemerkt dat hij viel. Niemand zou het hem kwalijk hebben kunnen ne men. Dat Leonhard tóch in hield en geen schotpoging deed, tekent zijn bijzondere beheersing en uiterst sportie ve opvatting. Als je zoiets kunt, beheers je als speler de omstandigheden en beheersen de omstandigheden niet jou, zoals tegenwoordig in 999 vali de 1000 gevallen gebeurt. Dat de kampioenstitel toch nog bij Blauw Wil belandde, toont aan dat er niet altijd juist heid schuilt in de stelling dat een goede daad nóóit onbe straft blijft Later las ik in een verslag van de wedstrijd dat Blauw Wit- speelster Bet'tie Slop AW-ver- dediger v.dBoog met haar achterwerk uit zijn evenwicht had gedrukt (het vrouwenlijf zit vol geheime wapens zoals wij allen weten), maar dit doet niets af aan Leonhards sportieve gebaar. Discipline De Leidse Mixed Hockey Club (LMHC) bevindt zich in dë hoofdklasse op een uiterst on aangenaam plekje op de ranglijst. Zo eentje waar men direct het woord degradatie aan verbindt. Inde krant van zaterdag heeft u uitvoerig over de kommer van deze club kunnen lezen. Het heeft nogal geschort aan inzet, zo zeggen trainer Grippeling en men tal-coach Zwieringa, en het wachtwoord gaat nu worden: discipline. Dat die inzet er niet was, ver baast me een beetje, want in de enige wedstrijd die ik dit seizoen van LMHC heb gezien (legen HGC) straalde de vechtlust juist van de Leide- naars af en het resultaat van dat enerverende potje was dan ook een zeer verdienste lijk gelijkspel (1-1). Maar dat moet dan de uitzondering zijn geweest die de regel bevestigt, anders begrijp ik het niet. LMHC moet als het even kan na tuurlijk in de hoofdklasse blijven (ik zal me weer enkele malen naar Oegstgeest bege ven: een boos oog er bij helpt altijd aanzienlijk), maar trainer Grippeling moet wel maat weten. "Ik degradeer liever met elf jongens die be wusteloos van het veld komen dan met een stelletje luxe-ke rels die de kan tjes er vanaf lo pen", zegt-ie. Tut-tut. Het lijkt waratje wel op het bloed dorstige gepraat uit de voet ballerij. Hockeyers, let op uw saeckje. Enfin de kernploeg van LMHC krijgt twee leden van Hilver sum erbij: Graddus Pot Hof stede en Siebrand Roêll. Twee indrukwekkende namen (weer eens wat anders dan "De Kneet"), daar zal het niet aan liggen Als die jongens nu ook maar een balletje kunnen slaan. LEEUWARDEN (ANP) - Koploper Gert Ligterink uit Groningen heeft gisteren tijdens het toer nooi om het Nederlands schaak kampioenschap, dat in Leeuwar den wordt gehouden, opnieuw gewonnen. In een vinnig duel versloeg hy de Haagse hoofd klassespeler Van der Vliet. De Hagenaar raakte in tijdnood de draad volledig kwijt en maakte op het einde van de partij de ene blunder na de andere. Ligterink verzamelde tot nu toe zes punten uit zeven partijen en is nog steeds ongeslagen. Jan Timman, zijn naaste i rent, brak in een voor hem iets betere stand de partij tegen Van der Weide tweemaal af. De partij en Hartoch-Ree en Donner-So- sonko eindigden vry snel in re mises. Hieruit valt af te leiden dat zowel Ree als Sosonko de hoop op de toernooizege hebben laten De partij Van Dop-Van der Wiel was het aankijken zeker waard. Uit het aantrekkelijke midden spel kwam Van der Wiel als beste tevoorschijn en zegevierde. Na een zwakke start staat Leidenaar Van der Wiel nu op een resultaat van 50 procent UITSLAGEN Zevende ronde: Timman-Van der Weide afg., Donner- Sosonko 'k-'/t, Baljon-Bohm 1-0, Langeweg-Hofland 'fe-'k, Ligterink- Van der Vliet 1-0, Van Dop-Van der Wiel 0-1, Hartoch-Ree 'b-'lt Stand: 1. Ligterink 6 punten. 2. Timman 4,5 en 1. 3. Baljon4.5,4. Böhm. Sosonko en Ree allen 4. 7. Donner en Van der Wiel 3.5. 