Reis van Carter is toch een mislukking Stabiele kern in M.-Oosten Giscard mag met Afrikanen en Arabieren gaan praten Gesprek over stopgezet SCHANDAAL WORDT ONTHULD Namibië Opnieuw executies in hoofdstad van Iran Leger van Amin omsingeld DINSDAG 13 MAART 1979 BEIROET (AFP) - In het midden van de 'crisis-gordel' - waarmee Carters adviseur Zbigniev Brze- zinski het gebied van Turkije "tot de Indische Oceaan aanduidt - lijkt door het gemeenschappelijk optrekken van Irak, Syrië, Jor danië en Saoedi-Arabië een nieuwe 'kern van stabiliteit' te ontstaan. De leiders van deze vier landen hebben de laatste maan den in hun analyse van de situatie in het gebied blijk gegeven van een opmerkelijke eensgezind heid. Hoewel in deze vier landen zeer verschillende regimes aan de macht zyn, hebben ze hun on derlinge geschillen opzij gezet om, in zeker twee gevallen, een gemeenschappelijke koers te va ren: de Israëlisch-Egyptische onderhandelingen en de crisis tussen de twee Jemens. In oktober vorig jaar gaven Syrië en Irak het voorbeeld. Na tien jaar onverholen vijandigheid teken- IrakSyrië, Jordanië en Saoedie-Arabië den Bagdad en Damascus een handvest voor gemeenschappe lijke actie, dat de eenwording van de twee landen moet voorberei den. Na de 'desertie' van Egypte uit het Arabische kamp zagen de Syrische en Iraakse leiders de noodzaak van een versterking van het 'oostelijk front' tegen Is raël. Volgens waarnemers in de Arabi sche wereld had Irak ook het verlangen te ontkomen uit zijn groeiend isolement, ook al gezien de chaos waaraan het buurland Iran ten prooi viel. Kort na de ondertekening van het handvest besloot de Arabische topconferentie (minus Egypte) in Bagdad tot een afwijzing van de koers die Israël en Egypte in Camp David hadden uitgezet. Maar vooral bij het gewapend conflict aan de grens tussen Noord-en Zuid-Jemen kwam het gecoördineerde optreden van de vier-landen duidelijk naar voren. De bijeenkomst van 4 en 5 maart in Koeweit had plaats op initiatief van Amman, Damascus en Bag dad. Vertegenwoordigers van de ze drie landen verrichtten ver volgens hun "pendeldiplomatie" tussen de hoofdsteden van de twee Jemes, Sanaa en Aden. En kort voor deze bijeenkomst reis de de Saoedische prins Saoed al Faisal naar Jordanië, Syrië en Irak om een gemeenschappelijk actie-plan op te stellen. Syrië is. evenals Zuid-Jemen, lid van het 'Afwijzingsfront', maar toch heeft Damascus geen partij gekozen voor Aden. Voor alles willen de Syriërs een eind maken aan "marginale conflicten die slechts de belangen van de zio nistische vijand dienen". Waarnemers wijzen ook op de Amerikaanse toenaderingspo gingen in de richting van Irak, het enige Arabische land dat sinds 1967 geen diplomatieke betrek kingen meer onderhoudt met Washington. Onlangs nog prees het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken de rol die Bagdad speelt in het conflict tus sen de twee Jemens. Volgens waarnemers in de Arabi sche wereld hebben Syrië, Irak, Jordanië en Saoedi-Arabië een grote gemeenschappelijke zorg: tot elke prijs moet worden ver hinderd dat de gebeurtenissen in Iran als een olievlek gaan wer ken. Bij alle vier leeft min of meer het verlangen buiten de Russisch- Amerikaans rivaliteit om in vloedssferen te blijven. Ze willen niet dat de Sowjet-Unie een even tueel vacuum opvult dat een zwak Amerika in het Midden- Oosten achterlaat. De vier landen hebben hun onder ling overleg de laatste maanden sterk geïtensiveerd, en aange toond dat hun rol niet genegeerd kan worden. Door zich op te wer pen als waarborgers van de sta biliteit in het Midden-Oosten willen Amman, Bagdad. Damas cus en Riad kennelijk onderstre pen dat het conflict in het Mid den-Oosten onoplosbaar kan worden als zij niet bij de onder handelingen worden betrokken. PARIJS (ANP) - Zonder hem een formeel mandaat te verstrekken - wat zij overigens ook niet konden - hebben de premiers van de EG-landen de Franse president Valéry Giscard d'Estaing gister avond in Parijs het groene licht gegeven voor het tot stand bren gen van gesprekken met Arabische en Afrikaanse landen. Giscard, die enkele weken geleden op een persconferentie het idee lanceerde van samenwerking tussen Europese, Afrikaanse