Bestrijding kanker wordt breder aangepakt Zeker is... Regeling over positie leden koninklijk huis BUITENOM nva BINNENDOOR 3EEHEEI Stoomspinnerij failliet: 229 man op straat LEZERS SCHRIJVEN ZATERDAG 10 MAART 1979 DEN HAAG (GPD) - Het kabinet is het gisteren eens geworden over een wetsontwerp dat de positie van leden van het Koninklijk Huis moet regelen. In het wets ontwerp, dat voor advies naar de Raad van State is gestuurd, wordt precies vastgelegd welke leden van de koninklijke familie offi cieel als lid van het Koninklijk Huis worden aangemerkt en hoe de ministeriële verantwoorde lijkheid voor hen is geregeld. Minister-president Van Agt, die dit gisteren bekendmaakte, weiger de mededelingen te doen over de inhoud van het wetsontwerp, ge zien het „delicate karakter" van het onderwerp. Het wetsontwerp over deze zaak is al sinds 1972 in de maak. Het zal enkele weken duren alvorens de Raad van State het advies heeft afgerond. Het Van Agt bevestigde vrijdag ook nog eerdere officiële mededelingen van de Rijksvoorlichtingsdienst dat er geen aanwijzingen zijn dat koningin Juliana op korte ter mijn zal aftreden. „Wij hebben geen enkele aanwijzing dat er binnenkort een aftreden te ver wachten is, noch op 30 april, noch op 6 september, noch op enige andere datum", zei Van Agt. „We moeten bij een aftreden eerder denken in jaren dan in maanden, laat staan in weken". Beide data zijn regelmatig genoemd, 6 sep tember omdat de koningin op die datum 31 jaar geleden haar moe der opvolgde, 30 april omdat de koningin dan 70 jaar wordt. De premier verzuchtte dat nu maar eens een einde gemaakt moet worden aan al die verhalen. „Die berusten op niets", zei hij. Hij zei zijn beweringen mede te baseren op zijn regelmatige contacten met de vorstin. „Ik zie haar nogal eens", aldus Van Agt. „Ik zie de koningin voor mij in een goede gezondheid, naar lichaam en naar geest". In Haagse kringen werd algemeen verwacht dat de koningin een mededeling over haar aftreden zou uitstellen totdat een defini tieve wettelijke regeling is getrof fen voor de positie van de leden van het Koninklijk Huis. De par lementaire behandeling van dit wetsontwerp zal zeker nog wel enige tijd vergen. Al vele jaren wordt over dit onderwerp gedis cussieerd. Diverse kabinetten hebben daar problemen mee ge had. Kinderen in Zuid-Afrika gevangen DEN HAAG (GPD)- Nederland moet bij de Zuidafrikaanse regering protesteren tegen het gevangen houden van kinderen in Zuid-Afrika. Dit vindt de meerderheid van de Tweede Kamer zoals blijkt uit schriftelijke vragen aan mi nister Van der Klaauw van buitenlandse zaken door ka merleden van PvdA, CDA, WD, PPR, D'66, PSP en DS'70. Amnesty International, de in ternationale organisatie die zich inzet voor het naleven van mensenrechten heeft bij de Zuidafrikaanse ambassa de opheldering gevraagd naar het lot van ongeveer 150 kin deren, merendeels in de leef tijd van 13 tot 15 jaar die door de Zuidafrikaanse regering in eenzame opsluiting gehou den worden en zelfs gemar teld zouden worden. Zes kin deren die beschuldigd wor den van sabotagedaden zou den gevangen zitten op het beruchte Robbeneiland voor de Zuidafrikaanse kust. De ambassade van Zuid-Afrika heeft op de vragen van Am nesty International geen ant woord gegeven. De Tweede Kamer wil dat de minister bij de regering van Zuid-Afrika zal aandringen op een spoedig en eerlijk pro ces om de eenzame opsluiting te beëindigen en om een grondig onderzoek naar de beweerde martelingen toe te staan. De Zuidafrikaanse re gering zou ook de namen van de kinderen moeten publice- DEN HAAG (GPD) - De regering vindt dat de kankerbe strijding breder moet worden aangepakt. Zij wil op korte termijn streven naar een betere bundeling van alle instan ties op dit gebied en naar het opzetten van een alomvat tende registratie van kankersterfgevallen. 