Sadat: verdrag aanstaande Terugtocht China verloopt moeilijk Amin begint tegenoffensief Staatsbezoek of vredesmissie? Relatie'79 Frankrijk zou streven naar herziening Euratom Carter ziet nog wel enkele problemen Culturele revolutie Mao was overbodig LEVENSLANG VOOR AFPERSER ZATERDAG 10 MAART 1979 BUITENLAND ALEXANDRIE (UPI/AFP/Reuter) - President Sadat van Egypte heeft gisteren gezegd dat hij van mening is dat een vredesverdrag met Israël aanstaande is. Zijn gast, president Carter van de Verenigde Staten, was in zijn uitlatingen iets voorzichtiger. Volgens Sadat houden "alleen een paar woorden" het welslagen van het Egyptisch-Israölische over leg tegen. President Carter zei dat hij enkele verschillen van mening tussen Egypte en Israël mee naar Jeru zalem zou nemen. "Ik ben klaar om een verdrag te on dertekenen," zei Sadat tijdens de reis van vier uur naar Alexandrie. "Ik heb vastgesteld dat niets een ondertekening in de weg staat. Er bestaat slechts een misverstand over de belangrijkste kwestie. Maar afgezien daarvan geloof ik dat we op het punt staan om een verdrag te sluiten," aldus de Egyptische president. Op de vraag welk misverstand er dan nog was, antwoordde hij: "Het mag belachelijk lijken, maar het gaat slechts om een paar woorden hier en daar." Carter zei dat "onverwachte ver- Vietnamese vluchtelingen toegelaten HONG KONG (AP) - In Hong Kong zijn zes vaartuigen met aan boord 353 Vietnamese vluchtelingen aangekomen die uit menselijke overwegingen in de kroonkolo nie zullen worden toegelaten. Het betrof 140 mannen, 97 vrouwen en 116 kinderen. In de buurt van de haven ligt nog steeds de 3500- ton Panamese vrachtvaarder „Skyluck" die ongeveer 3000 vluchtelingen aan boord heeft. Het schip ligt er al meer dan een maand. Hong Kong zal deze mensen, of een gedeelte van hen, pas toelaten als duidelijk vaststaat of zij vluchte lingen zijn of personen die tegen betaling Vietnam waren uitge smokkeld. schillen van mening" tussen Egypte en Israël overwonnen moesten worden voordat de im passe zou zijn overwonnen. Een Amerikaanse functionaris verklaarde na de tweede ge spreksronde tussen Carter en Sadat dat de besprekingen niet slecht waren verlopen, "maar ik zou ook niet zeggen erg goed." Beide leiders reisden met een spe ciale, versierde trein van Cairo naar Alexandrie en maakten daarna, staande in een open auto, een tocht door de stad. Er waren leuzen aangebracht als "Carter wij vertrouwen u". In Jeruzalem drong premier Begin er gisteren bij Egypte op aan de Amerikaanse compromis-voor stellen voor het sluiten van een vredesverdrag te aanvaarden. Sommige Israëlische ministers uitten de vrees dat president Car ter zal proberen concessies van Israël los te peuteren. Verslaggevers vroegen Begin wat hij dacht van de opmerking van Sadat dat er slechts "een paar woorden" de ondertekening van een vredesverdrag in de weg staan. "Als zij gering zijn, laat hem dan akkoord gaan," zo ant woordde de premier. "Het is niet zo moeilijk in te stemmen met kleine dingen." Het belangrijkste geschilpunt tus sen Egypte en Israël is volgens Amerikaanse functionarissen de kwestie van een koppeling van een vredesverdrag aan een tijd schema voor verlening van auto nomie aan de Palestijnen op de westelijke Jordaan-oever en in de Gaza. De V.S. hadden voorgesteld een maand na de ondertekening van een vredesverdrag daarover on derhandelingen te beginnen die binnen een jaar afgesloten zou den moeten zijn. De Israëli's hadden vorige week het beginsel van een tijdschema aanvaard maar overeen precies tijdstip zou moeten worden onderhandeld. 