Er komt schot in verbetering van "Haver en Gort" Naar onze kritiek luisteren ze Op bres voor bedrijfsleven in Paneras Bezwaren katholieke onderwijzers tegen Leidse Toets ZATERDAG 10 MAART 1979 LEIDEN LEIDEN - De Haver en Gortbuurt is lange tijd de meest vergeten buurt van de Leidse binnenstad geweest. Totdat in het begin van de jaren zeventig plannen wer den gemaakt om deze buurt "ach ter het Levendaal" op te knap pen. Ondanks die plannen heb ben concrete verbeteringen ja renlang op zich laten wachten. Hier en daar werd wel een wo ninkje opgeknapt en wat groen aangelegd, maar ingrijpend ver beterd werd de Haver en Gort niet. Ook niet nadat de gemeente raad deze buurt in 1977 aanwees als rehabilitatiegebied. De ver paupering van deze "echte" Leidse buurt ging door. Wie er nu gaat kijken ziet dat er vol op bedrijvigheid heerst in dit deel van de binnenstad. Het lijkt er op dat na zeven magere jaren de ze ven vette jaren zijn aangebroken. De Haver- en Gortbuurt staat in de steigers. Er is eindelijk een be gin gemaakt met de uitvoering van een aantal plannen. Al in 1972 nam de gmeenteraad het besluit om de Haver en Gort op te knappen. In 1977 ging de raad akkoord met een bestemmings plan voor de buurt die ligt inge klemd tussen Levend aal en Plantsoen. In dit plan werd glo baal aangegeven wat er in de ko mende tijd moest gebeuren op het gebied van wonen, verkeer, groenvoorzieningen enz. Ook daarna bleef de Haver en Gort nog geruime tijd steken in een brei van papieren plannen en goede voornemens. Pas in okto ber vorig jaar werd een begin ge maakt met de renovatie van de zogenaamde hekjeswoningen tussen de Derde Haverstraat en de Gortestraat. Na jarenlange on zekerheid over de vraag of er nu wel of niet gerenoveerd zou wor den krijgen deze hekjeswonin gen nu eindelijk een grondige opknapbeurt. Vorige maand is ook een begin ge maakt met de sloop van de oude gemeenteschool. Op deze plaats zullen veertien woningen met bergingen worden gebouwd. De nieuwe woningen zijn zo afwis selend mogelijk opgezet en in de zelfde stijl als de andere wonin gen in de buurt. De huizen be staan uit drie verdiepingen en krijgen een schuine kap. Enkele andere nieuwbouwplannetjes liggen nog in het verschiet. Er zijn plannen gemaakt om aan de Kraaierstraat 7 nieuwe woningen te bouwen en op het terrein van het huidige hoofdpostkantoor aan de Gerestraat zullen in de Sinds kort staat ook het Tevelings- hofje, tussen de Pakhuisstraat en de Vierde Binnenvestgracht, in de steigers. De restauratie van het Bethlehemhofje aan het Leven daal nadert zijn voltooiing. Kort om het leefklimaat in de buurt wordt aanzienlijk verbeterd. Er moet nog heel wat gebeuren, maar het is duidelijk dat de eerste stappen op de weg naar algehele wijkverbetering zijn gezet. De oude gemeenteschool is gesloopt. Op deze plaats zullen 14 woningen met bergingen gebouwd worden LEIDEN - Het katholiek lager on derwijs in Leiden vindt de Leidse Toets veel te kennis-gericht. Met de BAVO-commissie die deze toets samenstelt valt volgens veel katholieke onderwijzers niet te praten: de commissie is "veelte autoritair". De Leidse Toets werd deze week afgenomen in zesde klassen, in verband met de. overgang naar het vervolgonderwijs. De Leidse Toets is al bij na 10 jaar in gebruik. Binnen het katholiek onderwijs wordt nu overwogen om als "ex periment" op één lagere school volgend jaar een toets van een ander merk te nemen. De Leidse Toets kost veel te veel tijd, vinden de katholieke on derwijzers. Voor de kinderen is hij geen lolletje. Er moeten ook maar eens andere zaken aan bod komen, zoals creativiteit en so ciaal gedrag. De IPO-toets, een Rotterdamse vinding, is mis schien beter. Daarbij worden bij voorbeeld ook individuele ge sprekken met de leerling ge voerd. Binnen het katholiek onderwijs '"hangt een sfeer van: "Wij maken braaf die