'Noodkreet' van Leythenrode LEIDERDORP - De onderne mingsraad van het Leiderdorpse verpleeghuis Leythenrode vraagt in een telegram aan het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven (COZ) de normen voor het perso neelsbestand in ziekenhuizen en verpleegtehuizen uit te brei den. Het COZ neemt maandag een beslissing over het voorstel van de Nationale Ziekenhuisraad (NZR) over de uitbreiding van de normen voor het personeel. In het telegram aan het dagelijks bestuur van het COZ stelt Ley thenrode dat een verruiming van de norm absoluut noodzakelijk is. "De kwaliteit van ons zorgpro ces komt anders in gevaar. Zie kenfondsen denk aan het belang van uw cliënten", aldus het tele gram. In zijn algemeenheid kan zij niet zeggen of er voor de kankerbe strijding voldoende geld be schikbaar is. Het huidige bedrag is, gezien mede de financieel- economische situatie „niet onre delijk". Dit stellen minister Ginjaar en staatssecretaris mevrouw Veder- Smit in een nota over de kanker bestrijding, die gisteren bij de Tweede Kamer arriveerde. Dit stuk werd gemaakt naar aanlei ding van de vele kritische vragen over een notitie omtrent kanker bestrijding, die de vaste kamer commissie volksgezondheid maakte Deze commissie hield twee hoorzittingen, waarop veel kritiek, klachten en wensen ten aanzien van de aanpak van deze volksziekte werden verno- De regering wil voorrang geven aan de „samenwerkingsverbanden kankerbestrijding", zoals die al zijn opgericht of in oprichting zijn. Deze zogenaamde integrale kankercentra (onder andere Rot terdam, Den Haag, Groningen) bundelen de beschikbare kennis en voorzieningen voor onderzoek en behandeling van ziekenhuizen en andere instellingen om per re gio een zo goed mogelijke patiën tenzorg te kunnen geven. Er zul len er maximaal acht moeten komen. Ginjaar en Veder zeggen dat sluitend netwerk kingsverbanden moet komen, evenals een goede registratie (die nu nog ontbreekt en waarop van vele zijden sterk is aangedron gen). De financiering van deze organen moet niet van de over heid komen. De bewindslieden denken aan betaling via een op slag op de verpleeggelden. Zij gaan na of tijdelijk, in de aanloop fase van de centra, op een andere manier geld ter beschikking kan komen, vermoedelijk wel uit de rijksbegroting. REGISTRATIE Een van de zaken, die de meeste voorrang hebben, is het opzetten van een algemene registratie van kankersterfte en het daarbij be horende onderzoek. Op dit punt, zo erkent de nota, heeft ons land een achterstand bij andere ver gelijkbare landen. De samen werkingsverbanden zullen een belangrijke bijdrage kunnen le veren tot deze centrale opzet. Daarbij moet het accent van het onderzoek van het zuiver me- disch-biologische naar het epi demiologische (speuren naar het voorkomen van de verschijnse len) worden verlegd. De sterfte als gevolg van kwaad aardige nieuwvormingen is in ons land, na de sterfte door hart en vaatziekten, de belangrijkste doodsoorzaak. In 1977 overleden er bijna 28.000 mensen aan kan ker, per jaar worden ongeveer 40.000 nieuwe gevallen onder zocht. De regering vindt dat kan kerbestrijding alle aandacht ver dient van laboratoriumonder zoekers, medici, maatschappelij ke organisaties en overheid. Spoedig zal een leidinggevend en overkoepelend orgaan worden samengesteld waarin deskundi gen zitting hebben op het gebied van onderzoek, behandeling, planning, informatie en be stuur. De bewindslieden kondigen aan dat er in de toekomst meer on derzoek moet worden verricht op het gebied van het zogenaamde niet-traditionele kankervoorko men (niet erfelijk bepaald). Daar bij gaat het om kankerverwek kende factoren in de voeding, de werksfeer, drinkwater, adem- lucht, maar ook om die kwesties die verbonden zijn aan menselijk gedrag als roken en geslachts verkeer. Kankerverwekkende stoffen en straling in voeding, milieu en werksfeer zullen in toenemende mate aandacht ver gen. Onder meer de invloed van straling zal uitgebreider worden onderzocht. ADVERTENTIE Zeker is, dat assurantiekantoren, die lid zijn van de NVA u een nieuwe kijk op zekerheid geven! Eerst analyseren zij uw persoonlijke en zakelijke risico's. Dan geven zij aan welke risico's kunnen worden voorkomen en welke kunnen worden beperkt. Uit de inventarisatie van bestaande voorzieningen en regelingen die u kunt treilen, volgt tenslotte een verantwoord verzekeringsplan. UTRECHT - DE 4-jarige Marielle