Onderzoek late gevolg van bestraling naar en "Wijkagent is niet alleen hulpverlener Werkloosheid Leidse regio licht gedaald DeFordTaunus is onbetwist leider in z'n klasse en toch uit voorraad leverbaar. Jazz on Sunday voor de verloren uurtjes op zondag Iruiöaljutö itas DINSDAG 13 MAART 1979 AZL schrijft 2500 ex-patiënten aan LEIDEN - De werkloosheid in de Leidse regio is in de maand fe bruari licht gedaald. Het aantal mannen dat als werkloos stond ingeschreven verminderde met 34. De werkloosheid onder vrou wen nam met 27 af. Dit blijkt uit vandaag gepubliceer de cijfers van het gewestelijk ar beidsbureau Leiden Eind fe bruari bedroeg het aantal werk loze mannen 2488 en het aantal werkloze vrouwen 799. Het aantal vacatures voor mannen bedroeg 765 en voor vrouwen 235. De situatie op de arbeidsmarkt werd vooral in de bouw beïn vloed door het aanhoudende win- terweer. Eind februari stonden bijna 800 bouwvakkers als werkloos ingeschreven. Het ar beidsbureau verwacht dat met het verdwijnen van de vorst de activiteiten snel zullen 'opleven en het aantal werkloze bouwvak kers zal verminderen. De lichte daling van de werkloos heid in de Leidse regio was in hoofdzaak een gevolg van de si tuatie dat de vissers in Katwijk weer aan het werk konden. Het aantal werkloze vissers vermin derde met 59 man. De werkloosheid, verdeeld over de verschillende gemeenten in de Leidse regio per eind februari: Alkemade: mannen 49 (januari 53), vrouwen 23 (januari 23). Katwijk: 286 mannen (343); 55 vrouwen (61). Leiden: 1722 mannen (1679); 554 vrouwen (574). Leiderdorp: 120 mannen (123); 54 vrouwen (50). Oegstgeest 86 mannen (89); 41 vrouwen (42). Rijnsburg: 42 mannen (41); 8 vrou wen (9). Valkenburg: 10 mannen (12); 2 vrouwen (4). Voorschoten: 105 mannen (109); 36 vrouwen (38). Warmond: 28 mannen (29); 8 vrou wen (9). Zoeterwoude: 23 mannen (25); 11 (10). LEIDEN - Bij de afdeling radiotherapie in het Aca demisch Ziekenhuis wordt een begin gemaakt met een grootscheeps on derzoek naar eventuele gevolgen van bestralin gen in het hoofdhalsge- bied. Patiënten die tussen 1932 en 1963 met röntgen stralen zijn behandeld in dat gedeelte van het li chaam worden opgeroe pen om zich in het AZL te laten onderzoeken. Het gaat om hen die vroeger zijn bestraald voor bijvoorbeeld tu berculose of huidaandoeningen, ziekten die tegenwoordig op een geheel andere wijze worden be handeld. Bij elkaar betreft het zo'n 2500 ex-patiënten waarbij als gevolg van bestralingen afwij kingen - goed- of kwaadaardig - in bijvoorbeeld de schildklier kunnen ontstaan. Aanleiding voor het voor Neder land unieke onderzoek is het re sultaat van een soortgelijk onder zoek dat in Amerika werd gehou den. Uit kwantitatieve gegevens blijkt dat er verband bestaat tus sen 'de bestraling van goedaardi ge ziekten en het ontstaan van tumoren, tien tot veertig jaar na de bestraling. Met name de schildklier, zo blijkt uit het Amerikaanse onderzoek, is gevoelig voor het ontstaan van gezwellen. Eerste doel van het onderzoek in het AZL is dan ook te bekijken hoe groot het risico is om kanker te krijgen als gevolg van de ouderwetse bestralings methode, zoals die destijds in heel Nederland werd toegepast. Doel Initiatiefnemer tot het onderzoek, dat twee jaar voorbereiding vergde en ook twee jaar uitwer king nodig heeft is de radiothera peut W.A.J. van Daal. Uit een proefonderzoek dat vorig jaar werd gehouden bleek hem dat van de 2500 patiënten die tussen 1932 en 1963 in het AZL zijn be handeld er nog ruim 1600 in leven zijn, met een gemiddelde leeftijd van vijftig jaar. De ex-patiënten (ongeveer 65% is uit de Leidse regio afkomstig) wordt schriftelijk uit de doeken gedaan wat het doel van het on derzoek is. De patiënten waren vrij gemakkelijk op te sporen doordat het Academisch Zieken huis nog over gegevens beschikt van patiënten tot 1922. Via ge- meenteregisters konden de meesten van hen worden opge spoord. Zij zullen worden onderzocht door een keel-, neus- en oorarts. een huidarts, internist en een radio therapeut. Daarbij wordt een