Praten over scheiding der geesten kan heilzaam zijn Katwijkse poloè'rs gaan kopje onder Heilig wel en wee Dammer Afermin in eindstrijd IOC wil Oiinees overleg mm- Directeur Kerk en Wereldsuggereert kerkelijke herverkaveling Schaatser Den Eisen zorgt voor surprise DINSDAG 13 MAART 1979 (Van een medewerker) DRIEBERGEN - "De leiding van de Hervormde Kerk was, naar ik heb gehoord, niet zo blij met mijn suggestie. Maar dat had ik ook verwacht. De kerkleiders verdoen een groot deel van hun tijd aan het bij elkaar houden van hun kerk. Een man als Willebrands zal op het ogenblik aan weinig andere zaken toekomen. En juist dat heb ik aan de orde willen stellen: de verlammende werking die uitgaat van de verdeeldheid binnen de kerken zelf'. Aan het woord is ds. F. N. M. Nijs- sen (53), directeur van het her vormde instituut "Kerk en We reld" in Driebergen. Hij pleitte onlangs in een artikel in "Trouw" voor een hergroepering binnen de Nederlandse kerken. Het is volgens hem de moeite waard, eens na te denken over de vraag of het niet zinvol zou zijn, gelijk gezinde christenen uit verschil lende kerken in een nieuw ver band bij elkaar te brengen. Nijssen vergeleek de huidige situa tie met een ontwricht huwelijk. De partners hebben weinig ge meenschappelijke interessen en gespreksstof meer. Voorzover zij nog met elkaar aan de praat zijn, luisteren zij nauwelijks meer naar elkaar. En als ze al luisteren, verstaan ze elkaar niet. Telkens laaien er weer conflicten op. Ach terdocht en verdachtmaking vie ren hoogtij. De machtsstrijd gaat ononderbroken door. Beide partners houden er ieder een hele serie relaties buiten het huwelijk op na met vrienden die zij beter verstaan en met wie zij zich veel meer verwant voelen. Ds. Nijssen haalde zijn voorbeel den niet alleen uit de Hervormde Kerk. Bij de rooms-katholieken, de gereformeerden en ook wel in kleinere kerken doen zich de zelfde polarisatie- en vervreem dingsverschijnselen voor. Rechtse protestanten uit allerlei kerken vinden elkaar in de Evan gelische Alliantie. Vele anderen herkennen elkaar in oecumeni sche activiteiten. Menig her vormde voelt zich geestelijk meer verwant met bepaalde gerefor meerden, rooms-katholieken, remonstranten, lutheranen en doopsgezinden dan met sommi ge mede-hervormden. Twee typen - kwamen er heel wat reacties los op zijn voorstel om kerkelijk Nederland aan een ruilverkave ling te onderwerpen. Ds. Nijssen: "Er rustte een taboe op dit onderwerp. We zitten natuur lijk met een belast verleden met veel kerkscheuringen. Vooral de gereformeerden zijn op dit punt erg gevoelig. Sommigen zijn dan ook woedend over mijn voorstel. Maar er zijn er ook die zich her kennen in het beeld dat ik heb geschetst. Juist door mijn vele contacten met plaatselijke ge meenten ben ik aan het denken gezet. Ik weet uit ondervinding hoe verlammend die verdeeld heid in veel plaatsen werkt". Ds. Nijssen ziet grofweg twee typen van geloven en gemeente-zijn. Het open en het gesloten type. "Die twee zitten elkaar in de weg. Veel tijd en energie wordt ver spild aan het moeizaam pogen bij elkaar te blijven. Natuurlijk, er moet ruimte zijn voor verschei denheid, maar het kan ook uit de hand lopen er. dan remt het alleen Sommigen denken dat ds. Nijssen uit is op een