Pleidooi betere beveiliging tegen inbraak 'Sfeer tamelijk frivool' raam: 'D'66 is een betere kenze dan de PvdA' MEERDERHEID KAMER NIET EENS MET PLAN BROKX Nog weinig werk voor Nederlands Unifil-bataljon Campagne verzekeraars AMBTENAAR SLOEG MUNT UIT KOFFIE- PENNINGEN Scholten: Geen sprake van prijsverhoging F-16 DINSDAG 13 MAART 1979 HARIS (GPD) „Eigenlijk hangt hier een wat frivole sfeer". Dominee Stam, wonend in Hoogezand maar voorlopig vertoevend in het Zuidliba- nese Haris, ziet om zich heen een nogal uitgelaten groep Nederlandse militairen rondlopen. Het lijkt iets weg fe hebben van een vakantie kamp, maar een bars spre kende officier laat snel weten: „Dat zal snel afgelopen zijn". Buiten Haris zijn al enkele waarnemingsposten door Nederlandse soldaten inge nomen. De YP, het pantser voertuig, staat strategisch opgesteld. De jonge Neder landse soldaat tnoet zijn vin gers in de buurt van de trek ker houden. Het begint se rieus te worden. Korporaal Uiterwijk uit Hol- landscheveld kijkt ontspan nen rond. „Tot nog toe is het me erg meegevallen", zegt hy. De sfeer is er op dat moment naar; er is even een pauze voor de chauffeurs van de C- compagnie, en de zon heeft'de temperatuur al tot tegen de 25 graden opgestuwd. Uiterwijk had ook geen bezwaren om naar Libanon te gaan; soldaat Van der Heide uit Winters wijk wel: „Ik ben hier niet vrijwillig, maar ik heb - in mijn eigen belang - besloten toch maar mijn best te doen". Voor een deel van het Neder landse VN-bataljon verloopt de maandag uitermate rustig. In Haris kan niet veel worden gedaan, omdat de Fransen nog in de meeste gebouwen zitten en het materiaal vanuit Haifa nog niet is aangeko men. De chauffeurs en boord schutters (270 man) hebben het drukker. Zij zijn zondag doorgereden van Beiroet naar Haifa om het schip met de voertuigen te lossen. Het lukt hun diezelfde dag nog om al het materieel de grens met Libanon over te krijgen. Dat gaat trouwens op het nipper tje, omdat - op de heenweg - nogal wat vertraging is ont staan. De Israëlische grens wachten wilden de Neder landers, die in Franse vrachtwagens werden gere den, in eigen bussen verder rijden - maar daar waren er veel te weinig van. Het gevolg was, dat de eerste groep al weer terug was in Libanon terwijl de laatste nog moest vertrekken. Deze groep sol daten heeft de nacht op de grond, in een slaapzak moe ten doorbrengen. André te Boekhorst uit Den Haag kykt nog wat onwennig rond. „Twee dagen niet ge schoren en niet gewassen, maar prima geslapen Ser geant Witteveen uit Assen poetst de mortier nog wat-op. In Ankoera, waar het Unifil- hoofdkwartier zit, wordt het Nederlandse wapentuig aan vele nieuwsgierigen getoond. Hoog bezoek, generaal Erski- ne, Unifil-commandant, komt kijken. Kolonel Tjassens, vanaf midden-april chef ope ratien bij Unifil, leidt hem rond. De kolonel na afloop: „Generaal Erskine was erg onder de de indruk van wat wij allemaal hebben meege- Enkele uren later, in Haris, zal Tjassens de burgemeester van dit dorpje, Sulaman Ali Ahmed, de diensten van het Nederlandse leger aanbieden. „Wij kunnen u met van alles helpen. U vraagt maar", zegt hij tot een verrast kijkende burgemeester. „Wij zijn erg blij met uw komst", reageert deze. Kolonel Tjassens is zich uiter aard bewust van de ernst van de situatie. „Gepaste be zorgdheid is hier op zijn plaats", zegt hij tegen ons, „paniek niet". Hij verwacht dat de zware bewapening van het Zuidlaarder pantserinfan- teriebataljon een goede uit werking zal hebben. „En als er moeilijkheden komen, dan zit een deel van het personeel achter pantser, terwijl het ook nog vuur kan afgeven", aldus kolonel