toetsen, maar er wordt nooit iets aan veranderd. De BA- legt alle kritiek naast zich neer, een eigen inbreng van de scholen is er op die manier niet". De'heer Breuker, hoofd van de ka tholieke St. Josephschool in de Burgemeesterswijk: "Op zich zijn toetsen niet verkeerd, maar deze is veel te prestatiegericht. De Leidse Toetsen, éen in de vijf de en twee in de zesde klas, kos ten je bijna drie keer een school week. Ik kondig de toets ook niet aan, anders heeft de halve klas pijn in de buik. Ik ben liever on afhankelijk in mijn advies. Er zit ook een gevaar in dat je na de laatste toets meer aan aardrijks kunde en geschiedenis gaat doen. Aan die trend doe ik beslist niet Kloof De heer Van Kampen, hoofd van de Alfons Ariënsschool in de Kooi: "In tien jaar is er nooit iets aan de toets veranderd, dat is ons be zwaar. De BAVO-commissie is veel te autoritair. Ik vind dat de eerste twee toetsen moeten ver dwijnen, het geld kun je dan ge bruiken om de laatste toets (de selectietoets, red.) te verbeteren. Op het moment is er een hele diepe kloof, de BAVO-commissië neemt nooit contact op met de hoofden. De aansluiting lager onderwijs-vervolgonderwijs moet veel energieker aangepakt worden. Trouwens, die IPO- toets, daar ben ik zelf niet voor, ik vind dat je de Leidse Toets moet verbeteren". Van Kampen hekelt ook de "af spraken" die via de BAVO-com missie gemaakt worden tussen lager onderwijs en vervolgon derwijs. Hij vindt dat bijvoor beeld op het gebied van geschie denis, waar nu afspraken over gemaakt worden, de aansluiting ondanks de bemoeienissen van de BAVO nog bar slecht is. De voorzitter van de BAVO-com missie, de heer Van Mierlo^zegt; "Altijd als het katholiek onder wijs met opmerkingen kwam, heeft de BAVO-commissie ge reageerd. De oorzaak van veel kritiek ligt ook in de uitvoering ervan op de scholen zelf. De ma nier waarop de school er mee om springt is voor de sfeer en de stemming doorslaggevend. Crea tiviteit en sociaal gedrag komen nu toch ook aan de orde in het advies dat het schoolhoofd zélf geeft?" Eenheid Van Mierlo zegt dat het "zeker te betreuren" zou zijn als het katho liek onderwijs de Leidse Toets de deur zou wijzen. "Er is nu een prettige eenheid in de hele over gangsprocedure van lagere school naar voortgezet onder wijs. Nee, ik wist niet dat de ka tholieke scholen overwegen om als experiment een andere toets te proberen. Volgens mij is het recente overleg met de katholie ke scholen en de BAVO-comrpis- sie heel plezierig verlopen". De woordvoerster van het katho liek schoolbestuur in Leiden (een stichting, red.) benadrukt dat er nog geen enkele definitieve stap genomen is. "Maar we zijn inder daad niet tevreden. De toets kost tijd en zorgt voor Veel onrust. De IPü-toets is wel veel duurder, 35 gulden per onderzoek. De ouders zullen daar misschien in moeten bijdragen". LEIDEN - Eigenaars en vertegen woordigers van bedrijven uit Paneras Oost (de wijk die wordt begrensd door de Hooigracht en de Herengracht) hebben hun verontrusting geuit over de voor bereidingsprocedure bij het tot stand komen van een bestem mingsplan voor deze wijk. Zij vinden dat met de belangen van het bedrijfsleven in onvoldoende mate rekening wordt gehouden. Om die belangen te kunnen verde digen is onlangs op aanraden van de Stichting Leidse Binnenstad door het bedrijfsleven van deze wijk de Stichting "Werken en Wonen in Paneras Oost" opge richt. Deze stichting heeft zichzelf tot doel gesteld om "de belangen van werken en wonen in de wijk op elkaar te integreren tot een juist, in deze tijd vereist, leefmilieu". In een brief van het college van B en W en de Leidse gemeenteraad schrijft men niet te begrijpen dat een plan zoals dat er op dit mo ment ligt kon worden opgemaakt omdat het in zijn geheel de histo risch gegroeide indeling van de wijk negeert aangezien het als belangrijkste voorwaarde