Bosschenaar als solist op baggerbuizen over oceaan „Walvissen zijn mijn grootste probleem ZATERDAG 10 MAART 1979 PAGINA 23 AMSTERDAM - Op de HIS WA, de jaarlijkse boten manifesta tie op en rond de Amsterdam se RAI, kreeg Rudi van de Mispel het dezer dagen bijna aan de stok met één van de standhouders. Die beet hem in het voorbijgaan toe: "Je bent een slechte reclame voor de jachtbouwers. Men had je niet moeten toelaten hier". De 40-jarige Bosschenaar valt inderdaad een beetje uit de toon tussen de in strakke snit gestoken bootverkopers die ook in de jachthaven de aan dacht van het publiek probe ren te trekken. Het verschil is duidelijk zicht baar. Terwijl de heren verko pers met koffie en prijslijsten comfortabel positie hebben gekozen aan boord van pe perdure plezierjachten, staat Rudi van de Mispel zichzelf te zijn boven op een primitief vlot. Overhemd uit een ver kreukelde broek, een jack dat rijp is voor de stomerij, een kin die vraagt om een scheer- apparaat en eelt en smeer op werkhanden. Nog een verschil. Zijn vaartuig ligt nief geètaleerd in de jachthaven maaf moet het doen met een plaatsje op het droge, "geparkeerd" tussen twee talrijke bomen, waar door het grote zeil slechts met veel hangen en wurgen gehe sen is kunnen worden. Als het aan Rudi van de Mispel had gelegen was hij dit jaar hoog uit als betalend bezoeker naar de HISWA gekomen. Nu staat hij er te kijk. Omdat het moet. Het verplichte nummer is hy schuldig aan een Amster damse financieringsmaat schappij die het financieel mogelijk heeft gemaakt dat een droom van de Bossche naar werkelijkheid kan wor den. Namelijk: met een vlot de Atlantische Oceaan over steken. Een afstand van om en nabij de 7000 km. Vóór Ma rokko de zee op, aan wal weer ergens in het Caraibische ge bied. Tijdstip van vertrek: de eerste week van mei. Baggerbuizen Een onmogelijke missie? Het vlot waarmee Van de Mispel de oversteek wil wagen heeft het traject al eens eerder af gelegd. Toen echter waren er drie man aan boord om op zee zaken te klaren. Nu wordt het een solo-tocht. Fons Oerlemans, een Belg, heeft een paar jaar geleden het vlot vervaardigd. Het be staat uit een aantal aan elkaar gelaste baggerbuizen, waar van de wanden 6 mm dik zijn, een doorsnede van 70 cm en een lengte van acht meter hebben. De voorzijden van de buizen zijn naar elkaar toegebogen zodat het vlot over een spitse, gestroomlijnde neus be-> schikt. Aan de achterzijden zijn afsluitplaten gelast. De lucht in de buizen zorgt voor drijfvermogen. Overigens, de buizen doen ook gedeeltelijk dienst als opslag ruimte. Aan de bovenkant zijn er twee luiken in gemaakt die waterdicht afsluitbaar zijn. Gedurende de eerste oversteek is het 5000 kilo we gende vlot meer dan eens door de drie bemanningsle den op lekkages gecontro leerd. Echter, er is nooit een druppel te bekennen ge weest. Op de onderbouw van buizen is een houten vloer gecon strueerd met in het midden een uit stalen pijpen vervaar digde en met zeil afgedekte hut. De zeven meter hoge mast bestaat uit twee naar el kaar toelopende ijzeren pa len, die scharnierend aan het dek zijn vastgemaakt. De op het uitgestippelde traject bla zende noord-oost passaat wordt opgevangen door een 35 vierkante meter groot zeil. Weinig vlees Rudi van Mispel. Bepaald niet het rondborstige zeebonk type. Weinig vlees op de bot ten. Iemand dir bovendien over bar weinig ervaring op zee beschikt. Verdiende een blauwe maandag de kost op de kustvóart. Wist tot voor kort dan ook nauwelijks iets af van navigeren. Probeert nu Met. drie man aan boord (foto boven en onder) doorklieft het baggerbuizenvlot het Atlantische nat. Rudi van de Mispel, ge fotografeerd met zijn vlot op de Amsterdamse RAI, ging tevergeefs op zoek naar bemanningsleden. "Er wilden er wel maar die vroegen een dijk van een salaris". Van de Mispel heeft ko ningin Juliana om toe stemming verzocht tij dens zijn oversteek de Ne derlandse vlag te mogen voeren op het in België ge registreerde vaartuig. Die toestemming heeft hij nog niet. dan zijn schade in te halen. „Ik heb er veel boeken over ver zameld en die ben ik nu aan hét doorworstelen", zegt hij. "Ondertussen heb ik bij de zeevaartschool een verzoek ingediend om daar over een paar weken een test te mogen afleggen. Om te kijken hoe het staat met mijn kennis. Niet dat ik me van de uitslag iets zal aantrekken. Want ook als ik er weinig van bak ga ik toch. Niets kan mij nu nog te genhouden". Van