Rijnsburg wil straks vrij van antennes zijn" a OUD-EG YPTE HERLEEFT IN DE BANNEUXSCHOOL Katwijk werkt aan plan voor skateboard-baan in Hoornes KLEUTERS DRINKEN SPIRITUS Rijnsburgse ARP nog niet vrijgevig met melkkoe-actie DINSDAG 13 MAART 1979 RIJNSBURG - Zodra Rijnsburg helemaal is voorzien van kabeltelevisie wil de gemeente alle antennes gratis van de daken halen. Het gaat om een kleine tweeduizend exem plaren, die voornamelijk het oude dorp ontsieren. Bur gemeester en wethouders hebben laten uitrekenen dat dit de gemeente zo'n f 60.000 gaat kosten. Met andere woor den: dertig gulden per antenne. Over het waarom de gemeente dit gebaar maakt zegt ambtenaar Vissen "We willen de inwoners gewoon op een vriendelijke ma nier bewegen die dingen van het dak te laten halen. Helemaal niet dwingen. Op deze manier gaat het wat soepeler." "Het is ook geen verplichting. Als de mensen zeggen laat die anten ne maar staan, dan blijft-ze ge woon op het dak. Misschien dat de mensen in een later stadium kunnen worden gedwongen ze te laten verwijderen. Rijnsburg streeft er in elk geval naar om in de toekomst antennevrij te zijn". Sceptisch Heel sceptisch tegen het plan van Rijnsburg staat men in Katwijk. In de badplaats is al drie jaar kabeltelevisie. Nog twee jaar en "Bejaardenhuizen toch volgens plan neerzetten" NIEUW VENNEP - Op het terrein gelegen tussen de Venneperweg en de Kerkstraat moeten bejaar denwoningen worden gebouwd. Burgemeester en Wethouders van de Haarlemmermeer blijven bij dit besluit. Dit, tegen de zin van de inspecteur van volksgezondheid in Noord- Holland, die verwacht dat de be jaarden veel last zullen onder vinden van het vliegverkeer. Volgens B en W is de bouw van de bejaardenwoningen echter een „afronding" van de bouwplan nen voor dit deel van Nieuw Vennep. Aan de geluidsisolatie zal bij de bouw van de bejaar denwoningen de grootste aan dacht wordt besteed, aldus B en W. Van Vollenhoven bezocht Alphens burgemeester ALPHEN AAN DEN RIJN - Mr. Pieter van Vollenhoven was gis teren op bezoek in Alphen aan den Rijn.Hij kwam er praten met burgemeester R.M. Gallas over verkeersveiligheid. Mr. Van Vollenhoven is voorzitter van de voorlopige raad voor de ver- keersveüigheid. Burgemeester Gallas maakt, na mens de Vereniging van Neder landse Gemeenten, deel uit van de permanente commissie voor de verkeersveiligheid. Dat is een landelijke adviescommissie. dan zouden alle antennes van het dak moeten zijn. Er zijn ech ter enkele gerechtelijke uit spraken die het thans onmoge lijk maken dit hard te maken. "Er verdwijnen wel heel wat van die dingen. Dat is het voordeel als je in een kustgemeente woont. Daar waait het nogal eens flink en knapt er van tijd tot tijd zo'n an tenne af', is de lakonieke reactie van de heer IJzerman van de dienst openbare werken in Kat wijk. Ook al doen de antennes geen dienst meer, dan toch blijft de bewoner van het pand er verant woordelijk voor. Als er één af knapt en iemand loopt er onder en raakt gewond, moet de eige naar voor de kosten opdraaien. Dat afbreken is zeker niet uitgeslo ten. IJzerman: "als die antennes niet meer worden gebruikt, wordt er ook niet naar omgeke ken. Ze verwaarlozen en dan kun je echt wel eens brokken krij gen.." Maar in Katwijk is men niet van plan om de antennes voor reke ning van de gemeente van de da ken te gaan halen. "En zeker niet voor dertig gulden zoals in Rijns burg. Voor zo'n bedrag wil ik het zeker niet doen. Een paar jaar geleden", aldus IJzerman, "heb ben wij eens geïnformeerd wat dat zou kosten. Er zou een man met een hoogwerker komen om ze af te knippen. Toen al moesten wij daarvoor per antenne hon derd gulden betalen. Wat Rijns- burg doet vind ik wel heel erg goedkoop." Lekke daken Niet alleen de lage kosten, maar ook vanwege