kent het herstel van de woonfunctie, een functie die volgens de stich ting nooit overheersend in de wijk heeft bestaan. Verder toont men zich verbaasd over het feit dat er zoveel belang wordt gehecht "aan een zich buurtcomité noemend aantal bewoners". De stichting twijfeld aan het bestaansrecht van dit comité dat naar haar mening niet op democratische wijze is geko zen en bestaat uit tijdelijke be- In haar brief aan het college dringt de Stichting "Werken en Wonen in Paneras Oost" er tot slot op aan dat zij bij de gemeente als een volwaardig gesprekspartner wordt beschouwd. Zij hoopt dan ook deel te kunnen nemen aan gesprekken met bedrijven die in verband met het bestemmings plan verplaatst dienen te worden. "Want", zo zegt de stichting in haar brief, "Deze gesprekken zijn tot nu toe in vele gevallen door ambtenaren geschiedt met inti midatie-technieken". De Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening houdt maandagavond een openbare voorlichtings- en discussieavond över de vooruitzichten voor het winkelapparaat in Leiden en om geving. De bijeenkomst wordt gehouden in de Vredtskerk aan de Van Vollenhovekade 22 en be gint om acht uur. Kleintjes (1) Leiden is een gemeente die er - dat is algemeen bekend - niet al te warmpjes bijzit. De sleu telstad heeft al jarenlang een gat in de begroting die sok- kenstoppers tot wanhoop zou brengen. We zijn de grootste artikel-12-gemeente van ons land. Dat wil zeggen dat we financieel gezien onder cura tele van binnenlandse zaken staan en dat de provincie een extra oogje in het zeil houdt of we niet al te gekke bokke- sprongen maken. Heeft de Leidse wethouder van financiën nu een gat in zijn hand? Of is de Leidse raad soms wat spilziek? Hoe zit dat eigenlijk? Dankzij de speur zin van de Leiderdorpse be lastingconsulent J.H.M. Hee- zen kunnen we het onomstote lijk bewijs leveren dat de ge meente Leiden dondersgoed op de kleintjes let. Als cliënt had de heer Heezen iemand', die twee kleine pand jes bezit aan de Jan van Houtkade in Leiden. Naast de gewone uitgang hebben de pandjes in een grijs verleden nog een extra uitgang gekre gen. Aan de Hoef straat. Een voorrecht, dat de gemeente de mogelijkheid verschafte om precariorechten te heffen. Dat gebeurde ook. De ene aan slag bedroeg de somma van zestien cent, de andere ver meldde het kapitale bedrag van twintig cent. Opgeteld ze sendertig cent. Door een slor digheidje verzuimde de belas tingplichtige de hoogste aan slag te betalen. Na enige tijd werd hij door een ambtenaar van de gemeente opgebeld en erop gewezen dat de aanslag nog niet betaald was. Na een welgemeende van de belastingplichtige, bood de ambtenaar aan een duplicaat-aanslag toe te stu ren. Als extra-service zond de gemeente ook een reeds inge vulde giro-acceptkaart mee. Kleintjes (2) Belastingadviseur Heezen zette op een rijtje wat de gemeente heeft moeten doen om alsnog in het bezit te komen van de ontbrekende twintig cent. Eerst het klaarmaken van de oorspronkelijke aanslag (ar beidstijd, papier, porti). Daarna het telefoongesprek (weer arbeidstijd en porti). En tenslotte het registreren van de betaling (hel wordt eentoning: arbeidstijd). Maar het slot van het liedje was toch maar dat aan de debet zijde een bedrag van twintig cent - langzamerhand zeld zaam wordende - centen kon worden genoteerd. Wie durft nu nog vol te houden dat de gemeente Leiden niet op de kleintjes let? Openbaarheid (1) De openbaarheid bij de voorbe reiding van gemeenteraads besluiten heeft in de Leidse regio de laatste jaren flink om zich heen gegrepen. Nog slechts een enkel lokaal be stuur verschanst zich tijdens net koken van het potje achter gesloten deuren van het ge- meentehuis. Of bereidt de za ken wat samenzweerderig voor in een rokerig achter zaaltje van een plaatselijke tapperij Openbaarheid heeft het onte genzeggelijke voordeel