eenvoudig onderzoek gedaan naar de bestraalde huid, de mond- en keelholte, de schildklieren de speekselklieren. Foto De artsen willen van de schildklier ook een „foto" maken door mid del van een scintigrafïsch onder zoek. Indien afwijkingen worden gecon stateerd zal de betreffende huis arts worden geadviseerd de pa tiënt naar een specialist te verwij zen. Sommige patiënten hebben Volgens dr. Van Daal betreft het echter bijverschijnselen die pas in een later stadium klachten opleveren. De bijverschijnselen zijn in het beginstadium gemak kelijker te bestrijden; in bijna honderd procent van de gevallen is afdoende behandeling dan mogelijk. De meeste patiënten blijken echter verbaasd en verrast te zijn dat een ziekenhuis zoveel moeite doet om hen op te sporen. Steekproef Initiatiefnemer dr. WAJ. van Daal: bijverschijnselen leveren pas in een later stadium klachten op. het AZL al laten weten niet aan het onderzoek deel te nemen om dat er geen klachten zouden zijn. Het onderzoek wordt zoveel moge lijk steekproefsgewijs gedaan, zodat de resultaten ook steek houdend voor de bevolking zyn als bijvoorbeeld nog maar één derde van de patiënten is onder zocht. Het onderzoek wordt financieel mogelijk gemaakt door het Ko ningin Wilhelmina Fonds. De bijdrage van dit Fonds staat voor dit jaar nog niet exact vast, maar zal tussen de twee- en driehon derdduizend gulden schomme len. Leidse commissaris Van Voorden: LEIDEN - Commissaris Van Voorden van de Leidse politie voelt er weinig voor om de hulpverlenende functie van de wijkagenten in Leiden te scheiden van hun opsporings bevoegdheid. heeft dat in de instructie voor de wijkagenten de bepaling wordt opgenomen dat een wijkagent bij het constateren van strafbare fei ten alleen tegen die feiten op treedt, waarin zijn onmiddellijk optreden wordt gevorderd. Zoals het op verzoek van wijkbewoners optreden tegen fout-parkeerders. De commissaris denkt hierbij aan een wijk als Groenoord met par keeroverlast van bezoekers van de Groenoordhallen. Het opnemen van bovenstaande bepaling is een gevolg van een tijdens de eind vorig jaar gehou den begrotingsbehandeling in gediende motie van de raadsle den Hes (PvdA), Zonnevylle (WD) en Glaubitz (D'66). Deze raadsleden vinden dat er meer duidelijkheid dient te komen ten aanzien van de taak van de wijka genten omdat zij menen dat de eisen die in de praktijk van een wijkagent worden gesteld en zijn officieel gedefinieerde taak nogal uiteenlopen. Behalve bovengenoemde bepaling wil het drietal dat ook de volgen de bepalingen in de instructie voor de wijkagenten worden op genomen. Namelijk het begelei den van wijkagenten bij hun "Ik vind het onjuist om te zeggen dat een wijkagent uitsluitend een hulpverlener dient te zijn en dat de opsporingsbevoegdheid maar moet worden overgelaten aan een ander onderdeel van het politie korps", aldus de commissaris. Hij zei dit op een gisteravond gehou den vergadering van de gemeen telijke commissie voor politio nele aangelegenheden. De com missaris reageerde hiermee op een voorstel van de PvdA-ge- meenteraadsleden Hes en Peters om de dubbelfunctie van de wijkagenten te scheiden en hun opsporingsbevoegdheid zoge naamd "slapende" te maken. De beide raadsleden vrezen name lijk dat een wijkagent het ver trouwen van de bewoners wel eens zou kunnen kwijtraken door deze dubbelfunctie. Volgens commissaris Van Voorden is een dergelijke vrees ongegrond omdat er volgens hem in Leiden in geen enkele wijk een gebrek aan vertrouwen tussen de bewo ners en de agenten zou bestaan. Onmiddellijk De heer Van Voorden liet wel we ten dat hij er geen bezwaar tegen hulpverlenende taak door speciaal daartoe opgeleide be roepskracht en het scheppen van voldoende faciliteiten (zoals vrije tijd en een studietoelage) om de wijkagenten een opleiding so ciale dienstverlening te laten vol gen het beste aansluit bij hun hulpverlenende taak. Commissaris Van Voorden onder kent het belang dat moet worden toegekend aan een goede belei- ding van de wijkagenten maar vindt dat deze begeleiding niet