en Arabische landen op o.a. veiligheidsgebied, zal binnenkort een ontmoeting hebben met de Soedanese president Noemeiri, die een belangrijke rol speelt in de Arabische Liga en thans voorzit ter is van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid. Giscard d'Es taing zal zijn Soedanese ambtgenoot zeggen, aldus premier Van Agt, dat de Europese gemeenschap belangstelling heeft voor de Franse ideeën. De premier noemde deze ideeën boeiend, zonder te willen of te kunnen uitleggen wat zij precies inhielden. Hij voegde hier aan toe dat zij ook erg onbepaald waren gebleven. Omdat de staats- en regeringsleiders (de Europese raad) geen offi ciële gemeenschapsinstelling vormen, konden zij het Franse staatshoofd ook geen formeel mandaat verstrekken voor zijn toekomstige gesprekken. Maar, aldus de Nederlandse premier, er bestonden geen overwegende bezwaren tegen een gesprek dat oriënterend moet zijn. Aanvapkelijk leek Nederland uitermate sceptisch te staat tegen over wat in het politieke jargon al de "trialoog" wordt genoemd. In Den Haag noemde men de redenering dat Europese kennis, Arabisch geld en Afrikaanse grondstoffen de elementen voor een welhaast ideale samenwerking zouden kunnen vormen, uiterma te simplistisch. Tijdens het diner van de premiers en het daaropvolgende "praatje bij de haard" zijn ook de Franse denkbeelden over een eventuele aanpassing van het' Euratom-verdrag ter discussie gesteld. "Ik zelf en anderen (de Duitse Bondsrepubliek, het Verenigd Ko ninkrijk Denemarken en België) hebben ons daartegen uitge sproken", aldus premier Van Agt, concluderend dat daarmee "zo'n wijziging voorlopig van de baan is". De Franse president heeft tevens verklaard het op prijs te zullen stellen als binnen de Europese Gemeenschap een gesprek ge opend zou kunnen worden over het dichter bij elkaar brengen van de denkbeelden over non-proliferatiepolitiek (het tegengaan van de verspreiding van kernwapens). Daarover bestond wel eenstemmingheid, aldus Van Agt, al werden de kansen op een positieve uitkomst van zo'n gesprek niet hoog geschat. Hij ver bond er deze uitspraak aan: "Wie niet heeft kan wat krijgen en men kan niet weten hoe een koe een haas vangt". Gisteravond is ook gesproken over eventuele hulp die de Europese Gemeenschap aan Turkije zou kunnen verstrekken. Die hulp werd vooral door de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt bepleit In Turkije, aldus Van Agt, kan een "politieke collapse" plaats vinden waarbij het Westen geen baat zou hebben. Ondanks de erkenning dat hier een probleem bestaat "heeft Schmidt voor zijn ideeën geen concensus geïncasseerd", aldus de Nederlandse premier. Van Agt ontkende overigens dat daar door voorstellen van de Europese Commissie, het "dagelijks be stuur" van de Gemeenschap, voor hulp aan Turkije van de baan zouden zijn. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, Van der Klaauw, vond het probleem-Turkije overigens "een dringend probleem". Over het Midden-Oosten is volgens Van Agt "over en weer ge praat". TEHERAN (AFP) - In Teheran zijn vanochtend weer 11 personen te rechtgesteld, zo heeft het radio station "De stem van de revolu tie" bekendgemaakt. Het waren bekende militaire en burgerlijke figuren die werden doodgeschoten door wat ge noemd wordt "Islamitische re volutionaire pelotons". Tot de te- rechtgestelden behoort de vroe gere directeur-generaal van het nationale persbureau Pars, Mahmoud Djaffarian. Djaffarian was ook hoofd van de nationals televisie. Hij was offi cieel woordvoerder van de sjah sedert de kritische periode in de eerste maanden van 1978 toen de onrust in de steden oplaaide. Ook Parviz Nikkhwah, voormalig hoofdredacteur van radio en te levisie, behoort de groep geëxe cuteerden. Bovengenoemden fcijn als eersten om politieke redenen gevonnist. De tot nog toe terechtgestelden (in totaal nu 62) waren steeds be schuldigd van marteling en moord. De internationale commissie van juristen heeft gisteren de metho de van rechtspraak die op het ogenblik wordt gevolgd door de revolutionaire gerechtshoven naar islamvoorschriften veroor deeld en de "rechtloosheid" van de aangeklaagden aan de kaak gesteld. Al is verdrag nog niet van de baan