9. Hartoch en Langeweg 3.11. Van der Vliet 2.5,12. Hofland en Van Dop 2.14. Van der Weide 1,5 en 1. PARTIJ I.b2-b3, g7-g6 2. Lcl-b2, Pg8-f6 3. g2-g3, LfB-g7 4. Lfl-g2, d7-d5 5. Pgl-f3. c7-c5 6. c2-c4, d5-d4 7. b3-b4. 0-0 8. b4xc5, Pb8-c6 9 Pbl-a3?, Pfl5-d7 10. 0-0, Pd7xc5 11. d2-d3, e7-e5 12. Pa3-c2. Pc5-a4 13. Tal-bl, Pa4xb2 14. Tblxb2, DbSxb2, Db8-e7 15. Pf3-d2h, h7-h5 16. Ddl-bl, Lg7-h6 17. Pc2-el, h5-h4 18. Pel-f3, h4xg3 19. h2xg3, Kg8-g7 20. Ddl-c2, g6-g5 21. Tfl-bl, g5-g4 22. Pf3- h2. a7-a5 23. Dc2-dl, tfB-h8 24. Pd2-fl, Ta8-a6 25. e2-e3, de7-d7, 26. Tb2-b5, d4xe3 27. Pflxe3. Lh6xc3 28. f2xe3, Dd7-d6 29. Tb5xb7 Th8xh2! 30. Kglxh2, Dd6-h6 (schaak) 31. Kh2-gl, Dh6xc3 32. Kgl-h2, Pc6-b4 33. Tb7xf7 (schaak) Kg7xf7 en wil gaf het op. SCHAKEN - De Rus Boris Spasski en de Engelsman Michael Stean hebben gisteren in het interna tionale schaaktoernooi te Mün- chen uit hun hangpartij een remi se gehaald. De Westduitser Hüb- ner is nog leider. DEN HAAG (GPD) - De chaos binnen het bestuur van FC Den Haag bereikte het afgelopen weekeinde een absoluut dieptepunt. De dramatische gebeurtenissen waren elkaar de laatste dagen in ijltempo opgevolgd en hadden uitein delijk tot een climax geleid met het vertrek van vice-voor zitter Fred van Hal. Fred van Hal: "Ik voel me het zwarte schaap van FC Den Haag". De man die nog geen drie dagen geleden op de nominatie stond om voorzitter te worden van de enige betaalde-voetbalorganisa tie die Den Haag rijk is, werd af gelopen zondag met een simpel briefje aan de kant geschoven. Het bestuur heeft het vertrouwen in u opgezegd luidde de tekst van de brief. Van Hal kon vertrekken. Fred van Hal verzucht dat hij er niets van begrijpt. "Er moet een spelletje met me gespeeld zijn. Het is anders toch niet mogelijk dat iemand die zich tien jaar lang voor de club heeft uitgesloofd zomaar op een zijspoor wordt ge zet. Natuurlijk zal ik fouten heb ben gemaakt, maar ik ben wel al tijd te goeder trouw geweest. Daarom begrijp ik er niets van". ARCO (GPD) - In de tweede ronde van de match Wiersma-Gantwarg om het wereldkampioenschap dammen heeft de Russische grootmeester Anatoli Gantwarg een sensationele overwinning geboekt. Daardoor leidt hij nu met 3-1, en hoewel het met nog vier partijen voor de boeg wel licht te vroeg is om al een voor spelling te doen, moet toch ern stig met de mogelijkheid reke ning gehouden worden dat de wereldtitel wel eens naar Rus land zou kunnen gaan. Harm Wiersma, die sinds 19715 we reldkampioen is, zal in de ko mende partijen fel in de aanval moeten gaan om althans één par tij in winst om te zetten. Gant warg daarentegen kan vanaf nu voorzichtig gaan spelen om te proberen vier keer remise te ma ken. De overwinning die de met wit spelende Gantwarg gisteren boekte, kwam via bijzonder inte ressante verwikkelingen tot stand. Hoogst opmerkelijk was het feit dat het begin van de partij liefst 23 zetten lang precies het zelfde verloop had als de partij ZAANSTAD - AZ'67 is gisteren tijdens een gesprek akkoord gegaan met de financiële eisen die Feyenoord-doelman Eddy Treytel had gesteld voor een tweejarig contract. Treytel (33), die aan het einde van het sei zoen een vrije transfer bij Feyenoord heeft, zal binnen twee maanden een beslissing nemen of hij inderdaad naar AJkmaar overstapt. "Zeke'r is er nog niets", aldus de Feyenoord-doelman. "Ik beslis pas in mei". Het feit dat het gesprek tussen AZ en Treytel is uitgelekt, heeft alle be trokken partijen overigens in een lastig en onaangenaam parket ge bracht, nu zondag in Rotterdam het competitieduel Feyenoord-AZ wordt gespeeld. Treytel echten "Om mensen die daar iets achter zoeken, kan ik alleen maar lachen". Feyenoord zelf heeft intussen belangstelling getoond voor de AZ-verde- diger John Metgod (21), die nog steeds niet bijgetekend heeft. Metgod moet echter "meer dan twee miljoen" opbrengen, volgens AZ dat bin nenkort met Van Hanegem gaat praten over een eventuele verlenging van diens contract. Sjtsjegolhev-Wiersma uit de vierkamp van eind vorig jaar, een partij die toen door Wiersma ge wonnen werd. Door op zijn 24e zet het randveld 26 te bezetten, week Gantwarg echter van die partij af. Dat de openingstheorie van het damspel vandaag de dag bijzon der ver gevorderd is, blijkt wel uit deze partij, want het schijnt dat beide spelers de stelling die na deze zet was ontstaan, reeds in hun voorbereiding op deze twee kamp hadden bestudeerd. De huidige kampioene van Rusland, Misja Korfenjevski, die in Italië als secondant van Gantwarg op treedt, wist zelfs te vertellen dat Gantwarg na diepgaande analy ses tot de conclusie was gekomen dat wit in die stelling altijd zou gaan winnen. Harm Wiersma, die na afloop van de partij erkende toch wel enigs zins verrast te zijn door het spel van Gantwarg, nam op zijn 25e zet een principiële beslissing door een partie-Bonnard op het bord te brengen, een opstelling die in het begin van deze eeuw veelvuldig werd gehanteerd door de Franse meester Marcel Bon- nard, naar wie dit speltype ook is genoemd. De bedoeling van dit gecompliceerde systeem is een insluiting van het witte cen- trumblok, maar na wits 30e zet bleek dat dit niet te realiseren was. Gantwarg dreigde op dat moment een slagzet naar dam te nemen, wat wiersma tot een zeer vervelende zet dwong. Het publiek begon toen al sterk voor het spel van de Nederlander te vrezen, te meer ook daar deze in hevige tijdnood geraakte. Toch slaagde Wiersma erin het hoofd boven water te houden, en even zag het er zelfs naar uit dat hij nog kansen kreeg. Op zijn 38e zet gooide Gantwarg de lont in het kruitvat door zijn be langrijkste basisschijf op te spe len, waarna in een razende tijd nood, nu van beide spelers, de wildste taferelen ontstonden. Toen na 50 zetten de kruitdam pen waren opgetrokken, bleek dat Gantwarg zich beter door de tijdnoodfase heen had geslagen dan Wiersma. Er stond op dat moment een eindspel op het bord waarin beide kleuren een dam bezaten, maar de Russische grootmeester had een schijf voorsprong en bovendien ston den de schijven van Wiersma bij zonder ongelukkig opgesteld. Deze deed nog wel enige pogin gen om zich te verweren, maar na vijf zetten zag hij in dat het alle maal tevergeefs was en gaf hij zich gewonnen. Clerc en Misjtjanski speelden remi- De bestuursperikelen bij FC Den Haag ontstonden al toen de scheiding tussen de profclub en de amateurvereniging ADO een feit werd. FC Den Haag ging ver der als stichting en zou zeven be-, stuursleden tellen. In dat stich tingsbestuur zouden drie verte genwoordigers van ADO, twee vertegenwoordigers van de profclub en twee vertegenwoor digers van de Stichting Betaald Voetbal en de sponsors zitting nemen. De laatste organisatie slaagde er echter nooit in de twee zetels te bezetten, waardoor FC Den Haag tot nu toe nooit een vol tallig bestuur heeft gekend. Commissie Toen voorzitter Pim Arons vorig jaar aankondigde zich niet her kiesbaar te stellen, besloot het bestuur een commissie in het le ven te roepen die kandidaten voor een nieuw bestuur zou pol sen. Zelf zag het bestuur zich niet in staat drie vacatures te vervul len. De commissie bestond uit gemeentesecretaris Uithof, KNVB-bestuurslid Herman Choufoer en het voormalige ge meenteraadslid Wiersma. De commissie had het nieuwe be stuur deze week op papier rond. Oud-scheidsrechter Ben Hop penbrouwer zou de nieuwe voor zitter worden Fred van Hal zou vice-voorzitter blijven. Van Hal: "Op dat moment leek alles in orde te komen. Het