door één persoon dient te ge schieden maar door een begelei dingsgroep. Die begeleidingsgroep zou moeten bestaan uit een maatschappelijk werker, een arts van de Genees kundige- en Gezondheidsdienst, een medewerker van het bureau Huisvesting en een medewerker van de gemeentelijke Sociale Dienst. Zo'n begeleidingsgroep zou dan geregeld bijeen moeten komen met de wijkagenten. De commissaris liet verder weten dat er voor politieambtenaren voldoende faciliteiten bestaan Commissaris Van Voorden voor het volgen van aanvullende opleidingen. Op landelijk en re gionaal niveau wordt volgens Van Voorden op dit moment de mogelijkheid onderzocht om te komen tot een meer gerichte op leiding voor wijkagenten. "Een spoedige start van een derge lijke opleiding zou ik zeer op prijs stellen. Het lijkt mij evenwel niet gewenst om op het landelijke on derzoek vooruit te lopen". Commissaris Van Voorden gaf ver der te kennen dat een uitbreiding van het aantal wijkagenten, waarvan er op dit moment tien in Leiden zijn, nog dit jaar onmoge lijk zal zijn zonder daardoor de andere afdelingen van het poli tiekorps te verzwakken. Om toch de mogelijkheden tot hulpverle ning aan het publiek te vergroten zal worden gestreefd naar de ves tiging van meer wijkbureaus. ADVERTENTIE Indianendansen Kinderen in de leeftijd van ze ven tot twaalf jaar kunnen morgenmiddag in het mu seum voor Volkenkunde een heleboel aan de weet komen over Idianen uit Noord-Ame- rika. Ze kunnen onder meer (met de benodigde versierse len) gaan dansen zoals de ech te Idianen dat plegen te doen Verder worden er films dia's vertoond. Het gramma begint om twee i Vanaf één uur kunnen bij het museum aan de Steenstraat kaartjes voor de Indianen- middag worden gereserveerd. Forumavond Enige studenten farmacie or ganiseren morgen een forum avond over de gevolgen van de plannen van minister Pais, zoals uiteengezet in diens no ta Hoger Onderwijs Voor Ve- pro- len. De avond is in eerste in stantie bedoeld voor studen ten farmacie en voor (niet) wetenschappelijk personeel aan de subfaculteit, ma ar ook andere belangstellenden zijn welkom. Het forum is samen gesteld uit Tweede-Kamerlid Dees, hoogleraar farmacie professor Gerritsma, Gerard Monterie, student farmacie, Peter Beckers, voorzitter van de studiecommissie van de ANPSV en Annemarie Gre- wel, voorzitter van de Univer siteitsraad aan de universi teit van Amsterdam. De fo rumavond wordt gehouden in het pand van jongerenver eniging Augustinus, Rapen burg 24, en begint om acht Opgravingen Het Genootschap Nederland-Is- raël, afdeling Leiden, organi seert morgenavond een lezing die wordt verzorgd door dr. De Geus, hoofdlector aan de Groningse Universiteit. Hij zal praten over 'de opgravin gen bij de Tempelberg en de stadsmuur van Jeruzalem'. De lezing wordt gegeven in het Hooglandhuis, Moriaansteeg 3, vanaf acht uur. Hengelsport Hengelsportvereniging Zuid- West viste haar negende wed strijd in de Ringvaart met re delijk succes. Tien leden zorg- den voor in totaal 73 vissen. Kampioen werd H. van der Laan (34 punten, 291 stuks) gevolgd door C. Schouten (35 punten, 274 stuks) en H. Schouten (36 punten, 286 stuks). Viscollege HSV viste de twee laatste wedstrijden met matig succes. Door deze inhaalwed strijden werd de eindstand van 1978 als volgt: 1. P. Won- dergem (187 stuks), 2. K. La- terveer (160) en 3. P. Blok (159). Lezing Prof. dr. M. Jeuken sluit mor genavond de reeks lezingen over 'creatie en evolutie' af met een gelijknamige lezing in het Academiegebouw, Ra penburg 73. In de voordracht worden de biologische argu menten besproken die tot de evolutietheorie hebben geleid. De lezing begint om acht uur. De toegang is gratis. Kom daarom nu naar Ford Rijnland en zie hoe degelijk, ruim, luxueus, zuinig èn veilig de Ford Taunus is. Bovendien zult u met de inruilprijs voor uw huidige auto meer dan tevreden zijn. Wethouder Tesselaar bij de opening van het jazz-café. Links organisatoren Frans Montanus en Henny Kwik. "Jazz on Sunday", zo hebben Henny Kwik en Frans Mon tanus het door