President Carter tijdens het debat in de Knesseth. "Te betreuren valt", aldus de com missie, "dat degenen die een re gime ten val brachten, dat zij te recht kritiseren, omdat het zijn gevangenen een rechtvaardig proces weigerde, thans hun aan geklaagden volgens een even willekeurige methode laten ver oordelen", zo staat in een verkla ring. Volgens de commissie ontbreekt het de bijzondere hoven aan een wettelijke basis. De aangeklaag den worden op grond van alge mene, aan de koran ontleende principes veroordeeld. Zij kun nen worden veroordeeld wegens handelingen, die op het ogenblik dat zij deze verrichtten voor na tionaal noch internationaal straf recht misdaden waren. MILJOENEN-ROOF FRANKFORT (Reuter) - De West duitse politie heeft vyf mensen gearresteerd op verdenking van diefstal van ruim vijf miljoen gulden uit een vliegtuig van de luchtvaartmaatschappij "Luf thansa". Drie van de arrestanten zijn werknemers van "Lufthan-' Het geld, dat op 220.000 gulden na teruggevonden is, werd een maand geleden gestolen. JERUZALEM (GPD) - Het vredesverdrag is nog niet verloren, maar Carters reis is mislukt. Aan die conclusie valt niet te ont komen, ondanks de po gingen van zowel Israëli's als Amerikanen om dat feit te verbloemen. Want een zo dramatische daad als een reis van de presi dent van Amerika zelf naar de hoofdsteden van de twee partijen uit het conflict, had als resultaat niet minder mogen ople veren dan een akkoord. Dat akkoord is er niet ge komen en de schuld daar van ligt - opnieuw - bij premier Begin. Eigenlijk was de mislukking gis- terochtend al af te lezen van Car ters gezicht, toen hij om half elf het beraad met het Israëlische kabinet verliet. Op het moment dat hij naar buiten stapte uit het departement van de premier, zag hij eruit als een verslagen man. En zelfs toen hij na enkele minu ten zijn gezicht weer in de plooi had, kon de brede glimlach die zijn handelsmerk is geworden, er niet af. Nog eerder had de neder laag van de president zich aange kondigd aan het diner van zon dagavond, waar Begin, als een complete verrassing voor de Amerikanen, het had over de res terende ernstige aangelegenhe den en moeilijke problemen en duidelijk maakte dat Israël geen document zou tekenen dat het verbreken van de vrede zou wet tigen, en het zout nog eens flink in de wonde wreef met zijn uit spraak dat Israël de enige stabiele en betrouwbare bondgenoot van Amerika in het gebied is. Zoals de premier in januari 1978 het binnen handbereik liggende vre- desresultaat liet wegvagen door de bulldozers in het gebied van El Arisj in de Sinai, zo bulldozende hij nu met zijn woorden het tere bouwsel aan stukken dat Carter met Sadat had opgezet. Begins grootste probleem lijkt te zijn, dat hij in Camp David in be ginsel regelingen heeft aanvaard die hij bij de uitwerking niet ac cepteert. En dat geldt met name voor de relatie tussen het vredes verdrag met Egypte en de auto nomie voor de Palestijnen. De reden dat Sadat sinds Ismailia steeds duidelijker garanties voor die autonomie is gaan vragen, is dat de kritiek in de Arabische we reld zich intussen steeds sterker heeft gemobiliseerd. Niemand weet ook, aan hoeveel druk de Egyptische president nu bloot staat vanuit Saoedi-Arabië, dat zijn land elk jaar vier miljard dollar leent. Maar wel hebben al degenen die tijdens Carters be zoek in Egypte zijn geweest, ge constateerd dat er iets broeit in het land, dat de oppositionele geluiden duidelijker zijn gewor den en dat het woord „Iran" er veelvuldig valt. Mevrouw Sadat heeft eind vorige week dat gevaar voor „iranisatie" openlijk in een tv-interview genoemd. Sommige Israëlische commentato ren stellen dat Sadats binnen- en buitenlandse problemen hem er toe hebben gebracht het vredes verdrag te blokkeren. Want de schuld leggen bij Begin doet hier vrijwel niemand. Het is zeker, dat de meerderheid van de bevolking zich verheugt over het weinig in schikkelijke standpunt dat de premier op alle punten van ge schil steeds weer inneemt. Het wantrouwen jegens de oprecht heid van Egyptes bedoelingen is diep. De beschamende vertoning van de schreeuwende parle mentsleden - van wie twee van Begins eigen partij - die hem het Spreken bijna