rechtse en een linkse kerk, een conservatieve en een progressieve. Hijzelf vindt dat verwarrende ter men, die veel te belast zijn. Waar hij ook niet op doelt is het oude schema van orthodoxen en vrij zinnigen. Dat is, naar zijn me ning, geen echte scheidslijn "In het gesloten kerktype gaat men uit van antwoorden die vastlig gen. Of dat nu de bijbel of de be lijdenisgeschriften betreft. De mensen in zo'n gemeente zoeken geborgenheid en zekerheid. Ze houden vast aan duidelijk om lijnde afspraken. Christen van het open type leggen zich niet van tevoren vast. Zij le ven meer uit de gedachte dat het evangelie gestalte moet krijgen in de tijd en in de omstandigheden waarin je leeft. Ze zien de wereld om hen heen als een uitdaging". In alle kerken Ds. B.J. Aalbers, de man die een dagtaak heeft aan het begeleiden van plaatselijke hervormde ge meenten en gereformeerde ker ken die met elkaar op weg zijn gegaan, verwijt zijn collega Nijs sen dat hij een typsich hervormd probleem aansnijdt en dan doet alsof dat in alle kerken speelt. Nijssen: "Dat is flauwekul. De ver deeldheid is in alle kerken een probleem. Hoogstens kun je zeg gen dat het in de Hervormde Kerk door het optreden van offi ciële modaliteiten duidelijker is te zien. Maar de gereformeerden hebben hun verontrusten en de rooms-katholieken hun Gijsen en Simonis. En aan de andere kant zijn er de "Christenen voor het socialisme", de basisgemeenten en kritische groepen die toch ook hun aanhang uit alle kerken krij gen". Een ander verwijt van Aalbers is dat het nooit de bedoeling kan zijn christenen bijeen te brengen in een gelijkgezind gezelschap waar men elkaar een beetje kan ojwrijen met dezelfde gebaren en Nijssen: "Aalbers probeert het be lachelijk te maken. Natuurlijk bedoel ik niet dat we knusse clubjes van gelijkdenkenden moeten vormen. De kerk moet en zal ook altijd een verscheiden heid vormen. Dat neemt niet weg dat er toch een minimum aan herkenning en verbondenheid moet zijn om te kunnen functio neren. Er zijn grenzen aan de ma te waarin overtuigingen van christenen kunnen uiteen lopen. Ik ben ervan overtuigd, dat er ge meenten zijn waar de verbon denheid tussen bepaalde groe pen beneden dat minimum is ge zakt. Vooral in de plaatselijke gemeente luistert dat nauw, want daar moet het christelijke getui genis in eerste instantie gestalte krijgen. Dat er op regionaal ni veau verschillen bestaan, is niet zo erg. Maar plaatselijk en ook landelijk is er een minimum aan onderlinge herkenning nodig om tot een gezamenlijk getuigenis te komen. Als je dan eindeloos van elkaar bent verwijderd en alle energie moet steken in het probleem om toch bij elkaar te blijven, kan dat getuigenis niet goed van de grond komen". Minderheid Ir. J. van der Graaf, secretaris van de (rechtse) Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk, heeft in het blad "De Waarheidsvriend" een krachtig onaanvaardbaar over Nijssens voorstel laten ho ren. Hij suggereert dat de meer derheid in de Hervormde Kerk op deze manier van de lastige minderheid, die de Gerefor meerde Bond is, probeert af te komen. Van der Graafs verweer komt erop neer dat de stroming van de Bond in deze kerk de eni ge is die nog in de traditie van het echte reformatorische belijden staat. Het