Tjassens. „Ik hoop dat onze positieve instelling, gekoppeld aan dit wapen spul, een goede uitwerking zal hebben op het conflict in Libanon". Geërgerd zegt hij zich te hebben aan zingende Nederlandse soldaten op het vliegveld van Beiroet, zaterdagavond. „Dat is het ene uiterste, het andere uiterste is te denken dat je hier meteen wordt doodge schoten". v In een indrukwekkend lange kolonne (200 wagens, in „blokjes" opgedeeld) gaat het via een binnenweggetje naar Haris. Het gaat steil omhoog. In het begin gaat het door het gebied van de christelijke militie. Iedereen is toch wel opgelucht, dat zich ook daar geen problemen voordoen. In het heuvelachtige Zuid-Li- banon rydt men over een weg die een jaar geleden - tijdens hun bezetting van dit gebied - door het Israëlische leger is aangelegd. De bevolking van de diverse kleine, uiterst ar moedige dorpjes staat mas saal aan de kant van de weg om de Nederlanders toe te zwaaien. Kinderen steken twee vingers van hun rech terhand op - het internatio naal bekende V-teken. De soldaten kijken duidelijk Gisteren was er voor de Nederlandse soldaten in Libanon nog niet veel te doen. Terwijl de Fransen druk bezig waren met het ontruimen van hun posten konden de Nederlanders zich koesteren in het zonnetje. opgeluchter dan enkele kilo meters terug in het door de christelijke militie beheerste gebied. Hun gemoedsrust was er niet rustiger opgewor- den, toen door christelijke militie een stencil werd uitge reikt waarop Saad Haddad, hun leidèr, hen welkom heet te en verder zei dat men zich niets van de verhalen over hun politiek moest aantrek ken. Er werd wat zenuwach tig om gelachen. De sterke YP's hebben er geen enkele moeite mee de hobbe lige rotsweg te nemen; met de zwaar beladen vrachtwagens en jeeps gaat het moeizamer. Grote stofwolken waaien op. De Nederlandse entree in Li banon gaat niet onopgemerkt voorbij. Zo in het middaguur loopt het in Haris al behQorlijk vol. Daarbuiten in de heuvels stellen de waarnemingspos ten zich op. Enkele posten worden direct al door Neder landers van de Fransen over genomen. Op andere is tot morgenavond een gemengde bezetting van Fransen en Ne derlanders. In het optreden r al e r zit. In Haris is het keukenpersoneel bezig met enkele mobiele keukens. De eerste eenvou dige maaltijd kan worden ge serveerd. Soldaat Erik de Mol uit Haarlem lijkt aan al die drukte te moeten wennen. „Ik was een van de kwartierma kers", zegt hij. „Met zijn ze ventigen hadden we het hier erg fijn en gezellig. Toen werd eigen initiatief nog gewaar deerd. Dat zal binnenkort wel weer zijn afgelopen". ROTTERDAM (ANP) - Een amb tenaar van de gemeente Rotter dam heeft per advertentie aan muntenverzamelaars penningen van de gemeente Rotterdam aan geboden, die bij nader onderzoek de koffie- en theemunten van de gemeentelijke automaten in de kantines bleken te zijn. Het maandblad de "Muntkoerier" waarschuwt de verzamelaar voor het aankopen van dergelijke penningen, omdat ze geen waar de hebben en zeker ook nooit zullen krijgen. De betrokken ambtenaar, die de penningen voor een kwartje uit de wisselau tomaat haalde, is er inmiddels mee gestopt. In de advertentie werd melding gemaakt van een penning van de gemeente Rotterdam met het wapen van de stad erop. Er stond bij dat deze was geslagen door de rijksmunt in Utrecht. Er zijn twee uitvoeringen: een in koper/nik kel en de andere van messing, die respectievelijk 3,75 gulden en 4,25 gulden moesten kosten. De verzamelaar kon zich voor 7,50 een setje aanschaffen. Verzen ding per omgaande post kostte 5 gulden extra voor het aanteke- De gemeente bevestigde dat het hier gaat om gewone