Drost biedt prinses Beatrix bij de opening van het symposium over "Het kind in de fysiotherapie" een boeket bloemen aan. Dat gebeurde gisteren in Utrecht. UTRECHT (ANP) - De Veenendaalse stoomspinnerij- en weverij (VSW) is gisteren definitief over de kop gegaan, waardoor de 229 werknemers van het textielbedrijf na het weekend niet meer op hun werk terug hoeven te komen. Het doek voor VSW is gevallen omdat het Westduitse bedrijf Kufner, dat zich als koper had aangemeld, zich nu uiteindelijk heeft teruggetrokken. Dit is door de bewindvoerder van het bedrijf aan de vakbonden meegedeeld. "De werknemers van VSW zijn het slachtoffer geworden van het gekonkel tussen twee buitenlandse bedrijven", aldus districtbestuurder J. Schut te van de Industriebond NW. Nadat VSW eerst door de Engelse moe dermaatschappij Staflex was leeggeplunderd en vorig jaar uitstel van betaling was aangevraagd werden er twee bedrijven gevonden die wel wat in het Veenendaalse textielbedrijf zagen. Het Canadese concern DHJ had interesse voor de verkooporganisatie van VSW en het West duitse bedrijf Kufner wilde het produktiebedrijf wel kopen. Nu Kufner zich heeft teruggetrokken hebben de banken de geldkraan voor VSW dichtgedraaid. Er is zelfs geen geld meer om de werknemers hun loon over maart te betalen, aldus Schutte. Luns (2) Zo'n nieuwe kijk op zekerheid vereist vak kennis, ruime ervaring en een onafhankelijke opstelling. Die voorwaarden kan de NVA- assurantieadviseur u garanderen. Hij geeft u 'zicht' op uw zaken. Hij let op uw zekerheid en op uw rechten als u onverhoopt een beroep op de polis moet doen. Het enige waar op hoeft te letten is, of uw adviseur lid is van de NVA. U herkent hem aan hetNVA-vignet. 0 een nieuwe kijk 0 op zekerheid... De NVA is een organisatie van makelaars ir en andere onafhankelijke assurantie-tussenpersonen. Secretariaat: Utrechtscweg 135, Amersfoort. Als ik het ingezonden epistel van T. Maartense in dit blad van 7 maart moet geloven wordt hij door een grote onzekerheid bezig gehou den. Nou, ik door grote ongerust heid en ben daarom niet te laks om te reageren. De NSB die volgens de heer Maar tense het 'Voor koningin en va derland' hoog in het vaandel had, werd in 1931 opgericht door Mus- sert en Van Geelkerken en stelde zich ten doel in Nederland een autoritair en corporatief inge richte staat te vestigen. Dat hield tevens in dat de parlementaire democratie vervangen moest en gevolgd zou worden door een staat naast het patroon van fas cisme of nationaal-socialisme. Dat idealen van een politieke partij bij vele delen van de bevolking acceptabel zijn houdt niet in dat het voormalig lidmaatschap van Luns van de NSB dat is. Integen deel, in 1933 bestond de NSB al een aantal jaren maar die be schaafde, aristocratische Luns had zijn ogen in zijn zak en werd doodleuk lid van die partij. En wat dan nog?", schrijft T. Maar tense. Welja, wat geeft het dat Luns lid is geweest van zo'n club? Met modder gooien naar zo'n man kan niet, zegt Maartense. Wel, ik ben dat met hem eens maar er mag van mij best op een andere wijze kritiek geuit wor den. Ook ik lig verder niet wakker van zijn lidmaatschap. Wel maken zijn huidige werkzaamheden mij ongerust. Reactionaire mensen als Luns brengen de wereldvrede in gevaar. Maartense schrijft dat hij aan het verzet heeft deelgenomen wat bijzonder kranig van hem is maar wat mij, gezien zijn brief, doet af vragen of hij wel begrepen heeft waar hij mee bezig was. D.Bavelaar Soembastraat 74 Leiden. Mentaliteit In uw blad van maandag 5 maart gelezen dat er mensen zijn die graag wettelijk geregeld willen zien waar niet gerookt mag wor den, evenals dat in Finland het geval is. Daar is misschein wel iets voor te zeggen. Maar zijn er zo niet veel zaken vyaar we met z'n allen eens over na moeten den ken? Toen ik ruim vier jaar geleden op onderstaand adres kwam wonen was het atmosferische milieu ook beter. Als we nu op onze slaap kamer komen gebeurt het wel dat we daar van de open haarden van de omwonenden genieten. Of 's zomers, zittend in ons tuintje moeten we zelfs op zondag luiste ren naar het monotone geluid van een