onmogelijk maak ten, is maar het topje van een ijs berg van wantrouwen die in Is raël nog altijd tegenover de Ara bieren bestaat. Weer op gang Wat Carter heeft gedaan - dat valt niet te ontkennen - is de feitelijk compleet vastgelopen bespre kingen weer op gang te brengen. Maar wat moet er gebeuren als ze nu binnenkort weer wegzakken in steeds weer nieuwe proble men. Zoals de vraag of er dan toch zal worden begonnen met het autonomieproces in alleen de strook van Gaza - een idee dat Begin tot nog toe altijd hardnek kig had afgewezen. Of dat er al meteen bij het begin van dat pro ces een Egyptische verbindings officier in het gebied mag worden gestationeerd. Of dat de ontrui ming van de Sinai toch moet worden versneld in ruil voor een spoediger uitwisseling van di plomatieke vertegenwoordigers dan Sadat nu wil - ook al een idee dat eerder door Begin is verwor pen maar nu weer opkomt. Partijen die elkaar zo wantrouwen, zouden eigenlijk niet moeten proberen vrede te sluiten. Want bij de uitwerking van elk punt is wel een detail te bedenken waar op de andere partij de zaak zou kunnen dwarsbomen. En als elk van die details dan weer tot een ernstige aangelegenheid of een moeilijk probleem wordt ver klaard, komt er aan het onder handelingsproces nooit een eind. Luid schreeuwend verscheurt Guela Cohen - behorend tot de rechtervleugel van Begins regerende Likoed-partij - papieren tijdens het antwoord van Begin in de Knesseth op de vredesvoorstellen van Carter. De voorstellen waren volgens Cohen "niet eens het papier waard waarop ze waren geschreven" Mevrouw Cohen werd later verzocht de Knesseth te verlaten. Het was een van de incidenten waarvan de Amerikaanse president getuige was en die premier Begin het commentaar ontlokten: "U ziet, het gaat hier erg democratisch toe". Er is een groots gebaar nodig ge weest als dat van Sadats komst naar Jeruzalem om de vredesbe sprekingen op gang te krijgen. Er is een unieke bijeenkomst in Camp David voor nodig geweest om ze weer uit het slop te halen. Een dramatische reis van de Amerikaanse president was de derde poging om de mislukking te voorkomen. En hoe groot de schade aan Carters prestige ondanks alle mooiprate- rij zal zijn, valt nog niet te voor zien. Wat dat betreft hangt er voor hem veel af van de vraag of het verdrag in de komende dagen of weken toch nog wordt afgeslo ten. Als dat gebeurt, zal het, hoe belangrijk dat ook is, weinig vreugde meer losmaken bij de genen die de afgelopen zestien maanden bij het moeizame on derhandelingsproces betrokken zijn geweest. En velen zullen zich afvragen of een verdrag dat zo tot stand moest komen, voor de vre de erg veel waard is. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG (GPD) - Wan trouwen, beschuldigingen over en weer en de bijna spreekwoor delijk geworden angst voor een communistische machtsover name in Namibië hebben geleid tot stagnatie in de gesprekken tussen de Westerse mogendhe den en Zuid-Afrika. De Zuidafri- kaanse premier Botha beschul digde vijf westerse leden van de Veiligheidsraad (Frankrijk, Duitsland, Engeland, Amerika en Canada) in het parlement van laf heid, kwade trouw en zei dat langs de "weg van onderhande lingen de wrakstukken van ka potgeslagen hoop" liggen. De kille verhouding tussen Zuid- Afrika en de westerse mogend heden geeft weinig hoop op de door het Westen voorgestelcj,® hervatting van de besprekingen! op 18 en 19 maart in New York.' Zowel de bestaande politieke partijen in Namibië (de Turnhal- le-alliantie, het Namibia National Front, de Swapo-democraten) als de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Pik Botha, werden uitgenodigd. Ook Swa- po-leider Sam Nujoma alsmede de ministers van buitenlandse zaken van Angola, Botswana, Tanzania, Zambia, Mozambique en Nigeria werd gevraagd aan de ze besprekingen deel te nemen. Het is de eerste keer dat Nigeria officieel wordt betrokken bij de gesprekken over Namibië. De Swapo-democraten van An dreas Shipanga en het Namibia National Front hebben inmiddels al toegezegd aan de onderhande lingen te zullen deelnemen. De gesprekken in New York zullen vooral gaan over twee voorstellen van Kurt Waldheim, die door de Namibische partijen en door de