koffie- en theepenningen, die worden ge bruikt voor de 85 automaten die staan opgesteld in het gebouw "Stadstimmerhuis" aan de Mar conistraat,, waarin vele gemeen tendiensten zijn ondergebracht. Iedereen kan de muntjes voor een kwartje en dertig cent ver krijgen uit de geldwisselautoma- De muntjes worden weliswaar door de rijksmunt vervaardigd, maar tegen een minimale prijs. De Muntkoerier noemt de door de ambtenaar gevraagde prijs bui ten alle proporties. DEN HAAG (GPD) - De Nederlandse verzekeraars zijn met een grootscheepse campagne begonnen, die moet leiden tot een betere beveiliging van huizen en bedrij ven tegen inbraak. Aanleiding hiertoe is het volgens de verzekeraars onrustbarend snel stijgende aantal inbraken. Waren dat er in 1970 nog 43.000, in 1977 werd ruim 120.000 keer gepro beerd in te breken. „De premie die de mensen moeten betalen, is te laag. Dan kan je het probleem oplossen door die te verhogen, maar je kan ook de be veiliging trachten te verbeteren", aldus voorzitter D. F. Nijhoff van de Vereniging van Brandassura deuren. De verzekeraars hebben daartoe een Stuurgroep Inbraakverzeke ring in het leven geroepen, die gisteren in Den Haag haar plan nen ontvouwde. Ongeveer 70 procent van de door inbraken veroorzaakte schade is gedekt door een verzekering. Voor de verzekeraars loopt dat flink in de papieren, gegeven het feit dat de totale inbraakschade over 1977 ruim 500 miljoen gul den bedroeg. Nu zal een verzekeraar niet gauw zeggen: „Dat risico verzeker ik niet langer". Wel kan hij als uit gangspunt nemen pas tot verze kering over te gaan, indien de be trokkene zichzelf voldoende be veiligd heeft. Als die beveiligingsmaatregelen achterwege zouden blijven, dan zal verzekering niet langer mo gelijk zijn, zo moet worden ge vreesd, aldus de assuradeu- Vandaar dat de voorlichting aan het publiek zich in de eerste plaats op de te nemen beveiligingsmaatre gelen richt. Dan moet men wel weten welk risico men loopt. Om dat nu op een makkelijke en overzichtelijke wijze duidelijk te maken, heeft de stuurgroep een puntenschaal ontworpen. Het soort gebouw, de ligging van het gebouw en de waarde van de in het te verzekeren gebouw aanwezige goederen spelen daarbij elk een rol. Hoe meer puhten men scoort (een afgele gen landhuis scoort bijvoorbeeld hoger dan een in het centrum van een stad gelegen flat), hoe groter het inbraakrisico, en hoe beter dus de beveiligingsmaatregelen moeten zyn. Die maatregelen staan per klasse uitvoerig beschreven. Als het om meer gecompliceerde beveili gingssystemen gaat, mogen die alleen geleverd worden door een erkend beveiligingsbedrijf. Bij dit soort bedrijven is de laatste jaren een wildgroei opgetreden. Zeker 700 firma's houden zich met beveiligingen bezig. Om op deze markt enige greep te krij gen, hebben de verzekeraars via hun Technische Bureau ter Bevordering van Schadepreven tie (TBBS) met een aantal bevei ligingsbedrijven afspraken ge maakt. De verzekeraar kan dus van degene die een inbraakverzekering wil nemen, eisen dat deze bijvoor beeld een elektronisch beveili gingssysteem kiest, te leveren door een firma die op de lijst van het TBBS voorkomt. Een brochure die een en ander ver duidelijkt, is inmiddels in een oplaag van 150.000 exemplaren gedrukt, en zal via de assurantie tussenpersonen zijn weg naar het grote publiek moeten vin den. Baby's maken 't goed AMSTERDAM (ANP) - De drie ba by's die na een vergissing met de bereiding van hun voeding in het dokter J.H. Jansenziekenhuis in Emmeloord met vergiftigings verschijnselen in ziekenhuizen in Amsterdam werden opgenomen, maken het goed. Dit heeft een woordvoerder van