andere problemen die om de hoek kunnen komen kijken maken Katwijk sceptisch. "Ik weet", stelt IJzerman, "van een gemeente die precies het zelfde heeft gedaan. Kort erna re gende het klachten. De daken waren lek. Wie het laatst boven is geweest, draait dan wel op voor de kosten Een tweede zaak waarmee reke ning moet worden gehouden is dat de arbeidsinspectie strenge maatregelen stelt voor mensen die het dak op gaan om de anten nes eraf te halen. De veiligheid moet optimaal zijn. Nog niet zo heel lang geleden viel er in Dor drecht een man met antenne en al van het dak. De inspectie heeft toen hard aan de bel getrokken en de veiligheidsmaatregelen ver scherpt. IJzerman vraagt zich dan ook af of Rijnsburg deze zaken allemaal wel in zijn overweging om die an tennes gratis van de daken te ha len, heeft overdacht. ■ktiier zou, volgens de plannen van burgemeester en wethouders i Katwijk, een skateboard-bacin kunnen worden aangelegd. KATWIJK Katwijk krijgt hoogstwaarschijnlijk een baan waarop de jeugd kan "schaats- planken". Als dit plan doorgaat, komt de skatboard-baan te liggen in de parkstrook aan het begin van de Groen van Prinstererweg in de wijk Hoomes-west. De aan leg gaat een kleine 40.000 gulden kosten. De aanleg van de baan komt van avond aan de orde tijdens de ver gadering van de raadscommissie voor cultuur en recreatie. B en W willen de schaatsplank- baan maken aan de rand van het basketbalveldje dat zich in de parkstrook bevindt. Dat veld ligt tussen twee kleine hellingen. Door die te asfalteren en een kleine op stand aan te brengen, ontstaat er een kom met een extra helling. In zo'n kom is het goed skateboar den, zo menen B en W. Positief Er zijn ook positieve reacties, zoals vanuit Valkenburg waar de ka beltelevisie haar intrede al heeft gedaan. Incidenteel zijn er al en kele antennes weggehaald, maar op veel huizen prijken ze nog. In het dorp is er nog nooit over ge praat om ze voor rekening van de gemeente weg te halen. Zeker is dat er komende week intern over zal worden gepraat. "Het is ten slotte de bedoeling dat je die din gen kwijtraakt", aldus ambtenaar Port. "Alleen vraag ik me wel af of wij daarvoor de mankracht hebben." Noordwijk, dat samen met Lisse, Sassenheim, Noordwijkerhout, Hillegom en Voorhout aan een plan voor kabeltelevisie werkt, heeft er bij de (eventuele) exploi tant (Casema) al, over aan de bel getrokken. Directeur De Kluiver van het ener giebedrijf in de badplaats: "Als wij die antennes niet van het dak halen, de klant doet het zeker niet. Dan krijg je al gauw van die scheve toestanden. En dat is ook geen gezicht. Bovendien loop je de kans dat de brokstukken je om de oren vliegen. Dat moeten we«te allen tijde zien te voorkomen. Wat Rijnsburg doet vind ik zon der meer een redelijk uitgangs punt", aldus de Kluiver. Spreekt aan Hillegom heeft nog geen standpunt ingenomen, net als Noordwij kerhout. "Dat wat Rijnsburg doet komt ook bij ons ongetwij feld aan de orde", liet een woord voerder van Hillegom weten. SASSENHEIM - De 4 jaar oude Chantal F. uit Zoetermeer en haar 2 jaar oude zusje Nicole hebben in de auto van hun moeder een fles spiritus leeggedronken. De fles lag onder de voorbank van de auto. Toen de moeder even bij een bedrijf aan de Teylingenlaan in Sassenheim aanwipte, hebben de kinderen de spiritusfles ge pakt. De politie trof de kinderen in versufte toestand aan. De kin deren zijn terstond met de sur veillancewagen naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden ge bracht. Daar is hun maag leegge pompt. De kinderen liggen nog ter observatie in het ziekenhuis. Tv-antennes op de daken in Rijnsburg. Als er straks in het hele dorp kabel-tv ligt,wil de gemeente de antennes van het dak halen.Gratis. Met name in Katwijk staat men echter sceptisch tegenover