"Grandioos initiatief", uitvoering middelmatig Met Max op reis naar Torremolinos mAxW sr «i ZATERDAG 10 MAART 1979 t gee Door Hetty Nietsch Zonnen op een terrasje, ook al is het nog niet zo heel warm. Voor wie meer wil, heeft Torremolinos ook niet zo ontzettend veel te bieden in deze tijd van het jaar TORREMOLINOS-UTRECHT - De groep in hotel Buenos Aires heeft geen begeleiding. Niet nodig, vin den de organisatoren. Puck de Jong, een Nederlandse van ge boorte en al elf jaar in Spanje, komt een uur per dag in het hotel om eventuele problemen op te lossen. Puck is in dienst van een reisorganisatie als chief-hostess. ..Ook ik ben hard aan vakan tie toe", zegt ze lachend. Te begrijpen, want wat Puck voor de stichting doet, is een schnabbel. „Om de eigenaar van het hotel, een goede vriend van my. een plezier te doen". Haar baas weet er niets van. „Ik vind de opzet van de Max Tailleur Stich ting grandioos", zegt Puck. „Maar de uit voering is middelmatig. Het is me in die drie jaar opgevallen dat de sociale diensten in de verschillende gemeenten slecht selecteren. Het komt voor dat er mensen worden ge stuurd die wel vijf keer per jaar op vakantie zouden kunnen gaan. Of er worden mensen gestuurd die ziek zijn, op dieet zyn of medi sche begeleiding nodig hebben. De sociale diensten weten dat dat niet mag. Dit is geen reisje voor reuma-patiënten; het is een reis voor mensen met sociale moeilijkhe den". Onmogelijk De Gemeentelijke Sociale Dienst van Utrecht heeft de mensen geselecteerd die mee mochten. Hoe die selectie precies in z'n werk is gegaan, wil de dienst niet vertellen. Een telefoontje, terug in Nederland, met mevrouw Brandsma van de Max Tailleur Stichting; „Het is bijna onmogelijk om a te sturen die niets mankeren. Als er bij zijn die zeggen niets te hebben maar waarvan later blijkt dat ze toch iets mankeren en ze komen in moeilijkheden, dan weten ze dat ze het risico lopen om op eigen kosten naar huis gestuurd te wor den". Het is nog nooit voorgekomen. Maar, proble men genoeg. Puck de Jong: „Het toerisme is leuk, maar deze groepen zijn helemaal niet zo leuk. Jemoet meer een sociaal werk ster zijn dan een hostess. Ik vind het zo jammer dat die mensen na veertien dagen weer in Nederland staan en dat er in feite niets aan hun situatie is veranderd. Hun problemen zijn er nog steeds, nooit wordt er iets opgelost. Ik ken twee gevallen waarin het anders is gelopen; mensen die elkaar hier ontmoetten en zich na een miss-verkie- zing hier in het hotel verloofden. Dat zijn de leuke dingen". Het is opvallend hoe moeilijk de meesten het vinden om te wennen aan het feit dat ze vakantie hebben. De vrouwen vinden het ongelofelijk dat ze niet hoeven af te wassen, te koken, bedden op te maken. Vaak noe men ze dit als eerste wanneer hen gevraagd wordt hoe ze het vinden. Het hotel is en blijft hun stekkie. De meesten brengen er dagen in door en trekken er sporadisch op uit. En voor wie méér wil, heeft Torremoli nos ook niet zo ontzettend veel te bieden in deze tijd van het jaar. De excursies zijn te duur, het weer is nog niet warm genoeg, maar in ieder geval is Torremolinos net Er vertrekt een groep Nederlandse vakantiegangers naar de Costa del Sol. Niet zomaar een groep vakantiegangers, maar mensen die door hun sociale omstandigheden hard aan een vakantie toe zijn, maar zich die luxe niet kunnen veroorlo ven. Maatschappelijk werkers, de