droogtrommel waarvan de uitlaat bij één der omwonenden uit het dak komt, uren lang. En zo zijn er nog veel meer zaken en dat alles wettelijk regelen? Aan onze mentaliteit is flink wat mis, die moet anders geregeld wor den. De overheid vraagt al jaren om 's avonds de gordijnen te slui ten. Maak 's avonds eens een wandeling dan zie je meer open dan gesloten gordijnen. We zijn vaak horende doof en ziende blind. J. Offereins Mimosaduin 1 Leiden Zegen (1) Wellicht biedt de nieuwe wind die de ayatolla's in Iran doen waaien, de verfrissing waar naar vele Perzen snakten. Ik zou zelf liever voorlopig maar even binnen blijven, als ik lees, wat er allemaal te gebeu ren staat. De scholen die ruimte boden aan onderwijs aan beide sexen tegelijk, moeten er rekening mee hou den dat zulks weer spoedig verleden tijd is. Chomeiny wil terug naar gescheiden scho len voor jongens en meisjes. Daarmee vangt een nieuwe verkaveling van een samen leving aan. Het gemengde op trekken is met de wetten van de Islam in de hand uit den boze. Wellicht dat straks slechts gemengde gevoelens oirbaar zijn. Deze week trokken duizenden vrouwen door Teheran die met klem protesteerden te gen de dreigende wederin voering van de sluier. Wat zich aan het oog onttrekt, dat is er niet. De vrouw is voorbe stemd om anoniem te blijven, zelfs inwisselbaar te zijn, wanneer men alshetware een gordijn optrekt rond haar aanwezigheid. Het is overigens niet zo ver wonderlijk dat juist in de be nadering van de vrouw en haar veranderende positie een paar urgenties van het nieuwe regiem duidelijk worden. De wrevel tegen de sjah en zijn club had velerlei vorm. Heel duidelijk was ech ter de weerzin in brede kring tegen de als exhibitionistisch ervaren westerse importcul- tuur van coca cola tot strip tease. De vrouw als object. En nu niet lachen, want dat is al te gemakkelijk. De interes sante parallel doet zich voor dat zowel de voorvechters van emancipatie, als de hals starrige bewakers van de moslim-orthodoxie de agres sieve exploitatie van de vrouw in haar begeerlijkheid veroordeelden. Het is maar één facet, zeker niet het on belangrijkste, van het mon sterverbond tegen de sjah. Maar monsterverbonden ple gen niet zo lang te bestaan. De ayatollah Chomeiny heeft verder natuurlijk niet zo vre selijk veel gemeen met de Perzische Emmy van Over- Zegen (2) Voorlopig neemt geestdrift nog geen bezit van mij als ik aan het Iran van Chomeiny denk. De ijzige foto's van aan palen gebonden, geblinddoekte mensen die op het punt staan geëxeuteerd te worden ko men in groten getale bij de kranten binnen. De snelheid, waarmee processen worden gevoerd en de summierheid van de gegevens doen vrezen dat voornamelijk willekeur, al of niet door de Profeet geïnspireerd over leven en dood oordeelt. Het is weer de oude vertrouwde dweepzucht die zich gelden doet. Een levendig gegeven intussen ook voor onze dre ven. U dacht toch zeker niet dat de Chomeiny's van onze breedtegraad het over hun kant laten gaan, wanneer u vindt dat u uiterst ongelegen over tijd bent? Over tijd is over tijd en laat is laat. Dus doen die vijf dagen extra er niet zo toe. En waarom zou den de douaniers op het Brusselse vliegveld, zo graag de toestellen uit Kopenhagen afhandelen? Dan kunnen ze fijn die bladen met die blote billen in beslag nemen, want daar schijnt menige Belgi sche ayatollah tegen te zijn. Maar terug naar Iran. Het gaat daar niet goed. Hier en daar wordt ook al geroepen dat de homosexuelen allemaal ach ter slot en grendel moeten en dat Allah zus en dat Allah zo. En omdat iedereen zo goed weet wat Allah wil, zo'n beetje zoals monseigneur Gijsen dat hier weet, en iedereen door elkaar heen schreeuwt, maakt het vooralsnog niet zoveel uit, wie het commando geeft. De geweren zijn hetzelfde geble ven, de salvo's ook. Het la waai is te oorverdovend. Al lah komt er niet bovenuit. Roda (1) Nu we het toch over verre dre ven hebben, sta ik ook nog even stil bij Roda JC, dat fer me ploegje uit het brons groene eikenhout dat zo hoog op de ladder gestegen is. Bij elke trede opwaarts ter com petitie verscheen er alshetwa re een nieuwe rij