het acade misch ziekenhuis van Amster dam meegedeeld. YVD'er De Korte: DEN HAAGJGPD/ANP)- De WD moet haar politieke energie niet verder DEN HELDER - Een lichte jaloe zie om de publiciteit die het vertrek van het Uiiifil-bataljon naar Liba non heeft gekregen, was wel merk baar bij het vertrek van een Ne derlands marine-eskader gisteren uit Den Helder voor een reis van on geveer vier maanden naar Austra lië en het Verre Oosten. „Wij zijn gemiddeld ongeveer 180 dagen per jaar buiten de haven"; aldus schout bij nacht Scheuer. ,X>aar klaagt nooit iemand over, het hoort erbij. Er zijn zelfs diverse jongens wier dienst tijdens de reis afliep, die hebben bijgetekend om mee te kunnen". Het eskader brengt in mei en juni op uitnodiging van de Australische regering een bezoek aan de haven steden Freemantle en Geraldton ter gelegenheid van het 150-jarig be staan van de staat West-Australië. Het eskader bestaat uit het geleide wapenfregat 'De Tromp', het stan daardfregat 'De Kortenaer', het be voorradingsschip 'De Poolster' en de onderzeebootjager 'De Drenthe'. Doel van de reis is het verhogen van de geoefendheid, vlagvertoon, het uittesten van de logistieke onder steuning en het tonen van Neder landse produkten in het buiten land. De reis wordt meegemaakt door 820 man, van wie een kleine honderd dienstplichtigen. Op de foto vaart ,X>e Tromp" uit. DEN HAAG (ANP) - Minister Scholten van defensie deelt niet de conclusie van het onderzoek, uitgevoerd door een team van de Britse Granada television, dat de F-16 vliegtuigen aanzienlijk meer zullen gaan kosten dan het kabinet in 1975 aan de Tweede Kamer in het vooruitzicht heeft gesteld. De minister heeft dit gis termiddag schriftelijk geant woord op vragen die dr. H.G.J. Waltmans, lid van de Tweede Kamer voor de PPR, begin deze maand hem daarover had ge steld. De suggestie van het Britse team dat de in 1975 tussen vijf regerin gen overeengekomen prijs van "6.091 miljoen dollar (prijspeil 1975, excl. btw) inmiddels als ge volg van technische wijzigingen zou zijn opgelopen tot 10.8 mil joen of elf miljoen dollar is on juist, aldus minister Scholten. De prijs van 6.091 miljoen dollar is gehandhaafd. De enige prijsstijgingen van bete kenis die zich in het Nederlandse F-16-programma hebben voor gedaan zijn het gevolg van de jaarlijkse stijgingen van arbeids- en materiaalkosten in de vijf deelnemende landen. Bij de op zet van het programma is over eengekomen dat deze mogen worden doorberekend in de prijs. Dat is normaal bij dergelijke langlopende programma's, aldus de minister. De Nederlandse programmakosten voor de F-16 zijn voor circa zestig procent dollargevoelig. Schom melingen in de dollarkoers wer ken voor ongeveer zestig procent door in de betalingen die Neder land moet doen. Aanpassingen en veranderingen die aan de F-16 noodzakelijk blijken te zijn om te voldoen aan de in 1975 overeengekomen vliegtuigspecificatie, komen tot stand in het kader van het F-16 ontwikkelings- en beproevings programma. Voor dit programma is in de prijs een vaste bijdrage opgenomen van 0.47 miljoen dollar per vliegtuig (prijspeil 1975, excl. btw). De produktie- kosten van dit soort wijzigingen zijn tot op heden zeer gering ge weest. Zij konden worden onder gebracht in de prijs van 6.091 miljoen dollar. i vrijages met de PvdA, maar kan beter D'66 als politieke partner probe ren te krijgen. Dit zei WD-ka- merlid en oud-campagneleider van die partij dr. Rudolf de Korte gisteravond op een spreekbeurt voor de afdeling van zijn partij in Bunnik. De Korte is boos op het Pvda-be- stuur, dat vorige week in haar ontwerp-beleidsnota de WD een „vertegenwoordiger