sociale diensten en ande re organisaties kregen van de Max Tailleur Stichting het verzoek de „gelukkigen" te selecteren. De actie die de stich ting najaar 1978 hield met het ophalen van gebruikte kle ding, zorgde ervoor dat (in dit geval) 43 Utrechters eri nog een aantal Nederlanders uit andere plaatsen met vakantie konden gaan naar Torremolinos. Geheel bekostigd uit de gelden die door de stichting werden verzameld. Eind februari vertrokken ze. Verslaggeefster Hetty Nietsch en fotograaf Cees Otten reisden de eerste dagen met hen mee. Niemand wilde genoemd worden, vandaar dat aller dit artikel fictief zijn. Stemming De vlucht naar Torremolinos had één uur ver traging. Schiphol was triest en grijs met zo veel sneeuw. In Spanje zou het wel beter zijn. Een tegenvaller. Op het vliegveld in Malaga waait een scherpe wind de reizigers tegemoet. De stemming zit er nog niet in. De meesten van de groep zijn nog nooit of heel lang geleden met vakantie geweest. Ze zijn wat bang, voelen zich onzeker. Als ze uit de bus stappen die hen naar het hotel heeft gebracht, kijken ze omhoog naar het imposante gebouw dat alles behalve Spaanse vriendelijkheid uitstraalt. Van binnen is het niet veel beter, het is kil, onge zellig en bijna triest. Al driejaar lang komen de Max-Tailleurgroe- pen in hotel Buenos Aires, om uit te rusten, dingen te vergeten, om eruit te zijn. Al thans, dat is de bedoeling, eigenlijk kan niets vergeten worden en doordat iedereen wel iets heeft, wordt herhaaldelijk over de .problemen gesproken. Het gezelschap is een probleem op zich. De eerste avond, voor het eten, heeft zich een klein groepje bij de bar gevormd. Ze komen die avond nauwelijks aan de spaghetti toe, het ene rondje na het andere wordt gege ven. Egbert, die een half jaar geleden zijn vrouw verloor, heeft het moeilijk. Hij weet dat hij ervan moet genieten, maar Egbert is nog niet in de stemming. Koos en zijn vrouw Trudy uit Bovenkarspel zijn er ook by. Trudy komt later, ze heeft 23 zware hartoperaties achter de rug en is ver bitterd en sarcastisch. Koos heeft, wach tend op zijn vrouw, al een aanzienlijk aantal rum-cola's door het keelgat gegoten. Forse buik Vroeger een sportman, nu meteen forse buik, trillende handen maar nog veel humor. Een fijne vent. „We hebben een rottijd gehad, al die operaties, de problemen thuis, want ja, je hebt opgroeiende kinderen. En zo ben ik ook in het verdomhoekje terechtgekomen. Afgekeurd vanwege een vreemde fobie: ik durfde niet meer het huis uit. De huisarts zei dat het 't beste zou zijn als we eens op vakantie gingen, er eens tussenuit waren. Ik zag het zelf niet zo zitten, want we hebben twee studerende kinderen en van vakantie was al zo lang geen sprake meer geweest. Toch leek het heerlijk, er samen even tus senuit, even tot bezinning komen. Toen zei de dokten ik zal kijken wat ik voor jullie doen kan. Toen kregen we dit aangeboden, het was niet te geloven". Zijn vrouw is er inmiddels bijgekomen. Een klein vrouwtje met een gebogen ruggetje. Ze zijn 21 jaar getrouwd. „Het was het nieuws van de dag Ik had nog nooit gevlo gen", vertelt ze. „Maar na dat bericht zat ik iedere nacht in mijn dromen in een vlieg tuig". „We kunnen nu samen bijpraten", vertelt haar man, „thuis nauwelijks, deéen brengt spanning voor de ander mee. Kom, laten we proosten op de vakantie, dat heb ik al wel tien keer gedaan, maar ach, wat geeft