hen gecreëerde Leidse jazzcafé ge- Een wat simpele naamskeuze zo op het eerste gezicht. Best mo gelijk, maar zeker is in elk ge val dat deze naam in belang rijke male de plannen van het duo Kwik-Montanus ver woordt. Het zit hen namelijk zeer sterk in dat Sunday. Geen jazz op vrijdag .ook niet op zaterdag maar juist jazz op de zondagmiddag "Want", zo zeggen de initiatief- "Wij hebben het idee i onze genera tie, zo rond de veertig, zich op de zondagmiddag vervelen. Alleen thuis, de kinderen de deur uit, je kent dat wel. De uurtjes van twee tot zes zijn voor hen vaak wat verloren uurtjes. Met ons initiatief ho pen we daar wat aan te doen". De keuze om die verloren uurtjes met jazz te vullen ligt voor de hand. Kwik en Montanus be horen tot de leeftijdscategorie die met de jazz is opgegroeid. Beide heren werden bij het realiseren van hun plannen in belangrijke mate gedreven door de nostalgie. Henny Kwik heeft jaren geleden al eens een jazzclub in Den Haag gehad en samen met z'n gab berFrans Montanus heeft hij zich ook in het voormalige jazz-bolwerk aan de Nieuwe Rijn laten gelden. Frans Montanus: "We liepen al een hele tijd, zeg maar gerust een paar jaar, met plannen in deze richting rond. Als ive bij elkaar op visite kwamen dan borrelden we dikwijls plan nen in deze richting op maar meestal verwaterde dat weer". Henny Kwik: "Tot we op een gegeven moment tegen elkaar zeiden dat het er nu maar eens van moest komen en toen was de zaak ook snel bekeken". Alleen het vinden van een ge schikte ruimte kostte de nodi ge moeite. Uiteindelijk werd die dan toch gevonden en wel in het voormalige restaurant van de Groenoordhallen on langs verbouwd tot een sfeer volle bistro met de illustere naam: "Le cochon de lait" het speenvarken). Zoals u gisteren in deze krant heeft kunnen lezen was het af gelopen zondag de grote dag voor de initiatiefnemers die zich sterk gesteund weten door hun respectievelijke echtgenotes Tiny en Gré. De eerste 'Jazz on Sunday" dus. Jazz-liefhebber Tesselaar (wethouder welzijnszaken) toonde zich bereid het start schot te lossen en toonde te vens niet te geringschatten talenten als slagwerker (mocht hij zijn politieke loop baan noodgedwongen vroeg tijdig dienen te beëindigen dan zou hij nog best wel eens succesvolle pogingen in het werk kunnen stellen om als muzikant aan de bak te ko men). Het portie jazz dat de talrijke bezoekers zondagmiddag voorgeschoteld kregen was dan wel niet van absolute topklasse maar alleszins ac ceptabel te noemen. Het gaat de organisatoren in eerste instantie dan ook niet om de muzikale prestaties van de artiesten maar veel meer op het scheppen van een gezellig, ongedwongen sfeer tje. En dat heerste er zondag middag wel degelijk. Toch zijn Henny Kwik en Frans Montanus zich er van bewust dat om het publiek te kunnen blijven boeien zo nu en dan een topper zal moeten worden aangetrokken. "Wij willen niet gaan werken op profes sioneel basis want dan ver pest je het bij voorbaat voor de jonge, aankomende muzikan ten die wij zoveel mogelijk een kans willen geven. Wij werken zuiver op basis van een reis kostenvergoeding en het ver strekken van een paar con sumptiebonnen. Maar dat wil niet zeggen dal we nooit een topper in huis zullen halen. Om dat te kunnen bekostigen zullen zowel wij als het publiek over de brug moeten komen". >fJazz on Sunday" zal voorlopig tot eind april eens in de veer tien dagen het speenvarken vullen. Wanneer dan sprake is van een succes zal het tweetal Kwik-Montanus na de Leida- lo weer met het jazzcafé be gijnen. Volgens onze recensent Louis Cornelisse is "Jazz on Sun dayvoor liefhebbers van prettig in het gehoor liggende jazz-muziek een ware aan winst en kan geconcludeerd worden dat dergelijke zon dagmiddag-bijeenkomsten in een behoefte voorzien. Aan de echtparen Kwik en Monta nus de nobele taak om dat zo te houden. ADVERTENTIE ién van de grootste collecties brvids- en avondjaponnen in Nederland Haarlemmerstraat 42 leiden (holland) tel. 071-131204

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3