11 PEKING (AFP) - De culturele i volutie (dertien jaar geleden ge lanceerd door Mao Zedong om bureaucratisering van de Chine se revolutie tegen te gaan) was overbodig, zo schreef het Chinese Volksdagblad gisteren. Tot voor kort werd de culturele revolutie nog gepresenteerd als een „grote overwinning" van voorzitter .Mao. Maar de commentator van het Volksdagblad haalt nu een citaat van Mao uit 1957 aan, waarin deze zegt dat nu de tijd is aangebroken voor de „ontwikkeling van de produktieve krachten". Daaruit concludeert de commentator dat toen al de klassestrijd in wezen als beëindigd kon worden be schouwd. „Het was niet nodig ADVERTENTIE Motobécanc. Fietsen op z'n Frans. Lb.v. Nat. Puzzelactie \„Het Gehandicapte Kind" Europees parlement even bezet LUXEMBURG (AFP) - Ongeveer 300 leden van het onder commu nistische leiding staande Franse vakverbond CGT hebben gis termiddag enige uren de hal van het Europese parlement in Luxemburg bezet gehouden. De bezetters die werkzaam zijn in de staalindustrie, kwamen demon streren tegen de voorgenomen sanering van de Europese staal industrie. CAO BANG - Vrouwelijke Vietnamese soldaten bewaken gevangen genomen Chinese "agressors". De Chinezen behoren tot eenheden, die op het slagveld bij Cao Bang gevangen zijn genomen. een grote politieke beweging te lanceren". Hij meent dat de poli tieke instabiliteit waardoor de culturele revolutie werd gevolgd de hoofdoorzaak is van de trage economische ontwikkeling. Tevens publiceerde het Volks dagblad een artikel waarin stel ling wordt genomen tegen de „bourgeois-analyse" dat de hui dige Chinese koers op een „de- Maoisering", maar donderdag nog kritiseerde het Volksdagblad de „grote sprong voorwaarts", die Mao tien jaar voor de cultu rele revolutie lanceerde. De offi ciële Chinese pers gebruikt te genwoordig alleen nog citaten van Mao die dateren uit de begin periode van de Chinese volksre publiek. PEKING/HANOI/HONG KONG (AFP/Reuter) - China heeft Vietnam er gisteren van beschuldigd de Chinese terugtocht uit dat land te bemoeilijken door de Chinezen in de rug aan te vallen. Hanoi heeft Peking er op zijn beurt weer van beticht dat het in feite niet van plan is zich terug te trekken uit Viet nam, maar een nieuwe massale aanval voorbe reidt. Het Chinese persagentschap Nieuw China meldde dat de Vietnamezen zware artillerie- aanvallen hebben uitgevoerd op de zich terugtrekkende Chine zen. Daardoor verloopt de terug tocht minder snel dan was voor zien, aldus het persbureau. In Peking werd gezegd dat het nog wel een tijdje zal duren voordat er onderhandeld kan worden met Hanoi. Vietnam heeft laten weten geen woord te willen wisselen voordat de laatste Chinese sol daat uit het land vertrokken is. Een woordvoerder van het Viet namese ministerie van buiten landse zaken verklaarde gister avond dat de Chinezen hun te rugtocht opzettelijk vertragen en daarbij misdaden plegen tegen het Vietnamese volk. Volgens hem zijn de Chinezen overgegaan op een politiek van "alles vernie tigen, alles plunderen". Niet gerust Uitlatingen van hoge Vietnamese functionarissen wijzen erop dat Hanoi ook niet gerust is over de Chinese terugtocht. Een hoge functionaris zei dat de terugtrek- NAIROBI (Reuter) - President Idi Amin van Oeganda heeft gisteren een tegenoffensief gelanceerd te gen de door Tanzania gesteunde rebellen, die zijn bewind omver willen werpen. De regeringstroe pen hebben lange-afstandsge- schut en ander militair materieel buitgemaakt en de berichten van het slagveld zijn bemoedigend, zo meldt radio-Oeganda. Maar volgens Oegandese ballingen in Nairobi bestaat Amins tegen offensief uit een aanval op de vrijwel verlaten plaats Mpigi, 50 kilometer van Kampala. De re bellen zouden in de buurt van Mpigi stellingen hebben betrok ken in afwachting van nieuwe bevoorrading vanuit Tanzania. De ongeveer 2.000 man sterke strijdmacht van Oegandese bal lingen zou enkele posities van re geringstroepen bij Mpigi hebben veroverd. Een tweede 'arm' van de invasie macht, die in een vork-beweging oprukt naar Kampala, zou zich bij Mubende bevinden. Deze strijd macht zou Amins troepen van Kampala kunnen 'afsnijden'. Volgens de ballingen heeft Amin tot een tegenoffensief besloten omdat het moreel van zijn troe pen op een dieptepunt is beland. Veel inwoners van de hoofdstad zouden proberen naar hun ge boortedorpen terug te keren. Uit diplomatieke bron in Nairobi is vernomen dat Libische vrachtvliegtuigen nieuw militair materieel aanvoeren naar Kam pala. king slechts zeer tijdelijk is en dat de Chinezen een nieuwe aanval op Vietnam voorbereiden. Hij verklaarde dat