het allemaal". Maar Tailleur goed initiatief. Koos kan niet dansen, Trudy is er gek op. In de lounge van het hotel, die met crapeaus, planten en tafeltjes best gezellig is, danst Trudy in d'r eentje met lachende ogen en een brede glimlach. Dat kleine sarcastische vrouwtje. „Dat is nou wat ik bedoel", zegt Koos en iedereen begrijpt het. Naast Koos zit Lies aan de bar, Liesje voor insiders. Een vrolijke roodharige met felle groene ogen. Ze is 41 en komt uit Utrecht. Ook zij nam zich voor niet over de proble men te praten, toch komt het ervan. Ello achter de bar schenkt een „vino tinto" en Lies vertelt. Zoals de meesten heeft ze nie mand gezegd dat ze door hulp van de Max Tailleur Stichting twee weken in Spanje zou doorbrengen. De meesten schamen zich er een beetje voor. Moe van alles „Ik was zo moe van alles, ik zag het allemaal niet meer zitten. Financieel had ik het altijd slecht. M'n man heeft mij en m'n zes kinderen in de steek gelaten. Ik heb ze en ik houd van ze. Ik spaar om ze alles te kunnen geven en ze te kunnen verwennen. Maar nu ben ik zo bli j om er even alleen uit te kunnen zijn, zonder kinderen. Ik ben nu zes jaar zonder die man, maar in die zes jaar heeft hij me nooit met rust kunnen laten. Hij dacht dat ik hem nodig had. Slaande ruzies, trapte deuren in om binnen te komen. Ik kon nooit tegen hem op. Toen we net getrouwd waren, was het heerlijk, maar toen het eerste kind kwam, was het afgelo pen". „Voordat ik trouwde heb ik altijd in tehuizen gezeten, was een vrolijke meid. Dan kom je op een gegeven moment een man tegen en denk je: dat is hem. Toen kwam hij in de gevangenis en als hy met verlof thuis was geweest, was ik weer zwanger. Voorlichting had ik nooit gehad. M'n moeder hield niet zoveel van me. Ik was altijd alleen, als er iemand voor me kwam, keek myn man ze de deur uit". „Nu ik 41 ben, ben ik er pas goed overheen. Gewoon door te denken dat het leven best nog wel de moeite waard is. Ik werd zo prikkelbaar en deze zomer dacht ik: goh. er valt best nog wel iets van te maken, want wat kan het jou een malle moer schelen. Ik ben ook zo gevoelig, als iemand over m'n hoofd strijkt, kan ik al gaan huilen". Kinderen Lies krijgt 1150 gulden om zichzelf en haar zes kinderen te onderhouden. Geen vetpot, en vooral niet genoeg als je je kinderen de din gen wilt geven die andere kinderen ook krijgen. Daarom werkt ze er wat bij, zwart. Dat gaat met veel moeite, want als een van de kinderen ziek wordt en ze kan niet wer ken, is ze haar baan weer kwijt. De groep die deze dagen via de Max Tailleur Stichting in Torremolinos zit, bestaat uit eert aantal jonge vrouwen met kinderen, wat oudere vrouwen en een paar mannen. Spanningen. De ouderen vinden dat het niet op z'n plaats is dat er kinderen mee zyn gekomen, de jongere vrouwen vinden het stomvervelend dat er geen mannen van hun leeftijd bij zijn, enzovoorts, enzovoorts. De volgende dag schijnt de zon en lijkt alles wat vrolijker. Degenen die geluk hebben, kunnen de zee zien vanuit hun hotelkamer. Om half zes 's middags is er in de lounge van het hotel een kennismaking. Er wordt San gria geschonken en drie Spaanse studenten spelen op gitaren. Yvonne van 33, uit Waalwijk, met lang blond haar en twee kinderen, krijgt aan de lopen de band aubades van de heren. Als de oude re dames vragen hoe ze dat vindt, roept ze: „Ik voel me behoorly k in de zeik gezet". Yvonne