verwijt van Van der Graaf dat Nijssen met geen woord rept over de plaats van de belijdenis in een opnieuw verdeelde kerk neemt Nijssen i "Dat is inderdaad een zwak punt, maar als een huwelijk vastloopt kom je toch ook niet aandragen met prachtige theorieën over de goedheid van het huwelijk. En als er dan over belijden gesproken moet worden, zullen we niet te recht kunnen bij belijdenissen uit de zeventiende eeuw. Toen kenden ze het probleem van de verwereldlijking niet eens. Lu ther en Calvijn hebben zich nooit hoeven te verdedigen tegenover atheïsten. Bij hen zullen wij de antwoorden op de vragen van on ze tijd niet vinden". Ds. Nijssen vermoedt dat het best eens onthullend kan zijn als groepen zoals de Gereformeerde Bond hun eigen weg gaan zodat ze zich niet meer tegen anderen kunnen afzetten. "Misschien blijkt dan wel dat zij aan dat zich-afzetten voor een deel hun kracht hebben ont leend. Als dat zo is, zullen ze hun meerderheidsstrategie moeten laten varen en zich moeten schikken in het lot van een lastige minderheid, zonder al te veel pre tenties". Al aan de gang De hergroepering binnen de Ne derlandse kerken is, naar ds. Nijssen meent, in zekere zin al aan de gang. Zie maar naar de basisgemeenten, kritische ge meenten, studentengemeenten, het city-pastoraat, enzovoort. Zo trekken ook gereformeerde- bondsgemeenten geestverwan ten uit andere kerken aan. "Maar", zegt ds. Nijssen, "het moet natuurlijk niet bij dat snoepreisje blijven. "Anders trekje het kerk- zijn weg erg in de consumptieve sfeer. Zo van: als ik zondags maar aan mijn trekken kom". "Zeker, het is Gods wil dat we bij elkaar blijven. Maar dat doen we nu ook niet. Eenheid in Christus is een norm. We hebben echter te maken met de weerbarstige wer kelijkheid van ons hier en nu. Je kunt uit de bijbel niet zomaar eventjes distilleren wat ons te doen staat". Ds. Nijssen is er niet absoluut van overtuigd, dat de in zijn suggestie aangegeven weg de enige zou zijn. Hij vindt het wel goed erover na te denken en te praten. "In een vastgelopen huwelijk kan het heilzaam werken over schei den te praten, zonder dat het daar per se op moet uitlopen". In het kasteel "De Wijenburgh" te Echteld (Betuwe) wordt tot 13 mei een tentoonstelling van ikonen gehouden die alle het levens- of lijdensverhaal van bekende heiligen uit de Orthodoxie of van bijbelfigu ren tot onderwerp hebben. "Heilig wel en wee op ikonen", zo luidt de titel van de ten toonstelling die geopend is van dinsdag tot en met zater dag van 2 tot 5 uur. Zij ver haalt van leven en lijden dat "heiligen" hebben doorge maakt of door bewonderende gelovigen kregen toegedicht. Onder de geëxposeerde stuk ken zijn ook grote, samenge stelde ikonen waarop won derverhalen zijn afgebeeld. Deze foto laat er één van zien: de "heilige Nikolaas met wonderen." BISSCHOP ERNST van Breda zei gisteravond in een tv-inter- view voor de KRO dat samenle ving en kerk recht moeten doen aan de homofiele medemens, dat de kerk aan homofielen een te huis moet bieden en dat zij homo fielen die gewetensvol leven en ernst maken met het evangelie niet de sacramenten mag weige ren. "Een homofiel mens mag re kenen op Gods bramhartigheid, net als ieder ander mens. Niet meer en niet minder". "Homo fielen moeten zelf kiezen hoe zij hun leven inrichten". Mgr. Ernst meent dat de officiële ethiek van de kerk, de leer, niet dynamisch genoeg is. Die leer moet de mensen de ruimte geven onderweg te zijn en in ontwikke ling te groeien. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Valkenburg (ZH) J. van der Schee Heilo, te Eist (Gelderland) H. Faas Appel scha; bedankt voor Hendrik Ido Ambacht en voor Katwijk aan den Rijn E. Bouman Heerde, voor Rhoon H.M. Boogert Alme lo. Gereformeerde Kerken: beroepen te Emmeloord L. Pleysant Krui- ningen-Krabbendijke; aange nomen naar Drogeham (Fr.) W. Wester Uithuizermeeden. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Dalfsen A. Veldman Oldehove, die bedankte voor Hoogkerk. Geref. Kerken vrijgemaakt Buiten Verband: bedankt voor Gronin gen A. Koers Wormerveer. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Katwijk aan Zee J. Kleppe Woerden, voor Gorkum A. Vergunst Veen, voor Aalburg A. Hoogerland Krabbendijke. Geref. Gemeenten in Nederland: bedankt voor Nieuwerkerk aan de IJssel M. van Beek Opheus- den. Lezing. Vrijdagavond om 8 uur spreekt in de Lokhorstkerk te Leiden, Pieterskerkstraat 1, de evangelist D. Jan Bruijn uit Was senaar over. "Wanneer en hoe komt Hij?" Dit in het kader van de lezingenserie "De komst van de Heer is nabij". DORDRECHT - Van de Leidse re gio-afvaardiging, die meedeed aan de persoonlijke damkam pioenschappen van Zuid-Hol land, is alleen de 19-jarige Hans Vermin uit Wassenaar erin ge slaagd de finale te bereiken. Hij deed dit door remise te spelen te gen mede-finalist, Sally de Jong, die al verschillende malen de Zuidhollandse titel op zijn naam heeft weten te brengen. De vier andere Leidse district- dammers, Joop Burgerhout, Fred Noordoven, Jan Fase en Al- bert Huisman hebben, op Bur gerhout na, allen danig teleurge steld. Noordoven eindigde in zijn groep als één na laatste, evenals Albert Huisman, terwijl Jan Fase als laatste in zijn groep kwam. De prestatie van Hans Vermin is zonder meer een goede. Na zijn topjaar 1978 bij de junioren, (kampioen van Zuid-Holland en jeugdsneldamkampioen van Ne derland en tweede bij de natio nale wedstrijden) is hij er dan nu in geslaagd om bij de beste tien Zuidhollandse seniorspelers te komen. Zijn tegenstander in de laatste ronde, de routinier Sally de Jong typeerde het spel van Vermin als hoogst subtiel, waar door hij bijna geen kansen kreeg om vat te krijgen op het spel. In groep A gingen de finaleplaatsen naar Ed Holstvoogd en Gerrit Le- ter. Met een gelijk aantal punten, maar met een iets slechter SB eindigde Joop Burgerhout op een derde plaats. Burgerhout speelde in de laatste ronde tegen Holst voogd een zeer gedurfde partij, die bijna in zijn voordeel werd beslist. Nadat Holstvoogd volle dig overspeeld was miste Bur gerhout een vrij simpele winst, waardoor het nog remise werd. In groep B hebben de oud-studen tenkampioen, Jaap Riesenkamp en de bekende publicist Frits Lu- teyn zich moeiteloos door de fi nale heen kunnen worstelen. Met speels gemak 1 de theoretisch minder onderleg den en speelden remise tegen de 'cracks' om pas in de finale alles te geven. De oud-jeugdkampioen van Zuid- Holland, Rob van Eyck en de Ha genaar Jaap Vrolijk plaatsten zich via groep D. Van het finale gezelschap zijn deze