dat de burgerij al in een vroeg sta dium kennis kan nemen van wat er te gebeuren staat en daartegen eventueel in het geweer kan komen. Het bete kent ook dat er zoveel infor matie naar buiten komt dat een college zich ook veel meer dan voorheen rekenschap dient te geven van de vraag of het allemaal zo wel kan- Dat daarbij wel eens wordt misgekleund bewijst een stuk dat leden van een Voorset ia- tense commissie deze week onder ogen kregen. Het gaat over een ingezetene die vraagt om een invaliden-parkeer- kaarl. De kaart wordt hem toegewezen door B en W. Wat daarna gebeurde meldt het college in het openbare stuk uitvoerig: de heer X heeft eni ge weken geleden zijn invali- den-parkeerkaart afgehaald. Daarbij is in voldoende mate zijn invaliditeit geconsta teerd: betrokkene kan zich slechts met de grootste moeite en met behulp van krukken voortbewegen". En dat alles met naam, voorlet ters en adres erbij. Een staal tje "openbaarheid" waarvan de bewakers van de privésfeer het warm en koud tegelijk zullen krijgen. Eén ding vraag ik me nog af. Wanneer bij het afhalen van de kaart in onvoldoende mate zijn inva liditeit was geconstateerd; wat was er dan gebeurt? Zou het baliepersoneel hem ach- ternagelopen zijn om hem de kaart weer af te nemen? Openbaarheid (2) Openbaarheid betekent dus dat je heel wat van iemand te we ten kunt komen. Zo weet ik dankzij openbare voorstellen voor de Leiderdorpse raad dat er bij de vrijwillige brandweer sinds 1 november iemand rondloopt met een zeer fors postuur. Mijn speur zin werd bevredigd dankzij de mededeling dat er vijf nieuwe uniformen worden gekocht voor nieuwe brand weerlieden. Vier pakken zijn van het nor male formaat en kosten f 425,- per stuk. Er is één grote maat bij van f 467,50. Als het zo ge makkelijk is om achter de fei len te komen, waarom hebben we dan eigenlijk nog een BVD nodig? SIL-bezetting Deze week maakte de krant in een commentaar een aantal kritische kanttekeningen over de wijze waarop de schrijvers van het zwartboek over de be zetting van het Sociologisch Instituut te werk zijn gegaan. Daarbij werd geconstateerd dat de auteurs zich hebben verlaagd tot het niveau van z briefschrijvers. De SIL-bezetters waren het met het commentaar niet eens en lieten dat de redactie van de krant weten. Hoe? Via een anonieme ingezonden brief... TV-antennes In Rijnsburg haalt de gemeente als een soort service de televi sieantennes gratis van het dak wanneer de bewoners worden aangesloten op het kabel-tv-netIn Leiden doen ze het heel anders. Daar wach ten ze gewoon totdat er histo rische filmopnamen gemaakt moeten worden. Dan kunnen de kosten van het weghalen eenvoudig worden doorbere kend aan de filmmakers. Buurtwerk Don Hansen is medewerker van het Vijf Hoven Huis in Zuid- West. Op gezette tijden pleegt hij via het wijkblad "De Zuidwester" de buurtgenoten op de hoogte te stellen van al lerlei zaken die in het buurt centrum zijn gepasseerd of te gebeuren staan. Deze week is er in het wijkblad ook weer een fors epistel te vinden. Ge plaagd door het zetfouten duiveltje komt Don Hansen tot een uitspraak die hem in het wereldje van de welzijns werkers niet in dank zal wor den afgenomen. L. GLIBBER een f kunt buurt- het zeer |ot,zodat Luxem- ïogelijk naar Tiet buurtcent bellen. Echt, soms moet ik ook even' mezelf denken, even de accu bijladen. Nogmaals, als er iets dringeni is kunt U mij desnoods thuis bellen, maar u kunt vaak beter rechtstreeks naar het Vijf Hogenhuis bellen. Hopenlijk voelt U dit niet als een lulligeopmerking, maar ook in het welzijnwerk heb je wel eens geboefte aan lekker vrij te zijn. Zo, over een aantal zaken heb ik u weer even bijgepraat, in de volgende Zuid wester kunt U weer meer lezen over uw buurtcentrum Tot ziens, namens alle medewerkers van het 5HH, Don Ch. Hansen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3