Vietnam echter voorbereid is op een dergelijke aanval. De Chinezen hebben de steden Lang-Son en Pho Lu verlaten. Andere steden zijn echter nog steeds in Chinese handen, zo wordt uit diplomatieke kringen in Hong Kong gemeld. Japan maakt zich ongerust over de aanwezigheid van een deel van de Russische oorlogsvloot in de Vietnamese havens. Er zouden nu twaalf oorlogsschepen van de Sowjet-Unie in de Chinese zee aanwezig zijn. De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt heeft gisteren de Sowjet-Unie geprezen voor de 'terughoudendheid' in het Chi nees-Vietnamese conflict. Schmidt zei dit in het Westduitse parlement waar de conservatieve oppositie hem kritiseerde omdat hij teveel vertrouwen zou stellen in de ontspanning met de Sow jet-Unie. Schmidt verklaarde dat het voor de wereld zeer belangrijk is dat Moskou terughoudend blijft in het conflict tussen China en Vietnam omdat niemand belang kan hebben bij een botsing tus sen twee supermachten. De bondskanselier drukte het par lement op het hart dat West- Duitsland niet van plan is wapens te leveren aan China. Schmidt heeft dit standpunt in een brief overgebracht aan de Russische president Leonid Brezjnjev. ALEXANDRIA (GPD) - Het moet een ontroerende, inspirerende ervaring zijn voor de twee mannen in de eerste auto van de stoet: al die opgeheven, blije gezichten. Die rijen juichende mensen, meer dan een half uur lang van het station van Egypte's tweede stad naar het Ras-al-tin paleis aan zee. Mensen in het lange oosterse gewaad, de galabija,met Turkse mut sen en tulbands met gehaakte witte kapjes, in westerse kleding, jonge mensen, heel veel jonge mensen, zoals in elk ontwikkelings land, waar geboortebeperking in ieder geval twintig jaar geleden nog geen effect had. Het enthousiasme is zo grootalsof de vrede al is gesloten, een vrede die door sommigen langs de weg, niet geheel in overeenstemming met de feiten, wordt begroet met het V-teken van victorie. Al voor de presidentiële trein, versierd met palm- en lauriertakken het Sidi Gabr-station binnenrijdt, juichen de mensen al en ze doen het nog als, helemaal aan het eind van wat bij dit soort gelegenhe den de „motorcade" heet, de bussen met ons, persmensen langs ko men. De twee presidenten hebben nog maar anderhalf uur met elkaar kunnen praten en de vrede is bepaald nog niet gesloten. Integendeel: de Witte-Huiscorrespondenten die met Carter zijn meegekomen, hebben de indruk dat het besluit van de president om deze tocht te maken, heel impulsief is genomen. Vooral met de ge dachte van: als ik er nu niet zelf op uittrek, loopt het vredesgesprek compleet vast. En als dat juist is, kan de Amerikaanse president heel gemakkelijk een speelbal worden in de handen van Sadat en Begin. Zeker is, dat Carter het succes hard nodig heeft. De val van de sjah, zijn trouwe bondgenoot, wordt door velen in de VS als een gevolg gezien van Carters stuntelig beleid: eerst aandringen op naleving van de mensenrechten en dan niets (kunnen) doen als de zaak uit de hand loopt. Voor zijn prestige heeft hij heel hard een succes no dig. Bovendien hebben de VS na het verlies van Iran als bondgenoot behoefte aan nieuwe steunpunten voor luchtmacht en vloot. Een troepenmacht ter scheiding van Israël en Egypte zou heel goed ook dat doel kunnen dienen. Maar ook Sadat heeft groot.belang bij het tot stand komen van het vredesverdragDe reden die hem ertoe bracht eind 1977 zijn nu al beroemd geworden reis naar Jeruzalem te ondernemen, bestaat nog steeds: de armoede van dit land, dat zich niet blijvend een zo hoge militaire inspanning kan veroorlo ven. De volksrevolutie in Iran heeft er een nieuwe reden aan toegevoegd: overal in de Arabische wereld scheppen de islamitische leiders nu moed. De moslim-broederschap van Egypte jarenlang onderdrukt, bestaat nog altijd. Begin deze week is er een demonstratie van studenten geweest - zoals gewoonlijk niet door de media verslagen - die eisten dat in een vredesverdrag met Israël zou worden opgeko men voor Jeruzalem, waarover de akkoorden van Camp David zwijgen. Het is niet ondenkbaar dat ook in Egypte