van kapita lisme en hebzucht" noemde. De Korte meent dat dit soort uitla tingen alleen maar door „politiek verdwaasde breinen" kunnen zijn neergeschreven. Om redenen van partijpolitieke cultuur is sa menwerking tussen PvdA en WD nog voor lange jaren onmo gelijk, aldus De Korte. De WD doet er volgens hem verstandiger aan te zoeken naar een partner „die zich net als de WD in het centrum ophoudt", en dat is dan D'66. Volgens De Korte zou D'66 trouwens alleen in een coalitie met CDA en WD werkelijk aan haar politieke trekken komen, omdat die partij in een samen werking met CDA en PvdA maar een "ondergeschoven, overbodig kindje" zou zijn. WD-voorzitter Korthals Altes heeft gisteravond op een bijeen komst ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van de JOVD in Groningen de filosofie van D'66 gekwalificeerd als wollig en vaag. Socialisme en liberalisme zijn volgens D'66 verouderde stromingen, zei hij, maar wat stelt D'66 daar zelf tegenover? Hun verklaringen blijven wollig en. vaag. Het is een verwijt dat vaak ten aanzien van het CDA wordt gemaakt, maar dat op D'66 volle dig van toepassing is. De WD-er noemde de afwijzing van de VVD in de vorige week gepubliceerde beleidsnota van de Partij van de Arbeid onge nuanceerd en bot. Tegenover de wel heel schuchtere geluiden binnen de PvdA-kring over sa menwerking met de WD, vindt Korthals de scherpe afwijzing volstrekt onevenredig. Hij waarschuwde de 'democrati sche' socialisten dat de PvdA blijkens haar beleidsnota niet te rugdeinst voor samenwerking met een zijns inziens ondemocra tische groepering als de CPN. DEN HAAG (GPD)-Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat het zoge naamde anti-speculatiebeding voorlo pig moet blijven bestaan. Dat betekent dat gemeenten voorals nog de verkoop van huizen en grond aan strenge regels kunnen binden. Bij de nieuwe regeling voor premiekoop woningen had staatssecretaris Brokx het anti-speculatiebeding laten vallen. Tijdens de gisteren gehouden Tweede- Kamer-commissievergadering voor volkshuisvesting diende het CDA een motie in waarin de regering wordt ge vraagd de verkoopregulerende bepalin gen voor woningen in stand te houden. De PvdA ondersteunt de motie. Beide fracties zijn van mening dat het anti-spe culatiebeding kan voorkomen dat pre mie-koopwoningen met grove winsten worden doorverkocht en speculanten kunnen profiteren van een rijkspremie. Alle fracties in de Tweede Kamer lieten overigens weten dat het anti-speculatie beding niet de meest ideale manier is om de beschikbare woonruimte te verdelen. Maar zolang er geen betere regeling is, willen CDA, de PvdA en D'66 het veel bekritiseerde anti-speculatiebeding handhaven. Staatssecretaris Brokx van volkshuisves ting kondigde aan dat hij per 1 januari 1980 een nieuwe verdeling van woon ruimte wil doorvoeren waarbij de woonlasten aan het inkomen wordt ge koppeld. Door een wijziging van de Woonruimtewet kan vanaf die datum een woonvergunning door een gemeen te worden geweigerd wanneer het salaris van de aanvrager te hoog is in verhou ding tot de prijs van de woning. Brokx wil de Woonruimtewet zodanig verande ren dat daardoor de lage inkomens aan een huis kunnen komen. Brokx heeft de indruk dat een distributie systeem de prijzen van huizen kan drukken omdat het aantal gegadigden voor bepaalde, vooral goedkope huizen, hierdoor wordt beperkt. Met zijn nieuwe woonruimteverordening hoopt de staatssecretaris te bereiken dat de hui zen in de sociale sector (waar het rijk premie voor heeft betaald)' niet meer worden bewoond door mensen met te hoge inkomens.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7