advertentie borden. Nog even Ajax en Feyenoord pakken en de wervende teksten hard-board voor bier en maaltijdsoepen zouden zo boven het Roda- veld uiUorenen dat de skyline van Kerkrade er blijvend door veranderd zou zijn. Nu laat de NOS het afweten. Ca- rel Enkelaar wappert met de omroepwet en wie aandringt krijgt ook nog een rapport- Rengelink te zien en daar heet dan in te staan wat allemaal niet mag. Zo mag het zicht van de camera op de actie niet worden gehinderd door een reclameboodschap. Een prachtig criterium natuurlijk, maar het werkt niet. Er kan geen wereldkampioenschap zaalhandbal verreden wor den, of er staan wel weer een stel volle-melkrepen op de shirtjes afgebeeld. Die ont nemen de blik op de actie, maar de NOS komt rustig kij ken en als die wandelende verwarmingsradiator toeval lig als commentator fungeert dan weet-ie van de volle-mel krepen nog chocola te maken ook. Roda (2) Nu is dan een voorbeeld ge steld. Het arme Roda JC. Het gebeurt wel midden in de vas tentijd. In het ouwe trouwe blije Roomse leven hadden ze daar misschien nog een soort versterving in gezien. Maar zelfs in Limburg gaan de snoepjes in de vastentijd niet meer in een trommeltje "We overwegen acties", lieten ze dreigend in Kerkrade weten Voor de grootste grap zorgde traditioneel echter weer de sectie betaald voetbal van de KNVB. Als de NOS zou vol harden in d'r discriminerend gedrag, dan overwoog de KNVB de boys van de radio en de teevee niet meer op de terreinen toe te laten. Con tracten en zo, die de KNVB en de NOS jaarlijks plegen aan te gaan, niks mee te maken. In de laatste wereldoorlog had je Japanse piloten die zich met vliegtuig en al in Ameri kaanse marineschepen boor den. Dat waren zogenaamde kamikazepiloten. Zij offerden zich op voor de goede zaak en de eer en in de zekerheid dat ze onsterfelijk waren. Aan de ze kamikaze doet my dat dreigement van de sectie be taald voetbal onweerstaan baar denken. Waar moet dat voetbal met zijn steeds stij gende bekommernis naar toe, als niet één keer per week van tien voor halfacht tot half ne gen zondagavonds de ramen even worden gewassen. Eén jaar geen voetbal op de televi sie en de belangstelling er voor schrompelt ineen tot die voor het kaatsen. Tenslotte is fjaernleppen toch al meer kijksport dan het catenaccio. En wie van boksen houdt, Aad Mansveld is beschikbaar, je kunt natuurlijk ook meteen bij Rudy Koopmans terecht. Kamikaze dus. Flightcomman- der Vilé stort zich ooit nog eens met zijn esquadron op de betonnen dakterrassen van het Hilversumse omroep- kwartier. Voor de goede zaak, de eer en de onsterfelijkheid. Op hetzelfde moment wordt bij het waterpolo shirtrecla me ingevoerd. Dispuut Deze week is mij de eer te beurt gevallen om voor een eer biedwaardig Leids dispuut van volkenrechtstudenten wat te mogen vertellen over de media. Eigenlijk ging het in de eerste plaats om de tele- een beeldband en daar mee zou een gedeelte van de avond door de studenten zelf geoefend worden, afwisse lend in de rol van interviewer en ondervraagde. Een onderhoudend avondje. Vlotte sprekers, maar even eens vertegenwoordigers van het verbaal talmende type. Grootste probleem van allen: hoe maak ik een einde aan het gesprek. Beethoven had altijd de meeste moeite met zijn slotakkoord. Het laatste deel van menige symfonie is één stuk aarzelen om te duiken op het puntje van de spring plank. Nu dan maar, neen nog even wachten en eindelijk de grote plons. De laatste maat, fortissimo, het slotakkoord. Wat Beethoven lukte, ging maar weinig van de gelegen heidsinterviewers goed af. De zaak bleef steken, zoals een pickupnaald in een bescha digde groef. Hoe merkwaardig dan dat men in het gesprekje achteraf de kritiek op de "echte" inter viewers niet schuwde en dat de meeste gram bleek te gaan in de richting van uitgere kend de twee begaafdste on dervragers uit dit taalgebied, de heren Van Meekeren en Van Tijn. Mensen van tem poversnellingen, de functio nele stiltes, de messcherpe staccato's. Is het dan toch echter waar, zijn we alleen maar een volk van schilders? HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7