Zuidafrikaanse regering onaan vaardbaar worden gpnoemd. Het gaat om het toestaan.aan Swapo om leden van het guërrilla-leger in Namibië zelf te legeren. De Swapo-kampen in Angola en Zambia zouden bovendien niet door de strijdkrachten van de Verenigde Naties worden gecon troleerd. NAIROBI (Reuter) - De regerings troepen van president Idi Amin van Oeganda die een tegenoffen sief waren begonnen tegen de door Tanzania gesteunde op standelingen, zijn door hun te genstanders omsingeld en zo van de hoofdstad Kampala afgesne den. Dit is gisteren vernomen uit krin gen van Oegandese ballingen. De omsingeling volgde, aldus deze bronnen, op een tactisch terug trekken van de tegen Amin strij dende troepen in de richting van de stad Masaka. De troepen van de opstandelingen splitsten zich in drie delen en terwijl het centrum zich terug trok, achtervolgd door de rege ringstroepen, maakten de twee vleugels een omtrekkende bewe ging en sneden zo de weg naar Kampala voor de regeringstroe pen af. Uit hoeveel man de om singelde strijdmacht bestaat, is niet bekend, maar het aantal zou "tamelijk groot" zijn. Uit dezelfde bronnen i dat stadsguerrilleros in Kampala en andere steden het bewind van Amin bestrijden. In de Oegande se hoofdstad werden bomaansla gen gepleegd op de drie voor naamste hotels waar, naar ver luidt, de Libische adviseurs van de regering-Amin logeren. Of er bij deze aanslagen slachtof fers zijn gevallen is niet bekend. Ook de waterleiding in Gaba, een voorstad van Kampala, was het doelwit van een bomaanslag. De bom, waardoor de waterleiding werd opgeblazen, explodeerde vlak bij een villa van president Amin. JOHANNESBURG (Reuter) - Het Zuidafrikaanse liberale blad Rand Daily Mail mag vraagge sprekken met het voormalige hoofd van het opgeheven minis terie van voorlichting dr. Eschel Rhoodie publiceren. Daarin doet deze onthullingen over het schandaal van de "geheime fond sen". Opperrechter Gert Coetzee beschikte gisteren afwijzend op een verzoek van de commissie onder leiding van rechter Rudolf Erasmus om de publikatie tegen te houden. De commissie-Eras mus stelt zelf een onderzoek in naar het schandaal. Rhoodie die zich op het ogenblik in Europa ophoudt, heeft gezegd dat toenmalige ministers, onder wie oud-premiër John Vorster die nu president is, en de be windslieden van financiën en jus titie, respectievelijk Owen Hor- wood en James Kruger, wisten dat het ministerie van voorlich ting het regeringsgezinde dagblad The Citizen financierde. Horwood en Vorsters opvolger, de tegenwoordige eerste-miniter Pieter Botha, hebben dit tegen gesproken. De commissie-Erasmus had ge steld dat de publikaties in de Rand Daily Mail haar bevindin gen zou kunnen beïnvloeden. Het blad had daartegen aangevoerd dat de regering het mandaat van de commissie had verlengd, na dat zij in december een rapport had afgeleverd. Kwesties die in dat verslag werden besproken, zouden bijgevolg vrijelijk mogen worden behandeld. Wat de com missie-Erasmus nu precies on derzoekt, is niet omschreven, al dus de krant. Overigens had de Rand Daily Mail eerder een gerechtelijk verbod gekregen om uitlatingen van Rhoodie te publiceren over ge sprekken die deze zou hebben gehad met minister Kruger. Deze bewindsman had om dit verbod gevraagd, nadat de krant hem om commentaar op de uitlatingen van Rhoodie had verzocht. De Rand Daily Mail en andere bla den van het concern verschenen gisteren dein ook met witte stuk ken in verhalen waarbij Rhoodie aan het woord was. De Cape Times, een blad van het zelfde concern, werd in Kaapstad door de commissie-Erasmus voor de rechter gedaagd, ook om publikatie van onthullingen van dr. Rhoodie tegen te houden. Op verzoek van de commissie werd deze zaak echter verdaagd. De commissie-Erasmus werd vorig jaar door de regering-Botha inge steld om het misbruiken van overheidsgelden ten behoeve van de regerende Nationale Partij en haar politiek te onderzoeken. Dit zou via het inmiddels opgeheven ministerie van voorlichting zijn geschied. In haar rapport van de cember gaf de commissie in overweging dr. Rhoodie gerech telijk te vervolgen. Deze had toen echter het land al verlaten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13