de vraag wat dat de gemeente Rijnsburg gaat kosten. "Als wij kabeltelevisie hebben, heeft Rijnsburg ervaringen op gedaan met het weghalen van die antennes. En daar kunnen wij dan weer gebruik van maken. Als ik even^voor mezelf mag praten, spreekt het plan me wel aan. Ik vind het een praktische oplos sing." De gemeente Lisse voegt er nog aan toe dat de inwoners zeker niet zullen worden verplicht om die antennes van het dak te verwijde ren. "Daar zijn de mensen hele maal vrij in. We rekenen er wel op dat ze geleidelijk zullen verdwij- Sassenheim denkt dat wat Rijns- burg doet wel eens zou kunnen bijdragen dat nóg meer mensen zullen besluiten om op het kabel televisienet te worden aangeslo ten. Net als in veel andere ge meenten zal Sassenheim de kos ten voor het naar beneden halen van de antennes niet voor zijn re kening .nemen. "Maar we zullen de mensen ook niet dwingen ze te laten weghalen. Als men die an tennes wil houden, dan blijven ze gewoon waar ze staan." En wat Voorhout betreft, zo liet een woordvoerster weten: hier is nog niets geregeld. RIJNSBURG - Erg gul hebben de 1500 leden van de Anti Revolutionaire Partij nog niet gereageerd. De door de afdeling Rijnsburg van de 100-jarige partij op touw gezette actie voor een kinderziekenhuis in Le sotho (men wil daar graag een melkkoe), heeft tot nu toe zegge en schrijve f 150 opgeleverd. Oftewel: een dubbeltje per aangeschreven partijlid. De afdeling hoopt dat de "grote klap" deze week zal vallen. De verwachting is dat de knip donderdag, als het feest in de Imma- nuelkerk wordt gevierd, wijd zal opengaan, zodat het niet bij één koe zal blijven, maar een aantal melkleveranciers kan worden aangeschaft. Meestal krijgt eenjarige een cadeau. Maar in Rijnsburg wilde men het nu eens andersom doen: iets weggeven dus. Er is daarbij wél naar een project gezocht dat de AR in het bollendorp zelf kon behappen. Gejuich Het was niet zo heel erg moeilijk voor de Anti Revolutionaire Partij in Rijnsburg om wat passends te vinden. Het echtpaar Klaas en Marry den Meijer, beiden afkomstig uit het bloemendorp en nu werkzaam in een kinderziekenhuis in Lesotho, werd benaderd met de vraag waaraan zij de meeste behoefte hebben. Ook zij hoefden niet zolang na te denken. Een goede melkkoe zal in Lesotho met gejuich worden binnengehaald, lieten zij weten. Wel hoopt de AR, zo zegt de heer Verheij van deze partijdat er meer geld binnenkomt, zodat er een kleine kudde kan worden bekos tigd. Hadden zij er geen moeite mee om geld van een politieke partij aan te nemen? "Helemaal niet", stelt Verheij nadrukkelijk. "Er heersen daar zulke toestanden dat elke gulden welkom is". Het is overigens niet de eerste keer dat iemand in Rijnsburg zich inzet voor twee plaatsgenoten in Lesotho. Al eerder deden de ouders van het echtpaar Den Heijer dat. Van dat geld werd toen de inrichting van het kinderziekenhuis betaald. Tunesië "We hebben ook nog even gedacht om een project in Tunesië aan te pakken. Daar werkt een dochter van de Rijnsburgse arts Van der Laan", zegt Verheij. "Maar dat is gewoon geen doen. Het karwei daar is zo omvangrijk, dat kost miljoenen. Die paar duizend gul den die wij zouden kunnen opbrengen, zijn dan een druppel op een gloeiende plaat". De AR-Rijnsburg heeft geprobeerd om aan het jubileumfeest een "zinnige inhoud" te geven. "We willen niet alleen streven naar een politiek feest", vertelt Verheij, "maar daarnaast ook wat doen met een maatschappelijke intentie. En dat hebben we gevonden in de Derde Wereld. Wat dit betreft zijn onze verwachtingdh hoog gespannen". Het honderdjarig bestaan van de AR is niet uitsluitend voor de Rijnsburgers. De statencentrale Leiden met haar 1400 leden is ook uitgenodigd. De afdeling Rijnsburg verwacht dat ongeveer de helft volgende week