een verbond tot stand komt tussen verschillende oppositionele groeperingen, zoals dat vo rig jaar in Iran gebeurde. De moslims die er de organisatie voor hebben, de nationalisten die vinden dat Sadat de Palestijnen ver koopt, de linkse radicalen die vinden dat hij te weinig doet voor het volk. ,f>adat verkoopt dromen, geen vrede", zegt dr. Sami Mansoer, één van de kritische schrijvers die hun baan bij het dagblad Al Achram hebben verloren en nu zijn opgeborgen in het Instituut voor Strate gische Studies. ,JSn", gaat hij verder, „het verschil tussen droom en realiteit is de grondslag van revoluties. Om vrede te brengen, moet de president de essentiële problemen van het land oplossen. De mensen verwachten dat dat nu zal gebeuren - en ze zullen teleurge steld worden". Hij is bitter over de Amerikanen, van wie Sadat, zegt hij, als het er op aan komt geen enkele steun kan verwachten. ,De huidige leiding heeft geen strategie. Egypte moet een eigen identiteit vinden en zich niet tegen de Palestijnen keren". Hij vertelt dat Palestijnse studen ten geen beurzen meer krijgen voor Egyptische universiteiten en dat enkele tientallen linkse intellectuelen de dag voor Carters bezoek een verzoek kregen om even langs te komen op het ministerie van binnenlandse zaken. Daar is ze gevraagd de komende dagen niet naar vergaderingen of bijeenkomsten te gaan en in het algemeen te zorgen dat ze of gewoon op hun werk, of gewoon thuis zouden zijn. En in Alexandrie, waar Carter gisteren nog uitbundiger is ontvangen dan een dag eerder in Cairo, is een oppositioneel parlementslid opgepakt die pas weer is vrijgelaten nadat hij had beloofd niet deel te nemen aan demon straties tegen Carter. ,£traks moet er worden onderhandeld"zegt Sami Mansoer, „met de vertegenwoordigers van de Palestijnen. Maar je zult zien dat ze niet in staat zullen zijn iemand te vinden voor die taak. Intussen verloopt Carters bezoek meer als een staatsbezoek dan als onderhandelingsmissie, En de kans wordt steeds groter dat na zijn bezoek minister van buitenlandse zaken Vance in het Midden-Oosten zal moeten achterblijven om opnieuw, zoals hij zelf al zo vaak heeft gedaan en vóór hem Henry Kissinger, heen en weer reizend te proberen steeds weer nieuwe moeilijkheden die bij de uitwerking van de algemene akkoorden ontstaan, op te lossen. MAX SNIJDERS BONN (GPD) - De 52-jarige West duitse aquariumhandelaar Her mann Kraft is vrijdag tot levens lange gevangenisstraf veroor deeld. De rechtbank van Baden- Baden meent dat het bewijs is geleverd dat Kraft de mysterieu ze „Monsieur X" is, die tussen 1975 en 1977 dertien, voor een deel hoogst gevaarlijke aansla gen heeft gepleegd op spoorlij nen in het Boven-Rijndal. Volgens de rechtbank is het slechts aan een toeval te danken dat hierbij geen mensen werden ge dood. De officier van justitie had wegens poging tot moord op 26 mensen en afpersing twee keer levenslang geëist. Het proces tegen Kraft heeft vier weken geduurd en is een unicum in de Duitse criminele geschie denis. „Monsieur X" schreef brieven van „literaire kwaliteit" aan de spoorwegen. Als hem geen grote sommen geld (tot 250.000 mark) werden verstrekt, dreigde hij met aanslagen. Toen het geld uitbleef zijn die ook uitgevoerd. „Monsieur X" knipte stalen ka bels door die er voor moesten zorgen dat bovenleidingen op hun plaats bleven. Verder schroefde hij bouten van bielzen los. Zijn acties hebben miljoe- nenschade veroorzaakt. (Van onze correspondent) BRUSSEL - Frankrijk wil volledi ge vrijheid van handelen behou den op het gebied van kernener gie. Dat is de reden van het Fran se streven naar herziening van het verdrag inzake Euratom (de Europese Atoomgemeenschap). Dit zeiden Brusselse EG-des- kundigen in een toelichting op de aankondiging dat de Franse pre sident Giscard over Euratom zal spreken op het topberaad van de regeringsleiders van de Europese Negen maandag in Parijs. Parijs wil herziening van het hoofdstuk uit h.et Euratomver- drag dat de voorziening van de Gemeenschap met splijtbaar ma teriaal, de „brandstof' voor kern centrales, regelt. In de praktijk