bestuur had besloten dat de voordracht van de commissie bindend zou zijn. Het oude bestuur zou dan in juli aftreden. Wij konden zonder meer akkoord gaan met het ad vies van de commissie. Vorige week heb ik nog een gesprek met Ben Hoppenbrouwer gehad. Dat gesprek verliep plezierig en moeilijkheden verwachtten we dan ook niet. Vorige week donderdag zou de commissie tijdens een bespre king op het gemeentehuis in Den Haag het nieuwe bestuur be kendmaken. Enkele uren voor dat die bespreking begon, gooide het bestuur van de amateurver eniging ADO roet in het eten. ADO-voorzitter Rob Hermanie ontbood woensdagavond Fred van Hal bij zich en deelde hem mee, dat ADO niet akkoord kon gaan met de kandidaatstelling van Hoppenbrouwer ADO levert drie bestuursleden en het is een goede gewoonte dat één van die drie de nieuwe voorzitter wordt". Wij stellen jou voor die functie kandidaat liet Hermanie aan een verschrikte Van Hal weten. Van Hal kon met die kandidatuur niet uit de voeten. "Ik was even als de andere bestuursleden ak koord gegaan mét Ben Hoppen brouwer als nieuwe voorzitter. Ik zei dan ook tegen Hermanie dat ik niet kandidaat wenste te zijn. Maar hij bleef aandringen. Ik moest rekening houden met mijn achterban. Ik was als lid van ADO in het stichtingsbestuur geko men en ik had dan ook te doen wat ADO wilde. Uiteindelijk ben ik die woensdagavond door de knieën gegaan". Bom Tijdens de bespreking op het stad huis de volgende dag barstte de bom. De commissie die Ben Hoppenbrouwer als kandidaat naar voren schoof, had in het ge heel niet gerekend op bezwaar van de kant van de amateurver eniging. Maar Hermanie bleef volharden in zijn eis Van Hal moest voorzitter worden. Hop penbrouwer trok zich daarop schielijk terug als kandidaat en de commissie gaf de opdracht woedend terug. Fred van Hal: "Daarna kreeg ik van mijn vier mede-bestuursleden het verwijt naar mijn hoofd dat ik de kandidatuur van Hoppen brouwer niet wilde steunen. Dat was tegen de afspraak. Ik gaf ze daarin gelijk. Maar ik heb ze uit gelegd in welke moeilijke positie ik verkeerde en ik had die don derdagavond de indruk "dat het bestuur wel begrip kon opbren gen voor mijn situatie". Van Hal maakte een gigantische taxatiefout. Na afloop van de be stuursvergadering kwamen de DEN HAAG - Het ontslag van Fred van Hal als vice-voorzitter van FC Den Haag moet onmiddellijk worden ingetrokken. Dat eist het bestuur van de amateurver eniging ADO, dat gisteravond in spoedvergadering bijeen was, vandaag schriftelijk van het stichtingsbestuur van FC Den Haag. "Het ontslag van Van Hal is niet in overeenstemming met de statu ten", zegt ADO-voorzitter Rob Herraanie. "Volgens die statu ten moet het ontslag door ten minste vijf bestuursleden wor den goedgekeurd en aangezien het bestuur maar vijf leden telt en Van Hal zijn eigen ontslag na tuurlijk niet goedkeurde, heeft Den Haag zich niet aan de reglementen gehouden. Dat ont slag moet dan ook vernietigd worden". vier andere leden van het bestuur bijeen en besloten unaniem om Van Hal de laan uit te sturen. Zondag vond de vice-voorzitter een brief met die mededeling in zijn bus. De voormalige vice-voorzitter is zwaar teleurgesteld. "Ik ben het slachtoffer geworden van een reeks ontwikkelingen, die had den moeten leiden tot het be noemen van een nieuw bestuur. Ik voel me het zwarte schaap van FC Den Haag". Van Hal beschouwt de brief van het bestuur als een ontslag. "Hoewel ik statutair niet op deze manier de laan kan worden uitgestuurd, neem ik aan dat ik er definitief uit lig. Ik zal zelf geen initiatieven nemen om hierin verandering aan te brengen. Ik wacht de ont wikkelingen wel af'.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9