twee en Ger rit Leter wel de zwaksten en veel zal ervan af hangen wat de resul taten zijn die men tegen hen boekt. Uitslag van de vijfde en laatste ron- Groep A: Holstvoogd-Burgerhout 1-1, Leter- Boer 1-1, Van Vloten-Tillemans 0-2. Eindstand: 1. Holstvoogd Burger hout en Leter 6 punten, 4. Tille- mans 5, 5. Van Vloten 4,6. Boer 3. (Holstvoogd en Leter naar de fi nale) Groep B: Luteyn-Huisman 2-0, Riesen- kamp-De Koning 2-0, Broekzit- ter-Fase 1-1. Eindstand: 1. Riesenkamp 8, 2. Lu- teyn 7, 3. De Koning 5, 4. Broek- zitter 4, 5. Fase en Huisman 3 (Riesenkamp en Luteyn naar de finale). Groep C: van der Wouden-Van Eennennaam 1-1, Kloosterman- De Koning 2-0, Vermin-De Jong Ï-L Eindstand: 1. De Jong 8, 2. Vermin 7, 3. Kloosterman 6, 4. Van der Wouden 5,5. Van Eennennaam 4, 6. De Koning 0 (Vermin en De Jong naar de finale). Groep D: Vrolijk-Kosior 2-0, Noordoven- Simons 1-1, Van Eyck-Hofwe- gen 1-1. Eindstand: 1. Vrolijk 8, 2. Van Eyck 7, 3. Si mons en Van Hofwegen 5, 5. Noordoven 4,6. Kosior 1. (Vrolijk en Van Eyck naar de finale). Thurau: etappe Pierrelatte-Vitrolle VITROLLES (ANP) - De West duitser Dietrich Thurau heeft gisteren de vijfde etap pe van de wegwedstrijd Pa- rijs-Nice gewonnen. Na een ontsnapping die plaats vond na 17 kilometer legde Thu rau vervolgens 156 kilome ter alleen af. De etappe ging van Pierrelatte naar Vitrol- le. Op de streep had de Westduit ser nog een kleine twee mi nuten voorsprong op het pe loton waarin Cees Priem als zevende eindigde. De ploeg van Peter Post speelde dit maal slechts een bescheiden rol. Knetemann: "Ik had mijn dag niet. De eerste warme dag in een ronde zweet ik liters. Ik voel me dan net een uitge knepen sinaasappel". De uitslag van de vijfde etappe, een rit over 173 kilometer van Pierrelatte naar Vitrolle, is: 1. Dietrich Thurau (Wdl) 4.18.50 (gem. 41,262 km/u), 2. Gavazzi Didi Thurau bekroont solo met zege (Ita) 4.20.35, 3. Matinelli (Ita) z.t, 4. Mutter (Zwi), 5. Schep- mans (Bel), 6. Pescheux (Fra), 7. Priem (Ned). Klassement 1. Joop Zoetemelk (Ned) 20 vuur 52 minuten en 56 seconden, 2. Sven Nilsson (Zwe) op 40 sec., 3. Ger- rie Knetemann (Ned) op 1.37, 4. Lubberding (Ned) op 2.00, 5. Willems (Bel) op 2.58, 6. Hinault (Fra) op 3.23,7. Bittinger (Fra) op 4.51, 8. Bazzo (Fra) 5.05, 9. Sche pers (Bel) op 5.39,10. Vallet (Fra) op 6.02, 11. Alban (Fra) op 7.29, 12. Maas (Ned) op 7.51, 13. Thu rau (Wdl) op 9.06, 24. Raas op 12.55, 25. Van Vliet op 13.04, 31. Oosterbosch op 14.56, 43. Pirard op 19.59,55. Verbrugge op 24.57, 63. Priem op 28.34. KATWIJK - Niet Katwijk, maar de waterpoloploeg van De Amer uit Amersfoort speelt volgend jaar in de eerste klas se. Dit is de conclusie die getrokken mag worden na het beslissende waterpoloduel van gisteravond waarin Kat wijk met een duidelijke 7-10 nederlaag kopje onder ging tegen de Amersfoortse ploeg. Katwijk en de Amer zijn duidelijk de sterkste verenigingen in de tweede klasse. Aangezien er maar één promotieplaats beschikbaar is, werden de onderlinge duels op het scherpste van de snede uitge vochten. Het eerste duel eindigde in een ruime overwinning voor de Amer (9-4). Gisteravond troffen de beide kemphanen elkaar voor de tweede en beslissende keer. De start van de Katwijkers in het volgepakte en zeer