is een spontane vrouw, om haar heen heeft zich een groepje gevormd dat geniet van haar vrolijkheid en optimisme. „Lek ker hè, zo met z'n allen", zegt een dikke vrouw die naast haar zit. „Nou meid, we gaan genieten hoor. Maling aan de hele zooi". Yvonne vertelt later: „Mijn man is vijf jaar geleden aan een hartverlamming overle den. Ik was toen net in verwachting van die kleine, dus het viel niet mee om de hele boel draaiende te houden. Ik heb het toch ge probeerd, maar twee jaar geleden kreeg ik een goeie inzinking. Daar ben ik nog steeds van aan het opknappen. Toen ik hoorde dat ik met Max Tailleur mee mocht, kreeg ik van top tot teen kippevel, dat kan ik je wel vertellen. Maar, als de kinderen niet mee hadden gemogen, was ik ook niet gegaan. Ik mooi lol hebben en de jongens thuis zit ten. Oh, nee". Kinderen Op de vraag waarom er kinderen bij waren (wat nog nooit gebeurd is in de driejaar dat de Max Tailleur Stichting deze vdfcanties organiseert) antwoordt de heer Santing van de Utrechtse Sociale Dienst: „Moetje soms gezinnen uit elkaar gaan rukken? Het is toch vanzelfsprekend dat ze meegaan als pa of moe dat willen". Naast Yvonne zit Martha. Ze is vrij dik en een van de weinigen aan wiens gezicht je kunt zien, dat voor haar deze reis iets bijzonders is. Ze heeft haar zoon van vijftien en haar dochter van dertien meegenomen. „Vanaf '71 ben ik gescheiden.cn eigenlijk nooit op vakantie geweest. Ach, wel eens met de club mee, maar verder nooit. Mijn man dronk zoveel, dus voor ons bleef er weinig over. Hy dacht dat ik het wel met 75 gulden huishoudgeld in de week kon doen". Met rode wangen en verwilderde ha ren van het dansen strijkt dochter Saskia naast haar moeder neer. „Ik voelde me al tijd rot na de vakantie", vertelt Saskia. „Ie dereen op school had mooie verhalen over waar ze geweest waren. En dan vroegen ze het aan mij en moest ik zeggen dat ik ge woon thuis was gebleven". Verscholen achter een pilaar zit Mies. Ze is 53 en zag haar man een half jaar geleden ster ven aan kanker, nadat ze hem een tyd lang intensief had verzorgd. Wat ze zelfheeft? Ze durft het nauwelijks uit te spreken. K noemt ze het, kanker dus ook. Mies is dun, bijna breekbaar en heeft een smal, ingeval len gezichtje waar een stevige bril op rust. „In eerste instantie wilde ik helemaal niet", vertelt ze. „Ik ging nooit weg. Wel eens dagjes, maar verder helemaal niet. De dok toren hebben altijd gezegd dat ik nergens heen mocht en nu zei mijn huisarts dat ik maar moest gaan. Ik begryp het helemaal niet". De oudere vrouwen en mannen hebben veel aanspraak aan elkaar. In groepjes gaan ze per taxi naar het centrum, wandelen wat, drinken koffie, vermaken zich. De jongere vrouwen stellen hogere eisen aan het „zich vermaken". Zaterdagavond, na het diner, dat bestond uit een groene, waterige soep en een halve, magere kip. vertrekt het groepje vrouwen naar Club Number One. Een lijvige portier met glimmende knopen op zijn bruine jas laat het gezelschap bin- Na een tijdje, wanneer de dames lang genoeg op het rode pluche hebben gezeten, komen de disco-Spanjaarden in actie. Ze vallen stuk voor stuk tegen en worden prompt het mikpunt van grappen en onschuldige bele digingen over hun kleine handjes en agres sieve baardjes. Marga van 41 is de enige die zich nog een beetje vermaakt met haar vriendje van 18

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21