de Mispel had aanvankelijk het plan opgevat ook een paar mensen aan boord te nemen, net als Oerlemans. Want drie weten en kunnen meer dan een. Dus zette hij in dagbla den de nodige advertenties en trok hij aan de bel bij een paar universiteiten om mogelijk wat wetenschapsmensen te krijgen. "Er waren liefhebbers zat", zegt de solo-vlotvaarder, "maar ik heb ze allemaal moeten laten vallen. De meesten willen geld zien. Vroegen maandsa larissen tussen de twee en drieduizend gulden. Dat kan ik toch nooit opbrengen. Ik heb verdorie zelf geen rooie cent. Belachelijk toch. Ik dacht, als het zó moet, dan ga ik wel alleen. Jullie bekijken het maar". Blij "Achteraf bezien ben ik blij dat ik het vlot nu met niemand hoef te delen. Wantje weet net hoe het gaat. Zit je vier dagen op zee dan is alles nog koek en ei. Maar na een maand is de kans groot dat je elkaar spuugzat bent. Wat moet je dan? Je kunt moeilijk midden op de oceaan van het vlot stappen. Dus moetje wel ver der met elkaar. Ben je alleen dan ben je eigen baas". "Hoef je tegenover niemand .verantwoording af te leggen. Bovendien is de uitdaging zo groter Je hebt er een vijand bij. De eenzaamheid". Wat dat betreft kan het nog wel eens meevallen voor de gele genheids-kapitein ter zee Van de Mispel. Hij heeft radioapparatuur aan boord waarmee hij zeer regelmatig zal afstemmen op de golfleng te waarop gedurende de ge hele reis ook zijn voorganger en inspirator Fons Oerlemans meeluistert en praat. En wat ,het contact met zijn vrouw in Den Bosch betreft: een paar straten verderop bij haar woont een radio-zendama teur met wie is afgesproken dat hij zich dagelijks even met de vlotvaarder verstaat om op de hoogte te blijven van het verloop van de reis. Als wapen tegen de verveling neemt Van de Mispel een groot aantal leesboeken mee aan boord en hij heeft zich vast voorgenomen zich bij windstil weer ook uit te leven op kruiswoordraadsels en cryptogrammen. Slapen (ha- zeslaapjes) wil hij overdag doen, 's nachts varen. De praktijk van de eerste atlanti- sche oversteek per vlot heeft geleerd dat onderweg niet op veel "tegenliggers" gerekend hoeft te worden. De Belg en zijn twee bemanningsleden hebben op hun reis in totaal drie keer contact gehad op open zee. Oerlemans zegt in zijn leven "nog nooit zoveel verbaasde gezichten boven de reling te hebben gezien". Op een van de drie schepen was men al voorbereidingen aan het treffen voor een red dingsactie in volle zee. Rijst en vis Een goede verzorging van de inwendige mens kan tijdens de reis naar Amerika van le vensbelang zijn. De hoofd voeding van Van de Mispel zal bestaan uit rijst en vis. De rijst neemt hij mee aan boord (drie balen van elk 70 kilo), vis zal hij hoofdzakelijk zelf moe ten vangqn. Maar dat hoeft geen punt te zijn op dit traject Voorts is hij van plan de nodi ge instandvoeding in te slaan, fruit (in glazen potten), een grote voorraad watér en ook 100 kilo aardappels. Belg Fons Oerlemans heeft wat de aardappels betreft bij reis nummer eén zijn afkomst niet verloochend door op de oce aan regelmatig de patatten op het vuur te zetten. Aan de huisraad gaat er ook het nodige mee. Onder meer een volledige keukeninventaris, aangevuld met 'twee flessen buta-gas. Op de lange zeereis, die naar schatting ongeveer vier maanden zal gaan duren, zullen avontuur en weten schap zo nu en dan hand in hand gaan. De solo-vaarder namelijk zorgt dat hij een groot aantal lege flesjes aan boord heeft waar van hij er om de zoveel dagen een vult met zeewater. Als hij behouden terug keert, geeft hij die in handen van de NASA, die aan de hand van de watermonsters, enig peil kan trekken op de vervuiling van de Atlantische Oceaan. In Amerika zullen ook artsen klaar staan om de Hollander te onderzoeken op eventuele nadelige lichamelijke of psy chische gevolgen van de tocht. Wat kan de optimistisch ge stemde vlotkapitein zoal verwachten vanaf het mo ment dat hij definitief de ste ven richting Amerika heeft gewend? Om te beginnen dit: Van de Mispel heeft nu niet bepaald het meest gunstige tijdstip voor zijn vertrek uit gezocht. In de wintermaan den staat dit traject bekend als vrij rustig maar oh wee in de zomer. Dan kan het er flink spoken. Kan hij voor menig orkaan komen te staan. Tijdens zijn oversteek een paar jaar terug noteerde Oerle mans bij erg slecht weer "gol ven tot dertig meter hoog". Van de Mispel kan er zich, nu nog op veilige bodem, nog geen zorgen over