sfeervolle zwembad de Miereweide was veelbelovend. Met snel en goed uitgevoerd polospel namen de pupillen van coach Boonstoppel in de eerste periode een verdien de 3-1 voorsprong. In de tweede periode was de Kat wijkse storm echter snel geluwd. De Amersfoorters namen duide lijk het heft in handen. De schade bleef echter beperkt tot slechts één treffer en dit was vooraf te danken aan het sterke optreden van keeper Hen Vooys. Deze kon echter niet verhinderen dat de Amer in de volgende periode de 3-2 achterstand wist om te buigen in een 6-3 voorsprong. Het spel werd in de derde periode ontsierd door beslissingen van de scheidsrechters (vooral Vossen), die bijzonder snel de spelers voor een overtreding het water uit stuurde. De Amer was in het uit lokken van deze overtredingen het sterkst. Dit was ook de uitslag van de wedstrijd van doorslagge vende betekenis. Hoewel Katwijk in de vierde perio de goede tegenstand bood (beide ploegen scoorde vier maal) was de strijd in feite al beslist. De wedstrijd die het aankijken zeker waard was, kreeg met de Amer toch wel de terechte Einduitslag 7-10. Scoreverloop: 1ste periode 1-0 Hans v.d. Putte (man meer), 1-1 Hans Spithoven, 2-1 Paul v.d. Putte 2-1 (man meer), 3-1 Hans v. Duyvenvoorde 3-1 (strafworp; 2de periode 3-2 Hans Spithoven (man meer); 3de periode 3-7 Hans Spithoven (man meer), 3-4 Rob v. Harten, 3-5 Hans Spithoven (man meer), 3-6 Hans-harten (man meer); 4de periode 3-7 Hans Moers (man meer), 3-8 Hans Spithoven (man minder), 4-8 Paul v.d. Putte (man meer), 4-9 Rob v. Harten 5-9 Hans van Duyvenvoorde, 5-10 Spitho ven (man meer), 6-10 Hans v. Duyvenvoorde (strafworp), 7-10 Hans van Putte. LAUSANNE (ANP) - De president van het Internationaal Olym pisch Comité heeft 27 maart (maandag) aangewezen als de da tum, waarop de besprekingen tussen de Volksrepubliek China en Taiwan (nationalistisch China) over deelnemen aan Olympische evenementen kunnen beginnen. Het overleg moet uitmonden in een lidmaatschap van beide China's, zodat de Volksrepubliek voor het eerst sinds 1958 weer aan de Olympische Spelen, volgend jaar in Moskou, zal kunnen meedoen. Taiwan heeft nog niet gereageerd op de door Killanin genoemde datum. AMSTERDAM - De winst van Wim den Eisen in de finale 1000 meter van de open Nederlandse clubkampioenschappen indoor schaatsen (short track) was een grote verrassing. De Zoeterwoudenaar wist deze rit, die zeer sterk was, te winnen vóór Geoffrey Stockdale (Eng.), Archie Mars hall (Schotland) en de Brit John Tipper. De overige finales dit weekeinde op de Amsterdamse Jaap Edenbaan gingen naar de Belg Paul Goethals (1500 meter), 500 meter. Harold Spragg (Eng.), de 5000 meter met aflossing was voor de ploeg van Not tingham (Eng.), de winst op de 3000 meter met aflossing was Notting- ham-B, met de Leidse A-ploeg op de tweede plaats. Het clubklassement werd gewonnen door het Engelse Aldwych, 2. Bir mingham, 3. Nottingham-A, 4. Leiden-A. Dames De dames streden om de individuele titel. Het Nederlands kampioenschap ging naar de Italiaanse Marzi Peretti, die met grote overmacht zowel de 500 als de 1000 meter wist te winnen. Qp de tweede plaats eindigde de Engelse Kay Dibling, 3. Mandy Horsepool (Eng.).

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11