is dit hoofdstuk trouwens groten deels een dode letter gebleven. Als enige EG-land heeft Frank rijk zelfs nooit medewerking verleend aan de regelingen die nog wel door de andere acht wor den nageleefd. Parijs was steeds bevreesd voor enigerlei vorm van Europees toezicht op de bevoor rading met uranium. Reden voor het Franse initiatief is een uitspraak van het Europese hof van justitie in novemberjl. De Europese rechters zeiden dat het Euratomverdrag zo intensief mogelijk moet worden toegepast. De Europese Commissie, het „dagelijks EG-bestuur" die met de uitvoering van het verdrag is belast, heeft haar houding op dit punt duidelijk verstrakt. Ze blokkeerden bijvoorbeeld een Engels-Australisch akkoord over Australische uraniumleveran ties aan Londen, vooral tot schrik van de Fransen. De nucleaire onafhankelijkheid is een van de gevoeligste proble men in de Franse binnenlandse politiek. Frankrijk is immers een kernmogendheid en is boven dien sterk afhankelijk van kern energie, wil men in de toekomst de behoefte aan energie kunnen dekken. Het land beschikt maar over weinig eigen energiebron nen. Vooral de gaullisten, de kampioenen van de Franse onaf hankelijkheid, hebben het Eura tomverdrag altijd beschouwd als een onaanvaardbare aanslag op de Franse vrijheid van hande len. Door de uitspraak van het hof van justitie is het voor de EG-landen eigenlijk niet langer mogelijk bi laterale afspraken te maken met uranium-exploiterende landen over de levering van splijtbaar materiaal. Op basis van het ver drag beschikt de Europese Commissie over grote bevoeghe- den op het gebied van het eigen domsrecht. fysieke beveiliging en de proliferatie (verspreiding). De commissie heeft tot nu toe een zeer voorzichtige houding aan genomen. Het Euratomverdrag werd in 1958 afgesloten. Destijds heersten op timistische verwachtingen over kernenergie en over de hoeveel heden beschikbare Uranium. Daarin is inmiddels fundamen teel verandering gekomen. Het is niet onmogelijk dat op vrij korte termijn schaarste zal optreden bij de bevoorrading met kernbrand stof. Dit is vooral het geval als de bouw 'en het in gebruik nemen van de zogenaamde snelle kweekreactoren, nu vrijwel stil gevallen, de komende jaren niet sneller op gang komt. Qua ura- niumverbruik zijn deze reactoren 40 keer voordeliger dan de klas sieke lichtwater-reactoren, die nu in gebruik zijn. Het vraagstuk van de bevoorrading met uranium wordt de komende jaren alleen voor de EG al nijpen der doordat Canada en Australië, twee belangrijke leveranciers, al hebben aangekondigd dat ze nieuwe akkoorden met de Ge meenschap willen afsluiten. Als Parijs zijn zin krijgt en het Eura tomverdrag wordt gewijzigd, dan bestaat- de mogelijkheid dat de gemeenschappelijke markt voor nucleaire produkten feitelijk op houdt te bestaan. Dat heeft ern stige politieke consequen ties. Deze ontwikkeling wordt met zorg gadegeslagen door kleine EG- landen zoals België, dat sterk af hankelijk is van kernenergie. Maar ook Duitsland en Italië willen geen achterstand op Frankrijk inlopen in commer cieel opzicht. Wijziging van het Euratomverdrag heeft nog een andere kant: Nederland zou bij voorbeeld bevoegdheden terug kunnen eisen, waarmee het meer mogelijkheden zou verkrijgen om een onafhankelijke non-proli- feratiepolitiek te voeren. De recente uitspraken van het Eu ropese hof over Euratom zijn voor Frankrijk onaanvaardbaar, zo heeft Parijs al te verstaan ge geven. Aangezien de Europese verdragen tot nu toe „heilig" zijn geweest, wil Parijs vooralsnog alleen herziening van het hoofd stuk bevoorrading verkrijgen onder verwijzing naar een ver dragsbepaling die aanpassing van het verdrag mogelijk maakt. Als dit door andere EG%LAN- DEN wordt afgewezen, lijkt een ernstig politiek conflict in de Gemeenschap onvermijdelijk, aldus deskundigen in Brus sel. ADVERTENTIE zo 11 t/m do 15 maart/beatrixgebouw ma 12 t/m do 15 maart/beatrixgebouw-parterre beurs voor relatiegeschenken, reklame- en toegiftartikelen, premiums openingstijden: dagelijks van 9-18 uur

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9