maken. "Met zulk noodweer zit ik lie ver op een vlot dan aan boord van een groot schip. Je breekt veel makkelijker door de gol ven. Je maakt alleen wat gro tere smakkers omlaag. Maar dat zien we dan wel weer". Reddingslij n Onverschrokken taal, al is de Bosschenaar toch wel van plan het advies op te volgen om tijdens zulk weer zich met een reddingslijn aan het vlot te "verankeren". Valt of spoelt hij dan van boord dan gaat het vaartuig tenminste niet zonder hem aan de haal. Als grootste probleem op zijn transatlantische oversteek ziet de Bosschenaar de wal vissen die ongetwijfeld zijn vaarpad zullen gaan kruisen. "Oerlemans heeft me verteld dat die dieren de neiging hebben met het vlot te gaan spelen. Ik moet dus een ma nier zien te vinden om ze op veilige afstand te houden Maar dat moet wel met zachte hand gebeuren. Jaag je ze te gen je in het harnas dan bén je verkocht". Filmen gaat hij ook. Net zo als zijn voorgangers hebben ge daan. Van het materiaal dat zij op de oceaan verschoten is een 25 minuten durende do cumentaire samengesteld. Afgelopen zaterdag was die film te zien in de zaal van het RAI-congrescentrum waar een persconferentie was be legd rond het komende vlot- avontuur van Van de Mispel. Deze had aanvankelijk zelf de pers op willen trommelen maar liet dat uiteindelijk over aan zijn sponsor, de financie ringsmaatschappij. Die zou dat varkentje wel even was sen. Maar, tot teleurstelling van Rudi van de Mispel, was er weinig van terechtgeko men. De persconferentie was, zacht gezegd, zwaar onderbe zet. In de afgehuurde ruimten waren dus voor niets versie ringen aangebracht, bleven rijen- koppen koffie onge bruikt. op papier gezette toe spraken onuitgesproken en was er ook weinig werk aan de winkel voor de serveerster die met dienbladen fris en drankjes zou rondgaan. Twee man. meer niet. Maar goed, de Amsterdamse sponsor heeft in het hele pro ject ongeveer 15.000 gulden gestoken waarvan er 10.000 rechtstreeks naar Van de Mispel zijn gegaan. Die heeft daar de benodigde uitrus tingsstukken voor kunnen aanschaffen zoals een sex tant, seinvlaggen, misthoorn en zeilen. Die spullen blijven zijn eigendom. Het vlot heeft hij van de Belg in bruikleen gehad. Gevaarlijk Overigens heeft deze in he't boek dat hij na zijn reis heeft geschreven (ook Rudi van de Mispel is dat van plan) ge- steld dat het een ondoenlijke zaak is om met minder dan drie man de oversteek te ma ken. Desondanks heeft de fi nancieringsmaatschappij niet geaarzeld geld uit te trekken voor deze reis. "Je zou inderdaad kunnen rede neren dat het, afgaande op wat Oerlemans schrijft, ge vaarlijk voor Van de Mispel is om alleen met dat vlot de zee op te gaan", zegt de publi- citeitsman van de financie- ringsmaatschappij. Mathijs Tennekes. "En dat wij wat dat betreft als sponsor verant woordelijkheid dragen. Maar wij zeggen zo: Oerlemans geeft zijn kostbare vlot heus niet uit handen als de kans groot is dat Van de Mispel het in zijn eentje niet redt. Dus vertrouwen wij daar ook maar op". Van de Mispel noemt zichzelf "iemand met eén onrustige natuur". Heeft in zijn leven het nodige gezien van de we reld. Melddezich als beroeps militair aan bij de mari niers, wist nog maar net uit het. vreemdelingenlegioen te- blijven, werd vrachtwagen chauffeur op Italië en Spanje- en werkte vervolgens als monteur in 2uid-Afrika en Nigeria. Vertrok naar Calcutta om als vrijwilliger een handje te gaan helpen in het ziekenhuis van Moeder Theresa. Ver bleef enige tijd in India, Per- zië en Bulgarije. Kwam terug naar Nederland maar richtte de schreden alweer ras naar Algiers en tenslotte Irak, waar hij niet alleen een maand of zes tussen de Koerden leefde maar in die tijd ook Fons Oerlemans tegen het lijf liep. Rudi van de Mispel heeft er goede hoop op dat hij zonder al te veel kleerscheuren de 7000 kilometer per vlot over brugt. 'Ik zal het ongetwijfeld wel eens moeilijk krijgen", zegt hij. "maar het eindpunt halen zal ik. Trouwens ik heb weinig keus. Ik heb_dan wel iswaar een radio aan boord maar het heeft geen zin daar een SOS over uit te zenden. Een vliegtuig sturen haalt niets uit omdat het niet op het water kan landen, een heli kopter kan vanaf de wal niet zover vliegen, blijft over een schip. En daar hoef ik ook niet op te rekenen. Ze zullen me niet kunnen vinden. Met mijn vlot zal ik op de oceaan als een speld in een hooiberg zyn".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23