donderdag het feest zal meevieren. Meer plaatsen zijn er niet in de Immanuëlkerk, waar de jubileumavond wordt gehouden. Minister Op die avond zullen minister De Koning (ontwikkelingssamen werking) en professor Diepenhorst het woord voeren: de eerste over het onderwerp "In het nu wat worden zal" en de tweede "In het verleden ligt het heden". Verder is er een optreden van de New Gospel Sound. H. van Kruis- tum begeleidt de groep op het orgel. Wat de actie voor de melkkoe betreft: het geld kan men storten bij de Rabobank: nr. 3568.21.234 tnv S. Kralt, penningmeester ARP, onder vermelding "jubileumactie". Girorekening Rabobank- Rijnsburg: 130151. De zesde klas van de Banneuxschool met het door de leerlingen vervaardigde expositiemateriaal HAZERSWOU DE-RIJN DIJK - "Ik denk dat de mensen het toch wel mooi vonden, want ze bleven lang binnen". En dat die ouders het mooi vonden, zoals Margreet (zesdeklasser op de Banneux school) denkt, is niet zo verwon derlijk. De aula van de Banneux school aan de Rijndijk is door de kinderen omgetoverd tot een sfeervolle tentoonstellingsruimte. Daar is van alles te Egypte van zo'n vierduizend jaar geleden. Wat niet te zien is. word? wel verteld door de leerlingen, die iedere bezoeker barstensvol en thousiasme rondleiden. Het begon allemaal in oktober. Meester JF. Bakker had een boek gekocht over de Oude Grieken. Daarin kwam ook een stuk voor over het oude Egypte. Een bron 'nspiratie tijdens de daarop volgende handenarbeidlessen sss1 Vierduizend jaar oude farao's gemaakt van touw en stof Aanvankelijk bleef het bij het maken van farao's en pyramides met behulp van limonaderietjes. Maar zo langzamerhand kwa men er steeds meer dingen bijEn toen werd het idee geboren om er een tentoonstelling van te gaan maken. De afgelopen maanden was het in de handenarbeidlessen een en al oud-Egypte, dat de klok sloeg. En ook thuis werden heel wat vrije uurtjes (vrijwillig) opgeofferd om de werkstukken te maken voor de komende tentoonstelling. Er is, de tentoonstelling overziende, heel wat vindingrijkheid aan te pas gekomen. Wanl wie denkt dat het allemaal van een leien dakje is gegaan heeft het mis. Heel wat plannetjes die de kinderen van de Banneuxschool hadden misluk ten de eerste keer. Soms moest het twee of drie keer over, blijkt uit het relaas van Kirsten en ande- Uiteindelijk is het toch allemaal gelukt) de miniatuur-pyramides (in het echt: gebouwd van 2 mil joen rotsblokken van elk vijftien ton zwaar. Bouwtijd: 27 jaar), de kist met de gebalsemde farao, de maquette van het landschap rond de Nijl, de dodenmaskers, farao's van hout, klei, wol, rietjes, v_a- pier-machè en mozaïek, de do- denboot, de tekeningen etc. Afgelopen vrijdag iverd de tentoon stelling ingericht. Zacht oranje schijnwerpers en Egyptische mu ziek zorgen vooreen in t ieme sfeer. De kinderen hebben zich zo in het oude Egypte ingeleefd dat zij er, met hun ogen dicht, werkelijk de farao op zijn dodenboot over de Nijl zien varen, of er een feestvie rend Egyptisch meisje zien. Iets van dat enthousiasme weten zij ook over te brengen op de bezoe kers. Die waren er vrijdagavond voor het eerst en in groten getale. Complimenteus was de reactie van de vader van een van de kin deren, die ooit eens een noodlan ding in Egypte maakte. Hij vond dat de maquette van de Nijl en het omliggende landschap "heel erg leek", vertelt de klas trots. Wie het met eigen ogen wil zien kan in de Banneuxschool aan de Da Costasingel terecht op: dinsdag 13 maart (vanavond), vrijdag 16 maart en dinsdag 20 maart van 19.30 tot 20.00 uur. Wie vooraf even belt naar school, kan ook overdag terecht. Iedere bezoeker krijgt bovendien een door de kin deren zelf vervaardigd tentoon stelling sboekje mee.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15